BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN Zeeuwsche Oranje-tentoonstelling. ïïanke, directeur van de Wilhelminapolder, en Vlecke, directeur van eene suikerfabriek, be langeloos hunne medewerking hebben toege- zogd. De laatste brengt een eigen muziekkorps mede. De optocht wordt opgesteld en ont bonden aan de Stationsweg. Hij zal o. m. be staan uit 15 zegewagens, 40 gewone rijtuigen en 100 ruiters. Vermoedelijk zal daarin nog voorkomen een allegorische optocht, voorstel lende den intocht van Frederik Hendrik in 's Hertogenbosch, 25, 10 en 5 zijn de prijzen, uitgeloofd voor de mooiste onderdeelen van den stoet. 's Avonds 7 uur bezoekt de hoofdcommissie de versierde straten. Gelijke prijzen als bo vengenoemd zijn beschikbaar voor de netste versiering. Dien avond algemeene illuminatie, volks concert door Euphoniaom half tien uur vuurwerk. Voor hen, die dien dag naar Goes willen komen, bestaat gelegenheid om elf uur per extra-trein (drie klassen, stoppend aan alle stations) in oostelijke en om half twaalf uur in westelijke richting te vertrekken. Vrijdag 16 Sept. heeft het kinderfeest plaats van 1020 kinderen, hetwelk zal bestaan inoptocht, planten van den gedachtenisboom door 6 kinderen (van elke school éen), onthaal in de Prins van Oranje. Tot zekere en finale sluiting van het officieels feest zal dien avond nog een volksconcert op de Markt worden gegeven. Een officieus nommer isconcert in de socië teit Van ongcnuchten vrij, te geven door de schutterij muziek uit Middelburg, onder leiding van den heer Jan Morks. Nog werd medegedeeld dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag a. 30 en 31 Augustus Hosanna koraalmuziek op den toren zal laten hooren. RECHTSZAKEN. Arrondissemetns-Rechtbank te Middelburg. Door A. H., oud 42 jaar, vrachtrijder, geboren en wonende te Colijnsplaat, is cas satie aangeteekend van het bekende, door bovengenoemde rechtbank tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij wegens overtreding der wet op de posterijen is veroordeeld tot eene geld boete van 5. KERKNIEUWS. Omtrent de kerkelijke diensteD, Woensdag a. bij gelegenheid van den 18en verjaardag onzer koningin te Middelburg te houden, melden wij, ter aanvulling of verbetering van het officieel programma, dat in de Roomsch Katholieke kerk de teest- godsdienstoefening aanvangt 's morgens te tien uren; en dat bij de kerkelijke viering vanwege de Reservekas, in de Waalsche kerk, in plaats van den heer dr H, Y. Groene wegen, die wegens treurige familie-omstandigheden verhinderd is, als redenaar zal optreden de heer dr H. A. van der Meulen uit Bergen op Zoom. Wekclijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarStellendam W. Zijlstra te WaddingsveenBarneveld (toez.) dr E. J. W. Posthumus Meyes te HeinenoordWaspik J. Boss te Hendrik Ido Ambacht; en naar As sendelft Loclama te Boskoop. Bedankt voorDirksland (toez.) door P. Kuylman te Oud-AIblas; Wageningenen Har derwijk door dr E. J. W. Posthumus Meyes te HeinenoordAartswoud (toez.) door P. II. Kapteyn te Oterleek (N.