BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN hoogste f 25, het hooger beroep ia ontvankelijk'; Gezien de artt. 44 en 58 der wet op de R. O. en het beleid der justitie; Verklaart het hooger beroep ontvankelijk; En alsnu daarop rechtdoende; O. dat ter terechtzitting in hooger beroep ia verklaard door den ook in eersten aanleg guhoorden getuige M. J. Verhoek, brigadier- majoor der rijksveldwacht te Goes enz. O. dat de geapp. in hooger beroep bij de bekentenis is blijven volharden, door hem in eersten aanleg afgelegd, en de rechtbank op de gronden, door den eersten rechter aange voerd, als bewezen aanneemt hetgeen die rech ter van het ten laste gelegde bewezen heeft verklaard dat de rechtbank zich echter niet vereenigt met de beschouwing, die dien rechter tot een ontslag van rechtsvervolging heeft geleid;dat toch het brengen van de bus, waarin de brief gesloten was, naar Goes en vervolgens bet uit reiken van dien brief aan den geadresseerde, behoorde tot de werkzaamheden waarvoor de geappelleerde jaarlijks f 10 van den notaris Noordljke ontving dat verder de rechter a quo terecht aanne mende, dat in deze slechts van het vervoer van één brief sprake is, oordeelt, dat dit ook in dit geval niet strafbaar is, omdat de ver- voorder niet was ondernemer van een openbaar middel van vervoer O, dien aangaande, dat door de bekentenis van den geapp. en de in hooger beroep afge legde verklaring van den getuige Verhoek be wezen is, dat de geapp. geregeld op den Goeschea marktdag van Colijnsplaat over het Catache veer rijdt naar Goes met zijn honden kar, de goederen medenemende die hem te Colijnsplaat en elders worden medegegeven en wederkeerig te Goes de goederen in ontvangst neemt die men hem aldaar wil toevertrouwen om te Colijnsplaat of op weg daarheen te be zorgen O. dat daaruit volgt dat de hondenkar ten dienste van het publiek beschikbaar wordt ge steld tot het vervoer van goederen, mitsdien is een openbaar middel van vervoer, waarmede het vervoer van dezen brief heeft plaats gehad; O. dat de rechtbank de woorden, voorkomen de in al. 4 van art. 2 der wet van 15 April 1891, Stil. no. 37, „het openbaar middel van vervoer, waarmede het brievenvervoer plaats vindt", waaromtrent de eerste rechter de vraag heeft opgeworpen doch niet beantwoord, of zij niet slaan op het openbaar middel van vervoer, waaraan het algemeen brieven vervoer is opgedragen meent te moeten opvatten in dien zin, dat er mede wordt bedoeld het openbaar middel van vervoer, waarmede de ondernemer een of meer brieven heeft vervoerd, zonder dat zijne onderneming in eenige betrekking staat tot het brieven vervoer van den staat, tot welke opvatting de rechtbank ook geleid wordt door het bepaalde bij art. 27 der aangehaalde wet, waarin sub 1° een hoogere straf bedreigd wordt tegen den ondernemer van een openbaar middel van veevoer in het algemeen, en sub 2° strafbaar gesteld wordt hij, die, in dienst der posterijen zijnde* stukken, ten behoeve van anderen, vervoert; O. dat mitsdien, naar het oordeel der recht bank, de geapp., als ondernemer van een open baar middel van vervoer, niet bevoegd is bin nen de grenzen des rijks éen enkelen brief tegen genot van vracht te vervoeren O, dat de rechtbank, op grond van het in het vonniB a quo en biervoren overwogene als wettig en overtuigend bewezen aanneemt, dat de than a geapp. op 8 Maart 1898 het aan hem bij oorspronkelijke akte van dagvaarding t,en laste gelegde heeft gepleegd Gezien art. 23 van het W. v. Strafrecht, art. 2 en 27 tot regeling der brievenposterij dd. 15 April 1891 (Stbl. no 37) en artt. 255, 256, 219 en 247 van het W. v. Strafvordering. Vernietigt het in eersten aanleg {gewezen vonnis ten aanzien van het daarbij nitgespro- ken ontslag van rechtsvervolging. Voorts zijn door die rechtbank veroordeeld wegens mishandeling: A. L., 30 j., vrachtrijders knecht 's-Gravenpolder, en P. P., 15j., arbeider, Kloeiinge, beiden tot f 8 b. s. 8 d. h. het doen van een belofte aan een ambtenaar: H. v. D., 23 j., kleermakersknecht, Hansweert (Rruiningen) tot f 8 b. s. 8 d. h strooperij P. S. Dz., 17 j., W. d. J. Dz., 16 j., arbeiders, L. P. Lz., 16 j., timmerman, en 0. H. Az., 16 j., arbeider, allen Kapelle, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.; en verduistering J. 0., 18 j., dienstbode, Mid delburg, tot 14 d. gev. straf. Vrijgesproken: J. J. B., 34 j., koopman, Hansweert (Kruiuingen), beklaagd van mis handeling. Bij bevelschrift dier zelfde rechtbank is naar de openbare zitting verwezenJ. O., oud 54 jaar, onderwijzer, geboren te Zaandam, wonende te Waarde, thans gedetineerd te Middel burg ter zake dat hij tusschen 1 Januari 1887 en 31 December 1897 te Waarde, tijdens hij aldaar onderwijzer en hoofd der openbare lagere school was, op verscheidene tijdstippen in het schoollokaal aldaar, met aan ziju zorg of op leiding toevertrouwde minderjarigen, onzede lijke handelingen heeft gepleegd op de wijze als in bovenbedoeld bevelschrift is omschreven. Aan den beklaagde is de heer mr A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. ONDERWIJS. Voor het examen Fransche taal 1. o., is te Gravenhage o. a. geslaagd de heer J. J. van Doeselaar te Hoek. Het bericht uit het Schoolblad,als zoude regeering tevergeefs hebben beproefd aan het rijks opvoedingsgesticht voor jongens te Doe- tincbem een onderwijzer geplaatst te krijgen en, in verband daarmede, eenige jongens naar het opvoedingsgesticht te Alkmaar hebben over geplaatst, wordt ten stelligste tegengesproken. Er heeft slechts écn benoeming plaats gehad, waarvoor de titularis wegens familie-omstan digheden heeft bedankt. De overplaatsing van 40 verpleegden naar Alkmaar is geschied, om dat de verbouwing van het gesticht teDoetin- chem, tijdelijk, eene gedeeltelijke ontvolking van de inrichting noodzakelijk maakte. Verschillende Berichten. Een lastig insect. Uit Nveuw-Beerta schrijft men aan de N. Rott. Crt. Het insect, waarover de heer De Man schrijft in de Midd. Ct., is ook in de provincie Gronin gen niet onbekend. Het komt daar uitsluitend voor bij landbouwers, die buitenlandsche gerst als veevoeder gebruiken, zoodat hier het diertje niet gïmporteerd is uit Amerika, maar uit de Oostzeeprovinciën. Zoozeer dringt het insect, hier bekend onder den naam van korenklander zich overal in, dat het dikwijls noodzakelijk bleek het behangsel van de muren der woningen te verwijderen, om het kwijt te worden. Daar het des voorjaars uitvliegt, zorgen thans de landbouwers er zooveel mogelijk voor in dien tyd geen buitenlandsche gerst op zolder te hebben. Aan de inconsequentie, waaraan zich de Belgische minister van landbouw schuldig maakt en waarop in ons vorig nommer op ge zag van La Bougerie Beige is gewezen, maakt zich, naar men meldt, reeds eenige jareu de Pruisische regeering Bchuldig. Met de meeste behoedzaamheid wordt het overbrengen van Hollandsch vee over de Duitsche grenzen te gengehouden. Gelukt het smokkelaars echter vee over de grenzen te brengen en de Duitsche kommiezen krijgen het in de gaten, dan wordt het vee, dat anders besmettelijk heet, als fok- vee verkocht. Het in ons vorig nommer meegedeelde