BUITENLAND. FEUILLETON. Frans Döring. Zeeland in 18 97. (Slot.) Het aantal vergunningen tot drankver koop in 't klein bedroeg op 31 December 1163, waarvoor de gemeenten f 33,301 hadden ont vangen. Door de 20 calamiteuze waterkeeringen waren de betrokken werken aan de zeewering aan besteed voor 146.685, waaronder ƒ21 van Stad Philippine voor uitvoering van het be- noodigde in eigen beheer. De ontvangsten der calamiteuze waterkeeringen bedroegen 315.893.21 en de uitgaven 303.723.99'. Wegens subsidiën betaalde het rijk 33.625 en de provincie t 16.812.50. By de niet-calamiteuze of vrije polders be droegen do ontvangsten ƒ1.325.233.21 en de uitgaven 1.165.026.44*. Door de besturen der polders of waterschap pen, aan wie ontheffing is verleend van de verplichting tot opmaking van begrooting en rekening, werd voor zeewering enz. uitgegeven f 18.197,98s. Sedert de invoering der wet op de calami teuze polders iu 1872 gaf het rijk tot en met 1896 wegens tegemoetkoming 4.326.206.91s en de provincie 2,163.103.45. Op 31 December bestonden 165 openbare scholen voor lager onderwijs en 48 b Ijzonder e. Op de openbare scholen bedroeg het aantal leerlingen 15.298 mannelijke en 12.360 vrouwe lijke, samen 27.658, waarvan kosteloos onder wezen 14.303. Op de bijzondere scholen werden onderwezen 2493 jongens en 3087 meisjes, samen 5580, waarvan voor 814 geen schoolgeld werd betaald. Van de openbare herhaling- school maakten gebruik 766 jongens en 102 meisjes, samen 868 en van de bijzondere her- halingscliool 27 jongens en 3 meisjes, samen 30. Kosteloos onderwijs ontving 45.6 pet van de schoolbevolking tegen 44.6 pet in 1896. Aan de openbare scholen waren op 1 Januari 1898 verbonden 165 hoofden, waar onder 6 vrouwelijke, 346 onderwijzers, 154 onderwijzeressen, 87 mannelijke en 56 vrouwe lijke kwcekelingen, benevens 113 vakonder wijzers. De bijzondere scholen telden 37 man nelijke en 11 vrouwelijke hoofden; 46 onder wijzers, 35 onderwijzeressen, 23 mannelijke eD 11 vrouwelijke kweekelingen, alsmede 46 vak onderwijzers. Aan het minimum getal onder wijzers ontbraken er 31. Aan 61 gemeenten werd vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onder wijs van gymnastiek en voor 70 gemeen ten werd afwijzend beschikt op verzoeken tot ontheffing te dier zake. liet rijk verleende 45.325 aub&idie ten be hoeve van het openbaar lager onderwijs, boven en behalve de gewone by dragen in de kosten, bedoeld in art. 45 der wet. De bijzondere scholen ontvingen uit 's rijks kas f 23.629.16 Van vijf bijzondere scholen werden geeae aanvragen om rijksbijdrage ingezonden. Aan de drie openbare hoogere burger scholen (te Goes, Middelburg en Zierikzee) waren verbonden 37 leeraren en 301 leerlingen (277 m. en 24 vr.) en aan de vier openbare burgeravondscholen (te Goes, Middelburg, Vlis- singen en Zierikzee) 27 leeraren en 337 manne lijke leerlingen. Het eindexamen der hoogere burgerscholen werd afgenomen te Middelburg van 8 candi- daten uit Middelburg, van 9 uit Goes en van 2 uit Zierikzee. Aan het gymnasium te Middelburg waren 15 leeraren en 50 leerlingen. Het rijk verleende 8157 subsidie en aan de hoogere burger scholen te Goes en te Zierikzee elk 8500. De 8 openbare en 66 bijzondere bewaarscho len hebben 174 onderwgzeressen, 2436 m. en 2677 vr. leerlingen, waaronder 190 jongens en 283 meisjes boven de zes jaar. In 1897 werden afgegeven 4groote jacht akten, 433 gewone en 3 kleine, 138 groote vischakten, 562 kleine en 440 kostelooze ver gunningen tot visschen. Hiervoor ontving het rijk 