MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 216, 141° Jaargang, 1898. Woensdag 14 September. FEUILLETON. DE VERMISTE EXTRA-TREIN. Dese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., I.~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 13 Sept. 8 u. vm. 62 gr. 12 u69 gr., av. 4 u. 67 gr. F. Verw. zw. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andera familieberichten an Dankbotuigingen van 17 regels 1.50; elke regel moer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligt voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nleuwenhuijzen. Middelburg 13 September. Eerste kamerverkiezing. Heden kwamen de Proviociale Staten van Zuid-Bolland te 's Gravenhage bijeen tot bet kiezen van een lid der Eerste kamer in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Muller Szn. Gekozen werd de heer F. B. 's Jacob, burge meester van Rotterdam, (lib.) met 44 van de 77 stemmen. De heer J. P. Havelaar, oud-minister, (anti-rev.) had 32 stemmen. Plaatsing in het Staatsblad. In verband met den jongsten brief van onzen Haagschen briefschrijver merkt Het Vad op, dat het besluit tot bijeenroeping der vereenigde zitting reeds 15 Aug. in bet Staatsblad werd geplaatst. Volkssanatoria. Het Weekblad der Ned. Maatsch. tot bev. der Geneeskunde verklaart zich hoogelijk inge nomen met het geschenk, door de Koningin- Moeder bij de aanvaarding der Regeering van Koningin Wilhelmina voor ons volk bestemd. Door deze daad is, zoo schrijft zijn redac tie, de traagheid overwonnen, die in dengere- gelden, modernen Staat ingrijpende en kostbare vernieuwingen zoo moeilijk maakt. Brebmer had practisch aangetoond dat open lucht-behandeling en longgymnastiek in sana toria machtige factoren zijn voor de genezing van lijders aan long-tuberculose. Duitsche ge neeskundigen volgden zijn methode, stichtten op hun beurt sanatoria en brachten in zijn voorschriften nog verbeteringen aan. Na de slechts voor meer gegoeden bereikbare sana toria, kwam in Duitschland de FoZ&s-Sanatoria, die nu reeds in grooten getale over het ge heele Rijk zijn verspreid, terwijl er bovendien nog vele in aanbouw of geprojecteerd zijn. Ook in Zwitserland, Engeland en Frankrijk werden welgeslaagde pogingen in het werk gesteld om zulke heilzame inrichtingen tot stand te brengen. Nederland bleef achter. Nadat Wijnhoff, Kooyker en Homoet hun stem hadden doen hooren, kwam in bet vorig jaar een Centraal-Comité voor de oprichting van Volks-Sanatoria, tot stand, dat tal van plaatselijke commités in het leven riep om het groote werk voor te bereiden en ons waar schijnlijk over eenige jaren het eerste sana torium zou hebben geschonken. Nu is met éen slag aan de groote moeilijk heden, welke deze energieke vereeniging te overwinnen had, een eind gekomen. De stich ting van het eerste Nederlandsche Volkssana torium is verzekerd. Wanneer de ervaring de behoefte aan meer sanatoria aantoont, zal het verkrijgen van krachten en fondsen niet zoo veel weerstand meer vinden. De traagheid is overwonnen Wij medici, die het best den omvaDg van den nood kennen der kleine burgers, die in 4. Uit het Engelsch. VAN A. C ON AN DOYLE. „Ik beschuldig niet allen van geweten te hebben wat er gebeuren zou. Er stonden, zooals ik zeide, groote fraanoieele en politieke belangen op het spel en er werd een syndi- caat gevormd om de zaak te regelen. „Sommigen teekenden daarvoor, zonder te weten wat er mee beoogd werd, maar anderen begrepen het heel goed, en zij kunnen er van op aan dat ik hun namen niet vergeten heb. Zij waren