BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Hoe groot het bezoek Donderdag was blijkt hieruit, dat alleen de treinen 2500 feestvierenden naar de hoofdplaats van Zuid-Beveland brachten. Uit Zierikzee schrijft men ons: Als nagalm op de afgeloopen feesten kwam Zondag de tentoonstelling van Flor alia. Veel Oranje ter versiering en een illuminatie als avoudverlichting gaven aan deze een recht feestelijk aanzien. Ook al tengevolge van de feesten was de inzen ding niet zoo groot als in andere jarenvele planten hadden, waarschijnlijk toen ze in den hulde aan de Koningin meesierden, haar leven althans haar gezondheidopgeofferd. Wat er echter aanwezig was, zag er over 't alge meen allerliefst uit. De kunst van kweeben gaat vooruit en de liefhebberij neemt toe Floralia werkt gunstig. Met een woord van tevredenheid reikte dan ook de voorzitter, de heer P. van dei- Have, de prijzen aan de gelukkigen uit. Har telijk was de dank, dien Bpreker bracht aan degenen, die de vereeniging hun steun verleen den; in de eerste plaats aan den burgemeester van Zierikzee, die steeds een der eersten was om de jeugdige Floralia-plant te helpen op- lcweeken en tot bloei te brengen. Spreker betreurde het daarom te meer, dat, tougovolgc van voor het hoofd der gemeente beleedigend geschrijf, deze zich genoodzaakt heeft gezien aan alle corporation en vereeni- gingen zijn zedelijken en financieelen steun te ontzeggen. De voorzitter rekende 't zich een voorrecht de eerste te mogen zijn, die in 't publiek protest aanteekende tegen de vuilaardige wijze, waarop daarbij de burgemeester wordt aangerand. Hij sprak den wensch uit, dat althans onder do leden der Floralia-vereeniging zich niet moge bevinden de held, diedentreu- rigen moed bezit van uit 't verborgen met vuil te werpen. Dank bracht hij verder aan nog zoo vele anderen, die deze tentoonstelling tot eene goedgeslaagde hielpen maken. De volgende bekroningen werden uitgereikt voor: Bladbegonia le prijs L. M. F. v. Oijen, 2e M» v. d. Velde, 3e Anna v. d. Velde, 4e C. L. v. d. Graaf, 5e vrouw Cannoo. Fuchsia le prijs vrouw Cannoo, 2e J. C. Cannoo, 3e D. Versteeg, 4e vrouw Brandenburg. Fransche Geranium 3e prijs H. Pieterse. Petunia le prijs Fr» Hanse, 2e Ha v. d. Vaate en 3e M. v. d. Ploeg. Coteus. le prijs J. C. Cannoo, 2e D. Versteeg en vrouw Hodde, 3e Joh» v. Beveren, 4e M. v. d. Ploeg en C. Kommer, en 5e H. Schoen makers. Genoemde prijzen waren allen voor niet leden. Aan leden zijn de volgende toegekend voor Varen, le pr. C. M. Moolenburgh en 2emej. W" v. Gastei. Hang-fuchsia. le pr. mej. v. Gastel en 2e C. M. Moolenburgh. Bol-begonia. le pr. C. M. Moolenburgh en 2o M. de Bil. Begonia-Semperflorens. ie pr. r. v. Crastcl en 2e J. Wiltson. Dieren. De spoorwegen op de beide oevers van den IJsel zijn onbruikbaar. Tot dekking der concentratie van onze troepen (kolonel Prins) wordt de lie brigade vooruitgeschoven naar Loenen. Volgens ingekomen berichten zijn vijandelijke troepen van verschillende wa pens to Apeldoorn aangekomen. De overgangen over het Apeldoornsche kanaal, van Apeldoorn tot ten oosten van Loenen, zijn onbruikbaar. De opdracht voor IC September was het door dringen van den vijand over de Woeste-Hoeve of Loenen zoo lang mogelijk te beletten. En zoo werd dan reeds vroeg in den morgen heuvelrij, 's avonds te voren door de voorposten bezet, door do genie nog meer versterkt, door de geheele He brigade (3e inf., 3e en 4e esk 2e huz., 2e afd. 3e veld, 3e veldcompagnie ge nietroepen) bezet. Het gevecht ontwikkelde zich op Eet Schalter en was om half vier uur geëindigd. Om zes uur kwam het 2e bat. in het tentenkamp bij Laag Soeren, waar volksspjjs met verduurzaamd vleesch zich wel liet smaken. Er zijn geen ziekeD en wij willen hopen, dat de koude, mistige nacht die ook niet zal ver oorzaken. Het gemis