bericht over het weer met de feestdagen ein digde met de woorden „Weervoorspellingen op zuiver wetenschappelijken grondslag wor den gedaan voor een tijdperk van Blechts 24 uur en dan zelfs is de uitslag nog niet gunstig te noemen Dit geeft der redactie van de Jr»/i. Crt. dezen uitroep in de penZóóver zijn we dus na dertig jaren van kostbaren arbeid De werkstaking te Amsterdam zal althans eenig nut hebben. De heer JoBeph Cuypers, lid van de ontbonden bemiddelings-commissie, deelt in het weekblad Architectura mede, dat door de stedelijke regeering van Amstcidam maatregelen worden beraamd, tot verscherping van het bouwtoezicht op den speculatiebouw, de werkzaamheden der eigen-bouwers, dooi wier handeling do schikking tusschen werklie den en patroons in hoofdzaak is mislukt. De nieuwbenoemde burgemeester van Leeuwarden, jhr mr Röell, is nog in de volle kracht van het levenpas weinige dagen ge leden bereikte hij den leeftijd van 35 jaren. Hij is doctor in de rechts- en in de staats wetenschappen en bekleedde sedert vier jaren de betrekking van commies-chef ter prov. griffie van Overijsel, na eerst een paar jaren adj.-commies der eerste klasse ter prov. griffie van Gelderland te zijn geweest. In een bieihuis te Rotterdam kreeg in den nacht van Woensdag op Donderdag een man woorden met zijne vrouw. De man maakte zich driftig, trok zijn mes en stak dit zijn 26jarige vrouw in de linkerzijde, waardoor zij yrij ernstig gewond naar het ziekenhuis werd gebracht. De man werd gearresteerd en naar het politieburau gebracht. Donderdag is hij,nadat gebleken was dat de wonde niet levensgevaar lijk is, weder vrij gelaten. Te Noordwijkerbout is Woensdag een loodgietersknechtje, werkzaam aan de Room scbe kerk, door net uitschuiven van een ladder naar beneden gevallen. Met een gebioken been en zwaar gewond aan het hoofd, werü hij naar de ouderlijke woning gebracht. Te Amsterdam had Woensdag een vreemd soortig huwelijk plaats. De bruidegom waa kort geleden veroordeeld tot het ondergaan eener gevangenisstraf en werd in hechtenis genomen jnist in de bruidsdagen. Om de trouwpartij toch te doen doorgaan, werd de man uit de gevangenis naar het Stadhuis ge transporteerd en na de plechtigheid wedei direct daarheen teruggevoerd. Een landbouwer te Beemster miste Don derdagochtend bij het ontwaken zijn vrouw. Later werd zij levenloos in de sloot voor het huis gevonden. Onder Wordreden, aan de lijn Arnhem Zutfen, is een kind, dat tusschen de rails zat te spelen, aan een groot gevaar ontsnapt. Rueda naderde de sneltrein, toen een 18-jarige knaap het kind ontdekte en bet met gevaar van eigen leven nog juist wist weg te trekken op hei oogenblik, dat de trein geen tien meter van de kleine verwijderd was. De moeder was, ver lamd van schrik, op cenigen afstand van het geval getuige. Het zoontje van eeu arbeider te Wijde- nes, dat met vader wilde moerijden, kwam te struikelen en geraakte daardoor onder eender wielen. Het knaapje was oogenblikkelijk een lijk. De persoon, die Zondag te Maastricht zijn buurman door een pistoolschot aan het hoofd verwondde, is ter beschikking der justitie ge steld en naar de gevangenis overgebracht. Het wapen, dat hij gebruikt heeft, is een oud, roes tig vuurwapen. Hij geeft voor, dit gekregen en niet geweten te hebben, dat het geladen was. De verwonding is van zoo weinig betee- kenis, dat de getroffene weder op straat wandelt. Terwijl Woensdag een landbouwer te Stamproy, bij Weert, bezig was met eggen, wilde hij de vliegen van zijn paard afjagen, maar kreeg van het paard zulk een geweldigen