gewaarschuwd dat Monsieur Caratal zou komen, lang voor dat hij Zuid-Amerika verliet, en zij wisten dat de bewijzen, welke by in handen had, zeker hun aller ondergang zouden teweeg brengen. Het syndicaat be schikte over een onbegrensd kapitaal geheel onbegrensd, begrijpt gij. Zij zagen uit naar een agent, die in staat was om deze reusach tige macht te gebruiken. Den man, dien zij kozen moest zijn: vindingrijk, vastberaden, handig een man uit duizenden. Zij kozen Herbert de Lernac, en ik moet zeggen dat zij gelijk hadden. „Mijn taak was: mijne onderhoorigen te kiezen, ruimschoots gebruik te maken van de macht welke het geld geeft, en te zorgen dat Monsieur Caratel nooit Parijs bereikte. Met grooten ijver toog ik aan het werk, een uur nadat ik mijne instructies had gekregen gu de stappen, welke ik deed, waren de een kleine woning met bekrompen beurs in de onmogelijkheid verkeeren de voorschriften van hygiëne, voeding en arbeidsregeling op te vol gen, waarvan met grond heil mag worden verwachtwij, die weten hoe ontzaggelijk groot het aantal der gezinnen is, dat getroffen wordt door de ramp der tuberculosewij voelen het diepst de beteekenis der Koninklijke beslissing, en mogen, als de m£est bevoegden, vooraan- staan onder degenen, die aan Hare Majesteit de Koningin Moeder den hartgrondigen dank der natie betuigen voor den kracht dadigen, zedelijken en stoffelijken steun, welken zij aan de onvermoeide, maar dikwerf moedelooze, be strijders der tuberculose verleent. Moge de Regeering harer Dochter, Koningin Wilhelmina, gekenmerkt zijn door vele zulke beslissingen, die toonen, dat het hoofd van den Staat waarneemt en gevoelt, waardoor steun, aanmoediging en voorbeeld nationale nooden te lenigen, nieuwe wegen van vooruitgang]te ope nen zijn. De vrouw als mondig Staatsburger. Door het bestuur der Vereeniging voor Vrouivenkiesrechtis,bij gelegenheid der audienti" te Amsterdam, aan onze Koningin een adres overhandigd waarin de hoop, en blijde ver wachting uitgesproken wordeD, dat de wgze, waarop Hare Majesteit haar hooge plaats aan het hoofd der natie zal bekleeden, het bewijs zal leveren van den veredelenden invloed, die uitgaan kan van de vrouw. De vereeniging verzoekt Hare Majesteit eer biedig Haar hoogeu invloed te willeD aan wenden bij Haar raadslieden om hun aandacht, te vestigen op de ondergeschikte positie, die de vrouw inneemtiu den Nederïandschen Staat, en hoopt, dat het Hare Majesteit moge beha gen zich te doen voorlichten omtrent de be zwaren, die de vrouw heeft tegen de bestaande maatschappelijke orde en Staatsinrichting, welke bezwaren hun grond vinden in haar ge mis aan politieken invloed. „Als onder Uwer Majesteits Regeeriug Nederland de andere Europeesche rijken voor ging in erkenning der vrouw als mondig Staatsburger, aldus eindigt het adres, dan voor zeker zou Uwe Regeering gezegend zijn BFAOEMLN UJ4J* ENZ. Bij kon. besluit: is Bern. Zweers, toonkunstenaar te Amster dam, benoemd tot ridder in de orde van 0ranje-Na8sau is de kap.-luit. t./z. E. Meyboom eervol ont heven van de betrekking van lid der commis sie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, en die betrekking opgedragen aan den kap.