I ff ff Advertentiën. ZEEUWSCHE chauvinisme, dat de geheele nationale gedachte concentreert op het leger, blind maakt voor alles wat het hoogste is, doof maakt voor elke stem die waarheid en recht predikt. Dat de toestand in dit opzicht steeds treuriger wordt, is Zaterdag gebleken, uit een hoogst belangrijke polemiek tusschen Gabriel Monod, en het Journal des Débats, waarop wij, nu de plaats ons heden ontbreekt, morgen terug komen. Voor heden zij alle aandacht gevestigd op de grootsche daad van den Czaar, welke, hoe de afloop zij, het karakter oener wereld gebeurtenis heeft. Uit latere berichten blijkt, dat de circulaire aan de mogendheden den 24en dezer door Mouravieff is verzonden. De minister zegt daarin dat de handhaving van den wereldvrede en een vermindering der op alle volken drukkende wapeningen een ideaal is, waaraan alle regeeringen hun krachten hebben te besteden. Het menschlievende gevoel van den Czaar bewoog deze er zich geheel aan te wijden, overtuigd als hij is dat het verheven doel beantwoordt aan de hoogste belangen der volken en aan de wenschen van alle mogend- beden. De regeering van den Czaar acht het oogen- blik gunstig om in een internationale sa menkomst do middelen te bespreken, welke er toe kunnen leidon om den volken de weldaden te verzekeren van een dnurzamen vrede en een einde te maken aan de voortdurende verster king der strijdmiddelen. In de jongste 20 jaren heeft dit denkbeeld zich bij alle volken gevestigd, terwijl het be houd van den vrede het doel was der inter nationale politiek. In het belang van den vrede werden door de mogendheden verschil lende bondgenootschappen gesloten en even eens werd in naam van den vrede overgegaan tot de reusachtige wapeningen, welke alle tot dusver bekende grenzen overschrijden. Maar tot dusver zijn deze pogingen niet ge- slaagd, terwijl de hooge lasten, welke door de wapeningen werden opgelegd, de algemeene welvaart vernietigen. De intellectueele en phy- sieke krachten der volken, hun arbeid en hun kapitaal worden voor een groot deel aan haar natuurlijke bestemming onttrokken, en tot een niet-productief doel aangewend. Honderden miljoenen worden aangewend voor de aanschaffing van vernielingsmiddelen, die telkens waardeloos worden, daar de weten schap op dit gebied nooit het laatste woord heeft gesproken en telkens nieuwe uitvindingen de oude verdringen. De nationale ontwikkeling, de economische vooruitgang en de algemeene voortbrenging worden geschaad en zoo beantwoordt de wape ning hoe langer zoo minder aan het doel, dat de regeeringen zich voorstelden. Economische crisissen werden voor een groot deel door deze wapening veroorzaakt; en zoo werd de gewa pende vrede een igeesel voor de volkeD, een druk welke niet langer te dragen was. Daaraan een einde te maken, is de hoogste plicht welke aan alle staten is opgelegd. Doordrongen van dat besef noodigt de Czaar alle mogendheden, welke bij de Russische re geering vertegenwoordigd zijn, uit tot een con ferentie, welke zich met deze belangrijke zaak zal bezighouden en welke, zoo God het wil, een heerlijk voorteeken zal zijn voor de eeuw welke staat aan te vangen. „Zij zal zoo besluit het rondschrijven tot een machtig geheel brengen de pogingen van alle staten, welke oprecht streven naar de zegepraal van de grootsche gedachte om den wereldvrede te doen zegevieren over de elementen van onrust en tweedracht. En tege lijkertijd zal zij hen vast aaneensmeden door een wijding van de beginselen van recht en