BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN samenhangt met den handel in acquits a cau tion; die, hoewel beperkt, niet onmogelijk ge maakt is, komt de minister op tegen de voor stelling, dat die premie niet minder zou zijn dan fr. 1.48 per 100 K.G. meel voor eiken lranc, waarmede de tarwe in Frankrijk gedaald is beneden den entrepotprys plus het invoer recht, m. a. w. dat, wanneer de tarweprys in entrepot fr. 14 is, en de prijs van in consumtie gedeclareerde tarwe niet fr. 14 -|- 7 fr. 21, maar bijvoorbeeld slechts fr. 18, dus fr. 3 minder, de premie uit deze hoofde fr. 4.44 per 100 kilogram meel zou bedragen. Om de onjuistheid daarvan aan te toonen, geeft de minister een uitvoerig overzicht van den aard van den handel in acq uits en het doel dat daarmede van beide kanten wordt beoogd. De minister acht het voorts aan geen ge- gronden twijfel onderhevig, dat het decreet van 9 Aug. 1897, dat den handel in acquits in eene richting beperkt, maar in een andere heeft uitgebreid, nl. door de afschaffing der zones, den uitvoer van meel uit Frankrijk, men mag niet zeggen bevordert, maar van eene belem mering bevrijdt. Een hinderpaal, door den wetgever zeiven geschapen, viel door de op heffing der zones weg. De minister geeft toe dat uit de Fransche wetgeving wel degelijk in sommige gevallen eon uitvoerpremie op tarwemeel voortvloeit. Hij ontkent echter dat deze premie de buiten- landsche prijzen met haar volle bedrag doet dalen. Om den werkkring der premies op de meelprijzen te onderzoeken, moet men nagaan met welke hoeveelheden de Fransche meel- uitvoeren door de premies zjjn aangegroeid en deze hoeveelheden moet men vergelijken met die welke jaarlijks buiten Frankrijk ter markt komen. In 1896 bedroegen de Fransche meel- uitvoeren 259 millioen meer dan in 1887. Aangenomen dat deze geheele vermeerdering het gevolg is van de uitvoer-premie, dan kan zij bezwaarlijk blijvende beteekenis hebben voor de meelprijzen bij het groote jaarlijksch verbruik, geschat op 10,000 millioen kilogram tarwemeel in de landen waarheen het Fransche product verzonden wordt. Wel kan de tijde lijke invloed van eenig belang zijn geweest. Zoo b. v. van 1894 tot 1896, toen de Neder- landsche meelprijzen door de Fransche aanvoe ren zjjn gedrukt. Maar de NederlandBche meel prijzen richten zich naar die der wereldmarkt en de gegeven mededeelingen geven aanleiding om te denken dat de meelprijzen op de wereld markt geen duurzame werking van eenige teekenis zullen ondergaan tengevolge van het geen Frankrijk door zijn uitvoer aan de jaar lijks aangeboden hoeveelheid toevoegt. De slotsom van 's ministers onderzoek is, dat er voor de regeering geen genoegzame aanleiding bestaat om met betrekking tot de behandelde zaak wetsvoorstellen te doen. In het algemeen gesproken, zou het tot zeer verreikende gevolgen leideD, wilde men tot beginsel aannemen den gevreesden invloed van buitenlandsche fiscale maatregelen op een deel der nationale nijverheid door tegen-fiscale maatregelen te keer te gaan. Het verbruik van tarwemeel hier te lande mag niet lager geschat worden dan op 390 millioen kilogram. Door de heffing vaD het voorgestelde recht zou de prijs van het artikel vermoedelijk met 1 per 100 kilogram stijgen. Men zou dus van de verbruikers een jaarlijksch offer vragen van 38 a 39 ton, waar van slechts 11 ton in de schatkist zou vloeien, En dat alles om de Nederlandsche meelfabri kanten te vrij waren tegen een vermindering van het normale prijsverschil tusschen grond stof en fabrikaat, die zich tijdelijk heeft ver toond, doch aan welker duurzaamheid, indien zij