MDDELBURGSCHE COURANT. N°. 186, 141" Jaargang. 1898. Woensdag 10 Augustus. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland fraueo p.p., 1, - Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Hiddelbnrg 9 Aug. 8 n. vm. 60 gr. 12 u 67 gr., av. 4 U. 64 gr. P. Verw. N. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per rej Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratie aan het bureau te bekomen. Agenten. Te YlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh t< GoesA. C. Bolltjït, firma Wed. de Jonge. Bij deze courant behoort een Middelburg 9 Augustus. Inhuldiging van H. M. de Koningin. De St. Ct. van heden, Dinsdag, bevat het besluit van 5 Augustus jl., betreffende de plechtige beëediging en inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina binnen de stad Amsterdam. Dit besluit bestaat uit één enkel artikel, hou dende dat beide kamers van de Staten Generaal tot eene openbare en vereenigde vergadering bijeen worden geroepen, ter zake der plechtige beëediging en inhuldiging van H. M. de Konin gin, welke in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam, op Dinsdag 6 September 1898, des voormiddags te half elf uren zal plaats hebben. Verder wordt in dezelfde St. Ct. medegedeeld het ceremonieel waarmede de Koningin op den 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Am sterdam plechtig zal worden ingehuldigd, en het programma voor den plechtigen intocht in de hoofdstad des rijks op 5 September te voren, en voor den plechtigen intocht in de koninklijke residentie op 9 September daaraan volgende. De Koningin zal vergezeld van Koningin- Moeder op Maandag 5 Sept. te 1 u. 9 m. met een exratrein van den staatsspoorweg van 's Gravenhage naar Amsterdam vertrekken en daar te 2 u. 15 m. aan het staatsspoorweg station aankomen en daar door verschillende autoriteiten, hoofdzakelijk burgerlijke, worden gecomplimenteerd. De stoet waarmede H. M. de Koningin het stationsgebouw zal verlaten, draagt in hoofd zaak een militair karakter. H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder, zal gezeten zijn in een rijtuig met acht paarden, gaande een koetsier naast elk paard. Rechts van het koninklijk rijtuig zullen rijden de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, adjudant-generaal van H. Mde generaal-majoor bevelhebber in de lste mil afdeeling, en de commandant van de eerewacht links van het rijtuigde luitenant-generaal, adjudant-generaal van H. M. de Koningin, en de onder-commandant van de eerewacht. Voor de plechtige inhuldiging zal de konin gin-moeder zich te 10 u. 50 m. naar de Nieuwe kerk begeven, terwijl de koningin te dien einde te 11 uren het koninklijk paleis zal verlaten, beiden met een luisterrijken stoet, waarmede zij ook na de inhuldiging weder naar het paleis zullen terugkeeren. Voor den plechtigen intocht in de konink lijke residentie zal de koningin evenzeer ver gezeld door de koningin-moeder op Vrijdag den 9en September 1898, te 10 uur 40, met een extratrein van den Staatsspoorweg, naar 's Gravenhage vertrekken. Aangekomen te 's-Gravenhage te 11 uur 54 zal H. M. de koningin op het perron van het station van den staatsspoorweg bij den iDgang van de koninklijke ontvangkamers worden ont vangen en gecomplimenteerd door verschillende autoriteiten en daarna met een grooten stoet naar het koninklijk paleis gaan. Ook bij die gelegenheid zal H. M., vergezeld vau hare moeder, gezeten zijn in een rijtuig met acht paarden. en Birmingham, zulke cursussen gehouilen. Thans is over geheel Groot Brittannië een net, van University Extension uitgespreid. Het voorbeeld van Engeland vond navolging in Amerika, Duitschland, België en Zwitserland. Nederland