Verkoopingen enz. B KIEST PARTIJ. duwnaar en een kind hebbende, vernist; men vermoedt dat ook hij in de Waal verdronken ie. Zaterdag middag sloeg op den Tweeden Boschweg te Arnhem een voor een tentwagen gespannen paard op hol, ten gevolge van het breken van een der riemen van het rijtuig. Een dame, die in het rijtuig zat, de vrouw van een hoofdambtenaar aan een der ministeries te 's-Gravenhage, brak een pols, twee kinderen werden aan den arm verwond, terwijl de heer met den schrik vrij kwam. Te Winschoten heett een man zijn vrouw een messteek in den mg toegebracht. Haar toestand is niet buiten gevaar. In een stoomsteenfabriek te Heiligerlee is een werkman met zijn rechterhand tusschen twee walsen geraakt, tengevolge waarvan dat lichaamsdeel is verpletterd. Te BroekhemHouthem (L.) werd Zondag bij een twist iemand door een revolverschot levensgevaarlijk aan het hoofd verwond. De vermoedelijke dader is door de marechaussee te Valkenburg aangehouden. Te Haps, nabij Boxtel, is, door het op hol gaan van een paard, een heer onder zijne kar geraakt, met het gevolg dat hij het wer velbeen brak en bijna oogenblikkelijk overleed- In de Brusselsche voorstad Molenbeek St Jean heeft Maandag middag een groot onge luk plaats gehad. Bij het aanmaken van een kachel werd een petroleumkan te dicht bij het vuur gehouden. Het gevolg was een hevige ontploffing, waardoor de kleeren van vier personen in brand geraakten. Allen werden zwaar gekwetst. Het spoorwegongeluk bij Lisieux blijkt ontstaan te zijn, doordien de sterke nevel be lette de waarschuwende seinen te zien. Onder de treffende tooneelen, welke hier, als bij alle rampen plaats vinden, is zeker wel dit dat een gendarme, die bij het redden der slachtoffers behulpzaam was, het lijk van zgn broeder vond, die plan had hem met een be zoek te verrassen. Wat in Parijs al niet gegeten wordt. In Parijs wordt dagelijks gemiddeld vier maal honderd duizend kilo ijs verorberd. Dat is een van regeeringswege vastgesteld cijter. Wie nu een vriend van rekenen is, mag eens uitrekenen hoeveel microben in hoofd zaak van het geslacht dat typhus, buikloop en typhus-koortsen teweegbrengt dagelijks in de magen der Parijzenaars terecht komen, wanneer een kub. meter ijs gemiddeld honderd duizend van deze lieve diertjes inhoudt. Hoe groot het getal is, dat men door die bereke ning verkrijgt, weten wij niet, wij zijn er echter vast van overtuigd, dat er genoeg zgn, om een aardig beetje van die gseters ziek te maken en verscheidenen in het graf te brengen. De microben zijn afkomstig uit de verschillende modderplassen in den omtrek der stad, waarin geen „geciviliseerd" mensch zich durft badeD, zoo afschuwelijk is dat water! Daar echter de stad een levendigen handel met het uit deze „meren" van het Bois de Boiogne, het Lac Daumesneil enz. komende ijs drijft, zoo is vooreerst aan een ingrijpen door de politie en de wet niet te denken. Eigenlijk moet het genoeg zijn, wanneer de Parijzenaars in de dagbladen op al die milliarden en billioenen microben zijn attent gemaakt, voor het drei gende gevaar op hun hoede te wezen. (U.Dbl.) Te Saarbrucken is door de officieren van bet 70e regiment een naald geplaatst op het graf der 34 soldaten, die daar onlangs aan typhus bezweken. Ook in Engeland hebben Zondag ernstige ongelukken plaats gehad. Een boot van Devonport heeft een pleizier vaar tuigje in den grond geboord, waardoor een dame verdronk. Verder is in de badplaats Wollacombe de dochter van het parlementslid Foster bij het baden verdronken. Toen keizer Wilhelm Zaterdag te Wil- helmshöhe uitreed, kwamen een paar dames op iiem af, om hem bouquetten aan te bieden. Het paard verschrikte en wierp zijn