MIDDELRURGSCHE COURANT. N0. 200. 141" Jaargang. 1898; Vrijdag 26 Augustus. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Toegtdagen. Prijs, per kwartaal, xoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., l.~ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Aug. 8 u. vin. 04 gr. 12 u 70 gr., *v. 4 n» G7 gr. F. Verw. zw. wind AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór nor aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op veordeeligt voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te GoesA. C. Bolutyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 25 Augustus. VADERLANDSLIEFDE. Ouder dit opschrift levert de N. R. Crt. beden eene zeer lezenswaardige beschonwing, die aan den vooravond van een gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis van het Neder- landache volk de algemeene aandacht verdient. Zij is zeker geschreven met het oog op de a. inhuldiging van onze Koningin, die hetseiD heeft gegeven voor een algemeen nationaal huldebetoon en eene feestviering door het gansche land. Het opstel begint met de vraag: Is vader landsliefde een gevoel, waarboven de ontwik kelde man van dezen tijd zich verheven be hoort te achten? Zoo zij al getuigt van zekere edelaardige gezindheid, is zij toch niet tevens een blijk van bekrompenheid, van beperktheid van blik, die niet verder reikt dan de grenzen van den geboortegrond? Moet vaderlands liefde niet wijken voor humanisme, algemeene menschenmin, cosmopolitisme, wereldburger schap Een eeuw geleden had de vraag moeilijk gesteld kunnen worden zoo zegt de N. Rott. Ct. Vaderlandsliefde gold destijds voor de grootste burgerdeugd, en de schoonste eerenaam was die van patriot. Wel stelde men daarnevens, dat alle volken broeders zijn en de heerschappij van recht en gerechtigheid weldra den oorlog overbodig zou maken behalve tegen tirannen en hunne handlangers, maar die beschouwing kon de vurige ontboezemingen van gehechtheid aan eigen land en volk niet temperen. En waarom ook? zouden wij willen vragen. Is er eenige reden, waarom warme liefde voor eigen geboorteland gepaard zou moeten gaan met zekere vijandige gezindheid jegens andere natiën, of niet bestaanbaar zou zijn met alge meene menschenliefde Voor de overgroote meerderheid van het menschelgk geslacht be staat er nu eenmaal geen andere gelegenheid om van die menschenliefde te doen blijken, niet alleen in woorden, maar ook in daden, dan door toewijding in de belangen van eigen omgeving, van eigen familiekring en van den naaste, met wien men in gemeente- en staatsverband leeft, van het volk, waartoe men door afstamming en geboorte behoort, waarmee men verbonden is door eenheid van taal en geschiedenis. Invloed te oefenen op het wel zijn van andere natiën is slechts aan zeer weinigen gegund. Het arbeidsveld, waarop de gewone burger van zijn algemeene naasten liefde kan doen blijken, strekt zich althans niet verder uit dan de grenzen van zijD eigen land. Alleen daar is het voor hem mogelijk, de algemeene levensvoorwaarden door wetgeving en bestuur althans middel lijk te helpen verbeteren en door eigen werk zaamheid de welvaart in kleiner of grooter kring te verhoogen. Ons vaderland is ons ge meenschappelijk huis. Dat kunnen wij voor alle landgenooten zoo doelmatig mogelijk inrichten, daarvaH kunnen wij den bloei bevestigen en vergrooten; maar verder reikt ons vermogen niet; over het huis van een ander hebben wij niets te zeggen. Bij de goede inrichting van ons gemeenschappelijk huis is ons eigen wel zijn en dat van hen, aan wie wij het naast zijn verbonden, wier belangen ons in de eerste plaats ter harte gaan, ten nauwste betrokken. Tua res agitur kan tot den burger gezegd wor den, zoo dikwijls er sprake is van de belangen van zijn landen daarom is het eenvoudige woord van Vondel ook zoo juist: De