-luit. t./z. H. P. Netscher, stafofficier der zeemacht in de maritieme directie Amster dam; is benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier (met de Zwaarden) de kolonel J. F. Diemer, commandant van het 2de reg. veld-art. beste, die er voor mijn doel bedacht konden worden. „Iemand, dien ik vertrouwen kon, werd onmiddellijk naar Zuid-Amerika gezonden om met monsieur Caratal te reizen. Ware bij in tijds gekomen, dan zou de boot Liverpool nooit bereikt hebben maar zij was helaas! reeds vertrokken eer mijn agent aankwam. Ik rustte een kleine gewapende brik uit om haar te ontmoeten, maar ook daarin was ik ongelukkig. Gelijk alle groote plannenmakers was ik echter op teleurstellingen voorbereid, en bad allerlei uitwegen bij de hand, zoodat het een of het ander moest gelukken. Gij moet de moeilijkheden mijner ondernemingen niet te gering schatten, of denken dat eenalle- daagsche moord voldoende zou zijn. Wij moes ten niet alleen monsieur Caratal ombrengen, maar ook zijne stukken en zijne reisgenooten, indien wij reden hadden om te gelooven dat hij hun zijne geheimen had toevertrouwd. En gij moet niet vergeten, dat zij op hunne hoede en op alle dergelijke aanslagen voorbereid waren. „Het was een taak die in alle opzichten mijner waardig was, want ik ben altijd heel zeker van mijn zaak, als een ander er voor zou terugdeinzen. „Ik was geheel gereed voor de ontvangst van Monsieur Caratel te Liverpool en ik was des te ijveriger, omdat ik alle reden had om te gelooven, dat hij maatregelen had genomen voor een sterke bewaking, zoodra hij Londen bereikte. Wat er gedaan werd moest gedaan worden, tusechen bet oogenblik dat hij te Liverpool aan wal stapte en dat waarop hij te Londen aankwam. Wij maakten zes plannen gereed, het een al bewerkelijker dan het andere; UIT STAD EN PROVINCIE. In de eerstvolgende zitting van den ge meenteraad van Middelburg zal ter tafel komen een adres van J. Rijkse, werkman aan de gasfabriek, waarin hij, die, om deel te nemen aan de te Renkum voor H. M. de koningin te houden revue, voor ongeveer 3 h 4 weken onder de wapenen is geroepen, schade loosstelling vraagt voor het door hem te derven loon. Bure. en weth. berichten hieromtrent dat de directeur der gasfabriek over adressant tevreden is, zoodat hij na zijn terugkomst van onder de wapenen weder bij de fabriek in dienst zal worden genomen. Mochten wij zeggen burg. en weth. ten slotte door u worden gemachtigd adressant wegens de onmogelijkheid aan de fabriek ge durende den tijd dat hij zijn militieplichten vervult, werkzaam te zijn, financieel te gemoet te komen, dan zullen wij niet nalaten van die machtiging naar behooren gebruik te maken. Verder zal nog worden overgelegd een adres van eenige bewoners van het Bastion, om betere verlichting van dat deel der gemeente Het 2e bataljon van het 3e regement in fanterie uit Middelburg, dat deelneemt aan de a.s. veldoefeniBgen in Gelderland, vertrekt Donderdagmorgen om 8 uur 12 min. Gr. tijd naar Loenen (Gelderland). Door den minister van marine zijn met ingang van 1 October a. s. bij het loodswezen van het 6e district, standplaats Vlissingen, benoemdtot zeeloods de loodskweekeling der le klasse P. van Saanetot loodskweekeling der le kl. de loodskweekeling 2e kl. A. Hoek en tot loodskweekeling der 2e kl. de matroos A. van Gelder. In den Migelschenpolder onder Rilland sloegen Maandag twee voor een rijtuig gespan nen paarden op hol. Het rijtuig slingerde tegen een boom en de cin zittende voerman, een boerenknecht, werd op don weg geworpen. Hij kwam ook tegen een boom terecht en werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. In eene Maandag te S t a v e n i s s e ge houden vergadering van ingelanden van het calamiteuze waterschap Stavenisse, werd be noemd tot ontvanger-griffier de heer A. F. Denzelfden morgen werd in eene vergadering van den dijkraad van genoemde waterkeering benoemd tot