berijder af. Deze bleef gelukkig ongekwetst. Keizer Wilhelm heeft^ zelfde teekening gemaakt van den klokken-toren van de „Ver- losserskerk", die te Jeruzalem gebouwd wordt. Ook voor den bouw van het binnenste der kerk heeft de Keizer vele aanwijzingen gegeven. De toren wordt zoo geheel anders dan al de minarets en de koepels op kerken en mos keeën te Jeruzalem, dat hg zeer in het oog zal vallen. Keizer Wilhelm heeft nu wel zoo ongeveer alle kunsten bij de hand gehad. In de badplaats Flinsberg is het hotel Berliner Hof gedeeltelijk verbrand. Driekellners die boven sliepen sprongen uit dakvensters en bekwame ernstige verwondingen. Te War- tenburg (Oost Pr.) zijn bjj een brand van drie huizen, twee broeders in de vlammen omge komen. Het reisseizoen eischt in de Alpen vele slachtoffers. Hu is weer in de Colle Orsiera bet lijk gevonden van een vóór veertien dagen verdwenen student, terwgl een ander van de hoogte van Roccia Melone viel. Ook bij Weenen had Zondag een spoor wegongeluk plaats, 2 personen werden zwaar, 12 werden licht gekwetst. Te Marosillye, een plaatsje in Hongarije, is Zondag een in aanbouw zijnde katholieke kerk ingestort. Drie personen werden gedood, vgf werden zwaar gekwetst, terwijl het aantal licht gekwetsten zeer talrijk is. Men neemt aan dat de architect schuld heeft aan het on geluk, waarom hij terstond werd gevangen genomen. In de buurt van Boecharest heeft een rooverbende een gezelschap wielrijders aange vallen en geplunderd. Teneinde te beletten dat de wielrijders hulp gingen halen, hebben de bandieten de banden der rijwielen doorge sneden. Het spoorwegongeluk, dat de vorige week bij Genua voorviel, had een zeer merkwaardige oorzaak. Een goederentrein, die buitengewoon zwaar was, moest in den Gioritunnel een steile helling oper waren daarom drie locomotieven voor den trein gezet, maar de ventilatie van den tunnel is slecht en de kolen, die op de locomotieven gestookt werden, waren van zóo slechte hoeda nigheid, dat toen de trein slechts zeer langzaam vooruit kwam en in den tunnel bijna stilstond, de machinisten en stokers geheel bedwelmd werden door den met vergiftige gassen be zwangerden rook. Toen gleed de trein terug, met steeds versnellende vaart, tot hij op een personentrein aanvloog die in het dal was. Er wordt een nieuwe uitbarsting van de Vesuvius verwacht, Dr Blessing, die den jongsten tocht van Nansen heeft medegemaakt, gelooft dat men de hoop op den terugkeer van Andrée nog niet heeft op te geven, ten minste niet in de eerstvolgende zes weken. Ook in West-Australië is onlangs aan het meer Gwynne, een der meren die de stad Kanowna omringen, een klomp goud gevonden van 95 Eng. ponden. De gouddelvers stroomen nu naar deze stad, die twee jaar geleden ont staan is op het goudveld, genaamd White Feather. Te Moultrea, Georgia, heeft de politie Zaterdag een speelhuis overvallen, waar hoofd zakelijk negers kwamen. De bezoekers verzet ten zich, waardoor een geregeld gevecht ont stond, waarin van weerszijden 200 schoten werden gelost. Er werden vijf negers gedood en drie doodelijk gewond. In het Noorden van Britsch Columbia heeft men goudmijnen ontdekt, welke veel rij ker heeten dan die in Klondyke. Als nu ook het oord maar wat heibergzamer is! De gruwelen van den oorlog. Geen beter middel om afkeerig te worden van al wat oorlog is, dan het zien van de vreeselgke ellende. Dat big kt weer uit het verhaal van George Kennan, den bekenden schrijver, die de jammeren van het „naar Si berië heeft onthuld, en nu met het Roode Kruis is meêgeweest naar Santiago. Hij was gedurende het gevecht bg die stad op 1 en 2 Juli in het veldhospitaal, waar hij de gewonden hielp verplegen, en