FEUILLETON. saris van politie het stuk paardevleesch, waar van de in de vorige week aldaar gestorven vrouw en haar gezin gegeteu hadden, opnieuw gekeurd en volgens zijn verklaring geschikt bevonden is voor de consumptie. Hiermede is afdoende de onjuistheid van het bekende ge rucht bewezen. Volgons hetzelfde blad zal het volgend jaar, bij den in Goes, vanwege den Nationalen Koltbond te houden Nationalen Kolfwedstrijd, de sociëteit De Prins van Oranje als gastvrouw optreden. Te Waarde wordt op 17 October a., in verbinding met Hansweert, het rijkstele graafkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 8 tot 9 uren voor-, van 11 uren voor- tot 1 uur na- en 5 tot 8 uren namid dags op Zon- en feestdagen van 12.30 tot 1.30 uur namiddags (spoortijd). In zijne Woensdag gehouden zitting be sloot de gemeenteraad van Th o 1 ea met 5 tegen 2 stemmen de vraag van Gedeputeerde Staten, of het in het algemeen belang wensche- lijk is cene vergunning te verleenen aan den heer H. Nieveen, te Lemmer, tot het aanleggen van een stoomtramweg van Stavenisse naar Tholen, ontkennend te beantwoorden. Dit antwoord is te wijten aan het plan om ter aansluiting aan de trambaan van het Thoolsche veerBergen op ZoomAntwerpen een dam door de rivier Eendracht te leggen, waarover dé lijn zou loopen. Deze afdamming, meende men, zou eene dusdanige aanslibbing ten gevolge hebben, dat de suatie der polders daardoor zou lijden en de visscherij dezer ge meente ten gronde zou gaan. In de daags te voren te Poortvliet gehouden gemeenteraadszitting werd genoemde vraag met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. In de Woensdag te Stavenisse gehou den raadsvergadering werd besloten eene grati ficatie van f 25 te schenken aan mej. H. W. van Dellen, onderwijzeres, wegens meerdere lesuren tijdens eene vacature. De heer G. Steendijk, die met 1 Jan. a. s. moest aftreden als lid van het plaatselijk arm bestuur, werd als zoodanig herbenoemd. Op een vraag van Gedeputeerde Staten, of de aanleg van een atoomtram Stavenisse— Tholen in het algemeen belang is, zal in bevestigenden zin geantwoord worden. Voor den verbouw van de openbare school, als zijnde te klein voor het aantal school gaande kinderen, werd besloten rijkssubsidie aan te vragen. De begrooting voor 1899 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 14.500.38® en die van het plaatselijk armbestuur op f 781.72. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Koewacht weer konijnen gestolen,en wel bij A. van R. negen prachtige dieren, waardoor de man een schade lijdt van ruim tien gulden. De R. K. kerk te K a u t e r die gerestau reerd en vergroot wordt, is gedeeltelijk ingestort door verzakking van twee pilaren; een pilaar bezweek onder den te dragen last, een gedeelte van de bruisbeuk medeslepende; de schade schijnt vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Het is nog niet uit gemaakt of het ongeval aan de constructie of aan de uitvoering of materialen te wijten is. Waarschijnlijk schijnt de grondslag bedrogen te hebben. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de adspirant-ingenieur P. Hoogeboom, thans dienstdoende onder de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivieren, te 's-Graven- hage, tot 15 November a.s., dienst doen zal onder de bevelen van den hoofdingenieur in hot 11de district, om te worden toegevoegd aan den arrondissements-iDgenieur teTerneu zen, ten behoeve der werken voor de ver betering van het kanaal Gent-Ter neuzen, ter standplaats Temeuzen. ONDER WIJS. Tot onderwijzeres te Nieuwerkerk is benoemd mejuffrouw D. C. Ochtman te Zie- rikzee. De heer F. Bos