do examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en recht lijnig teekenen, de gymnastiek, de Engelsche cn Hoogduitsche taal, de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art 65 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gehouden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van Woensdag. LANDBOUW. Het bestuur van het Friesch Rundvee- Stamboek heeft aan de leden de vraag gedaan, of zij bereid zijn hun geheel beslag vee te la ten inspuiten met tuberculine, op voorwaarde dat dit kosteloos geschiedt en de runderen, die niet reageereD, worden gemerkt met het tijd stip van het onderzoek. Daarop hebben 166 leden 6566 koeien ter inspuiting beschikbaar gesteld. Op dit oogen- blik is een veearts uit België in de omstreken van Leeuwarden bezig om vee op tuberculose te onderzoeken, dat naar Australië wordt ge zonden. Ook zijn 40 runderen naar Rusland gegaan, die eerst op tuberculose zijn onderzocht. Verschillende Berichten. De eerste luitenant W. C. Momma, van het 3e reg. veldartillerie, is eervol uit zijne betrekking van lid der keurings-commissie in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg ontheven, en in diens plaats is be noemd de kapitein L. baron van Hogendorp, van gemeld korps. De kapitein C. J. Pické, van het 3e reg- vesting-art. te Gorinchem, heeft overplaatsing gevraagd naar een der regimenten veld-art. De Vereeniging van gepensionneerde on derofficieren en minderen van het Nedcrlandsche leger, ten doel hebbende onderstand te verlee- nen aan hulpbehoevende militairen beneden den rang van officier en gepensionneerd voor de wet van 29 Mei 1877, en aan hun weduweD, zal op 31 Augustus a.s. aan 200 harer leden, die periodiek, d. w. z. tweemaal per jaar bij slag op hun pensioen ontvangen, zoomede aan 110 weduwen van de le categorie, nl. zij die gehuwd zijn tijdens haar eehtgenooten zich in militairen dienst bevonden, een feestgave van drie gulden per hoofd uitreiken, opdat ook zij den achttienden verjaardag van Hare Majesteit de Koningin feestelijk kunnen herdenken. De redactie van het Utr. Dbld. heeft de medaille gezien, die als herinnering aan de in huldiging in 's rijks munt geslagen wordt. Aan de voorzijde is de buste geslagen van H. M. de Koningin, met gevlochten diadeem in het haar en het randschriftWilhehnina, Koningin der Nederlanden. Bij den fraai bewerkten kop springt vooral de gelijkenis tussehen H. M. de Koningin en Hare Moeder terstond in het oog. Aan de keerzijde bevindt zich een oranjetak en het opschriftTe Amsterdam ingehuldigd Ook in Leeuwarden, en wel in het Friesch museum, zal een Oranje-Nassau-tentoonstelling worden gehouden. Het aantal bezoekers aan Scheveningen is Zondag niet te bepalen geweest. Behalve do 23,200, die, zooals gemeld, door de stoom tram der Hollandsche spoorwegmaatschappij werden vervoerd, bracht derwaarts de stoom tram van 't Staatsspoor 18,000, de electrische tram 10,865, de paardentram langs den Ouden Scheveningschen weg 30,057 en de Haagscbe Omnibusmaatschappij stellig 4000 personen, want 't gemiddelde van de afgeloopen week was 2807 daags. En dan waren er nog duizen den voetgangers en honderden, die per gewoon rijtuig zich naar de badplaats lieten brengen. In de Dinsdag te Amsterdam door de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels gehouden vergadering werd bij een ballotage over candidaten tot het lidmaatschap, alleen de heer J. K. v. d. Yeer, te 's Graven- hage, niet toegelatende overige candidaten wel. De heer S. L. van Looy teekende protest aan tegen deze z. i. ongemotiveerde deballotage. had, waren zeer versleten. Ds wachvrouw gaf namelijk wel crediet, maar- nieuwe hand