MIDDELBIRGSCHE COURANT. 7 September. N°. 210. 141" Jaargang, 1898. Woensdag Middelburg 6 September. FEUILLETON. ,,DE GAUWDIEF' Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland fr&nso p.p., 1„- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 6 Sept. 8 u. vin. <52 gr. 12 n 66 gr., av. 4 u.75 gr.F. Verw. zw. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór és,* uur aan het bureau bezorgd zgn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten eB Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten.' Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van NiEÜWENHUIJZEN. P E O I R. Een Maandag ontvangen officieel telegram van 5 September, dat nog in een deel van onze vorige oplaag werd vermeld, luidt: „Kolonel Van Heutsz bereikte den 25en Augustus Tamseh. Na omtrekking door de onzen van de moeie- lijkste terreingedeelten, verliet Toekoe Oemar zijne stellingen en vluchtte naar Lagen op de Westkust van Atjeh. Te Tamseh werd geen tegenstand ondervonden. Colonne kwam 28 Augustus te Segli terug." Koloniaal Verslag 1808. Het eerste gedeelte van dit verslag, betrek kelijk Oost-ïndië, is verschenen. Gebeurtenissen, die op den algemeenen poli- tieken toestand van invloed waren, hadden gedurende 1897 op Java en Madura niet plaats en de wijze waarop het Mohammedaansch gods dienstig leven zich uitte, deed de bevolking nergens met het bestuur in botsing komen. Het stelsel van actieve beheerscbing der drie Sagi's van Groot-Atjeh werd gedurende het geheele jaar 1897 consequent toegepast. Het actief optreden in de Bovenstreken der XXII Moekima werd zeer bevorderd door bet gereed komen in October 1897 van de tram baan naar Indrapoeri, en nog meer zal dit het geval zijn na de voltooiing van de onderhan den zijnde verlenging naar Selimoen. Al naar mate ons gezag zich in Groot-Atjeh uitbreidde en wij dus in steeds wijderen kring de goedgezinde bevolking daadwerkelijk konden beschermen tegen vexaties van kwaadwilligen, die zich goedschiks of kwaadschiks in de vlakte van het noodige komen voorzieD, kon ook ruimer toepassing worden gegeven aan de bepaling, dat geen Atjeher zich meer gewapend mag vertoonen zonder kampougpaa. De gunstige gevolgen hiervan bleven niet uit. Van de tot Groot-Atjeh behoorende eilanden Poeloe-Weh en Poeloe-Bras, waar de rust ove rigens niet verstoord werd, valt op politiek gebied niets te vermelden. Omtrent den algemeenen toestand, zoowel in Groot-Atjeh als in de onderhoorigheden, wordt gemeld, dat, op godsdienstig gebied, de bevol king door de Hoofden der geestelijke partij steeds nog aangespoord werd tot personeele en materieele deelneming aan de prang sabilbe- weging tegen ons gezag en dat zij, daarin ge steund door de nog vijandelijke, wereldlijke Hoofden, het gezag gaande trachtten te hou den, dat echter door ons langzaam maar gesta dig voortschrijden in de bovenstreken der Atjeh- vallei gaandeweg afnam. Zoowel in de XXII Moekim als in de onderhoorigheden kwamen nog herhaaldelijk roofpartijen, veediefstallen en moorden voor, maar terwijl vroeger de Moekim Pekan, het brandpunt van onveiligheid ge noemd kon worden, kwam, na het optreden van onze troepen, in die 6treek een belangrijke verandering ten goede en bleef het er verdei rustig. Vele uitgewekenen uit de IV en VI Moekims keerden langzamerhand van Lepong en Lohong naar hunne woonplaatsen terug. Ook elders buiten de geconcentreerde linie zochten lieden, die tijdens de krijgsoperaties na den afval van Toekoe Oemar waren gevlucht, hunne kampongs weder op. Novelleuit het Duitsch VAN LOUISE SCHENK. Piet