BUITENLAND. De inhnldigingsfeesten. LAATSTE BERICHTEN voerden hun plan uit en plaatsten zich bij de z. g. Jeneverbrug te Honselerdijk; de vangst was niet gelukkig en de visschers besloten om streeks middernacht wat rust te nemen, in de hoop dat met het aanbreken van den dag de vangst voordeeliger zou wezen. In de meening dat de laatste tram voorbij was, legden zy zich ter ruste in het zand tusschen de rails, wat ze vroeger reeds meermalen hadden gedaan. On gelukkiglijk hadden ze er niet aan gedacht, dat met de feesten in Den Haag een extra-tram um 11 uren van de Lynbaan vertrok. Toen die tram omstreeks half een te Honselersdyk aankwam, waren beide visschers diep ingeslapen; oen werd nog by tijds wakker, maar te laat om zijn makker te wekken en liet gevolg was dat de smidsknecht, locomotief en wagens over het lichaam kreeg. Totaal verminkt en dood werd hij opgenomen. Te Haarlem speelden twee kleine kinde ren, het een 3 het andere ]/s jaar oud, in de bedstede der ouders. Het oudste kind gaf het jongste teerolie te drinken, dat op de bed- deplank stond, met het gevolg dat het wicht den volgenden dag dood was. Aldaar zyn Maandagavond twee treinop- zichters aangereden door een rangeerenden trein. Het been van een hunner werd stuk gereden en moet geamputeerd worden. De andere kwam met den schrik vry. Maandag avond werd bij den burgemees ter en den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam eene serenade gebracht, bedoelende eene ovatie aan de politie wegens hare stipte plichts vervulling in de ieestdagen en wegens de uit nemende uitwerking der genomen voorzorgs maatregelen. Toen de stoet voor de woning van den bur gemeester kwam, werden de voorzitters der ver- eenigingen bij dezen binnengenoodigd. Daar werden verschillende toespraken gehouden en ook een glas geledigd op de voortdurende goede verstandhouding tusschen de burgery en de overheid. Ten slotte gaf de burgemeester door het open raam aan de schare, die zich voor zijn woning bevond, met luider stem de verzeke ring zijner dankbaarheid voor de hem bereide verrassing. Bij den heer Franken ging het eveneens toe. Toen deze ten slotte op de stoep van zijn huis een „leve de Koningin" uitbracht, werd dit met instemming overgenomen en hij tevens toege juicht en toegezongen. Dezer dagen deelden wij mede hoe het spoorwegvervoer op de Amsterdamsche feest dagen is tegengevallen. Maar dit bewijst niet, dat de toevloed van bezoekers van elders klein was. De meesten zijn vóór de eigenlijke feest dagen naar Amsterdam gegaan en bijna alle gezinnen hadden hun huis vol logés. Een onzer bekende componisten, zegt de A. C., werd op 31 Augustus het slachtoffer van een zakkenroller, die hem zyn gouden horloge met ketting ontfutselde. Dezer dagen in Sche- veningen zijnde om de feestdrukte te ontvluch ten, stond hij op de tram naar Scheveningen en zag een klein heertje in zijne nabyheid,dat een gouden ketting droeg, precies op den ge- stolene gelijkende. Hij deelde zyn argwaan aan een paar Haag. sche schilders mede, die ook op de tram ston den. Een hunner beduidde hem zich stil te houden en vroeg aan het mannetje of hij ook kon zeggen hoe laat het was. De man voldeed daaraan heel beleefd. Maar toen hij op den knop drukte en het deksel opensprong, zag onze componist zyn naam en de inscriptie in het deksel staan. In zijn zenuwachtigheid greep hij horloge en ketting beet, het mannetje liet zich van de tram zakken en verdween in de boscbjes, zich veronschuldigend, dat hij het horloge in Am sterdam voor een prikkie gekocht had. Een aannemer te Woudrichem, die Vrydag bij een in afbraak zynde schuur te Nieuwen, dijk, door een vallend kapgebint werd getrof fen, waarvan een vreeselijke