terugkeerde, zelfs dan op goede gronden zou kunnen getwijfeld worden indien de Fran sche uitvoerpremiën bleven voortbestaan. Het kiezen van zoodanige gedragslijn klaarblijkelijk niet overeenstemmen met de economische belangen van ons land. Het equivalent daarvoor wenschen die raads leden te vinden door een voorstel tot heffing van eene matige straatbelasting, die evenwel op geheel andere grondslagen zal rusten dan die, indertijd door burg. en weth. voorgesteld. Volgens een bericht in De Soc. Dem. is in de jongste huishoudelijke vergadering van de afdeeling Middelburg der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij besloten om met het a.s. winterseizoen vijf openbare vergaderingen te houden, waar als sprekers zullen uitgenoo- digd worden: in October mevr. H. Itoland Holst, November dr H. Gorter, December F. M. Wibaut, Januari P. J. Troelstra en Februari H. van Kol. Met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag verleend aan den verificateur le categorie F. A. J. Algie te Hans weert. Te Colijnsplaat is opgericht een fan faren-gezelschap Wilhelmina, bestaande uit ruim 20 personen. Directeur is de heer I. D. der Weel. Door de ingelanden van den nieuw bedijk- Koningin Emma-polder, onder C1 i n g e Graauw, is tot dijkgraaf gekozen de heer F. Hombach te Hulst en tot ontvanger griffier de heer H. Neervoort aldaar. Gedurende het derde kwartaal van het loopende jaar werden door de sluizen te Ter- neuzen, met bestemming voor die haven, opgeschut 108 schepeD, met een bruto inhoud van 237.972 Ms, en voeren van daar uit 79 zeeschepen; totaal in dit jaar binnengekomen 315 schepen, inhoudende 712.157 M3, en uit gevaren 231 schepen. Ter verdere lossing of wederinlading ver trokken naar Gent 27 schepentotaal over dit jaar 77. Met rechtstreeksche bestemming naar Gent werden opgeschut 254 schepen met een bruto- inhoud van 598.991 M3 en van daar komende afgeschut 273 schepen: totaal gedurende dit jaar 661 schepen, inhoudende 1.551.892 M3, op- i 732 afgeschut. Voorts werden opgeschut 1216 en afgeschut 1014 binnenvaartuigen gedurende dit jaar 2871 op- en 2587 afgeschut. Bij meest alle berichten, die wij dezer dagen uit verschillende doelen van onze pro- in c i e ontvangen, is schering en inslag: gebrek aan water, verlangen naar regen en klachten over de moeilijkheden, tengevolge van de droogte, bij het uitdoen van suikerbieten. Wij meenen dus met deze algemeene mede- deeling te kunnen volstaan. Hoezeer velen genieten van het heerlijke zomersche weder, wat in deze maand wel tot. de zeldzaamheden behoort, is het zeker te hopen dat het gewettigd verlangen naar regen dig worde bevredigd. UIT STAD EN PROVINCIE, Naar wij uit vertrouwbare bron verne men, zullen de vroegere voorstellers van eene verlaging van den gasprijs in deze ge meente, nu burg. en weth. daartoe, trots het raadsbesluit in de zitting van 22 Juni, niet wenschen over te gaan, bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1899 een bepaald voorBtel tot prysverlaging doen. hier terwille van zichzelf te zij ndit eenzaam paard, of die herkauwende koe, die vreedzaam weidende schapen, of die plotseling opvliegende zwerm musschen, en die geurende bloemen aan den zoom van den weg. Onhoorbaar wandelt die grootsche macht met u voort; waarheen gij u ook wendt, groet u haar gezicht vol ma jesteit, en gij moet u aan haar invloed onder werpen. Als een verwend kind ligt het lief lijke Keitum of het eiland verborgen. Hier ligt haar lieveling te midden van bloeiende tuinenoverdekt met ruisehende boomen en er heerscht een idyllische rust aan het Waddenmeer, welks zachte golven