MIDDËLBURGSCHE COURANT. N°. 240. 141° Jaargang, 1808, Woensdag 12 October. Dete courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franse p.p.. 1„— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 11 Oct. 8 u. vin. 53 gr. 12 a 01 gr., »V. 4 a.65 gr.P.Verw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn, AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 11 October. TWEE NIEUWIGHEDEN. lierhaaldelijk is bij de behandeling der be grooting van buitenlandsche zaken gevraagd, of onze ministers Biet het voorbeeld zouden kunnen volgen van buitenlandsche collega's, die van tijd tot tijd door 't uitgeven van bundels officieele bescheiden over hangende internationale vraagstukken de belangstelling wekken en bet gerechtvaardigde verlangen naar licht bevredig den. Steeds was bet antwoord, om allerlei ge zochte redenen afwijzend. De heer De Beaufort beeft thans geantwoord door een daad, die on getwijfeld op prijs zal worden gesteld. Er is nl. als bijlage tot de begrooting een Oranje-boek rondgedeeld, bevattende de stnk- keD, gewisseld over de grens en de ongeregeld heden op Timor, het internationaal privaat recht, de terugbrenging van minderjarigen, de grens der territoriale zee, Roode Kruis, uitbrei ding der conferentie van Genève, neutraliteit in den Amerikaansch-Spaanschen oorlog, uit- leverings-verdragen, veeartsenijkundige hulp aan de Duitsche grens, cognossement, han- delstractaten, andere regelingen waarbij handel, scheepvaart of landbouw betrokken zijn, be moeiingen der regeeriDg ten behoeve van Ne- derlandscfee exportartikelen, heffing van ton nengelden in Noord-Amerika. Een andere nieuwigheid is, dat de minister van koloniën voor 't eerst den moed heeft ge had gevolg te geven aan art. 110 der grondwet, dat gelegenheid geeft aan de ministers zich een regeeringscommissaris toe te voegeD, ter verde diging van een wetsontwerp. Dat dit artikel, dat elders uitnemend werkt, bij ons zoolang een doode letter bleef, is ongetwijfeld voor een deel toe te schrijven aan een soort van valsche schaamte. „Al mijn voorgangers deden en al mijD collega's doen het zelf' denkt de minister allicht „zal ik nu erkennen, dat ik het alleen niet af kan De minister van koloniën heeft de overtuiging, dat de verdediging van een ingewikkeld en technisch moeilijk wetsontwerp er slechts bij winnen kan, als hij zich den Bteun verzekert van den ambtenaar, die er ge heel „in" is, doen zegevieren over deze en der gelijke overwegingen. Zijn voorbeeld zal nu wel navolging vinden. Voor den ambtenaar, op wie deze eerste keus viel, is het een eer volle onderscheiding, die hem zonder twijfel zal prikkelen onder het critisch oog van de kamer zijn beste beentje voor te zetten. Vad Roomscb Katholiek Congres voor drankbestrijding. Zondag en Maandag werd te Utrecht dit congres gehouden. Terecht vraagt het Utr. Dagblad, geheel iD den geest, zooals wij vroeger reeds opmerkten „Wanneer zal men eindelijk eens breken met die ellendige gewoonte om op Zondag (feest dagen als tweede Paasch-, Pinkster- of Kerst dag zijn ook geliefkoosde dagen) congressen te houden? Jaar en dag werkt men voor Zondagsrust en nochtans gaat men voort op Zondag te vergaderen en andere menschen (hier waren bijv. een dertigtal verslaggevers) tot werken te dwingen. „Allicht zal deze of gene zeggen, dat meD met die enkele verslaggevers geen rekening kan houdenmaar dan vergeet men, dat juist zy het zijD, die het congres het krachtigst steunen. Wat geeft het of meeningen wordeD verdedigd voor een gehoor van 1000 zeg 2000 menschen, als de pers niet zorgt, dat zij onder de oogen van het groote publiek komen? „Het zou o. i. de meest