MIDDELBURGSCHE COURANT. SP. 192. 1898,; Woensdag 17 Augustus. FEUILLETON. 141° Jaargang, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Teeatdagen. Prijs, por kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 16 Aug. 8 u. vm. 78 gr. 12 u 8 av. 4 n. 88 gr. F. Verw. zw. wind. AdvertentiSD voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratia aan het bureau te bekomen. Agenten. Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te GoesA. C. Bolldït, firma Wed. pe Jonge. Middelburg 16 Augustus. EEN IJVER1CE RECEERINC. Enkele anti-liberalen hebben weer reden van klagende minister van justitie is al te werkzaam. Zooals wij meldden, heeft hij nu weêr een paar nieuwe wetsontwerpen ingediend. Nadat hij dezen zomer achtereenvolgens had overge legd een wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de bepalingen in het Burg. Wetboek omtrent de vaderlijke macht en voogdij en daarmede samenhangende artikelen en dat tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burg. Wetboek betreffende de erkenning van natuurlijke kinderen, zijn thans door hem nog twee andere wetsontwerpen ingediend, het eene strekkende tot wijziging van de bepalin gen betreffende het straffen en de strafrechts pleging ten aanzien van jeugdige personen, bet andere bevattende beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen. Het is te veel, zullen die bedillers, dien men het nooit naar den zin kan maken, beweren. Wij echter begroeten dit alles met groote ingenomenheid. Als straks het reisseizoen voorbij is; de feestdagen, die aller aandacht en veler tijd in beslag nemen, afgeloopen zijn en de tijd weer daar is voor kalm lezen, hopen wij uitvoeriger op deze wetsontwerpen en de hooge waarde daarvan de aandacht te vestigen van onzen lezerskring. Zaak-Hogerhuis. De heer Z. Middelkoop, te Leeuwarden, die reeds meermalen heeft betoogd, dat een wijzi ging in het wetboek van strafvordering op het stuk van revisie de eenige weg was, om de zaak-flogerhuis met kans op succes weder aan de orde te brengen, heeft thans in Vooruitgang een ontwerp-request aan de Koningin gepubli ceerd, waarin om wijziging der bepalingen be treffende de revisie gevraagd wordt. Hij roept allen, die genegen zijn dergelijk adres te tee kenen, op'hem daarvan, door opgaaf van hun naam en woonplaats, te doen blijken, met zoo mogelijk een kleine bijdrage tot dekking der kosten. Ziedaar, zegt Het Vad. naar ons voorkomt, de goede weg ingeslagen, veel doeltreffender dan de agitatie der volksvergaderingen of bet verzoek, byna de eiscb, om gratie. Gratie op grond van heerschenden twijfel aan de juist heid van het vonnis is kwalijk te verwachten. Het rechterlijk college, dat op een daartoe strekkend verzoek moet adviseeren, is vol komen overtuigd van de schuld der veroor deelden, en zal dus kwalijk op den aangevoer- den grond tot gratie kunnen concludeeren. Ook de verantwoordelijke raadsman der kroon is, blijkens zijn uitlatingen in 't parlement, van de schuld der gebroeders overtuigd. Niettemin zou gratie verleend kunnen worden op grond van ambtsberichten betreffende het gedrag der veroordeelden, dat van dien aard zou kunnen zijn, dat zonder bezwaar tot invrijheidstelling kon worden overgegaan. Intusschen, of dit werkelijk zoo is, weet het publiek niethet is ook mogelijk, dat juist houding en gedrag van de veroordeelden in 't oog der autoriteiten handhaving der straf raadzaam maken. Tot wijziging echter der bepalingen op het stuk van revisie is medewerking van regeering en kamers