verwonding aan 't achterhoofd 't gevolg was, is Zondagnacht overleden. Een dame te Woudrichem, werd onder het lezen van een telegram, betreffende het onge- handig dat Slater in de worsteling van de locomotief stortte, en ofschoon het geluk ons diende door hem zyn nek te laten breken, bleef hij toch liggen als een smet op hetgeen anders een volmaak meesterstuk zou geweest zyn, dat men slechts in stilte kon bewonderen. De experts zullen in John Slater de eenige misgreep vinden in onze prachtige combinaties. Een man die zoovele zegepralen gediend heeft als ik, kan gerust openhartig zyn en dus wys ik zelf op John Slater, en noem hem een smet. „Maar nu heb ik myn extratrein op het zijlijntje van 2 kilometers, dat leidt, of liever placht te leiden, naar de verlaten Heartsease-mijn, vroeger een van de grootste kolenmynen in Engeland. „Gij zult vragen hoe het mogelijk was dat niemand den trein op die ongebruikte lyn gezien heeft. Ik antwoord dat zij over de heele lengte door een diepe kloof loopt en dat, tenzij iemand op den rand van die kloof stond, niemand er niets van kon zien. Er stond echter iemand op den rand van die kloof en dat was ik. En nu zal ik u vertellen wat ik zag. „Mijn helper was bij de verbinding gebleven, teneinde te zien of de trein wel goed op de zijlijn liep. Hij had vier gewapende mannen bij zich, zoodat, indien de trein derailleerde, 't geen mogelijk ware geweest, omdat de schroe ven verroest waren wij nog andere hulp middelen bij de hand zouden hebben. Zoodra hij gezien had dat de zijlijn veilig bereikt was, gaf hij de verdere verantwoordelijkheid aan mij over. Ik stond op een punt, waar ik de opening der mijn kon overzien en ik was ook gewapend, evenals myne twee metgezellen. Wat ar gebeurde7 ik wa« altyd gereed, zooals luk den aannemer overkomen, zoo door schrik en ontsteltenis aangegrepen, dat zij het bewust zijn verloor en, na in dien toestand een dag verkeerd te hebben, stierf. Te Gent in de Betuwe is Zondagmiddag Kommerdijk, een wijk met woningen waarin 13 gezinnen huisden, totaal afgebrand. Zaterdag avond is te Leeuwarden gevan kelijk binnengebracht de kleermaker, die een zestienjarig meisje geschaakt had. Het meisje was reeds een paar weken geleden door de politie uit Antwerpen gehaald. De schaker was onder een valschen naam te Heereuveen als kleermakersknecht werkzaam en is daar opgespoord. Te Dantumadeel is een tweejarig meisje in een onbewaakt oogenblik in eene sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Te Nijehorne, by Heerenveen, gebeurde Zondag het volgende, dubbele ongeval. Een weduwe stak de lamp aan, toen de vlam in de peer sloeg, die met een geweldigen knal uiteen sprong. De vrouw wilde het vuur met haar rokken blusschen, doch nu deelde de vlam zich aan de kleederen mede en zy kreeg vree selijke brandwonden aan beenen, buik en borst. Het 6jarig zoontje der weduwe trapte met zijn voet in een der glasscherven, waardoor een ader werd doorgesneden. Zaterdagavond zyn op het Oude Wed te Zutphen twee lyken gevonden, een van een ingezetene en een van een oud-inwoner der gemeente. Uit de ligging der lijken en van het gevonden pistool is af te leiden, dat de eerste door de laatste was doodgeschoten en de laatste daarna zelfmoord heeft gepleegd. Beide personen waren gehuwd en hadden kinderen. Te Tilburg is Zaterdagochtend een 24-jarige timmermansknecht van een stelling gevalleD. Zyn toestand is hoogst gevaarlijk. Onlangs is gemeld, dat door het afsteken van bengaalsch vuurwerk op den kerktoren te Tegelen, bij gelegenheid van het kroningsfeest, kerk en toren waren afgebrand. Thans ver neemt men dat een gerechtelyke instructie in deze zaak geopend is. Tusschen Beek en Donk is een