mag in deze niet achterwege blijven. En de maatschappijdie volksontwikkeling be oogt, daartoe het lager onderwijs bevorderde en volksbibliotheken, volksvoordrachten en Toynbeewerk in 't leven riep, is het aange wezen lichaam ook voor de behartiging van dit belang. Het hoofdbestuur wenscht dan ook de in richting van zulke cursussen te bevorderen in die departementen, welke toonen daarop den meesten prijs te stellen. Het noodigt daarom de besturen uit, deze aangelegenheid ter sprake te brengen in de departementen of lijsten van inschrijving te openen tot deelneming aan zulke cursussen. Het noodigt hen tevens uit, hem de even- tueele wenschen en wenken te dezer zake mee te deelen en bepaaldelijk antwoord te geven op de volgende vragenlo wenscht uw de partement in het aanstaande seizoen een cur sus in bedoelden geest te doen houden2o op hoevele deelnemers mag worden gerekend 3o welk onderwerp wenscht men, bij voorkeur, behandeld te zien? 4o welke bijdrage zal per deelnemer kunnen worden gevorderd en welk subsidie kan uw departement voor de zaak be schikbaar stellen? Verder heeft het hoofdbestuur aan de bestuur ders der departementen toegezonden een lijst van sprekers, die zich bereid verklaard hebben in het seisoen 1898—99 in departementen, die dit verlangen, op te treden, en daarbij gevoegd een lijst van onderwerpen. Het hoofdbestuur heeft zich beijverd, meer dan vroeger, speciale onderwerpen van practischen aard aan de de partementen aan te bieden. Verschenen is bovendien het door de maat schappij uitgegeven boekje van den heer S. van Aken, leeraar in de gymnastiek aan het gymnasium te Rotterdam, getiteld Volksfees ten on volksoefeningen. Maatschappij tot Nut van 't algemeen. In de jongste algemeene vergadering werd, gelijk bekend is, met groote meerderheid van stemmen aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om aan hem op te dragen, de toepassing te bevorderen van het denkbeeld van hooger onderwijs buiten de universiteiten University Extensionen op de begrooting 1898—99 1000 uit te trekken als bijdrage in de kosten. Ter uitvoering van dit besluit roept thans hot hoofdbestuur de krachtige medewerking der departementen in, en het geeft tevens de noodige inlichtingen, tot bevordering van meer bekendheid met en belangstelling in deze ge wichtige zaak. 't Is thans meer dan 25 jaar geleden, dat Engeland en met name de hoogeschool van Cambridge een aanvang maakte met het geven van hooger onderwijs buiten de universiteiten. Men ging daarbij uit van de overtuiging, dat in onze democratische eeuw ook het hooger onderwijs hoe langer zoo meer bet deel moet worden, niet alleen van enkele bevoorrechten, maar van alle menschen van zekere ontwikke ling, die daaraan behoefte gevoelen. Aanvan kelijk werden in de beide universiteitssteden Cambridge en Oxford cursussen geopend, doch weldra kwam men tot het inzicht, dat, als langstellenden uit allerlei oorden van het land on allerlei kringen der maatschappij niet naar de boogeacholen kunnen komen, deze tot hen moeten gaan. Zoo werden ook in andere plaat- jen, allereerst in de fabrieksteden Manchester BEBfOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S te Utrecht: L. G. J. C. Landry; dr D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium B. Gong grijp, K. Later, allen te Utrecht; en is aan dr D. J. Janssen machtiging ver leend om, te gelijk met zijn ambt van leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht, dat van leeraar aan het gymnasium aldaar te bekleeden is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de gezond heidsleer, de geneeskundige politie en de ge rechtelijke geneeskunde, dr C. Eykman, direc teur van het