12.089.25. Er werden 426 bekeuringen wegens over tredingen der jachtwet gedaan. Aanwezig waren 18 bezoldigde rijks jachtopzieners en 336 onbezoldigde rijksveldwachters, waarvan 189 speciaal met het toezicht op de jacht en visscherg belast zijn. Door 50 gemeentebesturen werd subsidie uit de gemeentekas verleend aan armbestu ren, te zamen tot een bedrag van 117.069.06' of 2861.18 meer dan het vorige jaar. Ten behoeve van de verpleging van arme krankzinnigen en idioten gaf de provincie wegens subsidiën 14.528.75*. Tegen aanslagen in de grondbelasting werden ingediend 69 reclames en tegen die in de personeele belasting 37. De opbrengst der Rijksmiddelen in Zeeland bedroeg 3.069.051.13s. Vanwege deSpoorbootmaatschappij werden van Middelburg naar Zierikzee en terug vervoerd 25.774 personen, dat is per dag ruim '0door de stoomboot Walzoorden—Vlake en den wagendienst WalzoordenHulst 14.609 reizigers of ruim 40 per dagdoor den wagen- dienst Tholen—St. Maartensdijk 2789 passagiers gedurende de maaDden Aug.—-Dec.door den stoombootdienst op de Westerschelde in 7414 reizen 101.010 personen of ruim 276 per dag. Wegens vrachtgelden ontving de provincie 62.334.95 voor personen, goederen en vee voor het overbrengen van brievenmalen en postpakketten 12.000. In 1896 werden door den prov. stoomboot- dienst vervoerd 99.671 personen of 1339 min der dan in 1897. Algemeen Overzicht. Het eerste gedeelte van den jaariykschen rust- tijd was dit jaar zoo levendig op allerlei ge bied, dat het te vreezen was, dat de geheele vacantie er bij zou inschieten. Maar langzamerhand is de normale toestand hersteld, en zullen er eenige weken verloopen eer de politieke golven weer wat booger gaan. Op het oogenblik is het warm; overal is het warm, zoo zelfs dat in de Fransche generale raden, welke zich gewooniyk met alles bemoeien wat hun niet raakt, druk gesproken is over de warmte welke het leger zou deren als het aan het manoeuvreeren is. In niet minder dan drie departementen is besloten zich tot de regeering te wenden met het verzoek de ma hoeuvres af of uit te stellen. En dat is geen wonder, als men leest dat, een regiment op bevel van den kolonel een marsch maakte, welke door den geneesheer-majoor was ontra den, en daarby een paar honderd man verloor, waaronder velen die bepaald ernstig getroffen zijn. De zaak ia zoo hoog geloopen, dat men den kolonel niet heeft durven sparen en hem arrest heeft gegeven. Waar zulke feiten voorkomen, is het niet meer dan natuurlijk, dat men zijn liefde voor het leger achter uit stelt bij die voor de soldaten, en maatregelen in het belang van de mannetjes vraagt. Maar vergeten wordt het leger daarom niet. In een van de provinciale vergaderingeffis de ge bruikelijke motie aangenomen, waarin gevraagd wordt dat de regeering haar woorden in daden zal doen overgaan, en in het hoogste belang des lands een einde zal maken aan de stelsel matige beleediging en verdachtmaking van het leger. 't Zou waarlijk belangwekkend zgn eens te kunnen weten, wat deze generale raden wel dachten bij hot behandelen van zulk een motie. Zou het alleen de behoefte zyn uiting te geven aan vaderlandslievende gevoelens, of zou men waarlijk meenen dat do regeering aan de campagne een einde kan maken, zonder terug te keeren tot den weg des rechts Ons komt het onmogelijk voor, dat nog iemand aan goede trouw der regeering gelooft. Sedert weken wordt dag aan dag met groote letters gedrukt dat Du Paty de Clarn en Esterhazy schuldig zijn aan valschheid, en de regeeriug durft noch de beschuldigden, noch