te StPhilipsland heeft bedankt voor zijne benoeming tot eersten onder wijzer te Den Bommel. LADY JOAN. I. Uit het Engelscli. van E. CHILTON. Al de weelderige omhaal, verbonden aan een afternoon tea, was opgeruimd. Van een paar dozijn voorname gasten, wier gebabbel gedurende een uur de ouderwetsche bibliotheek van Sommersby Park vervuld had, waren er slechts twee overgebleven een jonge dame, bij het vuur, dat op dezen vochtigen October- dag heel aangenaam was, en een jongmensch in het uitgebouwde venster. De jonge dame zat op een bankje, met de handen om de knieën, in het vuur te staren. Zij zat beel stil zij was stil van aard. De jongeman in het uitstekje keek met welgevallen naar haar en liet zijn boek zakken. Zij zag er uit als een kleine witte fee met dat lichte haar, dat bleeke gelaat, dat kinderlijke profiel en die tengere gestalte. „Het begint al koud te worden, Lady Joan", sprak hij. „Mijnheer DarcyIk wist niet dat gij hier waartDat doet mij genoegenIk dacht juist aan u." Zij keek over haar schouder naar hem, zon der verder van houding te veranderen. Darcy etood op. KERKNIEUWS. Tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Middelburg is Woensdagavond beroepen de heer dr E. J. W. Posthumus Meijes, predikant te Heinenoord. De heer A. B. ter Haar Romen y, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Middel burg, is beroepen naar Bloemendaal. Op de Woensdag te Zutphen gehouden vergadering der Gustaaf Adolf Vereeniging bleek uit het verslag dat zij thans 4115 leden telt en hare financieele toestand goed iszij wijst, een saldo aan van 13.698.93. De toelagen aan gemeenten in Nederland zijn bepaald op 3650, buiten Europa op f 8578. De feestgave van f 800 is toegekend aan Floetenstein in West-Pruisen. Als plaats van de volgende vergadering werd Dordrecht aangewezen. De Rijkspostspaarbank. Wij ontvingen het door den directeur der rijkspostspaarbank samengesteld verslag be trekkelijk den dienst dier instelling in 1897. In dit lijvig boekwerk is voor het eerst opgenomen een uitgebreide en in bijzonderheden atdalende beroepsstatistiek der inleggers, niet alleen voor het gansche rijk, maar ook voor de onderscheidene provinciën en de gemeente Amsterdam. Men kan (en dat is door middel van geen enkel der buitenlandsche verslagen mogelijk), met behulp van dit rapport een hoogst be- langwekkenden blik werpen op gewichtige onderdeelen van het sociale levenniet alleen met betrekking tot ons rijk, in zijn geheel genomen, maar ook met betrekking tot de, door dichtheid van bevolking, aard van terrein, soort der hoofd-beroepen en bedrijven, karakter, zeden en gewoonten, maatschappelijke wel vaart, enz., onderling zoozeer afwijkende, ver schillende gewesten. Uit die statistiek blijkt wat de provincie Zeeland betreft het volgende Inleggers, tot de nijverheid in betrekking staande, waren er 817, onder den handel te rangschikken 1080, van den landbouw leven den 654, in de jacht en visscherij hun bestaan vindenden 15, vrije beroepen uitoefenende 377, dienstboden 217, losse werklieden 594, gepen sioneerden en particulieren 465. Verder ontleenen wij aan het verslag nog de volgende bijzonderheden. Het aantal in omloop zijnde boekjes op 31 Dec. 1897 was 627.409 of 65.420 stuks meer dan een jaar te voren. In Zeeland waren 131.5inleggers opdelOOO zielen met een gemiddeld aantal inlagen op elk boekje van 1.7. Het totaal der inlagen was f 1.423.755.15s, terwijl terugbetaald werd f 988.575.95'. In de genoemde provincie was het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 Dec. 1897 f 2 751.937.91* en waren 27 827 boekjes in omloop. Aan de inleggers