MIDDELBURGSCHE COIRANT. Aan Koningin Wilhelmina. N°. 204. 141° Jaargang, 1898. Woensdag 31 Augustus. 31 dfaigustuó 1898. oese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., Jk- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. T nermometer tfiddelburg 30 Aug. 8 u. vm. 85 gr. 12 u 70 gr., 4V. 4 u.68 gr. F.Verw. tam. kr. W. wind, regen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags «Mr éó-: aai aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten nn Oankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige foorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdaqh te Goes: A. C. Bolloyx, firma Wed. de Jok ge. Achttienhonderd acht en negentig, Aan herinn'ringsdagen rijk! Moge Neerland U eens roemen: Geen aan U in heil gelijk Yóor tioeemaal honderd vijftig jaren Zag Munster 't grootsche pleit beslecht, Na bangen strijd en doodsgevaren, Van Dwang en Vrijheid, Macht en Recht. Daar stond, bevrijd van slaafsche banden, Geëerd, ontzien, de fiere Leeuw, De Republiek der Nederlanden, In glans van Fredrik Hendriks eeuw! Hoort: alle hemelstreken melden De groote daan van 't volk, zoo kleen Door de eeuwen klinkt de roem der Helden, Geleerden, Kunsfc'naars, Staatsliêu heeu! De Republiek werd 't oord der Hope Voor wien de tirannie verjoeg, Waar Zweden, Rusland, heel Europe Om dienaars en om leering vroeg! Ter kimme was gedaald oud-Neêrlands gloriezon! De trotsche Republiek, die Spanje eens overwon, 'tJaloersch Brittanië, den stouten Gal deed beven, Zonk mat en macht'loos neer en hield slechts schijn van leven. Verteerd door burgertwist, verbrak zelfs de oude band, In bangen nood gesnoerd door Vader Willems hand Doch ras ontwaakte 't volk, met d'eernaam van Bataven In Vrijheidsnaam gevleid als Frankrijks arme slaven Geen geweld bouwde er immer den tempel der Vrijheid! Steeds verrijst Tirannie op der Omwent'ling puin! Ook het volk, dat der wereld verlossing zou brengen, Boog den nek voor soldatengenie en -fortuin. En verbijsterd, ontzet, bij steeds nieuwe victorie, Bukte ook Neerland gedwee voor den glans van die glorie Toen weerklonk als een doem, het machtwoord des Heerschers: Daar is geen Neerland meer Roei uit zijn naam en zeden En ruk zijn vlag ter neer; Zijn wapen zij vertreden taal verdwijn' van onzen Franschen grond, Klink' hoogstens nog in een matrozenmond Nu zonk het Vaderland in nacht van zwarte ellende Geen uitkomst scheen er meer, waar 't oog zich smeekend wendde In 't hart getroffen, stierf de zwakke welvaart heen En 't arme volk verging iu zuchten en geween Maar toch veel goeds is in dien tijd van ramp ontsproten*. Voor tweemaal vijftig jaar bracht voor het eerst de wet Gelijkheid, Eenheid aan, voor alle landgenooten Van welk geloof of stand, voor ieder ingezet. Partijgetwist verdween, maar trouw in hart, in zeden, In taal, bewaarde 't volk de erin'ring aan 't verleden: Vol gloed, wat voor den dwing'land zwicht; Leeft Hollands roem in Hollands dicht En sterkt het volk in druk en lijden! Nog waait in vér vergeten oord De aloude driekleur ongestoord, Als profetie van bet're tijden jDriekwart van een eeuw: de velden van Leipzig Aanschouwen, ontzet, den vreeslijken kamp, Wiens uitslag, ook hier, de hoop weer deed gloren Op 't einde van leed, verdrukking en ramp November kwam, maar trots zijn vlagen Of 's werelds loop zich had gewend Scheen zelfs het korten van zijn dagen De voorbode eener nieuwe Lent'. Daar rees, aan Scheveningen's stranden De zielekreet van dankbaarheid Oranje hoven! Nederlanden, Oranje komt! wij zijn bevrijd!" En sinds bleef Oranje en Nederland één, Trouw deelden ze blijdschap en smarte. En, gingen drie Koningen reeds voor ons heen, Zij leven voor goed in ons harte Zoolang zijn gescliied'nis door 't volk wordt verstaan, Blijft innig zijn hart voor Oranje steeds slaan! Achttienhonderd acht en veertig: Heel Euroop scheen één vulkaan Tronen kraakten, vorsten vloden Voor hun volken, opgestaan Om, niet langer meer onmondig Door de hoog'ren streng geleid, Zelve mee hun lot te slissen Naar goed recht en billijkheid. Doch, hoe Heerscbzucht en Verblinding Elders kampten, woest, ontzind, Neerland en zijn Koning bleven Trouw verbonden, eensgezind. Neêrlands Koning gaf vrijwillig Wat geen oproer vast verkreeg Held van Waterloo en Leuven, 't Hoogste toen Uw eere steeg! En een voorbeeld voor de volk'ren, Trots tal onvolkomenheên, Bleef ook onder Derden Willem Ons oud, dierbaar Neêrland kleen Wetenschap en kunsten bloeiden, Mild gesteund door Zijne hand Tijd van welvaart en vooruitgang Noemt zijn tijd het Vaderland. Achttienhonderd acht Aan herinn'ringsdagen rijk, Moog' Gescliied'nis U eens roemen Geen in wijding U gelijk U, als intree van een tijdkring Van ontwikk'ling, breed en wijd Samenwerking, krachtig, eerlijk, Voor het volk vol vruchtbaarheid Een schoone Lent', de Koningin Komt vol aanminnigheid En Neêrland huldigt zijn Vorstin, Met trouw en innigheid Waar 't Rood-wit-blauw zich fier ontplooit, Te lande of over zee, Groent blijde Hoop, groeit Strevenskracht, Bloeit Welvaart op en Vree O Lentekoninginne schoon U rijst de hartebeê »Symbool van Eendracht zij Uw kroon In Neêrlands wel en wee! Weêr worde Maurits' spreuk vervuld En bloei' de Oranjeplant, Uw leven zij aan zegen rijk, Voor U en 't Vaderland! Middelburg. W. H. HASSELBACH. Eigendomsrecht verzekerd. Tandem fit surculus arbor: Ten laatste wordt het rijsje een stam.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1