IUIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. :qi. 141s Jaargang. 1898: Dinsdag 16 Augustus. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van 2!on- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, xoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer middelburg 15 Aug. 8 u. vm. 79 gr. 12 u 90 gr., av. 4 u. 84 gr. F. Verw. zw. wind. Middelburg 13 Augustus. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór é4n nor aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1,50elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten^ Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagü; te GoesA. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. De school op voetjes. Onder dezen titel komt in het Augustus- nommer van De Gids voor een opstel van den heer R. P. J. Tutein Nolthenius, waarin deze wijst op het nut van schoolwandelingen. Als uitgangspunt daarvoor nam hij een En- gelsch boekjethe comic side of schoollifevery original English van H. J. Barker, waarin het schoolleven van den grappigen kant bekeken wordt, en de spot wordt gedreven met de min of meer phantastische opstellen van arme Lon- densche schoolkinderen, wier gezichtskring meest niet verder reikt dan de bemodderde straten, waar zich hun klein leventje afspeelt. Door fijngevoeligheid munt het boekje niet uitwant waar is het grappige in 't opstel van het jongetje, dat aan hersenontsteking stierf, geschreven één week voor zijn dood, waarin al zijn gedachten zich geconcentreerd hebben op zijn hoofdpijn, en hg steeds spreekt van den dokter, en reeds als met een angstig voor gevoel vervuld is Tegen het zich vermaken ten koste van kin deren komt de schrijver op. „Alsof dat niet ware zich zeiven uitreiken een brevet van vol slagen onbekwaamheidSpot, indien gij spot ten moet, met gansch het heden en verleden; prik, steek, ransel mijnentwege koningen en keizers, bakers en dominé's, schuttonjofficieren en ministers; schud totdat neerkletst, zooals meikevers, al wie zit, staat of kloutert op den maatschappelijken ladder; maar spaar de toe komst, al ware het enkel om uwer eigen wil. Want wat die toekomst worden zal, staat te uwer verantwoordingdaar ligt uw taak." Toch is in het boekje een les te vinden, de les van de noodzakelijkheid van schoolwande lingen, van het verruimen van den bekrompen blik van kinderen. Tom, die voor het eerst met zijn moeder naar den LondenBchen dierentuin geweest is, schrijft zijn bevindingen neer. Hij begint zijn opstel met de woorden; „Van alle beesten op deze aarde is de dierentuin het meest". En hij komt tot de conclusie, dat de leeuw wel geel is, maar niet zoo geel, als in het prenten boek dat de schoolcommissie hem gaf. Hij bemerkt, dat het beest officieel „de koning der dieren" zóo klein is, niet eens het kwart van een olifant, terwijl bij zelfs geen Bnuit heeft. Hij heeft veel geleerd in dat kleine oogen- blik alle door boeken en prenten in hem op gewekte wanbegrippen omtrent leeuwen en andere dieren zijn verdwenen. Zoo ook George, die „een dag buiten" be schrijft, en maar niet kan uitgedacht raken over 't feit, dat alles daar zoo groen is, „net een groene zeedat daar „geen politie agenten zijn en geen schuttingen." Men heeft gedacht, dat het lichaam van den scholier slechts de taak bad het hoofd van en naar de school te brengen. Eerst langza merhand is men van dien waan teruggekomen. Lang heeft het geduurd, hoewel Jean Jacques Rousseau in de vorige eeuw reeds toonde te hegrijpen, hoe het leeren der kinderen moest zijn, toen hij zeide„Wanneer gij, in plaats van zonder ophouden hem te doen dolen in andere oorden, andere klimaten, andere eeuwen, naar de uiteinden der aarde, en tot in de hemelen, u er op toegelegt hem altijd te houden bij zich