BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Ik wensch het dit van harte toe, want het muzikaal genot, dat de aanwezigen hier hebben gesmaakt, was groot. JAN MORES. Verschillende Berichten. Do officier van adrn. '2e kl. T. Akkerman wordt met 15 Oct. gedetacheerd te Leiden. Het Nijmeegsche postkantoor heeft be slist, dat een courant met een omgehaald be richt niet als zoodanig per post mag worden verzonden. Wij gelooven dat de directeur van dat kan toor zich vergist. Het is daarom zaak dat dooi de hoofddirectie in deze eene beslissing wor de genomen De Tweede kamer komt morgen (Vrgdag) te elf uur bijeen ter installatie van den presi dent, en te twee uur ter ontvangst van de staatsbegrooting. Onze Koningin sohonk f 750 aan Haagsche politie en brandweer. Volgens eene mededeeling uit Rome, voorkomende in Het Centrumbad Z. H. do Paus laten onderzoeken, of er precedenten kon don worden gevonden, die veroorloofden, dat de gouden Roos aan een niet-katkolieke Souvereine werd aangeboden. De H. vader had nl. het voornemen dit kostbare geschenk aan de jonge Koningin van Nederland te ver eeren, maar de precedenten verzetten zich daartegen. De Paus heeft toen een prachtig mozaïek aan H. M. Wilhelmina gezonden met een eigen handig schrijven, om Haar Zijne gelukwenschen bij de troonsbestijging aan te bieden. De prinses Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, vertrok Woensdag middag van Den Haag naar Amsterdam, om Zaterdag van daar huiswaarts te keeren. In eene Dinsdag te Rotterdam gehouden vergadering van handelaars en agenten in wijn is een commissie van 9 leden benoemd om een adres aan den minister van financiën te ont werpen, waarin de bezwaren tegen de voorge stelde accijnsverhooging uiteengezet zullen worden. Men zal daarin wijzen op het feit dat hier te lande do wijn reeds veel zwaarder is belast dan eldersdat andere artikelen, die veel meer tot zaken van weelde te rekenen zijn, nog niet zijn belast, en tevens dat door vermindering van den accijns de minister zijn doel veel beter bereiken zal, daar van dergelijke vermindering belangrijk meerder verbruik zou zijn te ver wachten. Het adres, dat ook in afschrift aan de Twee de kamer zal worden aangeboden, zal om ad- Laesie naar andere plaatsen van Nederland ge zonden worden. Reeds ontving men van elders veel toezeggingen tot steun. Het nieuwe artikel, waarmede de politie verordening te Leiden thans door den raad is aangevuld, luidt: „Het is verboden op of aan den openbaren weg pauweveeren of dergelijke voorwerpen te hoop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren of uit te deelen." „Het is verboden personen, die zich op of aan den openbaren weg bevinden, met pauwe veeren of dergelijke voorwerpen aan te raken." Deze verordening is onmiddellijk in werking getreden nadat zij is afgekondigd, met het oog op de feesten die heden en Vrijdag aldaar plaats hebben. Volgens De Sociaal-democraat beeft de heer Melchers, px-edikant te Zuid-Schar woude, die tot do socialistische partij behoort, tijdens de feesten allerlei overlast te lijden gehad. „Reeds drie maanden voor dat het eigenlijke feest begon, vingen ook de beleedigingen van Ixot publiek tegen M. aan. Bij allerlei gelegen heden werd hij uitgejouwd. In de feesten is zijn woning bestormd, de tuin uitgeplunderd, enz. En alsof het nog niet voldoende ware, jouwt men hem op straat nog steeds na, terwijl in dc kermisdagen 'a nachts tot drie a vier uur de halfdronken benden voor zijn woning oraDje- liederen zongen, waarvan het nieuwste is: „Leve Willemien, alle socialen in een dorsch- machien". Als dat waar is, vinden wij het, met Het Vad., schandelijk. Da socialisten hebben de feestvierders niet gestoordkunnen nu de feest vierders de socialisten niet met rust laten? Roozendaal in opschudding. De geleider had het touw om de band gebonden en werd een eindweegs medegeslourd, waardoor hij verschrik kelijk aan gelaat en handen werd gewond. Een jongen wilde het beest tegenhouden, doch werd op de horens genomen en een meter of 10 ver weggeworpen.Hetzelfdo wilde een vrouw, doch deze moest baar hulpvaardigheid duur betalen. Het beest wierp de oude vrouw tegen den grond en stak haar onophoudelijk met de horens, zoodat van haar kleeding niets heel bleef. Inwendig zwaar gewond, werd zij in huis gedragen. Het woedende beest liep voorts in een weide, waar men het eindelijk kon op vangen. Te Eersel bij Eindhoven is een boeren hofstede totaal afgebrand. Bijna niets kon ge red worden. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. - Vijf jongens van het rijksopvoedingsge sticht De Kruisberg zijn ontvlucht. Drie zijn reeds door de politie van Gendringen terugge bracht, zoodat er nog twee voortvluchtig zijn. DE REVUE OP DE RENKUMSCHE HEIDE. Te Rotterdam is reen werkman in een houtkooperij te water gevallen en verdronken. Met betrekking tot het geval van ver moedelijke vergiftiging, door een weduwe te Rotterdam gepleegd, valt te melden dat op het lijk van haar doebter, onderwijzei-es van beroep, bij de gerechtelijke schouwirg giftdeelen zijn gevonden, die groote gelijkenis vertoonen met den inhoud van enkele fleschjes, die hij de huiszoeking door de politie in beslag zijn ge nomen. De overleden onderwijzeres had een levens verzekering, waarvan f 2000 was opgenomen. In een der Hollandsche bladen vinden wij het volgende geheimzinnig bericht. Do politie, die sedert eenigen tijd haar toe zicht op te 's Gravenhage aankomende vreem delingen verscherpt heef', bield Woensdag ochtend in een bierhuis een Zwitser aan, die onder verdachte omstandigheden daar ter stede rondzwierf. Maandagavond werd een koopman uit Schcvoningen, die op een fiets over den ouden Scheveningschen weg reed, door een rijtuig aan gereden, van zijn wiel geworpen en overreden. Dinsdag overleed de man. Bij een brand te Krommenie, waarschijn lijk ontstaan door bet omvallen van een petro leumlamp, is een arbeiderswoning vernield. In nachtgewaad moesten de bewoners vluchten. Een dor negen kinderen, een meisjo van 5jaar, bleek in de woning te zijn achtergebleven en kwam in de vlammen om. Door het op hol gaan van een koe ge- rankte Dinsdag namiddag de Boulevard te Ter aanvulling vau het kort telegraphisch be richt in ons vorig nommer, laten wij hier nog het een en ander volgen betreffende dit militair schouwspel. Toen de Koninginnen met een extra-trein van de staatsspoorwegen aan de geïmproviseerde halte op de heide aankwamen, werden zij ont vangen door den burgemeester van Renkum, den heer Touion van der Koogh, wiens doch tertjes aan de vorstinnen bouquetten aanboden. Dadelijk na de ontvangst besteeg de Konin gin, die het grootkruis der Militaire Willemsorde droeg, een donkerbruin, fijn gebouwd paard. De Koningin-Moeder volgde in een a la dau- mont bespannen rijtuig, terwijl een talrijk ge volg in hofrij tuigen en te paard zich bij den stoet aansloten, waarna de talrijke staf van de Koningin kwam. H. M., die te paard een flinke verschijning is, mooi in den zadel zit en een goede rijderes blijkt, inspecteerde de troepen, rijdende van links naar rechts. De geweren werden gepre senteerd en met de sabels en fanions werd ge salueerd, terwijl de kapellen het Wilhelmus Eerst werd de koloniale reserve, daarna het gecombineerd regiment, vervolgens de infan terie en daarop de tweede linie, de bereden wapens, geïnspecteerd. De koningin boog voor de vaandels en de opper-officieren. Op het gereserveerd terrein hadden de pers en eenige photografen een goede plaats, terwijl een vriendelijke stafofficier de gewenschte in lichtingen gaf en militaire wielrijders ter be schikking stelde van hen die deze behoefden. Daar waren ook de niet actieve officieren en de schutterij-officieren opgesteld. Na de inspectie nam de Koningin, omringd door haar staf en van de Indische prinsen in rijtuigen en met de militaire attaché's in haar evolg, plaats op het voor haar gereserveerd gedeelte. Toen begon het défilé van de ge heele troepenmassa en daarna defileerden de bereden troepen nog eens in draf en in galop, wat een prachtig gezicht opleverde. Het weder, 's morgens vroeg nevelachtig, klaarde weldra op; de lucht was bedekt en er woei een frisch koeltje; in een woord het was een schoone dag. Gelijk wij reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer mededeelden, juichte het publiek met geestdrift de elegante verschijning der Koningin toe, die er zeer gelukkig uitzag en alles met groote belangstelling volgde. Men schat het aantal toeschouwers op 50.000. 