MIDDELBURGSCHE COURANT. 141° Jaargang. Dinsdag 30 Augustus. De historische optocht. N°. 203 1898. Dego courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, loowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 29 Aug. 8 u. vm. 04 gr. 12 c 66 gr.. *v. 4 u. 63 gr. F. Verw. Z. W. wind, AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per rogel. Geboorte- dood- en alle andero familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent. per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelig; voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratb aan het bureau te bekomen. Agenten. Te YlissingenC. N. J. de Yet Mestdagh te GoesA. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 29 Augustus. ATJEH-TACTIEK. Iu verband met de Pedir-expeiitie maakt de Briefschrijver uit de IJolstad aan de Arnh. Crt do volgende opmerking Merkwaardig is de Pedir-expeditie in mijt oog niet alleen om het op den duur wegloopen van den vijand, die niets van de nieuwe geweren hebben moet, maar ook om de omstandigheid, dat de expeditie wordt gevoerd geheel en al in den geest van wijlen den aanvoerder der tweede Atjeh-expeditie, den generaal Van Swieten, over wiens misplaatste humane gevoelens alle mili tairen destijds den mond vol afkeuring hadden. Dat was alles kinderwerk, beweerden zijdie bruine kerels moet men goed raken, hun boeltje verbranden en vernielen, alles met den grond gelijk maken dan eerst kreeg men er den wind onder en zou de onderwerping wel volgen. Om dit verzet heeft de methode van Van Swieten geen fair trial gehad, maar de brand- en moord methode wel, en we weten dat de Atjeh-oorlog haar heeft overleefd en dat de tegenstand er niet alleen door onderhouden maar verbitterd ia. Nu daarentegen is men tegen Pedir dadelijk met de methode van Van Swieten begonnen de commandant van de expeditie heeft in zijne dagorder tot aanvaarding van de leiding alle geweldpleging tegen de bevolking uitdrukkelijk verboden. En het gevolg van dit stelsel? Ik heb dezer dagen een schrijven onder de oogen gehad van een tot de expeditie behoorend offi cier, waarin daaromtrent een merkwaardig ge tuigenis gegeven wordt, dat trouwens door andere berichten van de krijgsbedrij ven aldaar bevestigd wordt. Herhaaldelijk, Bchreef hij, was 't gebeurd dat de expeditionnaire troepen op de terugkomst van een van die vele marschen om den steeds vluchtenden vijand te pakken te nemen, door eene kampong trekkende die zij bij den opmarscb geheel verlaten gevonden hadden, de bevolking daar weder teruggekeerd en rustig aan den veldarbeid vonder, zonder eenig teeben van vijandschap noch wantrouwen aan de door trekkende troepeu te geven. De bevordering van zulk een geest onder de bevolking, die het natuurlijke gevolg is van de humanitaire beginselen, bij deze Pedir-expeditie in het oog gehouden, zal zeer zeker meer tot vredestich- ting en onderwerping bijdragen dan het bran den en vernielen, waarmede men in een vroe ger tijdperk van den Atjeh-oorlog het volk voor ons gezag beweerde te winnen. Dit resul taat doet mij nog oneindig meer genoegen, niet alleen als Nederlander maar als mensch in 't algemeen, dan de nobelste, altoos tot zekere hoogte doctrinair blijvende besluiten van hef congres voor volkenrecht. VOLKSBOND. Ter aanvulling van het in ons vorig nom- mer gemelde omtrent de Vrijdag te'sHagege- Vrijdag 2 September te Middelburg te houden. (Slot.) III. Korter dan van de beide vorige groepen, kan de toelichting van de derde afdeeling zijn. Immers, bet tijdvak ligt zoo veel dichter bij ons en tal van prozaschriften en gedichten werden reeds aan zijn lof gewijd. Toch zullen misschien de volgende opmerkingen voor 't oogenblik niet overbodig blijken. De 17de