van waschvrouwen ditmaal zijn die thuis gebleven deed zich dezen eersten nacht reeds gevoelen. Ik zal de zijn om het gebruik van jenever te verdedigen, maar in dit geval hadden de man schappen wel eeD borrel mogen gebruiken, waar de veiligheid verbood om vuren aan te leggen tot bereiding van koffie. Veel toeschouwers had de oefening niet; is men hier voor een dergelijk militair schouw spel minder belangstellend, of wacht iedereen op 21 Sept., wanneer dit bij de vereeniging van alle troepen in tegenwoordigheid van onze koningin wel het schoonst zal zijn Tentenkamp bij Laag Soeren. 16 Sept. 1898. Men schrijft ons: De langdurige rit, die het bataljon Donder dag van Middelburg naar Loenen maakte, werd ruimschoots vergoed door prachtige panorama's, die zich bij 't doorrijden van Gel derlands dreven voor het oog ontrolden. Duizend Zeenwsche militairen genieten in deze dagen van het nieuwe en van de heerlijke lucht in dit deel van ons land. Daarbij onder vinden zij hier van de bewoners de grootste welwillendheid. De bereidwilligheid, waarmede dezen den soldaat tegemoet treden, is groot. Op vele punten van den weg toch, waarlangs de troep passeerde, waren geheel vrijwillig emmers en bakken overheerlijk drinkwater geplaatst, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De tocht herwaarts was overigens zeer vermoeiend. Het bataljon is 27 uren in actie geweest. Het werd nl. Donderdag onmiddellijk na aankomst te Loenen aangewezen om de marschvoorposten te betrekken. En toen de bruine boontjes genuttigd waren en de avond was gevallen, maakte de le, 2e en 3e comp. zich gereed om den kring van beveiliging van het gros op een uur afstand op onbekend terrein te bezetten. Wat een gescharrel en gewriemel van die manschappen, om bij het licht van enkele kaarsen hun vele wapen- en uitrustingstukken te vinden en om te hangen, de reeds los gemaakte bossen stroo weer saam te binden en zich daarvan en van een deken te voorzien. Op een stoeltje voor mijn tent interesseerde het schouwspel mij in hooge mate. Met enkele woorden werd dit door een milicien (.Zuid-Bevelander geschetst, toen hij zijn hulp aan een kameraad, die zich niet goed kon behelpeD, verleende met den uitroep„'t Is toch ook net zóóvéél 'n zootje!" Phantastisch was de aanblik bij den afmarsch van die lange rij mannen, met pak en zak, een bos stroo en een deken, gevolgd door enkele karren met dekens, zich voortbewegende in kronkelende slingers, die spoedig alleen aan het licht van enkele lantaarns te onderscheiden waren. En ook dit licht zou spoedig gedoofd worden, om den vijand de waarneming van den marsch te be letten. „Ik hoop, dat u de aangewezen punten zult bereiken", zei een hooggeplaatst officier, waarmee bij blijkbaar de moeilijke uitvoering der opdracht erkende. Toch is dit gelukt. In de lijn Loenen—De Woeste Hoeve werden de drie compagnieën als marsch-voorposten opgesteld de 3e bij den waterval nabij den straatweg Loenen—Apeldoorn, de 2e bij paal 15 nabij den straatweg Arnhem—Apeldoorn en de le nabij De Woeste Hoevefront naar bet Noorden. Immers, bet algemeen denkbe ld is Eene N. legerafdeeling rukt over Meppel en Zwolle naar den Neder-Rijn. Eene zuidelijke troepen macht verzamelt zich in de lijn Arnhem— - Uit goede bron wordt Het Vad. verzocht mede te deelen, dat wel de Tweede kamer een audiëntie bij de Koningin-Moeder heeft aange vraagd en verkregen, maar niet om haar na mens het Nederlandsche volk dank en hulde te breDgen. Daar, dit doende, de Tweede kamer zich een rol zou hebben aangematigd, die in strijd is met de Grondwet, wordt deze rectificatie gewenscht geacht. Eigen Haard wijdt een groot deel van baar nummer van heden aan de Rembrandt- tentoonstelling, die verrukkelijk moet zijn. Onze Koningin zal met hare moeder 30 September naar Het Loo gaan om, na de fees ten te