MIDDELBlRtiSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 250, 141® Jaargang, 1898. Maandag 24 October. Dote courant verschuilt dagolijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdigea. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Oct. 8 n. vm. 58 gr. 12 u 64 gri tv. 4 n. 60 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. w. buiig w. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór é&n uur aan het bureau bezorgd rijn, Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbotuigingon van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam* Nijgh van Ditmar. deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 22 October. GEEN AANVAL! Het Centrum bespreekt ons opstel over het te Utrecht gehouden R. K. Drankbestrydiugs- congres. Hot noemt dat „een ongemotiveerde aanval." Daartegen moeten wij met alle kracht opkomen. Er is onzerzijds van een aanval geen kwes tie geweest. Wij hebben eenvoudig het stand punt aangegeven, dat de R. C. kerk en de hooge geestelijkheid inneemt tegenover de kwestie der drankbestrijding; wij hebben er zelfs op gewezen dat dit standpunt zeer verklaarbaar is; dat van die zijde niet anders kan gedaan worden dan het belang der kerk op den voor grond stellenen wij hebben tevens met waar deering en met eerbied over het pogen- van die zijde op dat gebied gewag gemaakt. Maar wij hebben vooral nadruk gelegd, niet op het feit dat de katholieken onderling op een congres de kwestie bespreken, maar hierop dat eerst nu daartoe is overgegaan, doch wij gaven tegelijkertijd daarvoor verklaarbare rede nen op. Het Centrum moge wijzen op veel dat van katholieke zijde is gedaan tegen het misbruik van sterken drank, eraan herinneren dat de kerk steeds matigheid in het gebruik van spijs en drank als een groote deugd aansprees, wij erkennen daarvan, met allen eerbied voor die kerk, den goeden invloed. Maar dat er nog niet genoeg gedaan is, bleek wel uit de woorden, door den heer J. F. Vlekke, een goed katholiek, op het congres gesproken„Wat hebben wij gedaan om het volk eigenlijk te leeren kennen Wij hebben zijne buitensporigheden en zijne ellenden leeren kennen, een aalmoes gegeven, en ons verder gehaast om tot onze eigene bezigheden terug te keeren, om nieuwe genoegens te genieten of meer geld te verdienen dit was onze voornaamste zorg." Deze grief is te ernstiger, niet alleen omdat zij van die zijde komt, maar omdat zij een verwijt is tegenover een groot en grootsch lichaam als de R. K. kerk, die over zulk een invloed, zooveel hulpmiddelen kan beschikken, en bevestigt ons beweren dat men van die zijde in ons land toch wel eerder de kwestie had kunnen aanvatten. En nn handhaven wij onze meening dat aangespoord door het optreden van van tal van nuttige vereenigingen, eerst nu is gaan handelen ook in het belang der kerk zelve en haren invloed. Doch wij schreveD erbij dat zij op dat punt niet alleen staat; tal van kerkgenootschappen doen desgelijks, bevorderen een exclusivisme, dat de zoo noodige samenwerking in den weg staat. Het Centrum schrijft verder en wij aar zelen geen oogenblik een en ander onder de oogen van onze lezers te brengen, hun zelfs aanbevelende van het geheele, zeer lezenswaar dige opstel, in het nommer van het blad van heden opgenomen, kennis te nemen: „De redactie der Middelburgache Courant moest bovendien weten, dat juist in deze negentiende eeuw van katholieke zijde de grootste drank bestrijders zijn opgestaan. Wij behoeven hunne namen niet te noemen. Zij zijn herhaaldelijk uitgesproken en neergeschreven in de laatste dagen. En zou de Middelburgsche