BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Buitendien heeft men het op de gasfabriek volhandig met het gereedmaken van illuminatie- toestellen voor verlichting van particuliere woningen. Daarbij is éen stuk, dat een buiten gewone breedte zal beslaan. Het is te ver wachten, dat het door enkele particulieren gegeven voorbeeld door anderen zal worden gevolgd, zoodat ook in de straten onzer stad wat te zien zal zijn. Vooral van de bewoners van de straten, welke de Markt, het Molenwater en de Los- kade verbinden, mag worden verwacht, dat zij zullen medewerken, en dit te meer, omdat op de feestavonden de meeste winkels gesloten zullen zijn. Helpen de bewoners nu niet mede, dan zou het er daarom in de straten veel som berder uitzien dan op gewone avonden. Tot de bewoners van Molenwater en Los- kade is een bijzondere uitnoodiging gericht, om voor verlichting te zorgen, waarbij van veler instemming bleek. Een avond waarop men ongedekt heerlijk zitten kan in den tuin van ons Schuttershof, mag zeker dezen zomer wel „aan de balk" ge schreven worden. En zulk een was die van Donderdag, toen daar het vijfde en laatste zomorconcert in dit seizoen werd gegeven, en wel door het muziek korps van onze stedelijke schutterij, onder lei ding van den heer Jan Morks. Dit kweet zich natuurlijk weer op zeer ver dienstelijke wijze van zijn taak en liet zich niet ontmoedigen door de minder talrijke op komst, grootendeels een gevolg van de uitate- digheid van velen. Zij, die er waren, toonden zich nu en dan erken telijk. Vollstedt's Lustige Brüder bracht hen> zooals gewoonlijk, buitengewoon in extase. Muzikale kunstjes zijn. en blijven altijd zeer gewild. Trouwens, voor een lustig publiek dat zich eenvoudig ontspannen wil, is zulke lichte muziek alles. "Wij hadden echter bij menig ander nommer, dat zeker niet minder verdienstelijk werd uit gevoerd, wij noemen slechts de zeer fraaie phantasie uit Donizetti's opera Lucia di Lam- mermoor wat meer, in elk geval even veel applaus gewenscht. Het muziekkorps had dit zeker ten volle verdiend. De programma's voor de muziekuitvoerin gen, welke Zondag in het Schuttershof te Middelburg worden gegeven, luiden als volgt a. Voor de matinee, door het muziekkorps der dd. schutterij, onder leiding van den luitenant-directeur, den heer Jan Morks, aange boden door de commissie voor de „Zondag- avondconcerten" aan hare abonnenteD: Marche Lorraine GanneOuverture Militaire Kling Mazurka GanneDie Kaiserparade, Grosses militairisches Tonbild (op verzoek) Eilenberg Cortège Nuptial (arr. Morks) Gounod; Concert ouverture Bacha. Ungarischer Tanz (arr. Morks) Brahms; b. Arlequin Förster; Auf Glückes Wogen, walzer Waldteufel;en Manoeuvre Marsch Stenz. b. Voor het concert, des avonds te geven door het koninklijk fanfare-gezelschap Les amis de la Concorde van Nijvel, directeur de heer Waucampt, luitenant-kapelmeester bij het 9o linie-regiment te Brussel: Chasseurs-Eclaireurs marche WaucamptLe trésor des aïeux, grande ouverture Allemande, Ressiger; Le trainean des amoureux, mazurka Van PerckJubiU au village, fantaisie descriptive, HeymansMarche aux flambeaux no. 2 MeyerbeerVariation et polonaise pour tuba (solist mr Ladrière) Vinck Elza, Grande Valae, HeymansErwein, grand air varié pour saxophone (solist mr Glanthier) eu Volksliederen. Jammer dat beide uitvoeringen op éen dag plaats hebben De jonge man, die in den nacht van Zon dag op Maandag de dienstbode De G., in de Larige Noordstraat alhier, verwond heeft en sedert Maandag in arrest was, is weder op vrije