MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 245 141s Jaargang. 1898 Dinsdag 18 October. Deie courant yerscMjnt dagelijks, met uitzondering van Son- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, xoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 12 Afzonderlijke nummers koeten 5 cent. Thermometer Middelburg 17 Oct. 8 u. vm. 51 er. 12 u 55 gr. av. 4 u. 50 gr. F. Verw. tam. kr. Z. wind, buiig. Adverteutiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór óin uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentlSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per rej Groote lettere naar de plaats die xij innemen. Advertontiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te TerneuzenM. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Middelburg 17 October. EEN STOUTE BEWERING. Iq ons Dommer van 29 Sept. maakten wij melding van eene bewering, geuit door dr W. H. Cox, geneesheer aan het krankzinnigen gesticht Brinkgrtve, bij Deventer, dat er nl. van een gelijkwaardigheid van man en vrouw geen sprake kan zijn. Hij was zoo overtuigd dat eene vrouw voor degelijke, gezette studie ongeschikt is, dat hij „geneigd is eene vrouw die er wèl geschikt voor is, te beschouwen als een abnormale vrouw, als een monstruositeit". Dat deze bewering tiet onweêrsproken zou blijven lag voor de hand. In het jongste nommer van Belang en Recht, dt. 15 Oct., orgaan onder redactie van mej. Henrietta van der Meij, komt mej. dr Cath. van Tussenbroek, arts te Amsterdam, in een opstel, onder den titel van Over de aequivalentie van Man en Vrouw, krachtig tegen destelling van dr Cox op. De lezing van die beschouwing, geheel onge- Bchikt om daarvan een overzicht te geven bevelen wij belangstellenden zeer aan. Verder bevat hetzelfde nommerOpleiding van vrouwen tot ingenieur. Onderwijskroniek door H. Verscheidenheden enz. Eene nationale vrouwenraad. Wij ontvingen een uitvoerig opstel te uitvoerig om het, zooals verzocht wordt, in zijn geheel op te nemen, waarin mevrouw C. G. Pekelharing—Doyer een warm pleidooi levert voor zulk een raad. Het geschrift heeft tot titelDe Nationale Vrouwenraad als uitvloeisel van de Tentoon stelling van Vrouwenarbeid. Nu zich onder de Nederlandsche vrouwen meer en meer de wensch openbaart naar aan eensluiting, naar meer gelegenheid om elkaar te leeren kennen, te leeren waardeeren, elkaar van dienst te zijn met in eigen, meer beperk ten kring opgedane ervaringen, is zulk een raad dringend noodig, hoogst nuttig. Zulk een raad kan een band wordeB, die zegt de schrijfster „ons, vrouwen, bijeen houdt; een gemeenschappelijk middelpunt waar wij elkaar kunnen ontmoeten, waar onze wegen, hoe uiteenloopend ook, elkaar kruisen, vanwaar wij, na elkaar over en weer onze ervaringen te hebben medegedeeld en voor een wijle Bamen te zijn gegaaD, nadat onze levens eer. oogenblib in elkaar hebben gegrepen, huis waarts keeren, om, gesterkt en gesteund door elkaar, krachtiger en vruchtbaarder te kunnen werken op het terrein, dat ons is aangewezen, hetzij zich dit bepaalt tot het huisgezin in engere of wijdere beteekenis, of wel daarbuiten, waar wij naar ons beste weten en onze beste krachten ieder het onze doen om verbetering te brengen, teneinde meer geluk en meer liefde om ons heen te verspreiden." Mevrouw PekelharingDoyer zou zulk een Raad willen beschouwen als een vasten, blij- venden vorm, waarin het voorloopige, voorbij gaande werk van de Nationale tentoonstelling van Vrouwenarbeid zich moest consolideeren Volkomen van toepassing op den Nationalen Vrouwenraad zou zij willen maken de definitie, die Marie Jungius, in hare brochure Een woord over de voorgenomen