-II.); Ransdorp door dr D. J. Bierens de Haan te Hoogland; Tzum door H. Visser te Idsegahuizen en Piaamen voor Poederooien en Loevenstein door H. Snel te Gameren (Geld.). Gereform. kerken. Beroepen naar: Sneek A. T. van Dijken te Aalten. Aangenomen naarAmsterdam door H. Jan- Ben, cand.; en naar Kampen door M. Schouten, cand. Bij koninklijk besluit is machtiging ver leend tot het houden van eene collecte door het geheele Rijk in de maanden October en November, tot het vormen van een ondersteu ningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille. De heer Middelkoop deelt in het week blad Vooruitgang mede, dat hij teruggekomen is van zijn plan om inzake de gebr. Hogerhuis een comité voor zijn revisie-adres te vormen, en dat zijn concept-adres met eenige wijzigin gen circuleert. Het is nu zoo ingericht, dat ook zij, die het gratie-request onderteekend hebben, het teekenen kunnen. De officier van administratie der 2e kl. H. P. Winkelman wordt met 1 September tij delijk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Tot particulier secretaris van H. M. de Koningin is tegen 31 Aug. benoemd jhr J. A. G. van der Staal, adjudant van H. M., en tot hofdame A. Juckema van Burmania, baronesse Rengers. Aan de hofdame van H. M., A. W. A. graviD van T.imburg Stirum is, op haar verzoek, met ingang van 15 October a. s., eervol ontslag verleend uit hare betrekking. De sinds maanden voorbereide hulde aan onze Koningin van alle takken van sport in ons land (iets anders dan de uitvoering op 22 September a.s.) is thans gereed. Het huldeblijk bestaat in een door den hoer Lion Cachet ver vaardigd album met de namen der sportver- eenigingen, hetwelk in de a. s. feestdagen zal aangeboden worden en waarvan later eene be schrijving wordt gegeven. De Amsterdamsche brandwêer zal onze koningin, bij haar intocht in de hoofdstad, eene eigenaaardige hulde brengenAan vier hoek punten van den zeshoek van masten, die de versiering zullen vormen van het kruispunt van Weesperplein en Sarphatistraat, zullen brandladders worden geplaatst, in dier voege, dat de koninklijke stoet bij het inrijden dei Sarphatistraat aan weerszijden twee ladders passeert. Op de ladders zullen boven elkaar brandwachts komen te staan, ongeveer acht op elke ladder, dragende vlaggetjes, die aan lansen zijn bevestigd. Wanneer het koninklijk rijtuig voorbijgaat wordt met de vlaggen een eeresaluut gebracht. Te gelijkertijd zal het muziekkorps van de brandweer, gezeten op een verhooging, waar-, schijnlijk op het dak van de tribune op den hoek van Weesperplein en Sarphatistraat, volksliederen doen hooren. - Van het portret van H. M. de Koningin, waarvan afdrukken gemaakt zijn aan de lands drukkerij, zal de minister van oorlog ruim 1000 exemplaren bestemmen voor de verschillende korpsen en inrichtingen der landmacht, om er de bureaux enz. mede te versieren. In de Zaterdag te 'sGravenhage gehou den algemeene vergadering van Eigen Hulp werd een en ander medegedeeld omtrent de werkzaamheden der coöperatieve commissie, die sterker werkt buiten den kring van Éigen Hulp dan daarbinnen, omdat zij daarin meer heil ziet. De coöperatie binnen den kring van Eigen Hulp is te duur. De opdrachten, die de com missie gedaan worden, volvoert zij, maar, zi] erkent dit ronduit, niet met sympathie, daar zij binnen den kring van Eigen Hulpa. o. te Leiden, échec heeft geleden. Bij de districts besturen is geen medewerking te vinden. E- heerscht een geest van apathie. Als plaats voor de volgende vergadering is wederom 's Gravenhage gekozen. Wie in Amsterdam de kleederdrachten- tentoonstelling soms bezoekt en eene opmer king heeft te maken, die haar ten goede kan komen, wordt verzocht daarvan kennis te geven aan het bureau dier expositie in het Stedelijk Museum. Door den kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Voorburg is, naar aanleiding van een voorgenomen bezoek der Koninginnen aan die gemeente op Zondag 11 September, aan de Koningin Regentes een verzoek gericht om een der werkdagen voor bedoeld bezoek te kiezen. Daarop is van wege de Koningin bericht ontvangen dat H. M. niet in de