MIDDELBURGSCHE COURANT. n°. 21#rr 141e Jaargang. 1898. Dinsdag 13 September. Overdrijving. Verschillende Berichten. D6»e courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Son- on Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo p.p.,/J.^ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 12 Sept. 8 a. vm. G6 gr. 12 a 71 gr., »v. 4 n 68 gr. F. Verw. zw. N. W- wad. Advertentiën voor het eerstvolgend nnmmer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. AdvertontiSn20 cent per regel. Gel oorto- dood- en alle andere familioberichton en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per r Groote letterB naai de plaats die zij innemen. Adv8rtenfciën bij abonnement op voordeeligc voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratie aan het bureau t8 bekomen. Agenten Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwekhuijzen. Middelburg 12 September. NIET AANBEVELENSWAARDIG. Door het Hbld wordt het denkbeeld geopperd dat de feestcommissies der laatste dagen zich niet ontbinden, maar in stand big ven om als commissies voor socialen arbeid op te treden. Naar onze meeniug verdient dit idee niet veel aanbeveling. Om werkzaam te zijn voor socialen arbeid heeft men andere elementen noodig dan voor het organiseeren van feesten. Er zullen stellig wel onder de leden der feestcommissies personen te vinden zijn, ge schikt om dien arbeid te verrichten, maar haar en bloc dien op te dragen heeft zijne beden kelijke zijde. De Marès, van de Indépendance, hangt een verschrikkelijk tafereel op van de herrie, die te Amsterdam is geweest bij gelegenheid van het vuurwerk aan het Y. Hij schrijft van een „woeste, vreeselijke menigte, zooals men zelf* in de Marollen niet ziet op onze afschuwelijkste carnevalsdagen." Wij hebben niet de eer De Marès te kennen. Wij weten dus niet of bij erg zenuwachtig is en spoedig zijn kalmte verliest. Maar op grond van onze eigen ervaring meenen wij toch dat zijne schildering zeer sterk over dreven is. Wij hebben denzelfden weg naar de persboot afgelegd als hijwij hebben schrik barend veel gedrang beleefd, vooral bij het bekende viaduct. Maar er was toch niet anders te wachten bij zulk een gelegenheid, in een dergelijken, betrekkelijk nauwen doorgang, waardoor een stroom volk moet dringeD, die van alle kanten komt opzetten. Als De Marès zijne kalmte had bewaard, dan zou hij het zeker ten slotte er even goed heb ben afgebracht als wij. Dat een politieagent hem duwde trots zijn perskaart, is waarschijnlijk een gevolg van de moeite, die de dienaar van den heiligen Her mand&d op dat oogenblik had. om ruimte te maken. Dan is het voor den meest welwillenden mensch onmogelijk om allerlei consideraties in acht te nemen. De Marès moet, al is hij persman, nu niet te veel en allerminst het onmogelijke eischen Wezenlijk, de pers is met de meeste welwil lendheid bejegendmaar hare dienaren zijn geen heiligen en moeten in elk geval praetische men- schen zich toonen. Wij hebben geduldig gewaoht tot er een oogen blik van verluchting kwam en hoegenaamd geen letsel ondervonden. En als wij dan nagaan dat, naar wij weten, twee dames op eigen gelegenheid naar het vuur werk zijn gaan zien en ook denzelfden weg hebben bewandeld, zonder dat hun iets onaan genaams is overkomen, dan is er toch alle reden om te vermoeden dat hetgeen De Marès on dervond voor een deel te wijten is aan eigen schuld, of dat hij een bijzonder ongelukkig oogenblik heeft getroffen. En wat het publiek betreft: het ligt voor de hand dat bij zulk een gelegenheid, voor het algemeen opengesteld, niet louter saletjonkers aanwezig zijn, maar bewoners van alle buurten uit