billijkheid, waarop de veiligheid der vereenigde staten en het welzijn der volken rust". Heerlijke woorden, bijna te heerlijk om aan de verwezenlijking te gelooven. Beknopte Mededeelingen. De Dreyfuss-zaak is weer geheel op den voorgrond gekomen. Gabriel Monod zet in het Journal des Débats de noodzakelijkheid van den jeugdigen prins Willem III in 1654 en no. 108 op de verheffing van prins "Willem IV tot kapitein en admiraal-generaal (1747). Onder de strooipenningen, die bij verschil lende inhuldigingen van Oranjevorsten onder het volk werden verspreid, vindt men die van prins Willem I bij zijne inhuldiging tot heer van Vliseingen in 1581 (no. 11), van Maurits tot markies van Veere (no. 28), van Willem IV tot markies van Veere en VlissiDgen (no. 114) en een zeldzaam exemplaar in goud van den penning die werd gestrooid, toen prins Willem V in dezelfde waardigheden werd gehuldigd. Vererzijn geddenkpenningen geëxposeerd, die vooral betrekking hebben op gebeurtenissen in Zeeland, zooals de innemingen van Sluis in 1604 door Manrits (no 50), die van Sas van Gent (1644) en Hulst (1645) door Frederik Hendrik (no 66 en 67)op de opening van het kanaal van Terneuzen naar Gent in 1827 (no 168) enz. In de woelige tijden van het laatst der vorige eeuw toonden Prinsgezinden en hunne te| standers hunne sympathieën door het dragen op de borst van de portretten van den Prins en de Prinses of van vrijheids-attributen en af beeldingen van bekende patriotten. Wij vinden hier een aantal dier draagpen- ningen bijeen, waaronder zeer fraaie. Als zoo danig noemen wij die onder de nos. 141 en 151 zijn ingezonden. Ten slotte valt onder deze afdeeling nog te ver melden de inzending van de handboogschutter^ de Batavieren uit Hulst, bestaande uit ver schillende prijspenningen, door leden dier schutterij behaald in 1850/52 bij de nationale concoursen onder beschermheerschap van koning Willem III. De nieuwste zaken op dit gebied zijn ook eener revisie uiteen. Trarieux deed het zelfde in een brief aan den minister van jus titie. Jaurès eindelijk zet in de Petite Repu blique uiteen, dat het stuk, door Cavaignac in de kamer aangehaald, valsch is. Du Paty de Clam heeft aan den procureur- generaal doen vragen hem afschriften te geven van de beide arresteD, in zijn zaak gewe: Men zegt dat bij deze wil doen openbaar mal als tegenhanger van het rapport van Bertulus dat eveneens openbaar is gemaakt. De rechtbank te Munchen heeft geen aan leiding gevonden aan de klacht van Bjorstjerre Bjornsen gevolg te geven, zoodat de verwachte onthullingen uitblijven. - Koning Leopold zal in October te Kiel een samenkomst met keizer Wilhelm hebben. De commissie uit de mijneigenaars en mijnwerkera in Znid-Walea ia het eena over een schikking, welke nog de goedkeuring van de algemeene vergadering der mijnwerkers eischt. - Over wat te Weenen verhandeld wordt, ontbreken nog steeds stellige berichten. Men hoort veel over conferenties en ministerraden en vertelt dat de ministers in hun bijeenkom sten hebben beraadslaagd over een voorloopig compromis dat tot 1903 zou duren. De keizer moet ten opzichte van dit denk beeld een beslissing nemen. Men verwacht dat het tegenwoordig quotum zal worden gehand haafd. - De paus heeft Zaterdag weer eenige audiënties verleend. - De in ons overzicht bedoelde vredebood- schap van czaar Nicolaas werd openbaar ge maakt bij de groote feesten ter eere van de onthulling van het standbeeld van Alexan der II. Bij deze gelegenheid verscheen een ukaze, waarin