MIDDELBURGSCHE COURANT. uk N°. 238 141° Jaargang, 1898. Maandag 10 October. Verknopingen enz. Burgerlijke Stand. PRIJZEN VAN EFFECTEN. a Deie courant vemchfjnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. PrP> F®* kwartaal, zoowel voor Middelburg ale voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1„- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Oct. 8 u. vm. 50 gr. 12 u 56 gr., av. 4 u. 55 gr. F. Yerw. tam. kr. Z. O. wind. Advertentie» voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertontiSn20 oent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 11 regels 1.50-, elke regel moer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeltje voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten! Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. By deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 8 October. Verhooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn. „Voorts zal men wèl moeten bedenken, dat er geen belasting is, waaraan niet een nadeel kleefteene belasting het woord drukt bet uit is altijd een last, een bezwaar. MeH moet dus wik ken en wegen, het eene nadeel zorgvul dig met het andere vergelijken en zich afvragen, wat in elk bijzonder geval het voornaamste is. De taak, naar men ziet, is niet gemakkelijk." Deze woorden, voorkomende aan het slot van de Grondbeginselen der Staathuishoud kunde door mr N. G. Pierson, kwameu ons van zelf in de gedachten bij het lezen der memorie van toelichting, door den minister van financiën geschreven bij het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met drie en den wijnacc'yns met vijf gulden. Daarin wordt toch o. a. het volgende gezegd: „Aan alle belastingen kleven be zwaren, en bet zou Ijdel z0n tegen te spreken, dat deze ook hier niet worden gemist. Maar nu eene belangrijke vermeerdering van uit gaven, veroorzaakt door eene wet, die niet zulke bedenkelijke fiuancieele gevolgen liet voorzien, in korten tijd gedekt moet worden, weet de ondergeteekende niets aan te bevelen dat minder schadelijk zou zijn dan de nu voorgedragen verhoogingen der accijnzen op gedistilleerd en wijn. Hij hoopt dat de Staten-Generaal, doordrongen van de nood zakelijkheid om het verbroken evenwicht onzer financiën ten spoedigste te herstellen, hunnen steun aan deze wetsvoordraebt niet zullen onthouden." Die hoop deelen wijal hadden wij gaarne gewenecht dat er een ander middel te vinden ware geweest om dat „verbroken even wicht" te herstellen, want princ ipieel blijven wij tegen een dergelijke verhooging; en alleen de dringende noodzakelijkheid van het oogenblik doet ons daarmee, hoewel lang niet van ganscher harte, genoegen nemen. Hoofdzakelijk is de huidige, moeilijke fiuancieele toeBtand een gevolg van het hooge bedrag der uitkeeringen van het Rijk aan de gemeenten, ingevolge de wet tot regeling der fiuancieele verhouding tus- achen beiden. Dit bedrag is veel hooger dan aanvankelijk verwacht werd. Gemis aan goede vaststaande gegevens gaf aanleiding tot eene onjuiste raming der huurwaarde, een der belangrijkste factoren bij de berekening voor de aan de gemeenten te geven restitutie; terwijl tevens herhaal- deiyk bleek dat de cijfers, welke de gemeente besturen door tusschenkomst van Gedepu teerde Staten verstrekt hadden, te laag, dikwijls veel te laag waren. Voor 1899 raamt de minister het daar voor noodige bedrag op 