schoenen zou hij contant hebben moeten be talen. Er weid geklopt. Het goedhartige boerin netje bracht koffie en een bord met broodjes. Toen zij den jongen man zoo roerloos voor het kleine tafeltje zag zitten, met de kin op de hand, somber voor zich uitstarende, slikte zij de vriendelijke woorden, die haar op de lippen zweefdeD, weer op en schoof stilzwij gend, alsof zij iets onbehoorlijks deed, het avondnommer van het advertentieblad onder zijn bord. „Gij vergist u zeker zei Frans Düring, „wat beduidt dat?" Het meisje bloosde. „Neem mij niet kwalijk!" stotterde zij verlegen. „Daar gij onlangs gevraagd hadt Als ik afneem en gij hebt het gelezen, neem ik het courantje weer mee". Zij verliet in allerijl de kamer, als was zij bang voor een berisping. Frans begreep haar en een gevoel van schaamte bekroop hem. Nu wist hij het. Hij had haar medelijden opgewektZoo diep was hij dus reeds gezonken Hij schoof het blad gemelijk terzijde, alsof het in strijd ware met zijn eergevoel om ge bruik te maken van deze vriendelijkheid. Be vend van ontroering schonk hij zijn koffie in, deed er wat melk bij en brak een broodje door. Hij had niet eens boter besteldwant hij moest zuinig zijn met zijne laatste paar penningen. Medelijden! Ja, tot zijn vernedering boe zemde hij zulk een onbeschaafd, verlegen meisje medelijden inMaar de maatschappij, de rijke Te Rotterdam trok een driejarig kind, dat een oogenblik onbewaakt was achtergelat en, een emmer kokend water omver en kreeg den geheelen inhoud over het lichaam. Er bestaat weinig hoop op redding. Yan een ingezetene van 's-Gravenhage werd Dinsdag een aanvallig meisje van 4% jaar vermist. Na eenigen tijd gezocht te heb ben, haalde de vader zijn kind levenloos uit den regenbak in den tuin achter zijne woning. De Leidsche kermis bracht onlangs een nieuw speeltuig, om de menschen door lawaai te hindereneen met hars besmeerd touwtje aan een klos, waarmee men, door er de vin gers langs te wrijven, het kakelen van een kip nabootst. Deze aardigheid heeft te Leiden aan een tweetal knapen bloedvergiftiging bezorgd, waardoor hun opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. In het laatst van 1896 werd bij een bouwman te Bodegraven ongeveer f40.000 aan effecten gestolen, terwijl de dief, ofschoon men ernstig vermoeden tegen iemand koesterde, niet werd ontdekt. Dinsdag ochtend werd echter die persoon opnieuw verhoord, gevangen ge nomen en naar Rotterdam overgebracht. Daar is een groot gedeelte der vermiste effecten opgespoord bij iemand, die kortelings bakker te Bodegraven was en verklaard heeft de effec ten van den verdachte te hebben ontvangen ter verzilvering. Te Amsterdam kregen in den nacht van Maandag op Dinsdag twee varensgezellen kwestie, die op een vechtpartij uitliep. Daarbij werd een der mannen met een mes zeer ernstig aan het hoofd achter het linkeroor verwond. Een bejaarde kantoorlooper aldaar vermiste Dinsdag een verlakt lederen portefeuille, in houdende o. a. 6 bankbiljetten van f 1000, 8 van f 60, 8 van 40, 8 van f 25. De kan toorlooper is in de Raadhuisstraat met drie jongelieden, fantasiehocden dragende, in aan raking geweest. Op het stationsterrein te Nijmegen is een leerling-machinist van de locomotief gevallen, onder de machine geraakt en zwaar verminkt levenloos opgenomen. Nabij Arnhem is een wegwerker der spoorwegen door eene lorri overreden, waardoor het rechterbeen hem nabg de knie werd ver brijzeld. Een geachte familie aldaar is in diepe droefheid gedompeld, wijl de zoon, die pas met goed gevolg eindexamen der H. B. S. ge daan had, op een reis langs den Rijn van een rots gestort en aan de bekomen kwetsuren overleden is. Te