MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 213. 141° Jaargang. 1898. Zaterdag 10 September. FEUILLETON. DE VERMISTE EXTRA-TREIN. Verschillende Berichten. De*e courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.—, Afzonderlgke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Sept. 8 u. vm. 74 gr. 12 u 89 gr., av. 4 o. 87 gr. F. Verw. zw. Z.W. w'nd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moorj, te Tholen: W. A. van Nieüwenhdijzen. Middelburg 9 September. Maatschappij van Weldadigheid. Wij ontvingen het op de jongste alge- meeno vergadering door den directeur, den heer Job van der Have, uitgebracht jaarver slag dezer maatschappij over 1897 en ont- leenen daaraan het volgende: De bevolking bestond op 31 Dec. 1897 uit 1525 zielen 159 vrijboergezinnen, 77 arbeiders gezinnen en 149 bestedelingen. Verhuurd wer den 92 vrijboeren- en arbeiderswoningen, 75 personen verlieten de maatschappij, waarvan 15 gehuwd, 11 ontslagen of teruggevraagd, de overigen als dienstbode, knecht enz. Uit het verslag en uit het rapport der financieele commissie blijkt dat de financieels zorgen groot zijn, doch dat de maatschappij op den goeden weg is tot verbetering. Dat blijkt onder meer wanneer men let op den landbouw. Waar vroeger jaarlijks voor zes duizend gulden hooi moest worden aangekocht, bunnen thans schuren van de gronden voor den veestapel, die eerder uitgebreid dan ver minderd is, gevuld worden, ja zelfs werd in het afgeloopen jaar voor f 3000 hooi ver kocht; een gevolg van betere bewerking en doelmatiger bemesting der weilanden. Ook de pachters voldoen beter dan vroeger aan hunne verplichtingen. Op zeer kleine uit zonderingen na worden de pachten nu jaarlijks afbetaaldja zelfs het atgeloopen jaar werd weder eene vermindering van achterstallige schuld tot stand gebracht. En wat is daarvan de reden De vrijboeren zien hoe in de M. v. W. gewerkt wordt en met welk resultaatdit doet hen denzelfden weg bewandelen. Waar vroeger vele vrijboeren een groot gedeelte ver laten bouwland, dat tot beide teruggegaan was, hadden, vindt men nu om zoo te zeggen bij de vrijboeren geen heide meer. Maar bij al die teekenen van vooruitgang blijft toch nog steun noodig en is het gewenscht dat bet ledental vermeedere en giften toevloeien, want bedrijfskapitaal is er noodig om een der oudste en schoonste philantropische instellingen in Nederland niet alleen in stand te houdeD. maar te doen bloeien, opdat zij onder de vele in oub vaderland bestaande nutige en goede inrichtingen niet de minste, maar de eerste plaats moge innemen. Eene aan dat verslag toegevoegde bijlage: beschouwingen over den financieelen toestand in de Maatschappij van Weldadigheidis van den volgenden inhoud Heeft de M. v. W. in vele opzichten ook door eigen schuld teleurstellingen bij baar edel streven ondervonden, is inzonderheid het ideaal, dat haar stichter zich voorstelde, om namelijk de arme bevolking onzer steden in de Drentsche heide een bestaan te verschaften, on bereikbaar gebleken; niemand, die haar in de laatste jaren van nabij heeft leeren kennen, zal tegenspreken, dat zij als philanthropische inrich ting op uitstekende wijze san hare bestemming beantwoordt. Voor den oppassenden arme eene gelegenheid tot productieven arbeid aan te biedeD, hem en zijn gezin voor den arbeid meer en meer geschikt te maken, hem het vooruitzicht te geven, dat hij zelf en althans zijne kinderen plaats in de menschelijke Uit het Engelsch. van A. CONAN D0YLE. De bekentenis van Herbert de Lernac, thans te Marseille ter dood veroordeeld, heeft licht verspreid over een van de meest onverklaar bare