MIDDELBIIRGSCHE COURANT. JSP. 225. 141° Jaargang, 1898, Zaterdag 24 September. De Troonrede. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, aoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Sept. 8 u. vm. 68 gr. 12 u 72 gr., av. 4 u. 70 gr. P. Verw. zw. N. wind. Advertentiëu voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regol meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiên bij abonnement op voordeelige ▼oorwaafden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenteni Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Ndsuwenhuijzen. Middelburg 23 September. De nationale reclame. Wij hebben in ons nommer van Maandag eenige opmerkingen vastgeknoopt aan het be richt van het N. v. d. D. over de Eogelsche journalisten. Dit blad vermeldde, dat bet aan vankelijk scheen of zij (vooral de man van Daily Telegraph) waren uitgezonden om de Hoek van Holland-lijn te adverteeren. Wij leidden daaruit af, dat de Engelsche heeren en dames over den Hoek van Holland naar ons land waren gekomen. Dit gaf den secretaris van bet buitenlandscbe perscomité aanleiding ons te schrijven„Al de correspondenten van de Engelsche bladen, die de inhuldigingsfeesten hier te lande hebbeD bijgewoond, een 20tal, hebben gebruik gemaakt van de hun door de stoomvaartmaatschappij Zeeland welwillend aangeboden reisgelegenheid." Wij hebben dus ten onrechte uit bet bericht in het N. v. d. D. afgeleid, dat de Engelsche heeren reclame maakten voor de Engelsche Ijjn, omdat zij daarmede reisden. Zij schreven, naar nu blijkt, die reclame hoewel zij gebruik maakten van de gastvrijheid van de maat schappij Zeeland. Ja zelfs zouden van het blad, dat voor ging bij bet reclame maken, drie vertegen woordigers vrij vervoer van de Zeeland hebbeD genoten Door deze rectificatie verandert onze grief tegen het buitenlandsch comité. Als alle (of gelijk wij meenen te weten, vele) Engelsche journalisten via Vlissingen reisden, dan treft het comité niet het verwijt dat dit het verkeer niet in die richting leidde. En niemand zal verwachten, dat het comité de pen der gasten bad bestuurd. Anders is het met hun bewegingenen juist daarom doet het wegvallen van de eene grief de andere te meer op den voorgrond treden. Want uit de mededeeling van den secretaris blijkt, dat de Engelsche collega's in Zeelanó zijn geweest. Hoe en er is niets gedaan, om hen te ontvangen, niets om bun het fraaie Walcheren te laten zienEn dat terwijl het rijk 20.000 beschikbaar had gesteld, omdat de ontvangst der vreemdelingen werd voorgesteld te zijn een nationaal belang, en dat terwijl op denzelfden grond ook bij de Nederlandsche pers om geldelijken steun is aangeklopt, die ver moedelijk wel algemeen zal zijn geschonken. Wij aarzelden ten minste niet met dat doel eene bijdrage te verleenen. Als men dat nagaat, dan beeft de door odb ontvangen rectificatie wel een ander, maar geenszins een beter licht op de houding van het comité geworpen. En in elk geval blijft vast staaD, dat het bezoek der Engelsche pers leidde tot een reclame voor de Engelsche lijn, en in dit op zicht dus als een anti-nationale reclame heeft gewerkt. Het oordeel van De Standaard mist veel van zijne waarde, nu dr Küyper, de leidsman, dit niet heeft geschreven. Het is een eenvoudig woord, waarin opmerkt, dat hij het in derede toegezegde niet kan beoordeelen, vóór hij een en ander onder de oogen heeft gehad iets wat van zelf spreekt; en niet zonder zorg zal aanzitten aan den ministerieelen disch. Het ontwerp „leerplicht" zit hem nog dwars in den maag, en daardoor is hg niet op zijn Zelfs het dessert, dat de regeering aanbiedt, als „nog andere gewichtige onderwerpen", wekt zijn politieken eetlust niet op. Hij kan dan ook niet anders doen dan op het voetspoor der regeering zelve met een benauwd gezicht de hoop uitspreken, dat de beraadslagingen vruchtbaar mogen zijn en dat er veel zal tot stand komen ten nutte van het vaderland en onze overzeesche bezittingen. De gouden roos. Het christelijk-hiBtorisch Nederl. Dagblad is big dat onze koningin de gouden roos niet kan krygen. Een geschenk, dat indertijd is aangeboden aan eene vrouw als Isabella van Spanje, kan niet meer worden aanvaard door eenige