buitenlanK LAATSTE BERICHTEN Van de bestuurstafel werd er op gewezen, dat aan het bestuur is opgedragen het maken van plannen enz., doch toegegeven dat het misschien wel overweging zou verdienen de commissie eerst te benoemen. Waar echter de regeling slechts voorloopig is en aan eventueele bezwaren der te benoemen commissie nog kan te gemoet gekomen worden, achtte het bestuur, ook in verband met een spoedige exploitatie, behandeling van de voorstellen gewenscht. De heer Schorer achtte het beter eerst de commissie te benoemen, in hare handen te stellen de verschillende voorstellen en haar uit te noodigen die met haar preadvies in eene volgende algemeene vergadering te brengen. Dit voorstel, in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. Alvorens tot de benoeming over te gaan, werd op voorstel van het bestuur besloten tot de noodige aanvulling der reglomenten van 't departement in verband met de nieuwe instelling. Goedgevonden werd de volgende aanvulling aan te brengen „De commissie voor de badinrichting bestaat uit minstens 7 leden van het departement. Jaarlijks treedt, volgens door de commissie te maken rooster, een lid af doch is dadelijk herkiesbaar." Alsnu werd tot de benoeming der commissie overgegaan. Door het bestuur werden aanbe volen de heeren: mr F. N. van der Bilt, M. G. Boiisson, J. P. Fokker, mr M. J. de Witt Hamer, J. C. van der Harst JJz., 1. H. C. Heijse, C. H, J. van Ben them Jutting, L. G. Kakebeeke, M. A. van der Leijé, S. van der Heijden, H. A. Sypkens, mr F. J. Sprenger, W. O. Swaving en jhr A. A. van Teijlingen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat de heeren J. P. Fokker en J. C. van dei- Harst JJz. hadden verzocht voor eene benoe ming niet in aanmerking te komen. De heer jhr mr L. Schorer wees erop dat, waar de badinrichting ook voor vrouwen toe gankelijk zal zijn, het z. i. wenschelijk wezen zou dat in de commissie ook eenige dames zit ting zouden hebben, b. v. drie van de zeven leden. Dat kon ook nut hebben met het oog op de exploitatie. Van de zijde van het bestuur werd aange voerd dat in commissiën van het Nut alleen leden van die maatschappij kunnen gekozen worden. Mogelijk echter werd het geacht, dat eenige dames als commissie van advies zouden kunnen optreden. Misschien ook zullen, met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden van het departe ment, sommige dames door als lid toe te tre den, haar steun willen verleenen. Gebeurde dit, dan kon de commissie zich eenige dames leden assumeeren. Daarna werd tot stemming overgegaan. De uitslag daarvan was dat met meerderheid van stemmen als commissieleden werden benoemd de heeren I. H. C. Heyse met 11, S. van der Meijden met 11, mr F. N. van der Bilt met 10, M. A. van der Leijé met 10, mr M. J. de Witt Hamer met 9, L. G. Kakebeeke met 8 en H. A. Sypkens met 8 stemmen. Verder verkregen de heeren M. G. Boasson en mr F. J. Sprenger ieder 5, C. H. J. van Benthem Jutting 4, jhr A. A. van Teijlingen 8 en W. 0. Swaving 1 stem. Do beer Van der Bilt, van de benoemden alleen ter vergadering tegenwoordig, verklaarde de betrekking op zich te nemen. Goedgevonden werd dat, mocht een der be noemden bedanken, het opvolgende stemmen- cijfer voor de samenstelling der commissie gelden zal. De heer M. G. Boasson verklaarde dat hij oen eventueele benoeming niet zou kunnen aannemen, omdat hij. veelal uit de stad is. Hierna werd de vergadering gesloten. rechtszaken. Arr&ndissemenis-Bechtbmk te Middelburg. Voor bovengenoemde rechtbank diende heden de zaak tegen den gewezen,te Waarde wo nenden en alhier gedetineerden onderwijzer J. O., beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorg toevertrouwde minderjarigen, welke zaak met gesloten deuren werd behandeld. De eisch van den ambtenaar van het O. M. was 3 jaren gevangenisstraf en 5 jaren ontzet ting van burgerschapsrechten. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr A. A. de Veer Gz. concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan wettig bewijs. Uitspraak heden over acht dagen. Heden (Dinsdag) deed dezelfde rechtbank uitspraak in de zaak tegen C. D., 35 j., dienstbode, OsseDisse, waarvan bij debehande ling in ons nommer van 21 dezer breedvoerig is melding gemaakt. Beklaagde werd ter zake van mishandeling veroordeeld tot ƒ10 boete, suba. 5 dagen hechtenis, maar vrijgesproken van de haar bij dagvaarding te laste gelegde wederrechtelijke vrijheidsberooving. De eisch van het 0. M. was 14 dagen ge vangenisstraf. Voorts zijn nog veroordeeld wegens mi-shan- ■dclingA. F., 21 j., werkman, Axel, enH.lt., 21 j., landbouwersknecht, Driewegen,gemeente Terneuzen, de le tot 3 m. en de 2e tot 7 d. gev. straf en I. G., 59 j., zonder beroep, hvr. van J. F. v. B., Hontenisse, en F. d. S., 21 j., veldarbeider, Kapellebrug, beiden tot f 5 b. s. 5 d. b.; en wegens diefstalB. C. B., 17 j., werkman, en Ch. J. B., 20 j., zonder beroep, beiden tot f 1 b. s. 1 d. h., en J. W., 13 j., J. M. v. d. V-, 14 j., M. C. v. G., 13 j.; S. N., 13 j., A. H. d. K., 33 j., allen zonder beroep, en J. B., 13 j., smidsjon gen, allen tot f 0.50 b. s. 1. d. h. Alle deze personen wonen to Vlissingen. landbouw! In WestelijkZnid-Beveland atjn tegen woordig too ontzettend veel rupsen, dut haast geen groente meer gespaard wordt. Niet alleen kooien, bladeren van knollen en rammenassen moeten het ontgelden, maai- zelfs het jonge koolzaad heeft eene beurt gekregen. Droogte en rupsen hebben het zoover gebracht dat dit gevaar loopt te mislukken. Maandag had te Botterdam in het Tool- sche Koffiehuis vanwege de Hollandsche Maat schappij van Landbouw eene kenriug van zaaigranen plaats, nl. van verschillende soorten van wintertarwe, wintergevst en winterrogge. Prijzen van f 5 werden o. a. toegekend aan de heeren H. Lodder te Goedereede voor Duivendaal tarwe, en 0. G. de Kater te Noord- gouwe voor ruwarige Essextarwe. Uit den Wilholminapolder waren 5 monsters tarwe ingezonden buiten mededinging. Verschillende Berichten. „Van de kapel der grenadiers en jagers, die ik Zondag in het boseh nog heb gehoord, heb ik een zeer goeden indruk gekregen. Mij komt het voor, dat de heer Bouwman deze instelling geheel en al terug brengt naar het goede gehalte, dat ze in vroegere tijden, bijv. onder Dunckler, heeft gehad." Aldus de heer Hugo Nolthenius in het Utr. Dagblad. Vooraf had hij op het terrein van de Natio nale tentoonstelling van Vrouwenarbeid byge woond de openbare uitvoering der Oranje Nassau-Cantate van mej. Van Rennes. Door dien dit in de open lucht plaats had, ging er veel verloren. De begaafde componiste en de heer Van der Laan, die zich met het instu deeren zoo verdienstelijk had gemaakt, werden door bloemen en fanfares gehuldigden luide toejuichingen viel aan de uitvoering ten deel van het talrijke publiek. Onze koningin heeft, ook bij schrijven aan den directeur van haar kabinet, haar dank en tevredenheid betuigd aan het leger, voor de diensten, die het in de laatste weken be wezen heeft. Aan den heer Yves Guyot, redacteur van de Siècle en den wakkeren strijder voor de revisie inzake het proces-Dreyfuss, die thans met vrouw en twee dochters te Amsterdam in Milles Colonnes logeert, is Maandagavond namens eenige vereerders aangeboden de jongste ets van Dake naar Rembrandt's Nachtwacht, met een album, bevattende de namen der deel nemers in deze hulde. Prof. dr Jan ten Brink voerde daarbij het woord, in tegenwoordigheid van een vijftigtal dames en heeren. Aan de dames Guyot werden bouquetten aangeboden, met linten in de Fransche