wel te wachten. De minister van justitie zelf heeft meermalen verklaard, dat de bepalingen der wet op dit stuk te eng zijD, en ook in de Staten-Generaal is dit vrijwel de algemeene opinie. Wel heeft de minister van justitie ook verklaard, dat in de zaak-Hoger- huis voor hem geen aanleiding zou worden ge vonden het rechtsmiddel der revisie uit te brei den. Dit neemt echter niet weg, dat een even- tueele uitbreiding aan de zaak der gebroeders Hogerhuis zou kunnen ten goede komen. Een bepaling, als in Duitschland bestaat, en waar naar de heer M. verwijst, die een recht tot revisie geeft wanneer nieuwe feiten worden bijgebracht, die op zichzelf of in verband met vroeger geleverde bewijzen de vrij spraak van den aangeklaagde zouden kunnen ten gevolge hebben, zou althans gelegenheid kunnen geven een nieuwe rechterlijke uitspraak uit te lokken- Of in casu dergelijke nieuwe feiten zijn bijge bracht, zou niet staan ter beoordeeling van den minister van justitie, die het ontkent, ook niet ter beoordeeling eener onbevoegde massa, maar van een rechterlijk college, waar voor misschien de Hooge Baad zou kunnen worden aangewezen. Dit zou een bevredigende oplossing wezen,' waartoe o. i. ook kunnen medewerken, wie de agitatie in deze zaak afkeuren, zich tot oor- deelen onbevoegd achten, maar al 't mogelijke in het werk willen stellen den twijfel aan de juistheid van een rechterlijke uitspraak weg te In De Hervorming deelt de heer J. van Loenen Martinet mede, dat het adres om gratie, voor de gebroeders te vragen, waartoe door den heer P. L. Tak in De Kroniek het initiatief ge nomen is, heden zou worden verzonden. Tot 12 Augustus hadden honderd-acht-en-dertig per sonen uit alle deelen des lands betuigingen van instemming gezonden. BMOEMEVGJÜIV MZ. Bij kon. besluit is de bij kon. besluit van 22 Dec. 1894 inge stelde commissie tot samenstelling van gewij zigde tarieven van loodsgelden, ontbonden, onder dankbetuiging zijn benoemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij, J. Luytjes, te Ginneken, plaatsvervangend lid van genoemden raad, en tot plaatsvervangend lid L. P. D. Op ten Noort, directeur der stoomvaartmaatschappij Nederlandte Hilversum. UIT STAD ÉN PROVINCIE. Bij kon. besluit is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer is medege deeld, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. Tholen W. F. J. Wagtho, te Colijns- plaa t. Met 1 October worden de commiezen der telegrafie 3e kl. H. Lijbaart van Vlissingen naar Botterdam en K. Storm van Amsterdam naar Vlissingen verplaatst. Toen heden morgen eenige klassianen te Vlissingen op het binnenplein van de ka zerne aan het exerceeren waren, wierpen vijf hunner plotseling hunner geweren tegen den grond en hunne ransels over de heining. De wachthebbende manschappen namen hen ter stond in arrest. PAPA, Novelleuit het Fransch, is MAKCEL PKÉVOST. Intusschen had mijne tante Adèle deftige vrouw, die veel invloed op papa, haar neef, uitoefent, zich in het hoofd gezet dat zij mij moest uithuwelijken. Zij deed den eer sten stap, verklaarde papa dat iedereen hem een afschuwelijken egoïst vond en dat hij mij zoo spoedig mogelyk een aardigen man moest bezorgen. Er werden goed gekozen preten denten toegelaten, om mij by tante aan huis te ontmoeten. (Sedert het avontuur met P. gin gen vader en ik niet meer naar bals). Gij hebt geen denkbeeld van de beleedigingen, welke hij die jongelui aandeed. Hij beijverde zich op allerlei manieren om hunne belachelijkheden te doen uitkomen, zy