een groote stad. Bij een gedrang verweert men zich allicht op een minder deftige wijze dan anders dit zagen wij wel dames en heeren doet; maar zoo donker als De Marès het ons schildert, is het straattooneel ons niet voorgekomen. Men kan alles overdrijven, mag wel gezegd worden in verband met het volgendeZooals bekend, was namens onze koningin verzocht om op den Dam te Amsterdam na elf uur niet meer te zingen, teneinde H. M. niet te storen in haar nachtrust, die zij zoo zeer noodig had in die drukke dagen. Aan dat verzoek is bereidwillig voldaan. Nu weet een der bladen te vertellen van een paar hoogst opgewonden oranjeklanten die, de feest liederen galmende, de Kalverstraat uitkwamen en niet dachten aan het verzoek. Toen zij daaraan werden herinnerd, trokken zij hunne schoenen uit eu liepen zoo over dei) Dam. De opgewonden klanten zullen door die, voor hun kousen nadeelige exercitieT de stilte wel niet het minst vermeerderd hebben. Men sloeg dan ook meermalen, zooals hierbij, over tot belachelijke overdrijving. Zoo ontmoetten wij op onze wandeling eene juffrouw, die in extase was toen zij heel in de verte voorbij zag gaan het puntje van den parasol van H. M. De Zaterdagavond te Amsterdam gehouden liehtstoet moet niet veel zaaks geweest zijn. Algemeen laat men zich daaiover ongunstig uit. En daarvoor is nu zoo'n beweging geweest Van het organiseeren van optochten heefi men in de hoofdstad ditmaal geen slag gehad. BENOES1IAUEA ENZ. Bij kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in Septem ber 1898, benoemd mr A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Warffum J. F. Kramer, thans leeraar aan het gymnasium te Maastricht; is de kolonel op non-activiteit L. de Vlaming, van het wapen der infanterie, op pensioen ge steld ad f2100 'sjaars; is de eerste luitenant H. J. Terpstra, van het 6de reg. inf., op non-activiteit, gesteld is de heer A. Oosterbaan benoemd en aange steld tot militair apotheker 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geene audiëntie. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal Zaterdag 17 dezer, 's middags te 3 uren, door den minister van binnenlandsche zaken in naam der Koningin worden gesloten. UIT STAD EN PROVINCIE. Zaterdagavond kwam in een winkel bier ter stede een manspersoon van middelma tige lengte en vermoedelijk tnsschen de 25 en 30 jaar oud, gekleed in een donker pak en met een fietspet op, een rijksdaalder wisselen. Toen men hem het klein geld voortelde, nam hij dit plotseling op en liep op een draf weg, zonder den rijksdaalder te geven. Men zij voor dezen wisselaar gewaarschuwd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie alhier een man, zekere N, op heeterdaad betrapt terwijl bij een zak met steenkolen vervoeren wilde van een bergplaats van steenkolen op de Loskade. In dienzelfden nacht is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een lartd- looper, die in een schelf hooi op den Segeers- singel den nacht doorbracht. In aansluiting met het bericht in ons vorig nommer, vernemen wij dat de toestand van een deel der bewoners van het Zand nog steeds dezelfde blijft. De bekende insecten maken het dien menschen zoo lastig, dat zij feite lijk geen raad meer weten. Heden ochtend ontvingen wij opnieuw ern stige klachten. De le luitenants der infanterie H. Koster en G. van Dijl van het Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen zijn aangewezen om aan de groote najaarsoefeningen in de provincie Gelderland deel te nemen. Ook in onze provincie hebben afkeurens waardige handelingen plaats gehad ten opzichte van hen, die geen deel wilden nemen aan de feestviering ter