MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 222 141" Jaargang. 1898, Woensdag 21 September. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Son- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franse p.p., 1.~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Therm ometer Middelburg 20 Sept. 8 u. vm. 04 gr. 12 n 72 gr., »V. 4 0,69 gr.F.Verw. tam. kr. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór nor aan het bnreau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regol meer 20 cent. Eeclamos 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agonten. Te Zierikzee: A. c. pe Mooij, te Tholen: W. A. van nebuwenhuijzen. Middelburg 20 September. De Troonrede. In de heden gehouden Vereenigde zitting der Staten-Generaal is door II. M. de Koningin, die zich, vergezeld van Hare Moeder, op de gebrnikelijke plechtige wijze naar het Binnenhof had begeven, en aanhef gebouw der Tweede kamer door eene com missie was ontvangen en binnengeleid, de volgende Troonrede uitgesproken „Mijne Heeren Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtig oogenblik, waarop ik, na de regeering aanvaard te hebben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloós waren de bewijzen van vader landsliefde en gehechtheid aan mijn stam huis. De herinneriug daaraan zal bij mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zit tingjaar tot hervatting uwer gewone werk zaamheden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkryk De toestand van land en volk is in menig opzicht bevredigend. De betrekkingen met de bnitenlandsche mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden van eene con ferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mogendheden zal worden onder handeld over beperking der krijgstoerustingen In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde aan het beleid, de vol harding en de heldhaftigheid, door het Nederlandsch-Indiache leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veel omvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwege treden vraagstukken van grooie maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker op lossing de wetgever geroepen wordt bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen vaD ongelukken en in het belang van het onder wijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds bereikt. Ia dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestanden, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werk plaatsen, en tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden be treffende secundaire spoorwegen en tot vrij making van het verkeer op de rijks land en waterwegen. Voorts, wat de koloniën betreft, tot ver sterking der geldmiddelen en tot verbetering der bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië, alsook tot wijziging der regeeringB-regle- menten van Suriname en Curasao. De herziening van het tarief van invoer rechten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vruchtbaar zullen zijn en dat door Uwen yver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en zijne overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." Met ingenomenheid begroeten wij deze eersteling uit den mond onzer jonge Koningin. Doze rede is niet al te overvloedig in beloften, die meestal toch niet alle vervuld worden. En dit is des te verstandiger, omdat er nóg genoeg gewichtige wetsont werpen wachten op behandeling. Practise!» vinden wij de zinsnede, die daarop zinspeelt. De herinnering toch aan de voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken en in het belang van het onderwas en de bescher- r; ming der jeugd, die „U reeds hebben be reikt," snijdt voor goed af alle bespiegelingen over de kwestie of de Koningin die ontwer pen op nieuw zou moeten indienen. Zij zelve hecht, ongezocht, hare sanctie aan de ont werpen, in haar naam ingediend. Toch zal het zeker, jammer genoeg 1, bij de bespreking van het adres van antwoord niet ontbreken aan beschouwingen over deze kwestie. Het gezond verstand spore tot beperking aan De betuiging omtrent de „bijzondere inge nomenheid," waarmee H. M. het voorstel van czaar Nicolaas ontving, klinkt