hadden die helaas! allen. Hij maakte misbruik van zijn leeftijd om hen in myn byzijn voor den gek te houden, hen ii zulk een bespottelijk daglicht te stellen, dat zelfs de welwillendste vrouw het nooit ge' aan hare hofmakers kon vergeven. In woord, hy bracht een waren schrik onder de pretendenten. Tante moest hare bemiddeling Staken paps zou baar met de geheele Stad In onmin gebracht hebben Te Iersek e kwam heden de justitie uit Middelburg aaD, vergezeld van den arts J. J. Berdenis van Berlekom, ten einde een onder zoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk gepleegden kindermoord. Naar men ons uit Bruinisse seint, is heden het lijk van den verleden week in het Mastgat verdronken jongen opgevischt en al daar aangebracht. Door den raad van Stavenisse is benoemd tot gemeente-secretaris en ontvanger de heer A. F. Hanssens, met wien als no 2 op de voordracht Btond de heer C. L. Dorst, waarnemende titularis. Aan den heer P. v. d. Wende werd, met ingang van 16 dezer, ontslag als onderwijzer verleend. Aldaar komen weder verscheidene gevallen van varkensziekte voor, enkele reeds met doodelijken afloop. Te Zuidzande onstond Maandag na middag brand in de hooiark op de hofstede, bewoond door A. A. de Smet. Alles, ook on geveer 3 a 4 voer hooi, brandde af, maar was verzekerd. De oorzaak was het spelen van kinderen met lucifers. - Niettegenstaande het Zondag haast al te warm was, stroomde van alle kanten veel volk naar het gunstig gelegen gehucht Driewegen, in de gemeente Biervliet, om het jaarleest te vieren. De kosten van dit feest worden gedragen door de herbergiers, doch daar hier, zooals elders, de eene tapper jaloersch van den anderen is, was de samenwerking minder dan in vorige jaren, toen een commissie hun bijdragen be heerde en de zaak regelde. De optocht met hooge hoeden en te paard had veel eigenaardiger kunnen zyn. De Biervliet8che Harmonie gaf op het met groen en bloemen versierde theater eenige muzieknommers ten besL. en in vijf herbergen was gelegenheid tot dansen. Bovendien was er een danstent geplaatst. Ter middernacht waren alle danszalen nog ge vuld vau ongeregeldheden vernamen wij niets. KERKNIEUWS. Den heer J. M. J. Baede, pastoor te Goes en deken van Middelburg, van wiens zilveren feest als priester wij in ons vorig nommer melding maakten, vielen vele blijken van waardeering ten deel. Zyne recep tie werd druk bezocht, niet alleen door ka tholieken, maar ook door zeer vele niet-ka- tholieken. Des avonds bracht het harmonie gezelschap den jubilaris een serenade met fakkellicht. De G. Crt. bevat, naar aanleiding van dit feest, het volgende scbryven van den heer P. M. Bots, r. c. pr., te Leiden 1873—1898. Pastoor-deken J. M. J. Baede. De godsdienstleeraar, en niet het minst de Roomscbe pastoor en kapelaan, neemt in onze Nederlandsche maatschappij nog altoos eene plaats in, hoog genoeg, om de blikken van zyne medeburgers tot zich te trekken. Van den pastoor nu, wiens naam en titel aan het hoofd dezer regelen prijkt, mag naar waarheid wor den getuigd, dat hij, een vierde eeuw, zijn hoogen stand tot een sieraad is geweest. Na zijne priesterstudiën op de Seminariën te Voor- Wanneer dan zulk een pretendent het opgaf, had papa echter wel een beetje spijt. „Gij betreurt hem toch niet?" vroeg hij my. En myn ontkennend antwoord bracht hem weer tot kalmte Maar ik geloof dat hij mij zou verwenscht hebben als ik ,d: „Nu, ja ik betreur hem wel Kapitein Darby baarde hem meer zorg dan een der anderen. Hij was geen buitengewoon