kleuren. De heer Guyot dankte voor deze hulde, en verklaarde, iu verband met de jongste ge beurtenissen, goeden moed te hebben op den uitslag der revisie. Verschenen is het jaarboekje voor 1898— 1899, uitgegeven door de Maatschappij tot- nut van 't algemeen. Het bevat eenvoudig zaakrijke mededeelingen, die Maatschappij be treffende. Daaruit blijkt o. a. dat de Maat schappij op. 8 Augustns jl. telde 308 departe menten met 13.082 leden, 266 eereleden en 8 vereeniging-leden. Te Bergen-op-Zoom zal, op aansporing van de aldaar bestaande afdeeling der Maat schappij tot Nut van H Algemeen, een kookcur sus gegeven worden in het gebouw der spijs- kokerij. De cursus zal drieledig zijn lo voor onvermogenden2o voor dienstboden 3o voor dames. Generaal Vetter schonk aan het Militair Invalidenhuis op Bronbeek de sabel, die Toe koe Oemar hem heeft aangeboden aan de lan dingsplaats te Oleh-leh bij zijn vertrek van Atjeh in December 1895. De sabel bevindi zich in een roodlederen seheedehet gevest is van goud en bezet met briljanten. Hst bureau van den sectie-ingenieur der Staatsspoorwegen te Nijmegen en te Venlo wordt, zooals onlangs ook reeds is gemeld, opnieuw overgeplaatst naar 'a-Hertogenboscli, resp. Maastricht. In verband daarmede wordt de indeeling van het spoorwegnet in ingenieurs sectiën opnieuw geregeld. De zevende sectie, die van Breda, omvat oe lijnen Vlissingen—Bokstel, RoosendaalBelgi sche grens, Tilburg—Belgische grenshet station Bokstel niet inbegrepen. Er is op een te Utrecht gehouden verga dering besloten tot het oprichten van eene Vereeniging van directeuren of beheerders van waterleidingen in Nederland. Door haar zal een vakblad worden uitgegeven. De Nederlandsche Heidemaatschappij is in het afgeloopen jaar vooruitgegaan. Het leden tal steeg van 1762 tot 1800 en dat der be gunstigers van 129 tot 166. Ook de gemeenteraad van Nijmegen ver bood bij verordening op of aan den openbaren weg „pauweveeren of dergel ij ke voorwer pen, zoogen. serpentines of confetti, te koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren of uit te deelen, personen met pauweveeren of dergelijke voorwerpen aan te raken enz." De Javaantjes, die in Den Haag in de kampong naast de Tentoonstelling van Vrou wenarbeid bijeen waren, hebben verschil gekre gen met den impressario. Volgens laatstge noemde is er in Febr. '97 een contract gemaakt voor 2 jaar en moeten nog Dortmund, Munchen, Parijs en New-York bezocht wordenvolgens de betrokkenen zelf zou de tijd reeds verstreken zijn en zijn zij niet zeker, dat zij weer naar hun land zullen kunnen terngkeereD, De impres- sario zegt ook niet aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen als hij 't werk nu moet laten staan. Maar hij weigert dan ook het bedongen loon te betalen over de maand September en het bedrag van den overtocht. Eenige personen, «merendeels dames, hebben zich nu het lot dier Javanen aangetrokken. Zij trachten gelden bijeen te brengen om hen thans naar Indië te ktmnen terugzenden. Daar voor schijnt het aan steun niet te ontbreken. De personen zeiven zijn voorloopig, onder ge leide van eeD barer beschermsters, naar Am ster dam vertrokken. Het feit geeft tot heel wat geschrijf aanleiding. Maandagochtend geraakte te 's Graven- kage een huzaren-paard, dat schrikte voor de electrische tram, op hol. Het dier struikelde en wierp met kracht zijn berijder tegen den grond. Bloedend aan het hoofd en bewuste loos werd de huzaar in een villa door een dokter verbondenvan daar is hij naar het hospitaal overgebracht. Het paard was ook deerlijk aan de pooten gewond. Te Haarlem is een 22 jarig sigarenmaker, waarschijnlijk in dronkenschap, te water ge raakt en verdronken. Te Heemstede heeft een hevige vecht partij plaats gehad tusschen een infanterist uit Haarlem en een burger. Laatstgenoemde werd zoodanig met een sabel geslagen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht en niet buiten gevaar verkeert. Branden. Te Bokstel brak Zondag voor de derde maal in zes dagen brand uit, nu bij een koffiehuishouder. De brand was spoe dig gebluscht. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Barneveld is Zaterdagmiddag brand uitge broken in een huis, bewoond door twee gezin nen. Het huis is met een gedeelte van de in boedels een prooi der vlammen gewordeD. Het huis en de inboedel van den eenen bewoner, een slager, waren verzekerdde inboedel van den ander, een schoenmaker, echter niet. Te Sneek ontstond Zondagochtend brand in een tweetal pakhuizen. Voor een groote waarde aan verf waren, oliën, chemicaliën, drogerijen, specerijen, glas, meel, vuurwerk enz., moest aan de vlam men prijs gelaten worden. Winkel en kan toren bleven gespaard, en de boeken konden nog intijds worden geborgen. De oorzaak van den brand wordt gezocht in het broeien van zwartsel of katoen, doch is met zekerheid niet bekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. De Gazet-te meldt dat voor den maildienst van Ostende op Engeland nog sneller varende booten zullen worden gebouwd. Op het „Martelaarsplein" te Brussel is Zondag met groote plechtigheid een standbeeld onthuld veor Fréderic de Mérode, een der hel den van den Belgischen onafhankelijkheids oorlog. Te Antwerpen is er brand geweest in de werkplaats van den retoucheur Deletaye. Ver scheidene schilderijen van waarde van oude meesters hebben hierdoor geleden. Men schat de schade op 20,000 francs. Een onbekende heeft op den heer Ben jamin Crombez, den hoogbejaarden Belgischen philantroop en stichter van de badplaats Nieuwpoort geschoten, zonder hem te raken. „Kijk", zeide hij tot de personen die bij hem waren, „ze behandelen mij als een Koning De belangstelling, in bedrijvers van zulke aanslagen betoond, blijft sommigen prikkelen dergelijke middelen aan te grijpen om de aan dacht op zich te vestigen. Mevrouw Paulmier heeft het in de ge vangenis best, en wordt door haar kamermeisje bediend. Zij is zeer kalm en deed herhaaldelijk naar den toestand van haar slachtoffer vragen. Deze maakt het vrij wel. De schrijver van het beleedigende artikel heeft openlijk zijn verontschuldiging aangeboden en zijn lasterlijke aantijgingen herroepen. Te Parijs heeft men Zaterdag het lijk gevonden eener 53-jarige weduwe, die 4 dagen vroeger door haar minnaar, een 27-jarigen kell- ner, was vermoord en bestolen. De dader is aangehouden. Uit een reizend beestenspel zijn te Ver- viers twee hyena's ontsnapt. Beide werden weer opgevangen door een neger, die tot de menagerie behoorde. Te Londen heeft een deel van het werk- stakend trampersoneel zich weer aangemeld, maar allen werden afgewezen. De bedrijvers van de aanslagen op spoor treinen in Engeland zijn nog niet gevat, het geen daaruit blijkt, dat de aanslagen zich herhalen. Deze toestand moet een zeer on- gunstigen invloed hebben op het zenuwgestel der machinisten, hetgeen natuurlijk weer niet ten goede komt aan de veiligheid. Bij de jongste zeilwedstrijden in Enge land is de eerste prijs behaald door een Engelscb schip, dat werd bestuurd door een jonge vrouw, Mrs W. L. Wyllie, die onder zeelieden werd opgevoed en met veel gemak en bekwaam heid het roer hanteerde. Zij werd met veel geestdiift toegejuicht. De jongste berichten aangaande den toe stand van de koningin van Denemarken luiden zeer slecht. Binnenkort zal te Berlijn worden uitge geven eene Chineesche krant onder den titel van Go Goa Ghien Weng, een orgaan tot ver tegenwoordiging van belangen van de Euro- peesche industrie in China. Bij Marburg zijn twee wielrijders, die op een tandem