13.560.000, of 1.370.000 meer dan voor 1898 is uitge trokken en by merkt tevens op dat door den aanwas van bevolking deze som jaar lijks met ongeveer 150.000 zal toenemen. Onverwyid moet getracht worden tegen over deze grootere uitgaven middelen te stellen, die haar volkomen dekken. „Ware deze tegenslag uitgebleven, dan zou, volgens den minister, voorshands geene versterking van inkomsten voor bet Rijk noodig zijn, want, hoewel de kosten van den Staatsdienst blijven toenemen, ook de Rijksmiddelen stijgen." Wij hebben dus dien toestand te wijten aan de, indertijd in ons blad op zoo talent volle wijze, op degelijke gronden, door H. J. G. H. krachtig bestreden wet, waardoor, zooals hij aantoonde, onze provincie aller minst werd gebaat; waarvan de financieele toestand van vele gemeenten, en wel juist van die welke daaraan het meest behoefte hadden, geen voordeel heeft geplukt, en waardoor dus alles behalve de resultaten verkregen zijn die ervan verwacht en voorge. spiegeld werden. Is het wonder dat de minister Pierson heeriyk product van wetgeverstalent van zijn voorganger, dat nu zulke voor de Mi- nisterieele bureaux onverwachte gevolgen heeft en hem zulke moeilijkheden berokkent, allerminst gunstig gezind is. Edoch, recriminatie8 baten op dit oogen blik niet; napleiten heeft nut noch zin. Er moet worden vooruitgezien en rekening gehouden met den tegenwoordigen toestand. Eu rondkijkende in het arsenaal van ons eigenaardig belastingstelsel, zooals het is samengesteld uit allerlei heterogene bestand- deeleulappen-deken als het is durfde de minister op dit oogenblik niet te raken aan onze directe belastingen. „Er is", zegt hg, „een tijd geweest, waarin het beginsel van belasting naar draagkracht hier te lande niet tot zijn recht kwamdoch al de hervormingen, die in de jongste veer tig jaren op fiscaal gebied hebben plaats gevonden, om het even of zij het rijks-dan wel het plaatselijke financiewezen betroffen, hebben tot doel en gevolg gehad hierin aanmerkelijk verbetering tebTengen. Zonder twijfel zijn er in onze fi cale wetgeving nog vele gebreken, maar deze moeten thans verholpen worden op anderen weg dan door verhooging der zoogenaamde directe belas tingen. Zoolang niet zeer buitengewone omstandigheden zich voordoen, moet de wet gever dit tot regel en richtsnoer kiezen." Dus de directe belastingen, die wy juist zoo gaarne flink en degelijk zagen herzien en geregeld, zoodat de billijkheid meer be tracht en ontduiking minder mogelijk kon worden, onveranderd gelaten. Er is voor dit standpunt, op dit oogen blik, een geldend excuus; er is pericuhm in mora; er dreigt dringend gevaar. En daarom vindt de minister geen ander redmiddel dan het door hem aangegevene. Wy willen met zijn Excellentie op den door hem nu aangegeven weg meegaan, al lijkt ons het middel niet verkieslijk, omdat er een oogenblibkelijk werkend geneesmiddel moet gevonden worden voor onze kranke schatkist; omdat nu niet alleen gedistilleerd maar ook wijn wordt getroffendaar de voorgedragen verbooging niet te hoog is en gemakkeiyk te drsgeu zal zijnen wijl tevens door den minister wordt voorgesteld, ia een ander wetsontwerp, ieta later, 16 September ingediend, om van den accijns vrij le stellen gegiste of ongegiste dranken, die hier te lande worden vervaardigd uit verscbe boomvruchten, met uitzondering van lruiven. En wij gaan vooral met den