wordt herinnerd aan de weldaden die wijlen keizer Alexander II het Russische volk heeft bewezen nl.de bevrijding der boeren van de lijfeigenschap, de toewijzing van het land aan hen en de krachtige organisatie van de plattelandsbevolking, welke weldaden den verscheiden monarch voor altijd den roem rijken naam van czaarbe vrij der hebben ver zekerd. Ter herinnering aan deze geschiedkundige daad wordt het dragen en het bezit van de door Alexander II aan zijn medewerkers ver leende medaille erfelijk verklaard. Sagasta heeft, naar aanleiding van de bij eenkomst der Cortes, medegedeeld, dat de regee ring in de eerste plaats het ontwerp betreffende de vredesonderhandelingen zal aanbieden, in de tweede plaats een tot schorsing van den con- stitutioneele waarborgen. Over de vraag van oorlog en vrede zou de regeering geen debat wenschen, daar de gege vens voor een juist oordeel nog ontbreken, terwijl bovendien de opperkrijgsraad zicb bezig koudt met de capitulatie van Santiago en de vernieling van Cervera's vloot. Een verzoek om mededeeling van stukken betreffende deze zaken zal door de tegemng worden afgewezen. Te Washington spreekt men van een voornemen der regeering om alle Philippijnen te annexeeren. Spanje zou daarin hebben toe gestemd, onder voorwaarde dat de geestelijke orden niet worden verdreven, en door de Amerikaansche regeering worden gehandhaafd. Men acht het echter niet denkbaar dat de Spaansche regeering op deze wjjze de belangen van het land zou opofferen aan die der gees telijkheid. - Steeds luider worden de stemmen, welke in Amerika opgaan over de slechte regeling van de verzorging van gezonde en zieke sol daten op het oorlogstooneel. Men verwacht bet aftreden van den minister van oorlog. - Weer zijn nieuwe troepen uit West-Indië in Spanje teruggekeerd. Er zijn vele zieken en op reis had men talrijke sterfgevallen. - Berichten nit Shangai bevestigen het tele gram, dat Engeland aanstalten maakt om de Chineesche regeering tot belangrijke conces sies te dwingen. Engeland zou zijn geheele po litiek hebben gewijzigd. In plaats van de „open deuren" zou het een sfeer van invloed verlan en wel de vallei van de Yangtse-Kiang, reeds tentoongesteld, namelijk de officieele penning, die ter herinnering aan de inhuldi ging van Koningin Wilhelmina is geslagen, en de zeer fraaie door Wieneke vervaardigde medaille. De laatste afdeeling (F) bevat de varia, zijnde een aantal voorwerpen, die in de vorige afdeelingen niet thuis behooren, beginnende met het fraaie tapijtbehangsel, dat vroeger de schoorsteen van de oude vergaderzaal der Pro vinciale staten versierde en dat bestemd is om weder een plaats te krijgen in de toekomstige zaal aan de Groenmarkt. Van twee gevelsteenen, af komstig uit huizen te Vlissingen, (nos. 2 en 3) is een versierd met een Oranjeboom, terwijl de andere eene alle gorie is op de verovering van Den Bosch door Frederik Hendrik in 1629. Mede uit Vlissingen komen de drie fraai gesneden eikenhouten beeldjes en schilddra- gende leeuwtjes, die onder no. 4 zijn geëxpo seerd. De beeldjes stellen voor prins Willem I, Maurits en Frederik Hendrik. Zij maken de bekroning uit van een rijke portiek, die thans is geplaatst in de eetzaal van het slot Ter Hoogeen dagteekenen, blijkens de architec tuur van het bouwdeel, uit de helft der XVlie eeuw. Tabak- en snuifdoozen waren gedurende langen tijd passende geschenken, ter herinnering aan vorstelijke bezoeken of blijde gebeurtenis sen. De pakhuismeester H. van Galen