nu waarlijk denken, dat een pater Matbew bijvoorbeeld louter uit „kerkelijke heerschzucht," want hierop zal het liberale orgaan wel doelen zijn vermaarde campagne in Ierland begon Indien zij dit meent, moge zij het zeggen. Maar het aantal van hen, die haar gevoelen onderschrijven, zal niet groot zijn. „Daar is nog meer. Het blad verkeert blijk baar ook in dwaling, waar bet vrij duidelijk de meening te kennen geeft, dat wij de hulp van andersdenkenden in den strijd tegen het drankmisbruik zouden willen afwijzen, of ge ring schatten. Op het congres te Utrecht waren ook niet-katholieken, en men heeft hen hartelijk ontvangen. Er was zelfs een niet- katholieke spreker, een predikant, en men heeft hem warm toegejuicht. Geen zweem van on verdraagzaamheid of exclusivisme by dit alles. Oprechte waardeering van hetgeen andersden kenden ten goede willen verrichten is Borret deed het in zijn slotwoord met groote £.;,boid uitkomen een goede gewoonte onder ons. En niemand zal het dan ook hebben verwonderd, dat zelfs van socialistische zijde een blijk van adhaesie aan de Utrecht- sche vergadering werd gegeven." Wij willen nog eens uitdrukkelijk er op wijzen dat wij bij onze beschouwing hoofdza kelijk het oog hadden op ons land, maar tevens dat wij nooit beweerd hebben, evenmin als wij dit van pater Mathew zullen doen, dat in Neder land aan die zijde louter „uit kerkelijke heerschzucht" de campagne tegen drankmis bruik is of wordt aangevat. Het zou waarlijk tegenover tal van voor beelden van menschenliefde en toewijding, waarop de R. K. trotsch mag zijn, onrecht vaardig wezen zoo iets te beweren. Het stand punt, waarop men zich aan die zijde plaatst, moge met het onze verschillen, er valt, als vrucht van het werken en streven van die kerk, toch ook te wijzen op zooveel goeds, zooveel edels, zooveel mensehlievends, dat wij zulk eene bewering niet gaarne zouden uiten. Zijn wij hier, volgens de redactie vau Het Centrum, weer „wel wat uit de hoogte", dan aanvaarde zij de verzekering dat dit geheel buiten onze bedoeling is en wij eenvoudig geen betere woorden weten te kiezen om onze gevoelens goed uit te drukken. Dat de bekende predikant Bax op dat con gres aanwezig was en gesproken heeft, weten wij; en hij zeide een juist woord, een waarheid, door geen enkele der vele sprekers van het congres aangeroerd, toen hij wees op de mo gelijkheid van samenwerking van alle menschen, zonder onderscheid, in deze richting. En hier zijn wij weer genaderd tot het punt van uitgang, het hoofdidee van ons betoog. Of men een andersdenkende al laat spreken op een congres, het moge zijne goede zijde hebbenhet is toch niet allesop handelen, op samenwerking komt het aan. En nu is het juist in den iaatsten tijd een streven geworden om overal, naar de ver schillende geloofsrichtingen op kerkelijk ge bied, afscheiding te maken ook ter oplossing van belangrijke maatschappelijke vraagstukken. En daartegen zouden wij geen bezwaar hebben - verschil van gevoelen op geloofs gebied brengt verschil van levensopvatting met zich en daaruit komt van zelf voort dat men andere middelen wil aanwenden en andere inzichten heeft om, zij het ook een en hetzelfde doel te bereiken mits men dan niet, zooals nu veelal het geval is, bij die scheiding tot het einde volhardt, met bijbedoelingen het algemeen belang over het hoofd ziet en de hand tot samenwerking weigert uit style vasthoudend heid. Tegen dat standpunt kwamen wij op, omdat dit meer en meer zijn heilloozen invloed op het algemeen doet gevoelen. En tevens wezen wij op de onbillijkheid, die men pleegt tegenover het ijverig