BUITENLAND. Verschillende Berichten. FEUILLETON. IN DEN NAZOMER. LAATSTE BERICHTEN Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdagavond te 8 uur. Voorzitter de heer WeB3elink, burgemeester. Afwezig de heer M. de Jonge Jz. Het lezen der notulen wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden tot eene volgende vergadering. Medegedeeld wordt, dat zoowel aan H. M. de koningin als aan H. M. de koningin-moeder adressen van hulde zijn gezonden en antwoor den zijn ontvangen, waarvan de inhoud den leden reeds bekend is. De voorzitter zegt, dat hij echter de werk zaamheden niet wil aanvangen zonder met een onkel woord het heuglijk feit in herinnering te brengen, dat koningin Wilhelmina sedert zelf is opgetreden. Is het reeds aangenaam zeide hij zich te buigen voor een geëerd vorst, hoeveel te meer is dat het geval voor eene jonge vorstin uit het geslacht van Oranje, dat alles met ons vaderland heeft gedeeld. Gelukkig het volk, dat door Oranje wordt geregeerd; dat geeft een gevoel van rust en zekerheid. En van onze jonge vorstin hoorden wij slechts deugden, geen gebreken. De voorzitter eindigde met den hartgrondi- gen wensch, dat het Koningin Wilhelmina wel moge gaan en zij jaren moge regeeren. Do leden betuigen hunne instemming met het gesprokene. Daarna wordt de rekening bij voorraad vast gesteld in ontvang op f 109.554.93' en in uitgaaf op f 104.117.80', alzoo met een goed Blot van f 5437.07. De vergadering is daarna gesloten. Ingevolge nadere bevelen van den minis ter van oorlog zal aan de officieren van land en zeemacht, aan de gepensionneerde officieren, alsmede aan officieren der schutterij, allen met hunne gezinnen, die als toeschouwer de revue voor H. M. de Koningin wenschen bij te wonen, daartoe de gelegenheid worden verstrekt door beschikbaarstelling van eene geschikte plaats. De bedoelde plaats, links en achterwaarts van het gevolg van H. M. de KoningiD, zal nader op den dag der revue op het terrein wor. den aangewezen. Er wordt gewaarschuwd tegen een adver tentie, in sommige bladen voorkomende, waarbij tegen een loon van 200 gnlden, zegge twee honderd gulden, in een hotel in Den Hasg, „een flinke stevige buitenmeid" wordt gevraagd. Uit een door den predikant W. A. Dekker, ingesteld onderzoek is gebleken, dat de dienst boden, die in handen vallen van het beruchte Amsterdamsche verhuurkantoor, als blanke slavinnen worden verhandeld en versjacheld. Een Haagsch geneesheer heeft de hulp der pers ingeroepen om de politie opmerkzaam te maken op de groote gevaren voor infectie, die ieder bedreigen, door het gebruik der pauwen- veeren, thans bij duizenden verspreid. Reeds kreeg hij eenige gevallen van gevaarlijke infec tie in het aangezicht onder behandeling, die met de meeste waarschijnlijkheid aan het ge bruik van deze veeren is toe te schrijven. Indien hij goed is ingelicht, is de verkoop dezer vee- ren bij politiemaatregel te Brussel en Berlijn ten strengste verboden. Is het niet gewenscht om ook in ons land daartoe te geraken In ons vorig nommer hebben wij melding gemaakt van een mishandeling met doodelij ken afloop te Rotterdam. Ter aanvulling diene dat de overledene een ÖOjarig man is, die als zeer oppassend bekend staat. Het gebeurde had plaats in de Leeuwenlaan, waar het slachtoffer woonde, en de schuldigen zijn twee vrouwen, tegen wie een strafvervolging wordt ingesteld. In de vermelde vergiftigingszaak aldaar is eene instructie geopend tegen de gearresteerde weduwe. Drie getuigen zijn gehoord. Het lijk van de dochter is reeds gerechtelijk geschouwd, na opgegraven te zijn. Naar men verneemt zullen de lijken van den echtgenoot van de weduwe en van den kostganger, die ten haren huize