vorstin, die achting heeft voor zichzelf merkt zijn redactie op. EERSTE KAMER. Het Donderdag door die Kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede luidt als volgt: „Mevrouw 1 Met dankbaarheid en vreugde heeft de Eerste Kamer Uwe Majesteit, in vereenigde vergade ring der Staten-Generaal vóór weinige dagen beëedigd en gehuldigd, de gewone zitting voor het eerst zien openen. De tallooze uitingen van vaderlandsliefde en gehechtheid aan Uwe Majesteit, aan Hare Ko ninklijke Moeder en aan het Stamhuis van Oranje, die zich in de jongst verloopen dagen alom in den lande hebben geopenbaard, vonden levendigen weerklank in ons aller hart. Bij den aanvang van het zittingjaar tot her vatting onzer werkzaamheden geroepen beamen wij den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, strekken moge tot welzijn van het Koninkrijk. Met belangstelling vernamen wij de mede deeling, dat de toestand van Land en Volk in menig opzicht bevredigend is en debetrek kingen met de Buitenlandsche Mogendheden zeer vriendschappelgk blijven. Het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle Mo gendheden zal worden gehandeld over beper king der krijgstoerustingen, wordt ook door ons met ingenomenheid begroet. Met Uwe Majesteit buide brengende aan het. beleid, de volharding en de heldhaftigheid door het Nederlandsch-Indische leger en de vloot aan den dag gelegd bij de jongste krijgsver richtingen in Atjeh, hopen wij dat die mogen leiden tot duurzame verbetering van den staat, van zaken in die landstreek. Uwe Majesteit vindt ons bereid om ten nutte van het vaderland en zQne overzeesche gewes ten te arbeiden aan de belangrijke en veelomvat tende taak, die ons in dit zittingjaar wacht". ATJEH. Het jongste regeerings telegram over Atjeh, wordt aangevuld door een telegram aan de N. R. Ct. Daaruit blijkt dat Oemar den radja van Tenom te Tjot Semeroeng omsingelt. Een troep is met bestemming daarheen ingescheept. BEWOEMINGEAI ENZ. Bij kon. besluit: is tot voorzitter van de Tweede kamer der Staten-Generaal, voor het tgdperk der tegen woordige zitting, benoemd mr J. G. Gleichman, minister van staat, lid van die Kamer; zijn benoemd tot inspecteur der registratie, en domeinen van de eerste klasse in de 34e divisie (stand plaats Utrecht) D. M. J. Lasonder, thans van de tweede klasse in die divisie van de tweede klasse in de 3de divisie (stand plaats Amsterdam) J. P. Mikmak, thans van de tweede klasse in de 28e divisie; van de tweede klasse in de 23e divisie (stand plaats 's Hertogenbosch) J. R. C. H. Berger, thans van de derde klasse in die divisie; van de derde klasse in de 28e divisie (stand plaats Tiel) N. Koomans, thans van de derde klasse in de 37e divisie; van de derde klasse in de 37e divisie (stand plaats Winschoten) H. J. van Lis, thans ont vanger der registratie en domeinen te Hel mond en is een pensioen van f 201 verleend aan J. C. Bethe, wed. J. J. Olivier of Van de Velde Olivier, kommies le klasse bij 's Rgks belas tingen. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er in de maand Novem ber a. s. voor éen burger geneeskundige (arts), die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek geschikt is, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht onder bet genot eener premie voor eens van 2500. In November a. zal een vergelgkend onder zoek worden gehouden voor de betrekking van telephonist, uitsluitend voor vrouwelgke candi dates Zy, die voor plaatsiDg in aanmerking komen, worden aanvankelijk als leerling-telepboniste in dienst genomen tegen eene vergoeding van 15 of ƒ30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hunne woonplaats worden werkzaam iomiddels blijk zal hebban gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke sub c van het programma voor de Franscho en Duitache talen is omschreven. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, djoeten zich vóór 17 October aanmelden bij den directeur-generaal der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven ver zoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voor namen en woonplaats. Voor verdere bewgsatukken zie men de mededeeliDg in de Staatscourant van heden (Vrijdag), op grond waarvan wy deze oproeping herhalen. UIT STAD EN PROVINCIE. Morgen, Zaterdag, middag wordt door een zich noemenden professor Wiene in de Concert- en gehoorzaal alhier een kinder voorstelling gegeven. De entree is, zooals uit eene in ons vorig nommer opgenomen advertentie blgkt, zoo laag, dat zij, die hunne kleinen eens een uit spanning willen verschaffen op het gebied der goochelkunst, daarin zeker geen beletsel be hoeven te zien. Een vorstelijke intocht is Donderdag avond bet 2e bataljon van bet 3e regiment bereid toen het te Middelburg terug keerde van de manoeuvres en van de revue. Op het perron van het station waren drie hoofdofficieren, onder wie de majoor-comman dant der dd. schutterg met de meesten zyner officieren vele vrienden en bekenden van de terugkeerende officieren, heel wat jonge dame tjes en ook de muziek van de schutterij, die bij het binnenstoomen van den trein het Wilhel mus aanhief. En daarbuiten een onafzienbare menschen- massa, in dichte rijen geschaard van het sta tionsplein tot op de kaaien, later door alle steepjes hollende, om in de Lange Delft nog eens de muziek te hoorer het licht en de walm der fakkels te zien, en vooral om onder de terugkeerenden nog eens te zoeken naar goede kennissen, die de eerste maal niet waren gezien. En daar in de Lange Delft, waar het fak kellicht nog rosser werd in den strgd met de nieuwe straatverlichting, daar werden ook een paar potjes met Bengaalsch vuur ontstoken, om het tooneel nog fantastischer te maken. 't Was zoodoende een druk avondje, en de militairen, die een reis van 10 uur achter den rug hadden, toonden door zoo aardige ontvangst. alle vermoeienissen van de jongste negen dagen te vergeten. Ook te Vlissingen vond de troep bijzijn aankomst zoo wat half de bevolking aan het station en daaronder bet muziekgezelschap: Werkmansvriend, de officieren der dd. schut terij enz. Op weg naar de stad verloor menigeen zijn; hoed, schoen of pantoffel. - De le luitenant Hil wig, van het Algemeen depot van Discipline te Vlissingen, wordt; 1 November overgeplaatst bij het 3e reg. inf en komt dan te 'sHage in garnizoen. - Door den brievenbesteller D. PaBsenier, te Vlissingen, is tegen 15 Oct. a.s.eervol ontslag aangevraagd. teerde staten niet werd goedgekeurd, heden ontslag verleend overeenkomstig artikel 29 A der onderwijswet. Donderdagmorgen geraakte aan den Kleine Huisens polder, gemeenteZaainslag, een laud- bouwersknecht uit Boschkapelle, door van een wagen te gigden, onder de wielen van het ge laden voertuig. Hij werd daardoor zoo ernstig gekwetst, dat hij korten tyd daarna overleed. Te Sluis had een dienstbode de on voorzichtigheid eene brandende spiritusiamp aan te vullen, met het gevolg, dat de spiritus vlam vatte en zy in 't gelaat hevige brand wonden kreeg, tengevolge waarvan zij op 't oogenblik in het gasthuis wordt verpleegd. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag avond 8 uur. Voorzitter de heer Wesselink, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer J. J. Ochtman. Als ingekomen stukken worden o.a. ter tafel gebracht Van den heer dr Z. Th. Diehl verzoek om eervol ontslag als directeur en leeraar aan de H. B. school te Goes. Dit wordt gerenvoyeerd naar B. en W. ter voorbereiding. Van J. Visser, verzoek om verhooging van jaarwedde als ambtenaar van de bevolking. Dit zal bij de begrooting worden behandeld. Van M. van Waarde, verzoek om pensioen als eervol ontslagen hoofdagent van politie. Op voorstel van B. en W. en gnnstig advies der fin. commissie, wordt hem met 1 Oct. a.s. een pensioen toegekend van 100. Van B. en W. een voorstel om eene gratifi catie van 75 te verleenen aan de rgks- en gemeente-politie en marechaussee, als beloo uing voor de zware diensten, bij de inhuldi- giDgsfeesten van hen gevorderd. Op gunstig advies der finaucieele commissie wordt zulks Na voldoende geoefendheid in den telephoon- dienst verkregen te hebben worden zy, naar mate van de behoefte, als telephoniste aange steld op eene jaar wedde van 400, welk bedrag, bij voortdurende geschiktheid, na drie maan den tot ƒ500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijfjaar- lijksche verhoogingen van f 100 klimmen tot f 800, met dien verstande dat verhooging