Heden middag te twaalf uur ia verschenen een buitengewone NederlandscheStautacourant gedateerd Dinsdag 30 Augustus 1898, be vattende de volgende PROCLAMATIE van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes. In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlan- den,Prinse8 van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk. LANDCENOOTEN De taak, die Mij in 1890 werd toever trouwd, is W6ldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbaar voorrecht ten deel, Mijne beminde Dochter den leeftyd te zien berei ken, waarop Zij naar het voorschrift der Grondwet tot de regeering wordt geroepen. In dagen van smart en ronw trad Ik op als Regentes van bet Koninkrijk, thans schaart zich het geheele Volk in vreugde om den troon zijner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund, Mijn dierbaarste wensch is vervuld. Aan allen, die Mij met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijnen dank. Moge het ons Land met zijne Bezittingen en Koloniën onder de regeering van Konin gin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn 1 Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin en Volk te zamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen blijve rusten. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opge nomen en ter plaatse, waar zulks gebrui kelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan te 8-Gravenhage, op beden den 30aten Augustus 1898. EMMA. Dit stuk draagt de medeonderteekening van alle ministers. Onder het lezen van dit woord van afscheid zal zeker bij het over-, overgroote deel van het Nederlandsche volk éen ge dachte opkomen, een gedachte, getuigende van erkentelijkheid en van waardeering voor de Hooge Vrouwe, die de taak, welke thans geëindigd is, gedurende bijna acht jaren met zooveel takt en wijsheid vervulde. Zij deed haar plicht met ijver en toewijding. Mogen hare Dochter en het Nederlandsche volk de vruchten plakken van haar wijs beleid En moge Koningin Emma nog jaren de getuige zijn van het welzijn van hare Dochter en het Vaderland! Middelburg 30 Augustus. Do eerste Dinsdag in September. Velen zijn van meening, dat volgens de Ge meentewet de Raad op den eersten Dinsdag in September eene vergadering moet houden. In verband daarmede heeft men zich reeds afge vraagd, hoe de raad van Amsterdam dit jaar aan die verplichting zou kunnen voldoen, aan gezien op dien dag de plechtige inhuldiging der koningin zal plaats hebbeu. Wij kunnen mededeelen, dat Dinsdag e. k. geen raadszitting zal plaatshebben, omdat deze onnoodig is. Immers de gemeentewet gebiedt nergens eene verplichte zitting op eiken eersten Dinsdag in September. Art. 27 der wet zegt in de tweede alinea Dat „een derde der raadsleden aftreedt om de twee jaren met den eersten Dinsdag van Sep tember", en art. 80 bepaalt „dat de helft der wethouders aftreedt om de drie jaren, met den eersten Dinsdag van September." Daar nu toevallig dit jaar geen raadsleden aftreden en ook geen wethouders, is eene ver plichte raadsvergadering op Dinsdag 6 Sept. e. k. onnoodig. Deze, door het Hbld gemaakte opmerking geldt ook zeker voor tal van andere gemeenteD, ook in Zeeland, o. a. Middelburg en Vlissingen, waar dit jaar eveneens geen wethouders behoeven af te treden. EEN GOEDE DAAD heeft de minister van oorlog gedaanHij beeft de korting op de dagelijksche soldij, althans de door ons genoemde aprioristiscbe korting, afgeschaft. Voortaan zullen dus onze miliciens de eerste drie maanden van hun dienst tijd alvast volle soldij ontvangen. Want niet waar, juist dit was onze hoofdgrief, dat men onzen mannen korting oplegde vóór en aleer ze zelfs maar hadden kunnen toonen, zórg, al of niet, voor hun militaire pluDje te hebben. Voorshands zijn wij nu content. Gansch het stelsel der kortingen