laboratorium voor pathologie te Weltevreden (Batavia); is mr J. de Louter, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd tot onderwijzeres aan de rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, mej. H. D. J. Boersema, te Utrecht. UIT STAD EN PROVINCIE. Naai wij vernemen bestaat het vooruit zicht, dat de illuminatie bij de inhuldigings feesten alhier zich niet zal bepalen tot de beide feestterreinen, Markt en Molenwater. Ook eenige openbare gebouwen, o. a. de R. K. kerk, en particuliere woningen of winkels zullen worden verlicht. Voor genoemde kerk komt een groote gas- illuminatie met het in het Latijn gestelde opschriftGeeft den Keizer wat des Keizers en Gode wat Godes is. De in den nacht van Zondag op Maandag in de Lange Noordstraat alhier verwonde dienstbode is Maandagnamiddag uit de woning harer ouders, waar zij eerst verpleegd is, ver voerd naar het Gasthuis. Daar heeft zij dien avond eene operatie ondergaan. Haar toestand was heden ochtend vrij goed. Heden morgen arriveerde met de nacht boot Koningin Regentes te Vlissingen kroonprins van Griekenland, die, verwelkomd door de heeren Lehman, Grieksch consul-gene raal te Amsterdam en P. Smith, consulair agent te Vlissingen, met den aansluitenden trein, waarin te zijnen behoeve een Duitsch salonrijtuig geplaatst was, de reis naar Frank furt a/M. voortzette. In de Maandag te Nieuw- en St. Joos- land gehouden raadsvergadering werd o. a. besloten een subsidie van f 75 te verleenen aan de commissie tot het vieren van het in- huldigingsfeest. TeWolfaartsdijk besloot de gemeente raad Maandagavond jl. afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van de commissie tot viering van het kroningsfeest, om een tegemoetkoming uit de gemeentekas voor het schoolkinderfeest. Wel besloot de raad f 40 te bestemmen voor den aankoop van vlaggen, ten öienBte van de feestcommissie en van de ingezetenen, die vlaggen willen. Nog werden op de voordracht voor 2 zetters geplaatst de heeren P. Koeman (aftr.), D. Vleugel, G. Slab- bekoom (aftr.) en J. M. Parken. Te St. Phi lip sl and is Zaterdag een aan vallende ziekte lijdend persoon in een kreek verdronken. De man was ongehuwd en 53 jaar oud. Blijkens te Groede gedane waarnemin gen bedroeg de gevallen regen in Juli jl. 30,5 m.M., tegen 22,4 m.M. in Juli 1897. De wind was op 11 dagen N. W., 8 dagen N., 5 dagen Z. W., 5 dagen N. O., 1 dag O. en 1 dag W. De te 8 uren 's morgens waargenomen thermo meter Fahrenheit wees het hoogst den 18en, 67 graden, het laagst den 4en, 54 graden, ter wijl de barometerstand op dat uur het hoogst was den 5an, 771,5 m.M., en het laagst den 23sten 760 m.M. In de Maandag gehouden raadsvergade ring te S c h o o n d ij k e werden enkele posten van den hoofdei, omslag, hondenbelasting en schoolgeld oninbaar verklaard. De gemeente rekening over 1897 is voorloopig vastgesteld in ontvang op f 11.225.786, in uitgaaf op 10.268.15', alzoo met een batig saldo van f 957.63. Aan den rijksveldwachter te Waterlandkerkje werd eene gratificatie verleend van f 10 wegens buitengewone politiediensten gedurende de ziekte van den gemeen te-veldwachter; even eens aan de onderwijzers' A. Beerens en J. A. Bosdijk voor het geven van meerdere lesuren gedurende de vacature op school A gedurende twee maanden in evenredigheid van het aantal lessen ad f 23 33 en f 35. Aan de feestcommissie op het dorp wordt een subsidie verleend van f 150 en aan die op Sasput f 25, beide het bedrag uitmakende van de som, die aan de schoolfeesten ongeveer zal ten kosten worden gelegd. Op de voordracht tot benoeming van zetters worden geplaatst de aftredende heeren C. C. Scbijne, Abr. van Male, P. van Loopik en Abr de