gelegenheid is aan dat verzoek te gemoet te komen. De zich met de kas verwijderd hebbende secretaris van het versieringscomité eener Rotterdamsche straat is' te Leiden door de politie opgespoord en naar Rotterdam terug gebracht. I Op de Maas, ter hoogte van den Hoek van Holland, is een vlet met^drie man, die naar een binnenkomende stoomboot roeiden, om vleesch te brengen, dwars door midden gevaren door een loodskotter. Twee der opvarenden werden gered, doch een verdween in de diepte. Te Zoeterwoude was Woensdag een arbei der bezig een op stal staanden stier te voede ren, toen het dier,.dat vliegen wilde verdry ven, zijn hoorn in het lichaam van den man stootte. Aangezien de arbeider geen ruimte achter zich had om de beweging te ontwijken, was de stoot zeer hevig en levensgevaarlijk. Genees kundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, doch onder de hevigste pijnen is de arbeider Donderdag bezweken. Te Leiden is eenige dagen geleden, door een ongelukkig toeval, te water geraakt én verdronken de heer Beek, gepensionneerd offi cier der infanterie en oud directeur der rijks werkinrichting en militaire strafgevangenis al daar. Te Lisse, waar op 20 September het hul- digingsfeest gevierd wordt, zal een historische optocht gehouden worden, voorstellende „be zoek van Jacoba van Beijeren met haar gevolg aan Lisse". Dit onderwerp werd gekozen wegens de ligging der ruïne van het slot Teijlingen, onder de gemeente Sassenheim. Te Velp heeft Donderdagavond een 65- jarige arbeider, na met zijne vrouw de kermis bezocht te hebben, en na, van daar in beschon ken toestand teruggekeerd, eene woordenwisse ling met zijne vrouw gehad te hebben, op korten afstand van zijne woning een geweer schot met hagel, vermoedelijk op zijne vrouw gelost, zonder deze echter te treffen. De man is terstond door de politie aangehouden en in bewaring gesteld, en Vrijdag gevankelijk naar Arnhem overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie is gesteld. Voorzichtig met rattenbeten. Iemand te Ruurloo was bezig met een klimplant, die tegen een muur opgroeide, te snoeien toen zijne aandacht getrokken werd door een piepend ge luid in 't groen, dat hij afkomstig dacht van een nest vol muizen. Hij stak daarop zijne hand uit om het ongedierte naar beneden te werpen, maar werd bij die poging gevoelig in den vin ger gebeten. Het was eene groote rat, die hare jongen verdedigde. Snel daalde ze bij den muur neer, greep de jongen in den bek en klom fluks weer bij de klimplant op, om met haar kroost te verdwijnen. De vinger van den rattenjager zwol echter na een paar minuten op en kort daarna vertoonde de geheele hand bewijzen van bloedvergiftiging, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Losser, nabij de Duitsche grens, is, bij de a. huldigingsfeesten een premie uitgeloofd voor hem, die zich in dén middag van 3 Sep tember, den dag der feestviering voor die ge meente, met den hoogsten hoed op het feest terrein vertoont. Te Lobith is Vrijdag avond een 20-jarig jongeling bij het zwemmen verdronken. Eene te Leeuwarden gelogeerde onder wijzeres uit Winterswijk viel van haar rijwiel en kreeg een hersenschudding. Deze veroor zaakte haar dood. Te Ostende waar des zomers gemiddeld een 500-tal Hollanders verblijven, zal vanwege het gemeentebestuur ook een adres van hulde aan H. M. Koningin Wilhelmina ter gelegen heid harer inhuldiging, worden gezonden, ter wijl op dien dag bij het avondconcert in de Kurzaal de Nederlandsche liederen en eenige meesterstukken van Nederl. toondichters ten gehoore zullen worden gebracht. Een te Vilvoorden