Apeldoorn, rust te nemen. DeprinsVonWied,en de groothertog van Saksen en de groothertogin van Mecklenburg zijn weêr huiswaarts gekeerd. Prinses Marie en de overige leden der famile VonWied vertrekken Woensdag naar Amster dam en Vrijdag van daar naar Neuwied. Taco Mesdag viert niet 29 Sept. e. k. zijn 70n verjaardag, maar 21 Sept. van 't volgend jaar. Prettig zulke rectificaties, gevolg van de overdreven jacht naar nieuwtjes van heet ge bakerde correspondenten De kommandanten van de schepen, die deel genomen hebben aan de vlootschouw op het Hollandsche Diep, zullen van H. M. de Koningin een bronskleurige herinneringsmedalje ontvan gen. Zooals men weet, had de Vereeniging tot verbetering van den volkszang een prijsvraag voor een volkslied uitgeschreven, en werd uit de 183 ingekomen antwoorden de melodie van den heer J. A. Scholte, op woorden van F. J. Haverkamp, bij meerderheid van stemmen be kroond. Of het daarom het beste wasHet zal wel waar zijn, indien men althans wil aannemen dat de waarheid hij meerderheid van stemmen gevonden wordt, antwoordt de heer Hol in het muziekblad Het Orgel. Deze uiting is merkwaardig, omdat de jury bestond uit drie leden, waarvan de heer Ri chard Hol er éen was. KERKNIEUWS. De kwestie van een tweeden leeraar bij de Doopsgezinde gemeenten in Zeeland schijnt haar beslag gekregen te hebben wjj ontvingen ten minste het bericht, dat tot leeraar bg de Doopsgezinde gemeenten van Vlissingen en Goes beroepen i3 de heer S. Spaans van Barsingerhorn (N.-H.) Zondag voormiddag werd de heer G. Steenkamer, cand., bij de Ned. herv. kerk te 's Heer Hendrikskinderen als predi kant bevestigd door den heer P. J. van Melle, pred. te Nijkerk. Des namiddags hield de nieuwe predikant zijne intreêpreek naar aanlei ding van I Cor. 1 23, 24 en 25. De gemeente was vacant sedert 16 Mei 1880. toen de heer N. J. Krom vertrok, Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarOost- en West-Souburg W. J. Aalders te Buiksloot; Berlicum c. a. I. A. Schöltz te AardenburgDubbeldam (toez.) A de "Visser te HerwijnenWestterschelling G. Vossers te Sellinge; Midwoud H. Vermaas te Hensbroek; Huizen A. Renier Jz. te IJsel muidenBeets c. a. L. Ingelse te Langeweer en naar Scherpenzeel (Fr.) H. de Haan te Lan- gozwaag. Aangenomen naar Rozenburg door W. H. H. Dijkman te BreskensHempens en Teems door M. C. J. Wanrooy te Markelooen naar fleeswijk c. a. door A. Steehouwer, Indisch predikant met verlot. Bedankt voorStreefkerk door T. Lekker- kerker te HagesteinDalfsen (toez.) door G. Boersma te Hollandsche veld; en voor Barne- veld (toez.) door dr E. J. W. Posthumus Meijes te Heinenoord. Gereform. kerken. Beroepen naarOosterland c. a. A. Vogel te GoudaMontfoort en Linschoten S. Voss, cand.; en naar Rotterdam C. Oranje te Berkel. Aangenomen naar: Naarden doorA.Steijling te Axel; en naar Assen door W. W. Smit te Knijpe. Bedankt voor Montfoort en Linschoten door R. Brouwer te Boon. LANDBOUW. Een bijvoegsel tot de St. Ct. van Zondag en Maandag bevat een staat van de gevalleD van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Augustus. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam): mond- en klauwzeer 42 (7), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 3 (2), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 311 (27), vlekziekte bij varkens 296 (213), miltvuur bij alle vee 31 (24), rotkreupel bij schapen 348 (11). In Zeeland kwam de vlekziekte bij var kens voor bij 57 eigenaren met 77 dieren en wel in de volgende gemeenten Aagtekerke 8 (5), Brouwershaven 6 (6), Duivendijke 2(2),'s Heer Arendskerke 1, Hulst 1, Middelburg 43 (26), Oosterland 8 (8), Ond-Vossemeer 1, Renease 1, Stavenisse 1, Zaamslag 3 (3) en Zierikzee 2 (2). Volgens de Boucher e Beige is de minister van landbouw nog steeds zoekende naar een vaste regeling van den