ernstige overweging verdienen, zoo de pers zich voornam d'un commun accord geen verslagen meer te geven van congres-arbeid, die op Zondag gehouden wordt." En dit betoog klemt te meer tegenover dit congres, uitgaande van geestelijke leiders. De bijeenkomst werd geleid door monseigneur H. van de Wetering, aartsbisschop te Utrecht. Er werden pleidooien geleverd voor geheel onthouding, maar meerendeels voor matigheids genootschappen. Veel nieuws is op het congres niet gespro ken. Al wat jaren lang reeds is gezegd, opge merkt en bediscussieerd, kwam op die bijeen komst opnieuw aan de orde. Het eenige ver schil met andere congressen, met hetzelfde doel gehouden, was dat dit stond onder geestelijke leiding en een kerkelijk karakter droeg. Dit ligt zoo in den geest van den huidigen tgd. Voortgestuwd door den drang van anderen, van socialisten, radicalen en vooruitstrevenden, moeten de kerkelijke machten wel volgen om aan sociale kwesties hunne aandacht te wijdeD. En dit te meer, willen zij hun invloed behouden. Bij de protestanten geschiedt nu alles in die A g e n t e n. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nugh van Ditmar. richting onder de vlag van christelijk, bij de katholieken beijveren de geestelijken zich om specifiek Rooinsch-katholieke congressen eD bijeenkomsten te houden. Een bewijs dat er niets nieuws is behandeld, blijkt wel uit de conclusies, door het congres aangenomen. Daarbij werd de wenschelijkheid uitgesproken vanoprichting van katholieke matigheidsgenootschappen, oprichting van vrou wenverenigingen tot drankbestrgding, het voor gaan door hoogere standen en het doen ophouden van alcoholverbruik onder kinderen. Verder werd aan 't comité opgedragen het stichten eener commissie van raad bij oprich ting van zulke genootschappen, en om de school besturen en de schoolhoofden in Nederland uit te noodigen de school zooveel mogelijk dienst baar te maken aan de bestrijding van het drankmisbruik. Tevens werd de wensch uit gesproken, dat ook bij de opleiding der onder wijzers de gevolgen van het drankmisbruik worden geleeraard. Aangenomen werden conclusies, strekkende te verklaren dat op den werkgever heden ten dage de onafwijsbare plicht rust, drankmis bruik op bijzondere wijze te bestrijden, door eigen goed voorbeeld en verbetering van den maat8chappelijken toestand des werkmans. Ver der ook dat de pers verplicht is mede te wer ken in den strijd. Betoogd werd nog de wenschelijkheid van de oprichting van volkskoffiehuizeD, waaraan het congres zijn goedkeuring hechtte. Opmerkelijk, vooral met het oog op vroegere uitlatingen van die zijde, was het optreden van dr Schaepman. Hij sprak over de matigheid als maatschappelijke deugd in den hoogsten en heilig8ten zin van het woord. De matigheid behoort, zeide hij, tot de kardinale deugden zij is een dier vier deugden, die de wereld dragen en scbrageD, een van die deugden, die het geloof, de hoop en de liefde in het mensche- lijk leven en in al de geledingen van dat leven vruchtbaar maken. Zij is de deugd, welke in Gods genade haar hoogen adeldom bezit. Zij is de deugd, welke, naar het diep zinnig woord van den H. Augnstinus, de wereld doet bezigen ter vervolmaking van haar-zelve, zonder haar te begeeren of lief te hebben om zich-zelve. En waarin bestaat nu de daad der matigheid Hierin, dat men ook het geoorloofde beperkt tot die grens, welke eischen van het leven, maar van het leveu in zijn breedsten en machtigsten zin genomen, noodig maken; hierin dat men de genietingen, welke het leven biedt in den vorm van spijs en drank, niet veroordeelt, maar neemt zoo als de Schepper ze gegeven heeft tot ons