BUITENLAND. FEUILLETON. LAATSTE BERICHTEN, terdam twist tusschen eenige vreemde zeelie den. Een hunner, een 29-jarige man, bekwam daarbij een vijftal, waaronder zeer ernstige, messteken. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. Maandag ochtend werd daar ter be schikking van de justitie naar het parket van don officier van justitie gebracht een werk man, die door de rechtbank te Middelburg we gens mishandeling in het jaar 1895 tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. In het Algemeen Politieblad was zijn aanhouding verzocht. Vermoedelijk wijl kinders met lucifersin een bedstede hebben gespeeld, is te Papendrecht oen arbeiderswoning met den inboedel door brand vernield. Te Ouderkerk a/d IJsel heeft een visscher en jager een aanklacht ingediend tegen een jager te Nieuwerkerk a/d IJsel wegens een aanslag op zijn leven, door het opzettelijk af schieten van- een jachtgeweer in de richting waar hij stond. Een woordenwisseling was aan het feit voorafgegaan naar aanleiding van een jachtdelict, dat laatstbedoelde gepleegd en eerstgenoemde bij de justitie aangegeven had. Een paar honderd bakkersgezellen te 's Gravenhage, ontevreden omdat een bakkers patroon Zondags versch brood leverde aan sommige hotels en aan een diplomaat, tracht ten dit Zondag te beletten door voor de woning van den bewusten patroon saam te scholen en te protesteeren tegen de schending van de Zondagrust. Ook vergezelden zij den bediende, die het brood ging bezorgen, naar de woningen der klanten en trachtten daar gehoor te vinden bij de bewoners, met het ver zoek om op den rustdag thans en ook voor taan geen brood meer in ontvangst te nemen. De politie belette hun echter dit voornemen en hield op kalme wijze de betoogers op een afstand, die zich tegen elf uur in den ochtend verspreidden. Aan den Kruisweg te Haarlemmermeer is een hofstede met al wat er in was verbrand. Sinds enkele weken is dat de vierde brand in dien omtrek. Te Heemstede is Zondagavond, door eigen onvoorzichtigheid, eene dienstbode onder de stoomtram uit Haarlem geraakt. Het rechter been werd afgereden en linkerbeen en arm ge broken. Na voorloopige geneeskundige hulp werd het meisje naar het ziekenhuis te Haar lem overgebracht. Haar toestand is bedenkelijk. Nu niet spreekwoordelijk, maar inderdaad heeft iemand te Acht Karspelen knollen voor citroenen verkocht. Daar kwam bij een der ingezetenen, 't was schemer avond, een koop man in fruit aan de deur. De vrouw des huizes ging naar de deur, en zag de goudgele knollen van den koopman voor citroenen aan. „Jazei de koopman, „heerlijke citroenen juffrouw, en goedkoop, drie voor een stuiver." De juffrouw kocht voor 20 ets. en de koop man, in zijn vuistje lachende, vertrok. Toen de juffrouw de lamp had aangestoken en een van de citroenen zou nuttigen, zag zij dat het niets anders waren dan knollen. Te Zeist is brand ontstaan in een winkel en woonhuis. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de bewoners, met achterlating van hun kleeding, zich ternauwernood konden bergen. Een der kinderen werd zelfs met levens gevaar gered. Te Amersfoort reed Zaterdag ochtend bij het aangaan der scholen een jachtwagen door de LangeBtraat op een punt, waar vier straten bijeenkomen, toen een boerekar de Langestraat inkwam. De koetsier van den jachtwagen zag daardoor niet, dat achter den boerenwagen twee kinderen liepen en voor hij kon uitwijken of stilhouden, ging zijn voertuig over de kleinen heeD, met het treurig gevolg dat een zeejarig meisje den wagen over de borst kreeg en bijna onmiddellijk overleed. Haar zusje kwam vrij met den schrik en een ontveld been. Te Arnhem werd een beschonken per soon, gepensionneerd O.