invoer van vee. Hij is niet van plan het vee op den tegenwoordigen voet te doen binnenkomen, en is nog niet be sloten tot oprichting van slachthuizen aan de grens. In het onderhoud, waarin de minister dit mededeelde, zweeg hg toen de vertegenwoor digers van den Beenhouwersbond hem wezen op het feit dat in België meer mond- en klauwzeer heerscht dan in Nederland. Verschillende Berichten. Het kan raar loopen. Een Haagsch blad komt nu eindelijk, ter weerlegging van de geruchten omtrent een aanslag op onze Koningin, met de opmerking, die wij reeds in ons nommer van Woensdag 14 Sept. maakten, dat er n.l. aan het hof geen gehuwde gravin Van Limburg Stirum, die mede gewond zou geweest zijn, is, zoodat de welingelichte cor respondent, die verzekerde het bericht van haar echtgenoot vernomen te hebben, alle vertrou wen miste. Toen nam men van onze mede- deeling geen notitie; nu het uit Den Haag komt wordt het verder verspreid, Aan het station Udenhout, bij Tilburg, zijn Zondagmorgen van een goederentrein de locomotief en drie waggons gederailleerd. De stoker kreeg een gedeelte der brandende massa kolen over het lijf, waardoor hij met brand wonden werd overdekt. Overigens hadden geeD persoonlijke ongelukken plaats. Alle treinen in de richting Zeeland kwamen daarna ruim een half uur over den tijd op hunne bestemming. Voor den gewonde werd onder de passagiers, die aldaar aankwamen, een collecte gehouden. Te Rotterdam hebben de bovenburen van iemand, die naar het Ziekenhuis was overge bracht, ingebroken, den inboedel weggehaald en dien voetstoots aan den meestbiedende ver kocht. Te Delft werd Donderdagavond een gees telijke, die met eenige weesjongens de illumi natie bezichtigde, door een zich noemend socialist beleedigd. Het publiek trok partij voor den beleedigde, takelde den socialist toe en bracht hem onder het zingen van hop, hop, hop enz. naar zijn woning, alwaar alle ruiten achtergebleven soldaten wel niet op den be paalden tijd ter aangewezen plaatse zijn gearri veerd. Of de kommandanten van die niteen- geloopen bataljons van het 6e reg., bij aan komst van den trein, wel op hun gemak zijn jeweest, mag, merkt de Arnh. Crt. op, uit een krijgskundig oogpunt betwijfeld worden. Teleurgesteld. Donderdag morgen 6 uur zou de stoomboot De Nijverheid van Nijmegen vertrekken met ruim 206 passagiers tegen f 5 den persoon naar Hollandsch Diep om getuige te zijn van de vlootrevue. Door den mist evenwel kon men eerst om 1 uur van wal steken, en tot overmaat van ramp kwam men kwart vóór 2 te Dordrecht voor een gesloten spoorbrug. - Toch kwam de boot nog omstreeks drie uur ter plaatse van de revue zoodat men er nog een deel van kon bijwonen. Vrijdag ochtend om 10 uur kwam de boot eerst te Nijmegen terug, wijl men te Gorinchem had moeten overnachten. Een achtjarige schoolknaap in het Frie- sehe dorp Smallingerland wilde eens probeeren hoe lang hij 't hangen zou kunnen volhouden. Daartoe bevestigde hij een touw aan een lat, maakte er een strop aan en hing zich op. Toen zijne kameraden zagen dat hij blauw in het aangezicht werd, riepen zij uit alle macht, waarop een onderwijzer kwam toeloopen, die hem lossneed. Hoewel eerBt bewusteloos, is de knaap wat bijgebracht. Te Oude Pekela is een groote boerderij tot den grond toe afgebrand. 