wonend Nederlander heeft zich schuldig gemaakt aan flesschen- trekkerij. Hij sloeg zijn slag in het groot, en deed zijn voorraad soms bij waggonladingen op. Te Antwerpen heeft men van een der handelskaden ongeveer 10.000 Kg. graan ge stolen en te Hoboken in een pakhuis opgeslagen. Te Brussel heeft Zondagavond een hevige brand gewoed in het huis de twee negers op de groote markt. Met moeite werden drie kinderen uit de vlammen gered. In de zaak van den Brusselschen anar chist Willems, die onlangs op straat op de politie vuurde, is beslist, dat er geen voorbe dachten rade is geweest. In Frankrijk hebben telkens ongelukken met automobielen plaats. Zoo is bij Caen zulk een voertuig omgevallen. De bestuurder werd gedood; een dame die met hem reisde werd gekwetst. Iu Spanje worden de stierenvechters be vreesd voor de concurrentie der vrouwen. Een der meest bekende onder hen heeft nu geweigerd een voet te zetten in eenig amphi theater, waar ook vrouwelijke toreadors worden toegelaten. Het gerucht dat de Fransche kruiser Bruix was vergaan, is onwaar. Het schip lag kalm te Saigon. Holmes heeft weer een poging willen doen om het kanaal over te zwemmen, maar ook nu was het weder hem niet gunstig genoeg. De prins van Wales is zoover hersteld, dat hij zijn jacht heeft kunnen verlaten. Het loopen valt hem echter nog moeilijk. Toen Sieveking de gevangenis verliet, werd hem door de bevolking een warme ovatie ge bracht. Uit de vensters wuifden de dames hem met zakdoeken toe Het publiek wilde daarna een vijandige demonstratie houden voor de woning van den kapelaan,maar de gendarmerie belette dit. Sieveking geeft uit dankbaarheid voor den ondervonden steun nog een concert voor de armen. Men verwacht dat ook daarbij demon straties zullen plaats hebben. De politie van Agram is een wijdvertakte bende valsche munters op het spoor gekomen. Zij heeft een aantal medeplichtigen gevangen genomen, die het geld aan den man brachten; en de munters zeiven, die in Oostenrijk hun werkplaats hebben, zijn der politie bekend. Het stadje Baranow, district Tamobrzeg, is geheel afgebrand1760 inwoners zijn zonder dak. Een van de pas van Cuba teruggekeerde miljonairs, die als vrijwilliger had dienst ge daan, William Tiffany, is overleden. Zijn ge zondheid had geleden door de slechte voeding, en door de malaria. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag. 1 Sept. G r o e d e. Bureel ontvanger-griffier water schap Oud- en Jong-Breskens 11 u. Maken keibestrating. Aanwijzing Donderdag 25 en Maandag 29 Aug. Vrijdag 2 Sept. Koudeker k e. Landbouw-Vereeniging. Le vering van 36.900 Kg. slakkenmeel. Inlichtingen P. J. Terwoert Jr. Vlissingen. Het lijk van J. men zie de rubriek Uit Stad en Provincie is gevonden, per roeiboot aangebracht en per brancard naar de ouderlijke woning vervoerd. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 29 Augustus. Rotterdam. {Bericht van den makt- laar H. van Randwijk). De markt van heden was stil. Meel aanhoudend weinig gevraagd. Zaterdag 27 Augustus. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch roode no. 2 fr. 16Va- Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 24.95. Pes tb. Tarwe aanvankelijk prijshoudend, naderhand flauwer. Zaterdag 8.38 fl. Vrijdag 8.42 fl. B or lijn. De berichten uit het buitenland, behalve de Amerikaansche, luidden heden tamelijk vast en dientengevolge werd er hier minder aangeboden, in 't bijzonder van tarwe. Voor September-levering konden mk. 1 hoogere prijzen worden bedongen, maar nadat de koop lust bevredigd was, ging weer bijna do helft van dit avans verloren. Rogge was vast ge stemd, maar ondervond slechts eene kleine prijsverbetering. New-York dis. 73l/8; vorigon dag 73.