boven f 500 eerst dan kan volgen, als de telephoniste Te Wolfaartsdijk hebben zich voor betrekking van gemeente-veldwachter 45 liefhebbers aangemeld. Hoe gevaarlijk het is koeien te laten weiden op jong klaverland, bleek weder by den landbouwer J. Rottier te B i e z e 1 i n g e. Drie zijner dieren leden daardoor aan de gewone opzettingeen koe moest geslacht wordende beide andere konden door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp in het leven behouden blijven. In de Donderdag avond te Ierseke gehouden raadsvergadering werd, op voorstel van den voorzitter, den burgemeester, besloten een adres van eerbied en dankbetuiging te richten aan de koningin-moeder en een adres van hulde en van gelukwenscbing aan H. M. de koningin- Verder werd de gemeente-begrooting voor 1899 aangeboden met een eindegfer van f 39.957.66s in ontvang en uitgaaf. Bij de behandeling dier begrooting zullen aan de orde komen ingekomen verzoekschrif ten van den lantaarnopsteker en van den ge meente-opzichter om verhooging van traktement, het bekende adres van de afdeeling Zeeland van den Algem. Nederl. Politiebond in het be lang der gemeente-politie, en het plaatsen van een of meer nieuwe gemeente-pompen, waarvan een der leden in de zitting de wenschelijkheid bepleitte. Aan ieder der vier gemeente veldwachters werd een gratificatie van 10 toegekend wegens buitengewone diensten. Te S t a v e n i s s e is door den raad den onderwgzer Van der Weide, 15 Augustus niet eervol ontslagen, welk besluit door Gedepu Op verzoek van de diaconie der Ger. gemeente wordt baar, met ingang van 1 Januari a. s., voor 10 jaar een stukje grond aan de achter haven in pacht gegeven voor 3 's jaars. Aan de bouwvereeniging Help u zeiven wordt toegestaan een gedeelte sloot te dempen aan den Bergweg, teneinde uitgang te hebben voor te bouwen buizen, tegen eene retributie van 3 's jaars. De heer Van der Peijl merkt op, dat de sloot reeds gedempt is en de retributie gering is voor den afstandwaarop de voorzitter ant woordt dat, indien het verzoek niet wordt toe gestaan, de sloot opnieuw moet worden opge leverd, terwgl de retributie alleen wordt geheven om de rechten te handhaven. Op grond dat de heer A. L. Brouwer, leeraar aan de H. B, S., bij de onlangs gehouden examens de akte B Hoogduitscb verwierf, wordt hij, op voorstel van burg. en weth., definitief benoemd in zijne betrekking. Daar de leden der Commissie van Toezicht op het M. O. ontslag hebben genomen, stellen burg. en wetb. voor over te gaan tot voor ziening in die vacatures en bevelen zgjdaartoe aan de volgende dubbeltallen, bestaande uit de heeren: a J. P. Wosselink en W. F. K. Lenshoek; b J. A. van Heel en G. van der Hoek; c C. C. Coomans en F. Har ting; d J L. de Wijn en G. H. van der Meer Mohre I. G. J. Kakebeeke en mr J. de Witt Hamer. De eerstvoorgedragenen werden allen benoemd. De begrooting van het B. A. voor wordt, op voorBtel van burg. en weth. en gunstig advies der fin. commissie, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 54625.10. De begrooting van het gasthuis-bestuur voor 1899, alsmede dejekening van dat bestuur over 1897 worden aangebonden tot een volgende vergadering, omdat eenige inlichtingen nog zijn gevraagd en gerezen bedenkingen nog niet voldoende zijn opgelost. Ten slotte worden eenige afschrijvingen ver leend van belastingen, doch aangehouden de aanvragen van de dames De Backer, omdat >n nog niet zijn vertrokken, en aan mej. Kosters 5 maanden afschrgving gegeven in plaats van 4, zooals de aanvrage luidt, omdat zij op den laatsten Juli met verhuisbiljet de gemeente heeft verlaten. Na rondvraag geeft de heer Temperman in overweging om een gedeelte sloot aan den Bergweg te dempen wegens groote onreinheid. De voorzitter zal het in overweging nemen maar merkt op dat dit moeielijk is omdat na dempiDg een afscheiding moet gemaakt worden. De vergadering is daarna Geluk, YpenhoveZierikzee; 2e en 3e prijs J. C. v. d. Have, Oostorland. Gladarige Essex: le prijs S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Challenge tarwe, le prgs D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe; 2e prijs M. Hoogen- boom, Noordwelle. Duivendaal-tarwe. le prijs Labrijn