in die provincie was op 31 Dec. 1897 verschuldigd f 3.146.803.57'. Over het gansche rijk was het laatstbedoeld bedrag f 61.646.480.53'. Onder de inleggers uit Zeeland hadden te goed4330 minder dan f 1, 6753 van f 1 tot f 10, 9692 van f 10 tot f 100, 6211 van f 100 tot f 800, 670 van f 800 tot f 1200, 168 van f 1200 tot f 2400 en 3 boven de f 2400. Onder de vereenigingen, die inlagen deden, waren in Zeeland 31 kerkgenootschappelijke, 7 van werklieden, 8 van particulieren, 4 van staatsrechtelijken aard, 7 van een liefdadig karakter, 3 coöperatieve vereenigingen, 6 van vereenigingen tot gezellig samenzijn. Uit het verslag blijkt verder nog dat door deze instelling bij voortduring in verblijdende mate gebruik wordt gemaakt door het personeel der zeemacht, zich hier te lande of in vreemde wateren bevindende. In 1897 zijn daarvoor 634 nieuwe boekjes uitgegeven, tegen 526 in 1896, en werd, in totaal, ingelegd f 99,027.35, tegen f 76,607.15 in 1896. Wanneer men alles in onderling verband beschouwt en in aanmerking neemt den levens duur van dit instituut; de hoegrootheid onzer bevolking; het aantal, in Nederland aanwezige, particuliere instellingen, die zich eveneens de bevordering van het sparen tot taak stellen het cijfer harer inleggers, benevens dier saldo tegoed, dan kan men, ongetwijfeld, met allen grond, beweren, dat deze staatsinstelling, „Zoo waarlijk Dat valt mij tegenwant naar uw uitdrukking te oordeelen, meende ik dat gij aan iets belangrijks dacht." Lady Joan keek weer in het vuur. „Dat deed ik ook," antwoordde zij met ernst en kalmte, „ik bedoel alleen dat gij er in betrokken waart. Ik zat plannen temaken om deel te nemen aan uw werk in Zuid-Londen." Darcy keek verbaasd en bedwong een glimlach. „Er aan deel te nemen, Lady Joan". „Ja, ik luisterde terwijl gij met den heer Holcroft zat te praten. Tk vond al uwe plan nen heerlijk en gij zeidet dat hij geld te kort kwaamt. Ik heb veel geld en verlang al sedert jaren om het aan dergelijk werk te besteden." Hij kwam dichterbij en nam plaats. „VerlaDgt gij dat?" herhaalde hij. „Ik geloof dat „verlangen" het goede woord is. Ik kon zeggen „snakken", maar men laebt over die sterke uitdrukkingen. En toch is het vaak een zeer vurig verlangen bij mij geweest. Ik zou tegen niemand zoo kunnen spreken als tegen u." „Ik voel mij zeer vereerd door uw ver trouwen," zei Darcy luchtig. „Praat niet op dien salontoon. Dien ver foei ik. Gij moet mij helpen. Wilt gy luis teren Zij liet haar kin op hare hand rusten en zag bera vlak iu het gelaat, terwijl hg zich lachend welke ten jare 1880 in het leven werd geroe pen, en die op 1 October 1898 circa 680,000 inleggers telde, met een saldo-tegoed van circa f 67,000,000, den toets der vergelijking met hare zusterinstellingen, in den vreemde, gerus- telijk kan doorstaan. Verschillende Berichten. De Amsterdamsche gemeenteraad besloot met 31 tegen 13 stemmen de tramconcessie tegen 31 December 1899 in te trekken, en de trams zelf te exploiteeren. Volgens het Bbld. is de heer G. W. W. C. baron van Höevell benoemd tot gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de marine- begrooting de heeren Van Gijn, Goekoop, Tydeman, Staalman en Merkelbach. In verband met het overlijden van de prinses Albert van Pruissen heeft ons hof ge durende een week den middelbaren en twee weken den lichten rouw aangenomen. Te Amsterdam is overleden de heer D. Henriques de Castro, een man, die vooral bij de leden der Portugeesch-Israëlietische gemeente in hoog aanzien stond. De overledene was lid van Kon. Oudheidkundig Genootschap, tevens lid van de Maatschappij voor Ned. letterkunde