hij geeft in de New-York- sche Outlook eene hartroerende beschrijving van de gruwelen van den oorlog, zooals by die leerde kennen. Er was, zoo schrijft hg, zeer onvoldoende geneeskundige hnlpslechts 5 artsen, later 10, waar er 50 noodig waren geweest, en slechts 20 helpers. De geneeskundigen werkten hard en aanhoudend, bijna zonder eenige rust. Vrij dag en Vrijdagnacht werden er ruim 300 ope raties gedaan. Maar het was niet mogelijk allen tijdig te helpen, en zoo lagen de arme gewonden uren aan uren, dikwijls half naakt, te wachten in den brandenden zonneschijn of 's nachts op den vochtigen grond. Het kleine hospitaal, het eenige, dat men had, was daarbij zeer slecht voorzien van het noodige. De wegen waren opgepropt met wa gens en muildieren, welke voedsel en krijgs voorraad aanbrachten voor de levenden. Voor de dooden en de stervenden werd niet gezorgd. Aan den avond van den tweeden dag was de toestand in het hospitaal „ontzettend en hart roerend". Licht gewonde soldaten werden be last met de zorg voor gevaarlijker gewonde makkers. Men zag hen rondstrompelen en brood of water brengen aan de hulpeloos neer liggende mannen. Maar by dat alles was het gedrag der Ameri- kaansche soldaten zeer te roemenhun kloek heid, gelatenheid en zelfopoffering. Geen klacht werd gehoord, zegt Kennan. Zij ver droegen met mannenmoed de hevigste pijnen, en dikwijls gebeurde het, dat een gewonde, als zgn beurt gekomen was om geholpen te worden, een ander liet voorgaan, omdat die erger was. Intusschen constateert Kennan, dat, ondanks die treurige omstandigheden, naar verhouding weinig menschenlevens verloren gingen. Dat is hoofdzakelijk te danken aan de betere anti-septische behandeling van de wonden en ook aan den aard daarvan, door de kogels van Mauser-geweren veroorzaakt. Inde meeste gevallen is die wond een klein, zuiver gat, waaromheen weinig verscheurd of verplet terd is en dat gemakkelgk geneest. Door burg. en weth. van Middelburg werd heden middag ten raadhuize in het open baar bij enkele inschrijving aanbesteed a. het herstellen van kaaimuren en landhoot- den langs de kaden; hiervoor schreven in de heeren W. van Uije en Zn. ƒ16.85 per M3 metselwerk en 0.58 per Ma voegwerk; A.Ba- rendsen 17.38 en 0.523/4 P. J. Fiegen ƒ18.20 en ƒ0.67 en H. P. van de Ree en Zn. ƒ28 en ƒ0.95; het verrichten van vertwerk aan school gebouwen, bruggen, woningen en de muziek tent; hiervoor schreven in de heeren A. J> Noest ad 224J. C. van Laere ad 232 A. Sprink ad 249; A. J. Houpt ad 297 H. Pieterse ad 288 en F. Machenaud Zn. ad 299 c. het teren van hout- en ijzerwerken aan bruggen, remmingwerken, enz. enz.; hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Fiegen ad 193A. F. Noest ad 394J. C. van Laere ad 404; F. Machenaud Zn. ad 461 en H. Pieterse ad 518; d. het vernieuwen van den vloer op de secretarie van het raadhuis en het maken van schuttingen bij de Yerwerijstraathiervoor schreven in de heerenA. Barentse ad 246 J. de Buck ad 261 en H. P. van de Ree en Zn ad 375. Het werk is aan de minste inschrg vers gegund. Alle inschrijvers wonen te Middelburg. Door burg. en weth. van T h o 1 e n werd Maandag voor den tijd van zeven achtereen volgende jaren verpachthet pontveer van Tholen op den Auvergnepolder. Pachter werd de heer P. J. Stoffels te Tholen voor 6000 per jaar. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Otium. Plaati. Voorwerpen. Informal!#!** 17 Aug. Vliaaiugen, Koffiehuis, Maret Tak. 18 Middelburg, Verp. Bonwl. enz Gemeenteb. 