de beschul digers te doen vervolgen. En door datsucce& aangemoedigd, gaat men verder. Op het oogen blik zgn het kolonel Henry en de archivaris Gribelin, die openlijk worden beschuldigd van samenspanning tegen kolonel Piequart en liet afteggen van valsche verklaringen. Maar tot dergelijke uitingen in de bladen bepaalt zich op dit oogenblik de Dreyfuss-beweging. Men rust in Frankrijk als overal elders, be halve in Nederland en in Denemarken. Wij hebben onze feesten en de Denen heb ben hun verkiezingen, welke op Vrijdag 2 September zyn bepaald. 7. NOVELLE Uit het Duitsch, van EBN8T ECKSTEIN, VII. Het was een prachtige overoude beuk, wiens takken en twijgen tot aan de uiterste puntjes met rijp overdekt warenop den achtergrond van den zwarten Decemberhemel, een schouw spel uit het sprookje der ijskoninginduizen den kristallen fonkelden in het zonlicht, een blauwachtige chaos van grotten en holen en stammen en slingerplanten opende een onafzienbaar veld voor de verbeelding. Na een langdurige wondkoorts tot bewust zijn teruggekeerd, was Frans nog veel te zwak om geregeld te denken en vond zich zelf terug, by de aanschouwing van al deze heer- lgkheid, in een wereld, die hij onder den indruk zijner bittere teleurstellingen zoo eens klaps had willen verlaten. Van lieverlede, bgna als in een droom, keerde hij tot het besef van zijn toestand en van het gebeurde terug. Hij bevond zich in een ruim, net ingericht vertrek in het ziekenhuis der heilige Afra. Do verpleegster, die met liefderijke hand zijn hoofd ondersteunde, als hij verlangde to drinken had ook woorden gevonden, die als een wel dadige balsem in zijn gemoed vielen. Zij sprak niet veel; maar het weinigje wat zij zeide klonk zoo overtuigend en vol vertrouwen. „Alles zal nog wel terecht komen,' zei zij vriendelijk„Gg hebt zulke goede, trouwe vriendenVoorloopig zijt gij nog te zwak. Laat ons er niet meer over spreken De volgende week wellicht Als de verpleegster zoo sprak, sloot hij zacht vermoeid de oogen en gaf zich over aan het zalige gevoel van te kunnen rusten en voor loopig bevrgd te zgn van al de kwellende zorgen, die hem zoo lang den adem benomen hadden. Hoe het gekomen was dat de kogel, dien hg zoo juist op zijn hart gericht had. niettemin het doel gemist en hem slechts zwaar gewond, maar niet gedood had, en hoe men zich zijner sedert had aangetrokken, was hem wel van lieverlede duidelijk geworden maar hij wilde er liever niet ernstig aan denken. Na vgf dagen verklaarde de docter dat alle gevaar voorbij was. Nu mocht de verpleeg ster het wagen om den patient eenige voor bereidende aanwijzingen te geven. Hij hoorde haar dankbaar getroffen aan, doch zonder te laten blijken wat er in hem omging. De laatste gebeurtenissen hadden hem terughou dend gemaakt. Op zekeren namiddag werd de verpleegster geroepen en dadelgk kwamen er twee personen binnen, aan wie Frans Döring in den laatsten tijd genoeg had moeten denken; de man die hem zoo zelfzuchtig tot het voor werp zijner studies had gemaakt en de dame, Bij dezen stembusstrijd doet zich iets nieuws voorde liberalen zullen met de socialisten samenwerken om een aanval op de Eerste mer te doen. Tot nog toe hadden de socialisten in het Landsthing niet meer dan 2 zetels kunnen winnen, maar door de overeenkomst met de liberalen is er kans dat zij er nu meerderen zullen veroverenvooral te Kopenhagen ver wacht men succes. De liberalen zijn tot het bondgenootschap overgegaan na lange aarzeling, wel wetende dat de bondgenoot van heien gereed staat hen