rechtmatig gebruik en om krachtig te zijn voor den dagelijkschen strijd. Wanneer men nu de matigheid zóo opvat, zal men haar hoog maatschappelijk karakter erkennen. Zij is gesteld als een plicht voor allen, voor hoogen lagen, voor kleinen en groeten, voor meerderen en minderen, voor een iegelijk in 't bijzonder en voor allen te gader. Wanneer die matigheid wordt beoefend, ontstaat het ware begrip der orde, welke in de maatschappij onnoodig is. Dit idee werd verder uitgewerkt door den spreker, die o. a. verkondigde dat uit orde en eendracht, door matigheid gekweekt en geregeld, groeit en bloeit en straalt in volle glorie het heerlijk visioen van den maatschappelgken vrede. De vrede is de zegepraal van het recht, van de orde, die de juiste verhoudingen schept en regelt en bewaart, die den gelijken golfslag van het plichtsgevoel laat gaan door geheel het lichaam van de Maatschappij, die kracht geeft aan voeten en aan hoofd. Het noodzakelijke van het congres nu ia de matigheid weer te maken tot onze nationale deugd. Er zijn verschillende middelen daartoe. Het souvereine middel der geheel onthouding moge hij toepassen, die door de gratie Gods de kracht daartoe bezit. In alles echter de liefde. Eerbied voor elkanders streven, eerbied voor elkanders kracht, eerbied ook voor de zwakheid, want juist in den eerbied voor den zwakke ligt de groote souvereine liefde, die allen omhelst. In liefde kunnen wij den strijd voor de matigheid be ginnen en voortzettenen hoeveel of hoe wei nig wij in de spanne tijds, die ons rest, heb ben volbracht, hoofdzaak is de groote deugd liefgehad en daarvoor geBtreden te hebben, niet slechts voor een klas of stand, maar in den vollen zin van het woord voor het volk, door het volk, met God Met deze woorden eindigde dr Schaepman zgn rede, die natuurlijk luide werd toegejuicht door applaus was onderbroken. BEJiOEMIAGJKl* EBTZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot ambtenaar van het O. M. by de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam voor de kantons Rotterdam n°len Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr W. P. R. Bouman, advocaat te Dordrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar is opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. Rhenen mr W. H. J, Roy aards, te De Bildt; benoemd tot directeur van het post- telegraaf kantoor te Leerdam J. K. W. Zwang, thans in gelgke betrekking te Kaatsheuvel. Vrijwilligers bij de militie. In de St. Ct. van Zondag en Maandag zyn opgenomen de koninklijke goedgekeurde statuten van de Vereeniging tot bevordering der vrijwil- •e dienstneming bij de nationale militie te Helvoirt. Daarin wordt het doel der vereeDiging omschreven als te zijn „aanmoediging der vrg- willige dienstneming bij de nationale militie en bevordering der deelneming aan vooroefeningen in de gemeente Helvoirt." Dit doel zal zy trachten te bereiken a. door het uitloven van geldeiyke belooniDgen aan hen, die zich als vrijwilligers zullen aangeven en in dienst gesteld wordenb. door belooningen toe te kennen aan heD, die de vooroefeningen van rgkswege, in de gemeente gehouden wordende, geregeld en met goed gevolg bijwonen. Alle ingezetenen der gemeente Helvoirt, hoofden van huisgezinnen of voogden en ver zorgers van jongelingen die militieplichtig zijn of zullen worden, kunnen lid worden van de vereeniging. De leden zijn verplichta. om hunne zonen, die den vereischten leeftijd bereikt hebben en lichamelijk en geestelijk daartoe geschikt zijD, aan de vooroefeningen te doen deelnemen; wegens gegronde redenen kunnen zij daarvan door het bestuur worden vrijgesteld; b. om hunne toestemming te verleenen, zoo die ver- eisebt wordt, tot vrgwillige dienstneming door hunne zonen of pupillen. De voor de bereiking van het doel der ver eeniging benoodigde gelden worden gevon den uit a. de jaarlijksche contributie der leden b. de entrée-gelden van later toetredende ledeD; c. vrijwillige bydragen vau de gemeente en van anderen; d. stortingen te doen door die leden, wier zonen niet wenschen op te treden als vrgwil- ligers bg de militie en zich niet op vrystelling of ontheffing van den dienst kunnen beroepen. 