trap tegen den buik, dat hij bewusteloos in eenzakte; in zorg wek kenden toestand werd hij naar huis gebracht. AMSTERDAM IN FEESTGEWAAD. III. In de beide voorgaande opstellen beschreven wij de versieringen langs den weg van den intocht, welke bekostigd wordt door de bewo ners der Sarphati-, Utrecbtsche-, Leidsche-, Raadhuisstraten en der Heeren- en Keizers grachten, alsmede door de gemeente. De versieringen in de Sarphatistraat worden bij avond door vetglaasjes 60.000), die in de overige straten en grachten door electrisch licht verlicht, waarvan de stroom geleverd wordt door de maatschappij Mectra. Wij zijn nu op den Dam, waar het „Een- drachts"-monument dat binnen een hooge schutting wordt aangekleed of liever met hout bekleed, nagenoeg nog geheel onzichtbaar is. Toeh is het niet moeielgk een korte beschrij ving te geven van wat het worden zal, nu wij eene duidelijke afbeelding daarvan aantreffen in den officieelen feestgids. De waterwerken zullen n. 1. weder worden opgemaakt, en de vier leeuwen aan den voet van hot monument weder water in het breede reservoir werpen, waaruit c p verhoogingen, tot even boven den rand, Cloemen-stukken zich zullen verheffen. Zoo zullen de beide om lijstingen met bloemen getooid worden en het beeld zelf als uit een grooten ronden bloemen mand zich omhoog verheffen. Op de tweede omlijsting worden op de vier hoeken vazen met bloomen geplaatst en de bloemenmand met een viertal vlaggentrofeëen versierd. Het beeld zelf zal weder verguld worden. Rondom het beeld zijn voor de electrische verlichting zes hooge masten geplaatst, die sierlijk met groen, banieren en vlaggen getooid worden. De voorzijde van het plompe beursgebouw verkrijgt mede een passende versiering van draperieën en guirlandes tusschen de hooge kolommen van de vestibule, terwijl de muur- vlaktan aan weerszijden daarvan eveneens gedrapeerd worden. Boven den ingang, hoog in de lucht, wordt een groot wapen van Nederland, op de zijgebouwen dat van Amsterdam aangebracht, terwijl de hoeken met bloemstukken worden getooid. Gelijk men weet, zal de koningin den korten weg van het Paleis naar de Nieuwe kerk te voet afleggen door een boog van groen en bloemen, welke bij ongunstig weder overdekt wordt. Van den Dam naar do Kalverstraat is slechts een stap. In deze straat en op het Spui wor den, naar het ontwerp van den architect G. van Arkel, versieringen aangebracht langs de gevels en op afstanden van ongeveer 25 meter in het midden van de straat. De versiering bestaat in groote bogen van groen, in 't mid den waarvan tallooze provinciale en stedelijke wapens van heel Nederland worden aangebracht, waarvan dikke, gele koorden afhangen. De illuminatie geschiedt over 't midden der straat met Chineesche ballons en kristallen luchters. Er komen drie triomfbogen aan Dam, Spni en Sofiaplein. Alvorens onzen weg te vervolgen, willen wij nog even vermelden, dat het onsierlijke kommandantshuis op den Dam, op het dak waarvan een tribune verrijst voor de buiten landsche journalisten, pover versierd wordt met eene draperie, op 't midden waarop in gouden letters: God zegenc onze Koningin en rechts en links kransen waarin de jaartallen 1880—1898 terwjjl in de kroonlijst eene eenvoudige trofée wordt aangebracht. Des avonds echter, wan neer het breede gebouw over al zijn lijnen met vetglaasjes verlicht is, zal het zeker een schooD gezicht opleveren. Wij gaan nu het Rokin op, dat zeer eigen aardig en schoon met tal van door paal- en latwerk uitgebouwde schuitjes, in het water, door de gezamenlijke bewoners wordt versierd, en