lUIDDËLBlIRGSCHE COURANT. 141° Jaargang. 1898. Vrijdag 9 September. FEUILLETON. „DE GAUWDIEF". N\ 212. De*e courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., /!.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Sept. 8 u. vm. 79 gr. 12 u 96 gr., av. 4 n. 85 gr. F. Verw. zw. Z. w'nd. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één aar aan het bureau bezorgd zgn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratia aan bet bureau te bekomen. Agenten.' Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van nleüwenhuijzen. Middelburg 8 September. Kamers van Koophandel. Ten einde te kunnen oordeelen over de werking der bepalingen omtrent het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, nedergelegd in art. 7 van het algemeen regle ment voor genoemde colleges (kon. besluit vaD 4 Mei 1896, Staatsblad no. 76), heeft de minis ter van waterstaat, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, van de gemeente besturen der plaatsen, waar een Kamer is ge vestigd, opgave gevraagd van het getal perso nen, die zich in de jaren 1896, 1897 en 3898 voor plaatsing op de lijst van kiesgerechtigden, bedoeld in art. 7, 2e lid, sub B, hebben opge geven, met vermelding van het door ieder dier personen uitgeoefend bedrijf van handel of nijverheid. A T J E M. Het met de laatste mail aangebracht verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loo- pende van 24 tot en met 30 Juli, bevat wei nig belangrijks, dat nog niet reeds uit de tele- graphische berichten aan onze lezers bekend is. De weergesteldheid was in groot-Atjeh over bet algemeen warm en droog. Ter Westkust viel veel regen. Omtrent den gezondheidstoestand wordt ge meld In de IX moekims en de III moekims Daroe kwamen enkele gevallen van pokziekte voor. Van Melaboeh en Kwala Oenga wordt het voorkomen van koorts en buikziekte gemeld. De veepest bleef heerschen in Lepong en in de XXV moekims, in welk gebied daaraan stierven 4 runderen en 21 karbouwen. Die ziekte breidt zich voorts uit in het controle ressort alsmede in de V moekims Montasik. In het Pedirsche blijft de veepest groote verwoestingen onder den veestapel aanrichten daarentegen schijnt zij te Lagen ter Westkust tot staan gekomen te zijn. De zuidelijk van dat landschap gelegen streken bleven tot desver van die plaag verschoond. ÜIT STAD EN PROVINCIE. Door het polderbestuur van Walcheren werden heden middag in het polderhuis in de Abdij alhier uitgeloot acht stuks obli gatiën, elk van f 1000, volgens art. 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856, welke obli- gatiën zullen worden afgelost na 1 Januari 1899. Getrokken werden de nommers 556a en b, 445, 630 a en b, 695, 502, 559 a tot e, 813 a en b, en 707 a en b. De cementlaag die den voorgevel van het paleis van den heer Commissaris der Koningin in de Abdij alhier bedekte en geheel en al in strijd deed zijn met een groot deel van dat antieke stadsdeel is verwijderd, naar wij ver nemen met het doel om te onderzoeken ot wat er onder zat geschikt zou zijn om in denoor- apronkelijken toestand terug te worden gebracht. Wij vermoeden dat het resultaat zeer bevre digend zal wezen, want de nu blootgekomen muur ziet er gaaf uit «n hier en daar komen Novelleuit het Duitsch, van LOXJISE SCHENK Toen zag Hansina hem schuchter van ter zgde aan, met zulke lieve blauwe oogen, als Piet nog nooit in zijn leven gezien had. Het was onbegrijpelijk zoo mooi als van daag alles was. „Doe mijn broeder geen kwaad, Piet Petersen", bracht zij angstig ut, terwijl zy naar den overkant van den weg ging. „Ik ben geen onmensch", sprak hij diep gekrenkt, aan zijn kant van den weg naast haar voortstappende. Nu waagde zij het hem in het bruine gelaat te zien, waarop trots en spotlust wedijverden, „Ik ben geen wild dier. Voor mij behoeft niemand weg te loopen, Hansina. Uw broeder is echter een domme jongen en veel te zacht moedig voor Amerika. Daar hoort zoo'u deugniet thuis, zooals ik ben." Hansina zuchtte half uit medelijden, half uit angst. Er was heinde en ver niemand te zien en zij hadden de bocht nog niet bereikt, van waar weer een pad naar het dorp leidde. „Zoo'n gauwdief," mompelde Piet met «en hartstochtelijken glans in zijne zwarte -pogen. versieringen