overleed, eveneens worden opgegraven. In het circus Renz, dat tegenwoordig te Amsterdam optreedt, is de intocht der Koningin in de hoofdstad op nieuw vertoond door mid del van den bioscope een verbeterde kine matograaf. De voorstelling had groot succes. Novelleuit het Duitsch, VAN JASSY TORRUND Twee dames wandelden langzaam het steile, steenige pad op dat van de Boheerasche Grensbauden over den Zwartkop slingerend naar den Sneeuwkop voert. Zij, die dapper vooruitstapte, was de eerste jeugd reeds voorbij, maar toch een lieve ver schijning, groot, blond, met een blozende kleur en vroolijke, schrandere, grijze oogen, tamelijk gezet van gestalte, 't geen haar echter niet hinderlijk was in het klimmen. De andere, een twintigjarige brunette, liep langzaam, bleef gedurig staan en keek telkens om ziek been, niet om van het fraaie uitzicht te ge nieten, doch angstig en vreesachtig, als duchtte zij eenig gevaar. De stilte en de eenzaam heid van het hooggebergte drukten haar, gelijk zoo vaak met nieuwelingen het geval is. Geen vogelgetjielp, geen geluid van mensch of dier verbrak de doodelijke stilte boven haar slechts voortjagende wolken, rondom haar niets dan het geloei van den wind en het gekraak in de dennebosschen. Zij waren uog erg laat onderweg. De zon Terwijl Amsterdam vol lof is over de politie en de militaire macht, welke haar bij de feestdagen steunde, regent bet in Den Haag klachten over verkeerde maatregelen en over bet ruwe optreden der cavaleristen, die zelfs op de troitoirs dames en kinderen chargeerden. Omtrent het ongeluk, voorgevallen aan het station te Haarlem, wordt nader het vol gende gemeld. Terwijl de stations-opzichter, de heer Plomp met den rangeerder Van Schagen op het sta tionsemplacement bij den Kruisweg tusschen de rails stond te praten, reed een locomotief met een lange tros goederenwagens achteruit. Zij hoorden den trein niet aankomen en wer den tusschen de rails geworpen, waarbij de heer Plomp een der wielen over het rechter been kreeg. Spoedig verloor hij het bewustzijn en werd binnengedragen in een der kamers van den onderchef. Ijlings werd om geneeskundige hulp uitgezonden die spoedig verscheen en hulp bood. Daarop werd bij per brancard naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het been zal onder de knie worden geamputeerdlevens gevaar bestaat vooralsnog niet. De rangeerder Van Schagen kwam met den schrik vrij. Ook hij werd voorover geworpen en op de knieën tusschen de rails liggende, reden de waggons ook over hem heen, zonder hem te verwonden. Maandagavond had te Deventer een ont ploffing plaats in de werkplaats van een kunstvuurwerkmaker. Met een hevigen knal vloog een deel van het dak en de ruiten in het gebouwtje stuk, waarna in minder dan geen tijd de geheele werkplaats in lichte laaie stond. Het gebouwtje is tot den grond afgebrand en van den inventaris niets gered. Een en ander was niet tegen brandschade verze kerd. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Maandagavond was een clubje Ensche- desche dames en heeren op den Hengeloschen weg aan 't fietsen, toen plotseling twee kerels te voorschijn kwamen, waarvan een op eene vooruitrijdende dame toeschoot en haar wilde steken, doch met het mes in het zadel van het rijwiel terecht kwam. De heeren sprongen vac de fiets, en met behulp van een voorbijganger werd de aanvaller gegrepen, hem het mes ont nomen, en hij daarna terdege afgeranseld. Dc- andere kerel ontvluchtte, toen hij zag op welke hardhandige wijze zijn confrater werd toe getakeld. Verder werd denzelfden avond in Enschede een Duitsch deserteur levensgevaarlijk verwond. Te Baard is een door een weduwe be woonde boerenwoning tot den grond toe afge