minister nu mee in de hoop dat hij nog in de gelegen heid zal zyn, en die ook aangrijpen, om verbeteringen tot stand te brengen, welke een verhooging der inkomsten ten gevolge hebben, waardoor het mogelijk wordt een stap terug, althans geen verdere schreden voorwaarts te doen op het gebied der accijnzen. Wy stellen ons wel niet voor dat dit spoedig zal geschieden; eene verhooging gaat altijd veel gemakkelijker dan e* verlaging, tenminste op belastinggebied, maar het oog dient, dunkt ons, toch geves tigd te blijven op eene verhooging der directe belastingen, vooral waar groote ver- daarbij betrokken zyn. Wy zullen den minister maar niet te ver volgen bij zijne theoretische be schouwingen over het verminderen van het drankgebruik. Eenmaal den weg ingeslagen om van het gedistilleerd voordeel te halen in het belang der schatkist, is de vraag gewettigd of door eene verhooging van den accijns niet het gebruik zou verminderen en daardoor de baten geriiig zouden zijn. De minister verwacht dat niet, maar mocht dit zoo zijn, welnu dan lijdt, volgens hem, de schatkist wel nadeel, doch overigens zou de werking van die verhooging zelfs nuttig te achten zijn. „Ook uit een zuiver financieel oogpunt is dan de toestand niet zeer bedenkelyk ge worden," zegt de minister, „want de financiën van het Rijk zouden er op den duur wel bij varen, indien het drankverbruik aan merkelijk geringer werd. De ware grondslag van een bloeiend financiewezen is de volks welvaart; wat haar verzwakt, moet de financiën benadeelenwat haar verhoogt moet ten slotte ook uit een financieel oog punt gunstig werken." Dit alles klinkt heel vriendelijkwij her kennen daaruit weer den gemoedelijken, goeden volksvriend Pierson, maar voor een minister van financiën is een dergelyk stand punt niet het ware. Hij zou die kwestie kunnen laten rustenen alleen opmerken, wat ook onze meening is, dat eene verhoo ging als nu voorgesteld wordt, het gebruik van sterken drank niet merkbaar zal doen verminderen. Middelen te beramen om dat gebruik tegen te gaan, ligt meer op den weg van vereenigingen of van zijn collega's voor binnenlandsche zaken en justitie. Reden te meer om de gegrondheid te er kennen van het bezwaar, dat dergelijke bronnen van inkomsten voor een ryk niet het verkieslijkst zijn. Voor ons blijft echter steeds een groot bezwaar, dat een dergelijke verhooging allicht aanleiding zal geven tot knoeierij, zoowel van sterken drank als van wyn; en deze dranken door de minder goede, om niet te ;en slechte samenstelling nadeelig zullen zijn voor de gebruikers. Daarop wordt dan ook reeds door de wijnhandelaars met kracht van redenen ge wezen; maar het bezwaar weegt by ons te meer bij de volksdranken. Wijnen, goede wijnen kunnen nog verkregen worden door ben, die ze bet meest gebruiken. Uit dat oogpunt ook zouden wy te meer ons moeten verzetten tegen eene hoogere accijnsheffing voor bier. Wel deelen wij het gevoelen van het Hbld. dat het niet meer van onzen tijd is, alle wijnsoorten even zwaar te belasten. Fijne wijnen en schuimende wynen zijn weelde- zaken, die terecht hoog worden belast, en daarom verdient het zeker aanbeveling den accijns op wijn, die in fleeschen wordt inge voerd, aanmerkelijk te doen stygen. De vrees dat de aanvoer dan nog geringer zal worden, komt ons, met het blad, ongegrond voorwie znlke dure merken thans kan drinken, zal er ook per