heer uit Assen uit de stoomtram gevallen en op de plaats dood gebleven. De soldaten-moeder. In de Prov. Gr. Crt. wordt door een oud- onderofficier van het Indisch leger het een en ander medegedeeld omtrent mevr. C. Kempers Stutterheim, die bij de troonsbestijging dei koningin met de orde van Oranje-Nassau be giftigd werd. Zij is geboren te Groningen en kort geleden met haar man, gepensionneerd kapitein-kwar tiermeester, uit Indië gerepatriëerd, en vestigde zich te 's Hage. Toen zij in Indië was, vol deed zy aan een ingeschapen neiging om over al en waar het mogelyk was den minderen militair met raad en daad by te staan. Bij hare huishouding (want zij is een voor- treffelyke huisvrouw en moeder) wist zij tyd te vinden, om op expeditie de gewonden en zieken te helpen en te laven, troost en moed in te spreken; en die zwaar beproefde mannen, die zoo liefderijk door haar in bange uren werden bygestaan, stierven dikwyls met haar eerenaam op hunne stervende lippen Onze Soldaten-Moeder In garnizoen was zij het die de hospitalen bezochtzij was het die voor alle soldaten eene rechte gevoelige, waardige, brave moeder was, en als zij de ziekenzaal opkwam beladen met versnaperingen, dan was het of de liefde- zon in eens begon te schynen. Zy wist afgedwaalden weer terug te brengeD en de studeerende jongelingschap was zij niei alleen tot moeder, neen van velen de raadsman en een onwaardeerbare steun op de zoo moei lijke baan om officier te worden. Toen zij gedecoreerd was, kwam een gene raal haar met eigen hand het ridderteeken van Oranje-Nassauhaar geschonken door dekonin gin, die zij zoo innig lief heeft, op de borsi hechten, en toen de speld vast zat, sprak hij „Mevrouw als er een het verdiend heeft, dan zijt gij het." gij ziet. „Zoodra de trein op de zyiyn was remde Smith, de stoker, en voor dat by den trein weer in volle vaart gebracht had, sprong hij, evenals Mc Pherson en mijn Engelsche agent, er af, voor dat het te Iaat was. Waarschijnlijk heeft dit remmen de aandacht der reizigers getrokken, maar de trein was alweer in volle vaart toen hunne hoofden aan het raampje verschenen. Ik moet er nog om lachen als ik denk hoe verbijsterd zij moeten geweest zijn. Stel u uwe eigen gevoelens voor, als gy, uit een weelderig spoorwegrijtuig kykende, eens klaps merkt dat gij rydt over verroeste, ver sleten rails, geel en rood van ouderdom en verval. Wat een schrik moet dat voor hen geweest zijn toen zij begrepen dat het niet Manchester was, maar de Dood, die hen aan het einde van die lyn wachtte. Maar de trein snorde in dolle vaart voort, hossende en schokkende over de kapotte rails, terwijl de- wielen vreeselyk krasten over het verroeste ijzer. Ik stond vlak by hen en kon hunne ge zichten zien. „Ik geloof dat Caratal bad het wa3 alsof hy een rozenkrans in de hand hield. Do ander raasde als een dolle stier, die bloed riekt. Hij zag ons staan op den rand en wenkte als een bezetene. Toen rukte hij zijn taschje van zijn hand en wierp het in onze richting, nit het raampje. Zijn bedoeling was duidelijk. Dit waren de bewysstukken, en zij zouden stil zwijgendheid beloven als hun leven ge spaard werd. Het zou my heel aangenaam geweest zyn als ik het had kunnen doen, maar zaken zijn zaken. Bovendien was de trein nu evenmin in onze macht als in de hunne. Het Noorderlicht van Vrijdagavond was o. a. te Brussel uren te voren aangekondigd door belangryke magnetische afwykingen. Omstreeks 25 jaar geleden, toen het fraaie natuurverschijnsel herhaaldelijk en kort op elkander werd waargenomen, heette het steeds dat het de voorbode was van eene lage tem peratuur. Of dit toen uitkwam herinneren wij ons niet meer. Maar ditmaal is een tempera tuurverlaging