liefde tot sijn land is yeder aengebooren. Maar als dit inderdaad zoo is, wat heeft dan de vaderlandsliefde by sommigen in kwaden reuk gebracht? Valsche opvatting en misbruik. Zoolang de leer werd gehuldigd, dat de bloei van den eenen staat niet verkregen kon wor den dan ten koste van den anderen, moest er stryd zyn tusschen de volken, en was de vreemdeling een vijand, dien men had te weer staan, en dien men, naar gelang der meerdere of mindere ruwheid van zeden, moest trachten te vernietigen, te onderwerpen of onschadelijk te maken. Waar men meent in de vaderlands liefde een vrijbrief te vinden om ten bate van eigen volk onrecht te plegen jegens den vreem deling, daar wordt de vaderlandsliefde een misleiding van het gevoel van recht en bil lijkheid. Waar ijdelheid en grootheidswaanzin een volk er toe brengen zich bevoegd en zelfs in bet algemeen belang der menschheid geroe pen te achten om andere volken ook huns ondanks op den rechten weg te brengen en hun de wet te stellen, daar wordt by dit volk een beroep op zyn vaderlandsliefde een alge meen gevaar voor andere volken; en het moet erkend, dat het aan voorbeelden van een der- geiyke exploitatie der vaderlandsliefde in de geschiedenis niet ontbreekt. Er waB een tgd en konden wg maar aan nemen, dat by voorgoed voorby was I dat het hoogste volksheil scheen gezocht te moe ten worden in macht en invloed naar buiten, in krijgsroem en luister, alles vereenigd in zijn vorst, van wien het afstraalde op zijn gelukkige onderzaten. Macht en invloed naar buiten zyn, bg de verklaarbare hardhoorigheid van de volken voor de meestal geenszins onbaatzuchtige wenschen en begeerten hunner buren, zelden anders te verkrijgen dan door het zwaard, dat tevens den onontbeerlijken roem en luister kan bezorgen. Worden de denkbeelden van een volk in die richtine geleid, en dat geschiedde ook wel waar de Kroon als glanzend middel punt ontbrak, dan wordt de vaderlands liefde een blinde zelfverheffing, een verheer- lgking van den vorst of het volk, een bron van vijandschap jegens andere natiën en de moeder van den oorlog. Zoo zong nog tydens de reactie na den val van Napoleon I de latere republikein Victor Hugo II faut comme un soldatquhm prince ait wie épée. Car de la Royauté la Guerre est la campagne en in meer democratische tijden werddeFran- sche driekleur de banier, waaronder allen vol ken vrijheid en geluk moesten worden gebracht. Wie zal ontkennen, dat ook Nederlandeis zich hebben bezondigd, wanneer zij door te eenzijdige verheerlijking van ons voorgeslacht en onze groote mannen, door ons volk voor fe stellen even vry van elke ondeugd, als in het gelukkig bezit van elke deugd, den spiegel, waarin het zich moest aanschouwen, onzuiver hebben gemaakt, en een valsch beeld hebber geleverd van onze historie, van onze beteekeDis, van ODze macht en onze kracht, van ons doen en laten Maar het is inderdaad niet meer noo dig op deze fouten te wijzen. Allengs schenen wij tot een ander uiterste te vervallen, en werd het raadzaam te wijzen op de noodlottige wer king van twyfel aan eigen aanleg en talenten, den twijfel aan het vermogen om onder de na tiën de plaats in te nemen van een klein, maar krachtig, werkzaam, ond ernemend en welvarend volk, bij den vreemdeling geëerd om zijn aan deel in het groote werk der beschaving, in Europa en in Indië, vooiheen onder de toen malige verhoudingen, thans onder de gewy- zigde omstandigheden en overeenkomstig de nieuwe denkbeelden omtrent de taak, die een volk heeft te vervullen. Bedriegen wij ons als wg gelooven dat tegenwoordig in onze denkbeelden op dit punt het evenwicht nage noeg is hersteld? Wij meenen van neen; maar dan hebben wij ons over onze vader landsliefde niet te schamen. Wg hebben ons land en ons volk lief, om de eenvoudige reden, dat het ons eigen land en ons eigen volk