uit stad in "provincie. "onderwijs. FEUILLETON. rechtszaken. letteren en kunst. Verschillende Berichten. Moge deze dag als een blijde, gelukkige dag, Jang in uw aller herinnering blijven en moge de Almachtige Beheerscher van het heelal u gunnen een lang leven en wijsheid en kracht om uw land gelukkig te besturen, op dat uw volk u roeme, evenals wij, Nederlanders, roemen om vorstenhuis en alle bewoners van deze lan den met ons den naam zegenen van ons aller Koningin Wilhelmina!" In de St. Ct. van Donderdag zijn opge nomen de statuten van de wielrijdersvereeni- ging Seal dis, gevestigd te Middelburg. Het doel der vereeniging is het wielrijden in Middelburg en omstreken te bevorderen door het houden van of deelnemen aan clubtochten, wedstrijden en openbare feesten. Eveneens stelt zij zich ten doel de beoefe ning van het zaalrijden. In dezelfde St. Ct. is vermeld de wijziging,' gebracht in de statuten der naamlooze ven nootschap Straatweg van IJzendyke naar de Belgische grenzen te IJ z e n d ij k e. Daarbij is bepaald, dat de zetel der maat schappij is gevestigd te IJzendgke ten gemeen- tehuize aldaar. De eerste voorstelling, te Middelburg te geven door de Nederlandsche toomeUeremiging, zal plaats hebben Woensdag a. 12 October. Blijkens het zgn, Maandboekje overleden te Middelburg gedurende de maand Sep tember 58 personen. Hun leeftijd was beneden het jaar 34, van 1 tot jaar 8, van 5 tot 10 jaar 1, van 25 tot 30 jaar 1, van 35 tot 40 jaar 1, van 50 tot 55 jaar 1, van 55 tot 60 jaar 3, van 60 tot 65 jaar 1, van 65 tot 70 jaar 4, van 70 tot 75 jaar 1, van 75 tot 80 jaar 1, van 80 tot 85 jaar 2. De ziekten der overledenen waren: kinder- diarrhoea 16, kliertering 11, kinkhoest 9, kan ker 5, hartgebrek 3, levenszwakte, beroerteen longontsteking ieder 2 en voorts ouderdom, stuipen, maagziekte en nierziekte ieder 1niet behandeld werden 3 personen en elders over leed er 1. Te Biggekerke is, onder den naam Soranus, een schietvereeniging opgericht, die zich het schieten met de Flobertbuks ten doel stelt. Voorloopig traden elf leden toe, die als bestuurders kozen de heeren A. Wisse, voor zitter, P. Florusse, secretaris, G. van de Voorde, penningmeester, J. Conraad en M. Kleijnepier, leden. Te telephonische verbinding tusschen Waarde en Hansweert is gereed. Het kantoor is evenwel niet voor het publiek opengesteld; de toestemming hiertoe wordt dagelijks gewacht. Het is te hopen, zegt onze correspondent, dat deze toestemming niet lang meer op zich zal doen wachten, daar juist in dezen tijd van het jaar te Waarde de meeste draadberichten verzonden en ontvangen worden. In eene meelfabriek te Terneuzen bad de vorige week de meesterknecht het ongeluk dat hij zijn hand kwetste, tengevolge waarvan een vingerlid moest geamputeerd worden. Men dacht niet meer aan verdere verschijnselen, tot zich Zondag teekenen van bloedvergiftiging voordeden. Ofschoon de ongelukkige dadelijk naar Gent werd vervoerd, om daar in een hos pitaal behandeld te worden, mocht hulp niet meer baten; hij is daar overleden, eene weduwe en vijf kinderen nalatende. Zooala nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer kon worden opgenomen, is de heer J. H. Polak van Vlissingea ge slaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Te Arnemuiden (Geref. kerk) bracht de collecte voor de scholen met den bijbel 8 en te Axel 176.49 op. Door een lid van den raad der gemeente Doetinehem is aan de koningin een bezwaar schrift gezonden, waarin adressant de benoe ming van den onderwijzer Van den Ende te Ri I land-B at h onwettig noemt opgrond dat deze benoeming plaats had in eene niet vol tallige vergadering. Naar aanleiding hiervan zijn door H. M. de koningin door tusschenkomst van H. H. Gede puteerde Staten inlichtingen gevraagd. ERICA. NOVELLE van H. STEINAU. 