Nationale tentoonstelling van Vrouwenarbeid, heeft gegeven van hetgeen de vereeniging van dien naam wilde zijn, nl. niet nog eens een nieuwe vereeniging naast de vele reeds bestaande, maar eenvoudig een hechtsel te midden van deze, een vastheid, een kernpunt, waarom heen der vrouwen-arbeid en denken, dat nu in massa chaotisch door het land verspreid ligt, zich zal kunnen concen- treeren en duidelijk waarneembaren vorm zal kunnen aannemen. Die vrouwenraad in ons land zou zich kunnen aansluiten bij de International Council of Women, die reeds in drie werelddeelen hare vertak kingen heeft. Het idee daarvoor was uitgegaan van mevr. de douairière Klerck—Van Hogendorp. Het bestuur van genoemde tentoonstelling ging op dat idee in. Aan verschillende vrouwenverenigingen in onB land werden uitnoodigingen gezonden ten einde gemeenschappelijk een afgevaardigde te zenden naar de in den zomer van 1897 te houden bijeenkomst tot voorbereiding van het congres van den International Council of Wo men, dat, zooala bij die gelegenheid werd uit gemaakt, zal plaats hebben eveneens te Londen in 1899. Het resultaat was, dat mej. M. G. Kramers uit Rotterdam als afgevaardigde van 10 Nederlandsche verenigingen de voorloopige bijeenkomst te Londen in 1897 heeft bijgewoond met de opdracht om na te gaan, in hoever het wenscheiyk kon zijn in Nederland, evenals in andere landen, een Nationalen Raad te vormen, op welke wijze een zoodanige Raad in andere reeds werkt, hoe diens verhouding moest zijn, zoowel tot den Internationalen Raad als tit de aangesloten vereenigiDgen, die tezamen de Nationalen Raad zouden vormen enz. Een stuk van mej. Kramers in de Vragen van den Dag en hare voordracht op de Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid mogen als antwoord beschouwd worden op de vragen der 10 vereenigingen. En zeer zeker met veler instemming mocht deze afgevaardigde de vol doening smakeD, dat de vergadering bij meer derheid van stemmen te kennen gaf, de vor ming van een Nationalen Vrouwenraad in Nederland wenschelijk te achten. Op de vorming van zulk een Nationalen Vrouwenraad dringt thans mevrouw Pekelharing- Doyer, die te Groningen woont, ten zeerste aan. Het is volgens haar daarom dringend noo dig, dat alle Plaatselijke Comité's en corres pondenten van de Nationale Tentoonstelling op hunne plaats blijven, dat zij op dezelfde wijze als waarop zij het tot heden hebben ge daan, voortgaan met het verzamelen van ge gevens, het aangeven van nieuwe denkbeelden, het opwekken tot arbeiden, ten einde voortaan daarmede den Nationalen Raad ten dienst te zijn. Daartjp ook is het van zooveel gewicht, dat alle papieren en andere documenten, die zij thans hebben verzameld, zorgvuldig bijeen worden gebracht en bewaard. „Heerlijk zoo schrijft zij ten slotte zou het zijn, als de Nationale Vrouwenraad het lichaam kon worden, waarin de vereeni ging Nationale Tentoonstelling zich als het ware kon oplossen, en er zoodoende een deug delijke vraagbaak werd gevormd voor de Ne derlandsche vrouwen. En de overgang zou zoo gemakkelijk zijn. Feitelijk toch is de soort van arbeid, die vereischt is en wordt, van gelijken aard. Alleen ontbreekt bij het werken voor den Nationalen Raad het verza melen van arbeidsproducten, zooals wij die noodig hadden voor de tentoonstelling, om deze onderneming aan haren naam te doen beantwoorden. Onze Tentoonstelling behoort tot het ver leden. En de Nationale Vrouwenraad is, dunkt mij, onafwijsbaar het lichaam, dat het overzicht moet voortzetten over al den vrouwenarbeid in ons land. Dat dan ook werkelijkzij het onder leiding van andere personen, dan die, welke de Ten toonstelling hebben tot