Hoogezand nam dezer dagen iemand tegen de voorschriften van zijn geneesheer in plaats van éen, drie antipyrine-poeders in. Kort daarna gevoelde hij zich onwel eu werd bewusteloos, in welken toestand hij 6 a 7 uren bleef. Door spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp is de patiënt ten slotte nog hersteld. In het noorden van ons land zijn hier en daar personen ten gevolge der hitte van de laatste dagen op het land doodgebleven. Bij een twist te Tilburg is zóo hevig met messen gevochten, dat twee personen naar ixec gastuuis moesten vervoeru woraen. rteii hunner bleek niet ernstig gewond, maar de andere verkeert in levensgevaarlij ken toestand. De man ontving niet minder dan elf sneden en steken, waaronder een gevaarlijke wonde aan den hals. Onder Wouw is, waarschijnlijk door hooi- broei, een hofstede geheel afgebrand. Toen Dinsdag middag de trein van 3,15 uit Amsterdam te Roosendaal binnenkwam ontdekte men in één der coupé's dat een dame bewusteloos lag. De doctor werd ontboden, die overbrenging naar het gasthuis noodig oor deelde. Des avonds was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Als je iemand hoort zeggen, dat hij even goed is als ieder ander, denk je dan dat hij daar zelf van overtuigd is Zeer zeker niet. Dan acht bij zichzell veel beter dan de rest. Een bezoek aan Bronbeek. Donderdag bracht de Pangeran Aryo-Mata- ram een bezoek aan Bronbeek. Om half elf lieden, bij wie hij zich aangemeld had, de wel gestelde, drie maal verzadigde burgerlui die kenden geen medelijden. Bij al die menschen had hij niets geoogst dan een beleefde afwij zing. Misschien alleen omdat hij niet kon bedelen en smeeken zooals anderen. Voor sommige parvenus zag bij er zeker te voornaam en te deftig uit, ondanks zijne hand schoenen. Zoolang men niet heelemaal have loos is, boezemt men zekeren personen niet het noodige vertrouwen op volslagen onderdanig heid in. Ja, ja, dat was het? Hg zou zich eerst heelemaal moeten vernederen, eer de maatschappij er in Godsnaam toe besloot om hem de reddende hand toe te steken. Frans Düring at en dronk met koortsachtige haast; want sedert het ontbijt was dit het eerste wat hij nuttigde. Toen hij gereed was, haalde hij de schouders op en greep toch naar de courant. Bijna spot tend vloog zijn blik over de „vacante betrek kingen". Dat was alles niets voor hem. Hier werd borgstelling verlangd daar goede getuigen, of een degelijke handelsopleidingBelachelijk, wat de menschen voor zoo'n karige bezoldiging al niet durfden eischenHoe overgroot moest het aanbod zijn, als de werkgevers voor de geringste plaatsen zulk een hoogen toon dnrtden aanslaan Eindelijk vond hij de volgende advertentie „Een beschaafd man, onverschillig van welken leeftijd, vindt, indien hij aan de gestelde ver- eischten voldoet, terstond een aangenamen en duurzame betrekking als particulier secretaris. Bijzondere vakopleiding wordt niet verlangd. Reflecteerenden gelieven hun_adres, onder de. uur precies kwam de Pangeran met zijn ge volg in 3 rijtuigen aan. Hij was vergezeld door zijn£ beide zonen Rahden Mas Matthes en Rahden Mas van Son. jongens van 16 en 13 jaar. De Pangeran zelf was gekleed in zijn uniform van luitenant-kolonel bij den generalen staf; hij is een slanke jonge man met een zeer sym pathiek gelaat, waarin een paar heldere bruine oogen u tegenschitteren. Het gevolg bestond uit Rhaden Mas Koesoe- mo-Winoto, overste van de Barrisans, een eigen leger van den Soesoehoenan, verder Rhaden Mas Djojo Adi Ningrat, een wedono en neef van den Pangeran, en eindelijk Rah den Mas Aryo Kesoemo, met eenige bedien den, terwijl dr De Roemer het gezelschap leidde. Allen hadden