fiesch wel iets meer voor over hebben. Is 't echter onmogelijk den wijn, evenals andere artikelen, naar waarde te belasten Is hierbij de controle zooveel moeilijker dan bij andere ingevoerde zaken, waarbij het invoerrecht naar de waarde wordt berekend Kon dit worden toegepast, dan zou een prijsverlaging van de goedkoopere soorten er het gevolg van zijn, waardoor juist de invoer van die soorten zeer zou stijgen en de schatkist ten slotte niet minder ontvangen dan nu met de verhooging wordt verwacht. Dat wij, ook in verband met het boven staande, de vrijstelling van dranken, ver vaardigd uit verscbe boomvruchten, toe juichen, heeft zijn gegronde reden, waarop ook de minister zinspeelt, naast de door hem gebezigde, eveneens afdoende argumenten dat voor de vervaardiging van appel- en perenwijn eene niet onbeteekenende hoeveel heid suiker, reeds belast, noodig is en de helling van een lagen accijns daarop nood zakelijk gepaard zou moeten gaan met voort durend ambtelijk toezicht en met verschil lende door den fabrikant te vervullen for maliteiten, wat nog al kosten na zich zou Te ScherpeniBse is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. A. Geuze met 80 van de 132 geldige stemmen. De heer P. C. van Dalen verkreeg er 52 stemmen. Vier briefjes waren van onwaarde. Te St. Philipsland schrikten Don derdag de voor een boerenwagen gespannen paarden van een fiets en geraakten op hol. De voerman en de landbouwer M., die een eindweegs was meegereden, sprongen van den wagen. De voerman bleef ongedeerd, doch M. kreeg een wiel over de beide armen. Met ge broken armen is de man naar diens woning vervoerd. Naar uit Stavenisse wordt gemeld, heeft aan den polder Oud Kempcnshofstede een oeverafschuiving plaats gehad over eene lengte van 75 en eene gemiddelde breedte van 15 meterde diepte is nog niet vastgesteld. De plaats ligt in de nabijheid van die waar in 1 eene belangryke afschuiving plaats bad. Óns voornaamste motief is echter dat bij de bereiding van die wijnen een binnen landsche industrie is betrokken, die nog lang niet voldoende wordt uitgeoefend en daarom zooveel mogelijk dient aangemoedigd te worden. Wie van de beschouwingen daarover, o. door Er'out in het N. v, d. D. gescbrevi heeft kennis genomen, zal moeten toegeven dat zulk eene vrijstelling dient te worden toegelaten, niet alleen uit dat oogpunt, maar ook omdat daardoor kan worden bevorderd dat een goede, gezonde, frissche drank worde gebracht onder het bereik van het algemeen, dat daardoor wellicht, zooals in andere landen gebeurt, zijn jenever laat staan. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterteering van het oalami- teuse waterschap Slavenisse, C. Steendijk ei lid van bet bestuur der waterkeering van calamiteu8en polder Burgh en Westland G. A. van Zuyen. Het door de commissie van voorbereiding van den afkoop der tollen op Zuid-Beve land vastgestelde verdeelingsplan is algemeen goedgekeurd door de burgemeesters der be trokken gemeenten. De gemeenteraden hebben natuurlijk de voorloopige regeling thaDS nog te bekrachtigen. De hoop bestaat, dat daartoe wel zal worden overgegaan nu de verdeeling voor de meeste gemeenten zoo voordeeiig is uitgevallen. Te Wolfaartsdijk stelde de gemeente raad Vrijdag avond de gemeente-begrooting voor 1899 vaat tot een bedrag van f 14.15*7.06, in ontvang en uitgaaf. De hoofdelijke omslag is bepaald op