eeuw was voor de geheele Repu bliek en voor Middelburg in 't bijzonder het tijdperk van denhoogsten bloei: de gouden eeuw, de eeuw van Frederik Hen drik. Eene allerzeldzaamst feit treft hier den beoefenaar der geschiedenisnl. dit, dat een zelfde familie in vier opeenvolgende geslachten vier buitengewone mannen voortbrengtneen vijf: Willem van Oranje, zijn zonen Mauritsen Frederik Hendrik, diens zoon Willem II en den laatsten afstammeling des Zwijgers in de rechte mannelijke lijnWillem III. En nu zwijgen we nog van de broeders van Willem I, als Lodewijk en Jan en diens afstammelingen, Maurits' vriend en zwager den edelen Willem Lodewijk, en de Ernst Casimir's; enz. De Zwijger en Maurits, gesteund door het wijze staatsmansbeleid van Oldenbarneveldt wanneer zal men dezen recht doen en, alle veeten uitwisachende, zijn beeld naast de Oranje's plaatsen de Zwijger en Maurits hebben den grond gelegd voor onzen vrijen staatFrederik Hendrik, erfgenaam in krijgs- en staatsmanskunst zijns vaders, heeft dien verder opgebouwd en voltooid; zijn werk werd houden algemeene vergadering van den Volks bond tot bestrijding ran drankmisbruik dient nog het volgende gemeld Er werd besloten aan een commissie op te dragen het onderzoek naar de vraag omtrent, de mogelijkheid eener aanzienlijke accijnsver- hooging voor het gedistilleerd. Het hoofdbestuur deed de toezegging te zul len onderzoeken wat vanwege den Volksbond kan worden gedaan, om te voorkomen, dat zij, die wegens herhaalde openbare dronkenschap in de rijkswerkinrichtingen worden opgenomen, onmiddellijk na hun wederintrede in de maat schappij op nieuw het slachtoffer worden van hun drankzucht- Het voorstel om een oordeel uit te spreken over de vraag of het wenschelyk is dat de afdelingsbesturen zich richten per adres tot den gemeenteraad, om te verzoeken deloonbe- taling der werklieden in dienBt der gemeente op Vrijdag te doen plaats hebben leidde tot eenige gedachten wisseling. Het bleek datmeD het algemeen niet raadzaam achtte bij de heer schende meening in de kringen der werkgevers een bepaalden dag voor de loonsbetaling te vragen, doch slechts propaganda te maken voor het denkbeeld om niet op Zaterdagavond uit te betalen. Aan dr Scheffer was opgedragen een voor loopig onderzoek in te stellen naar de uitwer king van het alcoholgebruik op den spierarbeid van het menschelijk lichaam. Met toelichting door platen gaf dr Scheffer over dit onderzoek een demonstratie. Hij verklaarde, dat zoo al voor een gezond mensch alcoholgebruik niet schadelijk, dan toch dagelijksch gebruik voor hem volstrekt niet noodig is. Aan de stichting te HooghuIIen werd wederom een subsidie van f 250 gegeven. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij worden letterlijk overstroomd met al lerlei verzoeken in verband met de a. feesten. Tal van vereen i gin gen achten zich geroepen it publiek wenken te geven, of uitnoodigin- gen te richten tot bepaalde personen. Voegt daarbij de zucht van velen, voortko mende uit belangstelling, om in het algemeen belang een of andere opmerking aan de courant te zenden, met verzoek die bekend te maken en men kan nagaan dat er van de ruimte eener courant, van den tijd en van het geduld eener redactie dezer dagen nogal wat gevergd wordt; maar eveneens dat het onmogelijk is in deze aller verlangens te bevredigen. Zoo ontvingen wy ter opname twee stukken een om het publiek te verzoeken zich van het gebruik en het schenken van sterken drank te onthouden; en het andere om patroons te vragen op Woensdag 31 Aug. hun onder geschikten gelegenheid te geven ter kerke te gaan, als dezen dit nl. wenschen. Wy meeHen met die korte mededeeling te kunnen volstaan. Op het eerste aambeeld is al