hunne hoofddoeken om, behalve de beide jonge prinsen, die reeds in Batavia hunne lokken prijs hadden gegeven. Het ge- heele gezelschap werd door generaal Van der Heijden en zijne echtgenoote in een der salons van zijne woning ontvangen, waar de eerewijn geschonken werd en zijne excellentie den Pan geran toesprak. Nadat men zich daar eenige oogenblikken onderhouden had, begon men den tocht door het gebouw. Hier trokken vooral de in Atjeh veroverde kanonnen de aandacht en vele Indische voorwerpen deden de hooge gasten aan hun tropisch vaderland terugdenken. Op dezen rondgang spraken we eenige hee- ren van het gevolg, zoo schrijft de redactie der Arnh. Crt., vooral den wedono Djojo Adi Nin grat; dit is eene zeer sympathieke verschijning, die het Hollandsch vloeiend spreekt, gelijk trou wens de meesten van hen. Het speet hem zeer, dat de automobielentocht niet doorgegaan was, vooral daar ze reeds in Parijs hadden kennis gemaakt met het aan trekkelijke, dat in zoo'n tocht gelegen is. Het gezelschap was juist uit Berlijn teruggekeerd, waar het een weekje vertoefd had. Daar hadden het meest de schelpenzaal in het Nieuwe Paleis te Potsdam en les extremes se touclient de taxometers van de droschkes hun aandacht getrokken. De Nationale Tentoonstelling van Vrouwenar beid in Den Haag bezochten ze vaak, ofschoon ze vonden, dat in de Kampong nog veel ont brak en dat men daar maar een onvolledig beeld van onze Oost kreeg. Over het algemeen was onze wedono opge togen over Den Haag dat was eerst een ideaal stad, waar men genieten konook was hij zeer tevreden over Berlijn en zijne ontspanningen. Op den tocht door het gebouw werd ook de keuken bezichtigd, waar een proefje van de soep, die juist op het vuur stond, werd ge nomen. Te halftwee vereenigde Z.Exc. zijn gasten aan een collation. Er heerschte aan den disch, waaraan ook de officieren, aan Bronbeek ver bonden, aanzaten, een gezellige toon, waartoe de gulle gastvrijheid van den generaal alleszins aanleiding gaf. De kapel van de invalieden liet zich nu en dan eens hooren, ze speelde met een élan, alsof men ter strijde moest trekken. Uit bijna alle hoofdsteden van "West- Europa komen berichten over de buitengewone warmte der jongste dagen. Bijna overal stond de thermometer ongekend hoog. Aan het observatorium te Uccle (Brussel) werd Maandag tussehen 2 en 3 uur in de schaduw een thermometerstand van ruim 100° waargenomen. De eerste verandering trad Dinsdagnacht te half drie te Londen in, waar de warmte het drukkendst was geweest en ontelbare onge lukken had veroorzaakt. Op dat uur barstte een onweer los, vergezeld van hevigen regen. Van de vier personen, die te Molenbeet St. Jean werden gekwetstbij het onvoorzichtig omgaan met petroleum, zijn er twee overleden. Aan den avond van denzelfden dag had op de boulevard de l'Entrepot te Brussel een soortgelijk ongeluk plaats in een herberg, waarbij een vrouw het loven verloor. Ein delijk had Dinsdagochtend te Antwerpen een zelfde ongeluk plaats, dat ook een slachtoffer zal eischen. In den vroegen ochtend van Dinsdag is letters G'. B. R. 19 aan het bureau van dit blad in te zenden. Een beknopte opgaaf van de tot heden bekleede betrekkingen en bij voeging van een portret is gewenscht." Frans Düring stond op en ging naar de latafel, waar in de bovenste lade een schrijf portefeuille lag. „Dat zou mij wel aanstaan dacht hij. „Vakopleiding geen vereischte Dit is eindelijk eens een verstandig woord Die man begrijpt dat een schrander hoofd zich overal kan inwerken. Zijn vertrouwen herleefde met volle kracht. Particulier secretarisE9n post van ver trouwen Dat was een betrekking, waarvoor hij, als man van