alhier bewees belangrijke diensten bij de oefeningen van 24 burgercompagnieën in den wapenhandel en bekwam daarvoor de fraai geciseleerde tabaksdoos met inscriptie no 9. Onder no 10 en 128 komen gouden snuifdoozen voor, res pectievelijk geschonken aan mevrouw Kien van de ontzaglijke rivier, die met zijn zijstroomen en meren een prachtig stelsel van waterwegen vormt. De rivier is bevaarbaar voor groote en diepgaande stoombooten over een afstand van KM. van hare monding, en lichte stoom- sloepen, gepantserd en gewapend met snelvuur- kanonnen, zullen veel hooger kunnen komen. Deze vaartuigen zullen met de sporen en andere wegen, welke eerlang worden aangelegd, het geheele land toegankelijk maken en met een betrekkelijk klein leger van geoefende inland- sche soldaten onder Britsche officieren zal En geland het bezet kunnen houden. Uit Peking wordt gemeld dat de gezan ten van Frankrijk, Italië en Nederland bij de Chineesche regeering hebben aangedrongen op de benoeming van landgenooten tot boogleeraar aan de nieuw opgerichte universiteit. - Te Tabriz houden de woelingen aan. Het aantal slachtoffers is steeds stijgende. De Eagelschen hebben een tot de Nijl- expeditie behoorende kanonneerboot verloren. Het vaartuig werd lek en zonk. De beman ning werd tijdig gered. Vertrokken en aangekomen scliepen. Vlissingen, 29 Aug. Vertrokken, Za terdag avond, het Eng. ss. Garrygez. Sinclair, naar Swansea. Binnengekomen de Eng.barge Mizpah, gez. Brown, van Londen voor Vlissingen. Het Eng. ss. City of Londeji, van Brussel naar Londen, is in de haven gekomen tot het innemen van eenigen proviand en heeft daarna de reis voortgezet. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Axel, 27 Aug. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 8.75 a 9.nieuwe tarwe 8.65 a 8.85jarige rogge f—a nieuwe rogge 5.25 a 5.75jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 7.15 a 7.30 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 6.25 a f 6.50 haver f 6.a 6.25paardenboonen 8.a 8.25 groene erwten 8.40 a 8.75kool- iad a kanariezaad f vlas (per 44 a. 56 c.) ff a ƒ-—.Boter f 1.05. Eieren 3.20. Rotterdam, 29 Aug.Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgtoude tarwe, met kleinen aanvoer, 7 a f 8.75nieuwe ruim aangevoerd en lager in prijs, f 6.25 a f 7.85rogge, met voldoenden aanvoer, 4 a 4.75wintergerst, met kleinen aanvoer 3.50 a f 4.75zomergerst /4a f 4.25Chevaliergerst f 5 a 5.50jarige haver, met kleinen aanvoer, 3 a 3.75 nieuwe, met geringen aanvoer, 3 a f 3.50 kookerwten 7.25 a f 8.30voetstoots f 6.50 a 7koolzaad /8a/ 8.75. Amsterdam, 29 Aug. Lijnolie/178/8. Raapolie 247* a contant. Gent, 26 Aug. Vlas. Inlandsch onveran derd, met weinig of geen aanvoer. Russisch tamelijk vast, maar de zaken zijn onbeteeke- uend. Garens van vlas iets beter gestemd, maar de prijzen bleven onveranderd. De vraag naar snuitgarens is bevredigend en de productie vindt tot vorige prijzen plaatsing. Garens van batoen flauw en moeilijk verkoopbaar. Lin nen zonder verbetering in de vraag. Amsterdamsche goederenmarkt. Van de voornaamste artikelen dier markt kan over de afgeloopen week weder niet veel gezegd worden. Koffie. Daarin viel een aanmerkelijke ver betering waar te nemen. Offerten van Brazilië zijn schaarsch; de enkele, welke nog voorko men tot verhoogde prijzen, vonden grif koo- pers. Zoowel in loco als stoomend werd flink wat omgezet. Ook Malang nit de gouverne- ments Batavia-veiling trekt veel attentie en de weder verlaagde oogst-raming werkt niet ongunstig op de prijzen. Beetwortel-suiker. De stemming was vast, Sept.