zelf, lettende op wat hem onmiddellijk raakt, dan zult ge hem in staat vinden, te begrijpen, zich te herinneren, en zelfs te bere deneeren dat is de orde der natuur. Den leerling te doen rondzien, ziedaar het noodige. Breng hem daarvoor buiten, vooral, zooals de heer Holtzappel in het Vaktijdschrift voor onderwijzers zegt, wanneer het zaken be treft, waarvan slechts de naam, hoogstens een afbeelding of model de school kan bereiken. En toch, nog onlangs werden in een verga dering der plaatselijke schoolcommissie voor lager onderwijs in een groote stad van ons land bij een prae-advies over schoolwandelingen, bezwaren ten berde gebracht, waaruit bleek dat sommige schoolhoofden geen heil in der gelijke wandelingen zien, terwijl zelfs éen der commissieleden in bedenking gaf, dat zóo de kennis der natuur een der hoofdvakken zou worden, en dat de ouders in hun rechten den worden gekrenkt; zij moesten immers hun kinderen, wanneer zij die wilden bereiken, in achool kunnen vinden. Veel reden tot angst voor over-natuur- kennis is er nog niethoor daarvoor het oordeel van de 6 examen-commissies voor de hoofdakte, die zich allen beklagen, de een, dat de examinandi zoo weinig weten van eenvou dige hemelverschijnseleneen ander, dat ze blijken gaven, planten en dieren uit de naaste omgeving nooit goed gadegeslagen te hebben weer een ander, dat ze met de voorname ver- t keerswegen in ons land bijna geheel onbekend zijn en zoo allen. Bewijst dit niet, hoe noodig zijn die wande lingen de school op voetjes en dat niet alleen voor kinderen Niet alleen de kennis der natuur bevorderen de schoolwandelingen de taalkennis van het kind wordt er door verrijktnet zien leert hem schrijven. Geen schoolreizen moeten het worden, want waarvoor is het noodig, zoover van huis te gaauhet kostbare dier reizen zou licht de school wandelingen kunnen benadeelen en elk kort bestek bevat zóo zegt de schrijver het kort begrip der natuur, dat het rondvliegen door ons land zonder bezwaar bewaard kan blijven tot den wielrijders-leeftijd. Men zal het noodzakelijke van schoolwande lingen misschien in twijfel trekken, omdat een goed onderwijzer heel veel nut kan stichten, wanneer hij met de kinderen wandelt, maar een middelmaig, wat dan toch demeestenzijn, niet. Maar ook dat is onjuist, want zelfs een slecht meester is beter buiten dan in de school, omdat daarbuiten zijn taak zal over genomen worden door Moeder natuur. De heer Tutein Nolthenius geeft dan nog een schets van een ochtendwandeling, „om de zon tc zien opgaan" van een schoolklasse, en van de verschillende gedachteD, die het brein vaD de kinderen bezighielden, zooals ze neer geschreven werden in de losse, ongekunstelde zinnen van de respectievelijke opstellen over dat onderwerp. Hij teekent hun vreugde van te voren, hun verbazing over het vele nieuwe dat hun voor oogen komt, en de botsingen in hun geest tusschen het geleerde en de werkelijkheid. Die schets beëindigend, zegt hij „Vaarwel kleine schrijvers en schrijfstertjes Ik heb, dank zij u en uw leermeester, een prettigen dag bui ten doorgebracht, meer nog ik heb een zon zien opgaan, niet enkel over heuvels en bos- schen, maar ook over de schooi. Dat hare koesterende stralen die mogen doordringen; opwekken tot krachtiger levenvoetjes geven aan de school." En eindelijk, even wijzend op het feit, dat er nog leeraren zijn, die, zooals hg zegt—- als eenig probaat middel voor orde houden aan prijzen het bouwen van nieuwe lokalen aan school, kleine strafgevangenissen, waar zij de jongens, korter of langer opsluiten, terwijl zij zelf voor cipier spelen, waarschuwt de schrij ver „Dat alles zoude (echter) zeer duur en zeer dom zijn. Neen, wilt gij uwe leerlingen aan u verbinden, zoek dan niet naar stalen ketenen, integendeel ontkluister de voeten, trek met de jongens de wijde wereld in, want daar ligt niet alleen de weg naar de kennis, maar ook die naar het hart." BEAOEMIA GEJ* ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Etten, J. A. F. Peters, candi- daat-notaris te Boxmeer; zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in N.