pogen en den nuttiger arbeid van zoovele bestaande vereenigingen, welke een neutraal karakter dragen. Tegenover het vraagstuk van het drank misbruik kunnen zoovelen schouder aan schou- staan, die op andere punten van gevoelen verschillen. Als de katholieken, die het Congres bij woonden, door de daad willen toon en dat zij dit begrijpen; dat zij willen meewerken anderen, met platonische betuigingen lost men dergelijke vraagstukken niet op dan is dit zeker wel een der heilzaamste vruchten van het daar gesprokene; en geven zij het beste bewijs van hunne oprechte waar deering van het geen andersdenkenden in deze ten goede willen verrichten, en waarop Het Centrum met zooveel voorliefde wijst. looze openbare scholen bezoeken, in de behoefte aan voldoende kleeding en voeding te voorzien. Die Bestuurdersbond merkt daarbij op „dat, hoe hard het ook voor een deel onzer is, de ouderplichten aan anderen op te dragen, adressant zich genoopt ziet van twee minder goede zaken het minst kwade te kiezen; dat de Bond, evenals de afdeeling der S. D. A. P., de meening is toegedaan dat door slechte voeding en kleeding van vele kinderen een belangrijk deel van het onderwijs teloor gaat en het de bedoeling vau den Raad niet kan zijn jaarlijks aanzienlijke sommen op het altaar der volksontwikkeling te offeren, zonder daar van de meest mogelijke vruchten te plukken, zoo zeer gewenscht in het belang onzer samen leving." Naar aan het Vad. geschreven wordt, zouden eenige buitenlandsche ondernemers ernstige pogingen aanwenden om een kapitaal van f 600.000 bijeen te krijgen. Het doel, dat bij de verkrijging van het kapitaal beoogd wordt, is bij de eerste groote verpachting van gronden in de provincie Zeeland een groot aantal perceelen machtig te worden tot uit oefening van de mosselencultunr. Er zouden dan meerdere afdeelingen gevormd moeten worden als een voor het bezaaien der percee len, een voor het visschen der verhandelbare mosselen, alsmede een voor den handel daarin. Petroleum-motorbooten zouden de vaartuigen zijn, waarvan men zich zal bedienen. In verband met het schrijven van het bestuur der afd. Oostburg van de Maatsch. tot bev. van Landb. en Veeteelt in Zeelandwaarbij aan verschillende gemeentebesturen in die af deeling de vraag is gedaan of zij bereid zijn om de in 1899 te houden algemeene vergade ring en tentoonstelling in hunne gemeente te doen plaats hebben, is door den raad van BreBkens bericht dat die gemeente met ge noegen, ja zelfs zeer gaarne, dit wenscht. De raad van Groede verklaarde zich eveneens bereid. De raad van Oostburg verklaarde dat, in dien geen der andere gemeenten de algemeene vergadering wenscht, de afdeeling op zijne medewerking kan rekenen. De raad meende echter dat Breskens of IJzendijke in de eerste plaats voor de algemeene vergadering in aan merking d'enen te komen, wijl die daar nog nimmer werd gehouden. UIT STAD EN PROVINCIE. Uit verschillende plaatsen van onze pro vincie ontvangen wij mededeelingen omtrent eene voordracht, door den heer J. G. Jansonius uit Drachten ter bestrijding van het drankge bruik gehouden. Wij moeten die terzij leggen. Afgaande op betgeen in Middelburg door dien heer te hooren en te zien gegeven is, doen wij, meenen wij, beter daarover het stil zwijgen te bewaren. Door den Middelburgschen Bestuurders- bond is aan den gemeenteraad van Middel burg een adres van adhesie gericht, inzake het verzoek van de afdeeling Middelburg der Sociaal-democratische Arbeiderspartij om van gemeentewege voor alle kinderen, die koste- KINDERVOEDING. Op de gewone jaarlijksche algemeene verga