brand. Een logée, die boven sliep, redde ziel: door uit de tweede verdieping te springen. Zij kwam er gelukkig met eenige lichte kneuzin gen af. Te Driel is een boerderij afgebrand, waarbij een groote voorraad landbouwgewassen, tabak, 8 varkens en 1 geit een prooi der vlammen werden. De oorzaak is onbekend. Te Roermond werd Zaterdag naar het huis van bewaring overgebracht een 21-jarige onderwijzer uit Heerloo-Tienraai, verdacht van ten nadeele van zijn kostbaas te hebben ont vreemd een gouden dameshorloge met gouden ketting, een gouden heerenhorloge met dito ketting en een zilveren horloge. Een gouden horloge met 2 dito kettingen waren reeds door den onderwijzer te Venlo verkocht, terwijl het andere horloge in zijn bed werd gevondeD. Geldgebrek schijnt de aanleiding tot deze nood lottige daad te zijn geweest. - Nu overdreven Oranjeklanten zich niet ontzien hebben lieden hard te vallen, die geen Oranje dragen of niet vlaggen, mag men niet te hard oordeelen over kwaadwilligen te Til burg, die den daar geplanten Wilhelminaboom met hek en al hebben vernield, 't Is we) jammer dat zulke dingen voorvallen en wat heeft men er aan een vlag te zien wapperen uit het huis van iemand, die niet van heeler harte vlagt? Zondag wil men te Antwerpen een be tooging houden, ter herdenking van den 15et verjaardag van den dood van Consience. -De onthulling van het standbeeld voor Tony Bergmann, die door zijn Ernest Staes wel een.' de Vlaamscbe Hildebrandt werd genoemd, heefi Zondag te Lier bij Antwerpen plaats gehad. Een optocht van wel tweehonderd vereenigiugen met fraaie banieren enz. doortrok de met vlaggen versierde straten. Allerlei artistieke, literaire stond reeds laag in het Westen. TusscheD haar en de eenzame wandelaarsters verrees de Sneeuwkopkegel met zijn scherpe lijnen en wierp een donkere schaduw op de hoogvlakte van den Zwartkop. De wind streek er met harde, korte rukken over heen en tusschen de grijze dennen struiken kropen de schaduwen langzaam voort en het werd al koel, terwijl daar beneden de uitgestrekte groene vlakte nog in den vollen warmen zonneschijn lag en de veraf gelegen bergtoppen in rossen gloed blonken. Stilzwijgend liepen de dames voort, beidein zich zelf bezorgd, of zij het hotel op den Sneeuwkop nog voor den nacht zouden berei ken, en of zij er een onderkomen zouden vin den. Eensklaps bleef de oudste met een onder drukten angstkreet staan en wachtte hare reis- genoote op. Vlak vóór haar was uit het struikgewas eensklaps de reusachtige gestalte van een jongen man, in de kleedij van een Boheemschen schaapherder te voorschijn ge komen. Zij had hem niet zien aankomen en het was alsof hij uit den groDd verrezen was, met zijne lange, licht blonde haren, zijn rood gelaat met een dierlijke uitdrukking en wezen- looze oogen. Op het oogenblik dat de groote, blonde dame verschrikt achteruit deinsde, bracht die akelige man een waldhoorn aan den mond en stiet afschuwelijke, schrille, valsche tonen uit, die met een vreeselijk geschetterde stilte verbraken. De jongere begon luid te en muzikale vereenigiugen van het Vlaamsche land waren er vertegenwoordigd, o. a. de Violieren te Antwerpen, in de traditioneele dracht van zwart fluweel met violette boorden. De stoet had bijna drie kwartier noodig om voorbij te komen. Redevoeringen werden ge houden (o. a. door Max Rooses) en terwijl de afgevaardigden der verschillende gedelegeerden palmen neerlegden aan den voet van het ge- denkteeken, werd door 250 zangers een „feest zang" van Peter Benoit uitgevoerd, woorden van Emanuel Hiel. Het monument bestaat uit een borstbeeld van Tony op een zuil van Noorsch graniet, met een meisje en een jongen op het voetstuk, een groep