zijn oevers omspoelen en het een nieuwe aantrek kelijkheid verleenen, door dezen zilveren gordel, zonder daarom het geliefde kind, door eigen grootheid in de schaduw te stellen of bedreigen Bij 't binnentreden in den tuin van 't hotel klonk mij de stem van Griinberg tegen van achter een beschuttende haag, en daar ik aan zijn toon van spreken kon opmaken, dat hij in damesgezelschap was, gaf ik er de voorkeur aan hun lichamelijke verkwikking nog wat uit te stellen, en sloeg het smalle voetpad in, dat schijnbaar naar 't Waddenmeer leidt. Mijn veronderstelling bleek juist te zijn; slechts een zachte helling scheidde mij van Jt meer. Wordt vervolgd.) verstrekt, om aankomende land- of tuinbouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kost bare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouw- of tuinbouwbedrijf te verkrijgen. De cursus op de winterschool duurt twee winter-halfjaren. Tot de school worden alleen toegelaten die bij den aanvang van het schooljaar, waarin zij tot die inrichting toegang erlangen, den leeftijd van zestien jaren hebben bereikt en die door het afleggen van een openbaar examen, afgenomen door den directeur en de leeraren, de bewijzen leveren, dat zij de kundigheden bezitten, vereischt om het onderwijs met vrucht te kunnen volgen. Eenige kennis van de practijk van den land bouw wordt vereischt. Zij, die den leeftijd van vijftien jaren hebben bereikt, kunnen, als zij overigens aan de in de beide vorige alinea's gestelde eischen voldoen, tot de school alleen worden toegelaten mot ver gunning van den minister van binnenlandsche ONDERWIJS. De heer L. J. Dormaar, onderwijzer te R e nesse, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Veenendaal en is door burg. en weth. benoemd tot tijdelijk onderwijzer. De collecte voor de Scholen -met den bijbel bracht dit jaar op te Kattendijke (giften) ƒ4.50, Yrouwepolder 13.371/», Zaamslag 396.25. Na gehouden examen is o. a. van het eerste naar het tweede jaar bevorderd de cadet aan de militaire academie te Breda Hering. LETTEREN "EN KUNST. Rembraridt-tentoonsteiling. Het was 2 Oct.. de eerste Zondag, dat de tentoonstelling voor 1 te zien was, en de toeloop was zoo groot, dat herhaaldelijk de toegang tijdelijk moest worden gesloten. Het oordeel, dat al dadelijk over de geluk kige plaatsing van de Nachtwacht is uitgesproken, wordt zoo schrijft men uit Amsterdam aan dOiArnh. Crt dagelijks bevestigd door de sommiteiten op het gebied der kunstcritiek, Maar ook door onze eigen meesters. Israels en Mesdag waren er samen. Zij waren een en al bewondering voor het schilderij, zooals het daar straalde in een breed zijlicht. Israels vroeg, of hij geen gelijk had gehad en hij beweerde, dat zijlicht hier een eerste vereischte was. Mesdag moest erkennen, dat men nu eerst zeggen kon, dat de Nachtwacht het mooiste schilderij van de wereld is. Heerlijk doen hier ook de Staalmeesters, vol gens velen hoogerstaand dan de Nachtwacht maar dan toch zeker meer als portretstuk. Er is geen vergelijken mogelijk. Als conceptie eD kleuren-ideaal heeft laatstgenoemd stuk zijn weerga niet. Het is vermoeiend zooveel portretten achter in te zien maar de indruk, dat ze zoo mach tig de waarheid verkondigen in intelligentie van uitdrukking, in vasten wil van oog en mondtrekken, in zachtheid van blik, in den kend peinzen van voorboofdlijnen, in goedrond heid en jovialiteit van glimlachwording in oog, wang en mond, in zooveel meer, dat het type karakteriseeren moet, die indruk is zoo overweldigend, dat de vermoeienis wijkt en plaats maakt voor een kunnen, dat aan over prikkeling moet