is hiermede intusschen nog alles behalve in het reine, laten wij dit al aanstonds op den voorgrond plaatsen. Maar hot is nu de tijd niet voor een fundamenteele behandeling dezer aangelegenheid. De kleeding. comptabiliteit komt in de volgende zitting van ons parlement stellig in haar geheel aan de orde, en naar 't ons voorkomt, zal dan het min juiste van ons kortingen-systeem evenzeer ter sprake worden gebracht. Mits men dus erkent, dat de evenaar nog niet in het huisje is, haasten wij ons den minister van oorlog dank te zeggen voor den genomen maatregel. Hij heeft daarmede een monstrueus onrecht uit het geheel van administra tieve regels weggenomen, dat jaren lang een steen des aanstoots in het leger was. Te eer willen wij generaal Eland's beschikking de eer geven die haar toekomt, nu hij, ofschoon nog betrekkelijk kort aan het bewind, getoond heeft zelfs tegen de militaire aleutersleur opge wassen te zijn. Deze ervaring geeft courage met het oog op het vele, dat nog uit het kranke lichaam moet worden weggesnedenzegt de schrijver over militaire zaken in de Arnh. Crt. ten slotte. BENOEMENUEN ENZ. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan L. E. Th. Anderegg, ten bedrage van f 1780 'sjaars; is benoemd tot notaris binnen hetarr.'sHer- togenboscb, ter standplaats Wondrichem, C. W. A. van de Wall, thans notaris te Alkmaar; is benoemd tot leeraarjaan de rijks- hoogere burgerschool te Warffum H. Gouwentak, te Leiden is benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem H. A. C. Dekker, thans tijdelijk onderwijzer bij die inrichting is de kapitein ter zee L. C. Rovers eervol ontheven van de betrekking van inspecteur van den marine-torpedodienst, tevens lid der commissie tot het examineeren van zee-offi cieren en adelborsten, en genoemde hoofdoffi cier, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, f 2925 'sjaars; is de kapitein ter zee J. Wentholt gedeta cheerd bij het Dep. van Marine en aan hem opgedragen de betrekking van inspecteur van den marine-torpedodienst, tevens lid der com missie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten zijn voor den tijd van twee jaren gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indië de majoor O. W. Westerouen van Meeteren, van het late, en de kapitein J. S. Wernas, van het 5de reg. inf. UIT STAD ÉN PROVINCIE. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. 1898, aan P. Schietekatte, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer in land- en tuinbouw aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Omtrent de uitvoering, Zondag door het meisjeskoor van Ons Huis te Middelburg gegeven in de congreszaal der Nationale ten toonstelling van Vrouwenarbeid, wordt aan de N. R. Crt. het volgende geschreven „Mej. Van Berlekom begon met een korte lezing, waarin zij uiteenzette, van hoeveel be lang het is, kunst en met name muziek te brengen onder standen, die er zoo weinig het genot van kennen. Zij wees er op, hoe moei lijk het was om kinderen en meisjes, die alleen op de lagere school eenige elementaire kennis van noten hebben opgedaan, tot een behoorlijk koor te vormen, al had zij onder het volk veel muzikaal .gehoor en algemeen frissche stemmen gevonden. Zij verzocht ten slotte, van deze uit voering geen kunst te verlangen, maar om kin deren met weinig muzikale opleiding beschaafd te leeren zingen. Daarna begon het koor te zingen. De geheele uitvoering duurde nagenoeg een uur. En het slot was, dat men mej. Van Berlekom moest gelukwenschen met de opmerkelijke uitkomst van haar leiding. Er werd doorloopend zuiver gezongen, met intelligentie en gevoel. Het was een lust om de meisjes te hooreD, vooral in de liedjes van mej. H. van Tusschenbroek en mej. van Rennes. Een enkel was minder voor dit koor geschiktb.v. Herfstdraadje