Pilaar, Goes. Zeeuwsche rogge, le prijs C. v. Westen Pz., Capelle2e prgs S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Wintergerst. le prijs Labrijn Pilaar, Goes en 2e prys J. W. Romegn, Ouwerkerk. LANDBOUW. Bij de Donderdag te Zierikzee door de centrale tentoonstellings-vereeniging Landbouw belang gehouden tentoonstelling van zaaigranen enz. zyn bekroond: Ruwarige Essex-tarwe: le prgs A. KERKNIEUWS. Naar aanleiding van het door ons uit Hollandsche bladen overgenomen bericht dat de heer G. Bruna, die sterke neiging toont om tot de katholieke kerk over te gaan, tot 1 Sept. predikant bij de Lutbersche gemeente te Enter bg Rijsen is geweest, merkt men ons van geachte zijde op, dat er in die plaats geen Luthersche gemeente bestaat. Ook in den Staats almanak vinden wg die niet gemeld. Bij die kerk is bovendien nooit een predi kant van dien naam geweest, dus ook niet in Purmerend. Wel is de naam bekend in de Ned. herv. kerk. De berichten in de katholieke bladen over den heer Bruna bevatten trouwens nog meer onjuistheden. De Ned. Zouavenbond heeft in een tele gram aan den pauselijken internuntius in Den Haag voor de acht-en twintigste maal gepro testeerd tegen de overweldiging van Rome in 1870, en de vrijheid van den Paus-Koning en de teruggave der Pauselijke staten door de Italiaansche roover-regeeriog geëischt. De internuntius toonde zich gevoelig door dit bewijs van gehechtheid en daardoor diep geroerd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. LEO MILOEN, de beruchte persoonlijkheid, die reeds her haalde malen met de justitie in aanraking kwam en in het begin van dit jaar, in Maart, voor bovengenoemde rechtbank terecht stond ter zake van zeer ernstig verzet tegen twee marechaussees, die hem, wijl hij gesignaleeid poogden te arresteeren, en die te dier zake tot eene gevangenisstraf van vier jaren werd veroordeeld, had zich heden opnieuw te verantwoorden. Thans was hij, die 47 jaar oud, werkman en te Eecloo (België) woonachtig doch tegen woordig gedetineerd is, beschuldigd van een in den nacht van 8 op 9 Januari 1896 te IJzendijke gepleegden diefstal van 85 kippen en 5 hanenen verder van het volgende dat hg op of omstreeks 12 Augustus jl. te Middelburg in een cel in het huis van be waring opzettelgk en wederrechtelgk de deur dier cel en den post dier deur heeft bescha digd, door het hout van die deur en deurpost los te breken en daarin met een beitel, althans met een scherp voorwerp, te steken en tevens op tyd en plaats als bovenvermeld, opzettelijk en wederrechtelgk een in die cel staande gzeren krib heeft beschadigd, door een yzeren styl daaruit te breken. Het tweede feit werd het eerst behandeld en in deze zaak waren 3 getuigen gedagvaard. De eerste getuige, W. Schotsman, cipier in het huis van bewaring alhier, verklaarde dat de bekl. den 12 Aug. iu dat huis gedetineerd was. Sedert 7 Februari bevond hg zich in dezelfde cel. Op 12 Aug. werd getuige mede gedeeld, dat in die cel iets buitengewoons was gebeurd. Hij ging toen derwaarts en daar bleek hem dat de deur was beschadigd nabij het slot; het hout toonde sporen dat daaraan met een scherp voorwerp was gewrongen. Ook een lijst aan den post van de deur was losgemaakt van den muur, waaraan deze gespijkerd was. Toen bekl. in een andere cel was overgebracht en gefouilleerd, werden op hem gevonden twee gzeren voorwerpen die aan een touw waren bevestigd, nl. een beitel en een stuk van een gzeren stgl uit een krib, waaraan een punt was geslepen of geveild. Het touw was gedraaid van plukwerk. De beitel was vermoedelijk uit de werk plaats weggenomen en de stijl afkomstig van de krib in de cel van beklaagde. De beklaagde ontkende aan de deur iets gedaan te hebben en ook dat by den beitel had weggenomen. De stijl had hij gevonden onder papier, dat hem om te vouwen was ge geven, en de punt, die er zich thans aan be vindt, was er aan toen hy hem vond. Verder beweerde bekl. dat de cipier en de bewaarders hem de voorwerpen in handen ge speeld hadden, ten einde een motief te hebben om hem straf te bezorgen. Beklaagde wees er op, dat hij elke week ge visiteerd werd en dat men, wanneer hij de be-

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1