gedankt of geweten worden. Wie schilderde ooit zoo dichterlijk-realistisch koppen De ziel komt er uitde trekken ver raden de hartstochten! Wie wist met het penseel zulk een lichtuit- straling, zulk een idealistisch glanzen te ver krijgen Rubens e* Van Dijck vereendn" uit den vreemde bijeengebrachte doeken ben van den grootmeester eene openbaring doen uitgaan, die eenmaal over allen moest komen. De Rembrandt-tentoonstelling zal een evene ment in de 19e eeuw blijven. LANDBOUW. In de St. Ct. van heden, Woensdag, opgenomen het kon. besluit tot wijziging van het reglement voor de winterscholen. Volgens de nieuwe lezing is het doel van het o»derwjjs, dat op do winterschool wordt Te Helvoirt (N.-Br.) heeft ook de gemeente raad 800 beschikbaar gesteld voor hen, die zich als vrijwilligers bij de nationale militie voor de aanstaande lichting aanmelden. Zaterdagavond vergaderde aldaar, onder voorzitterschap van den heer W. A. Gooien, de vereeniging tot bevordering der vrijwillige dienstneming bij de Nat. militie in die gemeente. Die vereeniging heeft, blijkens op de verga dering gedane mededeeling, een contract geslo ten met de directie der Amsterdamsche alge meene militieverzekeringmaatschappij tot leve ring van het benoodigd aantal vrijwilligers bij nationale militie. Hen leze de door ons op eene andere plaats dit nommer omtrent deze kwestie gemaakte opmerking. Uit een nadere mededeeling blijkt ons, dat bij de inhuldigingsfeesten niet drie, maar twee vertegenwoordigers van het Londensche blad Daily Telegraph gebruik maakten van de kostelooze reisgelegenheid over Vlissingen. De derde der door ons bedoelde heeren vertegen woordigde een blad van denzelfden naam, dat te Sheffield, niet te Londen verschijnt. De „Katholieke Kamerclub" heeft, na het jx den heer Vermeulen, tot be stuurslid gekozen mr Kolkman. Het bestuur verdeelde de functie aldus de heer Dubbel man, voorzitter; de heer Kolkman, onder-voor zitter; de heer Michiels van Verduijnen, secre taris. De bevolking van Amsterdam, die juist een jaar geleden de 500.000 bereikte, is nu reeds bijna 10.000 boven het half miljoen. Zevenendertig Javanen, zoowel vrouwen als mannen, afkomstig van de tentoonstelling ,,Insulinde" te 's Gravenbage, houden thans tijdelijk verblijf in een villa op den straatweg naar Laren, welke villa welwillend daartoe is afgestaan door mevrouw Lovyssohn Norman, Ze zijn daar natuurlijk goed ingekwartierd. De schipperswerkstaking te Veendam duurt voort. Alles blijft kalm. verband met een door haar uitgeschreven prijsvraag. Na den eersten kamp gaan de deelnemers, wier ontwerpen het best gekeurd worden, op kosten van mevr. Hearst naar Amerika om ter plaatse hun studies voort te zetten voor den eindwedstrijd. Zondag avond bood zij het ge meente-bestuur van Antwerpen een diner aan. Dinsdag avond te zeven uur is te Au- derghem bij Brussel een groote brouwerij, de Chasse royaleverbrand. Mevr. Carnot heeft 50.000 frs. vermaakt aan de Carnot-stichting voor weduwen en onder beheer van de Academie van Wetenschappen. Te Abbeville zijn twee bankiers verdwe- inhet tekort bedraagt naar raming 800.000 francs. Duitsch syndicaat zond een expeditie naar Brazilië, om opmetingen te doen in ver band met liet plan in de provincie Rio Grande do Sul spoorwegen aan te leggen. Een gevaarlijke misdadiger is uit het tuchthuis te Moabit (Berlijn) ontvlucht. Hij was opgesloten in een cel van het nieuw ge deelte der gevangenis, waar de vensters wat breeder zijn en de ijzeren stangen 1 centimeter verder van elkander staan. Daar hij zeer ma ger is, gelukte het hem zich er tusschen door te wringen. Onder