voeten gesteld. De toestand van de verwonde is bevredigend. Er bestaat alle uitzicht op herstel. Het afloopen van het stoomschip Koning Willem I, van de werf der maatschappij De Schelde te Vlissingen, dat morgen (Za- t e r d a g) plaats heeft, is een half uur latei- gesteld dan oorspronkelijk bepaald wa->. Dit zal nu te een uur geschieden. In een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is dit reeds gemeld. Te Vlissingen is Donderdag door de politie gearresteerd de keurmeester van het slachtvee J. W. van D., als verdacht van zich gel den van de gemeente en particuliere personen toegeëigend en daarvoor onregelmatigheden in zijne administratie gepleegd te hebben. De be klaagde, die eene bekentenis heeft afgelegd, is heden (Vrijdag) naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Hij is gehuwd eu heeft twee kinderen, doch zijne vrouw heeft hem onlangs verlaten, hare kinderen mede nemende. Baan van 1 K. M., 8 mededingers benoden 18 jaar: le prijs E. van Es, 1 m. 30 s.2e prijs W Born Jz., 1 m. 34 s. Baan van 2 K. M., 7 mededingersle prijs A. M. Polderman, 2 m. 53 s.2e prijs C. J. J. de Valk te Goes, 2 m. 55 s. Baan van 3 K, M., 11 mededingersle prijs Brutus te Goes, 3 m. 50 s.2e prijs C, L. Bom, m. 52 s. Voor iedere afdeeling bestond de eerste prijs uit een vergulde, en de tweede prijs uit een zilveren medaille. Een onlangs eervol uit zijne betrekking ont slagen en op pensioen gestelden, ruim 80-jarigen brugwachter te Goes is heden nacht het ongeluk overkomen in de haven te vallen. Een visscher, die den plons in het water hoorde, schoot dadelijk toe en hield den man met een reddinghaak boven water tot meerdere hulp kwam. De man werd toen op het droge ge bracht, terwijl de gewone middelen voor de be handeling van drenkelingen met succes werden toegepast. Thans is zijn toestand redelijk. Gebleken is dat de man in koortsachtigen toe stand zijn bed had verlaten, zich gekleed en naar de brug begeven had, zonder precies te weten wat hij deed. Zelfs nu kan hij zich nog niet herinneren, water eigenlijk is voorge vallen. Op diens verzoek, wordt de postbode A. Beenbakker met 1 Sept.a.s.naar "Wolfaarts- d ij k verplaatst en van zijn betrekking als be steller te Goes ontheven. Donderdag gaf de wielrijdersvereniging Meteoor te Ierseke voor de eerste maal een tietswedstrijd, waarvan de uitslag was als volgt; Door den raad van St. Maartensdijk is tot secretaris van het weezen-algemeen armbestuur benoemd de heer J. Polderman aldaar. - In de uitwateringssluis van het waterschap St Maartensdijk is een wijnflesch ge vonden, waarin zich twee levende palingen bevinden, die blijkbaar daar zijn ingegroeid. Het lichaam dier visschen heeft reeds zulk een omvang verkregen, dat zij alleen door het in stukken slaan der flesch kunnen verwijderd worden. Te Groede werd Maandag in eene druk bezochte vergadering van ingezetenen besloten op 31 Augustus feest te vieren en eene feest commissie benoemd, bestaande uit de heeren Hammaeher, Bevelander Schoo, A. de Itoo, Fremouw, Meyer Jr, Kool, A. Salomë, Rogge band en W. Salomé. De volgende dagen wer den bij de ingezetenen giften ingezameld en in eene Donderdagavond gehouden vergadering bleek ingekomen te zijn f 410 en werd besloten tot een feest voor de schooljeugd, eene armen- bedeeling, volksspelen en illuminatie; boven dien vereenigon zich sommige buurten tot het aanbrengen van eerebogen en andere versierin gen. Er heerscht ook daar veel geestdrift en kinderen, die ieder een klein aandenken kregen. De vorst en vorstin van Wied worden