Pietersen lag in het lange, groene gras, i n de nabijheid van den Poggenburg. Ditmaal rekte bij zijne forscbe ledematen niet alleen uit luiheid uitwant het was schafttijd en het geoorloofde rustuurtje had geslagen. Maar lui was hij toch, dat wist iedereen in Sehmal- sted en om de algemeene meening te bevesti gen deed hij thans ook geen moeite om den slaap te overwinnen, die hem hier in die groene stilte overviel. Hij zou zeker vast ingeslapen zijn, indien niet het rollen van den donder in de verte hem gewekt had. Nu richtte hij zich een weinig op en opende zijne oogen, die door lange wimpers overschaduwd werden, heel wijd. Wat zag alles er vandaag bijzonder uitDe hemel boven zijn hoofd was dreigend zwart-blauwde zon, slechts merkbaar aan een vurigen streep en eenige gebroken violetkleurige stralendaar links over den dijk een dobberend zeilhier in de nabijheid het verblindend witte achter de gracht verrijzende hooge buis, alles zoo stil, zoo nevelachtig, en toch zoo doorschijnend als een lichtbeeld tus- De scheepvaartregeling was in Groot-Atjeh van geen invloed op den gang van zaken, noch op de beëindiging van het verzet, maar in de onderhoorigheden gaf zij meermalen aan het bestuur de gelegenheid in handen om de hoofden te dwingen tot het nakomen van op hen rustende verplichtingen of om onwilligen te straften. De berichten omtrent den toestand in de buitenbezittingen luiden over het algemeen zeer gunstig. Op Bali en Lombok mocht de politieke toestand zelfs zeer gunstig genoemd wordenhoofden en bevolking gaven blijken het bestuur volkomen te vertrouwen. Alleen in de afdeeling Lombok liet de veiligheid van personen en goederen nogal te wenschen over Het verslag bevat overigens een uitvoerig overzicht omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh, ter aanvulling van hetgeen de hier te lande ontvangen militaire berichten bevatten, Invordering van belastingen. In een aanschrijving van den minister van financiën wordt herinnerd, dat deurwaarders der directe belastingen niet anders dan ter gelegen heid eener inbeslagneming gelden in ontvang mogen nemen ter geheele of gedeeltelijke vol doening van belasting en kosten. Wanneer de deurwaarder, zich ter inbeslagneming van roe rende goederen bij een belastingschuldige ver voegende, ontwaart dat er grond aanwezig is tot het verleenen van een door den belang hebbende gewenseht uitstel, is hij gehouden dezen naar den ontvanger te verwijzen. Na inbeslagneming kan uitstel enkel worden verleend bij akte van prolongatie, tenzij deu ontvanger of den inspecteur mocht blijkeD, dat ernstige reden bestaan opheffing van het beölag te Provinciaal reglement op hondenkarren. Naar aanleiding van een aan de Staten van Gelderland gericht adres van de afüAAlirip' Nij megen en omstreken der Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dierenhoudende verzoek een provinciaal reglement op het rijden met hondenkarren te willen vaststellen, hebben Gedeputeerde Staten van die provincie aan hun ambtgenooten- in de onderscheidene provinciën een circulaire gericht. Daarin verzoeken zij mededeeling te mogen ontvangen, of, en zoo ja, welke bepalingen omtrent dit onderwerp door de Staten zijn vastgesteld, en of wellicht het voornemen be staat daaraan uitbreiding te geven of wel dergelijke bepalingen in het leven te roepen in verband met de beweging door genoemde afdeeling op het touw gezet. BMOEMINUEN ENZ. De St. Ct. van Dinsdag bevat het besluit van den 19den Augustus 1898, waai bij vrijdom van accijns wordt toegestaan voor zout, be noodigd voor fabrieken en