komen dan aan het gebouw der Nederland- sche Bank, met zijn kostbare versieringen van beeldwerk en groen, en gasilluminatïe, waarvan wij reeds kort melding maakten, om aan te bomen aan de Reguliersbreestraat. Van eenige versiering is thans nog niets te bespeuren, en tocb ligt het materiaal er voor gereed in de ateliers van den bekenden deco rateur, den heer Poutsma te Rotterdam, die hier eene fraaie hangversiering zal aanbrengen van gekleurd dundoek, bestaande uit 18 over de straat gespannen versieringen met twee vaste aan in- en uitgang. Het Rembrandtplein en daarop volgende Amstelstraat hebben geen gemeenschappelijke verfraaiingen, zoodat men hier waarschijnlijk ieder op eigen wijze uiting aan de feestvreugde zal geven. De fraaie Amstelbrug een sieraad onzer stad overgaande, komen wij in de Joden buurt, waar wij in de Nieuwe of Buiten-Am- stelstraat een eenvoudige,versiering met sparren groen aantreffen, aan in- tn uitgang met hooge poorten met groen, bloemen en vlaggen getooid. Hier aangekomen, ontwaart men rechts voor zich nit, den geheelen dag door, honderden nieuwsgierigen, die de werkzaamheden van een twintig timmerlieden, metselaars en stukadoors volgen aan eene breede antieke poort nit den stadhouderlijken tijd, en welke inderdaad fraaie poort, een der zeldzaamste en meest kostbare versieringen, geplaatst wordt door de bewoners van Rapenburgerstaat en Markenplein van den ingang van het plein bij de Jodenbreestraat. Deze versiering, uitgaande van de gansch niet in weelde badende bewoners, verdient nauw keurige beschouwing. Het ontwerp is van den heer A. Frank en wordt door diens broeder H. Frank en zijn löjarigen zoon uitgevoerd. De poort is 16 M. breed en 19 hoog met twee torens, welke onder aan een half rond vertoonen. Tusschen de torens is een hoog middenstuk met plat dab. De poort is opgetrokken van gips op gonje of zg. emballage gehard, en heeft alzoo volko men het uiterlijke van een antieke steenen poort, daar de gips-stukken genomen zijn naar afdrukken van het in die buurt staande oude huis der bank van leening. Die gips-stukken zijn, evenals in 1895 op Oud-Holland, op houten rasterwerk bevestigd, zoodat de poort geruimen tijd weer en wind kan doorstaan. Voor deze bedekking werd meer dan 2000 kilo gips ge bezigd. Dit fraaie en degelijk uitgevoerde werk zal ongetwijfeld veel bekijks hebben. Het te gaan zien loont de moeite. Trouwens heel de Jodenbuurt is mooi ver sierd. De aan Rapenburgstraat grenzende Joden Bree-, Sint-Anthonie- en Valkenburgerstraten spannen zeker van al de overige buurten de kroon met eene verfraaiing der straten door vlaggen, groen en bloemen, en twee groote eerepoorten, waarvan die nabij de Sint-Antbonie- sluis eene reusachtige en werkelijk zeer schoone is. Des avonds worden al deze straten elec trisch verlicht door stroom nit de stoombak- kerij De Haan. In Belgie is thans het signalement en het portret van Hendrik de Jong verspreid, als vermoedelijke moordenaar van de beide vrou wen te Gent. Felicien Rops, de geniale etser en steen- teekenaar, is in den ouderdom van 65 jaar op zijn buitengoed in Frankrijk overleden. Rops was van Hongaarsche afkomst en te Namen geboren; als illustrator was hij zeer gezocht. Dezer dagen deelden wij mede hoe bij Salerno het lijk was gevonden van een jonge vrouw, die, naar men vermoedde, door haar man van de rotsen was geworpen. Thans heeft de weduwnaar zich in een café te Parijs van het leven beroofd, wijl hij niet onder zoo ern stige verdenking wilde voortleven. Te Rochefort loopt het gerucht, dat de kruiBer