gelegenheid der inhuldigings feesten. Te Goes hing men voor de deur van iemand, die niets overhad voor de versiering van de straat waar hij woonde, een bord met het opschrift „een onwillige". De man verzocht dat weg te nemen, onder aanbod dan een rijks daalder te zullen bijdragen. Eerst toen hij tot driemaal zooveel was opgeklommen, werd het bord verwijderd. Te Krabbend ijke bestaat nog een kerk genootschap der oud-gereformeerden en eenigen daarvan hadden bezwaren om door te vlaggen wat zij noemden afgoderij te plegen. In deD avond werden toen hunne deuren en vensters met koolteer besmeerd. Ook te uTerneazen heeft men in den nacht na den laatsten feestdag een socialist zeer onhebbelijk behandeld, omdat hij weigerde „Oranje boven 1" te roepen. Hij werd tegen de straat geworpen en kreeg een bloedende wond aan 't hoofd. De politie ontzette den man. Het programma der inhuldigingsfeesten te Goes zal nog worden uitgebreid door een optocht met versierde en verlichte rijwielen. Het plan gaat uit van de rijwielvereeniging Zeelandia en de optocht zal plaats hebben Woensdagavond te 8 uren als opening van het feest. Te St. Philipsland is een begin ge maakt met de werkzaamheden voor de tram Brouwerhavenf Te B u r g h ontstond Vrijdagmiddag om streeks 3 uren brand in een klampje klaverhooi, staande achter eene woning in de bebouwde kom der gemeente. Door het spoedig optreden der brandweer mocht het gelukken verdere onheilen te voorkomen. De oorzaak is onbekend en het verbrandde was niet verzekerd. Niemand zoo schrijft men ons uit Ter neuzen verlangt naar de kermis, door al de feestdrukte en nu a.s. Maandag brengt ze haar bezoek al. Hoewel men het niet ver wachtte, zal er toch nog al wat te profiteeren valleneen stoomcaroussel, en hippodrome, een groot wassenbeeldenspel, vermoedelijk een schouwburgtent, benevens vele kleinere inricb tingen en vermakelijkheden in de lokaliteiten zullen de volgende week de aandacht der ker- misgangers vragen. Of er een druk bezoek aan zal ten deel vallen is eene andere vraag, wijl de feesten hier in den omtrek in de financiën een diepe bres hebben geschoten. Van een slechte reis thuis kwamen drie personen uit Tern enz en, die Vrijdag de feesten te Hoek hadden bezocht en per rijtuig, een dogcart, laat in den avond huiswaarts keerden. Onderweg werden zij door een rij tuig aangereden, met het gevolg dat twee pas sagiers en de koetsier nit het wagentje werden geslingerd, en het paard er van door holde, met het wagentje en een passagier, tot het rijtuig nabij Terneuzen omsloeg, daar het dier een te korten draai nam. Laatstgenoemde passagier werd met een bezeerd been bewuste loos tusseben 't paard gevonden. De anderen zijn thuis gekomen met een gat in 't hoofd, een gebroken schouder en de koetsier meteen gebroken arm. Door den heer mr P. C. J. Hennequinis aan de gemeente Sluis, zijne geboorteplaats, aangeboden een volledig ameublement voor het stadhuis, in den stijl waarin het gebouw gere staureerd wordt. Men schrijft ons uit IJzendijke: Het heeft Donderdag bij de inwijding van de nieuwe muziektent alhier aan belangstel ling niet ontbroken, want ontzaglijk veel bezoekers, alsof het den drukstan kermisdag gold, trachtten hun nieuwsgierigheid te be vredigen. De inwijdingsdag, >iarsa Geboorte der Roomsch-katholieken, noodigde in deze grens streek tot een druk bezoek nit. De muziektent is dan ook wel bezienswaardig en een sieraad van het Marktplein; zij is nommer een in ons gewest en wordt in sierlijkheid door geen dergelijke inrichtingen in ons vaderland, volgens bewering van vele reizigers, overtrof fen. De tent beeft een achtkanten vorm en