de wereld, volkomen berekend was. Hij zou het in zijn macht hebben om de verhouding tot patroon gaandeweg te verbete ren. Echerman was immers ook slechts de particuliere secretaris van Goethe geweest; nu behoorde hij tot de geschiedenis der letter kunde! Wie kon vooruit zeggen hoe alles zich zou schikken en ontwikkelen. En daar waarschijnlijk geen zijner medesollicitanten met hem kon wedijveren in aangenaam uiterlijk en goede manieren, misschien ook niet in taal kennis en beschaving, kreeg Frans Düring het weldadige gevoel, eindelijk eens een goede kans van slagen te hebben. Hij schreef terstond een flinken, voornaam beleefden brief, sloot er zijn portret in en bracht dit alles, in een net couvert met zijn naamcijfer gestoken, nog dienzelfden avond op de post. te Ixelles een depot van de Brusselsche trams afgebrand. Van hen, die bij de mijnramp te Marie- mont werden gekwetst, zijn er nog drie over leden. Eindelijk zijn de laatste rapporten over den geestestoestand van Vacher, den herder- moordenaar, ingekomen. Hij zal in October terechtstaan. Te Parijs hebben een aantal wielrijders ondanks de warmte een wedstrijd gehouden van 72 uur. De laatste 8 uur was alle aardigheid er af, en had het gescharrel der uitgeputte lichamen niets van een wedstrijd. Miller won den eersten prijs en had 1812 K.M. afgelegd. Hg moet bij het einde van den strijd nog vrij frisch zijn geweest. De kanselier van het JapanBche gezant schap te Parijs wordt vermist. Men vreest dat hij tot de slachtoffers van het spoorwegonge luk bij Lisieux behoort. Maandag avond maakten twee families uit de buurt van Lyon een watertochtje naar een der eilanden in de Rhone. Midden in de rivier begon het vaartuigtje, dat tien personen bevatte, water te scheppen. In hun angst gin gen de opvarenden allen naar een kant met het gevolg dat het bootje kantelde. Zeven perso nen zijn verdronken. Voor het Engelsche hooggerechtshof wer den Dinsdag behandeld de beweerde pogingen om Hooley om te koopen, eenige lords en an deren te sparen. De zaak scheen een ongun stige wending te nemen. Heden volgt de uit spraak. Een ontzettend drama is dezer dagen te Londen afgespeeld. In een gewelf bij de wa terreservoirs der stad, heeft de politie de lij ken ontdekt van vier geworgde kinderen, twee jongens van 13 en 11 jaar, en twee meisjes van 4 jaar en 18 maanden. De moordenaar is hun eigen vader, William Kiney, een werkman van 66 jaar; hij is onmiddellijk gearresteerd en heeft voor den politierechter verklaard een vol jaar zonder werk te zijn, en, vervallen tot de diepste ellende, zijn kinderen gedood te hebben, omdat hij ze niet kon voeden. Het Berliner Tageblatt vermeldt een eigen aardig staaltje van Duitsche politie-inmenging. In een der voorsteden van Berlijn heeft een drogist aanzegging gekregen de nachtbei van zijn winkel te verwijderen, omdat door die bel het publiek in den waan zou kunnen komen, dat de zaak een soort apotheek was, waar ook 's nachts recepten werden bereid. Te Hermannstadt is een kapitein vrijge sproken, die in de slaapkamer zijner vrouw een vriend dezer laatste ontdekte en met sabelslagen doodde. Alleen werd zijn over plaatsing naar een ander garnizoen gelast. Men begint te Weenen in de weten schappelijke wereld te twijfelen aan de waarde der ontdekking van dr Liliënfeld, over de kunstmatige vervaardiging van albumine. Dat ging gemakkei ij k en vlug. Aartshertog Heinrich van Oostenrijk wilde met. mej. Leopoldine Hoffmann een huwelijk aan gaan, maar keizer Frans Jozeph weigerde zijn lucaieuiuiiag. Tocu kwam de aartshertog op het denkbeeld van de „passieve adsistentie.'' Maar hij legde de zaak diplomatiek aan. Na tuur lijk