23 Middelburg, Inboedel, Notariahuia, 26 Middelburg, Huizen, Wisboom Ventegen- 26 Aagtekerke, Hofutede, Hnveri- 27 Serooskerke, Hofsteedja, Tak. ■3 Sept. Tholen, Hofatede, Maria Jr. de hand, en dankte herhaaldelijk voor de hulde, Haar door dezen oud-strijder bewezen. Tegen zes uur vertrokken de Koninginnen weder naar Soestdijk. Maandagavond kwamen de prins en de prinses van Wied te 's Hage aan met de prinses sen Louise en Elisabeth. Hun gevolg bestaat uit do hofdames jonkvrouwe Van Suchtelen van de Haare en jonkvrouwe von Harnierjonk vrouw von Harbon, hofdame-gouvernanteoir C. H. graaf vau By landt, hofmaarschalk, en mevrouw de gravin Van Bylandt en een talrijk dienstpersoneel. Gelijk nog in bijna alle exemplaren van ons vorig nommer is vermeld, had Maandag middag in D'Oeelvinck te Amsterdam een nieuwe huishoudelijke vergadering der werk- stakende timmerlieden plaats, waar, op voor stel van het bestuur, is besloten de werksta king op te heffen. Uit een manifest blgkt, dat de mislukking der beweging te wijten is aan de politie, de Amsterdamsche en provinciale pers, de katho lieke en anti-revolutionnaire vakverenigin gen enz. De Amsterdamsche afdeeling van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond heeft zich geroepen geacht te verklaren dat zij, hoewel zij geen oordeel uitspreekt over de timmer liedenbeweging als zoodanig, ten zeerste be treurt, dat zij vóór de aanstaande feesten plaats vond, ten gevolge waarvan zij daarop onwillekeurig haar invloed doet gevoelen. De afdeeling verklaart beslist alle gemeenschap te verloochenen met hen, die de werklieden in min of meer revolutionnaire richting willen sturen. Op de Amsterdamsche wielerbaan heeft Zaterdag en Zondag de groote wedstrijd plaats gehad om den grand prix d'Amsterdam, zooals hij genoemd is, 1000 francs eerste prijs, 500 frs. tweede, 250 frs. derde en 10 voor den winnaar van iedere serie. De deelneming was groot, zoodat er in acht series van vier rijders ieder gereden werd. Onder de rijders waren de meesten uit het buitenland, terwijl tot de meerijdende Hollanders behoorden Jaap Eden, Vrouwens, Schilling, Kingma, Meijers, Gorter, e. a. Jaap Eden werd in zijn serie geklopt door Prévot; 't protest, door hem tegen Prévot in gediend, werd niet aangenomen. Gorter moest het in zijn serie afleggen tegen de buitenlan ders. Eden slaagde er ook niet in, in de series de repéchage, d. i. onder de tweede aangeko- menen in de eerste series, een plaats te ver overen voor de demifinales. De uitslag hiervan was dat als eerstaange- komenen en dus als rijders in den beslissings wedstrijd op de baan verschenen Broca, België Chin, Engelanden Meijers, Holland. Chin kwam no. 1 aan, Meijers twee en Broca drie, maar daar een protest van Meijers, dat hij gehinderd was door Chin, werd aangenomen en daar deze weigerde over te rijden, werd Meijers winnaar van den grand prix en Chin tweede geplaatst. Er werd voorts o. a. een wedstrijd gehouden tusschen de Hollanders en een tusschen de vreemdelingen, die niet in de finale van den grand prix waren geplaatst. In de finale voor de Hollanders werden geplaatst Eden, Gorter, Schilling en Kingma, die aankwam in de volg orde: Schilling, Gorter, Eden en Kingma. Te Scheveningen was het Zondag ver bazend vol. De stoomtram der Hollandsche Spoorwegmaatschappg bereikte het hoogste cijfer van vervoer van het seizoen tot dusverre, namelijk 23.200 reizigers, en er werd geruimen tijd een 2-minuten-dienst onderhouden. En dit is nog slechts éen middel van vervoer tusschen die badplaats en 's Hage. Het jongste nommer van Belang en Recht, dat van 15 Aug., bevatVaderschap van on echte kinderen, erkenning en wettiging I, door mr J. C. Overvoorde. Kunst eti Leven, door M. W. van der Valk. Dankbaar, maar niet voldaandoor Nella. Kijkjes op de Nat. Tent. v. Vrouwenarbeid, door Z. Onderwijs- C'ongres I, door