steunt op een arduinen- en zandsteenen voet stuk, waarin een prachtige marmeren steen, met smeedwerk omgeven, bevestigd is en waarin met gouden letters prijken de namen van C. de Vos, burgemeester, J. A. Bekaar, F. J. CaloD, wethouders, F. J. M. Bevin, secre taris, C. A. Carpreau, ingenieur, en Vincent en Co., constructeur. Laatstgenoemde naam wijst op den Schie- damschen fabrikant van den bovenbouw; de steen komt natuurlijk nit de Belgische groeveD. Alleen het plancher is van hout, waarvoor een der duurzaamste soorten is gekozen. De me talen overkapping is, evenals de trap, kunstig met lusters en ander ijzeren lofwerk versierd, terwijl het geheel voldoende ruimte aanbiedt voor de groote muziekkorpsen. Het symbool der muziek verheft zich boven de kiosk. Rond het plancher is een ijzeren hek werk in weelderige vormen en figuren geplaatst. aan het zinken plafond hangt ter verlichting een zeer fraaie kroon, terwijl bet marmeren borstbeeld van H. M. de Koningin Wilhelmina met vergulde omlijsting boven den ingang prijkt. Het muziekgezelschap Kunstliefde van Saffe- laere, een corps van ongeveer zestig man, be klom allereerst de tent en gaf de openings- marscb van Bendu ten gehoore, waarna nog vijf nommers volgden. De 83 jarige burgemeester van Saffelaere, die dit gezelschap bekostigt, aanvaardde in per soon het massieve, wichtige eeremetaal met de beeltenis der koningin dat mevr. De Vos uitreikte. Met de tram van half zes vertrok de krachtige grijsaard, de bekende mi lionnair, de heer Lippens Sr., omstuwd door meer dan honderd zijner ingezetenen, die uit sympathie voor dit IJzendijke's feest waren meegekomen. Intusschen was de nieuwe kiosk beklommen door de koninklijke harmonie St. Cecilia van Eecloo, wier uitvoering van de Nederlandsche volksliederen en andere stukken zeer verdienste lijk mocht genoemd worden. De heer Locufer, bestuurslid van dit gezelschap, hield op het raadhuis, waar de heildronken gewisseld wer den, een toespraak, waarin natuurlijk de ge wichtige gebeurtenis van een paar dagen te voren niet vergeten werd. Mevr. De Yos sprak het welkom toe. Na het vertrek van deze muzieksocieteit duurde de feestvreugde tot na middernacht voort. Jammer dat zich nog een dissonant voor deed. Door de politie is nl. tegen P. de K. een vervolging ingesteld, omdat deze zich aan opruiing schuldig maakte en onder ande ren aanspoorde de vreemde muzikanten te mole8teeren en hen met straatsteenen te wer pen, teneinde ze aldus te dwingen den muziek tempel te verlaten. Bij de eerste uitloting van aandeelen a f 5 in de premieleening voor die tent viel d«- hoogste prijs van f 100 op no 213. LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen schrijft men ons: Zaterdagavond woonde ik bet concert bij. dat door het Wiener Damen Orchester, onder directie van mejuffrouw U. Diirnberger, in het Grand Hotel des Bains werd gegeven en waar enkele leden hare solokrachten ten beste gaven. Wat het ensemble betreft, blijf ik bij mijne meening, dat dit damesorchest muzikaal hoo ger Btaat dan het vroeger alhier gehoorde. Moge er al geen verschil bestaan in piquante voordracht, toch predomineert dit door meer dere technische ontwikkeling en vooral door de aanwezigheid van een uitstekend bespeeld harmonium met heldere, zuivere en welluidende registers. Het meeste succes wordt in den regel be haald met composities van den Walskoning Strauss, niet Intermezzo's enz.het entrain waarmede dit soort muziek ten beste wordt gegeven, zit 'm in den landaard der executanten De Raymond Ouverture van Thomaes en de extra gespeelde balletmuziek uit Faust klon ken wederom zeer goed, alhoewel de opvatting