zou geen priester adsistentie geven, zoodra hij begreep wat er te doen was. Daar om richtte de aartshertog een feestmaal aan, waaraan hij ook den priester noodigde. Na de soep stond hij op en terwijl elk tafelgenoot een dronk verwachtte, zeide hij langzaam en plechtig, wijzende op mej. Hoffmann die naast hem was gezeten: „Eerwaarde, deze is mijn vrouw." Fluks stond toen ook de jonge dame op en verklaarde„Deze is mijn man." Krach tens de in Duitschland en Ooateniijk geldende theorie van de passieve adsistentie was het huwelijk, wijl een priester tegenwoordig was, geldig en sacramenteel gesloten. De keizer was meer dan ontevreden, maar kon aan de zaak niets meer veranderen. Zoo vertelt de Köln. Volksztg. Te Altwasser in Silezië zijn vier mijn werkers omgekomen, tengevolge van het breken van een ijzeren stang van den bok. Uit Italië komt b ericht van de groote ver woestingen door de phylloxera in de wijnbergen II. Reeds den volgenden avond ontving hij een brief van den volgenden inhoud: „Zeer geachte heer In antwoord op uw schrijven van 20 dezer verzoek ik u, morgen Donderdag tussehen drie en vier uur, bij mij te komen. D r A1 k o 11, Parkstraat 12, II". Teneinde niets te verzuimen legde Frans DöriDg dien morgen nog eenige bezoeken af, die echter even vruchteloos bleken als alle vorige; doch ditmaal trok hij het zich niet erg aanwant een merkwaardig voorgevoel cheen hem te zeggen„uw toekomst ligt bij dr Alkott". In zijn hotel teruggekeerd liet hij zich het adresboek geven. De man, die hem bij zich ontboden had, stond daarin vermeld als rentenier. Een vrij onbestemde aanwijzing, die alleen van welgesteldheid getuigde. Nu Frans zou zien De dokterstitel was in alle geval een waarborg dat hij niet met een rijk geworden slager te doen had. Klokke drie bevond Frans Düring zich in de Parkstaat. No. 12 was een groot huis van vier verdiepingen, met een monumentalen voorgevel. Prachtige karyatiden enPompeaan- sche muurschilderingen versierden de inrijpoort en de breede trappen. Op de grauietsteenen treden lagen zachte loopers en dit alles oefende een verleidelijke bekoring uit op de verbeel ding van Frans Düring. Het denkbeeld van op de tweede verdieping in dit huis wellicht een zeer voordeelige betrekking te zullen erlangen had, na al de stormen der laatste weken, een zeer weldadige, geruststellende aangericht. Vooral in de provincie Alexandrië. Men verwgt de regeering uit zuinigheid de noodige maatregelen te hebben verwaarloosd. De schade zou reeds reusachtig zijnmen spreekt van een miljard, maar dat zal toch wel overdreven zijn! In de buurt van Nishni Novgorod is een groote stoomzaagmolen verbrand. Een groote voorraad hout en 80 huizen van de voorstad gingen bij deze ramp verloren. De schade wordt op l'/j miljoen roebel gesteld. In Polen heeft een soort orkaan gewoed. Vele huizen werden van hun daken beroofd, bruggen stortten in en de oogst is geheel vernield. Ook de veestapel heeft geducht ge leden, terwijl niet minder dan 24 personen het leven verloren. Een Amerikaansch predikant was midden in zijn toespraak, toen een dikke heer door de opeengepakte menigte zich een weg baande om den redenaar beter te kunnen hooren. Maar terwijl hg zoo naar voren drong, hoorde hij den redenaar pathetisch uitroepen „Wie zijt gij Wie zijt gij De predikant richtte die woorden tot de geheele gemeente, maar de man dacht dat hij bedoeld werd om zijn drin gen en verbaasde de toehoorders en niet min der den redenaar door te antwoorden„Ik ben een varkenskoopman uit Chicago, dominee;er zijn geen stoelen genoeg, anders was ik wel gaan zitten." Is er wat aan de hand, Mulder? vroeg Jansen, toen ze elkander