2. Uit het Duitseh. Een vastgebonden geit rukte het korte gras uit en de kleine bevallige Annie en haar juf frouw vormden het eenige gezelseöap. Ik vroeg aan Annie of ik mocht blij ven, want dit vreed zame tooneel trok mij aan en het kleine ding maakte zich geheel van mij meester en gonsde als een bijtje om mij heen met haar kinderlijk gebabbel. De juffrouw is er zeker aan gewend om genegeerd te worden, want zij zat doodstil en maakte aan- noch opmerkingen bij Annie's gepraat. Zij scheen geteekend te hebben voor dat ik haar naderde, maar zij had dadelijk de blaadjes op zij gelegd, en luisterde nu stil toe, terwijl haar saamgevouwen handen op de plooien van baar rok rustten. Ik had mij een beetje achter haar op 't gras uitgestrekt, om een goed gezicht te hebben op die prachtig gevormde handen, die mij weder in verrukking brachten. Een windvlaag deed de bladen naast haar met Annie's hoed, die er op lag, den heuvel afwaaienhet kind liep ze juichend achterna en bracht ze verkreukeld maar zege vierend terug. „Anne geit", klaagde üjj, terwijl zij mij In verband daarmede besloot de raad van Doetinchem, opVoorstel van burg., en wetb., een afschrift der notulen in te zenden. Voor de tweede zitting der commissie, belast met het afnemen der examens van apothekersbediende hebben zich te Breda aan gemeld 66 vrouwelijke en 23 mannelijke can- didaten. Naar aanleiding van eene verooi deeling van iemamd te Amsterdam, wegens het houden van een bordeel, heeft mr Benjamins Dinsdag voor den Hoogon Raad de bevoegdheid van den gemeente-wetgever betwist om het houden van publieke huizen te verbieden. Zijn plei dooi grondde zich hierop, dat het maken van dergelijke bepalingen tot de taak van den rijkswetgever en niet tot die van den ge meente-wetgever behoort. Verder zou de rijks wetgever het bestaan van bordeelen hebben erkend, b. v. in de drankwet, waar de verkoop van sterken drank in zulke inrichtingen is ver boden; tevens wordt in de gemeentewet het poli tietoezicht over die buizen aan den burgemees ter opgedragen. Een sterk punt in het pleidooi was, dat, als de gemeente-wetgever het houden van bordeelen mocht verbieden, hij meer macht zou hebben dan de rijkswetgever, die volgens art. 28 en 251 strafwetboek de uitoefening van bepaalde beroepen slechts na het plegen van misdrijven voor bepaalden tijd door den rech ter kan laten verbieden. De gemeente-veror deningen mogen alleen de wijze van bet houden van huizen van ontucht reglementeer en, maar ze niet verbieden. Het O. M. zal 17 October zijne conclusie nemen. Voor de rechtbank te Leeuwarden werd Woensdag behandeld de zaak tegen den twee en dertigjarigen kleermaker aldaar, thans in hechtenis, die den 24 Juli, met achterlating vaD vrouw en 7 kinderen, met een 16jarig meisje er van door is gegaan en later te Antwerpen werd aangehouden. De subst. off. van justitie vorderde dat hij wegens schaking zal worden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De Rembrandttentoonstelling te Amster dam werd Woensdag, den eersten weekdag waarop de toegangsprijs éen gulden bedroeg, bezocht door ruim 1350 personen. In het Nouveau Thédtre te Parijs heeft de eerste opvoering plaats gehad van hel drama in vijf bedrijvenRembrandt, van de heeren Josz en Dumur, dat reeds eenige jaren geleden in druk verscheen. Een beter oogenblik had voor de opvoering niet gekozen kunnen worden dan thans, nu door de Rembrandt-tentoonstelling de naam Rembrandt meer dan ooit wordt genoemd. Het is in