misdaden van deze eeuw een voorval, dat, naar ik mecD, geheel eenig is in de jaar boeken van elk land. Ofschoon men in cieele kringen af keerig is van publiciteit hier omtrent en er slechts weinig inlichtingen verstrekt worden aan .de pers, zijn er toch aanwijzingen, dat het getuigenis van d aartsmisdadiger overeenkomt met de feiten ©n dat wij eindelijk en ten laatste de oplos sing hebben gevonden van een hoogst verba zend raadsel. Daar de zaak acht jaar oud is en daar haar belangrijkheid min of meer werd verduisterd door een politieke crisis, die de aandacht van het publiek destijds geheel in beslag nam, zal het goed zijn de feiten nog eens mee te deelen, voor zoover wij die hebben kunnen vaststellen. Zij zijn bijeengegaard uit de Liverpoolsche couranten van dien tijd, uit de berichten aan gaande het onderzoek naar John Sloten den maatschappij zullen bereiken, ziedaar, gelijk een begaafd schrijver het zoo jniat uitdrukte, het eigenaardig philanthropisch karakter der M. v. W. in korte woorden omschreven, en honderden, thans in allerlei betrekkingen over geheel Nederland verspreid, zullen met dank baarheid erkennen, dat zij in Frederiksoord tot. ;zame, ordelijke en ontwikkelde burgers zijn opgeleid. Toch mag met recht de vraag worden ge daan en is zij ook meermalen geopperd, of niet het goede doel, dat de M. v. W. beoogt en in vele opzichten verwezenlijkt, op meer geschik- wijze zouden kunnen worden bereikt, of, met andere woorden, de resultaten die verkre gen worden, geëvenredigd zijn aan de finan cieele eischen van hare administratie. Inzon derheid is er, naar aanleiding van de reorga nisatie-voorstellen, in 1892 door den afgetreden directeur Löhnis ontworpen, door de afdeeling Steen wijk een denkbeeld aangeprezen, dat ook in den boezem der Maatschappij bij velen weer klank heeft gevonden en wel om de bevolking der Maatschappij geleidelijk uit den toestand van afhankelijkheid, waarin zij voortdurend verkeert, op te heften, door aan de meest ge schikten het eigendom der door hen bewoonde hoeven toe te kennen. Het bestuur der Mij. meent echter de toe passing van dit stelsel, hoe uitlokkend het moge schijnen, noch in het belang der bevol king, noch uit een financieel oogpunt te mogen aanbevelen. Het sluit zich te dien aanzien geheel aan bij het betoog, door den oud-voor- zitter jhr Quarles van Ufford, op bid. 174 van het jaarboekje Erica van 1896 geleverd, waarin op duidelijke wijze de moeilijkheden worden uiteengezet, welke van een veranderd systeem te wachten zijn, en heeft noch in de mede- deelingen van den directeur, omtrent dé toepassing van het aanbevolen stelsel in de Pruisische veenkolonie, noch in de stichtingen van den Oranjebond van Orde aan leiding kunnen vinden om op zijn gevoelen te rug te bomen. Met handhaving alzoo van bet hierboven omschreven beginsel, is het bestuur der M. v. W. evenwel ten volle bereid inbare organisatie, behalve de reeds tot stand ge brachte, meerdere wijzigingen en vereenvoudi gingen aan te brengeD, welke kunnen strekken om den financieelen druk, waaronder zij heeft te lijden, minder bezwarend te maken. Reeds nu is die toestand zoodanig zorgwek kend, dat afdoende maatregelen niet lang kun nen uitblijven en de algemeene vergadering zich daarmede in de eerste plaats zal hebben bezig te houden. Commissarissen hebben alzoo gemeend, vooral ook ten behoeve van de nieuw toegetreden leden, een financieel overzicht te moeten publiceeren, waaruit in verband met de daarbij gevoegde toelichting ban worden nagegaan hoe de administratie der Maatschappij, sedert hare nieuwe, van den staat onafhanke lijke inrichting in 1859 