16.000 man troepen namen aan de revue deel. Na afloop vertrokken de koninginnen on middellijk, op dezelfde wijze uitgeleid, onder daverende hoerah's van het publiek en de troepen. Toen de troepen later wegtrokken, werden ook zij toegejuicht. In een der vele verslagen betreffende de revue wordt melding gemaakt van de goede houding der infanterie, inzonderheid van het 3de regiment, dat, onder zijn energieken chef, in stramheid van parademarsch die van de soldaten van Freaerik den Groote naar de kroon trachtte te steken. Toch zou men ver keerd doen uit deze speciale vermelding af te leiden, dat de andere regimenten niet aan ff verwachting zouden hebben beantwoord, die men billijkerwijze mocht hebben. Dit is in geenen deele het geval. Wellicht moet de bevoorrechting van dat eene regiment daaraan worden toegeschreven dat het tijdens de manoeuvres zoo bij uitstek goed geoefend en manoeuvreervaardig was. Er was ensemble in al do evolutiën, welke dit regiment verrichtte; en aangezien juist die samenhang in de gevechtsbewegingen, over het algemeen genomen, wel wat te wenschen heeft overgelaten, werd dit vermeld. Met betrekking tot het toilet, dat H. M. bij deze gelegenheid droeg, ontving de Zutph. Crt. van uitermate bevoegde zijde de volgende in lichting. Aanvankelijk was door H. M.'s omgeving geadviseerd, dat H. M. bij deze zoo karakteris tiek militaire plechtigheid, een phantasie-uni- formkostuum zou dragen in het karakter van de uniform van generaal der cavalerielange, donkerblauwe japon, met gouden tressen en verdere distinctieven van den generaals-rang. De Koningin gaf echter de voorkeur aan het kostuum dat zij thans droeg: witte amazone japon met zwarten hoed. H. M. oordeelde het nl. beter, in haar kostuum het militair element Diet op den voorgrond te doen treden. NATIONALE TENTOONSTELLING VAN VROUWENARBEID. De vereeniging van dien naam hield Maan dag in de Congreszaal hare jaarvergadering, gepresideerd door mevrouw Goekoop, die in nare openingsrede constateerde dat de tentoon stelling aan haar doel heeft beantwoord. Zij wa? gebleken te zijn eene levenwekkende kracht. Hulde bracht zij aan degenen, die de congres sen hebben voorbereid en doen slagen. Naast sommiger afkeuring hebben die con gressen van vele zijden waardeering gevonden. Zij stelden alle richtingen in staat zich te doen hooren. Er is kennis en wetenschap van uit gegaan. Hulde werd gebracht aan de regelings commissie der tentoonstelling. Deze woorden werden met toejuiching begroet. Mej. Jungius bracht het jaarverslag uit, waarin hulde wordt gebracht aan het bestuurs lid mevr. Worp—Roland Holst en aan de alge- uxeene secretaresse der tentoonstelling mej. Van Asperen van de Velde. Uit het financieele verslag bleek dat tot 1 Juli is ontvangen f 70.675, en uitgegeven 55.966. Eerst 11 Juli werd de tentoonstel ling echter geopend. Mej. H. Dull werd -als bestuurslid herkozen en mej. Gallé als zoodanig gekozen, in plaats van de afgetreden mej. Jungius, die zich we gens bezigheden niet herkiesbaar had gesteld en wie algemeen hulde werd gebracht. Mej. I. Heijermans bracht hulde aan het hoofdbestuur en nog meer in 't bijzonder aan mej. Jungius. Deze werd een album aange boden met tentoonstellings-photo's, „als herin nering aan de tentoonstelling in haar hoofd ontsproten; aan de moedige wegbereidster en scheppende kracht." Daverende toejuichingen begroetten deze mededeeling. Aan mevr. Goekoop werd ook nog in 't bijzon der hulde gebracht. Deze zeide, dat de Natio nale Vrouwenraad in wording is en dat ook uit anderen hoofde de vereeniging haar invloed blijvend zal doen gelden, ook al is zij er niet meer. Den 21 dezer zal aan alle medewerksters een afscheidsdiner worden aangeboden. Een inwoner van Ajaccio beweert een middel te hebben ontdekt, om aanvaringen voor goed onmogelijk te maken. Hij wil de schepen voorzien van een