—. Chicago „64; 63 :,/8. Algemeen Overzicht. Aan verrassende wendingen is men in de politiek gewoon. En zoo kon het slechts weinig opzien baren, dat Engeland zijn gansche politiek in het Verre Oosten ging veranderen, en des noods met wapengeweld het zoo lang bestreden beginsel der verdeeling van China zou invoeren Maar deze omkeer is niets bij de andere groote verrassing welke de telegraaf'ons heden brengt: De Czaar heeft een Europeeschecon ferentie belegd om een algemeene ontwapening te bespreken. Een algemeene ontwapening! Hoe dikwerf is deze gedachte niet uitgespro ken door de edelste mannen onder onB, maar hoe is zij steeds beschouwd als een uiting van een idealisme dat niet van deze wereld is. Maar ziet daar wordt dit schijnbaar zoo onbereikbare ideaal eensklaps aangegrepen door den jeugdigen vorst, wiens streven en wenschen tot dusver niet naar buiten waren doorgedrongen» en hij, de machtigste heerscher ter wereld, legt het neder op de tafel der staatslieden, dié dus geroepen worden hun aandacht te wijden aan wat steeds onbereikbaar heeft geschenen. Indien wij deze tijding als een heerlijke be groeten, dan is het niet met overdreven ver wachtingen. Verre vandaar. Want even stellig als wij overtuigd zijn, dat het eens moet komen tot wat de czaar thans voorstelt, meenen wij te kunnen aannemen, dat de af te leggen weg een moeilijke is en het vraagstuk te veel om vattend, om zoo spoedig een behoorlijke oplos sing te vinden. Maar toch blijft de tijding een heerlijke. Want nu het vraagstuk van die zijde aan de orde is gesteld, wordt het van het ideale overgebracht naar de werkelijkheid, en dat vooral was noodig om de propaganda te steu nen, welke zoo lang reeds door een kleinen kring werd gemaakt. Immers dat die kring klein was en klein bleef, lag zeker niet aan gebrek aan sympathie voor het denkbeeld. Slechts weinigen zullen die er aan onthouden hebben. Maar. hoevelen bleven niet verre van de be weging, juist om het ideale karakter, dat haar den schijn gaf een onbereikbaar doel na. te jagen. En zoo zal het eerste gevolg van 's keizers daad zijn, dat talloozen zich zullen scharen in de gelederen van hen, die zoolang reeds trachten de wereld te doordringen, niet van de noodzakelijkheid, maar van de moge lijkheid eener ontwapening. Immers het ware een geheele miskenning van den feitelijken toestand, indien men het voorgaan van den czaar voldoende achtte en meende dat, waar een der machtigste vorsten heeft gesproken, de volken kunnen zwijgen. Niets toch is minder waar dan het veel ge hoorde beweren, dat het de vorsten zijn, die den oorlog najagen, en de volken die den vrede willen. De tijd waarin dat waar was, is voor bij, dat bewijst de geschiedenis der jongste oorlogen, en vooral een blik op Frankrijk. Want al is daar niet bepaald een oorlogs zuchtige stemming waar te nemen, dat de Dreyfusszaak een steeds treuriger karakter aanneemt, is het gevolg van een toenemend van den vorst door dezen kunstenaar werden vervaardigd. Het levensgroote beeld ten voeten uit van Koning Willem I, door Van der Kooi in 1826, en dat van Koning Willem II, in 1844 door Picqué geschilderd, zijn goede portretten van sprekende gelijkenis. Eindelijk noemen wij nog in deze afdeeling het mede ten voeten uit, onder no. 28 voor komende portret van Hendrik, Graaf van Nassau- Siegen, toebehoorende aan de gemeente Hulst. Voor zoover ons bekend, bestaat er in ons land geen ander portret van hem. Hij bekleedde