-lev. li1/» a f ll/31is gedaanna jaar li1/* aangeboden. Voor geraffineerd was de stemming eveneens vast. Superior crus hed Sept. 14 genoteerd. R ij s t. Ongepelde vaBt. Gepelde prijshoudend Specerijen. Notemuskaat en foelie stil. Nagelen flauw. Peper weifelend. Vruchten. Krenten vaster gestemd. Ro Citters te Middelburg en aan den beer Hennequin te Sluis, tijdens bezoeken van prins "Willem V. Het zijn kostbare stukken, smaakvol bewerkt met email, kostbare steenen en opgelegde De portretten van prins Willem V en zijne gemalin prinses Wilhelmina, kunstig in zilver gedreven door den Middelburgschen zilversmid C. Tevel, doen zien, dat deze kunst toen nog (1788) met vrucht hier werd beoefend. De randversieringen met wapens en attributen ge tuigen van veel smaak en de portretten zijn, afgaande op andere in de zaal aanwezige, goed gelijkend. In de vitrines langs den wand vindt men verder nog een aantal zilveren voorwerpen, waaronder een curieus Engelsch horloge met beschilderd plaatje, waarop Willem V troepen inspecteert, een ketting met zijn portret en een aantal landbouwgereedschappen, reukdoosjes, boek- of bijbelsloten, knoopen enz. Een viertal koperen tabaksdoozen met Oranjeboomen en allerlei rijm er om heen, getuigen van den goeden geest voor Oranje, die toen onder het volk heerschte. De Delftsche aardewerkfabrieken, die in de XVIIe en de eerste belft der XVlIIe eeuw hun grootsten bloei bereikten, leverden de por tretten der prinsen in blauwe of paarsche tegels, ter versiering van schoorsteenen of wand vlakken. Uit het gildehuis van het kuipersgilde zijn afkomstig de merkwaardige portretten van Maurits en Frederik Hendrik ten voeten uit (no. 34). Het daarop volgend nummer stelt Frederik Hendrik te paard voorno. 42 prins Willem V in blauw met, gele sjerp. Wij zijn nu genaderd aan de groote vitrine met glas en aardewerk in het midden der zaal. Het daarin aanwezige aardewerk is versierd zijn zeer vaat. Appelen goed gevraagd. Sucade, amandelen en pruimen in éen doen. Katoen. De markt bewoog zich nu eens in opgaande dan weder in dalende richting, en sluit iets lager. Men noteert loco middlg. Amerik. 18'/s a 183/4 ct., basis middlg. Nov./Deo.- lev. 18 a 18'/j ct. Tin. In liet begin der week was de markt flauw gestemd met teruggaande prijzen, maar tot de lagere prijzen ontstond veel vraag en werd de schade gedeeltelijk weder ingehaald. De week sluit vrij vast, met koopers van Banka spoedige levering tot 44 a 44Vs en op termijn tot, 4474, Billiton 437/8 a 44, Straits 44 a 441/,. Amerik. Petroleum onveranderd. Loco in con8umtie 9.10 per 100 kilo, geno teerd. Stemming kalm. Fijne zaden. In karwijzaad ging deze week weinig om, doch daar het aanbod klein bleef, werden lagere biedingen geweigerd. Bruin mosterdzaad vast, zoowel voor nieuw als jarig zaad. Kanariezaad bleef ook deze week vast gestemd, met weinig handel. Maan zaad in een doen. Men noteertmosterdzaad bruin 26 a 28, dito geel 18 a 24, kanariezaad 8'/j a 97a per 100 kilo, kar wijzaad jarig lls/4 a f12% dito 1898 117a a 1274, maanzaad blauw 14 a 15 per 50 kilo, alles incl. baal. PRIJZEN VAN EFFECTEN. K toatHl een in gen. Per telegraaf heden. Aug. Aug. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Sch. 2>4 1 1000 867/8 87Wl6 dito Obl.3 1000 971/4 971/4 dito Cert3 1000 9611/ie 963/4 HONG. Goudleening 1881-934 100 1018/g ITALIË, ins. 62/81 6 Lire 100-100000 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November 5 fl. 1000 849/jg 84U/1G dito Jan.