-I. militair, op een handwagen naar het politiebureau gebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij overleden. Te Nijmegen is, ter gelegenheid van de kermis, Zondagnacht iemand in den drank gestikt. In laatstgenoemde plaats heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag bij een horlo gemaker een ruit uitgesneden en een 50tal zilveren horloges ontvreemd. Den burgemeester van Apeldoorn werd Zondag als bewijs van waardeeriog, ter plaat sing in zijn tuin, aangeboden een miniatuur ERICA. NOVELLE van H. STEINAU. 0. Uit het Duitsch. Ik heb niet langer geaarzeld; in mijn wijden regenmantel gehuld, haastte ik mij naar 't strand. De elementen hadden de opperheer schappij, al het overige was stil. Ik ging de trap af, die 't dichtst bij haar woning is. Het witte schuim der golven spatte tegen mij op. Zij was er nietJa tochTegen den natten wand van een strandtent, teekende zich een flauwe schaduw af. In een seconde ben ik beneden. Daar staat zijzij heeft een doek stevig om haar bovenlijf geknoopt, zij is zeer bleek en haar oogen stralen bijna boven aards, als verblind door het verschrikkelijke van het grootsche schouwspel der razende elementen. „Erika", juichte ik, „Erika". En ik voel haar hart tegen 't mijne kloppen, ik kus haar bleeke lippen rood en zij ligt sid derend aan mijn hart en dikke tranen rollen haar over de wangen. „Erika, geliefde, kind, geschenk van de zee Zij spreekt niet, zij vraagt niet, zij beeft alleen, maar zij slaat de oogen op en een stroom van hartstochtelijk gevoel straalt uit dróèn blik, en vervult mij met een gevoel van huis, waarin de verschillende vakken werden uitgeoefend. Dit hadden de vertogen woordigers der bouwvakkon aldaar in den optocht bij de feesten op een zegewagen geplaatst. De workstakondo wevers to Kuschodó hebbon het werk horvat. Door do duisternis misleid is te Deventer eeu vrouw, die uit molken waa gegaan, ver dronken. Te Winschoten is een bakkerij met al wat erin was verbrand. De bewoners waren op bezoek te Groningen. Een treurig ongeluk viel voor te Bunde bij Nieuweschans. Een koperslager meende een lamp van eene geheel nieuwe coustructie te hebben uitgevonden. In tegenwoordigheid van een buur, een handelaar in comestibles, zou de lamp geprobeerd worden. Pas is zij echter aangestoken of met een geweldigen slag barst de koperen buis uiteen, met het ongelukkig gevolg dat de koperslager op de plaats dood bleef en de handelaar ernstig gewond werd aan den arm en mogelijk bet gemis van een oog heeft te betreuren. De werkstaking der aardappelscbippers te Veendam is geëindigd. De fabrikanten geven een cent verhooging gedurende den lagen waterstand. Te Boxtel kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk branden voor. Zaterdag is in ver band daarmede een buffetjufVrouw in arrest genomen, die vroeger in dienst was bij den koffiehuishoudor, waar het laatst brand werd ontdekt. Het bericht, dat op een ploegbaas op de werkplaats der Staatsspoorwegen te Tilburg, die met zijn werkvolk overhoop zou liggen, een schot gelost zou zijn, wordt thans weer tegengesproken. Een drama is dezer dagen in België, nabij de Zeeuwsche grenzen, afgespeeld. Op een morgen, omstreeks drie aren, bemerk ten vier gendarmen en een brigadier drie wild- stroopers met lichtbakken in do bosschen van den heer E. Visart de Bocarmé te St. Kruis bij Brugge. Toen de wildstroopers zich omsin geld zagen, schoten twee hunner op een afstand van 8 a 10 meter op de gendarmen maar trof fen niemand. De