BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN FEUILLETON. Te wandelende Jood. de staking der timmerlieden, werd medegedeeld dat gestaakt ia bij 80 aannemers, aan 87 bur gerwinkels en bij 79 bouwondernemers, eigen bouwers. Het getal der stakende timmerlieden bedraagt 1643, met 3127 kinderen. 20 patroons Lebben toegegeven. Verschillende sprekers zetten de redenen tot de staking uiteen, waarop de volgende motie door de vergadering werd aangenomen: „Do openbare meeting, uitgeschreven door bet Nat. Arb. Secretariaat, gehoord de uiteenzetting van de staking der timmerlieden, besluit het Nat. Arb. Sec. te steunen in zijn pogen om de stakers financieel te helpen, en hun de over winning te doen geworden." Na afloop der meetdag gingen de vergaderden kalm naar huis. Te Wezep is de 13-jarige dochter van een molenaar door het zolderluik (4 meter hoog) beneden in den molen gevallen op een met steen bevloerde grond. Bewusteloos en met een geopende hoofdwond werd zij door haar moeder gevonden. De te hulp geroepen arts consta teerde hersenschudding. De te Appingadam thuis behoorende stuurman op de Eoogezand I, is, op reis van Fernambuco naar Hamburg, in de Spaansche Zee overboord geslagen en verdronken. Het U. D. verhaalt het volgende als een staaltje van zwanenvernuft. Bijna geregeld iederen morgen tusschen 6 en 7 uur kan men van deze eigenschap der zwanen getuige zijD, wanneer men zich nabij het Diaconessenhuis op de Ündegracht te Utrecht bevindt. Heel parmantig kuieren deze dieren over de straat, gaan de Pelmolensteeg in en tikken met hun snavel aan de deuren of kozijnen der lage huis jes aldaar en ontvangen alsdan geregeld hun ontbijt. Donderdag morgen was dit weer het geval. Een jongen, die er met genoegen naar had staan kijken, doch wien het blijkbaar te lang duurde, gaf de dieren te kennen dat ze in deze hun arbeid maar moesten staken en met hem medegaan. Dit werd onmiddellijk opgevolgd, nadat hij zijn geopende hand aan hen voorhield en van de straat in hun natuur lijk element terugbracht. Drie wielrijders uit Leeuwarden, Donder dagavond op een quadruplet van Franeker huiswaarts keerende, zijn door de duisternis misleid in volle vaart tegen het hek van een brug op den Hariinger straatweg gereden. Een der wielrijders bekwam door den val verwon dingen aan het hoofd en een gebroken arm, de beide overigen, hoewel bewusteloos, ontvingen geene noemenswaardig lichamelijk letsel. Te Joure is Vrijdag middag brand ont staan in een zeepziederij. Onmiddellijk sloegen de vlammen het dak uit en stond het gebouw in een oogenblik in laaie. Eene bergplaats van onbewerkte tabak, benevens een entrepot van gedistilleerd, stonden in de onmiddellijke nabij heid. Door de krachtige werking van twee spuiten bleef de brand gelukkig tot de zeep ziederij beperkt en werd alleen wat schade toe gebracht aan de genoemde bergplaatsen. Te Heesch bij Osch is een boerenhofstede totaal verbrand. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Niets is verzekerd. In den ParregasterpoXder (Fr.) is ook een hoeve afge brand, ten gevolge van hooibroei. Het ver brandde was beneden de waarde geassureerd. Te Meppel is een driejarig knaapje onop gemerkt in de waterleiding geraakt, door den snellen stroom medegeBleurd en verdronken. Het werd levenloos, op het schut liggende, teruggevonden. Door te zware belasting is het magazijn waar de tooneeldecoraties en de costumes van den Brusselschen Muntschouwburg worden ge borgen, ingestort. De schade valt nogal mede. Een Antwerpenaar, die ongenoegen met zijn vrouw had en te Brussel ging wonen, heeft zijn wederhelft daar doen overkomen en haar in zijn woning met vijf revolverschoten gedood. De moordenaar werd onmiddellijk aangehouden. Het meisje, dat door de hulp harer zuster uit de gevangenis te Brussel ontsnapte, zal door de Engelsche justitie worden uitgeleverd. Het Hoogerhuis heeft met een meerder heid van twee stemmen art. 2 der nieuwe vaccinewet verworpen, zoodat de verplichte vaccinatie blijft behouden. Dr Aveling, de bekende Engelsche schrij ver, die lange jaren met Eleonore Marx leefde, is in den ouderdom van 74 jaar overleden. Dezer dagen is te Londen een diefstal gepleegd in een juwelierswinkel in Holborn, onder zeer bijzondere omstandigheden. Er was namelijk verleden week al tweema len een poging tot inbraak gepleegd in dien zelfden winkel. De politie en de eigenaar namen buitenge wone voorzorgen. Er stond een politie agent op post bij het huis, dat ook nog van den overkant af werd bewaakt, en de juwelier sliep boven den winkel. Maar ondanks al die voorzorgen wisten de dieven er binnen te komen en voor een bedrag van f 4800 te stelen. Bij Lancut in Galieië overreed Dinsdag ochtend een sneltrein een boerenwagen, waar op vijf vrouwen en twee mannen zaten. Een vrouw bleef op de plek doodtwee andere en een man bezweken, terwijl zij naar het ziekenhuis