morgen op hun beurt te verslinden, maar er was geen ander middel om den conservatief- reactionairen tegenstand van het Landsthing tegen de vooruitstrevende politiek der volks vertegenwoordiging te breken. In het geheel moeten er nu 27 leden aftreden, van wie 18 conservatieven, 7 liberalen en 2 socialisten. Ook in Engeland houdt een verkiezings kwestie de aandacht gaande. Er is, gelijk de Westminster Gazette het uitdrukt, een opstand uitgebroken in het kamp der liberale unionisten. Curzon moet wegens zijn vertrek naar Indië zijn zetel te Southport verlaten; de conserva tieven stelden een der hunnen candidaat, waarop de liberaal-unionistische kiesvereeniging met algemeene stemmen besloot den conservatieven bondgenoot te steunen. Maar nauwelijks was dit besluit gevallen, of de voorzitter deed een verklaring openbaar maken, dat hij den liberalen candidaat zou steunen en dat hij geloofde dat wel een derde der unionisten met hem zouden medegaan. In zijn brief geeft hg aan dat de beide liberale fracties alleen door de Some-Rulc- kwestie zijn gescheiden, en dat vraagstuk is even zoo weinig aan de orde, als de vraag of Engeland een koninkrijk of een republiek zal zijn. Verder geeft hij vijf redenen op, waarom voor de anderen, ook aan de orde zijnde vraag stukken meer is te verwachten van de liberalen dan van de conservatieven. In de eerste plaats zegt hij, dat de inkomsten belasting te zwaar op de middelklasse drukt; in de tweede plaats wijst hij op de pas aange nomen wet betreffende de schadeloosstelling aan werklieden, die in de nijverheid een onge luk krijgen. Als dat billijk en rechtvaardig ïb, waarom zal dan de landbouw worden uit gezonderd? In de derde plaats gewaagt hg den onvoldoenden steun, dien de handel in het buitenland geniet, op de verbreking van trac- taten en op het sluiten van vreemde markten, gelijk Madagascar, Siam en Tunis, voor de Engelsche nij verheid. In de vierde plaats her innert hij dat het voornemen bestaat aan het parlement voor te stellen allen fabrieksarbeid voor jeugdige personen beneden de vijftien jaar te verbieden, waardoor o. a. de katoenng ver heid in Lancashire zeer geschaad zal worden. Eindelijk wijst hij op twee provinciën, waar de door de landeigenaars geoefende druk te groot is. In al deze vraagstukken verwacht hg van de liberalen meer dan van de conser vatieven. Beknopte Mededeelingen. Sommige buitenlandsche bladen doen een opvolgings kwestie in Luxemburg voorzien, nu de erfprins Willem drie dochters en geen zoon heeft. Wij gelooven dat men gerust kan zyn. Er is, nu van het Huis Nassau nog slechts éen tak over is, geen enkele reden waarom de dochters niet zouden mogen opvolgen, als het huis in de mannelijke linie geheel is uitgestorven. Het familieverdrag nit het midden der 13e eeuw en alle in later tijd op dezen grondslag gesloten verdragen tusschen de beide takken van het Huis van Nassau, zgn door den dood van Willem III vervallen. Do toestand van den prins van Wales laat niets te wenseben. Hg zal nu Cowes ver laten en naar Plymouth gaan.Bg deproevoD, welke hij deed nemen met het telegrafeeren zonder draad, heeft men een afstand van 12'/. KM. bereikt. De werkstaking in Zuid-Wales loopt ten einde. De mijnwerkers toonen geneigdheid den arbeid te hervatten. Eugène Wolff, die op het oogenblik buitens lands is, kondigt een schrijven aan, waarin hij zal mededeelen wat er aan is van zgn reeh- tertje-spelen in China, waarover enkele bladen zeer fantastische verhalen hebben gedaan, welke die hem op de trap in de Parkstraat