voor den dag, die de hoop wet tigen dat eene restauratie van dit gebouw de aantrekkelijkheid van de Abdij niet weinig zou doen vermeerderen. Aan het voornemen om Woensdagavond de fraai versierde kazerne in de Noordstraat alhier nog eenmaal te verlichten, werd gevolg gegeven. Op nieuw waren honderden vetpotjes tusschen het groen aangebracht en weder glansde het groote gebouw van onder tot boven ia een zee van licht. Ook de fraaie versiering voor de hulpkazerne op de Balans was geïllumineerd Bij beide versieringen werkte het stille weder mee tot een bijzonder succes. Dit napretje bracht zeer veel kijkers op de been en veroor zaakte een voor den Woensdagavond buiten gewoon gewandel binnen de stad, waar menig een, in verband met den warmen dag, anders misschien de voorkeur zou hebben gegeven aan den buiten. In de VI. Ct. van Donderdag komen de volgende twee advertentiën voor. „WILLEM bij der ghenaden Godts der Roeme ren Koninck ende al toes meerdere, Grave van Hollandt ende Seelandt enz., allen ghetrouwen des Rycx van Roemen, die dese jeghenwordig- hen letteren sullen sien onse gratie ende al goet doen te wetene, alsoe Wij bij onser blijden incoemsten in onse goede stede van Middelburgh up Sinten Margharetendaghe van enighen onser beminden ende ghetrouwen edele ofte poortere binnen onser goeden stede Ylissingen, enen snelline brief van honde ontfaen hebben ende sinen namen niet en kennen. Wij met desen onsen danc him bringhen siner hovescheit. Gedaen te Middelburgh Sinten Sacharien- daghe. WILLEM." ,Voor de hulde, hem op sijne reise door Mid delburg den tweeden Septembris voorleden langs verschrijf draadt uijt sijne geboorteplaats ge- broght, seghfc met desen gracieuselijcken danck. MICHIEL ADRIAANSZ. DÉ RUIJTER, Luitenant Admiraal Generaal van Hollandt en WestvrieBlandt." Als eene bijzonderheid kan worden ver meld, dat tijdens de feestviering bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin, het geheele korps d.d. schutterij te Ylis singen door den majoor-commandant en de officieren werd onthaald op eene avond-partij in het groote badhuis. Met voordrachten, muziek van de dames kapel en dans wist men zich kostelijk te ver maken en gaven schutters, zoowel als hunne dames, bij herhaling blijk van hunne groote ingenomenheid met dit hun aangeboden feest. Met ingang van 1 Oct. a. s. zijn de con ducteurs der brievenmalen van de 3e klasse D. Hoek van Antwerpen, en A. Hoogerheide, van V1 i s s i n gje n, op eigen verzoek van stand plaats verwisseld. De Duitsche sneltrein kwam heden mid dag eerst te 1 u. 45 m. te Vlissingen aan, wegens een déraillement te Buderich. In den nacht van Woensdag op Donder dag word de heer A. Geill, geneesheer te V e e r e, gewekt door geklop aan de apotheek. Zich vergewissende wat dit betee- kende, bemerkte hij dat de geheele apotheek OlOl Piet was zeker vreeselyk boos. Han sina zag ter sluiks om zich heen. Wat moest zij beginnen Eensklaps werd zij vuurrood van schaamte, dat zij daar zoo alleen met dien knappen jongen liep. Als maar geen mensch het zag Bevende bleef zij een beetje achter, ontweek zijn blik, die steeds op haar gevestigd bleef. Daarop vertraagde ook hij zijn tred. Haar hart klopte bijna hoorbaar van angst. Zij was niet bang voor Piet, zooals vroeger, maar nu veel dieper, nog innerlijker, en zij stamelde zacht„Het was maar kinderspel Daar schoot het weer als een bliksemstraal tus8chen de lange wimpels door. Zijne oogen schenen haar te verslinden. Zij liepen voort onder de tonen der avondklokken, die begon nen te luiden. „Kinderspel was het," zei Piet; „maar aan u heb ik het te danken, dat ik dat ik geen een vriend heb dat ik heden geen mensch vaarwel te zeggen heb, als mijndoode moeder, die my niet antwoordt. Gij hebt my den bijnaam gegeven en daarom Eens klaps hield hij op Die klokken luidden van avond zoo zonderling, dat hij er steeds naar luisteren moest. Morgen zou hij ze niet meer booren en ver weg zijn van zijn geboorteplaats, waar hij niets achterliet niets dan misschien zijn hart en zijn gemoedsrustwant het voor gevoel van een vreeselijk heimwee beklemde nu reeds zyn borst. Als dat luiden maar op hield dat luiden zou hem nog krankzinnig maken! Daar voelde hij eensklaps