meermalen geslagen en het tweede geldt eene regeling, die de betrokken personen onderling moeten vindeD. kort na zijn dood bekroond door den vrede van Munster (1648), waarbij de Republiek door Spanje, door Duitschland, door alle volkeren erkend werd als een vrije staat, van welken niemand iets te eischen had. Kort was het leven van den genialen Willem II (hij stierf in 1650 op 24jarigen leeftijd), maar lang genoeg om te doen zien en gevoelen, wat men van hem te hopen en voor een deel te vreezen zou hebben gehad. Want nu er vrede was, kwam er weer botsing en strijd binnens lands. De regentenfamilies, in 't bijzon der in Holland, wilden 't bestuur in han den hebben, zelf, geheelWillem II, gesteund door de meeste der andere provincies, wilde de Unie handhaven. Zou zijn aanvankelijk succes geleid hebben tot een vernietiging van den kanker, die later de republiek doodde, en een krachtig centraal bestuur gevestigd hebben, zonder vorstelijk absolutisme op Neerlands bodem te planten? De geschiedenis kan op deze vraag geen antwoord gevenzeker is het, dat zijn tegenpartij, na zijn dood, de over winning behaalde en in Jan de Witt een man aan 't gezag bracht, wiens naam, trots de ge breken van het stelsel, trots zijn strijd tegen Oranje, leeft als dien van den staatsman van 't midden der 17e eeuw, terwijl „jongens van Jan de Witt" nog eiken Nederlander een eer naam is. De oorlog met Lodewijk XIV, koning van Frankrijk, die naar de heerschappij over West- Europa streefde, en gesteund werd o. a. door den onwaardigen Karei II, koning van Ei land, bracht De Witt's stelsel ten val, werd de oorzaak van zijn schandelijken dood koolzwarte bladzijde in onze geschiedenis maar bracht aan 't bewind Willem III, die, zijn 22 jaren, de redder werd van Straks komt iemand speciaal vragen of do werkgevers vooral willen zorgen dat hun be dienden of knechts den optocht goed kunnen zien enz. Bij zulke regelingen beeft men in tal van gevallen met bijzondere omstandigheden reke ning te houden. Bij goede verhoudingen zal men zeker wel met onderling overleg veel kunnen schikken. Dit alles raakt echter par ticnüere aangelegenheden, waarop andoren, en allerminst een courant, eenigen invloed kan of mag uitoefenen. Wij waren in de gelegenheid, een der medailles te zien, welke znllen worden uitge reikt aan de vereenigingen, die deelnemen aan de in deze week alhier te houden festivi teiten (festival, sportfeest enz.); ze zijn 50 m.M in doorsnede. Aan de eene zijde vertoonen ze het borstbeeld van H. M. de Koningin en face, met randschrift: Wilhehnina Koningin der Nederlanden; aan de andere zijde het zeer goed uitgevoerde wapen van Middelburg met randschriftKroningsfeesten Middelburg 1898 De medailles zijn geslagen in verguld brons en vervaardigd op de ateliers van den heer Ed. Grielens, Carnotstraat, Antwerpen. - Teneinde gerezen misverstand uit den weg te ruimen, deelen wij, op verzoek der hoofdcommissie voor de feesten alhier, mede dat het terrein, waar de allegorische wagen en de schuit der watergeuzen te bezichtigen zijn, door de fircua I. de Broekert en Co. geheel belangeloos ten gebruike is aangeboden, en dat de opbrengst der toegangskaarten niet ten goede komt aan die firma, maar bestemd is voor de kosten van bewaking enz. Genoemd vaartuig ziet er ook sierlijk en elegant uit. Op de Groote Markt a 1 b i e r is men heden begonnen met het zetten der palen voor de electriscbe verlichting, terwijl men aan de kazerne druk bezig is met het aanbrengen dei versiering; en men hij enkele particuliere woningen daarmee eveneens een aanvang heeft gemaakt. Aan de Zeeuwsche Oranjelentoonstelling alhier viel Zondag een druk bezoek ten deel. Behalve houders van doorloopende