en van het Zeeuwsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Op een dezer dagen te Amsterdam door het bestuur en den raad van toezicht der coöperatieve vereeniging van llaffeissenbanken gehouden bijeenkomst, is definitief besloten het kantoor te openen ten huize van jbrW. Bosch van Oud-Amelisweert, notaris te Utrecht, al waar de administrateur den gebeelen dag zal zitting houden. Het bestuur bestaat thans uit de volgende heerenmr W. H. E. baron van der Borch te Ginneken, voorzitter; jhr mr W. Bosch van Oud-Amelisweert te Utrecht, J. Hendrickx te Swalmen, mr W. Westerwoudt te Amsterdam en jhr W. H. Gevers te Heemskerk. Inspecteur is de heer Louis van Rijckevorsel te Vught. Provinciale commissiën zijn er in Noord-Bra bant, Noord-Holland, Limburg, Utrecht en Gelderland. Het bestuur der Alkmaarsche Stoommeel- fabriek heeft besloten de afgebrande fabriek niet weer op te bouwen. Toen Dinsdag avond, de dekknecht van een stoomboot te Rotterdam na afgeladen te heb ben, nog de boot op wilde gaan, gleed bij uit en viel in het water. Hij werd levenloos op- gebaald. Hij laat een vrouw en acht kinderen na, waarvan vier nog te jong om iets te ver dienen. Te Nijmegen had weer een diefstal plaats, nu een van f 300 plus zilverwerk bij een particulier in de St Annalaan. Door de stoomtram van Alkmaar op Haarlem is tegenover Nijenburg een vrouw aangereden, die doof was en tusschen de rails liep. Zij is deerlgk en gevaarlijk gewond. Dinsdag namiddag bracht een verpleegde te Veenhuizen, naar men zegt uit wraak, een zijner lotgenooten onverwacht, terwijl deze zat te lezen, met een zeer scherp mes tweegroote sneden aan hoofd en hals toe. De toestand van den verwonde is ernstig. Door een bakkersknecht te Dinxperlo, is bij den officier van justitie te Arnhem een aanklacht ingediend tegen den burgemeester van Dinxperlo, omdat hij door dezen op onrecht matige wijze van zijn vrijheid zou zijn beroofd, toen hij een aanklacht wegens mishandeling bij hem indiende, hera door eenige personen aan gedaan. Een opgewonden dame van middelbaren leeftijd loopt driftig een politiebureau binnen eu stormt op den inspecteur van dienst af. „Waar is mijn Piet?" vraagt ze. „Pardon mevrouw een bond of een vogeltje?" vraagt de inspecteur. „Wat bond Wat vogeltje Ja een hond is 't. Mijn man is weg, hij is verdwenen, weggeloopen „Dat badt u niet gezegd". „Maar ik zeg 't u nu mijnheer Wat blijft u daar nu kalm met dat vouwbeen zitten spelen, ik zal daar een klacht over indienen. Verstaat u Waar is mijn man „Mijn waarde mevrouw „Ik ben geen waarde mevrouw voor u. Denkt u dat ik hier beleedigd wil worden. Ik ver tot haar overboog. „Verbeeld u dat ik een arme vrouw in Do Nieuwe Buurt ben. dan zult gij wel kunnen ophouden met spotten." „Ik spot niet; ik ben heel ernstig en zeer benieuwd om naar u te luisterenwaar lijk zeer benieuwd. Hoe kan Ik u helpen „Door het mij gemakkelijk te maken om vrij te worden. Ik heb geen nadere bloed verwanten dan de Wilmingtons en zij zijn nog maar neef en nicht in den derden graadmaar ik heb vijf jaar bij ben gewoond sedert den dood van mijn vader en bet is bard om tegen hen op te staan. Ik ben niemand eigenlijk verantwoording verschuldigd. Lord Wilmington is mijn voogd geweest; maar een maand geleden ben ik meerderjarig geworden. Ik heb de vrije beschikking over mgn geheele vermogen, dat heeft vader zoo beschikt. Ik heb een vast plan voor mijn leven, maar ik wist niet dat het zóo moeielijk zou zijn om te broken met, alle gewoonten en vooroordeelen. Julia Lady Wilmington voelt zich door en door gekrenkt en haar man steekt er den gek mee. Ik heb er al zooveel