dering van de vereeniging Kindervoeding alhier, die Vrjjdagavond, onder voorzitter schap van den heer mr M. J. de Witt Hamer, in een der lokalen van de sociëteit St. Joris werd gehouden, werd het verslag uitgebracht over het dienstjaar 1897/8. Uit dat verslag bleek dat de sympathie van de bewoners van Middelburg voor de Vereeni ging steeds grooter wordt. Wel verloor zij het vorige jaar vele leden en begunstigers, maar dit was hoofdzakelijk toe te schrijven aan sterfgevallen of vertrek naar elders. Door het overlijden van mejuffrouw A. II* Luteijn verloor de VereeDigiDg een eerelid, aan wie zij zeer veel verplichting bad. Een commissie uit het bestuur, die zich be ijverd heeft om verschillende personen, die nog niet voldoende bekend waren met de bedoe lingen der Vereeniging, persoonlijk te bezoeken werd baast overal zeer welwillend ontvangen. De uitgaven waren beduidend hooger en daarentegen de inkomsten beduidend lager dan het vorige dienstjaar. Het gevolg was een tekort, dat uit de reservekas is moeten wor den gedekt. Deze kas is thans tot een luttel bedrag gereduceerd, terwijl ook bet beschikbare kassaldo gering is. Het bestuur zou dus met zorg de toekomst moeten tegemoet zien, indien het niet mocht vertrouwen dat zijn medeburgers, nog steeds het geval was, ook winter de middelen zullen verschaffen om het werk voort te zetten. Eene gift van f 300, na het eindigen van het vereenigingf-jaar ingeko men, doet althans met minder bezorgdheid den eersten tijd tegemoet zien. Vele leden en begunstigers ontvielen der Vereeniging door overlijden, vertrek of bedan ken. De pogingen, door de vermelde commis si e uit het bestuur aangewend om nieuwe leden en begnnstigers te winnen, werd met gunstigen uitslag bekroond ook verhoogden enkele leden hunnen bijdragen, zoodat de vaste inkomsten eenigszins stegen en die van het vorig dienst jaar met f 18 overtroffen. Het aantal leden, dat in 1896/7 reeds tot 124 was verminderd, daalde tot 119; dat der begunstigers steeg daarentegen van 269 tot 276. Extra-giften vloeiden ruim toeofschoon niet kan gewezen worden op zulke groote giften als in het vorig dienstjaar, tengevolge van het ontbreken van opvoeringen, geeft de talrijkheid der bijdragen moed ook in het vervolg op deze baten te durven hopen. De ontvangsten over het ateeloopen dienst jaar hebben bedragen f 1154.246 en de uitgaven 3344.67. Den len November 1897 werd met de voeding aangevangen en den 30en April daarmede ge ëindigd. Ia April werd echter slecnts drie maal 's weeks gevoed. Voeding werd aangevraagd, voor 296 kin deren, zijnde 32 meer dan het vorige jaar, waarvan 253 werden toegelaten aan 11 werd toegezegd, dat zij zouden worden toegelaten, zoodra hunne ouders buiten werk geraakten, terwijl 32 werden afgewezen. In den loop van het seizoen meldden zich nog enkelen aan. Het hoogste aantal van toegelatenen was 271, zijnde 47 meer dan het vorige jaar. Uitgereikt werden 31606 portiën op 140 maaltijden, dat is 5458 en 6 maaltijden meer dan in 1896/7. De prijs per portie kwam op f 0 0951 tegen f 0.0962 in het vorig dienstjaar. De hoedanig heid van voedsel was steeds zeer goed. Er werden uitgereikt de volgende portiën 5573 portiën erwtensoep met worst, 5176 huts pot met vleescb, 5608 havermout met melk en suiker, 5160 kool met vleesch, 4044 rijst met bessensap, 5354 boonen met worst en 691 gort met rozijnen. Het bestuur eindigt zijn verslag met een woord van dank aan allen, die het hnn steun verleenden, aan de heeren hoofden van scholeD, aan do dames-helpsters, aan allen, die bijdragen schonken. Op nieuw beveelt het de belangen der