-Juli 5 1000 846/a 84% PORT. O. B. 53/84 met ticket 8 193/4 2OI/4 dito dito '88/89 met ticket 4)4 fr. 500 281/3 281B/16 RUSLAND. Obl. 1880 gecona. 4 Z.R. 625 978/4 dito 1889 Hope 4 625 98)4 dito '94 6e Em. 4 625 IOOI/4 1001/8 dito 1867/69 4 100 101»/i8 dito 1884 goud 5 G.R. 125-1000 1043/,8 SPANJE. O. buitenl. Perpet4 Pes. 1000-24000 40i, 4 391/8 dito bin. Perpet. 4 Pr. 600-25000 TURKIJE. Gepriv. 4 fr. 600-2500 90 801/8 Geconv. aerie D. 20-2000 28I/4 23S/]6 dito dito C. 20-10271/4 EGYPTE O. L. '76 4 20-100 107)4 BRAZILIË. Obl. Londen 18834)4 1000 53)4 dito Obl. 18894 507/8 VENEZUELA 1881 4 100-500 84 Indnstrieele en Financieel© ondernemingen. NEDERLAND. pCt. N. W. en Pac. Pbr. Cert*6 Ned. Hand. Mij A. N.-I. Handelïb. A. Zeeland Pr. dito dito Obl. 1886 Snnorwegleeninacen. NEDERLAND. pCt. Holl. Spoor A. Mij tot Expl. van St. Spw. Aand. Ned. Ctr. Spw. A. dito Obligation. 3 N.-I. Spw. Aand. N.-B. Boxt. Obl. geatemp. 1875/80 dito 2e hypotheek ITALIË. Spoorweg- leening 1887/89 8 Znid Ital. Sp. O. 3 POLEN. W. W. A. RUSLAND. Gr. Sp. Maata. Obl. 1888 4 Kurk Ch. A1. O. 4 Mouk. Smol. dito 4 Z. W. Spoormij 4 AMERIKA. Atch. Top S. F. cert. van pref. aand dito Alg. Hyp. O. 4 Centr. Pac. Obl. 5 N. Y. Pennsylv. Ohio prior Obl. 4j Illinois Cert. v. A. dit. Leaa L. St. Ct. 4 Miss. Kans. Tex. Ie Hyp. Obl. 4 Oreg. Short. Line Inc. Bonds B. 6 St. Paul Minn. Manit. 2e hyp. O. 8 Union Pac. Rr. Comp. Crt. v. pref. Aand Union Pac. goud O. 4 West. New. Y. Penna. Alg.hyp. O. 3 ld. id. Inc. Mort. gage Goldb. 5 F rem le NEDERL. St. Am. 3 Stad Rotterdam 3 BELGIE, St.. Antw. 1887 2)4 dito Brnasel 1886 2)4 HONG.Theias loten OOSTENRIJK. Staataleeningl854 4 dito 18605 dito 1864 Cred. in8t. 1858 RUSL. Staatal. 1864 dito 18666 SPANJE. St. Madr. 3 TURKIJE, Spoorwl. 3 500-1000 5615/16 571/8 977/8 561/4 165/g 500-1000 66 1000 98 1000 563/4 n 1000 167/,g •Lecningen. 100 1091/,b 1091/4 100 1053/4 100 1007/is 100 100 1007/jö 100 fl. 100 1173/4 400 38)4 321/4 Burgerlyke Stand. "Van 27—29 Augustus. Middelburg. Getrouwd: E. L. Umbgrove, jm. 35 j. met A. G. Snouck Hurgronje, jd. 25 j. Bevallen J. G. van der Hoek, geb. Braun, d. M. de Lange, geb. Minderhoud, z. H. Boot, geb. Evertse, d. Van 22—27 Augustus. Zierikzee. Bevallen: M. Lokker,geb.Rosier, z. C. M. J. Holtij, geb. Groenland, d. P. van Biemen, geb. Candel, d. Overleden: J. Leijdekker, d. 7 m. J. J. de Jonge, z. 6 m. J. Roskam, d. 7 m. J. Bakker, z. 6 w. A. W. Ringelberg, z. G m. M. C. van Strien, d. 1 j. J. Stoel, d. 7 j. P. K. Zegers, vrouw van K. Manni, 47 j. P. Beije, d. 7 m. C. M. den Dekker, d. 4 m. P. J. van Maanen, d. 3 m. ONS HUIS te Middelburg. De Leeszaal zal op "Woensdag 31 Aug. ea op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Sept. gesloten zijn. Gehuwd: Mr. E. L. UMBGROVE, Substituut-(r)'iffier bij de Ar r.-Rechtbank, en A. G. SNOUCK HURGRONJE, die, ook namens wederzijdsche familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 29 Augustus 1898. 500-1000 687/s 68)4 1000 250 1000 Heden overleed onze geliefde echtge noot, broeder en behuwdbroeder, FLORUS WALRAVEN, in den ouderdom van bijna 53 jaar. Namens de familie, Wed. F. WALRAVEN—Donze. Ter Neuzen, 27 Augustus 1898. 