volledig beslag kreeg, is gevoerd en de grieven omtrent weelde en ondoeltreffende werkverschaffing aan de cijfers kunnen worden getoetst. gericht, welke inderdaad bet toppunt van aan zetting tot schaamtelooze knoeierij mag ge noemd worden. Zij luidt als volgt „Wij veroorloven ons de vrijheid, u«v aan dacht te vestigen op onze Miueralin», ontegen zeggelijk de belangrijkste ontdekking van den later en tijd. Er is geen meelfabrikant, die bet niet om verschillende redenen moet gebruiken. Het meel zal daardoor veel blanker en zachter worden en in geen enkel opzicht Jminder waar dig zijn, het is in geen enkel opzicht schadelijk voor de gezondheid en door deze stof te gebruiken zal men een winst van 1700 A 1800 Mark per wagonlading kunnen bereiken. Oui lage transportkosten te verkrijgen, ver zenden wij het als „ship-strift"'. Wij leveren u onze mineraline vrij spoor ten uwent, voor best meel a 85, voor middel meel a 68, voor broodmeel a 51 en voor voermeel a 34 Mark per vat. Voor best meel heeft men 15 pet, voor mid del meel 12 pet, voor broodmeel 12 pet en voor voedermeel 18 pet mineraline noodig. Wij verzenden aan al onze afnemers vrachtvrij een meDgtoestel, waardoor ook de meng-ver- houding steeds juist is en wordeD daarvoor dus geen bijzondere onkosten vereischt." De naam van de fabriek die dit vervalschings- materiaal levert is de York-Manufacturing Cy. te Greensboro. Wanneer men nu weet, dat bij chemisch on derzoek gebleken is, dat „mineraline" niets anders is dan veldspaatb, een stof die o.a. ge bruikt wordt voor porcelein glazuur, en natuur lijk wegens totale onverteerbaarheid bepaald schadelijk voor de gezondheid is, kan ieder be grijpen, hoe gevaarlijk dergelijke aanbiedingen zijn. Het eenige middel er tegen is publiciteit in de ruimste beteekenis van het woord, en groute voorzichtigheid bij den aankoop van buiteDlandsch meel. Men verlange van den ver- kooper of agent de meest voldoende waarbor gen voor de zuiverheid der waren, en betale eerst, nadat, men zich behoorlijk overtuigd beeft dat de partij werkelijk zuiver? waar is. UIT STAD EN PROVINCIE. In het gebouw van het gewestelijk be stuur van Zeeland zijn heden middag uitgeloot de volgende oblig&tiëa in geldleeningen ten laste van de provincie Zeeland Leening ƒ490.000 (1839) de dos. 2, 3, 19, 77, 78, 79, 103, 116, 133, 146, 174, 205, 286, 391 en 394. ening f 261,000 (1891) de nos.26,40, 73, 102, 105,126,152,161,165,188,191,214 en 232. Leening f 120.000 (1893) de nos.3, 14, 40, 55, 79 en 105. De uitgelote stukken worden I Januari 1899 afgelost. Donderda gnacht kwamen per sneltrein uit Berlijn te Ylissingen aan prins en prinses Leopold van Pruisen om mst de nacht boot naar Engeland over te steken, terwijl Zondagnacht prinses van Battenberg daar ver wacht wordt op hare reis naar Londen. BRUTALE MEELVERVALSCHERS. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in het jongste nommer van het Maandblad tegen de vervalschingen Wij maakten dezer dagen kennis met een Amerikaansche circulaire aau meelfabrikanten BENOEM1NWEN ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd bjj den generalen staf, tot luit.-kolonel, de majoor F. H. A. Sabron, van dien staf, hoofd der lie afd. van het dep. van oorlog; bij het wapen der infanterie, bij het 3e reg., tot luit.-kolonel, de majoor A. J. Ge vers Leuven, van het korps, hoofdofficier van het reservekaderbij het 8e reg tot majoor, de kapitein P. C. Colthoff, van het reg. gren. i jagers, en zijn benoemdbij den plaatsel. staf tot kapitein de eerste-luit. F. Britt, pl.