trafieken. Aanstaanden Vrijdag vei leent de minister van marine geen audiëntie en aanstaanden Zaterdag de minister van oorlog niet. UIT STAD EN PROVINCIE. De meeste ingezetenen van Middelburg hadden de laatste dagen bun vlaggen maar laten wapperen. Aan de enkele huizen waar de driekleur reeds was ingehaald, werd het dundoek heden ochtend opnieuw ontplooid. Dit schen de twee reuzen spiegels der vochtig blinkende weide en den vochtigen hemel. Piet Pietersen keek verwonderd om zich heen, als ontdekte hij van daag voor het eerst de eigen aardige schoonheid van dit landschap, nu hij het wellicht voor het laatst zag, als had hij van daag voor het Jeerat zijn gebooiteplaats lief, ja hartstochtelijk lief? „Het zal mij benieuwen of er zoo iets in Amerika is", zuchtte hij „en zoo'n appel boom, als die daar. Augustus-appelenZij smaken goed, maar Eensklaps barstte hij in lachen uit. Wat hem zoo vroolijk maakte, dat was de herinne ring aan een kwajongensstreek, die een groote verandering in zijn leven teweeg gebracht had, dat wil zeggen, die hem een elechten naam be zorgd haddus van berouw geen spoor. Het begon te regenenmaar hij liet onbekom merd zijn donker krulhaar besproeienzijn ververskiel was bijna waterdicht door al de verfvlekken. En hij lachte maar altijd door. Waarlijk van berouw geen spoor! Piet Pie tersen was en bleef een deugniet. Want sedert, dien blauwbessenoogst hadden zijne dorpsge- nooten, de Schmalateders hem daar voor uitge maakt. De voorspelling van Hansina Hansen, dat hij nog eenmaal in de hel zou komen, was door allen gebillijkt, als de logische straf voor zijne misdaden. Voorloopig zou hij mor naar Nebraska vertrekken, hetgeen hem niet belette om met onverdeelde belangstelling aan en bet groot tenue der militairen was de eenige herinnering aan de groote gebeurtenis. Aan de leegte in de straten was het te bemerken dat zeer velen uit Middelburg, als contra be leefdheid voor het talrijke bezoek dat de Vlissingers aan de feesten alhier brachten, nu de Scheldestad de inhuldiging viert, dit beant woordden. Door de Middelburgsche Schutterij Schiet- vereeniging alhier zal op Maandag deu 19 September a. s., van des morgens acht uur tot des namiddags vier uur, een schietwedstrijd gehouden worden op de schietbaan alhier. De wedstrijd zal bestaan uit A. Personeele baan voor leden en donateurs der vereeniging. B1 Vrije baan, Beaumontgeweer (5 schots- kaarten). B2 Vrije baan Beaumontgeweer (3 schots- kaarten). C. Vrije baan Beaumontgeweer voor Flobert met Rijkscylinder. DVrije baan Flobertbuks 6 mM. De vrije banen zijn behalve voor leden en donateurs der vereeniging, ook toegankelijk voor leden van genoodigde vereenigingen uit Walcheren. Des avonds te acht uur heeft in het Schut tershof de uitreiking der prijzen plaats. Blijkens het zgn. Maandboekje overleden te Middelburg in Augustus 31 personen. De leeftijd der overledenen wasbeneden het jaar 13, van 1 tot 5 jaar 3, van 15 tot 20 jaar 1, van 20 tot 25 jaar 2, van 25 tot 30 jaar 2, van 40 tot 45 jaar 1, van 45 tot 50 jaar 3, van 50 tot 55 jaar 1, van 55 tot 60 jaar 2, van 60 tot 65 jaar 1, van 70 tot 75 jaar 1, van 85 tot 90 jaar 1. De ziekten der overledenen warenkinder diarrhoea 10, longtering 4, longontsteking 3, kindertering, ouderdom, beroerte en verdrin ken ieder 2. Vocrts kinkhoest, Wtaioktc, maavkanir<»-7 «ioraiokt» *oiruioord ieder Elders overleed 1 persoon. - Gedurende den tijd, dat de troep uit het garnizoen Middelburg aan develdmanoeu- vres van de 2e en 3e diviBie infanterie zal deelnemen, worden alhier gedetacheerd tot het