over gedacht, maar ik kan niets doen zonder hulp." „Wat wilt gij eigenlijk doen „Ik heb het u gezegdin uw nabijheid wonen, in de Nieuwe Buurt. Ik ben akelig onervarenwant men heeft mij mijn geheele leven van de armen verwijderd gehouden. Het modeldorp van Lady Wil- tel u dat mijn man weggeloopen is en u blijft hier zitten als een uilskuiken. Zeg dan ten minste wat u er van denkt." „Wel, mevrouw," antwoordde de inspecteur, „ik heb niet het genoegen uw man te keuuen, maar ik zou zeggen dat hij een heel verstan dig mensch is. Agent! Laat mevrouw uit." Coöperatie onder Apothekers. Te Utrecht is Dinsdag een vergadering ge houden van apothekers uit verschillende deelen des lands, waarin door mr A. Slotemaker uit 'sGravenhage eene uitvoerige toelichting werd gegeven tot een plan van stichting eener Coöperatieve Vereeniging van Apothekers hier te lande. Na langdurige besprekingen is tot de stich ting van zoodanige vereeniging besloten. Het doel is: De aanschaffing in het groot van stoffen in de apotheek benoodigd onder behoorlijke con trole op de hoedanigheid en om, met behoud van een billijk salaris voor hun arbeid, dooi de leden-apothekers de middelen goedkooper aan het publiek te kunnen doen afleveren. De leden moeten twee aandeelen van f 500 ieder verwerven, rentende 5 pet. Wat verder als winst gemaakt wordt, kan door ben tot kapi taalvorming worden gebruikt. Reeds is een kapitaal van f 60.000 bijeen. De winstverdeeling is aldus vastgesteld: 20 pet. voor pensioen en ziekenverzorging der beambten20 pet. voor het bestuur10 pet, voor reserve, 50 pet. voor de leden in even redigheid tot hun verbruik. Het bestuur is samengesteld uit de heeren apothekersWieringa, Cox, en Hille van Arn hem, Van Rgn van Venlo en Hofman van 's Gravenhage. Het Nationaal Vlaamsch Verbond heeft in een adres aan onze beide Kamers de aan dacht gevestigd op de in Mei in Belgie geno men wettelgke maatregelen betreffende het gebruik der beide talen. In aansluiting daaraan is aan de Belgische regeering gevraagd zich in de briefwisseling met de regeeringen van Nederland, Transvaal en den Oranje Vrijstaat van de Nederlandsche taal te bedienen. Aan onze Kamers wordt gevraagd „de noodige besluiten uit te vaardi gen en de vereischte maatregelen voor te schrijven", dat onze regeering bij briefwisseling met de Belgische ook Nederlandsch schrijft. Of de Kamers daaraan veel kunnen doen Verleden nacht rond half twaalf heeft ter hoogte van Dover eene aanvaring plaats gehad tusschen de Ostendsche mailboot Prin- cesse Joséphine en de Noordschc bark Alm, geladen met hout. Beide vaartuigen bekwa men daarbij vrij ernstige schade; de Princesse Joséphine kwam 2 uur te laat te Ostendeaan. Volgens de Echo de Paris schrijft Lucie Faure, onder dietóe van baar vader, diens me moires, vooral over de reis naar Rusland. Gevolgen van een naamloozen brief. Te Pradet, een groot uur van TouIod, zouden onder veel vreugdebedrijf een achttienjarig meisje met een jongeling van 22 trouwen. Daar ontving de laatste een naam loozen brief, vol lasterlijke beweringen omtrent zijne verloofde. Zg had geen moeite om hare volkomen onschuld te bewijzen. Maar zekere koelheid was niettemin het gevolg van den brief en het eind is geweest, dat eerst het meisje en toen haar bruidegom zich van het leven hebben beroofd. Te Passau loopt het dwaze praatje, dat het gemeentebestuur aan Bismarck geldschul dig was, en dat de erven dit thans hebben opgevraagd. Het gevolg is o. a. dat dienst meisjes en kleine luiden hun geld uit de spaarkas bomen halen, uit vrees, dat bet verdwijnen zal. Uit Adelaide komen bijzonderheden over een reeds