is, dat wij er zelf toe behooren. Alle vyandige gezindheid jegens andere natiën blijft vreemd aan die gevoelens. Het is niet de va derlandsliefde, die chauvinisme en onwil tegen vreemdelingen voedt. Geen aanmatiging, geen lust om zich bij andere volken te doen gelden, geen dwaze waan van eenige meerderheid in inzicht of edelaardigheid van bedoeling mag dit gevoel ontsieren. Hij, die zijn vaderland lief heeft, die voor zich en zijn landgenooten aanspraak maakt op het recht om meester te zgn in eigen huis en dat in te richten naar ra behoeften en eigen inzichten, zal de eerste zyn om datzelfde recht bij anderen te erkennen en te eerbiedigen. Die werkelijk de vrijheid lief heeft, is tegenover anderen be scheiden. Maar dezelfde vaderlandsliefde moet ons dringen om in den grooten strijd op het gebied van voortbrenging en handel niet door anderen te worden overvleugeld en verdrongen. Alleen het vrije ruilverkeer wgst hier den veiligenen op den duur eenig houdbaren weg, en maakt een eerlijken strijd mogelijk, die verwijdering en botsingen tusschen de natiën voorkomt. Een tarievenoorlog wekt dezelfde vijandige gevoelens, hetzelfde chauvinisme als de strijd om over wicht en macht op internationaal gebied. Handelsvrijheid is een uiting van den geest des vredes en een steun voor het behoud van den vrede tevens. Bevordering van de kennis en de opleiding, vereischt voor de uitoefening van elk eerlijk bedrijf, bevordering van de geschiktheid voor ons optreden buiten de grenzen, op alle markten in de oude en de nieuwe wereld en in elke luchtstreek, waar onze handelsbelangen ons kannen roepen, is de plicht van den vaderlandlievenden burger zoowel als van de overheid. Bevordering onzer nationale kracht is het gebied, waarop onze vaderlandsliefde zich kan doen gelden; en met de woorden waarmede de eenvoudige Leegh- water vóór 27a eeuw zijn landgenooten opriep, niet tot een veroveringsoorlog met de wapenen, maar tot de zeer vreedzame aanwinst van land door droogmaking van de Haarlemmermeer, kan ook dit vredelievend werk den Neder landers worden aanbevolen: Liefhebbers van ons Vaderland Dit groot werk neemt by der hand. BENOE1H1NGEN FJfZ. Bij kon. besluit is jhr mr A. Röell benoemd tot burgemeester der gemeente Leeuwarden zijn benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 2de reg. huzareD, tot ritmeester de eerste-luit. P. H. V. L. baron van Boecop, van het corps, en tot eerste-luit. de tweede- luit. G. J. Blokhuis, van het 3de reg. huzaren is eene commissie ingesteld tot het afnemen van hot examen aan hen die voor eene benoe miDg tot adspirant-ingenieur voor het stoom wezen wenschen in aanmerking te komen, en zijn benoemd tot leden dier commissieW. A. M. Piepers, hoofdingenieur voor het stoomwezen, tevens voorzitter te Arnhem; dr L. Aronstein, H. A. Ravenek, dr C. A. Schel- tema, J. A. Snijders C.-J.zn, en dr P. Zeeman, allen hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; N. van Dissel, ingenieur der 1ste kl. voor het stoomwezen, te Breda; mr J. B. Peyrot, commies aan het departement van waterstaat enz., tevens secretaris, te 's Graven- hage is A. A. Hamel, te Hoek van Holland, be noemd tot bureelambtenaar 3de kl. van den rijkswaterstaat; en is de kapitein A. R. B. Opstelten, van het 3e reg. infop zyne aanvrage, met 1 Sept., op pensioen gesteld ad ƒ1594 'sjaars. UIT STAD EN PROVINCIE. Menscben ontmoeten elkaar en ideeën, goede zoowel als slechte, eveneens. Reeds vóór wg geschreven hadden wat in on« vorig nommer is gezet over de gelegenheid io Middelburg om een teug water te bekomen waren zoo bleek ons door burg. en wetb. stappen in die richting gedaan. In overleg met den directeur der waterleiding zullen op enkele plaatsen in onze stad standpijpen worden ge plaatst, waardoor het publiek in de gelegen heid zal zijn een dronk te