Maandagavond in Den Haag verwacht. Door den directeur-generaal van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is aan het personeel bij dienstorder bekend gemaakt, dat wegens het te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de aanstaande inhuldi gingsfeesten, gunstvrijbiljetten en verlofkaarten niet geldig zijn op 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 21 Sep tember e. k. De werkstaking der timmerlieden te Am sterdam heeft ten gevolge, dat iu het nieuwe post- en telegraafgebouw niet zoo geregeld kan worden doorgewerkt als gehoopt was. Het is dan ook zeer twijfelachtig of het post kantoor op 27 Augustus e. k., zooals het plan was, in gebruik kan worden genomen. Heeft de verhuizing plaats gehad, dan zal het hulpkantoor op het Damrak gedeeltelijk blijven staan, nl. dat gedeelte aan de zijde van de Beurs, dat nu voor postpakketten dienst doet. Dit gedeelte zal vernieuwd worden en voor den dienst der pakketpost blijven dienst doen, tot tijd en wijle in Den Haag zal beslist zijn, waar een gebouw voor pakketdienst zal worden gebouwd. schaal met een minimum, althans de werk lieden zijn bereid op dezeu grondslag te onder- Te Arnhem is met goed gevolg examen afgelegd voor de hoofdakte door den heer W- van der Sluijs van Groede. LANDBOUW. In de St. Ct. van Vrijdag zijn opgenomen de verwachtingen van den oogst over 1898 in de provincie Zeeland. Zij luiden als volgt: De halmgewassen hebben een goeden stand vooral tarwe, wintergerst en haver laten een vrij ruim beschot verwachten en de hoedanig heid zal, bij gunstig oogstweder, vrij voldoende zijn, met veel stroo. De erwten en stamboontjes vertoonen een zeer ongelijk gewasover het geheel zal de uitkomst ten hoogste middelmatig zijn. De paardenboonen staan gunstig. Het vlas wordt voor een gedeelte tamely k goed genoemd vele stukken bleken weinig of geene waarde te hebben. Het koolzaad, goed door den winter gekomen, geeft met weinig uitzondering een ruim en goed beschot. Van de ajuin wordt eene middelmatige uit komst verwacht. De aardappelen, laat in den groei geraakt, geven tot dusver slechts een matig beschot de ziekte bepaalde zich tot de vroege soorten. De suikerbiet en verdere wortelgewassen zijn zeer in groei ten achteren; uitkomst nog onzeker. De weilanden zijn goed met gras bezetkla vers en andore voedergewassen gaven eene ruime snedede hooioogst was overvloedig en voor het grootste gedeelte goed van hoeda nigheid. KERKNIEUWS. Uit de verslagen der kerkvisitatie, Don derdag uitgebracht in de zitting der Algemeene synode, bleek dat in het vorige jaar door de gezamelyke diaconiën is ontvangen aan legatee en buitengewone giften ruim f 340.000, tegen f 438.499 iu het jaar 189G, waarbij werd op gemerkt, dat in 1896, een legaat van f 200.000 was ontvangen, zoodat in het vorige jaar voor uitgang is te bespeuren van ruim f 100.000. In Zeeland bedroeg het cijfer daarvan f 4.624.93. Het totaal der godsdienst-onderwijzers, in de Herv. kerk werkzaam en wettig aangesteld, bedraagt 221, waarvan 11 onderwijzeressen. Van godsdienstonderwijs hebben gebruik ge maakt in Zeeland 14.333, en in het geheele land een totaal van 259.147 leerlingen tegen 263.656 in 1896 derhalve een vermindering van ongeveer 4000. Hierbij moet opgemerkt worden, dat van vele vacante gemeenten geen opgave is ingekomen. In 1897 zijn tot lidmaten aangenomen in Zeeland 1556 en, in het geheele land 29.! personen tegen 32.040 in 1896, derhalve een vermindering, doch ook hierbij moet vermeld worden, dat van vele gemeenten geen opgaaf