van Scudo. Een opmerking nogde meisjes hadden een beschaafde uitspraak. Dat zou, vreezen wij, anders zyn geweest, als de zangsters uit Noord- of Zuid-Holland kwamen. De eDkele Zeeuwsche eigenaardigheden waren er nage noeg uit." Wij ontvingen nog eene betuiging van sym pathie, nu uit 's Gravenhage. Waarde erende de goede bedoeling, is het ons onmogelijk aan dergelijke uitingen een plaats te verleenen. Wij zouden ons dan op een moeilijk en gevaar lijk terrein begeven. Wij wil'en hier alleen, en wy doen dit met genoegen, nogmaals in 't algemeen boekstaven het succes, dat met deze uitvoering is behaald, en de waardeering welke allen, die dit plan hielpen verwezenlijken en vooral mej. Marie Berdenis van Berlekom, hebben ondervonden van verschillende zijden, en niet het minst van die der ouders van haar, die Zondag zulk een heerlijk tochtje maakten. Uit Vlissingen schrijft men ons Het waren er velen, wien Maaudag avond in het nieuwe vereenigingsgebouw, bij de offici- eele opening daarvan genoodigd, door den president der Werkliedenvereeniging De Schelde, den heer W. Geelhoed, een hartelijk welkom werd toegeroepen. We zagen er den burgemeester, den secretaris en leden van den raad dezer gemeente, mits gaders den commissaris van politie, leden van het bestuur van Eigen Hulp en alles wat zoo maar op iets van een lid van eene of andere corporatie geleek. Na er op gewezen te hebben hoeveel moeite het soms kostte om een geschikt lokaal tot vergaderen te verkrijgenhoe de eene na de andere poging daartoe mislukte; welk een vol doening bet schonk eindelijk, met steun van velen en met medewerking der eigenaren van het te openen gebouw, eene uitmuntende ge legenheid tot samenkomen gevonden te hebben, gaf de heer Geelhoed het woord aan den bur gemeester, den heer jhr mr Van Doorn van Koudekerke, die verklaarde met genoegen te voldoen aan de uitnoodiging tot ope ning van dit gebouw. Hij wenschte de groote werkliedenvereeniging geluk met de stichting van een eigen lokaal. Hetgeen hij in het gebouw gezien had, overtrof zijne ver wachtingen. Hij bracht hulde aan den bouw meester, die z. i. den dank van Vlissing's in gezetenen verdiendeprees de schildering van 't geheel zeeruitte zijn beste wenschen voor den bloei der vereeniging en verklaarde dit gebouw, wat moge zijn een huis dat veel en velen vereenigt, voor geopend. Muziek en zang en eene aardige, niet te uit voerige tooneelvoorstelling door leden der werkliedenvereeniging, hielpen meê om menig een in prettige stemming te brengen. Nog een bedankje voor de opkomst en eene opwekking tot steun dezer onderneming dooi den voorzitter en klaar waren we. Door hulde te brengen aan den ondernemings geest der heeren P. van Beers en G. L. P. Florschütz, doet men lang geen onnoodig iets. Ze hebben van het gebouw, in welks beneden zalen vroeger de leden van Unitas samenkwa uien, werkelijk iets grootsch gemaakt. Het Vereenigingsgebouw die naam prijkt op den gevel bevat een koffiekamer; daarachter een billartzaal en naast de laatste een kamer voor de bleeren. Eene breede gang, waartoe in de Baljuwstraat toegang wordt verleend, scheidt het oude van het nieuwe gedeelte. Dat bijge bouwde is een zeer ruime, goed geventileerde en verlichte zaal, die, 22 M. lang, 12 M. breed eu 7 M, hoog, een ruim buffet heeft, en, be halve de hoofddeur, voorzien is van zeven naar buiten openslaande deuren, waardoor men, zoo noodig, de straat of den tuin kan bereiken. Op het 7.5 M. diepe en 12 M. breede tooneel, dat, evenals de daaronder gelegen ruimte waar de kleedkamers zich bevinden 2 uit gangen heeft, kan men beschikken over 7 ge makkelijk te behandelen achterdoeken en 36 coulisen, alles fraai geschilderd door den heer Baels alhier. Deze laatste zijn op vernuftige wijze geplaatstmen