no 12 was voorbij gegaan en die, ondanks de vluchtige ontmoeting, zulk een diepen indruk op hem had gemaakt. „God dankzei dr Alkott diep ontroerd ,dat gg eindelgk weer zoo ver hersteld zijt Kunt gij my mijn schandelijke dwaasheid ver geven? Hemel nog toe.! Wie zou zoo iets gedacht hebben Nu, uw brief was duidelijk genoeg maar ik moet mij toch een beetje voor u rechtvaardigen. Ife heb op mijn eerewoord nooit aan zoo iets gedacht als men c vast denkbeeld vervuld is en ik zei tot mij zeiven, in het ergste geval heeft de betrokken persoon een vergeefsche wandeling gemaakt Nu, deze jonge dame mijn zuster Melitta heeft mg terstond geducht.de waarheid gezegd. Beste mijnheer Döring, wij komen om goed te maken, wat goed te maken is 1 Als gg wist hoe het mij, ouden ezel, te moede is, zoudtgg edelmoedig zgn en mg de hand toe steken en welwillend zeggenSchwamm drüber (spreek er niet meer van „Maar Kurt 1" zei het jonge meisje. Frans Döring was vuurrood geworden. Hg wist al lang dat dr Alkott de hand gehad had in zijne overbrenging naar een hoogere klasse van het ziekenhuis, maar toch was het prikkelbare ge moed van den ongelukkige zijn verbittering nog niet te boven gekomen. Integendeel zijn trots verzette zich eerst met volle kracht. Hg overschatte de schuld van Alkott en leed bij de gedachte, ondersteund te worden echter door velen met instemming werden ontvangen. Immers, waar bekend is dat de mandarijnen als een misdaad gestraft moet worden, rechts en links maar „schuldigen" doen arresteeren, acht men de bevrijding van zulke gevangenen door list een goed werk. Tengevolge van een door de Dnitschers Lodz gevierd feest, is aan alle in Polen gelegerde militaire muziekcorpsen verboden Duitsche volksliederen te spelen, ook op par ticuliere concerten. De haat der Denen tegen Duitschland is nog zoo groot, dat de Duitsche kolonie te Kopenhagen geen bloemist kon vinden, die een krans voor Bismarck wilde maken. Toen ein delijk iemand van Duitsche afkomst het werk ondernam, werd hg onmiddellgk geboycott. De pauB moet er bg de audiëntie vau Zondag slecht hebben uitgezien. Hoewel hy in een leunstoel zat, kostte het hem moeite zich op te houden. De Temps kreeg uit Weenen een vrg zon derling klinkend bericht. De Duitsche ambas sadeur aldaar, graaf E uien berg, heeft langdurige bezoeken gebracht aan graaf Thun en Banffy. Daarbij zou bij hebben gewezen op den invloed, dien een gewgzigde verhouding tusschen Oos tenrijk en Hongarije kon hebben op de buiten landsche betrekkingen, inzonderheid op het Drievoudig Verbond. Een dergelgke ging en zulk een optreden bij anderen dan de gemeenschappelijke ministers komt ons weinig waarschijnlijk voor. De krijgsraad te Florence hoeft het ka merlid Pescetti bg verstek tot twee jaar gevangenisstraf en levenslange verbanning veroordeeld. Het hof van cassatie te Rome heeft al de voorzieningen tegen de vonnissen van de krijgs raden naar aanleiding van de jongste onlusten verworpen. De Italiaansche regeering heeft alle pre fecten naar Rome doen komen, om hen te raadplegen over de oorzaken der ontevreden- beid. De regeering zou, in verband met deze besprekingen, het voornemen hebben opgevat eenige hervormingen voor te stellen. Keizer Wilhelm zal op zijn reis naar het Oosten Athene bezoeken. Z. M. schijnt erg voldaan over de verzoening van Griekenland met zijn vriend Abdoel Hamid. De Sultan van Turkije krijgt bet druk met vorstelijke bezoekers. Eerst keizer Wil helm, dan den Shah en nu heeft ook de Khedive doen vragen of hij welkom zou