f 3700. De jaarwedde van den te benoemen veldwachter werd gebracht op f 425 en die van den gemeente-bode op f 75. Tot lid van het bnrgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer D. Vleugel. Nog besloot de raad f 149.76 by te dragen aan den afkoop van de rijks- en provinciale tollen op Zuid Beveland. Blijkens bij het dep. van marine ontvan gen bericht is Hr Ms flottieljevaartuig Koeteiy 6 dezer te Port Saïd aangekomen. Een paar dagen geleden werden uit de wei van den landbouwer Fr. v. H. onder Axel een koe en een vaars gestolen. Trots allerlei pogingen is noch van de daders noch van de dieren, die hoogst waarBchynlijk naar België zijn vervoerd, ietB ontdekt. Te Sas van Gent werd heden aan den brigadier-commandant der marechaussee te Bres- kens J. Geleijnse, met eene hartelijke toespraak, door den eerste-luitenant Schoenmaeckers, voor het front der vereenigde brigade, de bronzen medaille voor twaalfjarigen dienst uitgereikt. De heer John Oudendijk, hoofdop?ichter oer katoenplantage in Zuid-Oostelyk Texas, hield "Vrijdagavond in het logement 's Lands Welvaren te Aarden burg voor een talrijk opgekomen publiek eene voordracht over Amerika en Amerikaansche toestanden. Hij maakte verschillende vergelijkingen over het leven in Nederland en Amerika, gaf eene beschrijving van klimaat, luchtgesteldheid en voortbrengselen in de Zuidelijke staten, besprak de wijze, waarop de prairielanden worden ontgonnen, en eindigde met eene opwek king aan de boeren en veldarbeiders, die hier met veel moeite den strijd om het bestaan voeren en naar lotsverbetering streven, om naar Ame rika te gaan. Wil men aldaar slagen, dan moet men echter bezitten capaciteit, energie wilskracht, drie factoren, waarmede men in de wereld zoowat overal te recht komt. Den 30 Oct. a. s. vertrekt de spreker de zoon van een kaasboer uit Noord-Holland van Bremen naar Galveston. De levering van aardappelen voor soldatenmenage te Middelburg over tijdvak van 1 November 1898 tot 1 Mei 1899, is door den minister van oorlog gegund aan A. van Soige aldaar, voor f 1.88 den Hectol. Bij de Vrijdag door burgemeester en wethouders van Vlissingen gehouden aanbesteding voor de levering van Ruhr- en New-Castle kolen, ten dienste der gemeente ge durende den winter 1898/99, werd ingeschreven: a. voor Ruhrkolen door de heeren A. F. C. Timmerman voor f 0.75, N. B. Bijleveld ad f 0.76, A. Tierens ad f 0.77, J. G. H. Dommisse ad ƒ0.78 en S. M. Visser ad f 0.78*; b. voor New-Castle kolen door de heeren J. G. H. Dommisse voor f 1.21. Alles per HL. De levering is aan de minste inschrijvers gegund. Van 1—8 October. Vlissingen. Ondertrouwd: C. Mulder, jm. 21 j. met G. de Nooijer, jd. 22 j. C. de Plaa, wedr 27 j. met S. M. Beenhonwer, jd. 23 j. P. van der Slooten, jm. 30 j. met W. Tielenius Kruijtboff, jd. 26 j. Getrouwd: P. Feijtel, jm. 28 j. met J, van de Velde, wede 36 j. M. P. Glerumjm. 