verrichten van den garnizoensdienst 42 onder officieren en minderen van het 5e BataljoD, onder bevel van den tweede-luitenant L. G. A. van der Reijden, die den 14en dezer uit Bergen op Zoom hier zullen aankomen. Het detachement te Terneuzen wordt van 13—24 September door een detachement,onder den tweede-luitenant F. H. Heuvelinck, uil Bergen op Zoom vervangen; op laatstgenoem den datum wordt te Terneuzen gedeta cheerd een detachement uit Middelburg ondei bevel van dtn tweede-luitenant C. I. H. van der Harst. Op den 31 Augustus den 18en jaardag van Konirigin Wilbelminais te Vlissingen slechts éen meisje geboren. De gelukkige vadei gaf aan dat kind de voornamen van onze Koningin. Met 1 Sept. zgn verplaatst de klerken der posterijen en telegraphie R. Huizing van Assen naar Terneuzen en A. 1. Lijbaartvan Terneuzen naar EnkLuizen. Met 1 Oct. is benoemd tot brievengaarder te Walsoorden H. Lochmans. de blauwbessen-historie te denken. Zoo was het geweest. De dorpskinderen waren onder toezicht van den schoolmeester naar de heide gegaan om bessen te plukken en terwijl allen hun best deden om zooveel mogelijk te oogsteD, had Piet in een zandkuil gelegen en zich geen enkele maal gebukt. Doch toen de man den vol en de kinderen moede waren en een boer, die met zijn wagen voorbijkwam aangeboden had, de manden mee naar het dorp te nemen, was hij heimelijk achterop deD wagen geklommen, plat op den bodem gaan liggen en had de manden een voor een half leeg gegeten. Een poos hadden de kinderen nog zingend den wagen gevolgd, maar eindelgk waren zij achter gebleven. Hij meende nog het lied te hooren «Nn zinkt de zon reeds in 't Westen Zjj schuilt daar achter de groene boon,en...." en hij meende ook dat eerst heden te ver staan, nu de fonkelende stralen nu eens door den appelboom flikkerden en dan weer achter het regengordijn verdwenen. Het was toch alles wel een beetje anders als men morgen naar Amerika zou gaan „Zjj schuilt daar achter de groene boomen." neuriede hg voor zich heen. Maar nu die blauwbessen-geschiedenis. Piet had zóóveel bessen gegeten, dat hg einde lgk niet meer kon. Het gezang der kinderen De inhuldigingsfeesten te Vlissingen. H. Het was een prachtige avond, dien wij Maandag hadden, een avond die zich uitste kend leende voor een festiviteit, zooals die op het terras van het Grand hotel des Bains plaats had. Op dat ruime plein, ten deele door eene gas- illuminatie verlicht, kwamen tegen zes uur samen, in hun Zondagsche kleed ij en kwistig met oraDje gesierd, ongeveer 1500 leerlingen der openbare en bijzondere scholen, die daar, met medewerking van het muziekkorps der dienst doende schutterij van Middelburg en onder lei ding van den heer W. van Kamer, hoofd eener openbare school alhier, eene groote zanguit voering gaven. Op het niet door de kinderen en muziek ingenomen gedeelte van het terras, onder de kolonade en in de versierde conceitzaal, was een talrijk publiek bijeen, terwijl buiten het terras duizenden menschen een levende haag vormden. Begeleid door de muziek zongen de kinderen, meerendeels zeer goed, somtijds zelfs uitstekend, een tiental kinderliederen, die telkens een luid bravo uitlokten. Na afloop biervan werden de kinderen ge tracteerd en voerde hi t muziekkorps een drie tal temmers uit, die zeer in den smaak der hoorders vielen. Hierna traden ruim 160 zangers op de estrade, die, wederom onder leiding van den genoemden heer Van Kamer en nu en dan met begeleiding van het orkest, een vijftal nommers ten beste gaven. Klonk het kinderkoor, het aantal zangers en zangeressen in