beschermend werk tuig, dat 300 a 400 M. voor een schip uitgaat en daarmede verbonden is door middel van een electrische geleiding. Zoodra nu het werktuig in aanraking komt met een ander hard voor werp, klinkt aan boord eene klok, ten teeken dat een aanvaring dreigt. Of men die op 300 a 400 M. nog kan voorkomen? De storm in Spanje heelt tot o ver stroomin gen aanleiding gegeven, waarbij velen om kwamen. Reeds zijn 80 lijken gevonden. Wegens den lagen waterstand op den Rijn is de scheepvaart voor diepgaande sche pen gestremd. Ook de salonbooten van de Keuier- en Dusseldorper-maatschappijen kunnen niet varen. Het testament van Alfred Nobel gaf aan leiding tot een proces tusschen de wettige erfgenamen en den staat. Thans is een schik king getroffen ea besloot de Staat van de erfe nis 1.875.000 kr. aan de erven uit te keeren. De onlangs overleden hertogin van Croy DulmeD, geboren prinses Salm Salm, laat 48.000 mark na en bijna twee miljoen aan schulden, vooral ontstaan, doordien de vorstin zich voor vele verwanten had borg gestelJ Te Richer, bij Bazel, is een nieuw gebouwd huis ingestort, waardoor zeven man onder het puin werden begraven. Vijf hunner zijn dood twee hunner zijn zwaar gekwetst. Kerta, een dorpje van achthonderd inwo ners, in het Hongaarsche komitaat Veszprem, is op zeven huizen na afgebrand. Een man kwam om, vijftig menschen kregen zware wonden. De uitbarsting van den Vesuvius is in den nacht van Dinsdag op Woensdag op veront rustende wijze toegenomen. De kloof tusschen het observatorium en den krater is zeer ver wijd. Het regent asch, keien en groote steenen. Het station van den tandrad-spoorweg is door groote steenen getroffen. De lavastroom houdt op óen punt aan. In Juli zal Rusland waarschijnlijk een stad rijker zijn, die aan de Katharina-baven aan de Witte IJszee wordt gebouwd op kosten van den Staat. Voor de stichting van deze stad is een bedrag van 400.000 roebel aange wezen en van de 36 gebouwen, waaruit ze zal bestaan, zijn er reeds 22 gereed, waaronder een kerk, een school, een ziekenhuis, woningen voor ambtenaren en een dampbadinriebting. De kleine houten gebouwtjes worden uit Ar changel aangevoerd, waar ze worden gebouwd en uiteengenomen om per schip te worden overgebracht. De stad zal waarschijnlijk den naam Alexan- drowsk krijgen. Uit New York wordt geseind, dat. een hevige brand de koren-entrepots te Toledo ver woestte. 8 personen werden gedood en een ge. lijk aantal gekwetst. Door een te Londen verschijnende genees kundig blad wordt gewezen op de talrijke berichten over „vergiftiging door konijnen in blikken", „vervalsching van melk", „gevaren van zalm in blikken", „vergiftiging door pruimen", „zware boete voor het ten verkoop aanbieden van bedorven vleesch", „bedorven vleesch-extract", enz., die men in de heete dagen in de couranten der Britsche hoofdstad kon lezen. De redactie waarschuwt hare lezers om den inhoud van blikken dadelijk te ge bruiken nadat ze geopend zijn en in geen ge val blikken te nemen, die naar buiten uitge bogen zijn. Maar er zijn groote hoeveelheden bedorven vleesch in het bezit gevonden van fabrikanten van tafel-lekkernijen, in óen geval wel 44 vaten levers van verschillende dieren, die alle bedor ven waren en een verfoeielijke lucht verspreid den. Zij werden gevonden bij eene firma, die soepen en allerlei soorten van verduurzaamde levensmiddelen maakt. „Levensmiddelen", gemaakt van bedorven vleesch en dierlijke organeD, zijn dikwijls in het gebruik even doodelijk als de sterke plant aardige vergiften, die wij onder den naam van atropine, strychnine en óigitalino kennen. (N. v. d. D.) A T J E H. Een heden ontvangen officieel telegram luidt Urgente expeditie naar het vijandige Pasan- gan wordt overmorgen van Segli naar Telok Semawe overgebracht. In Lagen, ter westkust van Atjeh, ageert eene colonne. Deze zal naar Melaboeh worden overgebracht ter vervolging van Toekoe Oemar." Naar wij vernemen zal het garnizoen, dat heden avond te 7.05 hier uit Renkum terug keert, aan het station ontvangen worden door de officieren der dienstdoende schutterij met het muziekkorps. 