begaafd man. maar bijzonder eenvoudig en bescheiden, zoo dat geen enkele spotterny vat op hem had. Daarbij bezat bij een reeds schitterend militair verleden, en ontegenzeggelyk veel mannelijke schoonheid. Na eenige schermutselingen begreep papa dat hij de overwinning niet zou behalen. Hij werd somber en zelfs in huis sprak hij heel weinig met mij. Eindelijk werd de officieele stap gedaan, wij moesten een besluit nemen. Ik vroeg aan papa„Wat raadt gij mij Houdt gij van hem?" vroeg hij mij en zijn stem beefde. „Ach neen, ik houd niet van hem maar hy mishaagt mij minder dan een van de anderen". „Dus zult gy er niet onder lijden als gy niet met hem trouwt?" „Neen", zei ik lachend. „Maar dat is toch geen voldoende reden om hem af te wyzen". „Luister eens", hernam papa. „Gij stelt vertrouwen in mij, nietwaar? Welnu, trouw hem niet. Men zal zeggen dat gij ver liefd op hem geworden zyt, omdat hy mooi is. Vindt gij dat niet een beetje beschamend?" Het kwam my buiten twijfel voor dat papa het zelf een beetje beschamend vond, dat zijn dochter verliefd kon worden op iemand, omdat bij mooi was. En het aanstekelijke van over dreven fijngevoeligheid is zóó groot, dat ik op het oogenblik dat bij het zei juist dacht als hij„Men zal zeggen dat ik met myn bruids schat een knappen man koop Darby werd afgewezen, gelyk de anderen, en ik werd voor deze weigering beloond door een heer lijken tyd in „ons huishoudentje." De arme Louis Laucret was mijn laatste huwelijksdroom. Papa hield veel van hemde vader van Laucret was zijn vriend geweest. Louis en ik hadden als kinderen dikwijls men gespeeld en het was waariyk alsof ik een soort van zoogbroeder weer vond, toen ik van school in mijn geboortestad "terugkeerde. Louis kwam bijna eiken avond om met papa en my te whisten. Hy was een beste jongen, rijk genoeg om zyn luiheid te verbergen ach ter den vagen naam van landbouwkundige. Wat was ik verbaasd toen Laucret my op hout en te Warmond glorievol te hebben vol tooid, was hij o. a. als assistent of kapelaan werkzaam te Haarlem, te Amsterdam, te Noor den, te Hillegom en Rotterdam. Vervolgens trad Zyneerwaarde als pastoor op te Zierikzee, en sedert een jaar vertoeft hij, als deken van Middelbnrg en pastoor van Goes, in ons mid- Vele groote zaken mocht pastoor Baede, buiten de gewone priesterfunctiën, ten bate der hem toevertrouwden, verrichten. Zoo hield Zijneerwaarde jaren lang in de Sint- Laurentius-kerk in den Houttuin te Rotterdam de Zondagavond-conferentiën over het Oude Testament met zóóveel succes, dat deze fijn- bewerkte studiën zelfs, voor een gedeelte, in druk verschenen zyn. Voorts droeg bij, zoo wel vroeger te Hillegom als later te Zierikzee, zeer veel bij tot den bloei van bet onderwys op de volksscholen, en speciaal vond ook de Broederschap der h. Kindsheid van Christus, die zich het lot der kinderen in de Overzeesche landen aantrekt, in den heer Baede een aller- vurigsten directeur. Dit alles was in zijn vruchtbaar leven reeds verricht, eer Zijneer- waarde in onze veste optrad met dien fiinken arbeidsgeest en hernieuwingskracht, waarmede zijne parochianen Zyneerw., nu sinds een jaar, zien arbeiden. Wat evenwel een zeer markant licht werpt op heel de ambtsbezigheid van onzen jubilaris, dat is 's mans punctualiteit. Dat ieder menschen- leven, maar vooral elk priesterleven, eene hooge roeping omsluit, eene roeping om, in onze dageD van karakterloosheid, zich zei ven en anderen te vervolmaken, eene roeping dus, om de wereld niet te nemen, zooals