als hel ware een ruk naast zich en zag weer van Han- in brand stond. De buisgenooten, die in slaap waren, werden spoedig gewekt en het huis uitgebracht, waarna door tijdig aangebrachte hulp de brand spoedig gebluacht was. De brandklok, die luidde, bracht weldra een massa menschen op de been; en ook de brandspuit werd aangevoerd, doch behoefde geen dienBt te doen. De brand heeft zich bepaald tot de apotheek en de oorzaak ervan is onbekend. Voor de betrekking van agent van poli tie te Goes hebben zich 40 sollicitanten aan gemeld. Het vermoeden, dat J. S. van 's-Heer- Arendskerke bij het visschen in de Ter- luchtsche weel zou zijn verdronken, is waar heid gebleken. Woensdagavond omstreeks half zeven is zijn lijk opgevischt. Naar alle waar- schijniykheid is hij Dinsdagavond voor elf uur verdronken. Hij was 25 jaar oud en niet 27 zooals eerst gemeld werd. De gemeente Noordwelle ontving dezer dagen van haren ambachtsheer, den heer M. C. Verloop heer van Welland, behalve een ruime bijdrage in de kosten der viering van een inhuldigingsfeest nog een groot portret van H. M. (kniestuk), peUture Boogaerts, in breed vergulde lijst. Men schrijft ons uit Terneuzen: Woensdag werd hier het inhuldigingsfeest, begunstigd door prachtigd weder, voortgezet. Op verschillende plaatsen in de gemeente werden vol kspelen gegeven, die een talryk pu bliek lokten en veel vermaak gaven. Om twaalf uur gaven Apollo, Geduld overwint en De Vereenigde werklieden weer een concert op de Markt. Ten 1 uur begon het bloemencorso, waaraan een versierd rijtuig, een tweetal sportkarren en verschillende versierde fietsen deelnamen. Daarna trok de optocht opnieuw nit en be zocht nu de strateii, die den vorigen dag niet waren gepasseerd. 's Avonds werd weder geïllumineerd en niet tegenstaande in den avond van Dinsdag eükele verlichticgs-materialen waren verbrand, slaagde dit onderdeel van het feest uitstekend. Tijdens die illuminatie formeerden een massa kinderen, onder het zingen van het Wilhelmus, een iiebtstoet. Er was heel wat volk op de beeB, dat zich op verschillende wijzen, maar steeds ordelijk Terneuzen heeft een schoon feest gevierd, waarby allen hunne medewerking voor het welslagen verleenden en dat lang nog in de herinnering van hen die eraan deelnamen zal blyven voortleven. In den afgeloopen nacht verbrandde een eereboog van de Middenbuurt, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Alleen was het eene teleurstelling voor de bewoners dier straat - Des avonds, een half unr nadat de Har monie van Biervliet hare muzikale taak te Hoofdplaat, dat 6 Sept. het inhuldigings feest vierde, geëindigd had, bezweek de kiosk onder het gewicht der jubelende Hoofdpla- tenaren, zonder dat dit ongeval de feestvreugde mocht verstoren. sina het van ouds bekende beeldde vluch tende gestalte, de fladderende rokken. Zy liep dwars door het veld naar de dorpsstraat bd zij liep zoo hard, dat hare vlechten los gingen en weer op haar rug hingen te fladderen, even als in hare kinderjaren. De klokken wareD verstomd, de bekoring was verbroken. „Ik had haar een pak slaag moeten geven", mompelde Piet, „dat zou een goede streek ge weest zijn. Nu is het te laat wat nu?" Een van de andere landverhuizers kwam den weg langs, geen Schmalsteder, maar een vreemde, een woeste kerel". „Hebt ge niemand om vaarwel te zeggen, Piet Pietersen „Neen," antwoordde Piet bedrukt. Met dien man wilde hy niet over zijn moeder spreken. „Kom dan mee naar de herberg," riep de ander en vatte hem onder den arm, terwyl hy een liedje zong: Nu is het uur geslagen, ja, ja, En wjj gaan naar Amerika 1 Piet zong en dronk met de anderen. Nu wist hij zeker, dat hij geen vrienden achterliet, maar hij wist nog altijd niet welken streek hij zou uithalen. Eerst tegen middernacht ging hij naar buis. Er was nog altijd onweêr aan de lucht. Piet keek nog een poos uit ziju raam, een beetje doezelig in het hoofd, maar toch wakker genoeg om te beseffen, dat het een bijzondere nacht was, die laatste nacht in zijn dorp, waaraan hij plotseling met geheel zyn verstooten hart gehecht was. Byna angst- RECHTSZAKEN. is het verzet, aangeteekend door L. H., Westkapelle, tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van den 