in de sociëteit ont moetten. Je zit hier tegenwoordig den hee- len dag. Iets aan de hand 't Is verschrikkelijk Jansen. En 'tis natuurlijk weer die jpngen van me. Toch niets ernstigs wil ik hopen 'tKon niet erger zijn als mijn vijand het bedacht had. Verbeel je. De jongen heeft een camera. Zijn moeder heeft die voor hem gekocht. HQ is zoo ijverig als een agent van een levensverzekeringmaatschappij en hij kan haast een kinematograaf maken van zyn beel den. Iedereen die zich vertoont wordt gefoto grafeerd en hg heeft een collectie, grooterdan ooit eenig amateur bezat. En de zonderlingste figuren. Daar zie je mijn overbuurman Sta- per bezig zich in zgn nachthemd te scheren. Mevrouw Staper bewerkt haar jongen met de fijne kam. De jongejuffrouw Staper staat met haar .uitverkorene in een hoekje van den tuin te babbelen. Mijn rechter buurman Smit is bezig zijn eigen laarzen te poetsen. Mevrouw Smit heeft papillotten voor aan 't hoofd. Myn lin ker buurman Kareisen slaat een karpet uit in zijn tuin. Mevrouw Kareisen staat met een penseeltje op haar gezicht voor den spiegel. De oude Mol je kent hom wel ligt voor zgn huishoudster op de knieën en ik moet zeggen, dat heeft die deugniet goed getroffen. De meid vertelt het geval aan den melkboer. Dan heeft hg ook den jongen van Frans, die i over den tuin van Kareisen klimteen apartje van de oudste dochter van Kareisen met een manspersoon die niemand ooit gezien heeft. Kortom 't is een histoire intime van de heele buurt, en daar is me die jongen op de gedachte gekomen een tentoonstelling van zgn collectie te houden. Alles in vuur en vlam. Ieder staat op 't kookpunt en ik ga vroeg weg en kom zoo laat mogelijk thuis. {Zw, Crt) Verkoopingen enz. Hieronder laten wij volgen den volledigen uitslag van de den 12 dezer te Zierikzee gehouden verpachting van schelpdieren vissche- ryen langs den oever van Noord-Beveland, in de Zandkreek, Schenge, Piet, Veergat en in de Ooater-Schelde. Bij elk perceel is de tussehen haakjes ge plaatste som de prijs die bij de vorige ver pachting is besteed. Perc. 1 en 2 J. Verspoor te Ierseke (f 3) f 2; p. 3, 4, 5 en 6 F. van Brook to Clinge f -18) f 1p. 7 Joost v. d. Have te Ierseke (f 14) f2; p. 8 Adolf de Block te Clinge (f 18) f6; p. 9 J. Verspoor (f 15) f3; p. 10 dezelfde (f 17) f 10p. 12 Jacs Scheele Hz. te Ierseke (f 26) f 16; p. 14, 15, 16, 17, 18, 23, 24 en 25, gemeente Colijnsplaat, (f 34) f 22p. 26 en uitwerking op zijn gemoed. Deze omgeving paste althans eenigszins bij het gehalte van zijn vroeger leven. Hg drukte op den electrieken knop. Een knecht, in lichtblavwe liverij, deed open- Frans Düring gaf hem zgn kaartje en zei met gemaakte onverschilligheid: „Dr Alkott ver wacht mg." „Mag ik u verzoeken?" zei de knecht, even onverschillig en ging hem langzaam en stijf voor, naar een klein salon. „Wil mgnheer hier even plaats nemen?", Frans trad met hartklopping binnen. Zijn voet zonk terstond weg in een zacht mollig Smyrna's tapgt, zooals hij er in lang geen gezien had. In het geheele vertrek heerschte een aangename, doch volstrekt niet overdreven weelde. Onder den hoogen schoorsteen brandde een helder houtvuur, dat bij dit sombere weer een vriendelgk licht wierp op de meubels en schilderijen. Zware gordijnen en smaakvol gebloemde vitrage schenen het deftige vertrek te beschermen tegen het gedruisch en de on rust der buitenwereld. Wordt vervolgd.) Vergaderingen, Cjmeerten enz, middelburg. Vlissingen. D o n d e r d. 18 Aug. Concert-Kindier-Van Mer- kesteijn - Wirtz. O-rand- Hotel 8 u. Vrijdag 19 Aug. en v. d. Concert Wiener- Damen Orchester. Qrmd- Hotel 8 n.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2