-I., de eerste-luit. E. J. M. Ochsendorf, van het 3de, zoomede de tweede-luit. H. C. Gerritsen en J. E. Muller, beide van het 5de reg. inf. In November 1898 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek king van telephonist, uitsluitend voor vrouwe lijke candidates ij, die voor plaatsing in aanmerking komen, worden aanvankelijk als leerling-telephoniste in dienst genomen tegen eene vergoeding van f 15 of f 30 per maand, al naar gelang zij in buiten hunne woonplaats worden werkzaam gesteld. De aan die betrekking verbonden vooruit zichten, de eischen voor het examen en verdere inlichtingen zijn opgenomen in de St. Ct. van Zondag en Maandag. UIT STAD EN PROVINCIE. Aanstaanden Zondag middag te twee uren zal met eenige plechtigheid in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Zeeuwsche Oranjetentoonstelling worden geopend. Zooals reeds door ons werd medegedeeld, bevat deze tentoonstelling, die tot en met 5 September aanstaande te bezichtigen blijft, zeer veel merkwaardigs. Nu alles zoo goed als gereed is, namen wij daar een vluchtig kijkje, en werden wij ver sterkt in onze meening, dat wat hier uit Zee land is samengesteld eene zeldzame collectie mag heeten. Naar aanleiding van het feit, datdereis- gelegenheden uit Holland naar het schi Geuldal tegenwoordig zoo uitstekend zijn door de invoering van reductie-prijzen, vroeg een Overijselscb abonné van het N. v. d. D. waar om die gunstige bepalingen juist voor Holland zijn gemaakt en niet ook voor de „vermoeide zielen" uit het Noorden van ons landdaar toeh wonen ook menacben, die, evenals onze „Hollanders", een goed en nuttig gebruik ma ken van den vacantie-tijd, om eens een veer tien dagen frissche lucht te genieten tot ver' sterking van hunne zenuwen Hetzij nog dit, hetzij in elk geval een vol gend jaar zou men gaarne zien, dat ook de bewoners der vier noordelijke provinciën in de gunsten der StaatsBpoorwegmaatschappij mogen deelen. Bij dit verzoek voegen wij een bede in den zelfden geest, ter wille van de bewoners van het Zuiden. Vergissen wij ons niet, dan werden verleden jaar wel goedkoope reisbiljetten, o. a. van de stations Middelburg en Vlissingen gegeven naar Maastricht, waarvoor hier Blechts een biljet werd afgegeven, maar dit jaar niet. Wel waren thans vacantiekaarten verkrijgbaar naar Amsterdam, doch niet naar Limburg. Dat de directie der staatsspoorwegen zich in 1899 eens ontferme over ons, bewoners van Zeeland - Onze koninginnen hebben haar dank doen betuigen aan den heer F. P. Dhuy te Middelburg voor de aanbieding vaneen exemplaar der bij hem uitgegeven stamtafel van het huis van Nassau, bewerkt door den heer K. Wielemaker, hoofd der Cbr. school. De raad van Waarde heeft tot telegram besteller benoemd J Ponse. Met het plaatsen der palen, in aansluiting met Hansweert, wordt een aanvang gemaakt. De keiweg, aanvangende aan de kuDst- baan van Zuiddorpe op Overslag, bij het gehucht de Ster en loopende door den polder Zuiddorpe-aoorddeel en de buurt Oudepolder tot de Belgische grens nabij de Oudenburgsche "nis," gemeente Wachtebeke, zalzoo schrijft en ons in deze week worden voltooid. Wanneer men weet, dat deze zeer zandachtige weg, die bovendien vol sterke hellingen lag, zoowel bij droog als £lj veel nat weder, ge durende het grootste gedeelte van het jaar zoo goed als onberijdbaar was, zal men begrijpen, hoe dankbaar men met de tot standkoming van dit werk