ons zeer aangenaam tegen; vooral uit den mond van een vorstin, die pas hare eerste schredeu heeft gezet op het glibberig en moeilijk pad van het staatsbestuur; die nog de wereld beschouwt vol idealen en wier gemoed nog niet door teleurstellingen koud en gevoel loos is geworden voor illusies. Zy kan, zij moet nog iets, nog veel liefst, gevoelen voor hetgeen hare ook nog jeugdige mede-souverein in Rusland bezielt; en het zou daarom jammer geweest zijn wanneer die betuiging van sympathie in de rede had ontbroken. Dat de Nederlandsche volksvertegenwoor diging niet nalate daarop een kraehtigen weerklank te doen hooren! Dat er op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan met het indienen van wets ontwerpen, lakende kwesties van groote maatschappelijke beteekenis, verheugt ons, doch wij hadden niet anders verwacht uit den mond van een koningin, die nog onlangs haar vertrouwen schonk aan een kabinet, hetwelk juist met dat doel voor oogen optrad. Eene herziening van de drankwet wordt zeker ook door velen met belangstelling te gemoet gezien, in de hoop dat deze ook aan tal van onbillijkheden en misbruiken een einde zal maken. En met niet minder inge nomenheid begroeten wij de toezegging van voorstellen tot opheffing van 's rijks tollen die nog altijd zijn en blijven in onze oogen eeD anomalie in dezen tijd, waarin zoo zeer gestreefd wordt naar het vrije verkeer. De in uitzicht gestelde verbetering der geldmiddelen en de bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië kan, vooral na de uitzen ding van den heer Th. H. de Meester, een specialiteit op dit gebied, met krachtige hand worden aangevat. Wij leven daaromtrent in goede verwaoh ting evenzeer als ten opzichte der „gewich tige ontwerpen", die nog „in staat van voor bereiding zijn." Toch zullen wij al zeer tevreden zijn wanneer de nu aanhangige en de in de troonrede by name genoemde ontwerpeD in deze zitting afgehandeld en tot wet verheven worden. Dan kan voorzeker het eerste regeerings jaar van koningin Wilhelmina een zeer vruchtbaar genoemd worden. BENOEMINUI^ MZ. Bij kon. besluit is aan mr H. Vaillant, op verzoek, tegen 1 Oct. eervol ontslag verleend uit zyne betrek king van ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 3 en Gouda, ter standplaats Rotterdam en is in zijne plaats benoemd mr J. Hanegraaff, thans ambtenaar van het O. M. bij de banton gerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoon hoven, ter standplaats Rotterdamen is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gorinchem mr G. Blokhuis, thans kanton- rechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. ATJEH. Aan het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 7 tot en met 13 Augustus, is het volgende ontleend: T. Bintara Paleueh liet aan het bestuur weten, dat hy geen voldoende gezag op de Noordkust kon uitoefenen, om de bevolking te dwingen de kwaadgezinden, die dagelyks in Gigieng komeD, buiten zijn gebied te houden. Zoowel in Anjer Leboe en Endjoeng als in de III moekims Oenoë had men veel overlast van de benden van T. Oemar, T. Bin Peban en T. Bin Gloempang Pajoeng, waartegen men niet bestand is. In het laatstgenoemd gebied hebben zij versterkingen aangelegd en sloten zich de lieden, die niets te verliezen haddeD, bij hen aan. Op den 25en Juli moet in Geudé Maloe eene groote vergadering zyn belegd van bendehoofden, toeankoe'a en oelama's om te beraadslagen omtrent de wijze waarop de oor log zou worden gevoerd. Men kwam overeen dat T. Oemar de hoofd leiding op zich zou nemen en de bevolking, die niet mede streed, do kosten zoude betalen. Zoo zouden de kustlandschappen voor eiken onderhootige een dollar opbrengen, en in ge val van weigering gestraft worden. T. Bintara Pinang deelde den 29sten Juli aan het bestuur mede, dat in Boeboeë veel volk verzameld was, afkomstig van Bloe Reumbftjan, Boeaoe en Keumangan, dat zich daar veiliger achtte dan in hun eigen kampongs, terwyi tus- schen Beesoe en Reumbajan zich vele vyanden genesteld hadden. T. Bin Pekan zou van T. Oemar 50 achter- laadgeweren hebben ontvangen, terwijl zich met hem hebben vereenigd T. radja Itam, zoon van T. Loetan. en