is ingekomen en dat in 320 gemeenten geen lidmaat is aangenomen. Besloten werd de provinciale kerkbesturen te wijzen op de leemten en gebreken, bij de kerkvisitaties gebleken, en op het feit, dat in vele gemeenten slechts gedurende een deel van het jaar godsdienstonderwijs wordt gegeven, terwijl ook de lokalen voor onderwijs hier en daar veel te wenschen laten. Verschillende Berichten. Iu het district Weesp is tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland gekozen de heer D. G. van Houten, liberaal. Bij een vorige verkiezing werd de heer Hovy, anti-revolutionnair, gekozen,, die echter toen bedankte om voor Amsterdam zittiDg te nemeD. Alwêer een bewijs dat eene verkiezing vaak niet meer is dan een loterij. Donderdag hebben onze Koninginnen een bezoek gebracht aan het Kinderziekenhuis te Utrecht, Bij den iDgang werden de vorstinnen bou- qnetten aangeboden door twee patientjes. In de inrichting bezichtigden de Koninginnen alles eu onderhielden zich allerminzaamst met de Een arbeider van het Staatspoor te Roo- zendaal had voor een paar dagen het ongeluk bij het uitdiepen van een sloot in een stuk glas te vallen en zijn hand te verwonden. Hij is thans aan bloedvergiftiging overleden. Door Rotterdainsche straatbengels is Dinsdagavond een formeel straatgevecht ge leverd op de overdekte Veemarkt, waarop zij geklommen waren. De troep waa verdeeld in twee partijen, die elkander met steenen en vuil zochten te verdrijven. Drie knapen wer den zwaar gewond en in een politiebureau verbonden. Te Leiden is een driejarig knaapje in de haven gevallen en verdronken. Tusaclien Katwijk en Leiden had de 16-jarige zoon van een beurtschipper het ongeluk bij het afzetten van het vaartuig over boord te slaan, met het gevolg, dat hij spoedig bewusteloos op het droge werd gehaald. Hoewel alle pogingen werden in het werk gesteld om de levensgeesten zoo mogelijk weder op te wekken, kon weldra slechts de dood worden geconstateerd. De toestand der 34-jarige bakkers vrouw te Hobrede (N. H.) is iets beter. Er is hoop op herstel. De oude man heeft haar wel eene diepe snede in het lijf toegebracht, doch aan vankelijk komt er vooruitgang. Te Oldenzaal is het stationskoffiehuis, met bijna alles wat er in was, uitgebrand. Donderdag werden aan het station Groes. beek 15.000 bossen dennengroen geladen met bestemming naar Rotterdam. Dinsdagavond is te Spankeren een boe renwoning met al wat er in was tot den grond toe afgebrand. Aan den Moerdijk gebeurde Woensdagavond hetzelfde met een hofstede. Een landbouwer op Wijbrandastate onder de gemeente Wonseradeel is deze week door een op stal staanden stier zoodanig gestoken dat hy, niettegenstaande hij onder geneeskun dige behandeling is geweest, na een paar dagen van verschrikkelijk lijden gestorven is. De gedwongen winkelnering, die in Drente na het uitbreken van de werkstakingen in de venen zoo berucht is geworden, en die niet alleen voor de veenarbeiders, maar ook voor andere arbeiders bestond, begint langzaam aanmerkelijk af te nemen. Ook te Nieuw- Buinen heeft nu de directeur van de grootste glasfabriek aldaar de noodzakelijkheid voor de arbeiders tot het doen van inkoopen in een bepaalden winkel ingetrokken en aan de gele genheid tot het koopen van sterken drank in het klein een einde gemaakt-. Hoe de mollen 's winters leven. Prof. Ritsema Bos kwam het vorige jaar toevallig in het bezit van een groot aantal regenwormen, door een tuinman te Schagerbrug in een mollennest gevonden. Er waren een drie honderd stuks, in kluwens van 7 a 8 door