zekeren zïa een drame-chronigue. In plaats van uit bet leven van een bekend per sonage een karakteristieke episode te nemen, en die te ontwikkelen door er dramatische uit vindsels aan toe te voegen, heeft men hier het geheele leven van den held, dat men voor onze oogen doet voorbijgaan, in tableaux die voor den geest roepen de verschillende phasen van zijn bestaan. De adelborst 1ste kl. bij de kon. Ned. marine-reserve L. C. Lagaay, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip Riet Sein, wordt met 16 October a.s., wegens bet eindige» van zijn oeieningstijd, van zijne plaatsing aan boord van gemelden bodem ontheven. Aan boord van H. M. instrnctieschip Gier word! met 8 October geplaatst de buitengewone adel borst bij de reserve C. E. Plugge. Zooals in ons vorig nommer in het kort gemeld werd, is het mishandelde kind uit IJsel- stein opgenomen in de Martha-atichting te Alfen aan den Rijn. Het Utr. D. heeft onmiddellijk na verschijning van zijn relaas een stroom van brieven uit alle oorden des lands en bezoeken van menschel) uit de stad ontvangen, die geld zonden of gif ten toezeiden, of zelfs zich aanboden het kind op eigen kosten uit te besteden en op te voeden. Hetzelfde geschiedde bij de redactie van hel Hdbl. Wij weten nog niet, zegt de redactie van het Utr. D., onder welke voorwaarden.de Martba- een van de blaadjes op mijn schoot legde. „Laat dat, Annie", zei de juffrouw af werend en strekte haar hand naar de blaadjes uit. Ik gaf haar het mjjne niet, want die tee- kening boezemde mij belang in. Dat klein onbeduidende ding naast mij had bepaald talent. De bok was misteekend en Annies ledematen zaten niet volgens de anatomieleer juist onder haar geplooid rokje, maar de opvatting ge tuigde van groote friscbheid, de vriendschap pelijke verhouding tusschen kind en dier was zóo treffend, trouwhartig weergegeven, dat ik levendig uitriep„Juffrouw, dat hebt gij mooi gedaan". „Waarlijk?" Hoe trof mij die toonDaarin lag iets roe rends, zeker vreugde, maar nog veel meer vrees of ik de zaak niet te licht telde, die voor haar zoo ernstig was. Voor 't eerst zag ik haar blik met een uitdrukking van diepe belangstelling op mij rusten en de vorschende, ernstige oogen bewerkten, dat mijne bespre king van de teekening verbazend ernstig werd. Haar oogleden trilden niet toen ik haar be wees, dat eigenlijk alles aan het plaatje ver keerd was, en zij knikte maar toestemmend bij iedere aanmerkingtoen ik echter eindigde met de opmerking, dat zij veel talent had en iets moest doen om dat te ontwikkelen, om dat zij zich daardoor een onafhankelijke positie zou kunnen verwerven, daar zulke kunstont- werpea goed betaald werden, toen verbleekte stichting het kind heeft opgenomen. Of er bij voorbeeld nog voor kleeding moet gezorgd worden, of versnaperingen mogen worden ge zonden „In elk geval, het meisje kan niet bij voortduring in de stichting blijveneen spaar penning, een kapitaaltje bij verlaten daarvan zou veel waard zijn. De Vredesvereeniging van parlementsle den uit de verschillende landen, welke tot doel heeft de beslissing van geschillen tusschen vol keren door scheidsrechters ie bevorderen, heeft iu hare onlangs gehouden jaarlijksche bijeen komst natuurlijk met groote ingenomenheid de bekende Russische circulaire over de beper king der legertoerustingen besproken. Zij heeft aan hare groote belangstelling in deze aange legenheid uitdrukking gegeven in een schrijven aan graaf Moerawieff. Voor Nederland is dit schrijven onderteekend door den heer E. N. Rahusen, lid der Eerste Kamer. In een paar Limfaurgsche bladen heeft men zoo meldt Be Tijd dezer dagen een heftige