reden zonder licht, tengevolge der duisternis in botsing gekomen met een wielrij der, die in volle vaart hen tegemoetkwam. Alle drie geraakten in een diepe sloot. Een der tandémrijders bekwam zulke ernstige kneuzin gen, dat hij bewusteloos geraakte en den vol genden dag overleed. Zaterdag werd op een Italiaansche werf een nieuw pantserschip te water gelaten. Des avonds werd een vuurwerk ontstoken. Daarbij ontplofte een kist, welke op een ponton stond vele personen werden gekwetst of in het water geworpen. In het geheel werden vijf personen gedood. Op een landgoed in Sjarinvuka in Podo- lië (Rusland), is dezer dagen een huis van papier ingewijd. Het huis was in New-York vervaardigd, heeft 16 kamers en kost 86,000 roebels. De Amerikaansche ingenieur, die het in Sjarinvuka opstelde, verzekerde, dat het duurzamer zal zijn dan een ijzeren huis. Het geheele meublement bestaat eveneens uit papier. Zondag, Maandag en heden werd in de schiet baan alhier de gewone jaarlijkschehuishou delijke schietwedstrijd gehouden vandeschiet- vereeniging Medioburgum. De wedstryd, die door prachtig weder werd begunstigd, wae verdeeld in een personeele voor de leden en een personeele voor leden en genoodigden, 5 en 3 schoten, en alle drie de dagen werd er druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om van vastheid van hand blijk te geven. De uitslag van den personeelen wedstryd voor de leden was dat met het achter ieders naam genoemde aantal punten prijswinners waren de heeren W. K. Hering 53, P. J. Tapper 50, B. A. Frank 49, P. W. H. de Kan 48, G. J. Krijger 48, G. J. Nijland 47 (1. s. 10), A. Bliek 47 (1. s. 9), J. C. Klaassen 47 (1. s. 7.9), H. J. Nuesell 46 (1. s. 8.10), I. H. S. de Hoog 46 (1. s. 4.10), O. F. van Fraeyenhove 46 (l. 8. 7), W. Heijboer 45 (1. s. 10), J. Verschiere 45 (1. s. 9), F. L. Klaassen 45 (I. s. 8), P. H. Wedts de Swart 44 (1. s. 11), J. M. Boone 44 (1. s. 11. 8. 8), H. B. Wijtman 44 (l. s. 8. 8. 8), C. W. D'Huij 44 (l. s. 7), Jacq Frank 43 en L. O. van Straaten 42. De prijzen in dezen wedstrijd bestonden in kunstvoorwerpen, grootendeels aangekocht uit de kas der vereeniging. Bovendien schonken prijzen de eere voorzitter, de heer J. M. Boone, het bestuur en eenige leden der vereeniging. Op de vrije banen, toegankelijk voor leden en genoodigden, werden de prijzen behaald met het achter ieders naam gemeld aantal punten, door de heeren Op de vrije baan, 5 schoten, W. K. Hering 58, H. J. Nuesell 56, W. Heijboer 55 (1. s. 12), J. M. Boone 55 (1. s. 11), H. de Pagter, Vlis singen 54, Jacq Frank 53 (1. s. 11, 11), J. T. Heering 53 (1. s. 10, 11), J. Verschiere 52 (1. s. 11, 11), M. de Visser 52 (1. s. 8, II) en F. van Fraayenhove 52 (1. s. 11, 10). Op de vrije baan, 3 schoten, W. K. Hering 36 (1. s. 12), W. Heijboer 36 (1. s. 11), H. de Pagter te Vlissingen 35 (1. s. 12), L. O. van Straten 35 (1. s. 11), K.MeertensPz. 34(11,12,11), J. M. Boone 34 (10, 12, 11), H. J. Nuesell 34 (11, 11, 11), B. A. Frank 34 (12, 10, 11), J. C. Klaassen 34 (12, 11, 10) en J. Geldof Cz. te Oostkapelle 33 (11, 11, 11). Tot deelname aan den wedstrijd waren ge- noodigd alle schietvereenigingen in Walcheren, waarvan vertegenwoordigd waren de seherp- schuttersvereeniging Nuttig en aangenaam van Oostkapelle, de scherpschuttersvereeniging Vlis singen te Vlissingen, de schiet vereeniging Onder Ons aldaar en de Schutterij Schietvereeniging te Middelburg. Van de twee eerstgenoemde vereenigingen nam een flink aantal leden aan den kamp deel, van de twee laatsten van ieder slechts éen lid. Er werd geschoten staande en uit de vrije hand op 150 meter op concoursschy ven. SchutterB, schietende met Beaumontgeweer en rijk8munitie, kregen op 5 schotsbanen een toeslag van 2 punten en op de 3 schotsbaan een van 1 punt. Na afloop van den wedstryd vereenigden zich de deelnemers aan een gemeenschappelijk diner in het Schuttershof. Daar heelt heden avond te half negen de uitreiking der prijzen plaats. ATJEH. Een heden ontvangen officieel telegram dd. 27 Sept. luidt: „De ter westkust ageerende colonne laudde aan de Koeala Boeboen, verkende Tjot Serne- roeng en is thans in bivouak aan de Koeala Wailah. De Pedirstreek is geheel rustig. De spoor weg van Indrapoera naar Selimoen wordt den eersten October voor beperkten dienst geopend". 