zand of aarde van elkaar geseheiden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat aan alle wormen het kopeinde was afgebetende wond had zich gesloten door een nieuwe huid, terwijl waarschijnlijk de win ter tempera tuur te laag was voor wederaangroeiing van het ge amputeerde gedeelte. Zoo blijven de wormen den geheelen winter levend als versche voor raad voor den sluwen mol, die de levenswijze der wormen uitmuntend schijnt te kennen en er zeer goed party van weet te trekken. De wormen toch bewegen zich al duwende of al vretende door den bodema\ naar gelang deze los of vol gangen is of wel uit harde klei be staat, doch, zooals duidelijk is, steed smet den kop vooruit. Door nu den worm van zijn kop te ontdoen, belet de mol hem te vluchten, en daar het winter is, is de stofwisseling een minimale en blijft de onthoofde worm dus in leven. Door de sluiting van de Duitsche grenzen voor vreemd vee, is het slachtvee daar te lande zoo duur, dat men steeds luider aandringt op heropening der grenzen. - Herbert von Bismarck heeft aan de recht bank gevraagd de verspreiding van de ter sluiks vervaardigde fotograpbiën te verbieden op eene boete van 20 Mark voor elke over treding en onmiddellijke inhechtenisneming. Omtrent de by het Duitsche leger, tijdens de herfstmanoeuvres genomen proeven met suikervoeding wordt gemeld, dat bij de aan die proef onderworpen soldaten het lichaams gewicht steeggevoel van honger eu dorst werd langer onderdrukt; het volhardingsver mogen nam toe. De medische specialiteiten bevelen dientengevolge het gebruik van suiker, als aanvulling van de voeding, krachtig aan. - Door den gemeenteraad van Schafthausen is besloten de klok, waaraan Schiller het motto Vivos voco, mortuos plango, fulguro frango voor zijn Lied von der Glocke heeft ontleend, en die gebarsten is, niet te laten versmelten, hoewel zij een waarde aan metaal heeft van 6000 francs. De klok zal in een park worden Het bestuuï van de Hollandsche Club te Antwerpen heeft aan de landgenooten aldaar een circulaire gericht om op te wekken de inhuldigingsfeesten ook aldaar luisterrijk te vieren. Te Esschen nam Woensdag een gehuwde dame een revolver op, vermoedelijk in de meening dat zij niet geladen was. Plotseling echter ging hot schot af en trof haar zoodanig dat zij dood neerviel. Ook volgens Figaro is Keizerin Eugénie niet te Plombières, maar te Farnborough, en volkomen wel. In het Fransche dorpje Plouandel is de kerk door brand vernield. Een onderzoek bewees, dat kwaadwilligheid in het spel was. - Walter Crane is benoemd tot directeur van het Royal College of Art te South Ken sington. Weer zijn de onderhandelingen tusschen ijn-eigenaren en werklieden in Zuid-Wales mislukt. Nu wil men trachten de werkstaking te beëindigen, door invoering van een loon Zwitserland en Italië hebben verlof ge geven een aanvang te maken met de doorbo ring van den Simplon. De schipper van een Amerikaansch vis- schersvaarfcuig vond in zee een lijk, vermoede lijk dat van een Spanjaard, die met de Bour gogne omkwam, en daarop 300.000 francs aan papieren van waarde. De Spaansche consul eischte teruggaaf, maar de schipper weigerde. Een door delirium tremens aangetast politieagent te New-York heeft eenige revol verschoten gelost op zijn vrouw, zijn moeder zijn kinderen. De beide eersten waren on middellijk doodde beide laatsten liggen be denkelijk. Een anarchisten-jacht in Brussels straten. Te Brussel heeft meu Donderdag een veel bewogen ochtend gehad, vooral in de voorstad St. Josse ten Noode. De inspecteur van