kan, door ze te verschui ven, de ruimte vergrooten of kleiner maken, en door er even tegen te duwen, is in een om mezien een kamer in orde gebracht. Zooals in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer nog is gemeld, heeft men Maan dag namiddag het lijk van den zeventienjarigen J., bij het baden in zee te Vlissingen ver dronken, opgehaald en naar de ouderlijke woning gebracht. Maandag werd te Goes eene vergade ring gehouden van de ingelanden van het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke Daarin werd de rekening over 1897/8 goedge keurd, in ontvang op f 114.948.47, in uitgaaf op f 97.713.08, dus met een goed slot van f 17.235.39. Daarna werd behandeld een verzoek van den heer W. F. K. Lenshoek c. s. te Goes, als voorzitter der commissie van burgemeesters op Zuid-Beveland om eene jaarlijksche bijdrage in den afkoop der tolheffing op den provincialen straatweg Goes's Gravenpolder en den rijks weg van af het Sloe tot Iersekendam. Dit verzoek gaf aanleiding tot een zeer breed voerige discussie. Eindelijk werd door den heer L. A. Paarde- kooper ^Overman voorgesteld de bijdrage te bepalen op 15 ets. per Hectare, waardoor het totaal daarvan ongeveer f 1300 zou beloopen. Dit voorstel werd verworpen met 105 tegen 45 stemmen, waarna het verzoek van den heer Lenshoek c. s. om f 1250 toe te staan werd aangenomen met 106 tegen 44 stemmen. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk besloot Maandagavond jl. aan den gemeente veldwachter J. de Bakker bij eventueel eervol ontslag een pensioen te verleenen van 250. Te C o 1 ij n s p 1 a a t geraakten Maandag middag twee strooklampen, grenzende aan eene boerenschuur, in brand. Met vereende krach ten mocht het gelukken den brand te blusschen, wat ook voornamelijk een gevolg was van de gunstige windrichting. De schade wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Inbuldiglugs-feesten. Hoewel dit valt buiten het officieele feest programma, zouden wij toch kunnen zeggen dat de rij der feestelijkheden te Middelburg dezen morgen is geopend door een feest in de Rijksleerschool. De leerlingen dier school vierden afzonder lijk hoogtij ter eer e van den 18en jaardag onzer koningin. Verschillende lokalen en gangen in het ge bouw waren keurig versierd met groen. De gymnastiekzaal, waarin een tooneel was opge slagen, muntte vooral uit. De jeugd, getooid met oranje en vlaggen, vermaakte zich kostelijk. En geen wonder Het hoofd der school, de onderwijzers en de onderwyzeressen, en eenige hulpvaardige per sonen hadden al hunne krachten ingespannen, om het den jongen gasten aangenaam te maken. Er werden toespraken gehouden, liederen ge zongen, de nationale natuurlijk in de eerste plaats; er werd gespeeld in het gebouw en buiten in den tuin; er werden een paar too- neelstukjea opgevoerd, muziek gemaakt en wat uiet al! Dan waren er ook verrassingen die de vreugde der kinderen deed stijgen. Zoo werd er op een gegeven oogenblik een reuzen-taart binnengebracht; gedragen op een berrie door twee man. Zoo iets groots hadden de kinderen nog nooit gezien; nu vele. grooten evenminen geen wonder dat de lekkere gast met oorverdoovend gejuich werd begroet, tot genoegen van hem, die daaraan ook zeker wel zijn talent en zijn arbeid had ten beste gegeven, en, keurig in 't wit gekleed, met wel gevallen het vroolijk tooneel stond te aan schouwen. Aan dien kok was de zorg opge dragen de taart., afkomstig van den heer J. van Grootheest, in minstens 300 stukken te snijden. In het korthet was een heerlijk begin der feesten voor de leerlingen dier schoolen tal van ouders waren getuigen van hun vreugde. Verschillende bijdragen, door die kindereu geschonken, hadden dit feest mogelijk gemaakt. LANDBOUW. Paardenkeuringen. De uitslag der in Augustus in de provincie