zeker uitgebleven. De Belgische componist Adolphe Samuel, directeur van het conservatorium te Gent, is Zondag overleden. De gemeenteraad van Spa besloot eene belasting van 400.000 frc. te heffen van de zich aldaar bevindende speelclubs. De pachter dier voortreffeiyke inrichtingen heeft nu tegen 1 Oct. de helft van zijn personeel ontslagen en de bezoldiging der overigen met de helft ver minderd. Hierover in woede ontstoken, is dit personeel 's nachts de straten doorgetrokken, schreeuwende: „Weg met Polla!" een der raadsleden, voor wiens woning, evenals voor een paar andere, zy verder eene serenade van ketelmuziek brachteD. Van liberale zyde wordt beweerd, dat de pachter de thans afgedankte honderd alleen in dienst had, om bij verkiezingen den clericalen zooveel stemmen meer te verzekeren. Maandag is te Parijs een hevig onweer gevallen, dat werd gevolgd door zwaren regen en de lucht wat deed afkoelen. Zondag zyn te Bayonne bij een stieren gevecht behalve vele stieren 10 paarden gedood. EeDigen tyd geleden maakten wij melding van een Engelschen zwemmer, Frank Holmes uit Birmingham, die zich by Dover oefende ten einde het Kanaal te kunnen overzwemmen. In de afgeloopen week heeft hij het beproefd, bij stil weder, warm water en onder behoorlijk geleide. Alle omstandigheden schenen dus gun stig, maar toen hij 24 Engelsche mijlen had afgelegd en nog maar 6 mijlen van de Fransche kust verwijderd was, begon de wind op te steken en werd de zee zoo onstuimig, dat de zwemmer zyne poging moest opgeven. Pas had bij Wellingborough het bekende spoorwegongeluk plaats gehad, dat een aantal slachtoffers maakte, of bijna op dezelfde plaats is een poging ontdekt om een sneltrein te doen ontsporen. Prins Max van Baden, een jaarlijksch be zoeker van ons land, is verloofd met een Rus sische prinses. Herbert von Bismarck moet liet plan hebben Friedrichsruhe te sloopen en door een nieuw gebouw te vervangen. Van groote piëteit getuigt dit o. i. niet. Prins Bismarck werd eens achtervolgd door een Amerikaan, die zijn zoon voor een zekere diplomatieke betrekking wilde laten benoemen. „Het is een merkwaardige jongen", zei de trotsche vader. „Hy spreekt zeven taleu". „Inderdaad zei Bismarck. „Wat zou hij dan een buitengewoon goede oberkellner zijn". Norman Neruda, de groote Alpenkenner, is met zyn vrouw op zijn geliefde bergen om het leven gekomen. In Japan heeft weer een typhon gewoed, welke vooral de midden-provincies teisterde, ook doordien het water werd opgezweept en het land overstroomde. Het telegrafisch verkeer werd geheel, het spoorwegverkeer gedeeltelyk belemmerd. Uit Victoria (Br. Columbia) wordt gemeld dat de stad New Westminster door een brand geheel is vernield. Vooral de handelswijk is zwaar getroffen. De schade bedraagt 500000 pd. st. Verknopingen enz. Door burg. en weth. van Middelburg werd heden middag ten raadhuize aanbesteed: het bekrammen van een gedeelte der weder- zijdsche dyken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven. Ingeleverd werden vier biljetten van de heeren: A. de Leeuw te Nieuwdorp voor f 1160, J. de Jonge te Middelburg voor 1158, G. van Meelen te Vlissingen voor f 1145 en J. de Bree te Terneuzen voor f 1111.11. „Hij hield op met gillen toen de trein een bocht maakte en zij de zwarte, gapende opening van de mijn voor zich zagen. Wij hadden de planken weggenomen die er over heen lagen en de openiDg geheel vrygemaakt. De rails hadden vroeger tot vlak bij de schacht geloopen voor het gemak van het kolenladen en wy hadden er nog maar een paar by te voegen gehad, om tot op den rand te komen en daar de rails niet precies de lengte hadden, staken zij ongeveer drie voet boven den afgrond uit. Wy zagen de twee