stand gebracht de Nationale Vrouwenraad, in aansluiting met den Internationalen Raad, het werfc overneme en voortzette tot heil van huisgezin en maat schappij." Zekerheidsstelling Rijksambtenaren. In de vereeniging van tot zekerheidsstelling verplichte Rijksambtenaren zijn gekozen tot leden van het bestuur de heerenJ. H. Moo- reu, directeur van het Rijkstelegraafkantoor te 's GravenhageH. van Goudoever, directeur der Staatsloterij te 's GravenhageH. J. Lamo raal Wichers, rijksontvanger te Dordrecht, en tot leden van den raad van commissarissen de heerenmr A. Kerdijk, lid van de Tweede kamer te 's Gravenhagemr J. P. Moltzer, lid van den Raad van State te 's GravenhageA. L. Thierens, rijksontvanger te Middelburg; R. van der Feen id. te EindhovenH. Feisser id. te Schagen J. W. Chevallier, directeur van het postkantoor te GroningenH. Croese, com mies der telegraphic te AmsterdamJ. H. Smits, ontvanger der registratie te Amster dam, en E. Nierstrasz, id. te Utrecht. UIT STAD EN PROVINCIE. De reserve-sergeant J. ten Napel van het 8ste regiment infanterie, gedetacheerd bij het 3e regiment infanterie, 2e bataljon te Middel burg, is te Bergen-op-Zoom geslaagd voor het examen van vaandrig. Ter benoeming tot keurmeester van het slachtvee en vleesch worden door burg. en weth. van Vlissingen aan den raad aanbe volen de heeren H. G. de Wit, te Arnhem, en M. J. Lindeman, te Rotterdam. Op de voordracht ter benoeming eener on derwijzeres aan school E (hoofd de heer W. J. Frijling) aldaar zijn door burg. en weth. geplaatst de dames J. H. de Groot, A. M. H. Contant en J. J. Pleune, respectievelijk onder wijzeressen te Leksmond, Warnsveld en Wou- drichem. De benoemingen zullen plaats hebben in een Donderdag te houden gemeenteraadszitting. H. K. H prinses van Battenberg met ge volg kwam heden (Maandag) morgen met de nachtboot Koningin Wilhehnina te Vlissin gen aan, om met den aansluitenden trein de reis naar Darmstadt te vervolgen. Morgen (Dinsdag) wordt de prins van Siam, komende van Kopenhagen, te Vlissingen verwacht om met de dagboot naar Engeland over te steken. Na een ongesteldheid van eenige maan den overleed Zondag 11. te Wissekerke de heer dr Q. J. M. Janssen, sinds 1854 genees heer aldaar. De overledene was zoo meldt men ons jarenlang lid van den gemeenteraad, president-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk en lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en W. Noord-Brabant. In hem is een ijverig man en een algemeen geacht ingezetene heengegaan Op het Nieuwezand is gestrand de vischaloep O 34. Het lot der bemanning is onbekend. De inventaris is te BurghsluiB aangebracht. Zaterdagmiddag bij hoog water kwamen ter opschutting in de Westsluis te Terneu zen het Duitsche ss. Mercur van Riga met hout en het Engelsche ss. Roehampton van Tampa (in Florida) met phosphaat, beiden be stemd voor Gent. Deze schepen van groote afmeting konden met hunnen diepgang, in aanmerking, genomen de waterstand, de sluizen passeereD, doch toen de sluisdeuren geopend waren om hen in 't kanaal te laten bleek dat geen van hen het binriensluishoofd kon pasaeeren, zoolang beiden in de sluis lagen, daar er geen voldoende rnimte was om te wenden. De pogingen, die men met een sleepboot en met trossen op de winds aanwendde, waren vergeefsch. Daar in middels het water gevallen was, kon ook geen der booten afgeschut worden vóór het weer hoog water was, des nachts, toen de Roehampton dan ook weer in de buitenhaven is gehaald. De Mercur kon daarna opschutten en Zondagna middag deed dit ook de Roehampton. RECHTSZAKEN. Door den alhier gedetineerden J. O., onderwijzer te Waarde, is hooger beroep