kaarten en inzenders, bedroeg het aantal betalenden 191. De beer Bauer, photograaf alhier, heefc twee uitstekend geslaagde photographieën, gezichten in de zaal, gemaakt. Heden voormiddag is een der werklieden van den heer Ant. Mes, pianofabrikant alhier, die zich van het huis van den heerM. naar de werkplaats wilde begeven, van de tusscheD beide perceelen liggende brug geva'len. De man, zekere B., gehuwd, brak een zijner polsen en werd vrij ernstig aan het hoofd en het gelaat gekwetst. Na in eene nabij zijnde apotheek verbonden te zijn, kon hij te voet huiswaarts keeren. Zondagmorgen vertrokken per trein van ongeveer half acht uur uit Middelburg een 55tal meisjes, leerlingen van den zang cursus van Ons Huis alhier, die staat onder Nederlands volksbestaan en, later, door zijn veldheerstalenten en politiek beleid, de bekeer- scher der Europeesche staatkunde en de ver dediger, de redder van Europa tegenover gewetensdwang en Fransche overheersching. Engeland, welks troon hij in 1689 besteeg, eert in hem den grootsten zijnerkoningeD,deD man, die door de declaration of rights, de ver klaring der rechten van koning en volksverte genwoordiging, voor goed de constitutioneele regeering in Engeland vestigde, tot een voor beeld aller volken. Niet alleen op politiek, op elk ander gebied stond de republiek der Nederlanden in de 17e eeuw vooraan iu de rij der volken. Te land en ter zee werd hare macht gevreesdDe Trompen, De Ruyter, De Held, der staten rechterhand Die in een jaar twee groote koninkrijken Tot drie maal toe de trotsche vlag deed strijken Het roer der vloot, de arm daar God door streê. de Evertsen's, Almonde Hendrik CaBimir II, Menno v. Coehoorn, Willem Bentinck, met Godard van Rheede Ginkel, na 1689 door Willem III, graven van Portland en van Athlone; vertegenwoordigen den oorlogsroem. De Oost- en de West-Indische Compagnie won oen uitgestrekte landstreken in Azië, Afrika en Amerika, welker bezit thans nog het Neder landsche volk als koloniale mogendheid van' den len rang verheft, waarvan de rijkdom thans nog de welvaart van 't vaderland voedt Jacob Cats, Johan de Bruue, Zeeuwen et, daarom hier voorgeiteld, roepen den roem dei letteren voor onzen geest, ofschoon Vondel, Hooft en Huygens eer een plaats toekwam. De Hollandsche schilders der 17de eeuw Rem brandt, Frans Hals, v. d. Helst, Potter, Wou werman, Jan Steen, Ostade, enz. enz. zijn nog leiding van mejuffrouw Marie Birdonis van Berle.koro, naar 's Gravenhage om in de zaal der Nationale tentoonstelling van Vrouwenar beid aldaar eene uitvoering te geven. Zij werden begeleid door dam^s en heeren, leden van het bestuur van Ons Huis. Naar wij uit Den Haag vernamen, behaalden de kleine zangeressen en hare ijverige leids- vrouwe, die men met bloemen vereerd'», een groot, succes. Een paar nummers werden ge bisseerd. Over het geheel was de uitvoering» op een enkele uitzondering na, zeer gelukkig. Na afloop daarvan was voor de deelneem sters aan den tocht gezorgd voor een flink onthaal, en werd haar de gelegenheid geschon ken een en ander in de fraaie residentie te bezichtigen. Daartoe verleenden ook vooral hare vriendelijke medewerking eenige Haagsche dames, onder wie leden van deTnyobee-veree- niging ea eene dame, die vroeger in Middel burg woonde. Zij allen rekenden het zich tot een genoegen behulpzaam te zijn om den jeug digen bezoeksters uit Zetland's hoofdstad het korte verblijf in 's Gravenhage te veraange namen. Het was een hoogst prettig tochtjeen dat dit in den smaak is gevallen van de mei-jes, zoowel als van de ouders, van wie velen haar uitgeleide deden, blijkt ons uit een schryven van een der laatsten, die ons verzoekt de tolk der erkentelijkheid te zijo jegens allen, die