Zeeland gehouden paavdenkeuringen is-. dat een aanhoudingsprijs van f 75 is toege kend aan de volgende eenjarige paar den: Mina van C. G. Harrison to Rilland- Bath, Jacoba van M. Berrevoet te Wolfaarts dijk, Lotte van J. H. de Milliano te Water landkerkje, Poes van Abr. de Vlieger te Zuidzande, Eoa van J. van Male Dz. te Waterlandkerkje, Emma van J. A. de Hullu te Retranchement, Zulma van E. B. Plasschaert te St. Jansteen en Fanny van Jos Vael te St. Jansteen; dat een aanhoudingsbijdrage van f 100 is toegekend aan de volgende Hengsten niet ouder d a u 2 '/s j a a v Baron vau A. Moggré te Schoondijke, Leon van Honoré Buysse te Bier vliet, Willem van A. Goossens te Rilland-Bath, Athar van Fr. Buyck te IJzendijke, Leon van G. van Waas te Westdorpe, Baptiste van Johs de Feyter te Zaamslag en Jupiter van M. C. Steendijk te Stavenisse; dat een aanhoudingsprijs van f 75 is toege kend aan de volgende mer riën van 3—8 jaar Favorite van D. Koopman Pz. te Nieu- werkerk, Scudo van dezelfde, Marie van H. van de Zande te Bruinisse, Mimi van H. J. Dorst te St. Annaland, Dunsmore blackbird van C. G. Harrison te Rilland-Bath, Sophie van J. Peman Kakebeeke te Krabbendijke, Fanny van A. Goossens te Rilland-Bath, Ceres van L. Bierens te Oamperland, Emma van L. J. Roggeband te Groede, Fanny van Jae. Lako te Sluis, Lotte van J. van Male te Waterland kerkje, Snella van L. J. Roggeband voornoemd, Julie van S. van Doeselaar te Clinge, Bertha van Wed. Jos. Doelman te Westdorpe, Cato van Jos. Vael te St. Jansteen en Bertha van Gam van Waes te Westdorpe. LETTEREN ~EN~ KUNST. Uit Vlissingen schrijft men ons: Het muziekkorps der d.d. schutterij te Mid delburg heeft zich langzamerhand onmisbaar weten te maken, dank zij zijn ernstig streven om datgene, wat moet worden uitgevoerd, zoo flink en correct mogelijk ten gehoore te brengen. De heer Jan Morks, het is reeds meer ge zegd, weet hoe ver bij met zijn korps kan gaan en wij hebben het gezien hoe elk vol gend jaar die grenzen ruimer door hem worden getrokken, hoe hij het Excelsior heeft aange grepen, overtuigd dat dit devies alleen kan worden behouden door eene algeheele toewij ding en ijverige studie. Dat de resultaten van bovengenoemd goed georganiseerd harmoniekorps reeds zeer gunstig zijn, hebben de vele concerten bewezen, die te Middelburg, hier en elders zyn gegeven en wie mocht denken, dat de directeur met de keuze zijner stukken bij het naderend einde van het seizoen au bout de son latin was, vergist zich, want zijn repertoire is reeds vrij groot en het programma van Maandag avond, dat in het Cr and Hotel des Bains alhier werd uitgevoerd, legde daarvan getuigenis af. Met juiste rythmiek werden de verschillende nummers gespeeld vooral Gonnod's Roméo et Juliette, Waldteufel's Wals Immer oder Nimmer en de Czardas uit Der Geist des Wojewoden klonken zeer goed. Om hunne frissche melodieën bekend zijn Lustige Brilder van Volistedt en Manoeuvre Marsch van Stenz. Dit soort muziek vooral blijft om hare opwekkende kracht lang populair. Jammer, dat ten gevolge van het ruwe weer het concert binnen moest plaats hebben. Het bezoek was daarom ook zeer matig en de uit voering daarmede niet gebaat, omdat har- moniemuziek in den regel voor een zaal te machtig is. Wij hadden het voor dit laatste concert zoo gaarne anders gowenscht. Zooals bekend is, blijft de dameskapel tot 15 Sept. en naar wij vernemen, belooft de Bloemenavond ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin zeer geanimeerd te zullen worden. Verschillende Berichten. De Maatschappij tot Nut van Algemeen gaf weêr een volksgeschrift uit, nl. Over Coöperatie door mr M. W. F. Treub. Bij aankomst van onze Koninginnen Maan dag voormiddag te 's Gravenhage, was, evenals bij haar vertrek uit Baarn, eene zeer talrijke menigte