aangeteekend tegen het bekende, op 4 Octo ber 11. door de rechtbank te Middelburg tegen hem gewezen vonnis. Tegen een persoon, die te Beverwijk tijdens de inhuldigingsteesten baldadigheden had gepleegd door in een huis, waar de vlag niet had gewapperd, een deur met geweld in te duwen en later in een ander huis, waar eveneens de vlag niet was uitgestoken, een mit in te slaan, requireerde het O. M. 3 weken gevangenisstraf, omdat beklaagde reeds meer malen was veroordeeld. Tegen een ander, die om gelijke reden een ruit had ingeslagen, werd f 25 boete of 20 dagen hechtenis geëischt. LANDBOUW. De St. Ct. van Zondag en Maandag bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen geduren de de maand September. Dat waren (de cijfers tusscben haakjes duiden het aantal eigenaren aan) 3208 (387) gevallen van mond- en klauw zeer, 2 (2) van kwade droes, 225 (35) van schurft, 150 (11) van rotkreupel, 214 (153) van vlekziekte en 27 (21) van miltvuur. In Zeeland kwamen voor 20 (1) gevallen van mond- eu klauwzeer, te Tholen en 29 (22) van vlekziekte, te Aagtekerke, Brouwershaven, Duivendijke, Haamstede, St. Maartensdijk, Mid delburg, Nieuwerkerk en Nieuwen St. Joosland- Tegen verwachting was er bij de opening der Belgische grenzen voor ons vee op 15 dezer geen bijzondere levendigheid in den veehandel te bespeuren. Wel ging de verkoop van vee vlug van de hand, doch de prijzen stegen maar weinig. Ook waren Blechts enkele Belgische veekooplieden op de markten te bemerken. De drukkende bepaling, om Blechts tweemaal per maand met een tiendaagsche quarantaine vee België te mogen invoeren, ontneemt aan de opening der grenzen veel van haar waarde. ONDERWIJS. Mej. W. Hooyveld, te Enkhnizen, tegen 1 Nov. benoemd tot onderwijzeres aan de 0. L. school te Zout el an de, heeft voor deze benoeming bedankt. De heer P. Beun te Colijnsplaat her dacht Zondag zijne 25 jarige ambtsvervulling als onderwgzer. Te Zierikzee (Ger. kerk en huizen) werd dit jaar f 65.39® gecollecteerd voor de Scholen met den Bijbel. Bij koninklijk besluit is de heer A. Bal- foort te Hellevoetsluis, met ingang van 1 Novem ber a. 8., benoemd tot onderwijzer bij de op leiding van jongens bij de zeemacht. KERKNIEUWS. De heer S. Spaans, proponent by de doopsgezinde gemeente te Barsingerhorn, heeft het beroep naar die gemeenten te Vlissin gen en te Goes aangenomen en zal zich in laatstgenoemde gemeente vestigen. Onder groote belangstelling werd Zondag bij de Ned. Hervormde gemeente te Wisse kerke (N.-B.) de heer C. J. H. Verweijs als predikant bevestigd door den heer A. B. Ter Haar Romeny uit Middelburg, die tot tekst had gekozen 1 Cor. III vers 9. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intree-rede voor een stampvolle kerk. Hy sprak naar aanleiding van 2 Cor. IV vers 7. De heer F. W. N. Hugenholtz Jr., voor ganger bij de afd. Schiedam van de Ned. Pro testantenbond en hoofdredacteur van het sedert eenigen tijd door hem opgerichte weekblaadje Onze Kring, het orgaan van die afdeeling, zal met 1 Mei a. s. die betrekkingen neerleggen en zich weder naar Amerika begeven, waar hij vroeger voorganger van de Unitarische ge meente was. Deze ontslagname berust hierop, dat de groote meerderheid allerlei bezwaren heeft tegen zijn sociale denkbeelden en die bezwaren van dien aard zijD, dat de bloei der afdeeling daardoor in gevaar gebracht wordt. WekelVjksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Scherpenisse Schouten te St. Philipsland; Twisk A. Stamrood te Ursem Hel der De Kanter te ZoelenUrk J. Verweg te OoltgensplaatPolsbroek.H- Snel te Gameren PaesenB (Fr.) A. J. Bosman, cand.; Nijkerk op de Veluwe (toez.) P. Bartstra te Zegveld