1000 1187/s II8S/4 250 1121/4 111 250 II 1000 250-1000 204)4 180 250-1000 23 '23 Lir. 500-2500 56 500-5000 58 577/8 Z.R 100 100 100 1023/g "f 1000 Z.R 625 9815/lg 987/a 500-1000 363/a 93 3GS/a a 500-1000 9 VA 1000 1(28/4 A 500-1000 110 1093/4 500-1000 118 n 600-1000 88S/4 met portretten van prinsen en prinsessen uit het huis van Oranje of met toepasselijke voor stellingen, alles met rijmpjes opgeluisterd. De kwaliteit van het meeste is grof, de beschil dering dikwijls leelijk, en de versjes of onder schriften zijn zeer onbeholpen. Dit neemt niet weg, dat het toch veel eigenaardigs bezit en al3 historisch aardewerk belangrijk is. Het is tevens een bewijs voor de onder alle standen heerschende gezindheid voor het Oranje huis uitsluitend vervaardigd voor het volk, maakte het in de nederige woning de versie ring uit van den schoorsteen of glazen kast. Onder de beste voorwerpen, hier bijeenge bracht, noemen wij de botervlootjes no 40, de applique no 43 in fraaie Louis XV rand, schotel no 51 en de borden no 69, waarop de Prins en de Prinses te paard. Een uitzondering op het aardewerk maakt het porselein kopje en schoteltje no 72, waarop de gemalin van den hertog van Brunswgk, een dochter van Prins Willem V, in Bilhouet is afgebeeld. Het is van zeer fijne kwaliteit Fürstenberg's porselein en fraai beschilderd. Op het schoteltje in bloemenspraak Wandle auf Rosen und Vergiss mich nicht Op porseleinen pijpenkoppen vindt men mede portretten aangebrachtja overal waar er slechts eene gelegenheid te vinden was om op de eene of andere wijze Oranje te vereeren, gebruik van gemaakt. Onder de glazen zijn enkele bokalen met wapens, die zeer fraai zijn geciseleerd en boven dien nog het Vivat Oranje dragen. Wg noemen onder andereu de nos 89, 90, 131 en 132. Sjerpen en linten komen ook talryk voor de nos 98, 99 en 102 zgn de fraaiste. De vaandels, te Veere gebruikt by de inhul Ter gelegenheid van den Historisch-Alle- gorischen Optocht, te houden bij de Kro= nlngsfeesten te MIDDELBURG, op Vrij dag den 2 September a. s., zullen dien dag RETOURKAARTEN worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag, tegen Zondagstarief, nl.van Zierikzee naar Middelburg v. v. le klasse f 1.50, 2e ie f f.van Tusschenveeren naar Mid delburg v. v. le klasse f 1.20,2e kasse fO.SO. Afvaart van Zierikzee 'smorg. 7.50 uur, van Middelburg 's midd. uur. De stoet zal zich 's middags te 2 uren aan het SCHUTTERSHOF in beweging zetten. diging van prins Willem IV, zgn uitstekend bewerkt en bleven goed bewaard. De waaier no 109 is fraai beschilderd met toepasselijke voorstellingen en dagteekent van 1787, toen de prins in zijne waardigheden werd hersteld. De voorstellingen op den dood van Prins Frederik, te Padua overleden, bewijzen dat deze gebeurtenis diepen indruk heeft te weeg gebracht. De katafalken zgn van papier zeer kunstig vervaardigd (nos 112 en 113) door de Middelburgers J. H. Reyers en S. J. Bomme. De pendule in Louis XVI stijl (no 125) is een geschenk van Prins Willem V aan de so ciëteit St. Joris en wordt nog steeds in de lo calen dier sociëteit bewaard. Hiermede sluiten wij dit overzicht; veel dat der vermelding waard is, moest onbesproken biyven; daarom raden wij belangstellenden aan zelf een bezoek aan de tentoonstelling in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap te brengen. In de naderende feestdagen kan de tentoonstelling eene aangename afwisseling brengen, zonder dat zij iemand stof tot ergernis behoeft te geven. Niet enkel dat zy over hst geheel getuigt van de liefde der Zeeuwen voor het huis van Oranje, doch zij bevat bovendien menige bijdrage, die uit een geschiedkundig of artistiek oogpunt belangrijk is. F,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3