30 varkens en een paard Heten het leven in de vlammen. Te Brand wierp een jong meisje, dat aan het gemeentehuis een bruiloftsstoet had afge wacht, den bruidegom een kom met vocht in het gelaat. Elk dacht, dat hier een vitriool- drama plaats had, doch de drogist, bjj wien het meisje inderdaad vitriool had gevraagd, was verstandig genoeg geweest, haar een flesch zuiver water te geven. De Zondag te Antwerpen gehouden be tooging op het graf van Hendrik Conscience- was zeer indrukwekkend. Bij het Fransche plaatsje Riye-de-Gier is een abbé uit een trein gesprongen, toen hij te laat bemerkte, dat hg had vergeten uit te stappen. Hij kwam onder den trein, met het gevolg dat hem beide beenen werden afge reden. Den volgenden ochtend overleed de ongelukkige. In een dorpje op 10 K.M. afstand van Chartres is een hevige brand uitgebroken. Bij het afzenden van het eerste bericht waren vijf tien huizen vernield, terwijl het vuur zich nog uitbreidde. Men heelt in lang in Frankrijk niet zulk een noodlottige reeks branden gehad als dezen zomer. Later werd gemeld dat het dorpje Bout d'Anguy heet; er zijn 49 huizen vernield en 51 gezinnen dakloos. Te Yalladolid is de bliksem geslagen in de electriciteitswerken. De geheele inrichting ie vernield, zoodat in de schouwburgen en in de winkels diepe duisternis heerschte. De Vesuvius heeft zeven nieuwe kraters gekregen. De uitbarsting neemt toe en de lava verspreidt steeds meer schrik. Vrijdagmiddag ontstond te Voorburg een woordenwisseling tusschen een persoon en diens buurvrouw, welke zoo hoog liep, dat hij haar een wond in den rug toebracht, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De datier is goarrcaleerd. Bij het vuurwerk te Scheveningen ver leden week waren het niet de vrouwen en mannen uit het z.g. „mindere volk", waarmee de politie het meest te stellen had, neen de Haagsche dames, die, niettegenstaande her haaldelijk verbod, telkens weer doordrongen Bij het ophijschen van een stoombarkas, die op de marine-werf te Amsterdam gerepa reerd moest worden, brak de tros en stortte de barkas weer omlaag. Een werkman, die zich oBgelukkigia de sloep bevond, werd vrij ernstig gewond. De straat van Wormerveer naar Zaandijk is niet breed. Dit ondervond dezer dagen een kleermaker uit Wormerveer. Terwijl hij met zijn vrouw en twee kinderen, die in een kin derwagen werden voortgeschoven, zich op die straat bevond, kwam een rijtuig aanrollen. De kinderwagen werd door het rijtuig gegrepen en omvergegooid, met het gevolg, dat de kin deren er uitvielen, waarvan het eene een arm en het andere een beentje brak. Met betrekking tot de reeds medegedeelde ontvoering van een kind te Utrecht valt het. volgende te melden. Door de politie is de aanhouding verzocht van een 24 jarigen timmermaD, die in onmin leeft met zjjne vrouw. Deze man heeft Donderdag te Utrecht zijn kind, een meisje van 4 jaar, aan de hoede der grootmoeder onttrokken, en heeft daarna aan zijn vrouw doen weten, dat bij naar Transvaal ging, haar verzoekende Vrijdagmiddag aan het station Maas te Rotterdam tegenwoordig te willen zijn, om voor goed afscheid te nemen. Bij dit verzoek voegde hij de belofte, dat haar het kind op de plaats der ontmoeting zou worden teruggegeven, en de bedreiging, dat, wanneer zij de politie in de zaak durfde men gen, hij het kind „van kant" zou maken. Op den bepaalden tijd was de moeder op het station-Maa3 aanwezig, maar noch van haar echtgenoot, noch van haar kind ontdekte zij eenig spoor. De man zelf is later op hetzelfde station aangehouden en met het kind naar het politie bureau gebracht. Met toestemming van den vader is het meisje aan de moeder afgegeven, die er mede naar Utrecht is vertrokken. De is daarop vrijgelaten. Donderdag had, bij het vervoer van troe pen, te Nijmegen een trein met twee bataljons van het 6e reg. inf. uit Breda, eenig oponthoud, zoodat de manschappen wat mochten uitstap pen. Van deze gelegenheid maakte evenwel een groot aantal soldaten gebruik om Nijmegen eens te zien en daar cafés te bezoeken of om iets voor consumptie in te koopen. Intusschen was het tijdstip voor het vertrek van den Bredascben trein aangebroken en werd door den stationschef het sein tot afrit gegeven, zoo dat deze trein zonder de nog in de stad ver toevende soldaten zijn bestemming naar de Veluwe volgde. Kort daarna kwamen een 200 a 250-tal ongewapende