zij is, maar haar aan te vatten en aanhoudend tot iets beters om te werken, dat spreekt met biyde, met krachtige trekken, uit de persoonlijkheid van dezen Katholieken geestelijke. Men kan in geloofs beginselen met dezen pastoor verschillen, maar men kan niet miskennen den adeldom van dit geestesleven, de scboone harmonie van aile vermogens dezer krachtige ziel in een tenger lichaam, het samenklinken van de accoorden van het Piano of Adagio met die van het Forto en Prestooveral waar deze herder de stem van zijn lessen of de stem zijner daden hooren liet. Mogen dus zoowel de katholieken als de niet-katholieken van onze stad den jubilaris vau dezen dag nog langen tijd in zyne func- tiën werkzaam zien, en moge, onder den in vloed van pastoor Baede, de burgerlijke een dracht en onderlinge welwillendheid onder alle gezindten aanhoudend waBsen en allen ten voordeel zyn 1 Een eeresaluut aan den opvolger van den onvergetelijken deken Eversteyn. Vivat, floreat, crescat Zondagmiddag heeft bij de Ned. herv. gemeente te Cats de heerJ.de Voogd, cand., zijne intiede gedaan met een preek overEfeze 6 vers 1019. 's Morgens was hij bevestigd door den heer S. Ulfers, pred. te Rotterdam, die tot tekst had gekozen Lucas 4 vers 18 en 19. Verschillende Berichten. Blijkens het negen en dertigste jaarlijksch verslag van het .Ned. Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht hebben zich in 1897 6513 patiënten aangemeld. Het aantal consulten bedroeg 23849 of ongeveer zekeren dag een bewonderenswaardig nederigen brief schreef, waarin hij my vertelde, dat hij, onwaardig schepsel, misdeeld, van alle aantrek kelijkheid, een reine volmaaktheid zooals ik was, durfde aanbidden en nu eindelijk bet hart had om het my te bekennennu ik den geheelen reeks van vrygezellen uit den omtrek 77 per werkdag. Er werden 641 patiënten verpleegd. Uit Zeeland werden 38 personen behandeld en 19 verpleegd. De stichting verkeert in bloeienden staat. Voor een plaatsing als cadet aan de ca dettenschool komt o. a. in aanmerking voor den dienst hier te lande L. J. de Decker. Omtrent de dienstuitvoering op de post kantoren gedurende de inhuidigingsfeesten is bepaald, dat op den hoofddag der feestviering ter plaatse, als hij op een werkdag valt, het hoofdkantoor en c. q. de bykantoren geopend zullen zyn tot niet later dan 11 uur sm. ter wijl in den namiddag, vóór 7 uur 'aav. nog gedurende 2 uur kantoor zal worden gehouden. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantiën, pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. Bestelling van postpakketten vindt niet meer dan tweemaal plaats. Het aantal brievenbestellingen zal op be doelden dag worden verminderd tot 3 in plaat sen, waar op werkdagen 5 it 6 bestellingen plaats vinden, en tot 2 daar waar minder dau 5 malen wordt besteld. De buslichtingen heb ben plaats als op gewone dagen. De diensturen op de telegraafkantoren als mede op de vereenigde bijkantoren worden onveranderd gehandhaafd. Te Wiesbaden overleed de heer Hendrik Muller Szn., een bekend Rotterdammer. Hy maakte zich op handelsgebied zeer verdiensteiyk met de door hem opgerichte firma Hk. Muller 6 Co. een grooten stoot te geven aan den handel op West-Afrika. Als lid der Eerste kamer, welke functie hij vele jaren bekleedde, maakte hij zich vooral bekend als vurig kam pioen voor vryen handel en als man die stond voor zijn overtuiging. Hy bereikte den ouder dom van nagenoeg 80 jaar. De koninginnen zyn Zaterdag morgen om streeks half éen van Baarn vertrokken