gendarmen beantwoordden het vuur en zekere Theophilis Yenneman, 26 jaren oud, werd in den onderbuik getroffen en viel ter aarde. Toen de kruitdamp was opgetrokken, zagen de gendarmen Yenneman op den grond liggen; hij wilde zich nog oprichten, maar zijn krach ten begaven hem, hij viel neder en blies den laatsten adem uit. En dat voor een haas Een der andere wilddieven moet ook getroffen zijn, want men hoorde hem kermend het hazenpad kiezen met zijn kameraad en bij nader onderzoek vond men bloedsporen. In verband met deze zaak werd nog zekere Vlaemynck aangehouden. Het blijkt dat ook vele vreemdelingen in de Oranje Nassau-orde zijn opgenomen. Zoo meldt men de benoeming tot ridder van den Antwerpschen geneesheer, dr De Wandre, directeur van het St Elisabethsgasthnis, die diensten bewees aan de Nederlandscbe kolonie aldaar en die van den heer Friedrich von Miiller, Königlicher Regierungs Baumeister, schrijver van Das Wasserwesen der Niederlimdischen Provinz Zeeland. Zondag is te Antwerpen het eeuwfeest van den Boerenkrgg gevierd, d. w. z. de op stand tegen het Fransche gezag. De feesten hadden een Viaamsch en kerkelijk karakter. Te Brussel dreigt een schandaal, nog erger dan de beruchte zaak Carpette. Te Saint Patrice, niet ver van Tours, zijn Zaterdag de pastoor en diens dienstbode vermoord. Deze laatste was bezig het bed op te maken, toen twee personen blootsvoets de slaapkamer binnendrongen en baar met een boksbeugel op het achterhoofd sloegen. Een half uur later kwam de pastoor thuis; deze had nauwelijks den voet in buis gezet, toen hij op dezelfde wijze werd getroffen en neer viel. Het geheele huis is door de inbrekers doorzocht, in verband met het vermoeden dat de intendant van het nabij gelegen kasteel, die een groots som geld onder zich had, bij den pastoor logeerde. Maar deze was reeds vertrokken. Eerst Zondagochtend werd de misdaad ontdekt. overweldigende zaligheid. Ik neem den druipnatten doek van haar af en slinger dien juichend in de bulderende zee en ik wikkel mijn kleinood in mijn mantel en draag haar de hooge trap op in een zomer- tuintje, dat een gezegend menschenkind daar gebouwd heeft en dat nu voor ons een ge- lukskapel is geworden. De storm loeit nog en de zee buldert voortdurend tegen de duinen. De tent, waar bij ik haar vond staat reeds lang midden in 't water en ik houd haar nog steeds omarmd. 28 Juli 97. Ik heb baar in drie dagen niet gezien In mg is alles koortsachtig ongeduld, hartstoch telijk verlangen en een folterende angst voor onze eerste ontmoeting. Vandaag kon ik het niet langer uithoudenitc bracht mijn och tendbezoek bij den ouden Geheimratb en me vrouw Von Giirtner, als de eenige mogelijkheid haar te zien of van haar te hooren. Annie is verkouden en zij verpleegt bet kind. Goddank is er toch nog hoop op genade 1 31 Juli '97. Ik werd onrustig voortgedreven Van mor gen kon ik het niet langer in bed uithouden. Ik snelde naar de duinen, en herkende over de schutting van het kerkhof een donker vrouwengewaad. (Gij Kent mijn voorliefde voor dit kerkhof, waar de onbekenden, die de zee Uit Tarbes wordt gemeld, dat bij de wed rennen vier jockeys over elkander zijn geval len een hunner werd gedood, de drie ande ren zijn zwaar gekwetst. Uit Frankrijk en Engeland komen be richten over gebrek aan duinwater, gevolg van de langdurige droogte. Te Rijs3el is de waterleiding bijna leeg. In Engeland is het nog erger, want daar heeft het nu al 17 maanden weinig geregend en de laatste maanden waren de droogte en hitte zeer fel. Er wordt veel gesproken over het oosten van Londen, omdat de waterleiding