secretaris-ontvanger eveneens de heer A. F. Hanssens, terwijl voor een lid van het bestuur opgemaakt werd eene voordracht, waarop de heeren C. Steendijk (aftr. lid), L. Hage en C. Tuijnman geplaatst werden. Door een onbekende oorzaak ontstond Maandag in de wijk Oude-polder onder Zuid- dorpe een begin van boschbrand. Het opwer pen van aardhoopen kon 't voortgaan der vlam men niet beletten. Chassé, een in den smokkel handel algemeen bekend persoon, wapende daarop eenige mannen met een spar, die daarmede de welk daarvan gebruikt zou worden, zou van zijn eigen bewegingen afhangen. Wat hij ook deed, wij waren klaar. Indien bij te Liverpool ware gebleven, waren wij gereed. Of bij een gewonen trein nam, een sneltrein of een extra trein alles was voorbereid. Alles was voorzien en geregeld. „Gij begrijpt dat ik dit niet alles alleen kon doen. Wat wist ik van Engelsche spoorweg lijnen Maar geld verschaft bereidwillige agenten door de heele wereld en ik had zeer spoedig een van de knapste hoofden in Engeland tot mijn beschikking. Ik zal geen namen noemen, maar het zou onbillijk zijn als ik mij zeiven al de eer toekende. Mijn En gelsche bondgenoot was zulk een bondgenoot schap waard. Hij kende de Londen- en West- Kustlijn door en door en beschikte over een ploeg werklieden, die betrouwbaar en schrander waren. Het denkbeeld was van hem, en mijn eigen oordeel werd alleen vereischt voor de bijzonderheden. Wij kochten verscheiden be ambten om, waaronder de voornaamste was James Mc Pherson, van wien wij bijna zeker wisten dat hij conducteur zou worden op een extratreinSmith, de stoker was ook in onzen dienst. John Slater, de machinist, was gepolst, maar die bleef halsstarrig en gevaarlijk zoodat wij er verder van af zagen. Wij hadden geen zekerheid dat Monsieur Caratal een extratrein zou nemen, maar hielden het voor zeer waar schijnlijk, want het was van het grootste gewicht voor hem om zonder verwijl Parijs te bereiken. Dus hadden wij voor dit geval bijzondere maatregelen genomen, maat regelen, die tot in de kleinste bijzonderheden geregeld waren, lang voordat zijn stoomboot in het gezicht van de kust van Engeland was. vlammen uitsloegen. Ongeveer 100 Gentsche roeden bosch is verloren gegaan. Tot kommies 3 j klasse bij 's rijks be lastingen zijn bevorderd de kommiezen der 4e klasse B. J. ten Bokum en G. L. Jedema te Sas van Gent, J. F. Zonnovijlle te Sluis, C. Kopmels te Hansweert (tyd.) en J. de Ronde te Kauter. Zondag jl. bracht het muziekkorps van de dienstdoende schutterij te Eecloo, ongeveer 40 man sterk, vergezeld van den majoor commandant en eenige officieren, een bezoek aan Philippine. Na het spelen van de Nederlandsche volks liederen voor de woning van den burgemeester, werden een zestal muziekstukken uitgevoerd op de mooi versierde kiosk op de markt. De zangvereeniging Oefening baart Kunst te Philippine was om twee uur naar 't gehucht de Posthoorn getrokken, om de muziek van Eecloo in te halen. Doordat dienzelfden middag ook een 30-tal Gentsche postambtenaren met hunne familie leden een uitstapje naar het dorp hadden ge maakt, heerschte er dien dag eene groote levendigheid in Philippine. RECHTSZAKEN. Arrondissemenvs-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingL de M.37 jaar, arbeider, IJzendyke, en C. S., 26 j., sjouwer, Middelburg, beiden tot 7 d. gev.straf; mishandeling van een ambtenaarM. G., 16 j., werkjongen, Middelburg, tot 1 m. gev.straf; beleediging en mishandelingK. v. B., 44 j., bootwerker, Terneuzen, t >t f 10 b. s. 10 d. h.; diefstal: K. F. H. S., 26 j., sjouwer, Vlis singen, tot 4 m. en J. B. W., 17 j., sjouwer, Middelburg, tot 3 m. gev.straf helingH. A. A., 17 j., schildersknecht, Middelburg, tot 7 d. gev straf, en huisvredebreuk: W. F., 19 j., koopman* en D. v. d. P., 37 j., smid, Middelburg, J. O., 37 j., werkman, Koudekerke, en J. C. C., 24 j., steenhouwer, Middelburg, en A. v. P., 42 j., herbergier, Axel, allen f 3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken N. K., 42 j., herbergier, Axel, beklaagd van beleediging. LANDBOUW. Donderdag 22 dezer wordt vanwege de centrale tentoonstellingsvereeniging Landbouw belang in de sociëteit Landbouw en handel te Zierikzee weder een tentoonstelling van zaaigranen gehouden. Prijzen van 5 en 2.50 worden uitgeloofd voor Challenge-tarwe, ruwarige en gladarige Essextarwe en voor rogge. KERKNIEUWS. Zondag morgen werd de heer G. Wisse Jr., beroepen predikant te Gouda (A), aldaar be vestigd door den heer P. J. Baaij van Camper- land, die sprak naar aanleiding van 2 Tim. 2 1. Des avonds deed de heer Wisse zijne intrede, Het zal u wel grappig voorkomen dat een mijner agenten in de loodsboot zat, die die boot in de haven bracht. „Zoodra Caratal te Liverpool aan wal stapte wisten wij dat hij gevaar duchtte en op zijn hoede was. Hij had als bediende een gevaar lijken kerel, Gomez genaamd, meegebracht, een man die wapens droeg, en voornemens was die te gebruiken. Die man droeg de gewich tigste papieren van Caratal bij zich en was bereid, deze zoowel als zijn meester te verde digen. Het was waarschijnlijk dat Caratal hem in het vertrouwen had genomen en dat het tijd en kracht verspillen zou zijn om -CaratsT zonder Gomez uit den weg te ruimen. Zij moesten hetzelfde lot deelen en onze plannen daartoe werden zeer vergemakkelijkt door hun verzoek om een extra-trein. Op dien trein waren twee van de drie beambten eigen lijk in onzen dienst, tot een prijs, die hen voor het leven onafhankelijk zou maken. Ik ga niet zoover van te beweren dat de Engel- schen eerlijker zyn dan eenige andere natie, maar 'k heb wel ondervonden, dat zij duurder zijn om om te koopen. „Ik heb reeds gesproken van mijn Engel- schen agent een man die een groote toe komst voor zich heeft, tenzij de kwaal in zijn keel hem ontijdig wegneemt. Hij was belast met al de schikkingen in Liverpool, terwijl ik te Kenyon in het logement op een cijfer telegram wachtte, om te behandelen. Toen de '■xtratrein besteld was, seinde de agent mij onmiddellijk en waarschuwde mij hoe gauw alles klaar moest zijn. Hij zelf verzocht, onder den naam van Horace Moore, dadelijk ook om een extratrein, in de hoop dat hij in die van Monsieur Caratel zou gezet worden, 't geen waarvoor hij tot tekst had gekozen 1 Cor. 2 2 en Handel. 18 9 en 10. Bij beide godsdienstoefeningen waren velen opgekomen. Verschillende Berichten. Da minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrouwen, die alsnog wenschen te solliciteeren naar de betrekking van boekhouder (jaarwedde ƒ300, met genot van vrije woning, vuur, licht en verpleging) aan het eerlang te openen rijks gesticht voor krankzinnigen te Grave, zich, vóór 18 dezer, bij een op gezegeld papier geschre ven verzoekschrift tot de Koningin behooren te wenden. Te Haarlem is overleden de heer dr A. A. Deenik, oud-leeraar in de geschiedenis, aard- rijks-, taal- en letterkunde aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld dat ten aanzien van een vrouw, wonende in de Oranjeboomstraat te Rotterdam vermoedens waren gerezen, als zou zij hare dochter vergif tigd hebben. Tot