T. Pantó Glima, de bekende Oelama uit Merdoe. De Ketjiq's van Poelo Beurandang en Poeloe Lho (II moekims Arèe) kwamen te Garot t hunne opwachting maken bij den controleur en meenden dat de bevolking, die bij de komst onzer soldaten hare kampongs had verlaten, wel langzamerhand zou terugkeeren. Wat de weergesteldheid betreft, wordt gemeld dat dagelijks zware windvlagen uit het Zuid westen werden waargenomen, nu en dan gevolgd door regen. Overigens was het zeer warm. In de bovenstreken van Melaboeh kwamen nog enkele gevallen van pokben voor; de koort sen, meest vergezeld van buikziekte, zijn daar nog niet geweken. In Groot-Atjeh was de ge zondheidstoestand vrij gunstig. Gevallen van veepest kwamen in Groot-Atjeh niet ter bennis van het bestuur. Op Poeloe Radja is het aangetaste vee thans geheel her steld. Daarentegen moeten in Tenom eenige gevallen van veepest zijn voorgekomen. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij bon. besluit zijn benoemd by de volgende calamiteuse polders en waterschappen in Zeeland tot lid van het bestuur van: de waterkeering van den Vlietepolder G. Israël; de Hoofdplaat en Thomaespolders C. B. Tem merman; het waterschap Bruinisse H. van de Zande; den Leendert-Abrahampolder E. C. Priesterhet waterschap Tienhonderd en Zwarte I. de Huilu; de Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders A. de Kraker Krijnsz.; den Annapolder L. Maas; het waterschap Scherpe- nisse J. Lokker; den polder Anna Friso W. de Looft' Thz.; en van het waterschap Wal- zoorden J. van Sikkelerus. Verder tot gezworen van den polder Reigersbergschen J. de Jager. Met 1 Oct. is verplaatst de surnumerair der posterijen en telegraphie J. J. Daalmans naar Zierikzee en met 17 Oct. de surnnmerair Z. Emanuel van Middelburg naar Rotterdam. Een onzer meest geachte ingezetenen, de in gansch Zeeland bekende dr J. C. de Man, vierde heden zyn tachtigsten verjaardag. Het ontbrak den jarige natuurlijk niet aan blijken van belangstelling. Hij zelf bereidde den weezen, den ouden mannen en vrouwen in het gesticht op de Heerengracht en den verpleegden in het Gast huis een gelukkigen dag door eene byzondere gave. Volledigheidshalve zoo schrijft het N. v. d. D. naar aanleiding van de inhuldigings feesten moeten wij nog melding maken van een bij ons ingekomen, Neeltje Lokerse geteekend briefje, vol harteiyken dank aan de Amsterdam8che dames en heeren van allen stand, wier goede gezindheid 't mogelijk maakte, dat meisjesin Zeeuwse he dracht vol komen ongemoeid aan de feesten konden deel nemen. Nooit was haar bier eenig leed ge schied maar tegen de feestdagen zagen zy toch, vanwege het costuum, een weinig op. Onnoodig echter. „Zelfs" schrijft Neeltje „viel ons de eer te beurt van alle zijden, waar wij ons be gaven, te booren toeroepen: Hulde! en hoera! voor Zeeland. Wy roepen u thans nog dcor dezen toeLang leven de inwoners van Am sterdam Inzonderheid hulde en dank aan de heeren en dames, bekend en onbekend, die in een van de café's een dronk wydden aan het welzijn van Zeeland. We zagen daarin een- blijk van genegenheid en dat Amsterdam te recht verstond, dat 't geen Amsterdamsch, maar een Nederlandseh feest vierde, wat ons allen aan elkander bond." Voor de scholen met den bijbel werd dit jaar, opgaaf-S/awtf aard, gecollecteerd in Camper- land f 119.50, Ierseke met Iesekendam f 84.611/2, Poortvliet (Geref. kerk) f 4.157s en Oost en West Souburg met Groote Abeele (Geref. kerk) f 41.90. SCHIETWEDSTRIJD. Maandag werd, wij hebben het in de eerste oplaag van ons vorig nommer in 't kort en in de tweede meer volledig gemold, in de schiet baan alhier een wedstrijd gehouden uitge schreven door de Middelburgschc schutterij Schietoereeniging. De wedstrijd bestond uit: A. Personeele baan voor leden en donateurs der vereeniging. Bl Vrye baan, Beaumontgeweer (5 schots- kaarten. B2 Vrije baan, Beaumontgeweer (3 schots- kaar teD). C. Vrije baan, Beaumontgeweer voor Flobert met Rijkscylinder. D. Vrije baan Flobertbuks 6 ml. De vrye banen waren, behalve voor leden en donateurs der vereeniging, ook toegankelijk voor leden van genoodigde vereenigingen uit Walcheren. Er werd druk