hoofden aan het portier, Caratal onderaan, Gomes er boven, maar zij waren beiden verstomd door hetgeen zy zagen. En toch konden zij hunne hoofden niet naar binnen halen. Het scheen dat die aanblik hen verlamd had. „Ik was benieuwd hoe de trein in volle vaart de diepte zou ingaan waarheen ik hem geleid had, en stond er vol belangstelling naar te kijken. Een mijner collega's meende dat hy er overheen zou springen en het scheelde ook inderdaad niet veelmaar gelukkig kwa men de buffers van de locomotief met een vreeselyken schok tegen den overkant van de schacht terecht. De schoorsteen vloog er af, de tender, de rytuigen, alle3 werd met een ruk naar omlaag gesmakt, 't geen een oogenblik, met de overblyfselen van den locomotief den ingang verstopto. Daarop zakte er in het midden iets in en de heele massa groen ijzer, gloeiende kolen, koperen bonten, wielen, houtwerk, kus sens, alles stortte door elkaar in de diepte. Wij hoorden het gekraak van de stukken, die tegen de wanden stietten en een heelen tyd daarna kwam er pas een doffe slag toen had de trein den bodem bereikt. Misschien was de ketel gesprongen, want na die plof kwam er( Maandag avond werd door alle muziek korpsen uit de residentie, benevens die van het zevende regiment infanterie uit Amsterdam, het vierde regiment infanterie uit Leiden en de pypers der mariniers een taptoe met fakkel licht gehouden. Terwyl de Koninginnen mot hare tafelgasten op het balkon zaten, werd door deze korpsen voor het paleis de taptoe uitgevoerd. Eerst klonk de roffel (geeft acht), daarna de taptoe van de hoornblazers der infanterie, die dei- trompetters van do cavalerie, die der marine en eindelijk die der tamboers van de infanterie. Vervolgens werd door alle muziekkorpsen ge speeld het plechtige en in de algemeene stilte prachtig klinkende koraal Nun danket allen Gott. Daarna brachten die korpsen ten gehoore den Nederlandschen militairen marschHulde aan Hare Majesteit Wilhehnina, gecomponeerd door den leider den heer Bouwman. En ten slotte het Wilhelmus, oude toonzetting. De Koningin betoonde zich zeer ingenomen met deze hulde en liet de korpsen, hun alge- meenen leider kapitein Nierstrasz en den diri gent, den heer N. A. Bouwman, daarvoor hartelyk dank zeggen. Deze taptoe maakte verder nog eene wande ling door Den Haag, wat weder een recht feestelijke stemming te weeg bracht. In de schitterend verlichte Indische zaal van het departement van koloniën sloegen de Indische vorsten het voorbijtrokken van den stoet gade. De minister, de heer Cremer, had zyn gasten persoonlijk ontvangen. Op de Heerengracht hielden de muziekkorpsen stand voor de woning van den oud-minister Rüell, die dien avond, in zyn hoedanigheid van eerevoorzitter van de commissie van ont vangst der buitenlandsche journalisten, dien vreemden persmannen een receptie had aange boden. De koninklyke kapel speelde het Wil helmus, terwijl de journalisten aan de geopende venster8 stonden. Dinsdag middag. De volksfeesten, die heden middag op het sportterrein werden gegeven, lokten een zeer talrijk bezoek. De Koninginnen, die het terrein bezochten, werden zeer geestdriftig toegejuicht, terwijl aan HH. MM. bouquettten werden aangeboden. De heer mr Geneel, voorzitter der subcom missie, had den dank in ontvangst te nemen van H. M. de Koningin, die alle leden van het uitvoerend comité toesprak. De Koninginnen maakten een rondrit over het geheele terrein. Ook het concours hippique in de Maliebaan, uit 8 nummers bestaande, slaagde uitmuntend. De Koninginnen werden zeer toegejuicht en ontvingen bouquetten. 