's Gravenhage. De Eerste Kam benoemde tot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede de heeren Sassen, Rutgers, Alberda, Rengers en De Jong. Het concept-adres kwam heden middag ter tafel en werd zonder debat goedgekeurd. Het is een zuivere weerklank op die rede. De kamer is daarna uiteengegaan. De heer Gleichman is benoemd tot voorzit ter der Tweede kamer. Op het renterrein bij Clingendaal werd heden gehouden de lang voorbereide sportbetooging ter eere van de Koningin, waaraan 2000 per sonen deelnamen. Te kwart over twee kwamen de Konin ginnen, begeleid door deeerewacht der Veluw- sche Jachtvereeniging in jachtkostuum, aan. H.H. M.M. werden verwelkomd met het Wil helmus en luid gejuich. Haar werden ruikers aangeboden door de freules Van Tuyll en Van Brienen. Direct na aankomst der vorstinnen begon het defilè van alle deelnemende corpsen, met muziek. Londen. De Times verneemt nit Sanliago vli Chili dat de ArgentquBche regeering tot Dinsdag weigerde het voorstel van Chili aan te nemeD, om de geheele grenskwestie te oc| derwerpen aan de onbeperkte arbitrage van Engeland. De toestand wordt onhoudbaar, liet bericht van eon regeling der kwestie wordt als geheel ongegrond beschouwd. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 23 Sept. Middelb urg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur. Het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan de havenwerken te Veere, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de orovincie Zeeland. (Raming f 6650.) Aanwij zing 16 September. Donderdag 29 Sept. C a d z a n d. Kantoor secr.-ontv. waterscbap Tienhonderd en Zwarte. Maken zinkwerk en steenbestorting. Raming f 11.919. Aanwijzing 22 en 26 September. Vrijdag 14 Oct. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. Het maken van een rem- mingwerk voor den berm van bastion II der vesting Terneuzen aan de westzijde der oost buitenhaven van het kanaal van Terneuzen. (Raming f 20.000). Aanwijzing 7 October. Vrgdag 21 Oct. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur 11 u. Het maken van tramweg havens aan het Zijpe, met bijbehoorende wer ken, ten behoeve van den veerovei'gang van het Zjjpe, in verband met den in aanleg zijnden stoomtramweg van Zijpe naar Brouwershaven en van den Willem^oXdev naar Steenbergen. (Raming f 185.000). Aanwijzing 7 en 14 October, Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Iradië. Brindisi (Eng. dienst) 23 Sept. 1.05's nam. Rotterdam (Lloycl). 23 Sept. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 24 Sept.5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 27 Sept. 6.30's avonds. Amsterdam (Nederl.) 30 Sept. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)30 Sept. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd)4 Oct. 8.30 's avonds. Napels (Duitsehe dst.). 17 Oct. 1.05's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.-30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsehe booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. ~YV est-Iïidië. Suriname via Sout hampton4 Octt. 5.45's Suriname via St Na- zaire 8 Oct. 5.45 's morgens. Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14rn elko maand 6.80's a v. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zaterdag 24Sept. Najaarsz. polder Walche ren. Polderhuis Abdij 10 u. Zaterdag 24Sept. Kinder-voorstelling prof. Wiene. Concert-en gehoor zaal 2 u. Zondag 25 Sept. Matinée Tuin op het Noordbolwerk 21/# 11 Maandag 26 Sept. Bijeenkomst Zangv. T. O. en U. Concert- en gehoor zaal 7J/s u. Maandag 26 Sept. Promotie leerlingen, ten toonstelling Ambachts school 124 u. Dinsdag 27 Sept. TentoanstellingAw&achfs- school 12—3 u. Doiiderd. 27 Oct. Voorstelling ïYvoK-gezel» schap. Schouwburg. VerkoopiDgen en Verpachtingen ia Zeeland. Datum. PlsKts. Voorwerpen. Informetife; 27 Sept. Axel, Hofstede, Dregmana. 28 Westkapelle, Huis enz., loeff. 6 Oct. Middelburg, Huizen, Tak. Algemeen Overzichl. Het daghet in het Oosten, want de keizer van China begint liberaal te worden. 'tWas al heel wat, dat deze anders onge ziene potentaat voor een paar maanden brak met de traditie en een Europeeschen prins ontving als iemand van gelijke afkomst. 