nemen. Metalen kroezen, vastgehecht aan een kettinkje, znllen dit, zooals gebruikelijk, gemakkelijk maken. Het is nu te hopen dat het publiek toonen zal dit te waardeeren. Men heeft op dit punt in andere plaatsen, o. a. Amsterdam en Dordrecht, eene zeer onaangename ervaring opgedaan. De lieve jeugd gebruikt die kroezen voor doeleinden, waarvoor zy allerminst zgn bestemd, en meD heeft ten slotte ze wêer moeten wegnemen. Bovendienhet publiek maakte van de ge legenheid om te drinken weinig gebruik. Omtrent onze mede ingezetenen en de be zoekers in de aanstaande feestdagen koesteren wg echter betere verwachtingen. Zy zullen wel toonen de goede bedoeling van ons dagelgksch bestuur te waardeeren en wel willen meewer ken, opdat de ervaring, die dan wordt opge daan, eene aansporing zg de nu tijdelijk in te richten gelegenheden om te drinken blij vend te doen zgn. Dan zal natuurlijk de inrichting anders moeten worden, en wij misschien nog wel eens hier en daar in onze stad een drinkfontein zien verrijzen. Dit zou mensch en ook dier ten goede ko men, want vooral voor honden is steeds aan gedrongen op de inrichting van zulke drink- gelegenheden, waaraan een bak is verbonden. In de kleine zaal van het Schuttershof alhier hadden zich Woensdagavond vereenigd de meeste leden van de hoofd- en verschillende leden der subcommissiën voor de inhuldigings feesten, benevens leden van en belangstellen den in de Middelburgsche scherm vereeniging Koningin Wilhelmina. De voorzitter dier vereeniging, de heer I. van der Sluis, heette de aanwezigen welkom en dankte hen voor hunne opkomst. Hij deelde verder mede dat de vereeniging, deels uit eigen middelen, deels uit bydragen van anderen, die hij daarvoor nogmaals vriendelgk dank zegde, zich een vaandel heeft aangeschaft, dat dezen avond zou worden onthuld, bij welke gelegenheid men een huishoudelyk assaut bad willen geven. Hij noodigde den heer H. P. den Bouwmeester, voorzitter der hoofdcom missie voor de inhuldigiDgsfeesten, uit zoo goed te willen zgn den doek, die het vaandel be dekte, te willen wegnemen. Deze voldeed daaraan, na alvorens de hoop te hebben uitgesproken, dat de vereeniging steeds haar koninklijken naam eer zal aandoen en onder het nieuwe vaandel zal toenemen in ledental, voortgaan op den ingeslagen weg en meer en meer bedreven raken in de behande ling der wapens. Het onthulde vaandel bleek een mooi stuk werk te zgn. Op blauw fluweelen grond zijn in goud en zilver geschilderd de naam der ver eeniging, datum harer oprichting, benevens de attributen der schermkunst in een door eene koningskroon gedekt schild. Het wapen van Middelburg prijkt boven het met blauwe franje omzoomde vaandel. Na de onthulling deelde de voorzitter medi- dat de vervaardiger van dit vaandel was de heer A. J, Houpt, schilder alhier, die, naar hy meende te mogen zeggen, eer had van zyn werk. Die meening werd door applaus beves tigd. Vervolgens werd nog aan den heer L. Mun ter, als een bewys van dank voor wat hij se dert do oprichting der vereeniging ten haren behoeve gedaan bad, het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Hierna werd tot het assaut overgegaan en op stok, degen, sabel en geweer getrokken. De schermers, slechts weinig in getal, gaveu bij deze oefeningen doorslaande bewijzen van vaardigheid, vastheid van oog en hand, kracht en behendigheid en hadden daarvoor herhaal delijk de ♦oejuichingen van de aanwezigen in ontvangst te nemen. Op het bekende schietterrein te V1 i s sin gen werd Woensdagmiddag de huishou delijke schietwedstryd, door de schei pachutiers- vereeniging Vlissingen uitgeschreven en Dinsdag te voren begonnen, beëindigd. Tot deelneming waren uitgenoodigd de zusterverenigingen te Middelburg, Veere, Oostkapelle en de schiet en tooneelvereeniging Onder Ons te Vlissingen. Slechts éen lid van Medioburgum te Middel burg had aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Op de personeele baan, op 150 M., behaalden de volgende heeren prijzen met het achter de Bamen vermeld aantal puutenG. Laernoes 51, M. Visser 48, A. Buskop 47 1. s. 12, H. F. van Oyen 47 1. 