is. Tusschen het eind van dezen weg en het Belgische keiwegennet ligt in de gemeente Wachtebeke een nog ruim 400 meter lange zandbaan, waarvan de bekeiing binnen eenige dagen zal worden aanbesteed en welk werk nog voor het a.s. bietenseizoen totstandkomt. Verkrijgt men door een en ander een ge- wenschten, steeds berijdbaren weg van uit Zuiddorpe met de los- en laadplaatsen aan het eind van de Belgische Langeleedevaart, niet minder wordt op prijs gesteld de goede com municatie, die door deze keiwegen tot stand komt met de verschillende Belgische plaatsen, waarmede men van Zuiddorpe uit handel drijft. Een woord van hulde en dank is daarom hier op zijn plaats aan allen, door wier mede werking en ondersteuning dit werkelijk groote en goede werk tot stand kwam. bestuur, te zamen 76 personen, per trein naar onze stad. Aldaar werd het verwelkomd door het mu ziekcorps der d.d. schutterij, onder directie van den heer Jan Morks, dat bij aankomst twee maal de Brabangonne speelde. Na een zeer kort oponthoud trok de stoet, omstuwd door eene zeer groote menigte, langs de Loskade, door de Nieuwe Poort over de Bellinkbrug, Bierkade, Nieuwstraat en Lange Delft naar de Markt. Men koos dezen weg en die smalle brug, om dat het opzetwerk van de Koningsbrug defect was. Vermoedelijk is dit ontstaan toen het muziekkorps der d.d. schutterij, bij zijn gang van de Markt naar het station, ter verwelko ming van de bezoekers, en met allen die het op den weg vergezelden, in pas over de brug mar- Te Terneuzen gingen Zondag namid dag drie jongens van 8 en 9 jaar baden in de Oostelijke waterleidinggeen van hen kon zwemmen. Een hunner, een knaap van negen jaar, geraakte in een put en verdween onder waterwaarop de twee anderen naar den wal liepen en hulp riepen. Van de overzijde der vest werd men daar door opmerkzaam op het gebeurde, waarop de 12jarige B. Molema zich van de meest over tollige kleeren ontdeed en zich te water begaf. Met de voeten tastende, gelukte het hem den drenkeling te vinden en met behulp van andere personen aan den wal te brengen. Gedurende een uur werd gepoogd de reeds geweken levens geesten op te wekken, met de voor drenke lingen voorgeschreven middelen, doch te ver- fs. De ontboden arts kon niets dan den dood constateeren. De moedige poging van den 12jarigen knaap was dus vruchteloos. BELGISCHE BEZOEKERS. Wie soms twijfelen mocht of er nog menschen in Middelburg zijn en daarvoor ia nog al eens reden wanneer men over onze schoone bolwerken wandelt of op eDkele oogenblikken van den dag een blik in eenige straten slaat zal van dien twijfel wel zijn genezen, wanneer hij Zondag de drukte en beweging heeft gezien, waartoe het bezoek van de Belgische muziek gezelschappen aanleiding gaf. Een stroom van menschen was bij aankomst van het gezelschap uit Nijvel aan het station tegenwoordig. Te Vlissingen aangekomen, waar het verwel komd werd door den heer H. J. G. Hartman, secretaris van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer op Walcherengingen de leden van het muziekkorps met het begeleidende 's Avonds toen bet gezelschap naar het Schuttershof toog, om het concert te geven, ook, evenais 's middags, al spelende, was de menigte, die het omgaf, niet minder talrijk Vlasmarkt zag zwart van de menschen en het was zelfs, toen het muziekkorps zijn be stemming had bereikt, nog moeilijk door de menigte heen te komen. Dit alles verschafte een vroolijk, opgewekt schouwspel; maar wij zouden toch, vooral in verband met de a. feesten en den dan te houden optocht, aan het pnbliek het verzoek willen doen om zoo min mogelijk, liefstin het geheel niet, mee te loopen. Het belemmert het geregeld voortgaan van een stoet en geeft al licht verwarring. De matinée, welke 's middags in het Schutters