dusver werd zij vrijgelaten, maar nu is zij, na opnieuw verhoord te zijn, in arrest genomen. Aldaar is weer een klein meisje door een wagen overreden en vrij ernstig verwond. In het Park in dezelfde gemeente vonden Zondagmiddag een drietal jeugdige knapen in het gras een flesch, waarvan twee hunner een paar teugen namen, doch wegens den bitteren smaak onmiddellijk weder uit spuwden. De derde jongen, 9 jaar oud, nam heel wat slokken uit de flesch, waarop hij iu onmacht viel en in dien toestand eerst naar <ien politiepost en daarna naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Hij is thans weder her steld, wijl de flesch slechts spiritualiën scheen bevat te hebben. In zijn woning aan de Leeuwenstraat aldaar is Zaterdagnacht een man overleden, die eenige dagen te voren in die straat door twee mannen ernstig mishan deld werd en daarbij een zware verwonding aan het hoofd bekwam. Te Vlaardingen klom Maandag een negen jarige knaap op een geladen wagen, viel eraf, raakte er onder en was onmiddellijk dood. Onder de gemeente Kamerik is een hof stede verbrand. De bewoners konden zich ter nauwernood redden. Men vermoedt boos opzet, Zondag avond is te 's Gravenhage een der commissarissen van politie, terwijl hij dienst deed, tusschen een tram en een boom beklemd geraakt, zoodat hij, aan arm en borst gekneusd, 't bed moet houden. Te Scheveningen is in den middag van dien dag een twaalfjarige Haagsche jongen bij het baden in zee verdronken. De Haagsche politie heeft gedurende de inhuldigingsfees^en aldaar niet minder dan 10 minderjarigen kinderen van 10 tot 12 jaar die uit nabij gelegen gemeenten naar de residentie waren gekomen, naar hun ouders teruggebracht. Zaterdag avond was een 19jarige smids knecht te 's Gravenhage met een makker naar het Westiand gekomen om te visschen. Zij onder zekere omstandigheden gemakkelijk voor ons zou geweest zijn. Indien byvooibeeld onze groote coup mislukt was, zou het de plicht van dien agent geweest zijn, om hen beiden dood te schieten en hunne papieren te vernie tigen. Caratel was evenwel op zijne hoede en weigerde een anderen reiziger toe te laten. Mijn agent verliet toen het station, keerde door een anderen ingang terug, betrad den conduc teurswagen van de buitenzijde en reed met Mc Pherson, den conducteur, mee. „Gij zult wel willen weten wat ik intusschen deed. Alles was dagen te voren voorbereid en er moest alleen de laatste hand aan gelegd worden. De zylyn, welke wij gekozen hadden was vroeger met de hoofdiyn verbonden ge weest, maar de verbinding was verbroken. Wy hadden dus slechts een paar rails te leggen om deze te herBtellen. Die rails waren reeds gelegd voor zoover dit kon geschieden, zonder de aandacht te trekken, en nu behoefden wij slechts de laatste aansluiting te bewerkstelli gen. De leggers waren niet weggenomen en de rails, platen en schroeven waren allen klaar, daar wij ze genomen hadden van het verlaten eindje eener zijlijn. Met mijn klein, doch handig troepje werklieden balden wg alles lang gereed voordat de trein kwam. Toen bij kwam, liep hij zoo gemakkelijk op het zij lijntje, dat de reizigers er niets van merkien. „Onze bedoeling was geweest dat Smith, de stoker, John Slater, den machinist, zou chloroform heeren, zoodat die met de anderen in de diepte kon verdwijnen. Op dit punt en ook alleen op dat punt is het plan mislukt ik laat de misdadige dwaasheid van mr Pher son om aan zijn vrouw te schrijven buiten rekening. Onze stoker deed zyn werk zooon»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1