Bruist in den lndischen Oceaan is vergaan. De in ons vorig nummer bedoelde ver koop van Frohsdorf met de daarbij beboorende familiestukken heeft in Spanje een slechten indruk gemaakt. Misschien zit er ook wel wat vrees bij, dat de opbrengst een voor Spanje minder aangename bestemming krijgt. Het slot zal door keizer Frans Joseph aan zijn dochter, de aartshertogin Maria Valeria, worden afgestaan. Te Liverpool is brand ontstaan in de menagerie van Troos, den Engelschen Hagen beek. Vier leeuwen, 5 luipaarden en 1 Beu- gaalsche tijger zijn verbrand. Door het Duitsche leger worden proeven genomen met het telegrafeeren zonder draad, en wel op afstanden van 10 K.M. De zaak Sieveking krijgt een ernstig karakter. Eerst scheen het een eenvoudige ruzie tusschen een Nederlander, die er niet aan dacht dat hij buiten de grenzen van zijn vrij land was, en een ongemanierden en ver waanden kapelaan, die vergat dat een bad plaats zoo'n beetje neutraal terrein is. Maar nu blijkt nit de Duitsche bladen, dat ook de houding der burgerlijke overhoid alles te wenschen laat. Volgens een telegram aan de N. B. Ct. vertelt Sieveking over zijn be handeling in de gevangenis, dat men hem zelfs niet toestond, zijn rok uit en een jasje aan te trekken; hij moest in zijn galakleeding naar de cel en daar op de bank gaan liggen. In plaats van een venster was er een gat in den muur. Al wat hij bij zich had, werd hem afgenomen; hij kreeg licht noch water. Om zes uur bracht men hem een weinig water, maar geen handdoek. Hij mocht nu een ander pak, en eten uit het restaurant laten halen, maar men stond hem alleen toe, in het Duitsch te schrijven; een Fransch telegram, dat hij had opgesteld, werd niet afgezonden. Brieven, aan hem geadresseerd, werden hem openge sneden overhandigd. Daarentegen meldt het Kxtrablatt te Weenen, dat toen de commandant der gendarmerie Sieveking arresteerde na afloop van een lief dadigheidsconcert, waar hij belangeloos had medegewerkt, hem verklaarde dat hij niet anders handelen kon. De commandant verze kerde den pianist, dat bij een goed bed zou vinden en gaf hem den raad in de kurzaal te soupeeren en dan mede te gaan. Op aandrin gen van zijne vrienden stemde de heer Sieve king daarin toe. De commandant der gendar merie zette zich aan een tafeltje naast hem en voerde hem na afloop van het souper weg. Onze gezant te Weenen, die gelukkig uit ander hout gesneden is dan zijn collega te Parijs, heeft zich de zaak aangetrokken en keerde onmiddellijk naar Weenen terug. De National Zeitung stelt voor dat de bad gasten als protest Ischl zullen verlaten, en an dere bladen melden reeds dat dit geschied is. De geheele Europeescke pers bemoeit zich met de zaak. Verkoopingen enz. T en overstaan van den notaris D. Wisboom Verstegen zijn Donderdagavond, op do boven zaal der sociëteit De Vergenoeging alhier verkocht de volgende woonhuizen, alle staande te Middelburg. Gekocht zijn een huis, erf en tuin, aan de Wagenaarstraat bij het Hofplein, wijk D no 77, voor f 5700 door A. F. Noest; een huis en erf, aan de Rotterdamsehe kade, wijk O no 239, voor f 4700 door J. H. C. Wasch qq; een huis en erf, aan de Zuidzijde van den Dam, wijk G no 98, voor f 4200 door J. H. C. Wasch qq een hnis en erf, aan het Bastion, wijk N no 63, voor f 1050 door B. Pluijmers. Te Zaamslag is heden middag, in het logement van G. de Visser, door het bestuur van den Margaretha^oldQt aanbesteed het maken van een keibestrating in het onverharde gedeelte van den Paardendijk bij de gemeente lijke haven aan den Kleine Huissenspolder, met bij levering