zijn. De Britsch Egyptische troepen zijn tot op 55 mijl van Khartoem doorgedrongen. Het te Brussel gevestigde bestuur van den Congostaat kreeg eerst nu bericht van een gevecht, dat 4 Juni tusschen zijn troepen en de Derwischen was geleverd. De laatsten hadden den aanval ondernomen en werden terugge slagen. De Staatsche troepen verloren o. a. twee officieren. Cecil Rhodes en de heer Oates, n lid der progessistische partij, zijn met over- groote meerderheid in Namabualand gekozen. Queenstown koos eveneens twee progessisten, Tot dusver wint de Afrikaanderbond acht en de partij van Rhodes drie zetels- In de Britsche kolonie Jamaica wenscht men een volksstemming te doen plaats hebben over de vraag, of men aan het Britsche parle ment zal vragen toe te staan dat het eiland bij de Vereenigde Staten worde ingelijfd. De suikerpolitiek schijnt aan deze zaak niet vreemd. den H.L.groene erwten f 7.— a 7.25 kroonerwten a den H.L.kook a en niet kook den H.L.koolzaad 8.40 a 8.55kanariezaad a per 100 K.G. Amsterdam, 24 Aug. Lijnolie 17'/.,. Baapol'e J 24"/4 a contant. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Dinsdag 23 Augustus. Antwerpen. Tarwe lager. Ameribaansch roode no. 2 fr. 17'/8. Parijs. Tarwe flauw; loop. md. fr. 22.25. Pest li. Tarwe Dinsdag 8.40 fl. Maandag 8.45 fl. Berlijn. De voortdurend flauwe berichten uit het buitenland hebben heden de hier heer- schende vaste stemming doen verdwijnen. Tarwe is, bij iets ruimer aanbod van nieuwen oogst, per September ongeveer 1 mark gedaald Rogge werd mk. V/4 lager afgegeven, ofsoboon het aanbod van nieuwen oogst niet is toege nomen. New-York dis. vorigen dag 741/,. Chicago 633/4 63. Vertrokken en aangekomen scliepen. Vlissingen, 24 Aug. Vertrokken, Dins dag de Eng. barge Kategez. Sellen, naar Ter- neuzen om te laden. HANDELSBERICHTEN. Grraanmarjiten enz. OosTBüftG, 24 Aug. Ter graanmarkt van noden was de aanvoer redelijk en de handel slap. Men besteedde heden voorjarige tarwe 8.75 a 9.20 den H.L.nieuwe a den H.L.jarige .rogge 5.75 a 5.85; nieuwe 5.25 a 5.50 den H.L.jarige wintergerst a nieuwe 7.45 a 100 K.G.; jarige zomergerst a ƒ- nieuwe a de 100JK.G.chevalier a de 100 K.Ghaver .- a de 100 K.G.; paardenboonen f— .- a den H.L.bruineboonen a den H.L.witteboonen a f PRIJZEN VAN EFFECTEN. Stoatsleeningeii. Vo Per telegraaf j-( Koen van heden. 24 Aug. Aug. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Soh. 2)4 f 1000 87 867/8 dito OblS 1000 971/8 »7Vs dito Cert3 1000 988/4 96S/4 KONG. Qoudleeniug 1881-93 ITALIË, ins. 02/81 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November 5 fl. 1000 841/o dito Jan.-Juli 5 1000 84)4 846/g PORT. O. B. 53/84 met ticket 8 19 191/]g dito dito '88/89 met ticket 4)4 fr. 500 277/8 »7»/m RUSLAND. Obl. 1880 gecons. 4 Z.R. 625 dito 1889 Hope 4 625 981S/16 98)4 dito '94 6e Etn. 4 625 I009fa lOOSfe dito 1867/69 4 100 1023/8 102S/]6 dito 1884 goud 5 G.R. 125-1000 SPANJE. O. buitenl. Perpet4 Pea. 1000-24000 39 40)4 dito bin. Perpet. 4 Pr. 500-25000 TURKIJE. Gepriv. 4 Geconv. serie D. dito dito C. EGYPTE O. L. '76 4 BRAZILIË. Obl. Londen 18834)4 dito Obl. 18894 VENEZUELA 1881 4 500-2500 20-2000 20-101 20-100 1000 - 100-500 337/8 Industrieele en Financieele ondernemingen. NEDERLAND. pCt. N.W. en Pac. Pbr. Cert-5 500-1000 65 66 Ned. Hand. Mij A. 142% N.-I. Handelsb. A. 1000 Zeeland Pr. dito 150 dito Obl. 1886. 500 77)4 NEDERLAND. HoU. Spoor Mij tot Expl. van St. Spw. Aand. Ned. Ctr. Spw. A. dito Obligatien. 3 N.-I. Spw. Aand. N.-B. Boxt. Obl. gesteiup. 