polemiek gevoerd over de volgende quaestieAls een onderwijzersbond moei te doet voor een voordeeliger regeling van de salaris sen zijner leden, moet dan de Boerenbond, wier leden in hun gemeenten de verhoogde salarissen in den vorm van belastingen moeten betalen zich daartegen al of niet schrap zetten In het geding Boerenbond contra onder wijzersbond is nu een slachtoffer gevallen. De voorzitter van een Boerenbond had nl. een adhaesiebetuiging gezonden aan den heer Truyen den bekenden, bekwamen pleitbezorger van den Boerenbond. Doch nu bleek dat hij dit had gedaan op eigen gezag. Zijn leden eischteneen algemeene vergadering, om hem ter verant woording te roepen, maar de voorzitter weigerde de bijeenroeping. Toen kwamen de leden bijeen zonder den president, zetten hem at en kozen een ander ln zijn plaats. Het comité voor de ontvangst der buiten- landsche journalisten is thans bezig te verza melen alles wat deze heeren in hun bladen over Nederland en de Feesten hebben geschreven. Niet onmogelijk dat, wanneer de kosten niet te hoog zijn, de Ned. Journalistenkring die collectie in boekformaat uitgeeft. Te Rotterdam is een tweejarig knaapje overleden, vermoedelijk tengevolge van ver giftiging door het eten van suikergoed, in een snoepwinkeltje gekocht. Een rijkszeeloods, die per spoor van Rot terdam naar Ylaardingen moest vertrekken, kwam aan het station Delftsche poort zoo hard aangeloopen om den trein nog te halen, dat hij aamechtig in een coupé nederviel en in den fcreiu tusschen de stations Rotterdam en Schie dam overleed. Te Apeldoorn geraakte Dinsdagmiddag iemand met paard en kar, waarop twee vrou wen, in het kanaal. Toen men bezig was deze vrouwen en het paard te redden, kwam een vrouw uit Yaassen met haar zoon aangereden. Deze laatste wilde mede helpen en sprong van den wagen, terwijl zijn moeder de tengels vast hield. Onverwacht liep het anders makke paard achteruit, zoodat ook dit span met de vrouw te water ging. Gelukkig werden alle vrouwen gered, doch de laatst in het water gevallene had haar been gebroken. Te Enschede is een werkstaking uitgebro ken onder de werklieden der firma Serphos en Zonen. Ruim veertig arbeiders maakten strike. Te Meeden (Groningen) is een timmerman voorover in een vuilnisbak gevallen en daarin gestikt. Toen men den ongelukkige vond, was hij reeds bezweken. Twee ontploffingen in Amsterdam. Woensdag avond heeft in een kelder in de Korsjespoortsteeg in de hoofdstad een ont ploffing van naphta plaats gehad, terwijl de zoon van den loodgieter, aan wie het huis be hoorde, daar aan 't werk was. In het perceel bleef geen rnit heel, terwijl ook de aangren zende en tegenover gelegen woningen schade bekwamen. De zoon kreeg brandwonden in het aangezicht, maar kwam er overigens met ver lies van een groot deel van zijn hoofdhaar af. Een paar uur na dit voorval weerklonk in dezelfde buurt, op de Heerengracht, alweer de knal van een ontploffing. Een zoontje van den bewoner had de gaskraan van een bad- het kleine schepsel tot de lippen. Haar neus vleugels trilden zenuwachtig, zij antwoordde, dat zij over eenige jaren een kunstinrichting hoopte te knnnen bezoekendat was het doel van haar streven. „Waarom zoudt gij eerst dien kostbaren tijd verloren laten gaan vroeg ik, verbaasd over het tegenstrijdige tusschen de innigheid van dezen wensch en het uitstel van de uit voering want zij beschouwde de zaak toch als uitvoerbaar. „Als ik u met mijn tus schenkomst van dienst kan zgn". „Neen, neen, dank u, dat is onnoodig, viel zij mij snel in de rede, met zichtbare moeite om zich tot een koele, beleefde manier van spreken te dwingen en, toen zij mijn