8. 9, H. de Pagter 46 1. s. 10, J. W. H. Brouwer 46 1. 8. 7, J. de Munck 46 1. s. 6, C. Dommisse T.Cz. 44, J. C. Strnijk 42, H. N. Rotteveel 41, L. F. Dert 36, S. M. Polak 33, en J. Andriessen 29. Met drie schoten, die men op 150 M. kon doen, zoogenaamde vrye baan, schoten de vol gende winners het achter huti namen vermeld aantal punten J. C. Strnijk 35, H. N. Rotte veel 33 1. s. 12, W. K. Haring 33 1. s. 11, A. Buskop 83 1. a. 10, C. Roodzant 32 1. s. 12, M. Visser 32 1. s. 11, C. Dommisse T Czn. 32 1. s. 10, en H. de Pagter 32 1. s. 9 terwijl op dien afstand met vijf schoten de heeren J. C. Strijk met 55, A. Buskop 54, C. Roodzant 51, H. N. Rotteveel 50, H. de Pagter 46 1. s. 11, W. K. Hering 46 1. s. 8, en C. Dommisse TCzn. 44 punten de pryz- u ver wierven. Een extra-prys viel den heer M. Visser ten deel en wel voor de drie hoogste seriën, uit 51, 52 en 54 punten bestaande, door hem be haald gedurende de zomeroefeningen. Met een toepasselyk woord werden des avonds de, meestal uit huishoudeiyke artikelen be staande prijzen door een bestuurslid, den win naars ter hand gesteld. Op verzoek melden wij dat te Koude kerks het inhuldigingsfeest den 30dezer zal gevierd worden. Het programma noemt, behalve de gewone feestelijkheden, een optocht met een zegen-en zes andere wagens, waarop de verschillende ambachten aanschouwelyk zullen worden voor gesteld. De optocht wordt begeleid door eene eerewacht en een muziek- en een zanggezel schap. 's Avonds wordt het dorp verlicht en vuurwerk afgestoken. Wy maken van dit program nog melding, doch herhalen ons verzoek aan berichtgevers om ons niet van alle gemeenten een opgave omtrent de feestelykheden te zendenzy komen veelal op hetzelfde neer en ons ontbreekt de plaatsruimte tot afzonderlijke vermelding. In de Woensdag avond te Goes ge houden raadsvergadering waren 13 leden tegen woordig. Wegens uitstedigheid van den burgemeester en den secretaris werd het voorzitterschap waar genomen door den heer J. J. Ramondt, oudsten wethouder, en het secretariaat door den heer A. A. van Dellen. De voorzitter deelde mee, dat door burg. en weth. voor den cursus 1898/99 als waarnemend directeur der inrichtingen voor M. O. is be noemd de leeraar M. C. J. de Visser en dat, wegens ziekte, aan den heer dr Z. Tb. Diehl, op diens verzoek, tot herstel van gezondheid, een verlof is toegestaan tot 1 Oct. a. s. Als ingekomen werd o. a. ter tafel gebracht een rapport van den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht omtrent den toestand van school A; en een kennisgeving van de commissie van toezicht op het M. O. dat collectief ontslag neemt, op grond, dat in den laatsten tijd de inz'chten van het college van B. en W., in het bijzonder betriffende het personeel der Hoogere Burgerschool, welk deel harer bemoeiingen de commissie als niet het minst belangrijk meent te mogen beschouwen, bg herhaling dermate bleken af te wyken van de bare, dat zg naar baar gevoelen, de baar toevertrouwde belangen niet verder naar den eiscb kan behartigen. De voorzitter merkte op, dat natuurlijk bet besluit der commissie zal worden betreurd. Burg. en weth. hebben nog eene poging aan gewend om de commissie te overtuigen, dat een verschil van meening tusschen haar en den Raad (de commissie spreekt ten onrechte van burg. en weth.) niet noodzakelgk leiden moet tot de conclusie der commissie. Die poging heeft echter niet mogen baten do raad kan dus niet anders doen dan, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, bij het besluit der commissie zich neerleggen. Zoo spoedig