1875/80 dito 2e hypotheek ITALIË. Spoorweg- leening 1887/89 3 Zuid Ital. Sp. O. 3 POLEN. W. W. A. RUSLAND. Gr. Sp. Maats. Obl. 1888 4 Kurk Ch. Az. O. 4 Mosk. Smol. dito 4 1. "W. Spoormij 4 AMERIKA. Atcb. Top S. F. cert. van pref. aand dito Alg. Hyp. O. 4 Ceutr. Pac. Obl. 5 N. Y. Penneylv. Ohio prior Obl. 4] Illinois Cert. v. A. dit. Leas L. St. Ct. 4 Miss. Kans. Tex. Ie Hyp. Obl. 4 Oreg. Short. Line Inc. Bonds B. 0 St. Paal Minn. Manit. 2e hyp. O. 6 Union Pac. Rr. Comp. Crt, v. pref. Aand Union Pac. goud O. 4 West. New. Y. Penns. Alg. hyp. O. 3 Id. id. Inc. Mort. gage Goldb. 5 Snoorwegleeningen. pCt. 1000 119 250 1000 250-1000 85)4 1118/4 130 250-1000 23 23 Lir. Z.R. 500-2500 500-5000 100 6715/ia 5715/28 149 "f Z.R. 100 100 1000 825 1025/28 99 500-1000 500-1000 1000 861/* 936/I6 1081/g 3513/26 93)4 500-1000 500-1000 500-1000 112)4 1 1 1 600-1000 89% 89 500-1000 577/16 5615/26 "f 500-1000 1000 643/4 97% 64% 977/a - 1000 57)4 57 1000 163/g 167/w door iemand, dien hij eigenlgk moest haten. Doch thans, nu hg niet langer kon twijfelen aan het oprechte berouw van Alkott, verdween zijn laatste wrok, te meer daar juffrouw Melitta hem een smeekenden blik toewierp, die wel sprekender was dan honderden woorden. Dit beminnelijke wezen zou het verstokste hart vermurwd hebbenEn haar werd in de oogen van Frans Döring een geheel bijzondere bekoorlijkheid verleend door het onverwachte feit, dat zy niet de vrouw maar de ongehuwde zuster van Alkott was. Hij stak dus den doctor vriendelijk de hand toe en zei schertsend „Goedlaten wij het tot het verledene rekenen." Dat is edelmoedig van uriep Alkott levendig uit „Melitta, gij zyt een voortreffe lijke menschenkenster. Waarlijk first rateEn luiBter nu eens, hoe ik mijn onrecht eeniga- zins wil goed maken. Ik heb wei geen parti culieren secretaris noodig, maar wel een reis genoot, die talen spreekt, voor een reis naar Sicilië en Tunis, welke Melitta en ik over een paar maanden wenschen te aanvaarden. Voor waarden alles vrij en vijfhonderd mark per maand. Staat u dat aan, zorg dan dat gi tegen dien tijd geheel hersteld zijt. Wilt gg „Als ik u niet lastig val, met het groot- Bte genoegen". „Lastig? Integendeel, gij hebt mij dade lijk aangetrokken. Als ik heusch een secreta ris noodig gehad had maar laat ons daar over zwijgen. Op reis naar het Zuiden zullen wij wel eens overleggen of er niet een goede be trekking voor u te vinden zou zijn. Ik heb nog al relaties, niet waar Melitta „Zeker". „Dat is dus afgesprokenIk hoop dat wy mettertijd nog goede vrienden zullen wor den. Au fond ben ik een eerlijke kerel. Neem u nu maar goed in acht. Vaarwel, mijnheer Döring „En vergeef mg", voegde Melitta er bij, ,dat ik zoo brutaal ben geweest van mee te komenmaar mijn broeder was er op gesteld. ij was zoo bang voor u „Onzin 1 Bang? Ik dacht maar In sommige gevallen is het bijzijn eener vrouw in zaken van bet gevoel zeer gewenscht". „Mejuffrouw, gg kunt vast overtuigd zijn stamelde Döringverder kwam hij niet. Een laatst, vriendelyk woord van den doctor, een sierlijke buiging met den mooie» winterhoed, boven het brave gezichtje en weg waren zij. Zoodra zij verdwenen waren, sloot Frans de oogen weer. Het geluk, dat hem thans tegen lachte, overweldigde hem. Dit nog half ge droomde geluk was saamgeweven uit liefdeen arbeid. Een inwendige stem, onbedriegelyker dan allea wat hij tot nogtoe vernomen had, fluisterde hem toe, dat hij, als hij slechts ernstig wilde, voortaan beiden op zijn levens weg zou 1 EINDE;

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3