soldaten aan het station en zagen zij dat hun trein met hun daarin achtergelaten wapenen en uitrustingstukken reeds uit het gezicht was verdwenen. Gelukkig was inmiddels een trein met troepen van het 2e reg. infanterie uit Noord Brabant het station binnengestoomd. De achtergebleven manschap pen van het 6e reg. werden nu in de open wa gens of bakken, waarop de zieken- en compag nieskarren, caissons enz. van het 2e reg. gela den waren, in de richting van Arnhem mede gevoerd doch, daar het 2e reg. een andere be stemmingplaats had dan het 6e, zuilen die Begunstigd door prachtig weder werd heden in de schietbaan alhier vanwege de Middel- burgsche schutterjjschietvereeniging een schiet wedstrijd gehouden. Daartoe waren nitgenoodigd de verschillende schiet ver eenigingen in Walcheren, waarvan er echter slechts enkele bij den wedstrijd verte genwoordigd waren. De wedstrijd bestond uit A. Personeele baan voor leden en donateurs der vereeniging. Bl Vrije baan, Beaumontgeweer (5 schots- kaarten). B"2 Vrije baan Beaumontgeweer (3 schots- kaarten). C. Vrije baan Beaumontgeweer voor Flobert met Rykscylinder. D. Vrije baan Flobertbuks 6 mM. De vrije banen waren, behalve voor leden en donateurs der vereeniging, ook toegankelijk voor leden van genoodigde vereeaigingen uit Walcheren. Er werd druk geschoten en dapper gekampt. Pr ij 8 winner s waren met het achter hunne namen gemeld aantal punten Op baan A J. H. S. de Hoogh 51, L. O. van Straaten 47, H. Gabrielse 43, M. A. van der Leijé 41, S. Boogerd 39, H. Snijders 38 1. s. 10, P. Jongepier 38 1. s. 8, P. W. H. de Kan 38 1. s. 4, 8, J. H. van Rotten 35, P. H. Wedts de Swart 34, A. J. Fiegen 32, K. Meertens29 en A. D. Littooij 29. Op Vrije baan B1: L. O. van Straaten 47. H. Gabrielse 46, S. Boogerd 44, P. H. Wedts de Swart 43 en I. H. S. de Hoogh 42. Op Vrije baan B2: P. W. H. de Kan 33, P. H. Wedts de Swart, 31, H. Gabrielse J. H. S. de Hoogh 29, 1. s. 10, L. 0. van Straaten 29 1. s. 9. Op Vrije baan C H. Gabrielse 92, T. Hool- sema 81, S. Boogerd 76, F. Keulemans 71 en J. van Aartsen 69. Op Vrije baan D H. Gabriëlse 90, P. W. H. de Kan 83, S. Boogerd 82, C. M. Remigius 78 1. s. 17, P. Looijse 78 1. s. 15. Hoewel wij zeiven reeds de dwaasheid van het bericht uit de Metropole omtrent een aanslag op onze koningin in 't licht stelden, willen wij toch nog wel een plaats verleenen aan het volgend, uit 's-G ravenhage geseind dementi: Het bericht uit de Metropole te Antwerpen, omtrent een voorval met de koningin op een rijtoer te Baarn eenige weken geleden, bevatte duidelijke blijken van onjuistheid. Nu het bericht ook in de Nederlandsche pers wordt verspreid, kan met stelligheid verzekerd worden, dat het geheele verhaal nit de lucht feesttooi, werd feestgezang aangeheven en waren eerewachten. Te Loosduinen, hoofdplaats van het West- land, begroette de burgemeeste, mr H. A. van deVelde.de Koninginnen met een harteiyke rede Het was een ware jubel tocht; bonquetten werden alom aangeboden en met een handdruk aanvaard. Goes. Tot brievenbesteller aan het post kantoor alhier is tegen 1 Oct. benoemd J. Mieras, thans postbode van Middelburg op Domburg. Baarland, Het beroep naar de geref. ge meente alhier is aangenomen door den heer G. J. Hekkert, pred. te Appelscha. Amsterdam. Primo October wordt hier geopend een school voor aspirant-administra teurs bij de KoninkUjke Nederlandsche Marine. Utrecht. Wijlen freule Eijsma legateerde haar gansche vermogen, ongeveer 90.000, aan het oude mannen en vrouwenhuis te Yeenendaal. BRAND TE ALKMAAR. lu deu afgeloopen nacht is te Alkmaar afge brand de stoommeelfabriek met directeurs woning en belendende pakhuizen. Daaromtrent seint men ons Te half negen des avonds werd brand ont dekt op den bovenzolder van het hoofdgebouw der fabriek. Pogingen om zelf dien te blus- schen met