'tWas heel wat dat Z. M. besloot naar Tientsin to gaan, om daar leger en vloot te inspecteer en. Maar nu komt het bericht dat do keizer een reeks besluiten van bijzonder gewicht heeft uitgevaardigd. Daaronder eeu, waarin hij zijn onderdanen mededeelt, welke gedrags lijn hij wenscht te volgen. Hg erkent dat de Westersche beschaving vele voordeelen biedt, en dat hij voornemens is aan te nemen wat goed is, te verwerpen wat hem verkeerd schijnt. Daarbij roept hij de medewerking van zijn volk in om een tegenwicht te vormen tegen de keizerlijke zwakheid en om China's groot heid en voorspoed te bevorderen. In een ander besluit kent bij al zijn onder danen het recht van petitie to8, dat tot heden slechts door enkele klassen mocht worden uitgeoefend. Ook gelast hij de administratie der rijks middelen maandelijks een staat van 'a lands inkomsten en uitgaven op te maken. Eindelijk beveelt hij de aanplakking van deze besluiten, opdat de geheele bevolking zich re kenschap kunne geven van hetgeen de keizer in het algemeen belang doet. 't Zal met deze zaak wel gaan, als met zoovele andere uitingen, welke op een onver- wachten, grooten omkeer wijzen. Hun, die in eens alleB gewonnen achten, wordt een groote teleurstelling bereid, terwijl in den regel voldoening is weggelegd voor hen, die alleen rekening houden met het streven waarvan die uiting getuigt. Dat in eens alles in China zal omkeeren, kan niemand gelooveD, daarvoor zit te veel con servatisme in dat land, en daarvoor is de finan cieele positie van de mandarijnen op te ver keerden voet ingericht, d. w. z. op een wijze, welke in China geoorloofd is, maar elders als afpersing zon worden veroordeeld. Maar dat de keizer eens uit zijn venster heeft gegluurd in buurmanstuin, is al veel. Ook al plukt men er niet aanstonds vruchten van, de keizer heeft gezien dat er nog iets an ders is dan zijn wereld van draken, staarten, thee en porcelein, en dat is een daad welke niet ongedaan is te maken. 't Zelfde geldt in nog grootere mate van de vredesboodschap van den czaar. De reusachtige verwachtingen, welke enkelen daarvan de eersto dagen hadden, zijn natuur lijk beschaamd. Maar met den dag wordt onze meening van bet eerste oogenblik bevestigd, dat de keizerlijke boodschap steun zou geven aan de vredesbewegingen die op practisch terrein zou brengen. Want de vrienden van den vrede gevoelen zich gesterkt door het voorgaan van den Czaar en door de instemming, welke zijn denkbeeld bij de andere vorsten heeft gevonden. In Engeland hebben een paar honderd par lementsleden een adres van hulde aan den Czaar gezonden en in andere landen doet men des- Die stap van Engelsche zijde verheugt ons vooral omdat de Timesnaar aanleiding van de troonrede onzer koningin, in het licht stelde hoe koloniale mogendheden als Nederland en Engeland in deze een eigenaardig standpunt innemen, dat hun volle toetreding belet. Voor Engeland moge dit gelden, omdat het Engelsche leger ook voor den dienst in de koloniën is aangewezen. Maar de redactie van het Londen ach blad vergeet, dunkt ons, dat Nederland, met twee scherp gescheiden legers, gansch anders voor het vraagstuk staat. Want het is niet te verwachten, dat als de conferentie eens slaagde en besloten werd geen nieuwe kanonnen of geweren meer aan te schaffen, een dergelijke verbintenis van odzo zijde het Indische leger zou insluiten. Maat laat ons niet afdwalen en blijven aan deze zijde van de grens, welke een binnen- landsch belang van de buitenlandsche politiek scheidt. Keeren wij daarom tot de Times terug, welk blad een zeker eigenaardig verhaal geeft over bet ontstaan van do plannen van den Czaar. Het Londensche blad deelt dienaangaande het volgende mede: Voor drie maanden had een welbekend ban kier en millionnair van Joodsche afkomst een boek geschreven over den oorlog der toekomst, waarin hij de financieele gevolgen van zulk een reuzenstrijd schilderde. Hij kon op dit boek niet de goedkeuring krijgen der censuur, daar de minister van binnenlandscbe zaken.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2