's Cravenhage. De Koningin zal zich by de teraardebestelling van de Keizerin van Oos tenrijk doen vertegenwoordigen door haar opperjagermeester baron Van Pallandt. Madrid. De senaat machtigde de regeering tot het teekenen van het vredesverdrag. verzending en laatste buslichting der MA1J aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.) 16 Sept. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst)16 Sept. 1.05 's nam. Napels (Duit8che dst.). 19 Sept. 1.05's nam. öarseille Lloyd20 Sept. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 23 Sept. 1.05 's nam. Rotterdam Lloyd23 Sept. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 24 Sept. 5.45's morgens, lenua (Nederl.) 27 Sept. 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver ronden de correspondentie voor Atjeh en dc Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappy Nederland. nog een slag en er steeg uit de zwarte diepte een dichte rook- en stoomwolk op, die als regen op ons neerviel en zich daarna verspreidde in lichte wolkjes, die wegdreven in denzomer- zonnenschijn en alles werd weer stil in de Heartseere myn. „En nu wy onze plannen zoo goed ten uit voer hadden gebracht, moesten wij zorgen geen sporen er van achter te laten. „Onze ploeg werkvolk had reeds aan het andere einde de rails opgenomen, de verbinding ver broken en alles weer gemaakt zooals het ge weest was. Wy waren even druk bezig bij de mijn. De schoorsteen 'en andere brokstukken werden er in geworpen, de planken werden weer over de schacht gelegdals te voren, de rails, die er heen leiden opgebroken, en weg gebracht. Daarop verlieten wij, zonder over haasting, doch zoo spoedig mogelijk het land de meesten begaven zich naar Parys, mijn Engelsche collega ging naar Manchester en Mc Pherson naar Southampton, van waar hij naar Amerika toog. De Engelsche bladen uit dien tyd kunnen getuigen hoe goed wij ons werk gedaan hadden en hoe volkomen wij de knapste rechercheurs het spoor bijster gemaakt hadden. „Gij zult u herinneren dat Gomez zijn tasch met papieren uit het raampje wierp, en ik behoef u niet te zeggen dat ik mij daarvan meester maakte en hem bij myne patroons bracht. Het zal dezen echter wel interesseeren te vernemen dat ik uit dien tasch een paar papiertjes als aandenken behield. Ik heb geen lust om die publiek te maken, maar een ieder is zichzelf het naaste op deze wereld en wat kan ik anders doen als mijne vrienden mij niet te hulp komen, wanneer ik hen noodig heb Algemeen Overzicht. De Dreyfuss zaak neemt een vreemden loop ol juisterzij loopt nief, en blijft wat zy is, een vreemde warrewinkel. Maandag zou de ministerraad worden gehou den welke over de revisie moest beslissen. Maar de heeren wei den het niet spoedig eens en moes ten des middags andermaal byeenkomen. Onder het publiek gaf dit aanleiding tot allerlei ge ruchten. De generaals die in de zaak betrok ken waren geweest, de Boisdeffre, Gonse en Saussier waren in den ministerraad ontboden en Zurlinden was afgetreden, zoo vertelde men elkander. Maar het blijkt dat generaal Zurlinden te Parijs blijft, en dat hy Sarrien bij het onder zoek der dossiers zal helpen. Alweer ryst de vraagwaarom Zurlinden en niet PicquartV Maar deze, die de zaken kent, mag nu een maal niet worden gehoord. Zelfs de rechtbank oordeelde het beter den man, die alles weet en vele gevaarlyke geheimen kent, voorloopig maar achter slot te laten. Over het voorgevallene in den ministerraad deelt het officieele communiqué het volgende mede: „Op voordracht van den minister van oorlog heeft de president der republiek luitenant kolonel Du Paty de Clam, op non-activiteit gesteld. Deze disciplinaire maatregel is het gevolg van het onderzoek van den generalen staf, aangaande de handelingen van den overste in de zaak-Ester hazy. De minister van justitie heeft een nieuw uitstel