8 stortingen, aanvankelijk bepaald op f 200, zijn verschuldigd in het jaar aan de lichtiDg waartoe zij zouden behooren voorafgaande. Zg worden teruggegeven, indien wegens een on genoegzaam getal vrijwilligers de zoon voor den dienst wordt aangewezen en als gewoon milicien is opgetreden, verhoogd met eene per centsgewijze premie. Het bedrag dezer stor tingen kan bij besluit der algemeene vergade ring worden gewgzigd. A T J E H. Uit Batavia seinde men, onder dagteekening in Maandag, aan de N. B. Crt Kolonel van Heutsz is uit Pasangan te Telok Semawé teruggekeerd. Hij ondervond geen mstand. De vijand werd uit de door Pasan gan overmeesterde staatjes verdreven. De hulptroepen van Tjihik Pasangan vluchtten naar de hergen. Zijn twee broeders kwamen zich aanmelden. Van Heutsz gaat naar Pasei. Er waren geen begaanbare paden van Lagen naar het achterland. De troepenmacht van overste Van der Dussen is nu te Rigas terug gekeerd. Oemar is nog te Pantikujung. Er wordt een depot van levensmiddelen te Pet- japit opgericht. Daarna zal Oemar aangevallen worden. Het bericht alB zou de vorige week te Goes eene vrouw gestorven zijn tengevolge van het eten van minder goed vleesch, schijnt vrij wel van grond ontbloot, zegt de O. Crt. Het is ons gebleken, dat bedoelde vrouw wel paarde vleesch had gegeten en dat een gedeelte daarvan door de politie was in beslag geno men, om het aan een keuring door den gemeente keurmeester te onderwerpen, maar tevens bleek het ons dat deze het vleesch, als volkomen onschadelijk, had goedgekeurd. Een tweede bewijs, dat de overledene niet is gestorven aan de vermoedde oorzaak is wel dat de begrafenis heeft mogen plaats hebben, zoodat bij de ïykschouwing de dood blijkbaar niet aan ver giftiging is toegeschreven. Op last van den commissaris van politie zal een gedeelte van het vleesch nog op nieuw worden gekeurd. Als wij letten op de door ons gecursiveerde woordjes vrij wel en op de laatste mededeeling omtrent een herkeuring, dan komt het ons niet onmogeiyk voor, dat deze tegenspraak wêe- door eene tegenspraak wordt gevolgd. In elk geval blij-kt er nit dat het bewuste bericht toch niet zoo geheel van grond ontbloot is, als de G. Crt. het in het bovenstaande doet voorkomen. is bij Brouwershaven ge strand, tengevolge van mist, de sloep V. L. 170 Insulinde uit Vlaardingen. Na 20 last haring, van de 26 waarmede zg geladen was, gelost te hebben, kwam de sloep vlot en Maandag te Vlaardingen binnen. Maandag morgen is onder Duivendijke door het aanmaken van de kachel bij den landbouwer J. Viergever Hz. brand ontstaan. Van het huis is een gedeelte schuur met koren, hooi en stroo geheel door den brand vernield; alles was verzekerd. Van Bruini8se, zijn gedurende de vorige week verzonden 4100 ton mosselen naar Hol land, België, Frankrgk, Duitschland en Engeland De prijzen varieerden van 2 tot 1.50 per ton. De aanvoer van mosselzaad bedroeg 600 ton, die tot f 1.25 verkocht werden. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij hebben indertijd uitvoerig melding gemaakt van het goede plan, door een der in- van Middelburg gevormd, om voorkomen, dat de bekende buitenplaats s en Doorn zou geraken in banden van die het terrein bebouwden met wo ningen, welke niet tot sieraad van onze stad zouden strekken. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat dit plan is gelukten thans, dank zg ook de medewerking van andereD, genoemd bniten zijn geheel in goede handen is gekomen, onder voorwaarden, waardoor een sierlgke be bouwing van het terrein verzekerd is. Het idee is thans de bestaande gebouwen aan den Singel voorloopig te behouden, en op het overige terrein vier of vijf villa's te stichten. Een gedeelte ervan is met dat doel ook reeds afzonderlgk verkocht. Heden ochtend werd aan ons bureau ver toond een reuzen pompoen, die niet minder dan 34 kilo woog. Deze vrucht was geteeld op de hoeve den heer Haman aan den Seisweg onder deze emeente. De kommies 2e klasse bij 's rijks belas, ticgen K. van der Meer teVliSBingen (haven) wordt, met ingang van 16 dezer, tydeiyk plaatst naar Rotterdam. De mosselbandel van Philippine is thans in dt ze maand levendiger dan in de laatst verloopen jaren. Daartegenover staat dat de tnaand Augustus veel minder reden tot tevre denheid gaf dan anders. Door de groote hitte werden in die maand niet zooveel balen ver zonden als gewoonlgk. Gebrek aan fruit en groenten in België en Frankrijk schijnt de oorzaak te wezen, dat daar in dezen tyd van 't jaar zooveel vraag naar mossels is. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Zoutelande is tegen 1 Nov. benoemd mej. W. Hoogveld te Enkhuizen. De heer A. L. Brouwer, leeraar te Goes, is door den gemeentelaad van Sneek met alge- ne stemmen benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan gym nasium eu H. B. school. Met 1 Nov. wordt te Boskoop een ryks- tuinbouwwinterschool opgericht en het onder- i aan die te Naaldwijk, wegens gebrek aan deelnemiog, voorloopig gestaakt. KERKNIEUWS. Te Burgh nam Zondag namiddag in de Herv. kerk de heer C. J. H. Verweijs, beroe pen naar Wissekerke (N.-B.), voor een talrijk gehoor afscheid van de gemeente, naar aanlei ding van Markus 9 v. 7 en 8. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem, door den consulent, den heer Van Krevelen, predikant te Haamstede, de dank der gemeente gebrachtwaarna hem werd toegezongen Gez. 91 v. 3. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de zaken tegen J. F. K., 24 j., schilder, en J. E. H., 40 j., hvr. van N. L., zonder beroep, beiden te Middelburg, welke zaken door ons breedvoerig zyn medegedeeld in ons nommer van den 5en dezer. Eerstge noemde werd ter zake van mishandeling en laatstgenoemde ter zake van diefstal elk veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden. De eisch van het O. M. was tegen K. 9 en tegen H. 6 maanden. Voorts zyn nog veroordeeld wegens: mishandeling A. C., 24 j., werkman, en Ch. L. C., 26 j., landbouwer, beiden lJzendijke, de le tot f 5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot 7 d. gev.straf, en J. J. D., 29 j., polderwerker, Hoofdplaat, en P. d. P., 23 j., korporaal 4e battery, 3e reg. vest-artillerie, Breda, en H. D. d. S., 21 j., landbouwer, Hoofdplaat, allen tot f 8 b. e, 8 d. b.j es vernieling G. F.S., 25 j., vrachtrijder, Hulst, tot f 5 b. s. 5 d. h. VrijgesprokenP. C., 29 j., korporaal 3e reg. vest.