geschoten en dapper gekampt. Prijswinners waren met het achter hunne namen gemeld aantal punten Op Baan A J. H. S. de Hoogh 51, L. O. van Straaten 47, H. Gabrielse 43, M. A. van der Leijé 41, S. Boogerd 39, H. Snijders 38 1. s. 10, P. Joneepier 38 1. s. 8, P. W. H. de Ksd 38 1. s. 4, 8, J. H. van Rotten 35, P. H. Wedts de Swart 34, A. J. Fiegen 32, K. Meertens29 en A. D. Littooij 29. Op Vrije baan B1: L. O. van Straaten 47, H. Gabriëlse 46, S. Boogerd 44, P. H. Wedts de Swart 43 en I. H. S. de Hoogh 42. Op Vrije baan B'J: P. W. H. de Kan 33, P. H. Wedts de Swart, 31, H. Gabriëlse 30, J. H. S. de Hoogh 29, 1. s. 10, L. 0. van Straaten 29 1. s. 9. Op Vrije baan C H. Gabriëlse 92, T. Hool- sema 81, S. Boogerd 76, F. Keulemans 71 en J. van Aartsen 69. Op Vrije baan D H. Gabriëlse 90, P. W. H. de Kan 83, S. Boogerd 82, C. M. Remigius 78 1. s. 17, P. Looijse 78 1. s. 15. 's Avond te 8 uren zouden in het Schuttershof de prijzen worden uitgereikt in het bijzijn van ds leden van de vereeniging en vangenoodig- den met hunne dames. Tegen het vastgestelde uur vereenigden zich daarom in den verlichten tuin die belangstel lenden en genoten van de opwekkende tonen van ons schuttery-muziekkorps, dat zich we derom welwillend bereid had verklaard de prijsuitreiking op te luisteren. In de pauze van het concert trad de heer I. H. S de Hoogh, president van de Mid del burg sche Schutterij Schittvereenigingnaar voren en heette de aanwezigen hartelyk welkom by; deze derde feestviering. Hij dankte verder den majoor-kommandant voor de hulp en steun, die hij steeds aan de vereeniging bleef verleeneD, en het muziekkorps voor de medewerking om dezen avond tot een feestavond te maken. Daarna wees de heer De Hoogh erop dat de M. S. S. V. alleen bestaat uit actief dienenden bij de schutterij, waardoor de leden nog al afwisselen en men geen sedert jaren her ge oefende schutters verkrygt; bovendien is het ledental niet'groot. Dit vooropstellende, meende de president toch met waardeering te mogen spreken over de resultaten, bij dezen wedstrijd verkregen. Hij besloot zijne toespraak met een herinner ring aan de gewichtige dagen, die onlangs zijn gevierd, en stelde daarna een „leve de KoniDgin" in, dat natuurlijk met hoezee's en fanfares werd bezegeld. Daarna werd door het bestuur aan een der muzikanten overhandigd een zeer fraaie muzieklessenaar, die hem by loting was ten deel gevallen. Het bestuur had nl. zoodanig geschenk beschikbaar gesteld voor het muziek korps, als een bewijs van erkentelijkheid voor de goede diensten, door dat korps aan de ver eeniging bewezen. Hierna verzocht de voorzitter den heer Herm. Snijders, majoor-kommandant der d<J. schutterij, de in den wedstrijd behaalde prijzen aan de winners te willen overhandigen. De heer Herm. Snijders, aan dat verzoek vol doende, sprak vooraf een enkel woord. Even als kapitein De Hoogh, beschouwde ook bij het samenzijn zoowel in de schietbaan als in den tuin als iets feestelijks, wat gewoonlijk de schutterij in het algemeen en die van Middel burg in het bijzonder niet veel kan aanbieden. Na aangetoond te hebben dat bij dezen, wel met geweren, kruit en lood bevochten maar toch bloedeloozen strijd zy als overwinnaars zijn te voorschyn getreden, die het meest vaar dig zijn geweest en nu en dan wat geluk hebben gehad, verklaarde spreker de M. S. S. V. op zeer hoogen prijs te stellen, wijl zij nevens het aan- kweeken van vaardigheid in het schieten een band van kameraadschap vormt en een vriend- echappelijken omgang in de hand werkt, die een aangename en eene welwillende samenwer king ook in den dienst tengevolge heeft. Hij wekten daarom allen, die bij de schuttery dienen en er toe in staat zijn, op om toe te treden tot deze vereeniging, wat hij hun moreelen plicht achtte. Herinnerend aan den ijver en de toewijding, door het bestuur steeds aan den dag gelegd, bracht hij dit en in de eerste plaats den voor zitter en secretaris hartelijk dank daarvoor, de hoop uitend dat zij nog langen tijd hunne krachten aan de vereeniging zullen willen biyven wijden. Alsnu tot de uitreiking overgaande, consta teerde de heer Herman Snyders, dat de cijfers, waarmede