-adj. te Zutphen; bij het wapen der inf., bij het lste reg. tot kapitein de eerste luit. N. Ducroix, vau het 7de regiment; bij het wapen der art., bij het 3de reg. vesting art. tot kapitein de eerste- luit. J. P. Smeeta, van den staf der art., werk zaam bij de pyrotechnische werkplaatsen. lij beschikking van den minister van marine met ingang van 1 October a. s., benoemd tot adspirant-administrateur by de Koninklijki Nederlandsche zeemacht de jongelingen P. A, F. Atpelboom, J. Dolk, L. Hollaar en E. G. P. van Slijpveld. Aanstaanden Woensdag verleent de i nister van justitie geen audiëntie. machinist en uit de verslagen van de London en West-Kust spoorwegmaatschappij, die men welwillend te mijner beschikking heeft gesteld. Zij zijn in het kort als volgt: Den derden Juni 1890 verlangde een heer, zich noemende Monsieur Louis Caratal, een onderhoud met den heer James Bland, den chef van het Londen- en West-Kust station te Liver pool. Hij was een klein man, van middelbaren leeftijd, en liep zóo voorover dat bet een ge brek in den ruggegraat deed veronderstellen. Hij was vergezeld van een vriend, een man met een forsche gestalte, wiens onderdanige houding en voortdurende dienstvaardigheid deed denken, dat bij in een afhankelyke ver houding tot den anderen stond. Die reis genoot, wiens naam niet bekend werd, was zeker een vreemdeling, waarschijnlijk een Span jaard of een Zuid-Amerikaan. Een bijzonder heid werd er van hem opgemerkt. Hij droeg in zijn linkerhand een klein zwart lederen tascbje en een scherpziende klerk in het Hoofd bureau had opgemerkt, dat dit met een leertje om zijn pols bevestigd was. Indertijd werd er geen bijzonder gewicht hieraan gehecht, doch de latere gebeurtenissen gaven er eenige be teekenis aan. Monsieur Caratal werd in het kantoor van den heer Bland gelaten, terwijl zijn reisgenoot buiten bleef. Zijn boodschap was spoedig afgedaan. Hij was dien middag uit Centraal Amerika gebo- men en zaken van bet grootste gewicht m Tot agent van politie 2e kl. te Goesi is benoemd P. Zandee Mz. te Goes. Met hem stonden op de voordracht P. de Bel te Kat- tendijke en P. M. Zweedijk te Goes. In de raadsvergadering 1 Sept. te Cats gehouden, werd als wethouder herbenoemd de heer P, Verhuist, die echter later heeft be dankt. In de Donderdag 11. gehouden zitting is na in zijne plaats benoemd de heer P. Breure, met het lot tegen den heer E. C. Priester. Ter gelegenheid van het inhuldigingsfeest, dat Dinsdag te St. Anna ter Muiden ge vierd werd op dezelfde wijze als overal elderB gebruikelijk, werd onder anderen in de ke k een zeer mooi concert gegeven, voor velen zeker het meest aantrekkelijke van het gansehe feest. Medewerkers wareD voor zang mad. Schrötter uit Berlijn en miss N. B. uit New York, voor orgel professor H. Bal uit Gent en voor vio loncel de beer G. Dreidorff uit Leipzig, tijd'lijk te St. Anna verblijvende. Het uitgelezen pro ama werd onder ademlooze stilte aange hoord en was voor het publiek zeker te spoedig afgeloopen. De uitvoerders kunnen zich ten volle beloond achten, door het door allen ge- uitte „'t Was prachtig 1" Daar de toegang voor vreemdelingen 25 cent bedroeg, bracht het con cert ruim 63 op. Hierbij moet men echter in aanmerking nemen, dat velen meer dan verschuldigde kwartje offerden. ten dat hij zonder eenig oponthoud moest reizen naar Parijs. Nu had hij den sneltrein naar Lon den gemist en wilde een extratrein hebbend Op geld behoefde niet gezien te worden. Tijd alles. Als de maatschappij hem zoo spoedig mogelijk voorthielp, kon zij zelf zeggen wat zij er voor hebben moest. De heer Bland drukte op de electrische schel, ontbood den heer Pottier Hood, den treinopziebter, en de zaak was in vijf