dit plan ontworpen of aan het welslagen ervan medegewerkt hebben. Aan hen brengen wij gaarne een woord van lofen zeker mag dit niet onthouden worden aan haar, die de moei lijke taak op zich had genomen van het piano- accompagnement en zich daarvan op zulk eene hoogst verdienstelijke wijza kweet. Te Ylissingen is heden morgen de 17-jarige zoon van den loods J. aldaar bij het baden in zee, ter hoogte van het zoogenaamde Eiland, verdronken. Aile pogingen tot redden waren vruchteloos. Naar zijn lyk wordt gevischt. Wegens een klein defect aan de machine van de aan 8e pier te Queenboro liggende dagboot Duitschland, kon dat stoomschip niet van daar vertrekken. Er werd in den dienst voorzien. De voordracht ter benoeming van een secretaris rentmeester van het algemeen arm bestuur te Vlissingen bestaat uit- de hee ren Cb. v. d.Poel, boekhouder der leenbank en E. N. Klittenberg, ex-vader in bet gasthuis. Deze voordracht is opgemaakt door hit al gemeen armbestuur. oesters, een roeiboot en 300 zifien om oesfora te kwe 'ken De economi-che weegbruggen vereen iging te Goes heefc Zaterdagavond haar beslag gekregen. Op het Slot Ostende werd eene vergadering van belangstellenden gehoudrn. Het beaoodigd bedrag is bijeen ea bet bestuur gekozen. Dit bestaat nit do heeren jhr J. L. de Jonge te Kloetinge, W. Kakebecke te Goea en S. Notenboom te Klooiinge, terwijl nog eenige commissarissen aan dezo heeren zullen toegevoegd warden. De vereeniging heefc de tarieven van 1I9 twee Goesche bruggen, eertijds door particu lieren geexploiteerd, belangrijk gewijzigd en verlaagd. In Zier i k zee, waar het iuest Woensdag plaatr heeft, willen eenige ingezetenen Donder dag 1 Sept. een optocht houden met versierde fietsen enz. In de St. Ct. van Zondag en Maandag zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap Oesterkweekerij Goede Verwach ting te I e r s e k e. Het doel der vennootschap is oesters en an dere schelpdieren te kweeken en deze te ver handelen. De vennootschap is opgericht voor vijf jaren en het kapitaal bedraagt 3000, waarvoor zul len worden aangekocht 1100.000 diverse zaai- bekend in alle hoeken der wereld, hun werken worden met goud betaald. De bouwkunst vierde triomfen in de werken van Jacob v. Campen ('t Amsterdamsch paleis), de muziek in die van P. Sweelinck. Lipsins, Scaliger, Spinoza, Tulp, Hugo de Groot, Christ. Iluygens, Bourhave verwierven on vergankelij ken roem als geleerden. Zoo is er geen enkel gebied, waarop in de 17e eeuw iu ons klein laad geen groote mannen zijn aan te wijzen. Vreemde vorsten riepen Nederlanders in hun dienst; Zweden, Rusland, Brandenburg, Frankryk lokten staats lieden, geleerden, kooplieden, scheepsbouw meesters, waterbouwkundigen tot zich of zonden eigen onderdanen hier op studie; de Russische czaar zelf nam te Zaandam hamer enbreeuwyzer in de hand. Buiten al dezen roem is er nog iets, waar door de Republiek uitblonk, iets meers en hoogers dan krijgsmacht, oorlogsroem," mate- rieelen en intellectueelen bloei. Welke groote gebreken de inrichting der regeering ook had, hoezeer meer en meer een trotsche familieregee- ring zich vestigde hoewel Blechts leden van de Hervormde kerk een ambt konden bekleeden. ia de praktijk heerschte hier over 't algemeen groote verdraagzaamheid, en vluchtelingen van allerlei geloof en atkomst protestanten uit Frankrijk, joden uit Spanje, Portugal, vonden hier een veilige schuilplaats, een nieuw vaderland. Gelijk de geheele Republiek, beleefde ook ie stad Middelburg een tijd van grooten bloei. Tal van schoone gebouwen in de stad, dost bare buitens en trotsche kasteelen, over 't eiland verspreid, getuigden en getuigen ten deele nog van den rijkdom en de weelde die er