Hullu. Sedert twee jaren is de proef genomen om het aansteken en onderhouden der straat lantaarns aan te besteden; dit bevalt zoo slecht, dat burg. en weth. gemachtigd werden om daarvoor weder een vast persoon aan te stellen. Nog is bes'oten, om een portret van de KoniDgin aan te schaffen voor de gemeente kamer en, indien er ook geschikte in den han del zijn, ook dat van de Regentes. Nadat de begrooting voor 1899 was aange boden, werd de vergadering gesloten. De burgemeester van Tiel heeft aan de Tielsche bladen medegedeeld, dat hij gemach tigd is, Damens HH. MM. de Koninginnen te berichten, dat HH. MM. voornemens zijn op Zaterdag 13 Augustus a. s., een rijtoer makende door de Betuwe, ook door Tiel te komen. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon op zichters: J. v. d. Rotte, bij het voltooien der toegangswegen enz. behoorende tot de werken voor den bouw van eene brug bij IJmuiden J. Kerkhof, bij de wegen in Overijssel, en is de civiel-ingenieur F. E. van Hennekeler te Scheveningen benoemd tot tijdelijk adjunct ingenieur bij den algemeenen dienst van den waterstaat. De vee-uitvoer is in de afgeloopen maand van zeer groote beteekenis geweest. Langs het Belgische grensstation Esschen werden uit Nederland uitgevoerd 718 waggons vee, tegen 663 waggons in Juli 1897. De uitvoer betrof grootendeels beste kwaliteit slachtvee, te zamen 7186 stuks, met een aangegeven waarde van ruim f 656 000. Volgens het Hbl. is sedert eenige weken te Amsterdam een petroleum-oorlog uitgebro ken tusschen de American Petroleum-company en de concurreerende Pure Oil Co. De agent van eerstgenoemde Maatschappij laat thans petroleum aan de huizen uitventen tegen 9'/a cent de twee liter, dus tegen 43/< cent de liter. Er moeten te Amsterdam 1000 a 1500 petro leumventers zijn en bovendien een paar duizend winkeliers, die petroleum verkoopen. Die allen zien zich in hun brood bedreigd. Thans zijn we, schrijft het Hbld, nog in het tijdperk van den hevigen concurrentiestrijd en de ongelukkige tusschenpersonen en persoon tjes worden er de slachtoffers van later waarschijnlijk het publiek „Het publiek" als de concurrenten tot over eenstemming komen of als een van beiden den strijd opgeeft. Men kan zich voor die komende dagen enkel wapenen door het gas zoo goedkoop mogelijk te maken en door de muntgasmeters. Men is by goedkoop gas ten minste niet aan de hei denen overgeleverd. De in hun broodwinning benadeelden hielden Maandagavond een vergadering, waar weinig bemoedigende mededeelingen werden gedaan. Zaterdag is van den kotter Johanna Maria, te Delfahaven binnen van de haring- visscherij, een dertienjarige jongen overboord gevallen, die later levenloos is opgehaald. - Woensdag is van het Scheveningsche visschersvaartuig Johanna Wilhelmina, in volle zee, een twaalfjarige jongen, over boord ge vallen en verdronken. Te Amsterdam ver maakten zich Zondag namiddag vier jongens door, in een roeibootje gezeten, te hobbelen. Eensklaps sloeg het bootje om en geraakten alle vier de roeiers te watJr. Drie werden gered, doch een verdronk. In dezelfde stad viel Maandag ochtend een I7jarige knaap bij 't uitlaten zijner duiven vanaf het duivenplat iwam met het hoofd terecht op de punten van een hout hek, dat op de binnenplaats stond. In deerniswaardigen toestand werd bij naar Gasthuis gebracht. Te Nijmegen viel een 74jarige ongehuwde man van de trap zijner woning. Hij bleef op de plaats dood. Het bericht, als zou onder de typografen te Haarlem een beweging op touw gezet wor den tegen de firma Enschedé, wordt weder tegengesproken. Te Heerenveen is Zaterdagavond een zonderling verschijnsel waargenomen. Bij een niet zwaar onweer vertoonden zich op