ontleend aan Ernest Staes, Na de onthulling werd nog Mijn Moeder spraak van Benoit voorgedragen door een dameskoor. Te Antwerpen is beslag gelegd op de stoomboot St. Cuthbert, welke de Belgische boot Concha in den grond boorde. De inbe slagneming had plaats ten verzoeke van de betrekkingen der verongelukten. Het blijkt onwaar te zijn, dat Faure Bismarck opvolgt in het Gulden Vlies. De versierselen welke door den rijkskanselier wer den gedragen, zijn nog niet eens terug ont vangen van de familie. Te Parijs is een negentienjarig jongraeDsch van goede familie aangehouden, zekere Eugène Blanchet, die allerlei ambtenaren van verschil lende ministeriën oplichtte door hen, met aan bevelingsbrieven van generaals, admiraals enz., onderstand te vragen voor denkbeeldige bel den, in den slag gekwetst, door ziekten aan den bedelstaf gebracht en wat dies meer zij. De brieven vervaardigde hij zelf en wellicht zoude bij nog geruimen tijd van 't ontfutselde geld goede sier hebben gemaakt, zoo niet juist admiraal Gervais bij een hoofdamb tenaar was binnengetreden op 't oogenblik, dat Blanchet bezig was dezen het hart week te maken voor een verdichten marsgast, die onder dien admiraal gekwetst heette te zijn en wien men een been had moeten afzetten hetwelk alles te lezen stond in een eveneens verdichten brief des admiraals. De schelm schrikte by 't binnentreden des heeren Gervais en moest wel door de mand vallen. De toestand van de koningin van Dene marken is onveranderd. Op de werf te Altofner (Hongarije) zijn groote knoeierijen ontdekt, welke een schade van wel een miljoen hebben veroorzaakt. Vele hoofdambtenaren zijn ontslagen. Een hunner moet hebben getracht een arbeider te bewegen de werf in brand te steken, maar dit werd ontdekt. Volgens een latere mededeeling van de directie bedraagt de verduisterde som slechts 16000 florijn. Aan het station te Boedapest ontstond een brand, welke een groote uitbreiding aannam daar meer dan 600 vaten petroleum werden aan getast. Het vuur was nog niet gebluscht en de schade dus niet te berekenen. De dagbladen te Tiflis verhalen van een driesten rooftocht van zes bandieten die een gezelschap van een honderdtal menschen uit plunderden. De overval had plaats bij Adshi- kent tegen 5 uur des avonds. Een stoet van vijftien rijtuigen met mannen, vrouwen en kinderen, die op een pleizierreisje waren, werd aangehouden door zes roovers met ge weren en dolken gewapendkalm en zonder haast werd elk rijtuig aangehouden, geld en kostbaarheden werden opgevraagd. Tegenover de dames waren de roovers uiterst beleefd; zij verontschuldigden zich zelfs, dat zij haar een onaangenaamheid hadden bereid. Twee en een half uur lang waren de dieven met hun werk bezig. Zij maakten een paar duizend roebel en een overgroote menigte kostbaarheden buit. En de geleiders der dames verroerden zich niet, hoewel er krachtige mannen waren eneenigen met een revolver gewapend. Er waren zelfs twee politiebeambten bij, die ook niets uit richtten. Elk leeggeplunderd rijtuig kreeg bevel niet van de plaats te gaan. Een der dames die moede was van het lange wachten, vroeg den rooverhoofdman haar rijtuig te laten gaan. De man zag op zijn horloge en antwoordde heel beleefd„Wacht u nog maar een paar minuten, er moeten zoo dadelijk nog twee rijtuigen aan komen en als we die nagezocht hebben, kunt ge allen te gelijk gaaD." En kort daarop kregen de koetsiers verlof om voort te gaan. De roovers bestegen hun paarden en draafden weg. Bij gillen. Zij was verschrikt achteruit gespron gen, uitgegleden en zóo ongelukkig met haar voet tegen een scherpen steen terecht geko men, dat zij hevige pijn had bij het opstaan. „Ik kan niet verder", riep zij