kort per telegraaf ver melde ontzettende gebeurtenis in de na bijheid van Nnmea (Nieuw-Caledonië). Het groote zeilschip de Golf van Napels liet een met 14 personen bemande boot af, die naar land toe voer. Op nauwelgks 100 pas afstand van het schip verwijderd, werd de boot door een zwerm haaien omringd en onderst boven geworpen. Het tooncel, dat zich nu voor de oogen van de teruggebleven manschap ont rolde, was gruwelijk en des te meer, daar het onmogelijk was van het schip uit hulp te brengen. Het water wemelde compleet van die vratige ondieren, de eene man na den anderen werd in de diepte getrokken spoedig ver- mington telt niet mee; de kerk kan slechts tachtig personen bevatten, maar de bevolking is nog te klein om haar te vullen. Ik moet werken onder leiding en toch ben ib bang voor voorschriften en reglementen. Ik zou liefst alleen zijn, met een trouwe dienstmeid. Gij zeidet gisteren avond tot den beer Holcroft dat een rijke dame, die zich werkelijk aan de zaak wilde wgden, wonderen zou kunnen ver richten. Het zijn niet de wonderen die mij aantrekken, maar ik wil mijn leven geven voor de armen." De grijze oogen van Darcy keken niet meer verbaasd, maar medelgdend. „En gij denkt dat ik „Als gij een klein huisje voor mij wildet huren of een paar kamers en mij schreef als alles in orde was, dan zou ik mijn boeltje pakken en aan de Wilmingtons vertellen dat ik den volgenden dag wilde vertrekken. De kamenier, die ik nu heb, zou heel goed zijn om mee te beginnen. Misschien zoudt gij een paar meisjes kunnen vragen om mij bij u te ontmoeten, dan zou ik wel voor baar zingen en haar mijne plannen meedeelendat begin zou ons wel verder brengen en ik zou spoedig zijn waar ib wezen wilde, als gij dan geld noodig hebt, kan ik u altijd helpen." Zg keek weer in het vuur. Darcy luisterde aandachtig en wachtte even eer hij antwoordde: „Gij zijt nog heel jong, Lady Joan." „Des te beter! De tijd gaat zoo gauw dwenen ook de laatste smeebend opgeheven hauden en de door aDgst verwrongen gezichten en de stilte des doods breidde zich uit over de roodgekleurde watervlakte. Onder de om gekomenen bevond zich ook een zoon van den chef derDover-Ostende-S toom vaarfmaatschappy. Een spoorwegavontuur. Onlangs reisden twee dames en een heer, uit Berlijn, in een wagon 2e klasse naar Grodno, 's Avonds tegen tien uur, toen zij in hun coupé alleen zaten, stapte daar een elegant gekleede en dichtgesluierde dame in, met een grooten ruiker rozen in de hand. Zij scheen bang te zijn voor tocht, want zy vroeg vergunning, de portierraampjes te sluiten, en zij was blijkbaar eenigszins opgewonden ook, want zij liep eenigen tyd door de conpé heen en weer. Toen zij daarbij eenige rozen liet vallen, raaptó de heer dio galant voor haar op. Zij gat hem tot dank daarvoor eenige rozen en bood ook de beide dames een paar daarvan aan. Niet JaDg daarna was alles stil in de coupé. De heer en de dames uit Berlijn vielen in slaap. Toen zij ontwaakten, was hunne gesluierde reisgenoot verdwenen, en het duurde niet lang of zij ontdekten, dat hunne reistasschen waren opengebroken, en dat het geld daaruit gestolen was, evenals een portefeuille met 30.000 roebel, welke de heer in zijn borstzak had gedragen. Aan het eerstvolgend station werd de diefstal aangegeven bij de politie. Deze ging onmiddellgk aan het zoeken. Zij ontdekte, dat de „gesluierde dame" een man was, zekere Millman, het hoofd eener bende die al verscheidene andere spoorweg-dietstallen had gepleegd. Het gelukte haar, Millman te Nikolajew in hechtenis te nemen, en later werd een zijner helpers gevat. Men vond een aantal gestolen goederen