aanmerking genomen wel wa' zwak, zeker omdat ia do open lucht werd gezoDgeD, dat waa niot hot gcvai met het mannenkoor. Indrukwekkend was het Wilhelmuswaarmede dit aanving, krachtig het Sta pal, mijn dier baar Vaderland en aangrijpend Hollands glorie van Rich. Hol. Een woord van hulde aan de jeugdige en aan de oudere uitvoerders is zeker niet mis plaatst, evenmin als een compliment aan den heer Van Kamer voor de wijze waarop hij zich van zijne lang niet gemakkelijken taak kweet en het schutterijkorps voor de begeleiding. Dit goed gedachte nommer van het Vlissiüg- sche feestprogi amma zal bij ieder die bet hoorde zeker een zeer goeden indruk hebben nagelaten. Na de uitvoering restte ots nog even den tijd om een gedeelte der gemeente te doorloopen. Overal heerschte een gezellige drukte, die nog toenam, toen zij die de zanguitvoering had den bijgewoond zich door de straten verspreidden. Hier en daar was illuminatie ontstoken, o. a. waren op de Kleine Markt een paar huizen kenrig verlicht, was voor de werf der kon. mg. De Schelde een kolossale gasverlichting aange bracht, schitterden in onderscheidene straten kronen, W's en lauwertakken of een leve de Koningin in gas of ander meer of minder veel kleurig licht, of waren enkele giornos uifge- Op verschillende plaatsen werd vuurwerk afgestoken, zoowel gewone voetzoekers, als Romeinsche kaarsen, bengaalsch vuur enz., wat tot groot vermaak strekte, zoo van hen die werd al flauwer en flauwer en verstomde eindelijk heelemaal, terwijl de wagen een begroeiden heuvel naderde. Toen sprong hij er voorzichtig af en verborg zich achter de helling aan den anderen kant, ten einde zich later achter bij den stoet aan te sluiten. Hij kon zich nog duidelijk dat benauwde ge voel voorstellenwas het gewetenswroeging of een overladen maag geweest? en hij had alle menschen benijd die minder gegeten had den ...- En dan die algemeene verbazing bij de aankomst in het dorp over die halfleege manden1 „Zij zijn in elkaar gezakthad Piet roepen, maar de kleine Hansina Hansen, die zoo erg moede was geweest van het loopen en het zingen, dat zg op den arm van haar broeder Hans was gedragen en zoodoende ge tuige geweest van zijn misdaad, hief plotseling haar wijBviDgertje tegen hem op en beschul digde hem in het bij zgn van iedereen. „Piet Pietersen heeft ze opgegeten. Die gauwdief Loochenen baatte niet. Zgn zwarte mond en blauwe vingers verrieden hem meedoogen loos. De welverdiende klappen den volgenden morgen voor de heele klasse, was Piet spoedig weer te boven, maar de toespraak van den meester over de verachting die hem nu voor het leven aankleefde, die had he en dan dat afschuwelijke woord: „De gauwdief, de gauwdief!" Dat klonk hem zich die uitspanning permitteerden, als van hen die het bewonderend publiek vormden. Wij herhalen, het was een aangename avond, een goede voorlooper van den eigenlijken feest dag op heden. Heden ochtend vroeg luidden de klokken van den St. Jacobstoren den feestdag in en tegelijker tijd werd op de rotonde bij het standbeeld van onzen admiraal de reveille Nadat door de tamboers en hoornblazers het bekende signaal gegeven was, speelde het mu ziekgezelschap St. Caecilia het Wilhelmus en de Werkmansvriend het Wien Neêrlandsch bloed, waarna de stoet, die behalve uit de genoemden, bestond uit detachementen van de schutterij, marime en de infanterie, een ommegang door de stad maakte. Dat gaf evenals ta Middelburg heel wat drukte en bracht zoo goed als geheel Vlissingen op de been. Op de Zeilmarkt werd de stoet ontbonden. Tusschen 8 en 9 uur werden door