van alle3 wat er toebehoort. Begrooting f 13.986. Minste inschrijver was de heer M. A. Ver- schelling te Terneuzen voor f 13.459. Hem is het werk gegund. New-York. Tot leden der definitieve com missie voor de vredesonderhandelingen zijn benoemd Day, minister van buitenlandsche zaken, de senatoren Davis en Frye, rechter White en Whitelow Reid. Zij zullen afstand van Luzon, het grootste der Philippijnsche eilanden, eischen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Maandag 29 Aug. Middelburg. Bureel Garnizoens-Com- mandant kazerne 12 u. Levering van steen kolen, turven, vuurmakers en takkenbossen. Donderdag 1 Sept. G r o e d e. Bureel ontvanger-griffier water schap Oud- en Jong-Breskens 11 u. Maken keibestrating. Aanwijzing Donderdag 25 en Maandag 29 Aug. Algemeen Overzicht. De Turken beginnen nieuwsgierig te worden naar de oorzaak van al die drukte voor keizer Wilhelm. Want men heeft te Konstantinopel maar al te veel gelegenheid te merken, dat alle beschikbare fondeen worden besteed om den keizerlijken gast schitterend te ontvangen. Bij Yildiz-Kiosk wordt zelfs een geheel nieuw paleis voor de gasten ingericht, met het na tuurlijke gevolg, dat alle andere betalingen achterwege blij veD, tot groote teleurstelling van hofbeambten, burgerlijke ambtenaren, militairen en leveranciers. Men gevoelt dat dit alles een beteekenis heeft, maar welke? Persoonlijke vriendschap is natuurlijk ondenkbaar en Abdoel Hamid zelf zal wel niet denken, dat zijn mildheid, ten koste van anderen, den keizer gunstig zal stemmen. Als deze de laatste jaren zekere vriendschap voor Turkije heeft getoond, dan was dit om vrij wat gewichtiger redenen dan dankbaarheid voor een weelderige ontvangst. De keizer heeft zich in de eerste plaats laten leiden door de belangeu der hoogere politiek welke in het uit militair oogpunt nog altijd krachtige Turkije zoo al geen gewenscht bond genoot deed zien, dan toch een voldoend tegen wicht. En daarbij kwamen nog de materieele belangen van Duitachland, welke zeer gebaat werden door de guustige stemming in de Turk- sche hoofdstad, en de daaruit voortvloeiende orders voor de Duitsche nij verheid. Wat de politieke beweegredenen bei reft, zou keizer Wilhelm het oog hebben zoowel op Rusland als op Frankrijk, beide landen welke, ondanks de gunstige verhoudingen van het oogenblik, tegenover Duitschland staan; beide landen die een begeerig oog slaan op het Turk- sche gebied, de eerste om de Donaumondiug voor 's keizers bondgenoot, Oostenrijk, waarde loos te maken, de laatste om een groot stuk van Klein Azië in te palmen, dus juist een streek welke door Duitschland tot zijn sfeer van handelsinvloed wordt gerekend. Dat de sultan op zijn beurt in Duitschland gaarne een tegenwicht tegenover Rusland en Frankrijk ziet worden, is natuurlijk. Beide rijken hebben het hem de laatste jaren lastig genoeg gemaakt, zonder ooit den moed te heb ben tot krachtige maatregelen over te gaan. En zoo is de sultan al meer en meer in de armen van Duitschland gedreven, evenals Rus land indertijd door een weinig vriendschappelijke houding van Duitschland er toe kwam vriend schap met Frankrijk te sluiten. Maar dit doet de vraag rijzeD, in welke richting Engeland door dit alles wordt ge stuurd. Engelands diplomatie toch is er op meesterlijke wijze in geslaagd zich van alle hier bedoelde Mogendheden te vervreemden, en tot voor weinige weken kon men zeker zeggen, dat John Buil het er naar had gemaakt. Maar daarin moet verandering komen. En geland heeft genoeg van zijn isolement, en Chamberlain heeft het openlyk