de betrekking van Gouverneur van Staats-VIaan- deren, Hulst enz., welke laatste stad als ach tergrond op de schilderij is afgebeeld. Onder de teekeningea vestigen wij de aan dacht op de afbeelding van de illuminatie van een huis te Middelburg, ter gelegenheid van den 40sten verjaardag van prins Willem V, op 8 Maart 1788. De hier voorgestelde wijze om de ramen met beschilderde chassinetten te voorzien en daar achter licht te brengen is zeer decoratief en, jammer genoeg 1 uit de mode geraakt. In afdeeling E zijn de penningen opgenomen waarbij men zich bepaald heeft tot die, welke herinneren aan de meest belangrijke gebeurte nissen, of die uitmunten door fraaie bewerking. De eerste van 1575 is geslagen ter herin nering van de aanbieding van het hooge staats bestuur aan den prins van Oranje. Uit een oogpunt van kunst zijn belangrijk no. 3 op het verdrag van Brussel (Eeuwig-Edict) met, doorgebroken rand, verder no. 58 op de overwinningen van Frederik Hendrik. Zeer fraai is no. 72, betrekking hebbende op de behaalde voordeelen in Brazilië. Nog noemen wij de nos. 75 en 76, geslagen ter eer§ de Oranje-, de Witte-, de Blauwe-en deGroene- vendels, onder bevel van de vier voorzittende Heeren in de wet; elk regiment bestond uit zes vendels of compagniën. In ons vorig opstel hebben we de regeering reeds in hoofdtrekken geschetst. In den op tocht wordt ze vertegenwoordigdle door de Heeren van den gerechte, de Schepenen, den Baljuw met zijn diefleiders of rakkers, den Beul met zijn helpers, die er tevens aan herinneren, dat men in de 17e eeuw nog aan den lijve strafte en pijnigiDg met Spaansche laars, duim schroeven enz. tot de middelen behoorde, welke tot bekentenis moesten brengen; 2e door een burgemeester en verschillende dignitarissen uit het bestuur der provincie of der geheele Unie. Alleen de functie van plaatsvervangend eerste-edele eischt nog even toelichting. De Staten van Zeeland bestondenbehalve uit de afgevaardigden der steden Middelburg, Zierik- zee, Goes, Tholen, Vlissingen en Veereuitden eerste-edele, als vertegenwoordiger van den adel; dit was sinds de omwenteling de Prins van Oranje, die, daar hij meestal in Den Haag resideerde, een plaatsvervanger aanstelde, in welke functie we hier Maurits' kleinzoon aan treffen. Met de 18e eeuw begon do vervaltijd dei- Republiek, waarin ook Middelburg deelde. Wel bleven nog groote fortuinen bestaan, maar nering en bedrijf verliep en Middelburg werd een bijna verlaten haven. Zware slagen wer den allerwegen aan de welvaart toegebracht door de Fransche overheersching, tot ook hier het oud, geliefde Oranjehoven weer weerklonk en hoop op een betere toekomst de Zeeuwen yervulde. En ofschoon niet alle wenschen vervuld zjjn, en we het schooue, maar ledige kanaal slechts met eon oog vol weemoed kun nen aanschouwen, getuigd mag wordeD, dai ook Zeeland en Middelburg ruimschoots ge deeld hebben in den vooruitgang, dien Neder land onder zijn koningen mocht ondervinden. Nog steeds is 't waarheid, wat Smallegangc meedeelt omtrent magistraat en burgers var Middelburg zoowel als aangaande den gezond heidstoestand en de „zuyverheidt der locht". En hiermede eindigen we onze toelichting. Do allegorie in de IVde groep behoeft toch zeker geen nadere verklaring meer. Moge, als straks Wilhelmina den troon be stijgt, dit het begin zijn van een tijdperk van geluk en voorspoed, van langzame, maai degelijke ontwikkeling. Haar troon zij, in steeds schooner glans, het midden waarom allen zich vereenigen in eendrachtig streven naar het heil des volks. W. H. HASSELBACH. Vergaderingen, (!