minuten beklonken. Over drié kwartier zou de extra-trein vertrekkenzooveel tijd was er noodig om te zorgen dat de lijri vrij was. De gTtote locomotief RochBdale (no. 247 in bet register) werd voor twee wagens geplaatst, met een conductenrswagen achteraan. Het eerste rijtuig was alleen bestemd om het schommelen een weinig te verminderen. Het tweede was verdeeld als gewoonlijk, ïn vier com partimenten, een eerste klasse, een eerste klasse rookwageD, een tweede klasse en een tweede klasse rookwagen. Het eerste compartiment, het dichtst bij den locomotief, werd den reizigers aangewezen. De andere drie bleven leeg. De conducteur vau den extra-trein was James Mac Pherson, die reeds eenige jaren bij de maat schappij in dienst was. De stoker, William Smith, was een nieuweling. Toen monsieur Caratal het kantoor verliet, voegde hij zich weer bij zijn reisgenoot en beiden legden veel ongeduld aan den dag om weg te komen. Zoodra de verlangde som, die vijftig pond beliep, tegen den gewonen prijs RECHTSZAKEN. Arrondissemems-Rechtbcmk te Middelburg. Den 23en September a. zal voor bovenge noemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen den beruchten Leo Miloen, alhier gede tineerd, ter zake: lo. van den door hem in den nacht van 8 op 9 Januari 1896 te IJzendijke gepleegden diefstal van 85 kippen en 5 hanen en 2o. dat hij op of omstreeks 12 Augustus jl. te Middelburg in een cel in het huis van be waring opzettelijk en wederrechtelijk de dier cel en den post dier deur heeft bescha digd, door het hout van die deur en deurpost los te breken en daarin met een beitel, althans met een scherp voorwerp, te steken en tevens op tijd en plaats als bovenvermeld, opzettelijk en wederrechtelijk een in die cel staande ijzereD krib heeft beschadigd, door een ijzeren stijl daaruit te breken. van vijf shillings per mijl, betaald was, ver zochten zij dadelijk in den trein te Btappen, en namen terstond hunne plaatsen in, ofschoon zeker wisten, dat er bijna een uur zou moeten verloopen eer de lijn geheel vrij was. Intusschen had er een zonderling voorval plaats op het kantoor, dat monsieur Caratal zooeven verlaten had. Een verzoek om een extra-trein is niet zoo iets heel buitengewoons in een rijk handels district, maar dat er denzelfden middag twee gevraagd werden was al heel zonderling. Het gebeurde echter dat de heer Bland, te nauwernood den eersten reiziger had uitge laten, of er verscheen een tweede met hetzelfde verzoek. Dit was een heer Horace Moore, een deftig man, met een militair uiterlijk, die vertelde dat zijn vrouw in Londen plotseling ziek geworden was en het voor hem dringend noodzakelijk was, dat hij geen minuut draalde met vertrekken. Zijn angst en wanhoop waren zoo groot, dat de heer Bland zijn uiterste best deed om hem terwille te zijn. Van een twee den extra-trein kon geen Bprake zijn, daar de gewone lokale dienst reeds min of meer in de war gebracht werd door dien eenen. Er werd echter aau den heer Moore voorgesteld om kosten met den heer Caratal te deelen, en in het andere compartiment eerste klasse p te nemen, indien de heer Caratal er niet op tegeu bad dat hij bij bem zat. Het was moeilijk eenig bezwaar te maken tegen deze schikking Voor dezelfde rechtbank zal den 27en dezer behandeld worden de zaak tegen J. O., ouder wijzer te Waarde, alhier gedetineerd, in welke zaak 11 getuigen zijn gedagvaard, terwijl op 30 dezer zal behandeld worden de zaak tegen J. W. v. D., ontslagen keurmeester te Vlis- singen, alhier gedetineerd, in welke zaak 7 ge tuigen zijn gedagvaard. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Donderdag terecht de 23-jarige dienstbode A. v. d. V., die den 31en Mei in de Rijkskraam- zaal aan de Schiekade bevallen was van ecu jongen. Teneinde zich van dat kind te ont doen, begaf zij zich den 15en Juni 11. naar een weiland tusschen den Nieuwen Binnenweg en den Westzeedijk, alwaar zij het in een greppel gde eu met dikke graszoden bedekte. Bekl. deelde mede, dat zij zich van haar kind had ontdaan, ofschoon zij wist dat zij bij hare ouders hulp kon vinden. Gedurende 14 dagen had zij zelts het kind gevoed en wel bet laatst om 9 uur 's morgens van den 15 Juni, op wel ken dag zij de kraamzaal heeft verlaten. Van daar bad zij zich begeven naar bovengenoemde weide, waar zij het kind levend heeft gelegd in een greppel en het gebeel met zoden beeft bedekt. Hare bedoeling biermede was, dat het daar zou stervenzij had er daarna ook niet naar omgekeken. Aan hare ouders en kennissen bad zij medegedeeld, dat zij eene miskraam had gehad. De president bracht beklaagde onder het oog of zij wel begreep zich aan een hoogst ernstig misdrijf schuldig gemaakt te hebben. Het kind tocb, dat zij gedurende 14 dagen zelve bad gevoed en waarvoor zij genegenheid moet ge kregen hebben, op zoo'n afschuwelijke wijze te vermoorden. Wie weet boe het kind nog met in dood heeft geworsteld. Beklaagde bewaarde het stilzwijgen. Uit bet verhoor der beide deskundigen bleek dat het kind den honger- of verstikkingsdood kan gestorven zijn. Het O. M., spijt gevoelende dat beklaagde niet berouwvol hare bekentenis had afgelegd, van meening dat het feit, dat bewezen was, moest gequalificeerd worden met het selijke woord „moord." Een dier zal met haar jong niet handelen, zooals beklaagde 4 gedaan met haar kind. Geen enkele ver zachtende omstandigheid was hier aanwezig. Het eischte 10 jaar gevangenisstraf. Ook de toegevoegde verdediger mr G. H. M. Delprat verklaarde na de lezing der stukken mede met afschuw vervuld te zijn over het door beklaagde bedreven feit. Geen verzach tende omstandigheden, geen lichtpunt waren ten deze aanwezig. Alleen vermeende pleiter dat na beklaagdes afgelegde bekentenis, die op zich zelve stond, niet voldoende bewezen was de ten laste gelegde voorbedachten rade. Op dit pnnt refereerde pleiter zich aan 's rechters oordeel. Terwijl Dinsdag middag op de Markt te Bergen op Zoom de schoolkinderen opgesteld werden om naar het feestterrein te trekken» bemerkten eenige onderofficieren, die vooreen iehuis de drukte aanzagendat een leerling van een der scholen op „klom pen" in de rij stond. De beeren vonden dat klompen" en feestvieren niet erg by en toch wilde monsieur Caratal er geen oogenblik overdenkentoen de heer Potter Hood het hem voorstelde. Het was zijn trein zei hij en hij wilde er alleen de beschik king over hebben. Alle pogingen om hem van dit onwelwillend besluit af te brengen bleven vruchteloos en eindelijk moest het plan opge geven worden. De heer Horace Moore verliet het station in den grootsten wanhoop, nadat zich vergewist bad dat hem niet anders overbleef dan om zes uur met den gewoneD, langzamen trein Liverpool te verlaten. Om 4.31 stoomde de extra-trein met den mismaakten Monsieur Caratal en zijn reusachtigen reis genoot het Btation uit. De lijn was toen geheel vrij en zy zouden niet stoppen voor Manchester. De treinen der Londen-Westkustmaatschappij loopen over de rails eener andere maatschappij tot aan deze stad, welke zij voor zes uur moesten bereiken. Kwart over zessen werd er niet weinig ont" steltenis veroorzaakt te Liverpool door een telegram nit Manchester, om te zeggen dat daar nog geen extra-trein was aangekomen Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1