13 April 11., vervallen verklaard. De krygsraad te 's Gravenhage veroor deelde W. v. d. B., tamboer bij het 3ereg. inf., ter zake vana. eerste desertie gevolgd door arrestatie; bwederspannigheid door zich met geweld te verzetten tegen ambtenaren in func tie; c. mishandeling van een ambtenaar in functie, totlo twee maanden militaire deten tie, 2o een maand gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Woensdag herdacht def heer J. C. Geel- huysen, pred. bij de Evang. Lutb. gemeente te Gouda, den dag dat hy vóór 25 jaren teBrielle de evangeliebediening aanvaardde. De heer Geelhuysen was achtereenvolgens nog als predikant werkzaam te Middelburg, Den Helder en sedert 8 Sept. 1839 op zijn tegen woordige standplaats. ONDERWIJS. Tot examinatoren in het boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht van wege den Nationalen Bond van handels- en kantoorbe dienden in Nederland zijn, in plaats van wyien den heer C. J. Theunisse, door het bestuur van den Bond benoemd de heerenW. C. Gelton, accountant, leeraar aan de bandels- en industrie school te Enschede, en J. G. Ch. Volmer, accountant en leeraar M. O. te Amsterdam. Verschillende Berichten. De staatsspoorwegmaatschappij heeft be paald dat, indien een reiziger, door het missen eener aansluiting of door eene andere omstan digheid, onafhankelyk van zijn wil, het bestem mingsstation het snelst kan bereiken door ge bruik te maken van een D-trein, hy de daar voor vastgestelde verhooging niet verschuldigd is, doch dat hem kosteloos een bewijs van plaatsaanwyzing moet worden uitgereikt. Dat zal echter alleen geschieden op uitdrnkkelijken last van den chef van het station, waar de reiziger in den D trein stapt. De heer E. von Sahrr, conservator van het museum en directeur der scbo>>l voor kunstnijverheid te Haarlem, is uit Indië terug gekeerd en heeft zijn tunctiën aan genoemde inrichtingen hervat. De boekery van het museum is thans weder geopend voor belangstellenden die boeken en plaatwerken, betrekking hebbende op kunst geschiedenis, alsook de verschillende kunst ambachten wenschen te ontvangen. Een fietsrijder in de residentie, die Woensdagmiddag op den Noord wal reed, had het ongeluk te vallen. Dadeiyk schoten drie heeren toe, waarvan er twee hem op de been hielpen en de derde zich beyverde diens zakken te rollen. Een brugwachter maakte zich spoedig van twee der dieven meester, terwyl het den derden gelukte te ontsnappen. Het waren Te Huisen is aan den Ryn een nienw huis belegd met witte pannen, een eigen- verwekkend was die liefde bij hem opgekomen, die liefde voor de plek waar hy geboren was, voor den hemel die hem beschermd had; alles was zoo ongelooflyk schoon, mooi en dier baar, zelfs die stille binnenplaats, die oude zwarte regenton, waaruit een kikvorsch opdook, en na een vergeefsche poging om tegen den kant op te klauteren, weer met een plof neer viel. Alleen de menschen hadden hem zeer gedaan en op hen moest hy zich wreken Maar hoe? Op dat oogenblik schoot er een felle bliksemstraal in het westen door de lucht en tooverde hem het geheele tafereel van 's middags weer voor den geest. De kikvorsch, die zijne gymnastiek weer hervat had, plofte nog harder in de regenton terug Nu had hij het gevonden en kon gerust gaan slapen. Tegen vier uur stond Piet weer op, kleedde zich aan en liep de weide over. Het gras droop van den nachtelyken regen en den mor gendauw de grond wasemde byna bedwelmend uitalles was nat en in een witten nevel ge hold, zoodat hij niet zag waar de aarde ophield en de hemel begoD. De meerls trippelden al in de vorens en blonken met zwarten glans, als gitten in het groene gras en floten zóó lang en met zóóveel uitdrukking, alsof zij van verlangen naar den vreemde vergingen. Piet mompelde„Jou rakkers, je weet niet hoe goed ge het hier hebt, hier in dit heerlijke moeras!" Daar was ook de witte hofstede! Daar de appelboom! De zon zweefde als een gloeiende bol in den nevel. „0! God! OJ God! Waar kan bet mooier aardig geziehtNa zoa mén licht denkeD, dat dit een maatregel is tegen de warmte en dat wellicht in dat huis licht-ontvlambare stoften bewaard worden. Dit is niet zoo. 