angstig, ,0 God, die kerel zal ons vermoorden." „Bedaar Ellen, het is een idioot, hij is onschadelijk," fluisterde de oudere met groote zelfbeheersching, „leun op mij en toon niet dat gij bang zijt." „lk kan niet ik kan niet loopen," stamelde Ellen Schadow, en de tranen spron gen haar uit de oogen. De man kwam langzaam, loerend met het hoofd vooruit, op haar af. Zij moesten hem voorbij en konden niet uitwijken. Daar boven in de streek van het dennenstruikgewas mag men de smalle paden niet verlaten, wil men geen gevaar loopen van armen en beenen te breken in het ondoordringbare weefsel van wortels en struiken, steenen en gapende kloven, of in het moeras blijven steken. „Kom kind, wees toch verstandig, gij moet verder! Er is geen andere weg." De stem van Hermine Gassner was bijzonder aan genaam, laag, en tocb krachtig het was een van die stemmen, waaraan zwakke karakters zich gaarne onderwerpen, daar zij gewoonlijk goeden raad geven. Hermine trok de tegenstribbelende met zacht geweld voort, den man te gemoet, die haar met zijn groote wozenlooze oogen aanstaarde de komst in Adshikent werd het voorval aan gegeven in vier verschillende richtingen wer den patrouilles uitgezonden, maar tevergeefs; van de roovers werd geen spoor gevonden. De jongste dagen hebben in het buiten land weer vele ernstige branden plaatsgehad. De stad Makow (Russisch gouv. Lomscke) is bijna geheel verbrand. Zeven personen kwa men daarbij om het leven.Ook deDuitsche badplaats Salzschlirf is zwaar geteisterd. Met het postkantoor en de kerk is de helft der woonhuizen verbrand. Maar de ernstigste ramp bad te Garralda bij Pampeluna plaats. Daar wierp een kat een pan met olie om, welke op de kachel stond. De staart van de kat geraakte daar door in brand en het wanhopende dier sprong in een graanschuur, welke spoedig in lichte laaie stond. In het geheel zijn 90 van de 102 huizen verbrand. De bevolking is van alles ontbloot. De boschbranden in de Landes blij ven aanhouden en vernielen nog steeds uitge strekte oppervlakten bosch. Het gevaar is moeilijk te keeren. Dat president Kruger niet alleen voor het heil zijns volks, maar ook voor de hoeveel heid zijner onderdanen zorgt, kan daaruit blij ken dat bij 105 afstammelingen heeft. Maar zijn zuster, mej. Dupiessi, is hem nog de baas. Ze heeft er 232 In de vorige week stierven te Bombay slechts 170 menschen aan de pest, maar in het presidentschap van dien naam 2800. Vtrkoopingeu en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaat». Voorwarpen. ln/orm»tliB. 15 Sept. 't Zand, Villatje, Loett'. 16 N.& St. Jooil.,Mutsaarde enz-, De Vo». 16 Vliasingen, Huisraad enz., Hendrikae. 20 Ritthem, Tol (verp.), Secretarie. 21 Tholen, Hofstede, Marie Jr. 22 Vliesingen; Panden enz., Leenbank. 27 b Axel, Hofstede, Dregman». 28 Westkapelle, Huis enz., Loeff. De kapitein P. J. Geill is bestemd om. met ingang van 1 October a. s., op te treden als kapitein voor speciale diensten bij het bataljon, dat te Middelburg garnizoen houdt. Nisse. Benoemd tot hoofd der school alhier de heer P. Meijers. Amsterdam. De rechtbank alhier ver oordeelde heden den sigarenmaker Bdie den 30 Juli een kameraad in de fabriek aan den Am stelveenschen weg, in drift, met een sigaren- blok doodsloeg, ter zake van mishandeling met doodelijken afloop en onder aanneming van verschillende verzachtende omstandigheden, tot zes maanden gevangenisstraf. De preventieve hechtenis komt daarbij in mindering. Bij den aanvang van de beden gehouden raadszitting bracht de heer Hovy hulde aan den burgemeester als hoofd der politie en zijne ambtenaren, voor den uitmuntenden afloop der inhuldigingsfeesten. De burgemeester dankte hartelijk voor die waardeerende