met een extra-trein naar Eist. Het gemeentebestuur ontving de hooge bezoekers, de schoolkinderen zoDgen eenige liederen en daarna maakten de koninginnen in rytuigen een rijtoer over Val burg en Slijk-Ewijk en verdere plaatsen naar Doodewaard, waar HH. MM. op dezelfde wyze ontvangen werden. Overal heerschte een zeer opgewekte stemming. Per boot werd de reis vervolgd. Te Druten namen de kinderen der openbare school en het dagelijksch bestuur dier gemeente op de ver sierde veerpont plaats, die zoo dicht mogeiyk de stoomboot Harmonie I, van Gebr. van der Sehuijt, waarop HH. MM. gezeten waren, na derde. Door de kinderen werd toen de voor die gelegenheid ingestudeerde inhuldigingscan tate van Amory gezongen. Te half vyf kwam men te Tiel aan. In die gemeente was alles schitterend ver sierd. De Koninginnen deden een rijtoer door de straten en werden overal door de talrijke volksmenigte, waarbij zich zeer velen uit de omgeving hadden gevoegd, met groot gejuich begroet. Toen Hare Majesteiten in de Water straat de woning passeerden van den gepensi- onneerden adjudant-onderofficier B. van Weenen, ridder der Militaire Wületnsorde, in Atjeh op 't slagveld bijna ten koste van zijn leven ver worven, stond deze in uniform op de stoep van zijn huis. Het rytuig der koningin hield ter stond stil, de dochter van den heer Van Wee nen bood H. M. een ruiker met oranjebloesem aan. De koningin richtte enkele vriendelijke woorden tot den heer Van Weenen, gaf hem „Jongens, dacht ik, die Laucret is niet dom Papa is aan hem gewend, hij zal niet boos om zijnen voor hetgeen ik van een man verlang, komt hy my even goed voor als een ander." „Ik ging vol vertrouwen met het voorstel naar papa, die natuurlijk begon met te verklaren dat Laucret dwaas was, met naar mijn hand te dingen, want dat ik mannen, zooals by was, by dozynen kon vinden, dat ik zyn aanzoek niet voor ernst moest opnemen, enz., enz. Doch daar hij een derde noodig had voor zijn whistpar- tytje werd Laucret niet afgewezenhij werd stilzwijgend toegelaten om zijn hof te maken, zonder dat papa zijn instemming anders be tuigde dan door hem wat meer te plagen dan gewoonlijk. Zoo verliepen er dagen en weken. Laucret gloeide in stilte naast mij, terwyl hij de kaarten hanteerde. Eindelijk zond hij tante Adèle op papa af om een beslist antwoord te „Ik zal u antwoorden als ik ernstig met de kleine meid gesproken heb"zei papa. 3n dat gesprek luidde als volgt„Luister eens Laura Uw moeder is er niet meer om u te zeggen wat het huwelijk eigenlijk is. Ik zal het u zeggen. Maar gij kunt mij gelooveneen man te huwen dien men niet bemint, dat is een marteling voor een vrouw, met een verheven ziel. Trouw Laucret niet Laucret is een derde bij het whisten maar bij is geen echtgenoot." „Dus moet ik hem afwijzen?" „Neen, spreek kalm met hem, geef hem te verstaan dat hij u nog niet heeft kunnen behagen, dat bet misschien later komen zal dat gij nog geen haast hebt. Hy mag kiezen tusschen zich daarmede tevreden te stellen ot niet meer terug te komen. Gy zult zien dat hy biyft." Papa had gelijk. Hij is gebleven. Hy speelt nog altijd whist met ons, en door dit blijk van genegenheid heeft hij gemaakt dat ik hem een weinig ben gaan beminnen. Maar ik zal hem niet trouwen Ik heb een man en dat ia mijn dierbare, zelfzuchtige vader en die is helaas 1 ook het eenige kind, dat ik ooit zal hebben 1 Was ik maar zeker dat ik het mijn heele leven zal behouden, dat oude kind! EINDE.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1