heerschteClarebeek, Schellagh, 'f Kasteel te Ooiskapelle, Popkensburg, Sandenburg, Wa- Hoofdplaat zal 6 Sept. het inhuldi- giugsfeest vieren en trachten voor de naburige gemeenten niet onder te doen. Bij een nieuwe oproeping kon de zaal, die vroeger zonder publiek bleef, nauwelijks de belangstellenden bevatten. Er is veel geestdrift. Zaterdagavond is het gewone programma vastgesteld. DE FEESTEN TE GOES. Uit Goes schrijfc men ons: Geopend, afgewisseld en besloten door de tonen van het muziekgezelschap Hosanna had Zaterdagavond eene algemeene bijeenkomst van het feestvierende Goes plaats. De voorzitter, de heer Z. D. van der Bilt la Mottbe, begoa met de verklaring niet alles te mogen mede- deelen (met het oog op den uitgever van het feestprogramma) maar twee mededeel i ogen lokten toejuichingen en fanfares uit, nl. dat een vriend der armen f 100 en een kinder vriend 150 hadden beschikbaar gesteld om de poBten „bedeeling der armen" en „kinder feest" met die bedragen te verhoogen. Woensdag 14 Sept. 's namiddags drie uur heeft bedeeling plaats aan alle armen met brood en spek, waarvoor de commissie der spijabedeelinghare medewerking heeft toegezegd. De eigenlijke feestdag is Donderdag 15 Sept. Deze begint met gebeier der groote klok. Om tien uur houdt de heer Lainers» predikant, de feestrede in de groote kerk, waartoe als maatregel van orde kinderen be neden de 12 jaar niet worden toegelaten. Het gebouw wordt om 9 uren geopend entienmiu. over tien uur gesloten. Bij die gelegenheid wordt door 170 personen uitgevoerd de caDtate Nederland en Oranje. Als dirigent treedt op de heer Liess, directeur van de afd. der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst het orgel zal bespeeld worden door den heer J. Kooiman, organist der groote kerk. Te twaalf uur geeft Hosanna concert in de tent op de Groote Markt. Ongekende medewerking ondervond het plan tot het houden vaneen optocht,waartoe de heeren terlooswerve, SteenhoveZwanenburgh, Ryns- burgh, Munnikenhof, Vryburgh, Soetendale, Mo- lembuix, Westhoven, Duinbeek, 't Huis ter Hooge, Huis ter Boede, Torenvlietenz. enz. Herhaaldelijk werd de stad uitgelegd, binnen 60 jaar zelfs tweemaalzy was „gemaekt tot den koophandel, hebbende alle bequamigheden, die een koopstad van noode zijn. Haar handel strekte zich uit tot Oost- enWest-Indiën, Brasil, Guinea, Angola, Levanten, Italiën, Vrankrijb, Spaenje, Engeland, Oostland en meer ander koninkrijken en landen"; zij had het stapel recht van alle wijnen, oliën en andere natte koopmanswaren, die van 't We3ten, uit Italië Frankrijk en SpaDjeover zee naar Nederland wer den gebracht. Zij had, behalve de reeds vermelde schoone gebouwen: een munt,een koopmansbeurs, een wisselbank (Dam), een kanongieterij, een Oost-Indische kamer en een West Indische, ver schillende werven, een illustre school, enz. Ook genoot ze de reputatie van gezond te zijn, vol gens 't oordeel der „tnedicyneD, werden dein- woonders, door de suyverheyt der locht, weinig van eenige waterachtige of contagieuse siecten aangetas.", terwijl „de Magistraet, alsmede de burgers en inwoonders, geheel gunstig en ge negen (waren) tot den vreemden en uytheem- 6cheD, sulex dat zij, die de stadt komen be- soecken of er sich komen vestigen, daar seer wel onthaelt en gevordert worden!" (Smalle- gange). Tal van bedrijven werden er uitgeoefend, in meer dan 50 gilden verdeeld. De burgerij oefende ook hier weinig invloed op het Bestuur uit, maar de algemeene welvaart was oorzaak, dat er geen ontevredenheid bestond en werd geprezen wat de Heeren wezen. Tot handhaving der rust en ter verdediging der stad was de burger jj verdeeld in 4 kolonelschappen, die van

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1