hof plaats had, was zeer druk bezocht; de geabon- neerden op de zomerconcerten hadden flink ge bruik gemaakt van de uitnoodiging, welwillend hun gedaan door de commissie en het muziek korps der dd. schutterij. Bovendien hadden meer dan honderd personen zich tegen betaling van een kwartje toegang verschaft. Het was zeer gezellig in den tuin; een prettige, be daarde stemming heerschte er en de muziek werd door luide toejuichingen beloond voor haar wakker en opwekkend spel. De avond van dien dag behoort zeker wel tot de verrukkelijkste, die onze, wel laat maar toch gekomen zomer ons beeft geschonken. Al had men het voor 't kiezen gehad, men zou voor een concert in de openlucht geen anderen uitgezocht hebben. Dat èn de goede naam, dien de koninklijke fanfare maatschappij Les amis de la concorde van Nijvel hier hadden achter gelaten, was zeker aanleiding dat het concert, hetwelk die maatschappij, op verzoek van de afdeeling Mid delburg der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Walcherenin den Schut- tershoftuiu gaf, zoo overdruk bezocht werd. En de talrijke bezoekers hebben een aller- iDgenaamsten avond doorgebracht. De goede stemming kwam er al dadelijk in toen de Belgische gasten, beleefd als zij in dat opzicht steeds zijn, begonnen met het Neder- landsche volkslied, waarna op dringend ver langen van het publiek de Brabangonne volgen moest en nog eens het Wien Neerlands bloed werd herhaald, alvorens het programma aan de beurt kwam. Dat viel bijzonder in den smaak der hoorders; vóór de pauze werden vooral toegejuicht de vroolgke mazurka le iraineau des amoureux en de typische fantaisie jubilé au village. Na de uitvoering van dit nommer vereenig- den zich de leden van het bCBtuur van Les amis de la Concorde met die van de afdeeling Middelburg der Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren op de schutterskamer. Daar nam de heer W. HiooleD, voorzitter van laatstge noemde vereeniging, het woord om den vreemden bezoekers dank te zeggen voor hunne komst hierheen maar vooral voor den heerlijken avond, dien zij zoovelen door hunne komst hebben bereid. Herinnerende aan het vorig bezoek der maatschappij, constateerde spreker dat het korps sedert dien tijd belangrijk was vooruitgegaan. Verder sprak hij de hoop uit dat het hernieuwde bezoek aan bet eiland Walcheren den heeren veel genoegen moge, opdat zij, weergekeerd in hunne woon plaats, anderen zullen willen opwekken hun voorbeeld te volgen. Hij eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor de leden en de maatschappij Les amis de la Concorde. De president van dit gezelschap antwoordde. Het is heden warm geweeBt zeide hij maar veel warmer dan de temperatuur was de ontvangst, die ons te Middelburg ten deel viel. Wel had de heer Stevens de hier welbekende hoofdambtenaar der spoorwegmij. Mechelen- Terneuzen zich borg gesteld voor een aller vriendelijkste ontvangst, maar de werkelijk heid had de verwachting verre overtroffen. Van ganscher harte dankte hij namens de leden daarvoor. Dat het vorig bezoek aan het schoone eiland Walcheren een aangenamen indruk heeft nagelaten, bleek wel uit bet her vatten ervan en de wijze waarop de kennis making nu weer is voortgezet. Een en ander deed spreker de verklaring geven dat Nyvel's fanfaren, Walcheren verlatend, geen adieu zegt maar wel au revoir. Hij besloot met een Jeve Middelburg en onze daar wonende goede vrienden." Verder voerde de oud-president van de Ver eeniging t. b. v. h. Vreemdelingenverkeerde heer J. Hosang, nog een oogenblik het woord om hulde te brengen aan het muziekgezelschap zijn bestuur, wat den voorzitter van het gezelschap weer aanleiding gaf tot eenige ■riendelijke woorden aan 't adres van de muziek vrienden te Middelburg. Intusschen