het venster, waar een hoop zand lag, stond een ladder, en die gebruikte hij nu om over twee muren heen te komen, gedurende het half uur dat verliep tusschen den rondgang van de oppassers. In de nabij heid had een werkman een jas laten hangen iij vermoedelijk heeft weggenomen, daar voor zijn gevangenbuis achterlatende. spoorloos verdwenen. In een plaats in Opper-Silezië is een electrische tramwagen omgevallen, met het gevolg dat een persoon werd gedood en twee personen zwaar, benevens velen lichtgekwetst werden. In de buurt van Rome heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Het rijtuig, waarin kardinaal Luigi Macchi een toertje maakte, is eslagende kardinaal werd er uitgeworpen zwaar gekwetst. Na eenige uren is hij overleden. De burgemeester van Livorno, die be trokken was bij de verduisteringen ten nadeele van de gemeentekas, is te Pisa in hechtenis Een officieel telegram dd. 5 Oct. luidt „De ter Westkust van Atjeh ageereude colonne embarkeerde te Koeala Boeboen en debarkeerde te Telok Gloempang ter vervol ging van Toekoe Oemar, die thans in Lagen is. Een militair beneden den rang van officier verdronken." Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde, J. H. Polak van Vlissingen. Amsterdam. Een der Logos heeft zich ongelukkige kind uit Montfoort (zie de le van dit nummer) aangetrokken en het in Martha-stichting te Alphen geplaatBt. De bezichtiging van de Nieuwe Kerk na de inhuldiging heeft 10.000 voor de diaconie opgebracht. Leeuwarden. De rechtbank alhier behan delde heden de zaak tegen Hoitenga en ande ren, die openlijk Allard Dijkstra beschuldigden een inbreker en moordenaar te zijn. De rechtbank weigerde den heer Troelstra /ijs-levering, waarop deze van de verde diging afzag. het verder getuigenverhoor ontstond een zoo groot tumult dat de zaal ontruimd moest worden. Deeisch tegen ieder der beklaagden luidt 3 maanden. Uitspraak over acht dagen. Konstantlnopel. Eene collectieve nota van vier mogendheden over Kreta is heden aan de Porte overhandigd. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag G Oct. Vlissingen. Aan boord Hr Ms Bulgia 10 u. Levering van rundvleesch en rundvet gedurende 1899. Maandag 10 Oct. Middelburg. Bureel Adm. Mil it. hospi taal 12 u. Wasschen van linnen- en wollen goederen. Te Rotterdam, in de Coolsche straat, Dinsdag ochtend een vier en vijftig jarige gehuwde vrouw, bijna geheel ontkleed, dood op een nog smeulend bed gevonden; een ledige petroleumkan stond in hare nabijheid en hare kleederen waren gedeeltelijk verbrand. De man was uitstedig en de vrouw alleen thuis. Te Edam is een 16-jarig meisje verdron ken gevonden in een sloot langs den vesting wal. Zij had kermis gehouden met een 20 jari gen jongen en was met dezen laat in den nacht den eenzamen singel opgegaan. Bij een ingesteld onderzoek heeft de jongen verklaard het meisje op den singel te hebben verlaten. In dezelfde gemeente is een welgestelde boerenzoon, die, na kermis gehouden te hebben, zijn meisje had thuis gebracht, door drie individuen op den Zeedijk mishandeld en, onder bedreiging met den dood, van alles wat hij aan waarde had beroofd. De dadèrs zijn gevat en geboeid naar Haarlem opgebracht. en stoomsloep van Hr. Ms. pantserdek- schip Holland is Dinsdagmiddag, ter reede van Texel, op korten afstand van het Nieuwediep, gezonken. Alle opvarenden konden worden ge red, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Te Groot-Ammers wilde de vrouw van een schipper een brandend petroleum-toestel verplaatsen. Het toestel kantelde en de olie viel op hare kleederen, waardoor zij zulke ernstige brandwonden