be- leedigde verbazing zag, want ik bad haar toch waarlijk genoeg zakelijke belangstelling ge toond, zei zij, dat baar omstandigheden haar voorloopig nog niet veroorloofden, van mijn vriendelijk aanbod gebruikte maken. Zij zei dit alweer op een volmaakt onverschilligen toon. Ik ergerde mij, want ik begreep haar niet en zij zag er ook alweer volkomen alledaagsch uit; ik dacht mij stomp, maar vond geen ver dere onderwerpen voor een gesprek. Hoe zou ik ook met haar kunnen spreken? Zij nam blijkbaar een zeer ondergeschikte plaats in, hetgeen ook haar zeer eenvoudige kleeding bewees het sprak van zelf dat ik niet aan haar was voorgesteld, ik wist niet eens haar naam. Iedere opmerking kon haar kwetsen! toestel open gedraaid, waardoor veel gas ont snapte. Toen de vrouw des huizes een sterke gaslucht waarnam, waarschuwde zij de dienst boden om niet met licht naderbij te komen, doch de keukenmeid, die vermoedelijk dit niet gehoord had, kwam toch met licht. Het gevolg was dat een hevige ontploffing plaats had, die de huizen in de buurt op hnn grondvesten deed trillen. De vrouw des hui zes, ofschoon hevig gewond, had nog de tegen woordigheid van geest om de hoofdkraan dicht i te draaien. De meid kreeg ook brandwonden, evenals het kindermeisje. Het ergst echter was de vrouw des huizes eraan toezij had ernstige brandwonden aan gelaat en handen ea leed vreeselijke pijn. Gelukkig zijn de ver wondingen niet van gevaarlijken aard. EENE VOORSPELLING Rondloopeude te midden der feestvierende inlanders op het sedekahfeest te Batavia, ving de redactie van het Bat. Nb ld. herhaaldelijk de voorspelling op onzer bruine broeders, dat de regeering van Koningin Wilhelmina er stellig een zou wezen van ongekenden voorspoed en geluk. Als voorteekenen hiervoor worden op gegeven de volgende feitenEerstens, de Koningin vierde haar geboortedag op Woens dag, terwijl het volle maan was, welke combi natie als een uiterst gunstig omen geldt; en ten tweede: op dien dag heeft het geregend, iets zeer zeldzaams in de maand Augustus. Regen nu brengt koelte aan en koelte duidt oplang- durigen en ongestoorden tijd van vrede. Zoo ziet men, dat de regen van den 31en Augustus, hoe weinig die ook gelegen kwam, met het oog op de algemeene illuminatie, toch ook zeker zijn zeer gunstige zijde heeft gehad. Immers het kan ons niet onverschillig zijn, dat de troonsbestijging onzer geliefde Oranje-vorstin in zoo gunstigen zin wordt opgevat door de inlanders en de Chineezen, want ook bij deze iaatsten geldt regen als een voorteeken van gelnk. Op 1 Januari 1898 telde België 488 vereenigingen tot onderlinge verzekering tegen de veesterfte, met 39.200 leden en 96.787 ver zekerde dieren, die een waarde van ruim 33 miljoen frs hadden. Sedert is dat aantal be langrijk toegenomen, vooral in Oost-Vlaanderen, waar 119 dezer vereenigingen zijn aangesloten bij een provinciale kas van herverzekering. De Ind. Beige maakt een opmerking over het feit dat de rechtbank hier ter stede dezer dagen een onderwijzer, die zich aan een kind bad vergrepen, voor vijf jaar uit dat ambt ontzette. Het blad noemt dat een goede be paling en zegt dat in België zoo iemand den dag, nadat hij uit de gevangenis kwam, een school zou kunnen openen. Onze schoolwet is op dat gebied echter nog strenger. Gewoon lijk wordt een dergelijk vonüis gevolgd door een besluit van Ged. Staten, waarbij de onder wijzer voor goed wordt vervallen verklaard van zijn bevoegdheid om onderwijs te geven. De lijkdienst voor mevrouw Carnot had Woensdag in de Madeleine plaats. Er waren velen aanwezig, een vertegenwoordiger van Faure, ministers, kamerleden, diplomaten