aanwezig, die de vorstinnen hartelijk toejuichten. De Groothertog van Saksen en diens doch ter, benevens de vorstelijke familie Von Wied brachten spoedig een bezoek aan HH. MM. Onze koninginnen, die Maandag middag een bezoek brachten aau de Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid, zullen heden avond de leden van den Raad van Voogdij over H. M. de Koningin in afscheidsaudiëntie ontvangen. De katholieke bladen bevatten heden een brief van den aartsbisschop en van de bisschoppen van Nederland, waarin wordt ge wezen op den gewichtigen dag van 31 Aug., den dag der troonsbestijging van H. M. Ko ningin Wilhelmina, en waarin hulde gebracht wordt aan H. M. de Koningin-Regentes en Gods zegen wordt afgesmeekt voor de a. s. regeering der Koningin. Deze brief is Zondag in alle katholieke ker ken voorgelezen. De oud-katholieke bisschoppen in Nederland zullen morgen aan de koningin een gelukwensch richten. De generaal, inspecteur der infanterie, heeft bepaald, dat do acht stafmuziekkorpsen de volksliederen Wilhelmus en Wien Neêrlmdsch bloed) moeten uitvoeren volgens de bewerking en instrumentatie van den directeur der Kon. militaire kapel, den heer N. A. BouwmaD. De gemeenteraad te Breda, die 't vorige jaar besloot tot afschaffing van de opcenten op het personeel en dientengevolge tot ver hooging van den hoofdelijken omslag, heeft nu in zijn jongste zitting bepaald, dat van 1 Januari 1899 de opcenten op het personeel weer tot 50 pet. zullen worden geheven. De heer J. M. Pijnacker Hordijk, lid der 1 Tweede kamer, is van zijn IndiBche reis in Den Haag teruggekeerd. Te Stad-Almelo is benoemd tot leeraar in de Engelsche taal aan de H. B. S. de heer G. M. van Riemsdijk, te Nijmegen. Zaterdag sloeg een paard, gespannen voor een hooiwagen, aan het Zuideinde te Delft op holde voerman trachtte het tot staan te brengen, doch kreeg een slag tegen het hoofd, waardoor hij een schedelbreuk be kwam. Bewusteloos opgenomen, werd hij per brancard naar het gasthuis vervoerdbij aan komst aldaar was hij reeds overleden. Voor een paar dagen hielden Amster- damsche heeren in den Beomster een wieler wedstrijd. Een van hen is tengevolge van overspanning gestorven. Alweer heeft zich het geval voorgedaan dat iemand op reis een brieventasch met geld kwijt raakte. Een beer, die Zaterdag uit Breda te Haarlem aankwam, miste zyn portefeuille met 17000 aan bankpapier. Van een gedeelte zyn de nummers bekend. Te Heillo is bij een daar gewoed hebben den brand een arbeiderswoning vernield. Tengevolge van booibroei is te Akersloot een boerderij een prooi der vlammen geworden. Op de Waal voor Nijmegen is Zondag avond, tengevolge van aanvaring door een sleepboot, gezonken een met steenkolen geladen vaartuig, komende van Ruhrort. De opvarenden, onder wie een 75-jarige, werden met groote moeite gered. Schip en inventaris waren niet verzekerd. Te Linschoten geraakten Zaterdagmorgen de kleedingstukken van een 65-jarige huisvrouw in brand, waardoor de vrouw zulke brandwon den bekwam, dat zij reeds in den namiddag ia overleden. Te Zutphen geraakte een 32jarige gehuwde man, vader van 4 kinderen, in een lompenpak huis onder een neervallende baal, aan de ge volgen waarvan hij in het ziekenhuis is overleden. Een week ol vijf geleden werd, wy heb ben het toen gemeld, te Leeuwarden een 16 jarig meisje geschaakt door een man van 32 jaren en vader van zeven kinderen. Thans is het voortvluchtige paar in Antwerpen opge spoord en het meisje naar de ouderlijke woning teruggebracht. Te Tilburg kregen twee broeders twist, na den heelen dag samen kermis gehouden te hebben. Die twist liep zoo hoog, dat de messen getrokken werden en een der broeders zooda nige wonde in de zijde ontving, dat zijn opne ming in 't ziekenhuis noodzakelijk was. De dader is in