S. L. C. Onder wijs-Kroniek, door H. Verscheidenheden. Mededeelingen. Ingezonden. Zooals men weet, staat dit blad onder re dactie van mejuffrouw Henriette van derMey. Hoe weinig er maar noodig is om een paniek te veroorzaken, bleek Zondagmorgen Men herinnert zich de anecdote van de twee Londensche geneesheeren, waarvan de een om zijn weinige patiënten gebruik maakte van den omnibus en dan nog wel alleen, als hij zeniet loopend bereiken kon, terwijl de ander er een net rijtuigje op na kon houden, dat, bespannen met twee vurige paarden, hem eiken morgen vervoerde naar de woning van hertoginnen en graven, rijke kooplieden en nog rijkere bankiers. Zij waren academiovrinden geweest en ken den eikaars bekwaamheden. De dokter zonder praktijk was met lof gepromoveerd en hij, die bij hertogen, en gravinnen geroepen werd. wasnu ja, door zgn examens gekomen. „Hoe is het toch mogelijk", zei de knappe, „dat alles bg u komt en ik niets krijg Ge weet tooh „Kom even hier", ried de gelukkige, „ziet ge de menigte, die onder mijn raam voorbij gaat? Hoeveel verstandigen denkt ge dat daarbij zgn „Twee van de honderd", lachtte de knappe en zijn lach was bitter ironisch. „Welnu", vervolgde zijn collega, „die twee komen bij ude acht en negentig anderen bij my. Dat is de oplossing van het raadsel, die gij met al uw geleerdheid niet gevonden hebt Deze aardig geschreven, zulke juiste opmerkin gen bevattende schets lazen wij onlangs in de Goesehe Crl. Hetgeen de achrjjver daarin zegt, mag wel eens in wijden kring gehoord en overwogen worden I Red. bij de vroegmis in de kerk van den heiligen Domiuicus op de Hoogstraat te Rotterdam. Onder de rede van den geestelijke was eensklaps een kort krakend en daarop lang snorrend geluid merkbaar. Vermoedelgk den kende aan een ontploffing, zocht de meerderheid der bezoekers een goed heenkomen, velen klommen, niettegenstaande de kalmeerende woorden van den geestelijke, zelfs over het altaar. En wat was nu de oorzaak van den schrik? Het springen van een uurwerkveer, ten gevolge waarvan het uurwerk achter- elkander afliep. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de Vestestraat te Leiden een werkman door opgewonden bruiloftsgangers lastig ge vallen. Een hunner bracht hem zonder aanlei ding een klap in het gezicht toe. Daarop ontstond een worsteling, waarbij de werkman twee messteken in den rug kreeg, waardoor hg gevaarlijk gewond werd en naar het zie kenhuis moest overgebracht worden. De ver- moedelgke dader is gearresteerd. Op den Loosduinschen weg bg den over weg naar Scheveningen is een Leidsche juf frouw door de Westlandsche stoomtram over reden, toen zg opstapte en de tram reeds in beweging was. Zwaar gekneusd naar het Zie kenhuis overgebracht, is zij daar spoedig over leden. De Haarlemsche justitie heeft zich het beheer aangetrokken der thans ontbonden coö peratieve arbeidersvereeniging in het gehucht de Heide onder Velsen, wat betreft den win kel dier vereeniging. Die winkel heeft 8 jaar bestaan en ofschoon de omzet ƒ25 a 30.000 per jaar bedroeg, moest er steeds geld bg. Het bestuur is reeds in verhoor geweest. Te Amsterdam is in den nacht van Zater dag op Zondag bg een brand op het Barends- plein een 78-jarige man bijna verbrand. Deze had de lamp willen uitblazen, waarbg door het een of ander toeval zijn kleeren in brand waren geraakt. De man was toen bewusteloos ge worden door de pijn der bekomen brandwonden. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had men niets anders te doen dan den verwonde te verbinden. De brand was reeds gebluscht. In bedenkelijken toestand werd de oude man, na de noodige voorloopige hulp ontvangen te hebben, naar 't gasthuis gebracht. In den vroegen morgen van Zondag is te Weespercarspel een moordaanslag gepleegd ten huize van een veehouder aan den Abcouder straatweg. Terwijl deze met zijn volk in het land aan het melken was, schijnt een man bin nengeslopen te zijn, die met een mes in de hand de nog slapende vrouw in de bedstede bij de keel greep. Er ontstond een hevige worsteling, waarbg de vrouw den indringer het mes ont wrong en hem bg eene poging tot worgen een stuk van een zijner vingers afbeet. Zij kreeg al worstelende menige krab en buil en zag ten slotte haar aanvaller ontvluchten door den stal, den weg op in de richting van Dui- vendrecht. Zij achtervolgde hem in de duis ternis, zonder te weten wie hg was, doch kon hem niet inhalen. Een ingesteld onderzoek door de justitie heeft er toe geleid dat de dader, die nog voort vluchtig is, toch bekend is. Ongelukken bij het zwemmen. In den Grrooten IJ polder verdronk een 24-jarig joBg- mensch. Te Helder overkwam dat zelfde een jongen van 16 jaar en te Venhuizen een elfjarig knaapje. De brand te Wormerveer, waarvan in ons vorig nommer meldiDg gemaakt is, wordt gerekend een schade te hebben veroorzaakt van vijf tonnen goudsanderen beweren een van een millioen. De beide oliemolens zgn bg de Onderlinge Oliemakers verzekerd, de meelfabriek niet zoo hoog. Van de granen en het meel is niet veel ver loren gegaan, tenzij door waterschade. Bij den brand, nu 30 jaar geleden, liepen alle door de fabriek gesloten contracten op de gewone wijze af, zoodat thans hiertegen ook wel geen bezwaar zal bestaan. Ongeveer 100 man zijn door dezen brand broodeloos. Te Ngmegen is een schoenmaker, gehuwd en vader van vier kinderen, in beschonken toestand in de Waal geraakt en verdronken. Verder wordt daar nog een kleermaker, we en die mg, omdat ik, intellectueel gesproken, tot de massa behoor, van zelf is duidelijk ge worden". En de knappe dokter benydde hem zijn rij tuigje niet meer. Men herinnert zich den kleermaker uit Multatuli's Vorstenschool. Gevraagd naar zgne meening over de ge schiktste kleur voor schouderbedekselsen mouw opslagen, luidde zgn antwoord, na veel wikken en wegen „Ik kies de kleur, die Uwe Majesteit bevalt". Die man bleef koninklijk hofleverancier en zijn kleinkinderen wonen thans in een mooi huis op de Heerengracht te Amsterdam en daar zgn andere kleinkinderen van andere mannen, die een kleur kozen, welke Zyne Majesteit niet beviel en zg poetsten delaarzen van de kleinkinderen van den wijzen kleer maker. Verheven was die kleermaker niet en dat zijn de kleinkinderen van den wereldwijzen man ook niet en toch of daarom wonen zij in een mooi huis op die mooie gracht van de groote stad, en als zij uitrijden hebben zij een koetsier met bont en de paar den hebben bont, geloof ik, en dat alles omdat hun grootvader geen eigen meening bezat en zich richtte naar wat men noemt de bovendrijvende partij, want dat is de betee- kenia van die parabel. Immers Multatuli was een veel te verstandig man om ooit te mee- nen, dat een echte koning van dergelijke mee- ninglooze kleermakers kon gediend zijnin elk geval had hg er geen voorbeelden van gezien. Maar die andere kleinkinderen, die schoenen poetsen, benijden hun de bonte rijtuigen niet, want zij bogen op een grootvader met een eigen meening. Het zou van weinig inzicht in de wereldsche zaken getuigen, het „kiest partijtot leuze te verheffen, omdat het voordeel, gemak, eer en aanzien verschaftwanneer wg aan die woor den geen hoogere beteekenis hechten dan zg in het vokabulair van onzen tijd bezitten, dan zou het eenvoudig leugenachtig schgnen zoo te spreken, want het is wel degelgk waar, dat zij, die nimmer iets deden om blgken te geven van een eigen