Nieuwerkerk aan den IJsel A. de Visser te Herwijnenen naar Assendelft Kapteijn te Oterleek. Bedankt voor: Oud-Vosmeer H. Snel te Ga meren Grolloo L. Meeth te Westerborken voor Dubbeldam door A. de Visser te Her wijnen. Gereform. kerken. Beroepen naarAxel 0. Oranje te Berkel Baambrugge G. Elshove te Schipluiden; en naar Nieuw Loosdrecht W. Mulder Jr. teGies- 8en-Oudkerk. Aangenomen naar Sneek (B) door D. Bak ker te Broek op Langendyk. Bedankt voorRotterdam door C. Oranje te Beraelen voor Montfoort en Linschoten door S. Vos, cand. LETTEREN EN KUNST. De bekende acteur Mari J. Teruooy Apél heeft een tooneelspel gemaakt in drie bedrijven, getiteld: Liefde. Op dat chapitre ia al heel wat geborduurd en het is moeilijk daarover een nieuw gezichts punt te openen. Zou de schrijver dit gedaan hebben Wij zullen het stuk waarschijnlijk wel le zien krijgen. Eu de Nederlandsche Tooneel- vereeniging èn het Tivoli gezelschap te Rotter dam namen het ter opvoering aan. Laatstgenoemd gezelschap geeft dit Beizoen ook een zestal abonnements-voorstellingen te Vlissingen. De Vrgdag te 'a Gravenhage overleden heer Arnold Ising was bgna 74 jaar oud en een der oprichters van De Nederlandsche Spectator. Hij was 24 Sept. 1824 te Heusden (Oost-Vlaanderen) geboren, kon wegens onvol doend gezichtsvermogen niet voor den mili tairen stand worden opgeleid, werd by de registratie geplaatst en behoorde tot de eersten die bij de stenographic van ons Parlement werkzaam waren. In April 1886 was hij als stenograaf gepensioneerd, maar werkte ook na zijn eervol ontslag aan de completeering der oude Handelingen vóór 1848, waarvan de samenstelling voor een deel aan hem was op gedragen. De overledene was reeds sedert jaren lijdend. Van verschillende kanten, o. a. door het schilderkundig genootschap Pulchri Studio te 's Gravenhage, worden by den minister van binnenlandsche zaken en het gemeente bestuur van Amsterdam pogingen aangewend om voor De Nachtwacht van onzen grooten Rembrandt een betere plaats te verkrijgen dan dit be roemde schildery nu in het Ryksmuseum heeft. De Wereldkroniek bevat deze week o. m. portretten van de beide heeren J. Th. en J. T. M. Smits van Oyen, vader en zoon, respec tievelijk oud-lid der Eerste kamer en lid der Tweede kamer, onlangs kort na elkaar gestor ven. Voorts vindt men er nog een portret van prof. dr E. Eükman. Anton Van Rooy is ziek en heeft nu reeds zgn liederavond te Beriyn op 23 Oct. afgezegd. In Nov. zou hij zyn Amerikaansche reis aanvaarden. De Comedie Frangaise heeft ervaren dat de jongste maand Augustus geen goede speel- maand wasde recette daalde tot gemiddeld frs 2682 per voorstelling, tegen 4579 in 1897. De uitgevers van Bismarck's Gedachten en herinneringen vragen voor het copierecht voor Engeland en Amerika f 240.000, maar tot dusver is slechts f 180.000 geboden. Ter gelegenheid van den lOOsten verjaar dag van de eerste opvoering van Wallensteins Lager heeft men te Weimar de geheele Wal- hnsteinstrilogie gegeven. De voorstelling duurde van 's middags twaalf uur tot 's avonds half elf, met twee pauzen lang, genoeg om het middagmaal en het avondeten te gebruiken. Verschillende Berichten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 October niet plaats hebben. Aan de verschillende ministeries in Den Haag is in circulatie een lijst tot deelneming aan een op te richten coöperatieve bouwver- eeniging, welke zich ten doel stelt het bouwen van huizen, gedeeltelijk villa-vorm, gedeeltelijk kleine heerenhuizen. De gronden zgn naby halfweg Scheveningen gelegen en het daarvoor benoodigde kapitaal, groot f 150,000, is beschikbaar. Ruim 50 branders te Schiedam hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend om hunne bezwaren in te brengen tegen de voorgestelde verhooging van den accijns op gedistilleerd. Het adres sluit zich aan bij dat van de Schiedamsche Kamer van Koophan del en acht door dit wetsontwerp de belangen eener nuttige industrie ten eenenmale veron achtzaamd, ondanks zij reeds zoo herhaaldelgk den steun der regeering heeft ingeroepen, tot wegneming of vermindering van talrgke be zwaren. Door wijlen mevrouw de wed. prof. dr P. J. Veth geb. Van der Koogh te Arnhem is aan het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap te Amsterdam vermaakt een legaat van tien duizend gulden, vrij van suc cessierechten. Op de samenkomst van wege de Neder landsche vereeniging tegen de prostitutie, 1 Nov. a. s. te Utrecht, zullen als sprekers op treden de hh. H. PiersoD, mr O. Q van Swin- deren, dr Hermanides, dr Suoeck Heakemans en G. C. Hoogerwerff. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal in zake meelver- valsching een adres tot de regeering richter. Daarin wordt verzocht alle buitenlandsche meelsoorten te doen onderzoeken, alvorens ze mogen binnenkomen. Volgens aanschrijving van den minister van justitie aan de verschillende colleges van regenten over de gevangenissen, ryksopvoe- dingsgestichten en rijkswerkinrichtingen moeten zy, die voor de betrekking van bewaarder of bewaarster in een der genoemde gestichten in aanmerking wenschen te komen, zich voortaan onderwerpen aan een geDeeskuudig onderzoek, in te stellen door den geneesheer aan de in richting, waarvoor zy zich als sollicitant aan melden. Bij een standje in een café in de eerste Lombardstraat te Rotterdam is een 69 jarige metselaar door een tapper, wien bij om geld maai.de, met een bijl ernstig aan het hoofd verwond. Zaterdag is te 's Gravenhage een loteling, na wegens dronkenschap te ziju gearresteerd, neergezonken en in de Oranjekazerne binnen gebracht, waar hij overleed. Door twee geneebheeren werd de dood toegeschreven aan overmatig drankgebruik. De broeder van den overledene beweert echter, dat een agent van politie hem bij de arrestatie zou hebben geslagen met den wapenstok. Intusachen zgn officieel geen uiterlijke teekenen van geweld geconstateerd. Waarschynlijk zal het lgk nog inwendig worden geschouwd. In de Govert Fiinckstraat te Amsterdam waren Vrydag middag vier kinderen op een bovenhuis opgesloten, wijl vader en moedef uit werken waren. Een kindje van 8 maanden, dat op den schoot van een zusje voor het raam zat, schijnt zich te ver naar voren gebogen te hebben, want eenklaps viel het naar beneden, waar het zwaar gekneusd van de binnenplaats werd opgenomen. Te Raalte is een winkelhuis door brand vernield en eene smedery gedeeltelijk. De schade is aanzienlgk, de oorzaak onbekend. Negen jaar geleden viel een knaapje te Hensde, met zijn hoofd door de ruiten en be kwam daarbij ernstige wonden. Het knaapje herstelde, maar leed veel aanhoofdpgn. Thans is het een geneeskundige gelukt na een moei lijke operatie een betrekkelijk groot stuk glas uit den schedel van den knaap te verwijderen. Te Kampen is de stand van den IJssel zoo laag, dat de stoombooten niet aan de los plaats kannen komen. Sommige booten bleven onderweg in de rivier aan den grond zitten. Te Harlingen is een korenmolen met al wat er in was verbrand. De eigenaar was afwezig. Te Joure is eene vrouw, die een winkel schoonmaakte, met de trap omgevallen en zoo ongelukkig neergekomen, dat zy binnen een paar uren overleed. By Nieuwe Schans was een troepje zi« genners over de grenzen gekomen, doch de maréchaussée achterhaalde bet gezelschap t?

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1