uitgesproken, dat men een krachtigen militairen staat tot bondgenoot moet hebben. Zou het Duitschland zijn is destijds gevraagd. Maar als men let op de zonderlinge houding welke Duitschland aanneemt tegenover Enge lands maritiemen bondgenoot, de Veroenigdo Staten, dan blijkt dat er al zeer weinig kans op is, dat in die richting een toenadering ontstaat. In de politiek is echter alles mogelijk, on zoo wordt reeds gewag gemaakt van het denk beeld, dat Engeland zou trachten het schandaal van vóór 43 jaar te hernieuwen, en zich nog maals met Turkije tegen Rusland te verbinden. Wel is, vooral na de gruwelen in Armenië, zoo openlyk mogelijk spijt betuigd over den Krimoorlog. Wel heeft Salisbury erkend, dat Engeland destijds zijn geld op het slechtste paard had gezet. Maar een andere overweging kan voorgaan. Als, wat nog steeds niet onmo gelijk is, Engeland met Rusland in conflict kwam, dan zou een vriendschappelijkgezind Turkije Engeland alles waard zijn. Turkije beheerscht nog steeds de toegangen tot de Zwarte Zee en beschikt over een leger van 600.000 goede soldaten, die voor Engeland een krachtige steun zouden kunnen zijn. Ongelukkig voor Engeland is voor een nauwen band tusschen twee rijken de medewerking van beiden noodig. Nu zal het zeker niet onmogelijk zijn, den sultan te bowegen het gebeurde der laatste jaren te vergeten. Maar de groote vraag is ot Abdoel Hamid ook geneigd zou zijn over het hoofd te zien, dat Engelands politiek slecht wordt geleid, en dat Engeland in geen enkel opzicht tegen Rusland opgewassen blijkt. Om een te waardeeren bondgenoot te worden, moet men zelf gewicht in de schaal kunnen leggen en meer ziju dan een hulpbehoevende, die overal voor zich steun zoekt. Maar hoe toch wel te oordeelen over do Europeesche diplomatie en haar hooge politiek, welke het er in enkele jaren toe heeft gebracht, dat twee groote rijken, Engeland en Duitsch land, den zieken man van weleer als bondge noot zouden begeeren. Beknopte Mededieelingen. De Temps komt weer uit den hoek, ten minste het groote blad ruimt bijna een halve pagina in voor een ingezonden stuk van een bekend Fransch rechtsgeleerde. Deze behan delt de vraag in hoever het hof van cassatie in een geval als dit bevoegd is het vonnis van Dreyfuss te vernietigen. Do schrijver komt tot de conclusie dat do bevoegdheid van het hof vaststaat. Maar niet dat is het belangrijkste van het stuk, want wij gelooven niet dat deze stelling door een ernstig man is betwist. Immers uit de door anderen reeds vroeger aangehaalde arresten op dit punt was bekend dat herhaaldelijk onwettige vonnissen van krijgs raden door het hof waren vernietigd, en dat verzuimen, welke nietigheid medebrachten, het meest voorkwamen bij krygsraad-vonniBsen. Maar het belangrijkste is het door hem aan gehaalde arrest van 1842. Ook toen was het recht van de verdediging verkort en de be schuldigde officier veroordeeld op stukken welke hem niet waren medegedeeld. De procureur-generaal zeide toen, dat het hof, gelijk zijn annalen bewijzen, zich Bteeds heeft getoond, een strenge wachter voor het recht van verdediging, dat het steeds zijn zorg heeft gewijd aan het weren van aantastingen van dat recht, en dat hij overtuigd was, dat het hof een nieuw bewijs zou geven, van zijn geneigdheid om aan de beschuldigden het vrjje gebruik toe te staan van de waarborgen, welke de wet hen geeft. De zaak, welke het toen gold, was oen schande voor de militaire rechtspraak. Zoo was het vonnis geëxecuteerd, ondanks het beroep

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3