een gedeelte van een gracht zwermen kleine mug gen, die enkele woningen bij duizendtallen binnendrongen. Ze waren zóo talrijk, dat ze op sommige punten wriemelende hoopen vorm den. Den volgenden morgen werden de insecten, die in den nacht voor 't meerendeel gestorven waren, bij massa's uit de aangetaste woningen verwijderd. Onder Aalten hebben inbrekers van de drukte, die de landbouwers wegens den rogge- oog8t bezighoudt, brutaal gebruik gemaakt door bij eenigen hunner op klaarlichten dag in te breken. Bij twee werden gouden en zilveren voorwerpen vermist en geld. De daders zijn nog zoek. - Maandag ochtend is door de marechaus sees van Ilorst gevankelijk naar Roermond overgebracht een zekere S., die bij een twist op zijn stiefdochter geschoten en haar in den arm verwond heeft. - Te Ginneken is Zaterdagavond een kleer makerij tot den grond afgebrand. Bijna niets werd gered. Op het gehucht 't Broek, ge meente Horst, is tengevolge van hooibroei een hofstede afgebrand. Niets kon gered worden. Te Bennekom is de woning van een Bteen- kolenhandelaar met al wat er in was, ook een voorraad rogge, door brand vernield. Alleen het vee kon men redden. Een kostganger van den handelaar gelukte het slechts met moeite door het dak te ontvluchten, waar bij hij ernstige brandwonden aan gelaat en handen bekwam. Alles was verzekerd. Zater dag sloeg te Appelscha de bliksem in een hoogen olm en in een daarnaast staand huis. Daar sloegen drie ruiten stuk en verbrandde een gordijn voor het raam. De vrouw en een jongen, in de kamer gezeten met nog een zes tal huisgenooten, sloegen tegen den vloer. Vlak voor het raam stond een wieg, waarin eene kleine sliep. Niemand bekwam echter eeif'g letsel. De vlammen breidden zich niet verdei uit. Men herinnert zich hoe voor ongeveer vijf weken op de Schel le bij Burghteen bootje omsloeg, waarbij vele personen het leven ver loren. Eerst nu is het laatste lijk bij Antwer pen opgehaald. In het Fransche plaatsje Niort is een ge schiedenis voorgevallen, die veel overeenkomst ft met de historie van Willem Tell. In bedoeld garnisoen kwam het 137e regiment infanterie terug van de manoeuvres. Toen het vaandel naar het huis van den kolonel werd gebracht, groette iedereen het ding, d. or den hoed af te nemen. Eéa voorbijganger veroor loofde zich de weelde, bij ongeluk niet het vaandel te groeten. Dadelijk werd hij omriogd, moest hij schimpscheuten hooreo, wou meu hem te lijf. hij kon te nauwernood het hand tastelijk militairisme ontvluchten 1 Te Dieppe is het oudemannenhuis ver brand. De 150 verpleegden werden allen gered. De schade bedraagt 400.000 francs. Een soldaat, die te Rijssel op wacht stond bij de moestuintjes van gehuwde mili tairen, om stroopers op een afstand te houden, werd lastig gevallen door kinderen. Toen zij, ondanks herhaalde waarschuwing, niet ophiel den, schoot hij, om hen verschrikt te maken, zijn karabijn af. Ongelukkigei wijze bleek deze ;eladen met een scherpe patroon, en de kogel raakte een jongmensch, dat op eenigen afstand liep te wandelen. Hij werddoodelijkgetroffen.. In bet Fransche dorpje Tayac heelt een vrouw door onvoorzichtig omgaan met licht een bus met spiritus doen ontploffen. Zij en twee andere vrouwen kregen zoo zware brand wonden, dat alle drie na eenige uren overleden. - Het Hoogerbuis heeft met 155 tegen 45 stemmen besloten in de vaccine-kwestie toe te iven. In verband met deze zaak heeft het Royal College of Surgeons of Engeland nog eens herhaald, wat het in 1893 ter kennisse bracht van de koninklijke commissie tot onderzoek der vaccinatie. Het komt voornamelijk hierop neer: Wij zijn van oordeel, dat de bewijzen voor de levenreddende macht der vaccinatie