zooveel ontberende kinderen bij al zijne medeburgers aan. Al de uittredende leden van het bestuur werden weder herbenoemd. Naar aanleiding van een in de vorige alge meene vergadering door den heer F. M. Wibaut gedane vraag, werd door het bestuur medege deeld dat het besloten heeft om het verstrek- van spijzen aan de schoolkinderen nitt tot den zomer uit te strekken. als afschuwelijk zijn. Op hetzelfde oogenblik dat de gezanten van de overige mogendheden hun minachting voor den „omiitsprekelijken" tiran te kennen geveD, noemt de bevelhebber van het machtigste leger van Europa zich zijn intiemen vriend en laat toe, dat zijn vrouw, de keizerin, met den sultan gearmd door Kon- stantinopel wandelt. Nu moge er zeer veel waars zijn in die bewe ring, aan den anderen kant verdient vermelding dat de Engelschen ook reden hebben van misnoegen omdat, in strijd met hunne belangen, Turkije aan Duitsche firma's belangrijke bestel lingen deed. De Turksche bladen worden daarom steeds opgewondener en sporen al hunne landgenooten aan Duitsch te gaan leeren, als beste middel om in nadere betrekking te komen tot een volk, welks vriendschap zooveel voordeelen belooft. De verlichting der beide Bosporus-oevers ter eere van het vorstelijk paar moet schitterend zijn geweest. De lijfgarde des Keizers, in 't wit gekleed i met stalen helm, reuzengestalten, maakte te Constantinopel grooten indruk. Zeshonderd ruiters van des Sultan's lijfwacht zijn naar Palestina gezonden, om den Keizer op zijne reis naar Jeruzalem tot escorte te Donderdag zond generaal Joubert een laatste ultimatum aan het kafferhoofd Magato, wiens stam weerspannig bleef. Vrijdag werd te Pretoria bericht ontvangen dat de opstandelingen het kamp der Boeren hebben aangevallen en dat er thans een hevig gevecht aan den gang is. Men bericht dat er J0 welbewapende inboorlingen zijn. De campagne belooft ernstig en langdurig te zul- (Voor Algemeen Overzicht enz. zie men het Beknopte Mededeelingen. De bekende Belgische priester Daens is benoemd tot kapelaan van het klooster van de Visitatie in Schaerbeek. Tegelijk met deze benoeming kreeg hij van een anderen kant de mededeeling dat de bisschop van Gent hem voor twaalf dagen verbood, de mis op te dra gen in een kapel te Aalst, om een redevoering die hij gehouden had. Daens Btaat nu niet meer onder den bisschop van Gent, maar on der den aartsbisschop van Mechelen. De Franscbe minister van marine heeft een nota uitgegeven van den volgenden inhoud: De bewapeningen der eskaders, waarover zooveel gesproken is en welke zeker opzien hebben gebaard, zijn de verwezenlijking van een plan, door den gen er alen staf der marine ontworpen sinds het optreden van minister Lockroy en admiraal de Cuverville. Volgen, dit plan moeten alle oorlogsschepen van al onze eskaders binnen hoogstens vier dagen gereed zijn om iederen aanval van een vijand te beantwoorden." Aan de Temps wordt uit Nantes bericht dat men de vierde bataljons der infanterie- regimenten van de 21ste divisie op oorlogs sterkte heeft gebracht. De manschappen hebben eik 120 patronen ontvangen; de adjudanten, tamboers, ordonnansen en bereden officieren bekwamen revolverpatronen. In elk regiment van de 65ste divisie te Nantes, de 64ste te Ancenis, de 93ste te Roche, de 137Bte te Fontenay, zijn bataljons gereed om te ver trekken; zij wachten orders. Het doel zou, zegt men, de verdediging der kusten zijn. Van andere zijde beweeit men dat de ver dediging van den sector St Nazaire wordt voorbereid De Spaansche minister Gamazo heeft zijn ontslag genomen, omdat er tusichen hem en zijn ambtgenooten