was de tijd, voor de pauze be emd, verstreken en keerde men weer naar den tuin terug. Daar werd de uitvoering voortgezet met Meyerbeers marche aux flambeaux no. 2, waar op een variation et polonaise pour tuba volgde. De solist, de heer Ladrière, had daarvoor warme en zeer verdiende bijvalsbetuigingen in ont vangst te nemen. Niet minder had dit te doen de heer Glan- thier, die in Erwein, een air variê voor Saxo phone, de solopartij vervulde. Hij toonde zich een meester op zijn dankbaar instrument en de aanhoudende toejuichingen bij het einde noop ten den directeur van het gezelschap tot het geven van een bisDommer, Met de volksliederen werd het concert be ëindigd. De Belgische bezoekers waren echter onver moeid. Sommigen hunner speelden er nog dapper op los en onder begeleiding van den zg. marsch van Nijvel werd een rondgang door den tuin van het Schuttershof gemaakt, terwijl ook me nige rondedans werd uitgevoerd. In 't kort, zij toonden zich weêr echte, vroolijke Belgen. Heden maken zij een rijtoer over Koudekerke naar Vlissingen om van daar heden middag huiswaarts te koeren. Eene enkele opmerking ten slotteBij zulk eeu druk bezoek als Zondag in het Schutters hof plaats had, had er wel gerekend mogen zijn op meer bedienend personeel. Dien wenk geven wij vooral omdat het zeker niet onmo gelijk is dat bij de huid igi o ge feesten het Schut tershof niet minder het aantrekkingspunt zijn zal voor menig talrijk bezoek, en eene vlugge bediening in het belang is van beide Het bestuur der Vereeniging tot beoordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Middelburg mag zeker met voldoening terug zien op het succes, Zondag behaald. Het heeft den leden een aangenamen avond verschaft; dezen zullen het daarvoor zeker wel erken telijk zijn. Nu is dankbaarheid eene goede zaak, maar waardeering stijgt wanneer men die betoont of erkent die verschuldigd te zijn, zonder dat zelf direct voordeel heeft van hetgeen te waardeéren valt. En dit geschiedt maar hoogst Dit bestuur heeft ook om andere redenen recht op waardeeriug. Het doet zooveel, dat het publiek niet altijd weet. Zoo is het zeker niet algemeen bekend, en daarom willen wij er eens op wijzen, dat het ook krachtig mee werkt tot bevordering van een druk bezoek aan Middelburg bij gelegenheid van bovenge* noemde feesten. In het voorjaar, zoodra het programma voor de feesten vast stond, is gezorgd, dat in eenige der meest gelezen Belgische bladen daarover een bericht werd geplaatst. Op eeu onlangs verspreid groot reclamebiljet i op de bekende kleine reclameprenten waardoor steeds de aandacht van vreemdelin gen op Walcheren gevestigd blijft, is dit jaar met enkele woorden van de feesten melding gemaakt. Daarvoor is thans in 't bijzonder een betrekkelijk groot aanplakbiljet vervaardigd, waarvan er 750 in België en 250 in Zeeland en Brabant zijn verspreid. Men zietdat bestuur zit niet stilen alt) 1 en 2 September aan onze stad een druk bezoek van vreemdelingen ten deel valt, wat wij hartelijk hopen, dan danken wij dat voor een groot, zoo niet het grootste deel aan dat bestuur. Het Mordt daarbij onder meer ge steund door de directie van de spoorweglijö MechelenTerneuzen, die, behalve een extra- trein van Antwerpen, er ook een van Brussel laat loopen. ONDERWIJS. Geslaagd voor de macbinistenscbool (tech nici) A. van Karnebeek, die zijn onderricht te Gr o ede genoot. Voor de betrekking van leeraren -in de geschiedenis, met bevoegdheid om ook het Fransch te onderwijzen, aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden, hadden zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Er werd daaiom eene nieuwe oproeping gedaan, ditmaal echter van sollicitanten in bet bezit

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1