enz., vooral velen uit de jaren toen Carnot het bewind voerde. De werkstaking te Parijs heeft Woensdag tot nieuwe woelingen geleid. De gemeentelijke politie en de garde republicaine waren niet bij machte de werkstakers tegen te houden, waar om gewone cavalerie werd te hulp geroepen. Op vele plaatsen zijn de werken beschadigd, en is, door vernieling van hulpmiddelen tot den arbeid, de voortgang belet, o. a. aan de spoorwegwerken. Te Rijssel is het kleedermagazijn van de jagerskazerne verbrand. Onlangs sprak een dagbladcorrespondent met Ibsen over het manifest van den Czaar. „Voor zulk een plan moet ieder sympathie hebben", zeide Ibaen. „De gedachte is mooi en goed, maar de zaak heeft veel kanten. Als de oorlog werd afgeschaft, zou men een nieuwe manier van aderlaten moeten vinden. Want ik geloof dat de menschheid op haar tegenwoordig standpunt zoo iets noodig hééft, anders zou zij te dikbloedig worden." En toen hem gevraagd werd, of hij niet geloofde dat het militarisme de ontwikkeling tegenhoudt, zeide Ibsen: „Dat is zeer twijfelachtig. Als de militaire dienst nu verdween, zou dat misschien eer eeu stap terug zgn op den weg der mensche- En om als mensch tot mensch met haar te spreken, waartoe mij haar schrandere manier om mijn kritiek te doorstaan, den moed gege ven had, dat waagde ik niet meer, nu zij er weer uitzag als de onderdrukte kinderjuffrouw. En misschien was mij ook alleen maar de be wondering voor haar hand naar 't hoofd ge stegen; gij weet immers, Kurt, hoe de vorm steeds op mg werkt en daarover heb ik gephantaseerd, en nu ben ik onbillijk, want hoe kan ten slotte het kleine ding het helpen, dat zij niet meer is dan een alledaag- sche natuur, met een mooi talent en nog mooiere handen". 16 Juli 1897. 't Is eigenlijk belachelijk, maar de hand van dat meisje maakt mij tot een dwaas! Sedert drie dagen zit ik uren lang in een strandstoel bij de dames en luister naar de onbeduidendste gesprekken, alleen maar om nu en dan deze mooie weeke lijnen te zien. Vandaag is het hier zeldzaam warm en heeft zij haar donkere wollen japon verwisseld voor een doorschijnende blouse, zoodat ik nu ook de schoongevormde schouders kon zien en het verlangen om haar als model te hebben van den Genius der Berusting, dien ik als gedenk- teeken van een gravin, die als bruid gestorven is, wensch te maken, wordt steeds sterker in mij! Waarom aarzel ik nog, om eenvoudig daar- lijke ontwikkeling. Geloof mij, deze soldaten- kazernes zijn een uitstekende school. Ik heb wezens door het kazerneleven van dieren tot menschen zien worden. Ik heb wevers uit Saksen gekend die zich vóór hun militairen dienst nauwelijks konden voorstellen hoe zij zelf er uitzagen en zich gedroegen, en die na een paar jaar in de kazerne heelemaal anders vraren gewordeD, goed opgevoede, nette, bijna mooie mannen. Ook koningin Victoria heeft Maandag, toen zij met keizerin Friederich reed, een onge luk met haar rijtuig gehad, doordien de paar den op hol gingen. Maar alles bepaalde zich tot den schrik. Zondag avond heeft men zich door mid del van braak den toegang verschaft tot do woning van een predikant der Apostolische ge meente in de Zionskerkstraat te Berlijn. Na de dienstmaagd, 58 jaren oud en sedert 34 jaren bij den predikant in betrekking, mot een stomp voorwerp de hersenpan te hebben ver brijzeld, zoodat zij zielloos noerzeog, heeft men alle laden en kasten geopend. Te vergeefs trachtten de inbrekers, wier spoor mon tot hiertoe nog niet gevonden heeft, ook de brand kast te openen. Zij werden daarin verhinderd door de thuiskomst der familietoen namen zij de vlucht. De Nordd. Llogd zal een stoomvaartlijn