gevraagd, om het onderzoek van de dossiers, welke hem door den minister van oorlog waren overhandigd, voort te zetten. De volgende bijeenkomst van den ministerraad is op Zaterdag bepaald." Geheel onverwacht is dit uitstel niet, maar waarvoor dient het? De revisie is en blijft onvermydelyk, en kan niet worden tegenge houden, noch door eenig stuk uit het dossier, noch door eenige conclusie uit dat dossier ge trokken. Sedert ontdekt is, dat het dossier een valsch stuk behelsde, houdt do geheele papieren- rommel op bewijskracht te hebbensedert de ontdekking dat vier generaals en een burger- minister zich door dat valsche stuk lieteu beetnemen, is elk oordeel van den staf over dat dossier waardeloosen sedert bleek dat een stafofficier het valsche stuk maakte, is de geheele staf verdacht, niet in juridischen,maar in wetenschappelijken zin, gelyk bv. vee dat met een aangetast dier in dezelfde weide is geweest. En de vermoedens, welke tegen den staf bestaan, zullen er zeker niet minder op worden nu de regeering erkent, dat er aan Du Paty de Clam ten minste een steekje los is. Alweer dus een rechtvaardiging van wat Picquart, Zola en Bertulus hebben beweerd. Maar wat moeten er toch een vreeselijke geheimen te ontdekken zijn, dat de ratten het zinkende schip niet durven verlaten en er nog steeds mannen gevonden worden, bereid hun invloed aan te wenden om do zaak te smoren en hun naam aan het schandaal te verbinden. De jongste verklaring is deze, dat men moed willig uitstel zoekt tot de groote manoeuvres zijn afgeloopen. Men zou de stemming van het leger en vooral Faures plannen niet willen bederven. Want Faure, even groot paardryder als jager, geurt graag by de manoeuvres, en had zich daar verleden jaar zelfs een costuum voor aan geschaft, dat een tusschending tusschen poli tiek en uniform was. Hij zou Maandag avond met Zurlinden per extra trein naar het hoofd kwartier gaan. Maar, gelyk wy reeds zeiden, Zurlinden blijft te Parijs zeker om te zorgen dat collega Sarrien niet te veel ziet. Clemenceau beweert en de houding van Zurlinden geeft aanleiding het te gelooven dat 's ministers tegenstand tegen de revisie alleen ten doel heeft Boisdeffre en Mercier te redden. Messieurs, gy kunt gelooven, dat Herbert de Lernac even geducht is, wanneer hy tegen u is, al3 wanneer hy vóór u is, en dat hij er de man niet naar is om zich ter dood te laten brengen, voordat hij u allen op weg naar Nieuw-Caledonië heeft gezien. In uw eigen belang, niet in het mijne, zeg ik, haast u, monsieur de Generaal en baron (de lezer kan de namen zelf invullen, als hij wil.) Ik beloof u dat er in de volgende uit gave geen oningevulde namen zullen staan. P. S. Mijn handschrift overlezende, zie ik dat ik nog iets vergeten heb. Het betreft dien ongelukkigen Mc Pherson, die zoo dwaas was om aan zijn vrouw te schryven en haar naar New-York te laten overkomen. Men begrijpt dat wanneer er belangen zooals de onzen óp het spel staan, wij die niet konden blootstellen aan de kans dat een man uit dien stand zijn geheim aan een vrouw zou toevertrouwen of niet. Nu hij eenmaal zijn eed geschonden had door aan zijn vrouw te schrijven, konden wij hem niet langer vertrouwen. Wy namen dus maatregelen, om zeker te zijn dat hy zijn vronw nooit sprak. Ik heb wel eens gedacht dat het vriendelijk tegenover haar zou zyn om haar te doen weten, dat zij gerust weer kan her trouwen. EINDE. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 18 Sept. Vierde Zondagavond con cert. Schuttershof 8 u. Woeusil. 21 Sept. Concert Orelio, Wolters, Mann. Cwicert- en gehoore. Zaterdag 24Sept. Najaarsz. polder Walche ren. Polderhuis Abdy 10 u.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2