mogelijk zullen burg. en weth. voordrachten voor nieuwe leden der commissie bg den raad indienen. Voorts werd uit de lijst van benoembaren tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. school benoemd de heer S. A. Leopold, leeraar te Voorburg, met 9 stemmen, terwgl de heer Roovers er 4 bekwam. Tot brugwachter en bincenhavenmeester werd benoemd de hoofd-agent van politie M. van Waarde met 9 stemmen3 stemmen werden uitgebracht op W. J. L. Koekoek en 1 op J. van Eikeren. Ten slotte legden burg. en weth. over de gemeente begrooting voor 1899 die, na te zijn gedrukt, aan de fiuantiëele commissie en de raadsleden zal worden gezonden. Te Goes vierden Woensdag de echte lieden C. Batens huD 50 jarig huwelyksfeest. Zg wonen in het oude Mannen- en Vrouwen huis, waar de feestvreugde en belangstelling algemeen was. De Manhuisstraat was met vlag gen versierd en des avonds bracht de harmonie )honia een serenade met fakkellicht op het binnenplein ran het gebouw, waar de oudjes op de maat van de muziek lustig eene ronde dans maakten. Op uitnoodiging van de feestcommissie te Groede heefc de muziekaocieteit Geduld overwint van IJzendijke aangenomen het inhul digingsfeest, dat 31 Augustus in eerstgenoemde gemeente gevierd wordt, op te luisteren. DE ALLEGORISCHE WAGEN. Eenigen tgd geleden konden wij, aan de hand van ons welwillend verstrekte inlichtingen, eene korte beschryving geven van denAliego- rischen wagen, die by den historischen optocht alhier dienst doen zal. Thans hadden wij gelegenheid dat interessante deel van den op tocht, hetwelk zoo goed als gereed is, in wer kelijkheid te zien. De wagen zal, wy hebben het reeds gemeld, eene voorstelling geven van de aanvaarding der regeering door H. M. koningin Wilhelmina, die tot ons komt als eene schoone lente en met innige trouw door het vaderland wordt gehuldigd. Naar dat gegeven motief werd een drietal schilders hier ter stede uitgenoodigd een plan te maken, waarvan er een zou worden uitge voerd. De keuze viel toen op dat van den heer W, De wagen, uitgevoerd in den lateren renais sancestijl, heeft een lengte van ruim 6 meter, terwgl het baldaquin, dat erop is aangebracht, een hoogte heeft van 5.50 M. Voorop prykt het Nederlandsche wapen, op een rood fluweelen, met gouden franjes ver sierde draperie, die ook het voorste deel van den wagen dekt. Ter zyde van den wagen zgn in goud en kleuren beschilderde cartouches aangebracht, waarvan het eene tot opschrift heeft: Kalm als een rota te midden der baren enGeduld en onschuld, en het andere metDe palm groeit onder druk en Patience et innocence. Voorop komt te staan de figuur van den vrede, met den palmtak in de hand, terzijde achterwaarts die van de welvaart, terwyi de overige ruimte is aangevuld door bloemen en planten. Lager, in het midden van den wagen, komt de figuur van den arbeid; wat hooger, daar achter, de hoop en als hoofdfiguur de lente- koningiD. Zy is gezeten onder een, met fraaie, rood fluweelen en gouden draperie gesierden, en door een gouden omlgsting met cartouche en koningskroon gedekten troonhemel. De koningin is omgeven door een paar bloemenmeisjes. Ook rond de hoofdfiguur pryken fraaie bloe men en planten. Aan de achterzijde van den wagen komt eene lichtgroene draperie, terwijl twee speren, waaraan vlaggen wapperen, een schild dragen met het opschrift Welvaart en Vaderland, Achter op den wagen vermelden twee car touches de spreuken Eendracht maakt macht en Je maintiendrai, terwyi cartouches ter zyde de volgende opschriften dragenEindelijk wordt het rijsje een boom Ce sera moi Nassau; Ik zal het zijn Nassau en Tandem fit surcutus arbor. Al deze cartouches zijn in goudtoon geschil derd, met vergulde letters en lichtkleurige arabesken. De wielen zgn in dienzelfdeu styl gemaskeerd.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1