de prijzen zijn gewonnen, dit jaar weder hooger zijn dat er bij een vergelijking met vorige jaren een zeer merkbare verbetering valt waar te nemen, een bewijs zeker wel dat de oefeningen vruchten drsgen. Hierna werden door den heer Snijders de prijzen, die, met uitzondering van een door den majoor-kommandant, eere-voorzitter der ver eeniging, en een door den heer P. A. D. Ronca geschonken, door de vereeniging aangekocht waren, aan de winners ter hand gesteld, tel kens met een gepast, aardig woord. Na afloop van dit deel der feestviering werd deze nog langen tyd voortgezet in den mooien tuin, waar, dank zij de prettige muziek der schutterij en de goede stemming van al de aanwezigen, een alleraangenaamste geest heerschte. Verschillende Berichten. Yan de directie der Itaiiaansche opera, die weldra hare campagne zal beginnen te Amsterdam, waar zij gevestigd is, terwijl zy verder ook, zooals gemeld, o. a. te 's-Gravenhage en te Rotterdam, 's Zaterdags avonds, zal op- tredeo, ontvingen wij een geïllustreerd „tableau de la troupe." Wy vinden daarop goede be kenden, o. a. den dirigent Natale, den bariton Lucardi en de sopraan Maria Cappellaro. Als allen even goede zangers en zangeressen zyn als zij er uitzien, zal die opera zeker veel kunst genot verschaffen, en het haar stellig weêr niet aan belangstelling ontbreken. Te Utrecht overleed de heer C. L. van Pesch, kolonel der artillerie, laatstelijk gou verneur der kon.-mil. academie te Breda. De overledene was 18 Februari 1841 te Utrecht geboren. Al3 cadet in 1856 bij de K. M, A., gekomen, kreeg hij in 1860 zyn aan stelling als 2e-luit. bij de vest.-art., werd in 1863 bevorderd tot le-luit., en was tot 1864 gedetacheerd bij de pyrotechnische school te Delft. In 1867 werd hy overgeplaatst by den staf van zyn wapenin 1868 by de K. M. A.; benoemd achtereenvolgens tot kapitein 3e, 2e en le kl., en in 1887 tot majoor-inspecteur der draagbare wapeneD. In 1890 werd hij com mandant van het korps pontonniers; in 1892 luit.-kolonel bij den staf der artillerie en hoofd der constructie-werbplaatseneindelijk in '94 benoemd tot gouverneur der K. M. Academie en in 1895 tevéns tot kolonel. Uit de laatste betrekking werd hij op zijn verzoek wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Kolonel Van Pesch was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, Naar Het Vad. meldt, heeft onze Koningin aan prof. N. van der Waay opgedragen een schilderij te vervaardigen van de plechtigheid der inhuldiging in de Nieuwe kerk, op het oogenblik dat zy de rechterhand omhoog hief om den eed van getrouwheid aan de Grondwet af te leggen. Het doek zal als portretetuk worden behan deld en ongeveer 27s bij 2 meter groot wor den. Door de groote uitvoerigheid, waarmede het werk zal worden uitgevoerd, rekent de kunstenaar er ongeveer een jaar voor noodig te hebben. Burg. en weth. van Leiden stellen deö raad voor om, op het voetspoor van het buitenland, het vieze gebruik der pauweveeren* door geneeskundigen gelaakt, bij politieveror dening te verbieden. Vrij verstandigMen had dat in Amsterdam en Den Haag ook moeten doen. Naar de Zaanl. Crt. mededeelt, is, na mens den keizer van Rusland, door den bur gemeester van Zaandyk aan den heer G. J. Honig overhandigd een fraai gonden horloge met ketting in étui. Deze onderscheiding viel den heer Honig te beurt voor de door hem gedichte dramatische schets in vier bedrijven, getiteld Pieter Michaëloff of het verblijf van Czar Peter den Orooten te Zaandam in Augustus 1697een stuk, dat het vorige jaar te Zaandam is opgevoerd en in het Russisch vertaald de ingenomenheid van den keizer mocht verwerven. Prof. Kooyker te Groningen herdacht Maandag den dag, waarop hij, een kwart eeuw geleden, de plaats innam van prof. Rosenstein, die een beroep naar Leiden had aangenomen. Op de ontwerpbegrooting der gemeente Maastricht voor 1899 is uitgetrokken voorden bouw van een nieuw slachthuis f 160 000. Het was geen goederentrein, maar de sneltrein Amsterdam—Vlissingen, die Zondag bij het station Udenbout ontspoorde. Maandagmorgen was het verkeer weer her»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1