daar niet meer dan tweemaal vier uren per etmaal openstaat; doch in het graafschap Es sex zijn een aantal dorpen, waar thans absoluut geen water meer te krijgen is, anders dan tegen koogen pi ijs en van verre aangevoerd. Vele boeren moesten hun vee dientengevolge verkoopen en anderen lijden groote schade, terwijl de gezondheid der bevolking door zoo danig watergebrek ernstig bedreigd wordt. De uitgedroogde wellen te vervangen door nieuwe schijnt een onbegonnen werk, want de meeste van die dorpen liggen op een kleilaag van 100 meter diepte en het is nog zeer onzeker j of men na het doorboren van die laag goed drinkwater in afdoende hoeveelheid vinden zou. Prinses Heinrich had er niet veel ooren naar, toen de keizer haar voorstelde haar man te Kiao Tscheou een Kerstbezoek te brengen. De prinses wees er daarbij op, dat ook de andere zeeofficieren hun vrouwen niet bij zich krijgen. Maar de keizer bleef er bij en zoo schoot er voor de prinses niet veel anders over dan te gehoorzamen. Men zegt dat de jongste verwikkelingen voor haar een voorwendsel zijn, om te trachten van de haar zoo onaangename opdracht af te komen. Te Herten, Westfalen, is een gansche familie, vader, moeder en twee jongetjes, éen van elf en een van drie jaar, gestorven ten gevolge van vergiftige paddestoelen, die zij in het bosch hadden geplukt. Het aantal lotelingen, dat in Italië niet kan lezen en schrijven, is bijzonder hoog. In Piemont bedroeg het percentage 23; in het midden des lands 40, in bet- Zuiden 53 en op de eilanden zelfs 56. Is het dan wonder, dat het land zich in de treurigste omstandigheden bevindt? Het blijkt dat de moord op George Saxton, den broeder van mevrouw Mac Kinley, wel degelijk het gevolg was van een liefdesge schiedenis. Hg werd doodgeschoten op het oogenblik, dat hij de woning van een nieuw liefje wilde binnentreden. Keizer Wilhelm naar het Oosten. 't Is niet alleen te Konstaotinopel dat men de reis van keizer Wilhelm met ïeede oogen ziet. Ook het gevolg ziet zeer op tegen de reis, want de keizer versmaadt, gelijk men weet, de gemakken, welke reizigers van onzen tijd kunnen hebben. Zoo romantisch mogelijk zal de tocht plaats hebben met een karavaan, en nu moeten heel wat stramme beenen zich oefe nen voor ettelijke dagreizen te paard. Al even vreemd is het, dat de Duitsche Kei zer voor de militairen, die de rei3 zullen mede maken „tropenkleeding" heeft voorgeschreven, d. w. z. de luchtige kleeding, die de Duitsche troepen in de Duitsche bezittingen in Afrika plegen te dragen. Uit Beyroet (in Klein-Azië) schrijft men daaromtrent aan de Kölnischc Volkszeitung, dat men van begin October af zich in Palestina en Klein-Azië juist warm moet kleeden, want, al kan het dan in de kustplaatsen nog wel warm zijn, in het binnenland en zelfs op korten afstand van de kust, is het dikwijls al zeer koud. In Oct.ber begint de regentijd en het slechte weder; en wie daar niet goed op gekleed is, krijgt licht de daar heerschende koorts, waartegen het eenige middel is: onmid dellijk vertrek. De regens ziju daar nu al begonnen. In plaats van door verslaggevers zal de reis worden medegemaakt door hof photografeD,die o. a. toestellen medenemen voor de opname ten behoeve van de kinematograaf. Een Fransch schrijver, vicomte De Colle- ville, dient den keizer op een ander punt van raad. Hij beveelt hem den barem aan als mid del tot bestrijding van het feminisme, en meent dat de keizer deze Oosterscbe instelling in het Westen moet overplanten. aanspoelt, een eeuwige rustplaats vinden). Mijn hart stond stil. Nog voor dat ik de houten poort ontsloot, wist