politie Mommaerts was belast met de aan houding van een schoenmaker Willems, wegens overtreding van de wet op de schutterij, en begaf zich gewapend op weg, wijl hij wist dat Willems anarchist was. Nauwelijks in de woning aangekomen, werd de inspecteur met een re volverschot ontvangen, waarop hij onmiddellijk terugschoot. Willems vluchtte daarop naar den tuin en loste weder verschillende schoten op Mommaerts en twee op den controleur Xhayet, die was toegeschoten. Daarop ging Willems naar buiten, bij de deur nog een trap toebren gende aan den brigadier van politie Boutris, die bewusteloos ter aarde viel. Buiten gekomen, schoot Willems op allen die hij raken kon. Een agent achtervolgde den woesteling met de sabel in de vuist, en wierp, toen hij veld verloor, Willems dit wapen naar het hoofd. Deze raapte het even snel op en zwaaide er mede rond. Terwijl reeds vele personen door de revolverschoten van Willems gekwetst waren, gelukte het eindelijk eenige burgers den man te overmeesteren. De inspecteur Mommaerts was na de volging naar de woning van Willems terugge keerd. Hij vond daar twee andere anarchisten, onder wie een die ook ging schieten. Mom maerts schoot een hunner neer, terwijl de andere vluchtte. Verder is nog een man ge arresteerd, die ook schoot. Later bleek, dat de man, die door Mommaerts neergeschoten werd, een broeder van Willems is. Zijn wonden zijn levensgevaarlijk. Buiten hen zijn gekwetst de inspecteur Mom maerts, de agent Baudry, twee werklieden en de hoofdpersoon in dit drama. De opgewondenheid in de buurt was natuur lijk grootonmiddellijk werden karabiuiers en gendarmes naar het tooneel van den strijd gezonden, terwijl spoedig ook de justitie ter plaatse was. Volgens de laatste berichten was de toestand der gekwetsten bevredigend. Men had zelfs alle hoop den broeder van Willems nog te redden. Toen Willems gevaDgen was genomen bleek, dat bij drie revolvers, elk voor zes schoten, bij zich had. Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris J. W. Verhulst werd Donderdag op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier in het open baar verkocht een woonhuis en erf in de Lange St. Pieterstraat A no. 69, voor f 2565. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 16 Aug. Middelburg. Raadhuis. Herstellen kaai muren, verf- en teerwerk enz. Aanwijzing 12 Aug. Inlichtingen gemeente-bouwmeester. Zaterdag 20 Aug. Walzoorden. Logement van J. F. Adri- aansens. Verdedigingswerken waterkeering van het waterschap Walzoorden. Begrooting f 6807. Aanwijzing 13 en 16 Aug. Dinsdag 23 Aug. Terneuzen. Logement van wed. Susijn. Verdedigingswerken Nietiwen Vcwsen-polder. Aanwijzing 16 en 19 Aug. Directiegebouw. Vrijdag 26 Aug. Zaamslag. Logement van G. de Visser. Maken keibestrating. Begrooting f 13.986. Aan wijzing op den dag der besteding. V erkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaati. Voorwerpen. Informstiër. 15 Aug. Tholen, Pontveer, (verp.) Secretar'e. 17 Vlissingen, Koffiehu's, Maret Tak. 18 Middelburg, Verp. Bon vel. enz. Gemeenteb. Middelburg, Inboedel, Notarehuia, 25 Middelburg, Huizen, Wieboom Aagtekerke, Hofstede, Huvers- 27 s Serooskerke, Hofeteedja, Tak. Sept. Tholen, Hofstede, Mar's Jr. A T J E H. Het Handelsblad ontving uit Batavia het volgende bericht „In nacht 9 dezer zijn Oemars troepen over vallen bij Gendi Reum Bajan IX moekim. 24 Atjehers werden gedoodonzerzijds een gesneuveld en drie gewond." 