'a Gravenhage. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede men zie dit op eene andere plaats in dit nommer verklaarde in de zit ting van heden de heer Troelstra dat de in huldigingsfeesten misbruikt zijn tot handha ving der positie van de heerschende en bezit tende klasse, in strijd met dc traditie van het huis van Oranje, dat steeds optrad tegenover de bourgeoisie. Hij verklaarde niet de persoon van de lieftallige Koningin te bestrijden, doch het stelsel, teneinde de macht der arbeiders klasse te vermeerderen. Z. i. hadden de indrukwekkende feesten ge leden door uitspattingen en geweldadigheden tegen niet-OraDje-gezinden. De feestviering was niet algemeen en de volksuiting bij die gelegen heid bezit geene politieke beteekenis, want de ontevredenheid onder het volk zal blijven. De heeren Nolting en De Klerk (volksparty) protesteerden tegen de beschuldiging van Troelstra omtrent uitspattingen der arbeiders en verzekerden dat de meerderheid der werk lieden mede had feeBt gevierd. Een bekend sociaal-democraat noemde de inhuldiging zelfs plechtig en indrukwekkend. De heer Pijnappel laakte Troelstra's afwezig heid bij de eedsaflegging iu de Nieuwe kerk en herinnerde hem aan de sociale strekking der troonredeterwijl de heer Van Kempen constateerde, dat de heer Troelstra fiasco had gemaakt. De minister Pierson roemde de eenheid van het volk by de feestviering en verzekerde dat het volk wel degelij k wist waarom het feest vierde. De betrekkelijke paragraaf is daarop aange nomen met algemeene stemmen, behalve die der heeren Troelstra en Van Kol. Bij paragraat 2 bespraken de heeren Ferf en Lieftinck de voortdurende belemmering van den vee-invoer aan de Belgische grens. De minister De Beautort deelde mede dat waarschijnlijk in October de grens voor al ons vee zal worden opengesteld, behoudens de quarantaine-maatregelen, waaromtrent de ge mengde commissie van deskundigen het onlangs eens is geworden. Aan den heer De Visser deelde de minister Pierson mede, dat onder de aangekondigde arbeidswetten ook behooren bepalingen om trent Zondagsrust. Het adres is daarop in zijn geheel aangenomen. De heer Van Kol stemde tegen. In deze en de volgende week heeft het sectieonderzoek plaatsalleen Donderdag zal de Kamer samenkomen om een commies-griffier te benoemen. Utrecht. Heden slaagde alhier voor het eerste natuurkundig examen de heer J. E. van der Harst, geboren te Middelburg. Peking. Heden is een besluit uitgevaardigd, waarbij de onlangs door den keizer genomen hervormingsmaatregelen worden herroepen. Pretoria. De Volksraad keurde een voorstel goed om te eischen dat naturalisatie noodig is voor het bekleeden van het ambt van procu reur of advocaat. Londen. De Times verneemt uit Buenos- Ayres, dat Chili en Argentinië onderhande lingen aanknoopten over de kwestie van het Punagebied in Atacama en over een regeling van het grensgeschil, waardoor arbitrage kan worden vermeden. Deze onderhandelingen ver- loopen gunstig. Algemeen Overzicht. Een groote verscheidenheid op den nieuws- disch viel de laatste weken niet op te merken, 't Nieuws was belangrijk, ook voor kringen welke niet gewoon zijn den loop der gebeurte nissen met belangstelling te volgen. Maar 't