25 j. met M. J. Maters, id. 25 j. P. W. Burgmeijer, jm. 22 j. met J. Bosschaart, jd. 27 j. BevallenE. Wever, geb. De Groot, z. M. Koppejan, geb. Bosschaart, d. C. Sondag, geb. Labeur, z. M. L. Keyn, geb. Filis,z. N, Gillissen, geb. Flissebaalje, z. P. Daane, geb. Koster, z. J. M. L. Beijé, geb. Ghijs, d- N. A. Meijer, geb. Mets, z. J. C. van Wijk, geb. Schot, z. E. J. A. H. Korff, geb. Kloeg, d. M. T. van Wijk, geb. Kest, d. (levenl.) Overleden: M. Koppejan, ongh. d. 26 j. A. Huibregtse, d. 4 m. O. Janausch, ongeh. d. 22 j. G. de NooQer, z. 7 w. J. Goedhart, z. 6 j. J. Westdorp, z. 7 w. M. Gillissen, d. 4 m. Goes. BevallenJ. Slegt, geb. Geelhoed, d. A. Duvekot, geb. Rottier, z. C. M. H. den Boer, geb. Bruggeman, z. K. H. Kort, geb. Van Riet, z. J. van Leerdam, geb. Schoonbart, d. M. Schrijver, geb. Perestam, d. Overleden J, Danielse, wedr van K. Zwemer, 59 j. J. Temperman, ongeh. d. 65 j. P. A. de Coninck, z. 41 w. J. Bal, vrouw van G. Geluk, 51 j. J. M. Harinck, wede van J. Bruggeman, 58 j. Vertrokken en aangekomen schepen. HANDELSBERICHTEN. Granirniarnieii enz. Ierseke, 6 Oct. In de laatste week, van 29 Sept. tot heden, zijn van hier verzonden 310.000 leverbare oesters, tegen de volgende prijzen 70-80 kg. f 40-50, 50—60 kg. f 20—25, 35-40 kg. f 12—15. IJzENDiJKE, 8 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim met vluggen omzet. Men besteedde voor: jarige tarwe f f a f nieuwe 7 25 7.50 a f 7.75; rogge ff a nieuwe dito 5.f 5 25 a wintergerst a per 100 K.G. nieuwe dito 8.25, 8.50 a zomergerst f -a nieuwe dit of a haver 6.6.25 a paardenboonen groene erwten 8.— 8.25 a 8 50 per H.L.kool- - ,ad a f—per H.L. Gent, 7 Oct. Ter veemarkt van heden (Vrijdag) werden te koop gesteld: 60schapen, 3 lammeren,133 kalveren, 198 vette varkens, 11 loo- pers, 418 biggen, 50 melkkoeien, groote ossen, 139 jonge ossen, 164 vaarzen, 97 vette koeien, 44 stieren, 160 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor: ossen en vaarzen vleesch fr. 1.25 a fr. 1.30; idem 2de qual. fr. 1.10 4 fr. 1.18; koeienvleesch fr. 1.18 k fr. 1.23; idem 2de qual fr. 0.80 4 fr. 1. stieren vleesch fr. 1.05 a fr. 1,22; kalfvleesch fir. 1.45 4 fr. 1.55schapenvleesch fr. 1.35 4 fr. 1.45; lamsvleesch fr. 2.4 fr. 2.10; en varken8vleesch fr. 1.15 4 fr. 1.20. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0.82 4 fr. 0.83stieren fr. 0.71 a fr. kalveren fr. 0.95 4 fr. 1.—. Versch roet fr. 0.25 1 fr. 0.30. Per telegraaf Z«>f z Koen. v 7 Oct. 8 Oct, Staatsleenlngen. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stuiken Cert. N. "W. Sch. f 1000 866/w dito Obl8 m 1000 971,4 dito Cert3 1000 96S/g HONG. Goudleening 1881-934 - 100 1006/g ITALIË, in». 63/81 5 Lire 100-100000 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November 5 fi. 1000 841/g dito Jan.-Juli 5 1000 841/g PORT. O. B. 53/84 »t ticket 3 SSl/g to dito '88/89 st ticket4}* Ir. 600 85 RUSLAND. OM. 1880 gecon*. 4 Z.R. «25 dito 1889 Hope 4 626 98S/U dito '94 6o Em. 4 625 dito 1867/69 4 100 103 dito 1884 goud 5 G.R. 125-1000 104 8? AN JE. O. buitenl. Perpet4 Pei. 1000-24000 4U/* dito bin. Perpet. 4 Pr. 500-25000 TURKIJE. Gepriv. 4 fr. 500-8500 90 Geconv. «erie D. Jt 20-3000 dito dito C. 30-100 2513/u EGYPTE; O. L. 76 4 30-100 BRAZILIË. ObL Londen 1883. 4# 1000 dito Obl. 18894 54}* 541/a VENEZUELA 1881 4 100-500 Industrieele en Financieel© ondernemingen. NEDERLAND. pCt N."W. enPao.Pbi. Cert- 5 600-1000 663/g 653/4 Ned. Hand. Mij A. N.-I. Handelib. A. 1000 83 Zeeland Pr. dito 350 dito Obl. 1886. 1000 o*®4 84S/W 841/4 3215/is 347/16 978/4 981/g 901/4 3JVM NEDERLAND. pCt. Holl. Spoor A. 1000 115 Mij tot Expl. van St. Spw. Aand. w 250 111}* Ned. Ctr. Spw. A. 350 85 dito Obligation8 1000 92}* N.-I. Spw. Aand. 360-1000 305}* 305 N.-B. Boxt. Obl Cmp. 1875/80 180 - 9SS/4 ie hypotheek 360-1000

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1