woorden, prees de houding van het publiek en sprak de hoop uit dat de goede verstandhouding tusschen de politie en de bur gerij zal blijven voortbestaan. Naar aanleiding eener voordracht om 4000 straatlantaarns voor gasgloeilicht in te richten, gaven enkele leden den wensch te kennen om den Dam en andere pleinen electrisch te ver lichten, daar dit t effect maakte. De wethouder van Leeuwen achtte den tijd daarvoor nog niet gekomen, doch wenschte door meer en beter gaslicht aan het verlan gen te voldoen. Conform het voorstel werd daarop besloten. Daarna had de trekkiDg der afdeelingen en de benoeming der raadscommissiën plaats. 's-Cravenhage. Heden bezochten de Ko ninginnen het feestelijk getooide Wassenaar. HH. MM. werden door den burgemeester en de raadsleden in het fraai gedecoreerd gemeen tehuis ontvangen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 16 Sept. Vliasingen. Raadhuis. Levering 150.000 trottoirklinkers. Bestek en inlichtingen bij Vrydag 23 Sept. Middelburg. Gebouw van het Provin ciaal bestuur. Het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan de havenwerken te Veere, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Zeeland. (Raming f 6650.) Aanwij zing 16 September. en dreigend met zijn mes zwaaide. Schijnbaar onbevreesd riep zij hem toe: „Wat hebt gij mooi geblazen, dat klinkt zoo mooi hier boven le bergen daar in het voorbijgaan wierp zij hem handig een geldstuk toe „blaas nog eens, als 't u blieft?" Hare heldere Btem beefde wel een weinig, doch zij miste hare uitwerking niet. Een vroolijke grijns verhelderde het domme ge laat en nauw waren de dames voorbij of daar klonken de afschuwelijke valsche tonen van den waldhoorn weer achter haar. Hermine lachte gedempt en fluisterde: „Zoo lang hij blaast, doet hij ons niets en onderwijl komen wij een eind vooruit." Ellen Schadow zag haar vol bewondering aan. „Wat zijt gij slim en moedig", zei zij meteen zucht, „ik ben half dood van angst voor dien kerel en gij zijt zoo kalm". „Kindlief, dat leert men van lieverlede. Als men al zooveel jaren alleen door het le ven gaat, wordt men langzamerhand kalmer en laat zich niet zoo gauw van zijn stuk bren gen. Maar hoe gaat het met uw voet „Hij doet vreeselijke pijn en zwelt op geloof ik", steunde het meisje. „Laat mij eens zien. Ja waarlijk, hij wordt heelemaal dik gij moet hem verstuikt hebben. Wat zullen wij nu beginnen Kunt gij in het geheel niet meer loopen?" Ellen klemde de tandon op elkaar en strom pelde aan den arm harer vriendin een eindje voort; Algemeen Overzicht. Terwijl in Frankrijk de rechterlijke macht liever haar onafhankelijkheid dan haar promo tie prijs geeft, kwam uit Amerika dezer dagen een bericht, dat getuigt van een betere opvat ting van de hooge roeping der rechterlijke macht. Mac Kinley had een der rechters in het hoog gerechtshof uitgenoodigd zitting t,e nemen in de commissie voor de vredesonderhandelingen. Maar hoe veel er ook voor te zeggen viel, dat een uitnemend rechtsgeleerde, die boven dien Spaansch verstaat, in deze commissie zit ting nam, de rechter weigerde en beriep zich op het feit, dat de onafhankelijkheid van den rechter, hem verbood een dergelijke opdracht van de regeering te aanvaarden. Als dat de werkelijke reden voor de wet geving is (enkelen zien er een voorwendsel in) dan is hier blijk gegeven van een gezonde opvatting. Wellicht moge deze of gene meenen, dat het groote belang der zaak en de zeer bijzondere omstandigheden hier veroorloofden een minder strenge opvatting te huldigen. Daar staat tegenover dat de positie van het hooggerechts hof in Amerika dubbel belaugrijk is, wijl dat lichaam niet alleen beslist over de toepassing der wet, maar