de braudkranen der waterleiding mislukten. Te half tien was het hoofdgebouw vuurzee, waartegen de brandspuiten der inmiddels geroepen brandweer volkomen mach teloos waren. Het oostelijk aangrenzend woonhuis werd van boven aangetast, wat weldra den ontzag- wekkenden vuurgloed vergrootte. De bewoners hadden nog tijdig den inboedel bijna geheel buiten gebracht. De hoop dat de overige kolossale, westelijk gelegen gebouwen, waaronder drie zeer lange pakhuizen, zouden behouden blijven, bleek weldra ijdel. Te half een waren ook deze alle aangetast en gedurende eenige uren was die geheele, reusachtige gebouwenmassa, een ont zagwekkende vuurzee, met vlammen van ko lossale hoogte. Eerst te zes uur was men het vuur meester. Alles is finaal verbrand. De muren alleen staan nog overeindde machines zyn een ruïne. Niets is gespaard, behalve de inventaris van het kantoor en de losse inboedel van het huis. De belendende perceelen, met het meel erin, werden met moeite gespaard. De schade is ontzettend groot maar nog niet te berekenen. Alles is op beurspolis verzekerd. Men had naar de brandweer te Amsterdam, waar de gloed van den brand aan de De Rny- terkade zichtbaar was, om hulp geseind, o. a. van de Jan van der Heydedoch deze kon niet gezonden worden. Een aangeboden stoomspuit was toen on- noodig. Londen. Daily Mail verneemt uit Parijs dat de Fransche regeering een verzoenende hou ding tegenover Engeland aanneemt en verklaarde dat de expeditie-Marchand geen officieel karak ter draagt. De Sirdar zal den toestand aan Marchand blootleggen en aanbieden, hem naar Kaïro te Hetzelfde blad zegt, dat een schikking be treffende de bezetting van Fashoda door Egyptische troepen, reeds een feit is. De Observer meldt dat Esterhazy hier in St. Jamesstreet woont. Hij deelde aan een redac teur van dat blad mede, dat voor hem in zijn vaderland geen recht bestond; en dat voor hem de tijd gekomen is onthullingen te doen over de rol, welke hij in de Dreyfuss-zaak heeft vervuld. Esterhazy sprak verder over de bevelen, welke hij van zijn chefs had ont vangen, en zinspeelde op valsche stukken. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 19 September. Rotterdam. {Bericht van den make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden was de stemming zeer vast, zoowel voor gra nen als voor meel. Zaterdag 17 September. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Ameri- kaansch roode no. 2 fr. 16s/<- Parijs. Tarwe kalm; loop. md. fr. 21.60. Ber lij n. De markt was heden zeer stil, ver moedelijk als gevolg van de flauwere telegram men uit Noord-Amerika. Houders waren even wel niet zeer toegevend, zoodat tarwe en rogge slechts hoogstens 25 a 50 pf. zijn gedaald. New-York dis. 70x/4vorigen dag 707/8. Chicago 651/,; 651/*. Noch te Baarn, noch te Soestdijk is iets met de Koningin voorgevallen, wat aanleiding tot het gerucht zou hebben kunnen geven. Er i» ook geen hofdame gekwetst. Verder meldt men ons: De Koninginnen maakten heden een feest- tocht door het Westland. Overal was men in Algemeen Overzicht. 't Is er eindelijk toe gekomen I De miljoenen, die sedert twee jaar met toenemende spanning het groote drama volgden, die met klimmende ergernis het schandaal by den dag grooter omvang zagen aannemen zy zullen jubelen omdat eindelgk recht zal worden gedaan. En wat de vreugde daarover nog zal ver- hoogen is het feit, dat wat nu voorvalt de instemming heeft van het beste deel der Fransche natie. 't Was zoo droevig gansch een volk verblind te zien, zoo verblind, dat het geen woorden van verachting genoeg kon vinden voor hen die zagen de vreeselijke werkelijkheid, de ontzettende schande. Dat is veranderd; de groote meerderheid is ziende geworden. Maar toch mag de juichkreet; de jubeltoon niet te luide klinken,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2