en een som van 50.000 roebel in het bezit van de dieven. Een middeieeuwsche geschiedenis. In een brief van den St. Petersburgschen correspondent van de N. R. Ct beschrijft deze de onlusten, die hebben plaats gehad in de Poolsche stad Kowno, waar een priester, in de gevangenis is gezet wegens mishandeling van een paar vrouwen, die zich schuldig hadden gemaakt aan Russen vriendschap. De zaak heeft de stad Kowno zoo in rep en roer gebracht, dat de verhouding tusschen Russen en de Polen en Littauers steeds drei gender wordt. De geschiedenis, die behoudens eenige over drijving van de Russische bladen, toch in hoofdzaak waar moet zyn, is ook zoo middel- eeuwsch afgrijselijk, dat het zeer goed begry- pelijk is, dat het gerecht zich voorloopig van den priester Beliakiewicz meester maakte, alleen reeds om zulk een mau onschadelijk te maken. Ziehier in hoofdzaak de toedracht der zaak. Eene Poolsche dame had eene liefdesbetrek king met een Rus, genoemde priester laat de vrouw uit hare woning halen en naar de kerk brengen. Voor het altaar opende hij een ge heime onderaardsche gang en wierp de vrouw daarin naar beneden, waarin hij later tot haar kwam en haar met allerlei folterwerktui- gen mishandelde. Deze folteringen werden eenige malen per dag herhaald. Gedurende den avond- en morgendienst werd zij naar boven gehaald en midden in de kerk gekruisigd op den grond gelegd, en dan beval de priester den kerkbezoekers de zondares te plagen, te bespotten, op haar te spuwen en haar met de voeten te schoppen. Na afloop van den dienst werd zy in de onderaardsche gevangenis gevoerd, waar de vreeselijkste folteringen aanvingen. Een satan verscheen, die de vreeselijkste bedreigingen en verwen- schingen uitte. Bliksemlicht schoot door 'fc kelderruim en verlichtte openliggende dood kisten en opeengestapelde goraamten, doods koppen en knoken. Bij het gerechtelijk onderzoek van den kelder vond de politie werkeiyk inrichtingen voor kunstlicht, alsook een grooten duivel met een forforiseerend masker, terwijl het lichaam een beweegbaar skelet was. De priester had uit een gat in den muur de stem des duivels na gebootst. Twee dagen later werd de ongelukkige meer dood dan levend van de doorgestane angsten en folteringen naar huis gebracht. Op aangifte van deze dame werd depriester in hechtenis genomen. voorbij." „Gij hebt tot nog toe weinig van de wereld gezien. Vergeef mij, maar ik betwgfel of gij wel preeios weet wat gij doen wilt." „Vergeef ook mij dat ik u tegenspreek, mijnheer Darcy. Ik heb drie seizoenen mee gemaakt." „Ja, maar toen waart ge altijd in de wol ken, ik heb u verleden zomer vaak gade ge slagen. Ik kon nooit vergeten hoe jong gij nog waartGij zaagt er in de schitterendste omgeving uit als een klein meisje dat plicht-, matig een pantomime bijwoonde, maar nog te jong was om er iets van te begrijpen". „Zoo Nu, weet ge hoe dat kwam Ik dacht altijd aan de armen en het contrast en het vreeselijke van dit bestaan, en ik telde de dagen, die nog verloopen moesten vóór ik mijn geld in handen kreeg. Zult gij net zijn als de anderen en mij uitlachen? Hebt gij zoovele geestverwanten voor uw werk, dat gij iemand kunt afwijzen, die smeekt u te mogeu helpen en u alles wil geven wat zij bezit voor het doel, waarop gij uw hart gezet hebt Wederom zag zij hem aan, met de kin op de hand, bleek en kalm. „Er zijn vele overwegingen", begon hij. Daar vloog de deur open. „Joan," riep lady Wilmington op lui den toon. „De heer Holcroft snakt er naar om u te hooren zingen. Wilt gl) nu komen, of wacht ge liever tot na het eten ?!j

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2