der executanten van Fransehe muziek soms wel eens mank gaat. Correct, breed en met mooien toon droeg de directrice de bekende Rotnance van Svendsen voor, doch ik miste ten eenemale den vereischten gloed, welke deze vioolcompositie zoo aantrekkelijk kau doen zijngeen enkel stringendo werd er gemaakt en toch zijn de plaatsen aan te wijzen, waar dit door den componist met een animato e apas- sionata gebiedend is voorgeschreven. Ook werd dit nummer door de pianiste bedenkelijk lang zaam begonnen. Wanneer zal er toch eens meer aan geducht worden dat een Andante geen Adagio en een Allegro geen Presto is. Zoo dikwijls woidt een Andante te langzaam en een Allegro te vlug genomen, niet alleen door dilettanten, maar zelfs door sommige musici van beroep. Niet, dat ik voorstander ben van een angstig grijpen naar de metronoom, want, dat. wijst, m. i. niet op innerlijke kracht, maar liever dat, dan een parodie gemaakt op een voorge schreven tempo. De celliste gaf in Gregoir's Invocation blij ken van meer temperament. Haar instrument klonk zeer Bympathiek, maar zij hoede zich voor een overdreven vibreeren. De fluitist voldeed ons in de wals Traviata absoluut goed en behalve eene enkele onnauwkeurigheid, werd de pianobegeleiding ook vrij verdienste lijk uitgevoerd. Dat naar dit orchest gaarne werd geluisterd, iwees Zondagavond het groot auditorium, dat zoowel uit Middelburg als van hiersamec- kwam, om het afscheids-concert bij te woueD. Met genoegen kan ik daarom vermelden, dat de heeren Meijer, Reuser en Co. de dames voor het 'volgend jaar opnieuw hebben geëngageerd. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de openbare school te Rilland-Bath is benoemd de heer J. Peper van Aagtrekerke. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, ingevolge de mach tiging van de algemeene vergadering, aan de Koningin-Regentes het verzoek gericht, dat het voorbereidend of bewaarschoolonderwijs in ons land worde gemaakt tot regeeringszaak, «n wel door, hetzij een afzonderlijke wet tot regeling van het voorbereidend onderwijs aan te bieden, hetzij een aanvulling te geven op de bestaande wet op het lager onderwijs; boven dien door in 't leven te roepen een subsidie stelsel, waarbij aan gevestigde of nog op te richten particuliere of gemeentelijke bewaar scholen bijdragen verleend worden in den geest als de wet op 't lager onderwijs dit voorschrijft voor inrichtingen van lager onderwijs. Bij het onlangs te 's Gravenhage gebonden examen voor surnumerair der dir. bel. enz. (eerste gedeelte) zijn o. a. geslaagd J. A. van Bendegom, D. D. Bolier, S. G. van de Pol, E. W. A. Snoek en J. W. Roskes. Sommigen dezer jongelieden zijn vroeger reedB als ge slaagd opgegeven. KERKNIEUWS. Wekelvjksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarGroot-Schermer A. de Pec ker Az. te Spijkenisse; Sliedrecht dr G. Salo mons te Welsinge en Sauwerd (Gr.); Westmaas B. van Herwerden te Brielleen naar Berkel en Rodenrijs T. Stigter te Groote Lint. Aangenomen naarMaasbommel door H, Magendans te Terkapel c. s.; en naar Ouwer- kerk aan den IJssel (toez.) door E. H. Homoet te Groot-Ammers. Bedankt voorWaspik door J. Bos te Hen drik Ido Ambacht. Gereform. kerken. Beroepen naar Baarland G. J. Hekker te Appelscha. Bedankt voor Blokzijl door J. F. Jonkers, cand. De Oostenrijksche gezant bij ons Hof, A. d'OksliGdaniji, heeft zich Zondag ochtend te half twaalf, onmiddellijk na de terugkomst der Koninginnen uit de kerk,ten paleize begeven, om mededeeling te doen van den plotselingen rouw waarin het Oostenrijksche hof was gedompeld. De heeren prof. dr Jan ten Brink te Leiden, mr J. P. A. N. Caroli, dr