arrest. Twee knapen verbrand. Zaterdagnacht brak te Utrecht een hevige brand uit in de woning van een sigarenmaker op hot Frederika-hofje. De oorzaak was dat de vrouw, die met haar 19-jarigen zoon alleen iu de kamer was, terwijl de drie anderen kinderen op den zolder sliepen, de nog bran dende petroleumlamp vulde. Daarby sloeg de vlam naar binnen, sprong de peer van de lamp uit elkander en liep de brandende olie overal heeD, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. In een oogwenk sloegen de vlammen dan ook naar buiten uit en had den deze eveneens de zoldertrap aangegrepen, zoodat een der kinderen, dat het angstig roepen der moeder had gehoord, slechts met hevige brandwonden overdekt nog is kunnen ont komen. De beide andere knapen, de een 18 en de ander 6 jaren oud, zijn omgekomen. Zeer waarschijnlijk zijn zij door den rook gestikt en daarna met den brandenden zolder, toen deze instortte, in de vlammen terechtge komen; althans toen de brand was gebluscht, werden beide verkoolde lyken van onder het puin vandaan gehaald. Aan pogingen om hen te redden, heeft hot, uiet ontbroken, doch men is daarin niet mogen slagen. De vader had een familielid, dat bij hem op bezoek was geweest, weggebracht en vond toen hij thuis kwam, alles door het vuur vernield. Behalve het ontzettend verlies dat hem heeft getroffen, is de man bovendien straatarm, door dien alles is verbrand en hij niet was verze kerd. De 18-jarige knaap, die dit jaar slaagde by zijn examen voor onderwijzer, was de trots zijner ouders en zou, naar zij hoopten, een maal nog hun steun worden. De moord op een oude vrouw te Uzès is door haar zoon gepleegd. Men twyfelt aan de verstandelijke vermogens van den dader. In Algiers zyn twee escadrons cavalerie door een misverstand op elkander gereden. Paarden en menschen lagen wild dooreen en drie mannen waren zwaar, twintig licht ge kwetst. Bij Birmingham (Alabama) is een militaire trein ontspoord. Drie soldaten werden gedood, 30 min of meer zwaar gekwetst. Een van de eerste daden van het nieuwe bestuur van Santiago is geweest het gods dienstonderwijs op de scholen af te schaffen en de Engelsche taal als verplicht leervak op te nemen. Keizer Wilhelm heeft last gegeven, de titels Premier-T.ieutenant en Seconde-Lieutenant te vervangen door OberUeutenant en Unter- lieutenant. Te Colberg bad een ontploffing plaats bij een drogist, waardoor bet huis in een oog wenk in vlam stond. Een bediende en een voorbijkomende knaap werden terstond gedood. Een vrouw sproBg uit de 2e verdieping en werd zwaar gekwetst. Twee treurige ongelukken op de bergen. De welbekende electrische ingenieur air John Hopkinson is, bij een bestijging van de Dent Visi in Waadlandt, van een aanzienlijke hoogte gestort, toen hij met zyn zoons en twee doch ters een tochtje maakte. Latere berichten melden dat niet alleen hij, maar ook zyn drie kinderen het leven verloren. Byna denzelf den dag kwam in Engeland ook een bekende electricns om het leven en wel Eduard Edwin Glanville, de medewerker van Marconi by diens uitvinding van telegrafeeren zonder draad. Deze is bij Bally Cunningham van een rots van 300 voet gevallen en overleden. De directie van den St. Gotthard-spoor weg overweegt een plan voor den aanleg van een pneumatische geleiding voor de luchtver- ver aching iu den Gotthardtunnel. Voor de reizigers zijn de toestanden in dezen tunnel vrij draaglykals zij de waggons goed afsluiten, hebben zij van de rook weinig last, en de tem peratuur stijgt maar een paar graden. Maar voor het treinpersoneel is het er niet uit te houden en hoofdzakelijk te hunnen bate zou dan ook de aanleg geschieden. Een Italiaan wil half September een luchtreis over de Alpen maken met een ballon van 3268 M3.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2