verschil bestaat over de ir- hechtenisneming en de daarop gevolgde invrij heidstelling van den afgevaardigde Figaerroa, den directeur van het dagblad Nacional, die een artikel publiceerde, dat door de censuur ver boden was. Tegenover de overdreven ophemeling der Duitsche pers van den sultan van Turkije, nu keizer Wilhelm dezen bezoekt, laten de Engel- sche bladen zich allesbehalve vriendelijk over dat bezoek uit. Een hunner schrijft o. a.Een keizer van een land, dat minder vryheid geniet dan eenig christelijk volk behalve het Russische, heeft gebroken met de Earopeesche traditie en heeft een opzettelijken omweg gemaakt, om eer te bewijzen aan een barbaar, wiens gruwelen tegen de menschbeid even algemeen bekend INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. STRAATBELAST1NC. Na het échec, dat een voorstel tot het heffen tn een straatbelasting een vorige maal heeft deden, zou men zeker niet vermoeden, dat uit den boezem van onzen gemeenteraad, na zulk een kort tijdsverloop, opnieuw een poging in die richting zou worden aangewend. Zoo als het voorstel daar ligt, ziet het er ■ij onschuldig uit: een bedrag van hoogstens f 10000 te vinden uit 2% van de belastbare ;st lijkt waarlijk niet boven de draag kracht der belastingschuldigen te gaan. Doch waar in Middelburg bet cijfer der belastingen reeds tot een aanzienlijke hoogte is opgevoerd moeten worden, daar zal elke verbooging, in welken vorm ook, niet dan in de uiterste noodzakelijkheid verantwoord zijn. In het onderhavige geval, waar het eeno geheel nieuwe belasting geldt, meenen wij ernstig te moeten waarschuwen voor de moge lijke gevolgen. Wel is waar wordt ons voor- eld, dat deze straatbelasting slechts ge durende driejaren geïnd zal behoeven te worden, doch in eene plaats als Middelburg, waar de behoeften met den dag stijgen, betwijfelen wij het zeer, of, als deze post eenmaal op de be grooting staaf, zij er wel ooit meer af zal gaan. Eerder zonden wij gelooven, dat eene lang zame, geleidelijke verhooging ervan niet zou uitblijven. Die 2 klinken zóo eenvoudig» zijn zoo lutteldat voelt bijna niemand Doch waar reeds zooveel moet worden op gebracht, is elke verbooging een bezwaar, dat vooral drukt op de kleine burgerij. En op het hoofd daarvan zal in hoofdzaak deze nieuwe belasting neerkomen. Uit de toelichting tot het voorstel toch blijkt, dat de straatbelasting zal moeten dienen, n den prijs van het gas te kannen verminderen. Door deze belasting znllen dus enkel de groote gasverbruikers worden gebaat; voor hen, die weinig gas noodig hebben, zal het verkregen voordeel worden genivelleerd door de in te voeren belasting, doch de bezitters van huizen, die geen gas brandei), zullen alleen den vollen druk er van gevoelen. Dat is onbillijk en ik kan niet aannemen dat onze gefortuneerde medeburgers er prijs op zouden stellen, op die wijze in hunne uit gaven verlicht te worden. Maar, zal men aanvoeren, ook de winkeliers zullen niet weinig van deze nieuwe belasting profiteeren en de handel dient zooveel mogelijk gesteund en beschermd te worden. Heel wel, uitstekend zelfs, maar laten wij niet vergeten, dat de gasverlichting voor hen een middel is om hunne waren, ook bij avond, goed tot hun recht te doen komen en dat zij daaraan een deel van hun debiet verschuldigd rijn. Wat toch ziet men in groote steden gebeuren. Niet tevreden met de gewone gasverlichting, wordt door de groote magazijnen veel duurder electrisoh licht gebrand om de tentoongestelde artikelen op zijn voordeeligst aan het publieH voor te leggen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1