H. F. R. Bubrecht-, H. P. Hugenholtz te Amsterdam, J. C. van Marken te Delft, en prof. dr C. Win kler te Amsterdam, hebben zich tot een comité vereenigd om den heer Yves Guyot, die begin volgende week ons land bezoekt, een blijk van hulde en sympathie aan te bieden. - In geen enkel krankzinnigengesticht is plaats gevonden voor twee armlastige krank zinnigen; de gemeente Nijmegen klopte overal aan, maar kon nergens geholpen worden. - Te Rotterdam verscheen voor rekening van den schrijver F,ene bijdrage tot de Kerke lijke financiën in Spanje. De kruis- en compo sitie bul. (Met facsimilésj door Historicus Een jongen van een jaar of zes, die Zon dag op den CoolsiDgel te Rotterdam op een wagen wilde springen, viel en werd over beide beenen gereden. Ernstig gewond, werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. Daarheen werd ook ver voerd een bootwerker, die bij het lossen van eeu houtschip over boord viel en een gedeelte van de deklading (planken) op het lichaam eeg. Te Haarlem deed een jongen kruit in een flescbje, vulde dat met petroleum en stak dit mengsel aan. De ontploffing was zoo hevig, dat de knaap aan hoofd en handen zóo ernstig werd gekwetst, dat hij Vrijdag aan de gevol gen is overleden. - Vermoedelijk tengevolge van het omval len van een petroleumlamp is te Sloterdijk een huis afgebrand, waarin twee arbeidersgezinnen woonden. Nog vóór dat de brandspuit hulp kon verleenen, was het houten huis in de asch ge legd. De vrouw heeft zich met groote moeite met hare drie kinderen, waarvan twee ziek waren, gered, doch niet zonder ernstige brand wonden te bekomen. Van den inboedel, dieniet verzekerd was, is niets gered. Het andere ge zin heeft nog een deel van den inboedel behou den, en was tegen brandschade verzekerd. Bij een vechtpartij tusschen jongens kreeg Weesp een hunner een trap tegen den buik. Hij overleed aan de gevolgen. Te Oosterbeek zijn twee knaapjes van 10 van 11 jaar bij het baden in een kolk ver dronken. Te Zes Gehuchten bij Geldrop is een boerderij met een aangrenzend gebouw door brand vernield. Bijna niets kon gered worden. Vrijdag herdacht de firma Gebr. Palthe te Almeloo het vijf en twintig jarig bestaan barer stoomververij en chemische wasscherij. Verleden week is de praalwagen, die te Enschedé in den biatorischen optocht heeft dienst gedaan, van een weide aan de Oldenzaaleche straat ontvreemd. Men vernam spoedig, dat het voertuig naar Oldenzaal was overgebracht. De aannemer, die er na den optocht weder eigenaar van was, begaf zich daarheen en zag dat men werkelijk zijn wagen bij de feesten aldaar ge bruikte. Alle draperieën waren nog aanwezig. Men veronderstelt, dat men hier met een grap te doen heeft. De bakker te Haule, die onlangs gearres teerd werd wegens diefstal van een koe uit eene weide onder Opeinde, schijnt meer op zijn geweten te hebben. Een veehouder te Wijnjeterp miste sedert 15 Juli een schaap uit de weide en toen bekend werd dat de bedoelde bakker gearresteerd was, ging men ook naar dit verloren schaap zoeken en werd het in 's bakkers woning gevonden. NOORDERLICHT. In verschillende deelen van ons land, ook in Middelburg en omgeving, heeft men V rijdag- avond Noorderlicht waargenomen, dat bijzon der de aandacht trok. Daaromtrent" schrijft een „oud zeeman" aan het Haagsche Dagblad: Tusschen 9 en 11 uur Vrijdagavond vertoonde zich in het magnetisch Noorden de boog van het Noorderlicht, waaruit eenige minuten later prachtige heldere stralen omhoog schoten. 9.10 ongeveer heldere witte straal, gaande tusschen het vierkant van den Grooten Beer recht op-

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1