meeningdie nooit iets persoon lijks zeiden of dachten, die nooit trachtten invloed uit te oefenen, strijdig met de alge meens begrippen, het in den regel het verst brengenmaar en hier zit de kneep, zij brengen het slechts schgnbaar ver, feitelgk brengen zg het nergens, zy worden gebracht. Zij verwerven zich geen huis op de Heeren gracht, zij worden er in gezet; zij koopenzich geen rgtuig, zg lcrygen het cadeau, zooals een bedelaar een aalmoes krggtzg bezitten het niet in eigendom, zg zgn zetbazen. En nu, voor eens en voor altyd, het is den menBch, den denkenden mensch, den zelfstandigen mensch onwaardig te leven van de aalmoezen der publieke opinie. Woon in een hut, maar woon in uw hut loop op beenen, maar loop op uw beenen; heb een klein nietig winkeltje, maar verkoop er uw gedachten, uw meening, uw oordeel. Gedenk aan de woorden, waarmee De Genestet zijn leekedichtjes inleidt en die zooveel betee- kenen, als dat het den ernstigen menBch past een merkteeken achter te laten, dat hij bestaan heeft, dat hij werkte en dacht, dat hij een mensch was. „Kiest partij" maar niet in den blinde, niet zonder kennis van zaken, niet zonder oordeel des onderscheids. En dat is het juist, waaraan het zoovelen, die wel partij zeggen te kiezen, hapert. Ik bedoel niet in de politiek. Daar zgn velen, die zich liberaal noemen en anderen, die zich aansluiten door dik en dun bij de anti-revolutionnairen, zonder het flauwste begrip te hebben van de punten van verschil tus schen die twee party en. Wel verre van hnn dat kwalijk te nemen, gevoelen we alleen medelijden met de arme stumpers, die door het „kiest partg" in den waan zgn gekomen, dat zg werkelijk nu het een of ander moesten zijn. Om in politiek partij te kiezen moet men vele zaken kennen en weten, die op geen enkele school geleerd, in geen enkele kerk geleeraard en in geen enkele vergadering be sproken worden. En voor zeer velen van de Nederlandsche staatsburgers kan geen Bprake zyn van in de politiek partg te kiezen, voor de meesten moet het blijven bg een partij omhelzen, wat niets beteekent, noch voor de innerlgke kracht der party, noch voor de waarde van den individu. Ik bedoel niet in kerkelijke zaken. Daar zyn vele Roomscben met een door en door protestantsch gemoed en vele protestanten, die alleen daarom geen roomschen heeten, om dat zij niet in de katholieke kerk komen. En vele Hervormden zijn eigenlijk gereformeerd, evenals vele gereformeerden tot de hervorm den behooren, als men hen op den keper be schouwt. De godsdienstleeraars weten het wel of misschien ook niet dat het grootste aantal hunner volgelingen geen party kozen maar alleen stelling namen. Zg zyn bekla genswaardig; door het „kiest partij" meenen zij gedwongen te zijn te haten, waar zij eigen lijk uit den grond huns harten liefhebben', meenen zij te moeten veroordeelen, waar zy eigenlgk behoorden toe te juichen en hun leven is na het kiezen van partij zooals zij meenen gedaan te hebben een treurig be staan vol moeite en strijd. „Kiest partij 1" voorzeker, maar doet het. alleen in die dingen, waarin gy met kennis van zaken en oordeel des onderscheids het doen kunt. Neen, ik roep niet luide„kiest partij Id politiek en godsdienst 1" Als ik iets zou roepen dien aangaande, dan zou het wezen „Vermijdt elke verdeeldheid, kweekt eendracht onder hen, die God en hun land liefhebben, en reikt de hand aan elk, die van die liefde biyk geeft." En dan vormt van hen eene party, dat is„Kiest party tegen wie de orde verstoort, den broederband losmaakt en de onderlinge liefde verwoest". Dat is„Kiest partij voor het goede, kiest partij tegen het kwaad!"

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2