«ncerten enz. Middelburg. Dinsdag 30 Aug. en v. d. Zeeuwsche Oranje Tent. Gebouw Zceuwsch Genootschap 10—12 u. en 1—4 u. W o e n s d. 31 Aug. Godsdienstoefening Reser vekas. Waalsche kerk 10 u. W o e n s d. 31 Aug. Bal Achilles. Schuttershof. Donderd. 1 S8pt. Bal Medioburgum. Schut tershof. Dinsdag 13 Sept. Verg. Middelb. Zieken fonds. Sociëteit St. Joris 7-8 u. Zondag 18 Sept. Vierde Zondagavond con cert. Schuttershof 8 u, Vlissingen. Dinsdag 30 Aug. en v. d. Concert Wiener- Damen Orchester. Grand- Hotel 8 u. (Slot.) De schilderijen vormen een belangrijk onder deel der tentoonstellingen al zijn er nu geen stukken onder van hooge kunstwaarde, toch is er menig paneel of doek, dat belangrijk is uit een geschiedkundig of genealogisch oogpunt en als kostuumbeeld eene eigenaardige plaats inneemt. Het portret van Prins Willem I, afkomstig van het raadhuis te Arnemuiden (no 1 van den catalogus, afdeeling D) is na diens dood ge schilderd door zekeren meester Daniel, die ook de beeltenis van Prins Maurits op paneel bracht (no 7). De Prins is voorgesteld op 22- jarigen leeftijd, blootshoofd in wapenrusting met den veldheerstaf in de hand en den helm naast zich. De ernstige trekken van het gelaat drukken reeds vastberadenheid en groote wilskracht uit; eigenschappen, die kort daarop zóo schit terend aan den dag kwamen. Prins Willem I, in het schilderachtige cos- tuum van Ridder van het Gulden Vlies, komt voor onder no 2, waarbij als pendanten zijn gevoegd de portretten van de graven van Eg- mond en Hoorn in dezelfde kleedij. Op den dood van den Prins heeft betrekking het schilderstuk no 4, toebehoorende aan de gemeente Veere. Het stelt een zwarten gedenk naald voor, waarop met vergulden letters een vers is geschilderd, dat meer getuigt van groote gehechtheid en innige deelneming, dan van dichterlijk talent. De achtergrond is belangrijk voor het gezicht op Veere, met de groote kerk, dat men er op vindt. Verder zijn twee portretten aanwezig van den minder bekenden oudsten zoon van den Prins, Philips Willem, Graaf van Buren, die, in Spanje opgevoed, nooit eenig aandeel heeft genomen in de regeering dezer landen. Van Maurits treffen wij, behalve het genoemde, nog vier portretten aan, waarvan no. 9 en 10 de fraaiste zijn; van Frederik Hendrik twee zeer goede koppen. Een aantrekkelijk beeld is dat van Prins Willem II op jeugdigen leeftijd (ao 15), terwijl het daarnaast hangende groote stuk uit een oogpunt van kunst wel het beste is van de geheele tentoonstelling. Het is eene allegorie op den vrede van Munster door Adriaan van Nieulant in 1650 geschilderd. Van dezen schilder is in onze musea weinig te vinden. De vrede in de ge daante van eene in het wit gekleede vrouw, die op aarde is neergedaald, reikt den palmtak uit aan Prins Willem II, terwijl zij te gelijker tijd de hand drukt van de Hollandsehe maagd. Rechts verschijnt Frederik Hendrik, gezeten in een zegekar, die door vrouwen en kinderen wordt getrokken. Boven hem zweven engelen met lauwerkransen, terwijl riviergoden, bazuin blazers en verschillende attributen verder het tafereel stoffeeren. Het schilderstuk, toebe hoorende aan de teekenacademie alhier, bleef goed bewaard, is uitvoerig en meesterlijk be handeld en bezit een fraai koloriet. De gebeeldhouwde lijst er om heen is goed behandeld en draagt op een cartouche het volgende vers De Goddelgcke Vree van Boven Neer-Gestegen, Begaeft het Vrije Lant Met Allerhande negen. Het portret van Prins Willem V, door Bolo- mey in 1769 geschilderd, is een der velen, die

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2