was wel wat eentonig. Heden is het anders er komen van verschil lende zijden min of meer belangrijke tijdingen. Uit Parijs de reeds kortelijk vermelde beslis sing in de Dreyfuss-zaak, welke elders in dit blad uitvoeriger behandeld wordt. Maar daar naast vragen andere landen de aandacht. In de eerste plaats Oostenrijk, waar eindelijk de Rijksraad-zitting heropend is. De nestor der vergadering wijdde zijn openingsrede bijna geheel aan het treurige drama van Geneve en aan den rouw van den keizer, terwijl hij voor stelde dat de kamer, zoodra zij geconstitueerd was, in een votum uiting zou geven aan de smartelijke gevoelens, welke ook bij haar door deze gebeurtenis waren gewekt. Hij verzocht daarom de vergadering onmiddellijk over te gaan tot de verkiezing van een president, waarover men het ditmaal terstond eens was, De oppositie onthield zich en wierp 119 witte briefjes in de bus, terwijl de 205 andere briefjes den naam van Fnchs bevatten, zoodat deze met algemeene stemmen tot president was herkozen. Ook de beide vice-presidenten werden herkozen, waarna de kamer ten teeken van rouw uiteenging tot Donderdag. De naaste toekomst zal nu leeren of deze aaneensluiting verder gaat, dan wel dat do oude hartstochten weer even snel opkomen, als ze nu bedaard wareu. In Engeland worden de hartstochten zeker opgewekt door do berichten, welke de groote LondenBche bladen uit het verre Oosten hebben. Kang-Yi-Wei, de te Foesoeng aangekomene leider der hervormingsgezinde^ is natuurlijk terBtond geïnterviewd en zijn mededeelingen wekken het besef dat Engeland in China een grootsche roeping heeft te vervullen. De vrij zinnige keizer gevoelde zich niet bestand tegen den invloed der Keizerin-Weduwe, die met de Mandsjoes samenwerkt, geleid of gesteund door Rusland. Om daar tegenover op te treden had de keizer den steun van Engeland noodig. 't Ia wel toevallig, dat ook hier weerEnge- land's belang samengaat met een heschavende, hervormende missie. Deze laatste roept het zich in de zaken te mengen, daarvoor offers te brengen en de rest weet men. Voor die offers moet het worden schadeloos gesteld enz. Van een Eugelsch blad, vooral van de Times, was natuurlijk niet anders te wachten. Met dat al blijft het een feit, dat Engelands belangen door de jongste gebeurtenissen zeer geschaad zijn. Rusland heeft in China een positie veroverd, welke vrijwel onaantastbaar schijnt, zoolang niet een tegenomwenteling plaats heeft. Zal Engeland die uitlokken? Het heeft Kang-Yi-Wei onder zyn bescher ming genomen. Maar wij hooren niet dat deze over grooten invloed beschikt; wel had hij dien op den keizer, en het zou, naar hij ver haalt, Z. M. zelf zyn geweest, die hem aanried te vluchten, wijl zijn leven in gevaar was. Dank zij die waarschuwing, ontkwam hij nog tijdig vóór de nieuwe regeering de poorton van Peking deed sluiten. Zijn broeder is evenwel als gijzelaar gevangen genomen. Over het lot van den keizer verkeert men nog steeds in het onzekere. Het eerste bericht van zijn dood werd terstond tegengesproken. De meeste Engelsche bladen gelooven echter (ook op gezag van handelstelegrammen) dat de keizer wel dood is. De hooge paleisbeambten geven dat niet toe, maar zeggen dat Z. M. zeer ernstig ziek is. Men hoort veel over de bewegingen der Engelsche schepen, maar er is nog niets ver nomen over een bepaald optreden van die zijde. Wel drijft de pers daartoe door haar berichten, waarin zeer hoog wordt opgegeven van Rus- lands invloed, o. a. door de medodceling dat te Port Arthur 10.000 man Russische troepen gereed staan de keizerin te gaan helpen. Afrika trekt heden niet minder de aandacht want er kwamen niet minder dan drie belang rijke tijdingen uit dat werelddeel.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2