6 Gravenhage. Bij het examen voor adelborst zijn geslaagd en als zoodanig ge plaatst Voor den zeedienst Brouwer, Van Hengel, Jager, Wijn, Diephuis, Tissot van Patot, Ak kerman, Haverkamp, Behrens, Aerssen Beieren van Voshol, Brutel de la Rivière, De Beaufort, Bottenheim, Smit, Van der Laan, Mulder, Bor- ren, Van Lijnden en Bax. Voor de mariniers Doorman, Van Hasselt, Van der Linden en Vlielander Hein. New-York. Volgens de Herald ontving Cambon van de Spaansche regeering machti ging het vredesprotocol te teekenen. Mac Kinley zal formeel een wapenstilstand afkondigen na de onderteekening, welke heden Peking. Niettegenstaande het protest van den Engelschen gezant is bij keizerlijk decreet definitief goedgekeurd het ontwerp voor de Belgische leening, voor den spoorweg van Peking naar Hankau. Parijs. In de Petite République beijvert Jaures zich de onschuld van Dreyfuss aan te toonen. De eenige wettige basis der beschuldi ging is het borderel, waaruit niet kan worden afgeleid, wat de betrekking was van den schul digen officier. Yokohama. De begrooting voor het volgend jaar toont een tekort van 50 millioen yen aan. Bij de verkiezingen zal het ministerie een groote meerderheid in het lagerhuis bekomen. Yetzendiug en laatste buslichting der MAIL aan hot postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Marseille (Fr.dienst). 13 Aug. 5.45 's morgens. Genua (Nederl.) 16 Aug. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 19 Aug. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 19 Aug. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dst.). 22 Aug. 1.05's nam. Marseille (Lloyd)23 Aug. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 26 Aug. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 26 Aug. 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjek en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. 't Is nu al voor de derde maal dat Salisbury het land verlaat en naar Frankrijk trekt op het oogenblik, dat hoogst belangrijke vraag stukken betreffende de buitenlandsche politiek kan de orde zijn. En ditmaal is zijn gaan naar Contrexéville nog opvallender, omdat Curzon, die onderkoning van Indië wordt, ziek is, zoo dat het departement van buitenlandsche zaken weer door Balfour wordt vertegenwoordigd. Deze had heel wat slagen op te vangen, welke voor anderen waren bestemd. Maar al is Bal four ook niet verantwoordelijk voor alles wat geschied is, toch moet bij zelf het ontgelden over zijn mededeelingen welke verward en on duidelijk waren en bovendien bezijden de waarheid. De Times heeft nl. een correspondent in het Verre Oosten, die alles veel eerder en veel beter weet dan de Britsche diplomatie. Daar over is al heel wat voorgevallen en de regeering, welke moest erkennen dat zij steeds te laat was, heeft daarop getracht haar achter lijkheid goed te praten door te zeggen, dat een diplomaat meer zekerheid noodig heeft dan een correspondent, waarop de Times weer antwoordt, dat het niet aangaat de berichten in dit blad als te vluchtig voor te stellen, want dat alles waar was wat de correspon dent heeft geseind. Zoo is men er in Engeland langzamerhand aau iwend het China-nieuws in de Times te lezen. Voor de regeering is dit onaangenaam, maar het ergste is, dat de Times steeds mot een belangrijke nieuwstijding komt op een oogen blik, dat dit der regeering het minst gelegen komt. Zoo nu weer. Op hetzelfde oogenblik dat Balfour zijn be kende verklaringen (zie Laatste berichten in ons vorig nommer) aflegde, ontving de Times uit Peking het bericht, dat de Chineesche re geering of liever het Tsung-li-Yamen, alle

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2