ik wie daar stond, met de armen geleund op de groote zerk, die in 't midden van die stille rijen op alle heuvels voor een gemeenschappelijken grafsteen dienst doet. Huivering, berouw en schaamtegevoel maakten zich van mij meesterik trad niet naderbij, maar wachtte zwijgend, totdat zij zich om keerde. Kurt, ik heb hen benijd, die daar onder rusten. Daar richtte zij het hoofd op, zij herkende mij en een zalige glimlach helderde haar ge laat op. Zij wees op een krans van bloeiende hei, die zij op den steen gehangen had. „Mijn afscheidsgroet", sprak zij met bevende lippen, „omdat ik hier nu niet langer thuis behoor." Wat er in mij omging, toen ik in plaats van het bedroefde meisje, dat ik verwachtte, deze vrouw zoo gelukkig, aantrof, Kurt, dat kan ik u niet in woorden zeggen Ik kwam mezelf armzalig voor met mijn aarzelen en twijfelen, niet waardig, dat deze oogen mij aanzagen. Ik had mijn hoofd moe gepeinsd; wat er nu gebeuren zou, had met mijn koude verstand geredeneerd, en ik had geen kracht voor een besluit gevonden, hoewel het verlangen naar haar mij byna verteerde. Zij had niet gevreesd of geredeneerd zij had slechts lief gehad. Over het hoofddoel van 's keizers reis, de inwijding der Verlosserskerk te Jeruzalem op Hervormingsdag, deelen de bladen het volgende programma mede De keizer, het hoofd van de Evangelische kerk in Pruisen, wordt met de keizerin door een deputatie van zes Johannitter-ridders met den kanselier der orde naar 't westelijk portaal van de nieuwe kerk geleid. Voor dit portaal staan het curatorium der Evangelischeti Jeru- salem-Stipung, de opperbouwmeeester der kerk, de offieieele vertegenwoordigers der Duitsche Evangelische kerkbesturen, en die van de buitenlandsche kerkgenootschappen waar onder ook behooren de vertegenwoordiger van onze Koningin en die van de synode der Ned. Herv. kerk, alsmede de dienstdoende protestantsche geestelijken van Jeruzalem, Bethlehem, Jaffa en Kaïfa. Daar wordt dan de sleutel plechtig aange boden, de deur geopend en trekt de stoet de kerk binnen, onder de tonen van een blaasorkest dat het gezang Tocliter Sion l freude dich speelt. De opperhofprediker, dr Dryander, zal, als de vorstelijke personen gezeten zijn, onder het luiden der klokken de kerk inwijden en bierbij sluit zich dan een feestelijke godsdienstoefening aan, waarvan 't liturgische gedeelte zal worden gehouden door den Evangelischen Superinten dent, en waarin een feestrede wordt uitgespro ken door den predikant Hoppe. In de Muristankapel zullen, na afloop der godsdienstoefening en na bezichtiging der kerk door den keizer en de keizerin, de buitenland sche kerkgenootschappen voorgesteld worden en wordt de oorkonde geteekend. 's Gravenhage. De Tweede kamer heeft voor het afdeelingsonderzoek alsnog aan de orde gesteld het wetsontwerp betrekkelijk de burgerlijke rechtsvordering en het wetsvoor- stei-Harte c.s. Dinsdag aanstaande openbare behandeling der wetsontwerpen, houdende nadere bepalin gen omtrent den accijns op het gedistilleerd (kleine fabrieken), ter verevening van 13 ton op de begrooting van oorlog enz. en de Indi sche mgnwet. Amsterdam. De rechtbank alhier veroor deelde heden de Wester suiker raffinaderij tot betaling eener schadevergoeding van f 12.000 aan een werkman, die door een ongeluk inde fabriek ongeschikt werd om te werken. Voor dezelfde rechtbank stond verder terecht een Engelschman, verdacht van zakkenrollerij tijdens de Huldigingsfeesten. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr Levij, betoogde op ver schillende gronden en getuigenissen uit Enge land dat. zijn cliënt volkomen onschuldig was. Uitspaak 25 dezer. Londen. De Times verneemt uit Peking dat de Honkong and Shangaibank en de direc teur der spoorwegen een contract teekenden voor een 5 pet's leening tot uitbreiding van den Noordspoorweg. Konstantinopei. Het antwoord der Porte op do collectieve nota der vier mogendheden bevat de verklaring, dat de gestelde eiscben worden aangenomen. Verder worden in het antwoord enkele wenschen betreffende de regeling der aangelegenheid geuit. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 14 Oct. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. Het maken van een rem ming werk vóór den berm van baation II der vesting Terneuzen aan de westzijde der oost buitenhaven van het kanaal van Terneuzen. Raming f 20.000. Aanwijzing 7 October. Middelburg. Bureel directeur directe belastingen 12 u. Stichten kantoor Eede. Raming f 7140. Aanwijzing 7 Oct. Inlichtingen Rgksbouwmeester 's Gravenhage en J. Bartels Rotterdam. Ik voelde haar oogen onderzoekend op mij rusten. Zg begreep mijn zwijgen niet hoe kon zij ook maar een lichte onzekerheid gleed over haar gezicht en deed de lijn van vastberaden kracht weer duidelijk om haar mond te voorschijn komen. „Begrijp mij goed", sprak ze plotseling met hartstochtelijke innigheid maar haar oogen spraken nu ook dezelfde taal als de trek om haar mond „als wg nu voor ons geheele leven moesten scheiden dan heb ik u toch lief en heb van niets berouw 1" Ik trok haar aan mijn hart! De schillen vielen mij van de oogen; alles wat er van vooroordeel en slimme berekening in mij leefde, was op dit oogenblik geheel overwonnen. De maatschappij mag vrij grappen over ons maken en ons hindernissen in den weg leggen, die zwaarder zullen worden, en het doel moge meer verwijderd schijnen, (omdat een verbintenis, die men mij in Berlijn zeer opgedrongen had, haar invloed nu niet meer op mij kon doen gelden) wat behoefde ik daarnaar te vragen met deze vrouw Waar was de levensprijs, die haar nabij kwam, dit koninklijke wezen, waaraan niets half was, dat edel en groot waB in alles? „Neen Erika, wij zullen niet scheiden?" Ik zal Erika uit baar afhankelijke positie bij mevrouw Von Gartner verlossen. &De mooie vrouw, die mij van een boosaar dige tong verdenkt, vreest, dat ik haar held- Loting Nationale Militie. Dc loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1899 zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen Sluis Woensdag 12 Oct. 10 u. vm. voor Sluis, 11 u. vm. Retrancbement, 11.15 u. vm. Eede, 11.30 u. vm. Cadzand, 12 u. midd. Aar denburg en 12.45 u. urn. St Kruis. LI z e n d ij k e Donderdag 13 Oct. 9 u. vm. voor Schoondijke, 9.45 u. vm. Biervliet, 10.30 u. vm. Waterlandkerkje, 11 u. vm. Hoofdplaat en 11.30 u. vm. IJzendijke. Algemeen Overzicht. Van tijd tot tijd hoort mon reusachtige cijfers over het garnizoen, dat te Parijs ligt, en als men van de groote revue op 14 Juli hoort, dan blijkt Parys en de tot deze stelling behoorende plaatsen heel wat mannetjes te heb ben. Waarom het dus noodig is, tot diep in het land de gemoederen te verontrusten door het uitzenden van troepen naar de hoofdstad Voor een paar jaar, toen het Quartier Latin wat oproerig was, had hetzelfde plaats, en toen lazen wij dat er politiek achter zat. De rustige burgerij in de provincie houdt van een krachtige regeering, en op haar maakt het een goeden indruk als men Parijs „aan durft." 