over stelpend zijn, en gelooven, steunende op even krachtige bewijzen, dat de gevaren aan de kunstbewerking verbonden, bij behoorlijke verrichting, allerminiemst zijn. „De ondervinding heeft ons geleerd, dat vaccinatie, ook waar zij niet geheel voor de pokken vrijwaart, dat zij niet alleen de Bterfte aanzienlijk vermindert, maar ook het veelvuldig voorkomen van blindheid, mismaking en andere ernstige gevolgen vermindert. „Wij zouden het dus als eene nationale ramp beschouwen, zoo er in de bestaande wet eenige verandering werd gemaakt, die aan het ver plichtende karakter een einde maakte. Bovendien zijn wij vast overtuigd, dat re- vaccinatie ook nog een voorbehoedmiddel is en algemeen toegepast behoorde te worden." Dezer dagen heeft een duivenvlucht plaats vau Dover naar Keulen, Dusseldorf enz. Er zijn daartoe 1000 duiven overgezonden. George Ebers, de beroemde romanschry ver, die zjjn stof vooral ontleende aan de Egyptische oudheid, is overleden. Hij was 61 jaar. Zondag is de Rijnstreek alweer geteisterd door zwaar onweer; vooral in de buurt van Keulen heeft de hagel groote schade aange richt aan de vensterruiten. Aan den hagelslag gingen eenige rukwinden vooraf, welke in de buitenwijk Poll den toren deden invallen, juist op de kerk, die natuurlijk eveneens werd ver steld. Ook is een danszaal ingestort en een omnibus omgewaaid. Nog stortte het dak eener woning in, waarbij een vrouw met haar twee kinderen zwaar gekwetst werden. TeB*yenthal geraakte een geheel gezin onder de puinhoopen der instortende onderwijzerswoning. In laatstgenoemde plaats is, blijkens de jongste berichten, nog meer schade aangericht. Het hoofdgebouw eeuer machinefabriek is in gestort, waardoor de machines vernield werden. Vele personen werden zwaar gekwetst, o. a. de deelnemers aan een begrafenis. In een ander dorp in de buurt is het station een puinhoop geworden, weer elders staat een kerk op het instorten. De Rijn voerde veel hout van vernielde gebouwen enz. af. - Een merkwaardige verordening is in Lubeck uitgevaardigd. Het is op een boete vau 30 M. verboden aan rondzwervende bede laars eenige giften uit te reiken. Uitgezonderd is het verschaffen van voedsel of kleeding, ter voorziening in de oogenblikkelijke behoefte, mitB de mogelijkheid schijnt uitgesloten, dat de gift in geld of sterken drank wordt omgezet. Een groot spoorwegongeluk heeft op den Oo8tenrijk8chen Frans Josephbaan plaats gehad. Zondagochtend bleef een sneltrein, door het onklaar worden van de locomotief, op den weg staan, toen de daarop volgende express-trein Weenen—Praag met volle vaart op den stil- staandeu trein inreed. Dit ongeluk was te wijten aan den machinist van den expresse- trein, die veel te hard moet hebben gereden en geen acht gaf op de knalsigDalen, welke door den machinist van den eersten trein tot waar schuwing op de rails waren gelegd. De man, die dus de verantwoordelijkheid voor het ongeluk droeg, werd zwaar gekwetst evenals zes passagiers. Verder telde men 25 licht gekwetsten. In een Hongaarsch stadje heeft een lid van een reizend tooneelgezelschap bij opendoek zijn vrouw doodgestoken. Ijverzucht was de aanleiding tot deze daad. Te Upsala heeft men sedert 160 jaar een regenmeter, die nu 60 jaar geleden voor Juli het hoogst bekende cijfer, 168 m.M. gaf. Dit jaar steeg het cijfer echter tot 200, bijeen gemiddeld van 67 m.M. In een artikel in de Vita Internazionale vestigt Lombro80 er de aandacht op, dat Italië niet lang geleden uitnemende vertegen woordigers der wetenschap uit den vreemde tot zich trok, maar de laatste jaren z^jn eigen wetenschappelijke mannen het land ziet verlaten.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1