-artillerie, Bergen op Zoom, beklaagd van mishandeling. De kantonrechter te Zierikzee heeft een landbouwer nit Duivendgke wegens on bevoegde uitoefening der veeartsen ij kunst (recidive) veroordeeld, overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het openbaar ministerie, tot een boete van honderd gulden subs. 40 dagen hechtenis. Door de rechtbank te Utrecht zyn twee melkboeren, die met slootwater vermengde melk aan een zuivelfabriek leverden, ieder tot gevangenisstraf veroordeeld. LETTEREN EN KUNST. Sigrid Arnoldson heeft, zegt men, een contract gesloten voor 40 voorstellingen, dezen winter te Petersburg en Moskou te geven, voor 200,000 frs. Pauwels is, naar de Amst. Crt. meldt, te Barcelona geëngageerd, om in de Italiaan- sche Opera aldaar in Januari in TannMuser en Walkilre op te treden. Hij studeert druk Italiaansch. Verschillende Berichten. Oaze Koningin ontving Maandag voor de eerste maal op Het Loo ministers, en wel die van financiën en van marine, ter bespreking vau regeerings-aangelegenheden. Bij de hulde, Zaterdag aan H. M. de KoninginMoeder gebracht op het lustslot te Soestdgk, voerde namens het dienstdoend huis van H. M. gedurende haar Regentschap, niet graaf Dumonceau het woord maar wel generaal Verspgck. Er was eene fraaie allée aangebracht, ter weerszijden waarvan aan masten de nationale kleuren door die van Waldeck werden afge wisseld; het muziekkorps vau het 5e regiment verhoogde de plechtigheid. Op het granieten voetstuk der H. M. aange boden marmeren vaas in renaissance sty I staat aan de voorzijde in vergulde letters gebeiteld: Aan H. M. Emma, Koningin- WeduweRegentes van het Koninkrijk18901898en aan de achterzgde: „De leden der Koninklijke Hofhou ding van 23 November 1890 tot 31 Augustus 1898." Aan de rechterzijde van het voetstuk bomen voor de woorden: „Eerbiedige Hulde links: „Dankbare Herinnering". De geheel gesloten monumentale vaas, ver vaardigd door den beeldhouwer Bart van Hove, heeft een hoogte van bijna anderhalven meter, het voetstuk, ongeveer een halven meter breed, is bijna twee meter hoog. Achter dit gedenk- teeken was een eerwaardige bank in hard steen geplaatst, waarop ia den rug gebeiteld „1898, aangeboden door de heeren beambten der Hofhouding". Te Amsterdam is Zondag, onder leiding van den heer Henri van Kuyk, het eerste too- neelkundig congres gehouden, byeengeroepen door den onlangs opgerichten Bond van Neder- landsche Tooneelisten. Er waren vele belang stellenden, doch slechts weinig belanghebbenden, nl. tooneelspelers. Er is gesproken over tooneeltoestanden, over critiek, over den toestand der tooneelspelers en hunne verhouding tot de directiën. Aangenomen werd een motie, waarby het bestuur werd opgedragen een on twerp-contract te maken, dat voor alle tooneel ver bintenissen als basis zon kannen dienen en waarin vooral op de rechten der artisten zal worden gelet. Ons dunkt, dat spoedig door dien Bond wel een vakblad zal worden uitgegeven. Dat be hoort er zoo by. De heer Mengelberg, de bekende, talent volle directeur van het orkest van het concert gebouw te Amsterdam, is weer door een hevigen aanval van spierrheumatiek getroffen, waardoor hg waarschgnlgk belet zal worden deze week te dirigeeren. Door de algemeene vergadering der Weesinrichting te Neerbosch zyn benoemd tot leden van het bestuur de heeren J. G. van Schaardenburg te Dordrecht, in plaats van mr Cazius te 's Hertogenbosch, overleden, G. Jacobs te Meppel en A. Pijnacker Hordyk, predikant te Nymegen. Binnen een tydsbestek van veertien da gen zyn in de gemeente Woensdrecht drie verschillende woningen afgebrand. Maandag middag stond daar weer een huizinge in lich telaaie. By het afzenden van dit bericht bestond er groot gevaar voor belendende percee- len. Alles wordt in het werk gesteld, om het vuur tot het eene gebouw te beperken. Onvoorzichtigheid schynt al deze ongevallen te hebben veroorzaakt. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond op den Schiedamschen djjk te Rot;

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1