ook over de verbindbaarheid der wet. In Amerika toch is het zoogenaamde toet- 8ingsrecht een bij de wet omschreven en ge regeld recht, dat het hooggerechtshof een staatkundige beteekenis geeft, welke dergelijke colleges nergens ter wereld bezitten. Mac Kinley zal dus een ander moeten zoeken om de uiterst moeilijke taak te Parijs te vervullen. Want moeielijk is deze, vooral met bet oog op de Philippijnen. Het wordt daar, gelijk uit de berichten der jongste dagen reeds is gebleken, hoe langer hoe ingewikkelder, nu de mannen van Aguinaldo een groot deel van Luzon hebben veroverd, d. w. z. de grootste der Philippijnen, bet eiland waarop de hoofdstad Manilla is gelegen. Het onmiddellijk gevolg van deze gebeurte nissen is, dat de Spaansche troepen zich te Viacayas hebben geconcentreerd, om ten minste dat deel van den archipel te behouden. 't Is wel jammer dat dit strijd mede brengt en dus weer nieuwe offers vallen voor een verloren zaak. Want een strijd om van de Philippijnen nog te houden wat over is, zal Spanje noch eer noch voordeel brengen. De binnenlandsche toestand eischt bovendien niet minder zorg. De Senaat heeft het vredespro- tocol aangenomen, maar de Kamer nog niet en zoolang deze dat niet heeft gedaan, kan de zitting niet worden verdaagd, en toch is dat noodig om het scherm te laten vallen voor zooveel treurigs als de heftige tooneelen in Senaat en Kamer. In de jongste senaatszitting was het weer erg rumoerig. Markies d'Almenas begon bij den aanvang der zitting te verklaren dat hij anders dan in de loopende geruchten werd medegedeeld geen getuigen van eenig generaal had ontvangenwel vier brieven van generaals die vroegen of hij hen bedoeld had. Verder had hij van generaal Linarès, den gekwetsten oud-bevelhebber van Santiago, het reeds vermelde telegram ontvangen. Ten deze aanzien zeide d'Almenas, dat Linarès een ge declasseerde was, die verdiende regelrecht naar het bankje der beschuldigden te wandelen. Hij was als brigade-generaal naar Cuba gegaan en keerde daarvan terug met het traktement van maarschalk. En nog acht deze generaal zich niet genoeg beloond. Hevige protesten van Primo Campa en van Weyler volgden, terwijl generaal Daban den markies beschuldigde de discipline te onder mijnen. Generaal Weyler vorderde daarna maar zy kon weldra niet meer en zonk op een steen aan den weg neer, terwijl zij in tranen uitbarstte. Hermine keek om. De waldhoorn was verstomd en de idioot stond nog even strak te kijken als zoo even. Zij bevonden zich op den steilen Zigzagweg, juist op een bocht boven hem en hij scheen van plan om in rechte lijn naar hoven te klauteren om haar in te halen. Hermine bukte zich snel en zei„Komaan, ik zal u dragen." Zy tilde de tengere gestalte in hare armen en sleepte haar een eind den steilen weg op. Het bloed steeg haar naar het hoofd, zij hijgde, lang kon zij het niet volhouden, dat begreep zij wel, maar wat moesten zij dan beginnen Zij kon Ellen hier toch niet alleen laten om hulp te gaan halen in het hotel op den Sneeuwkop, dan zou zij het besterven van angst. En naar beneden terugkeeren, dat was nog veel verder. Zij bleef uitgeput staan en liet haren last zachtjes op den grond glijden. Zij hadden pas de hoogvlakte bereikt en moes ten minstens nog een uur klimmen eer zij boven waren. Zij zag vorschend rond. Hangt de roode vlag reeds uit Dat is eeu bewijs dat alles bezet is en er ien logies meer te krijgen is. Maar zij kon niets onderscheiden door den nevel. De duisternis nam hand over hand toe, de wind stak op en gierde over de open vlakte; rondom, zoover het oog reikt, niets dan steenen, kort mos en laag stekelig dennen

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2