kreeg, dat zij aan de gevolgen is overleden. Maandag ontstond te Roosendaal tusschen vijf arbeiders twist over het verdiende loon. Een hunner werd daarbij zoo ernstig verwond, dat men voor zijn leven vreest. De daders, drie in getal, uit Pendorp, welke zich den geheelen dag hadden weten schuil te houden, werden 's avonds door de marechaussees gevat en geboeid te Roosendaal binnengebracht. Omtrent den brand te Vleuten, die nog in de puinhoopen voortduurt, wordt dat men sterke vermoedens heeft dat die door kleine jongens veroorzaakt is. Maandag namiddag schopte bij een twist in de Tolbrugstraat te 's Hertogenbosch een weggejaagd militair een gepensionneerd mili tair, beiden van het Oost-Indische leger, zoo danig tegen den onderbuik, dat laatstgenoemde Dinsdag morgen aan de gevolgen er van over- Te Boedapest is de vorige week op zeer toevallige wijze een bende opgespoord, die jaren lang tal van juweliers in de groote steden heeft bestolen. Na een dergelijke in braak vond men een briefje, dat bij de wed rennen was afgegeven en waarop men ontdekte dat een winst van 100 florijnen was te ont vangen. Toen een paar dagen daarna de winner dat geld kwam opvorderen, werd hij gevangen genomen en bleek hij het hoofd te zijn eener bende van 15 personen, die allen werden aangehouden. Evenzoo drie juweliers dio hen als helers hadden geholpen. De vorstin van Boelgarije heeft bij Sofia aan een groot gevaar blootgestaan, daar de paarden van haar rijtuig op hol gingen. Ge lukkig voorkwam de koetsier van een rijtuig, dat uit de andere richting kwam, een grooter ongeluk. De pest in Indië neemt weer toe. Te Bombay in de jongste week 209 dooden. In het presidentschap Bombay 5000. In andere districten is de toestand beter. Volgens het Med. Weekbld is in Vereenigde Staten eene beweging gaande, om het trouwen te verbieden aan menschen, die met zekere ziekten en gebreken zyn behept. Bij de Wetgevende Vergadering van den staat Pennsylvanië is reeds een wetsontwerp aanhangig, waarbij huwelyken alleen worden veroorloofd, als beide partijen met een genees kundige verklaring kunnen bewijzen, dat zij niet aan een geheime ziekte, drankzucht, krank zinnigheid, epilepsie of tering lijden. In den staat Texas is het huwelijk van ders aan vallende ziekte verboden; in Mas sachusetts het huwelijk van lijders aan val lende ziekte, drankzucht en geheime ziekten. in de staten Ohio en Maryland zullen eer lang dergelijke wetten worden ingevoerd Vcrkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plkati. Voorworpen. Information, 6 Oct. Middelburg, Meubels enz. De Vos- 6 Middelburg, Huizen, Tak. 1 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 2 Arnemuiden, Inboedel, De Vos. 2 We8tkapelle, Bouwland, De Vos. 2 Westkapelle, Bouwland enz., Huvers. 3 Middelburg, Kalvers enz., De Vos. 3 Middelburg. Waterleiding-artik.Notarishuis. 20 Middelburg, Huisen, Tak. 21 Meliskerke, Hofstede, Tak. Vergaderiugeii, Concerten enz. Middelburg. D o n d e r d. 13 Oct. Zanguitvoering Hosanna. Concert- en gehoorzaal 8 Woensdag 19 Oct. Concert Vereeniging voor instrumentale muziek. Concert- en gehoorzaal. Don der d. 27 Oct. Voorstelling Tivoli-gezel schap. Schouwburg. W o e n s d. 16 Nov. Nwte-voordracht. Kegel baan Soc. De Vergenoe ging 8 u. Te Antwerpen vertoeft op het oogenblik de weduwe Hearst uit Californië, een der rijk ste vrouwen ter wereld, die vele zilver- en kopermijnen heeft. Zy wil San Francisco een universiteit schenken op een grondslag nog veel universeeler dan alles wat bestaat. Voor het gebouw heeft zy twee miljoen d. beschikbaar, terwijl anderen deze som op de dubbele hoogte brachten. Thans vertoeft zij in Europa, Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. 