openen van Oost-Azië naar West-Amerika. Een ontzettende storm woedde dezer da gen aan de Zuidwestkust van de Zee van Azow. Bij den vuurtoren van Kertsch-Jenikale zijn 14 zeilschepen gestrand, waarbij 120 menschen zijn omgekomen talrijke lijken spoelen aan land. Ook uit Anapa en Taman komen be richten over het stranden van vele schepen en het omkomen der opvarenden. Do storm hield dagenlang aan. De vroegere burgemeester van New-York Strong moet samen met andere leden van het gemeentebestuur schandelijke contracten hebben afgesloten betreffendo de bestrating der stad. Het schandaal neemt groote afmetingen aan. In het gebied van den Missisippi breidt de gele koorts zich sterk uit. Te Oxford Maandag 20 nieuwe gevallen. Een deel der bevolking vlucht en het verkeer op de buurt spoorwegen is gestaakt. De berichten over het goudland Klon- dyke blijven zoo treurig mogelijk luiden. Goudzoekers, die dezer dagen te Vancouver zijn teruggekeerd, hangen een allertreurigst tooneel op van de ellende, welke zij moesten verduren, vooral op den weg van Askeroft. Slechts enkele reizigers, die dezen weg kozen, zeggen zij, bereikten hunne bestemming. Tus schen Haselton en Elenora is de weg bezaaid met doode menschen, dieren en voorwerpen van allerlei aard. Op de boomen ziet men vele opschriften, als„Ik sterf. God helpe u, lotgeuooten of „Gebruik hier uw laatste maal. Verderop is het een hel Ook in de bosschen vonden de Indianen vele menschen, die van honger zijn omgekomen. Verkoopingen enz. Heden middag werd door den commandant van Hr Ms bostschip Bulgia te Vlissingen in het openbaar aanbesteedde levering gedu rende het jaar 1899 van versch rundvleesch en versch rnndvet, ten behoeve van de zeemacht te Vlissingen, in éen perceel. Hierbij schreven in voor rundvleesch de heeren J. Hakker voor ƒ0.57®, H. A. Gosschalk ad 0.59, P. de Visser voor f 0.64, Wed. S. Hartog ad 0.65 en P. L. Horneman voor f 0.65 rundvet de heeren J. Hakker voor f 0.45, H. A. C4ossebalk ad 0.48, Wed. S. Hartog voor 0.50 en P. de Visser ad 0.50. Alle prijzen zijn per kilo en alle inschrijvers wonen te Vlissingen. Door den te Klundert gevestigden notaris C. W. Maris Jr werd Woensdag, injhet Neder- landsch Koffiehuis te Bergen op Zoom, voor 73.310.17 toegewezende kapitale hofstede, genaamd de Deehoevebestaande uit huis, schuur, keet, wagenhuis, erf, tuin, boomgaard en ver schillende perceelen bouw- en weiland, alles onder Tholen en Poortvliet, te zamen groot 71.95 HA.en het recht van tiendhef fing op verschillende perceelen onder Tholen, ter grootte van 19.01.90 HA. Een en ander was ingezet te zamen voor 60.706.48. over aan te spreken? Zij wordt door haar mevrouw met zulk een minachting behandeld, die zij met zooveel gelatenheid draagt, dat steeds meer tot de overtuiging kom, dat zg wel tot niets hoogers geschapen is dan voor dienstbode. Als zij een spoor vaD menschen- waarde in zich voelde, zou zij niet met zulk een onderwerping haar afhankelijkheid van deze poppen dragen. Bij de eerstvolgende gelegenheid zal ik haar vragen of zij aan mijn verzoek gehoor wil geven. Hoe heerlijk voor mij dat dit Berlijnsche plantje juist hier is. (Wordt vervolgd.) Vergaderingen, Concerten enz, Middelburg. Woensdag 12 Oct. Voorstelling Ned. Too' ixeelvereeniging. Schouw" burg 7l/j u. Donderd. 13 Oct. Zanguitvoering Hosanna, Concert- en gehoorzaal 8 u. Woensdag 19 Oct. Concert Vereeniging voor instrumentale muziek. Concert- en gehoorzaal. Donderd. 27 Oct. Voorstelling Tivoli-gezel' schap. Schouwburg. W o e n s d. 16 Nov. Nwfe-voordraoht. Kegel baan Soc. De Vergenoe ging 8 u.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2