't Is alleen een zuinigheidsmaatregel van den eigenaar. Het zyn nl. pannen uit een oesterkweekery in Zeeland, welke pannen hun dienst gedaan heb ben en na voor een prikje verkocht werden. Het zijn roode pannen, die door de zeediereu als met een kalklaag zyn overtrokkenmen zegt, dat ze f 2.50 de duizend kosten. Bij den optocht te Amsterdam zijn toch nog enkele ongevallen voorgekomen en hebben de wagen van het Roode Kruis en de brancard, beide van de Maatschappy Hygiea, die er achter reden, diensten moeten doen. Toen de stoet de Muiderstraat doorging, schrikte een paard uit den stoet voor een serpentine-lint, dat men het dier over het hoofd smeet. Het dier vloog tusschen de menigte, er onstond een paniek en een man, vronw en kind geraakten onder den voet en werden vry ernstig gewond; zy werden door den ambulance-dienst verbonden en naar huis gebracht. Op het Frederiksplein viel een der deel nemers aan den optocht, door de hitte bevan gen, flauw en moest worden weggedragen. De poolvaarders in den stoet hadden het in hun berenhuiden zoo warm, dat zij zich, ver standig genoeg, moesten terugtrekken. Yerder is aldaar Maandag avond een oude juffrouw onder een dollen, hossenden troep geraakt, die haar, zonder het te weten, omver en over haar heen liep. Inwendig zwaar ge kneusd en bloed brakende werd de arme vrouw opgenomen. Bijgeloof in den tegenwoordigen tyd. Eenige dagen geleden bevond zich een 19jarige Utrechtsche vrouw in de Nicolaasstraat aldaar, toen zy door eene vrouw op den schouder ge tikt en haar naar den weg gevraagd werd. Sedert dien tyd gevoelt zij zich niet zooals zy behoort te zijD, en werd zy zelfs voor een paar dagen, de vrouw is ni. bleekersmeid van beroep, door eene onzichtbare hand door het waschhok van haar meester geslingerd. Hare familie houdt het nn voor zeker, dat zy door eene kwade hand aangeraakt en betooverd is ten einde die betoovering te doen wykeu zal de vader eerstdaags een zwarte kip in een ijzeren pot braden. Een boerenarbeider uit Epe heeft by Deventer een 8-jarig meisje laaghartig aange rand. Het kind werd ontzet en de kerel aan de justitie overgegeven. Te Bolnes viel een tweejarig knaapje in een emmer met water. De moeder schoot toe en haalde het kind eruit. Het waB echter reeda overleden. Zondagavond ontstond te Roermond een hevige vechtpartij tusschen een troep militairen en burgers, of liever gezegd de eerste vechters bazen, waarbij door laatstgenoemden als het ware op de militairen een bombardement werd gehouden van steenen, rioolroosters en zelfs dakpannen want de rumoermakers hadden voor de politie en marechaussees, dié inmiddels waren opgedaagd, de vlucht genomen op het dak van een huis van hunne partygerioöteh. Na groote moeite mócht het aan de m'are- chaussees gelukken vijf personen 'van dén zol der af te halen en te arresteèren, waarvan zijn!" Phylax, die in den tuin rondliep, kwis pelde met zijn stompige staart, om hem te verwelkomen. „Nu gij houdt toch nog van mij, maar stil, stil. Wij moeten eerst de ladder uit de schuur halen." Phylax waggelde zoo bedrijvig achter hem aan, alsof hy hem graag had willen helpen. Den sleutel nam Piet uit de schuilplaats, die bij sedert weken kende een holte in den muur naast de balk. Zoo kwamen zij op de deel, in de nabijheid van Pogge's kamerdeur, waarvoor een paar groote lompe laarzen Btond. Piet had nog in het geheel niet aan die laarzen gedacht, maar nu zij hem als het ware in den mond liepen, nam hij er een van in de rechterhand en hing met de linker de ladder over zijn schouder. Buiten lagen juist twee geschikte steenen, wel zwaar, doch niet te groot om in den laars te glyden. Hij be proefde het gauw. Daar lagen ze er in, éen flinke zwaai, heel wijd, een handige worp, een plof in de stille gracht en het ding was weg. Nu kon Piet naar den appelboom gaan. Eer hij er de ladder tegen zette, overzag hy het terrein om den kortsten weg naar het vondertje, dat naast het. huis over de gracht lag, in bet oog te hebben. Daarop ont vouwde hy zyn linnen zak die voor de reis bestemd was en klom óp de ladder. Piet plukte appelen en Phylax keek toe, beide zoo kalm en genoegelijk, %lsof het nuttigste werk verricht werd. Mét .oen pret- tigen klank vielen de lichtgroene appelen in

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1