'JBrindisi (Eng. dienst) 7 Oct. 1.05's nar Rotterdam (Lloyd). 7 Oct. 6.30's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. ~W est-Indië. Suriname via St Na- zaire8 Oot. 5.45 'a morgens, Suriname via Sout hampton 18 Oct. 5.45 's morgens Algemeen Overzicht. 't Was verleden jaar een voor de hand lig gende aardigheid, om China te vergelijken by zieken man van het Verre Oosten en dieu door Abdoel Hamid een portie -.Europeesch concert" te doen toewenschen. Maar het zou toch wel eens anders kunnen loopen, zoodat China op een anderen voet kwam te staan dan Turkije. De laatste dagen hebben zich de aanvallen op Europeanen herhaald, o. a. op de vrouw van den Italiaanschen gezant, die juist op het punt was naar de kerk te gaan. Ook Ameri- kaansche onderdanen werden mishandeld. toestand heeft tot een collectieven stap van de gezanten geleid; zij zonden aan de keizerlijke regeering een nota en besloten de bewaking der onder hen staande vreemdelingen aan eigen troepen toe te vertrouwen. Men kreeg een verontschuldiging van het Tsung-li-Yamen en bericht van de bestraffing der schuldigenmen wacht nu op maatregelen om een herhaling te voorkomen, en op de ontboden troepen en schepen. De Vereenigde Staten toonen een groote belangstelling en ook Duitschland blijft niet achter, daar twee oor logsschepen full speed van Kiao Tscheou naar Takoe zyn gestoomd. De Engelsche, Amerikaansche en Japansche ingezetenen van China wenschen een gemeen schappelijk optreden hunner regeering, om aan het gezag der overweldigere een einde te maken, 3 wenschen vinden natuurlijk in Enge land een geopend oor. Van de Engelsche pers blijft een deel aan dringen op een krachtig optreden de Morning Post spreekt reeds van een aanstaande ver deeling van China, als van een besloten zaak. Anderen gaan minder ver, maar deelen toch dat Sir Claude Macdonald en admiraal Seymour gereed staan om een contra-omwen teling te beproeven, teneinde de keizerin-moeder en Li Hung Chang het bewind te ontnemen, maar zij kunnen niet handelen zonder de toe stemming van het gouvernement en deze laat zich wachten. Salisbury, moet naar men te Londen verzekert j een bijzondere reden hebben om zoo het stil zwijgen te bewaren, en het zou niemand verwonderen, indien deze schijnbare kalmte door een geruchtmabenden slag gevolgd werd. Men wijst nl. op de aanwezigheid in China van lord Charles Beresford, den admiraal en lid van het parlement die voor eenige weken, in opdracht van de kamers van koophandel, naar China ging en die, naar men vermoedde, ook nog een geheime instructie van de regee ring had ontvangen. Door het ontijdig afzetten van den keizer, valt deze zending gedeeltelyk in het water en velen meenen, dat de eerste minister thans aan lord Charles het bevel heeft gegeven de mo gelijkheid te bestudeer en om een Engelsch protectoraat in China te vestigen. Dit is na tuurlijk eene zeer delicate zending, daar Rus land moeilijk zulk eeu Engelsche heerschappy zal dulden, maar admiraal Beresford is een fijn diplomaat, die niet roekeloos een slag zal wa gen, en daarom is er kans van slagen. Dergelijke bespiegelingen hebben in den regel de meeste waarde als kenschetsing voor do heorschende opvattingen. De waarheid zal ge woonlijk wel het moeielybst te zoeken zijn. Dat is zelfs bij schijnbaar eenvoudige zaken het geval. Zoo weten wij zelfs nu nog niet wat de Oostenrijksche Rijksraad Maandag eigenlijk besloten heeft. Wij meldden dat het voorstel

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2