't Is natuurlgk altijd moeilgk te weten wat daarvan aan is. Maar de toestand schijnt niet van dien aard, dat er zoo krasse maatregelen worden genomen. Er hebben, evenals bij elke werkstaking, aanvallen plaats op arbeiders die niet meedoen, maar veel beeft het niet te be duiden. De werkstaking duurt voort, maar toch was er een beetje meer volk op enkele werkplaatsen. Daarnaast staat de kans op een groote uit breiding, door een staking van het spoorweg personeel. Op een in de Arbeidsbeurs gehouden meeting werd door den secretaris generaal van het syndicaat van het spoorwegpersoneel ge zegd, dat de leden van den raad van admini stratie bereid waren hun plicht te doen jegens de kameraden. Binnen 48 uur zou bekend zijn hoe de secties oordeelen. De kans van deze uitbreiding in de staking doet de ongerustheid toenemen, en deze is reeds groot; de een vreest voor politieke moeiiykheden, want het zou voor Brisson heel wat zijn, als bij de kameropening een groot deel der Parijsche arbeiders het werk had ge staakt. Daarnaast bestaat groote vrees voor het gereedkomen der werken voor de tentoón- stelliug van 1900. Vanwaar de werkstakers ondersteund wor den, is nog steeds een raadsel. Beide partijen geven elkander de schuld. Do eene zegt dat de anti-Dreyfuss-partij er achter zit en dat zij rekent op bedenkelijke onlusten, ten einde als redder van het land en van de openbare orde te kunnen poseeren, en dan de leiding der zaken te krijgen. De concentratie der troepen zou dan bestemd kunnen zijn, om een even- tueelen coup d'etat te doen slagen. Maar omgekeerd wordt van katholieke zyde verteld, dat de Dreyfuss-partij op een botsing speculeert, ten einde de warme liefde voor het leger wat af te koelen. Dit laatste zon, naar het ons toeschijnt, al een erg onhandig iets zijn. In de tegenwoor dige omstandigheden, heeft men niets te ver wachten van den volksgeest, en al ware het zoo, dan nog zou het een kwade speculatie zijn de burgerij en de belanghebbenden bij de tentoonstelling van 1900 van zich te ver vreemden. Maar het meest belangrijke argu ment is, dunkt ons, dat de zaak op het oogenblik in handen is van een rechterlijk lichaam, welks onafhankeiykheid boven bedenking is. Het hof van cassatie kan doen wat niemand kan, desnoods het verzet van de stafpartij breken. Dat zal vooral noodig zijn, als het waar is, dat een nieuw conflict dreigt over het niet- afgeven van het „ultra-geheime" dossier, die beruchte verzameling valsche stukken, door Sandherr en Henry bijeengebracht. Wij moeten ons daarom waariyk weer eens bezig houden met het meest dwaze punt uit de Dreyfuss-zaakde brieven van keizer Wilhelm over Dreyfuss, over de diensten die deze kan be; haftig gedrag by onzen boottocht te Berlijn niet heel discreet zou behandelen en zal daarom wel geneigd zijn, mij een dienst te bewyzen zg kan zich daarna schadeloos stellen door liefdergke beschouwingen over mijn vrouw dus de rekening is vereffend. Erika heeft baar eenige bezitting, de papie ren die bewijzen, dat zij bestaat, bij zich; de mijne verwacht ik dezer dagen en dan zal de zee, wier geschenk zij is, in Helgoland getuige zijn, hoe ik mij het recht verworven heb om mijn parel te vangenAls gij mijn drempel overschrijdt, wordt gg door mijn vrouw be groet Eu nu Kurt, verzend ik deze laatste blad zijden werkelijk aan u. Gij hebt u beklaagd over mijn onbeduidende briefkaarten, die zoo ongemotiveerd op mijn eerste lange brieven volgden; nu zult gg wel begrijpen, waarom hunne opvolgers niet den weg naar u vonden, tot nu toeNu zult gij ze lezen om te be grijpen, wat Erika is Want, al zou iedereen mg ontrouw worden omdat ik het waag de naam- en daklooze in baar midden te brengen u zou Ik toch niet gaarne verliezen. einde.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2