het carillon de volksliederen ten gehoore gebracht jm half tien begonnen de volksspelen. Zij bestonden in een velocipede-wedstrijd op den nieuwen weg, waaraan 12 personen deelnamen, uit een roeiwedstrijd op het kanaal tusschen 10 booten, ringrijderij met 18 deelnemers, terwijl de Werkmansvriend op het versierde terrein der feesten een muziekuitvoering gaf. Tusschen 12 en 1 nur werd het carillon weder bespeeld en intusschen de optocht Te ongeveer half twee vertrok die van het terrein achter bet arsenaal. Vooraf gingen twee gecostumeerde herauten te paard, waarop volgde de harmoniemaat- schappij De Kunstvrienden van St Nicolaas. In den stoet waren verder edellieden uit het midden der 16de eeuw, rederijkers uit de dagen van prins Willem I, leden van gymnastiek-, SCbcrm-, Schiet-, tOOneel-, Wdrkliodoa on ondor» vereenigingen, de meesten met vaandels en banieren. Ook waren er in de beide Vliasing- sche muziekgezelschappen. Deze groepen, waarvan sommigen zeer smaakvol gecostumeerdtrokken zeer de aan dacht, maar meer nog deden dat de onder scheidene praalwagens die in den stoet voor kwamen. De feestcommissie had er een doen inrichten voorstellende den vrede, symbool der toe komstige regeering onzer koningin. Die wagen was in gondelvorm, rijk gestoffeerd en voor zien van de wapens der provinciën. In bet midden was een groote zuil, omgeven door meisjes met attributen en eindelgk de vrede maagd met een palmtak in de band. De Kon. Maatschappij De Schelde een, die de scheepsbouw- en stoomwerktuigkunde in beeld bracht. Deze was zeer mooi. Behalve verschillende stukken, betrekking hebbende op scheeps- en machine, bevonden zich in den door vier paar den getrokken wagen twee fonteinen, gekleurd water opwerpend. Van dezelfde maatschappij was nog een eveneens aardig versierde wagen en een die de ketelmakerij voorstelde. Deze wagens werden voorafgegaan door meis jes, die schilden droegen met gereedschappen. groot deel van de werklieden der Schelde volgde deze wagens. De bazen en voor lieden in rijtuigen, de overigen te voet. Het Belgische loodswezen had zeer smaakvol het versierde jacht Leopold II op een wagen steeds in de ooren. Dat was voortaan zijn bijnaam. Piet dreigde zich op Hansina te wreken, zoodra bij baar alleen tegenkwam! Sedert had hij van Hansina nooit anders meer gezien dan een fladderend rokje, tweo fladderende blonde vlechten, twee angstig kloppende klompjes en een half profiel met een stuk van een blozende wang. Sedert was bij haar schrik en de schrik van alle groote en kleine meif-jeB; het zwarte schaap onder de Sc h malsteder kinderen geweest. Piet Pietersen had Hansina nog altgd niet aangetroffendoch daar het hem als gebrandmerkte niet mocht gelukken zich in zgn eer te herstellen, had hij telkens nieuwe guitenstreken bedacht. Het zou mij te ver voeren, als ik ze hier allen wilde opnoemen, al vond ik niet dat het leelijk staat om de tekortkomingen zijner medemen8chen te vereeuwigen. Waarlijk, ik zou hem liever verontschuldigen, als ik maar wist hoemaar het is mg onmogeigk, daar de on boetvaardige zondaar zich voorgenomen had, eer hij de groote zeereis aanvaardde, nog een ergeren guitenstreek nit te voerenhg wist alleen maar niet wat. Een viermaal herhaalde koekoeksroep herin nerde Piet van uit het huis aan zgn werk. Hij moest nog de twee beelden naast de voordeur opschilderen; die uit hout gesneden grappige figuren vermaakten hem nog al. Zou hg bun een knevel boven de breede monden geven Neen dat was voor een sloteffect te flauw I

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1