werden gebracht, de overige zijn ook ernstig gekwetst. Met den trein zelf gebeurde niets. De wegwachter had verzuimd de hekken te sluiten. Terwijl dezer dagen de brandweer te Munchen naar een brand in de Lansbergerstrasse reed, sprongen in een huis op de vierde ver dieping in die straat drie jonge decoratieschil ders op het kozijn, verloren het evenwicht en vielen op straat. Twee waren op slag dood, de derde werd zwaar gekwetst. Tengevolge van het gebruik van vergif tige paddestoelen is in een dorp bij Breslau een geheel gezin ziek geworden. De vader met twee dochters verkeerden in zulk een zorg- wekkenden toestand, dat zij naar de kliniek te Breslau vervoerd moesten worden, waar een der dochters reeds overleden is. Uit dezelfde oorzaak is te Peine, eveneens bij Breslau, het gezin van een smid ongesteld geworden. De smid, zijn dochter en een vriendin van deze liggen op sterven. Te Weenen is een groot scheikundig con gres gehouden. In de laatste zitting werden mededeelingen gedaan over de vervaardiging van eiwit, langs kunstmatigen weg. Dr Liliefeld heeft deze uitvinding met proeven toegelicht. De omwenteling in de maatschappij zou vol komen zijn als het waar blijkt, dat voedsel langs dezen weg te vervaardigen is en men de planten en dieren kan missen bij onze voeding. De straatgevechten tusschen de negers en de blanken te New-York houden aan. Er zijn reeds eenige dooden gevallen. Van Wijck, de mayor van New-York, heeft in de badplaats Freeport drie jonge meisjes, die op het punt stonden te verdrinken, het leven gered. Deze heldendaad heeft vooral te New-York een groote ontroering gewekt en zal op een feestelijken intocht uitloopen. Een geweldig onweder heeft boven Phi ladelphia gewoed. De City Hall werd 13 maal door den bliksem getroffen. In enkele uren viel er 5 duim water. In de buurt der stad staat alles onder water. Vele menschen zijn verdronken. Er zijn weer nieuwe vindplaatsen van diamant ontdekt in de streek ten Noorden van het Magalies-gebergte. (Transvaal.) Verkoopingen enz. Door den kerkeraad der Gereformeerde kerk van Vrouwepolder werd Vrijdag aanbesteed het bouwen eener pastorie met bij- levering van alle noodige materialen. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren J. Lampertadf5074; A. Pagter, Grijpskerke, ad f 4789; L.Pieterse ad f4700 J. Willemse, Vlis- singen, ad f 4619 J. Hanewinkel,idem, ad f 4619; C. van Beers, Vlissingen, ad f 4613P. van Beers, idem, ad f 4520; J. Loois, idem, ad f 4500G. H. Vertregt ad f 4490H. P. van de Ree Zoon ad f 4448; A. Barentsen ad f4463; 0. Slabber ad f 4450H. J. Keulemans ad f 4440J. J. Krijger, Vlissingen, ad f 4400 G. Jobse, Serooskerke, ad f 4310J. Lampers, Oostkapelle, ad f 4234; P. Kasteleijn, Oost Souburg, ad f 4199; L. Francke, Oostkapelle, ad f 4150 en W. Dekker, Veere, ad f 4080. De inschrijvers, bij wier namen geen woon plaats is genoemd, wonen te Middelburg. Hansweert. Door een Belgische sleepboot werd alhier op sleeptouw binnengebracht de Nederlandsche houten tjalk Emanuelschipper Th. van den Heuvel, geladen met lijnzaad van Antwerpen, met bestemming naar Koog a/d. Zaan. Genoemd tjalkschip heeft te Bath aan den grond gezeten. Amsterdam. Het centraalcomité voor de inhuldigingsfeesten heeft, wegens gebrek aan deelneming, afgezien van de versiering der stadsgrachten door schepen van elders. Ook de lichtstoet vervalt. Met betrekking tot de timmerliedenbeweging is heden weinig te vermelden. Eene gehouden vergadering was huishoudelijk en daaruit werd medegedeeld, dat de werkstakers in het Van Lennepkwartier 70 pet. de overige 40 a 50 pet. van hun loon uit de weerstandskas ont vangen. In het geheel hebben 28 patroons de eischen der werklieden ingewilligd. Het getal der werkstakers is echter nog 1673. Maandag om 2 uur wordt een vergadering gehouden in D'Geelvink met vrouwen. Daar treedt als spreekster op mevrouw Sehook- Haver. Er loopen geruchten dat gepoogd wordt eene werkstaking te doen uitbreken onder de schilders en behangers. In eene heden gehouden algemeene verga dering van de Maxwell Land Grant company bracht de heer mr S. van Houten een kort verslag uit over zijn bevindingen in Amerika, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de voor uitzichten omtrent de ontwikkeling der bezit tingen gunstiger zgn dan zij eenigen tijd zijn geweest. Madrid. In den ministerraad bracht Sagasta verslag uit van de bespreking met de partij hoofden. De ministerraad vernam uit een telegram van generaal Torral den eüendigen toestand der door ziekten gedecimeerde troepen. VergaderingenConcerten enz. Middelburg. Donderd. 11 Aug. Zomerconcert. Schutters hof VU n. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Zondag 7 Augustus. Tooneelvoorstelling Schouwburgtent- Van Lier 8 u. Café-chantant in deKoffiehuizen-Groene- wegen, St. Joris en Een dracht. Spectacle var 14 Schuttershof 8 u. Matinée 2 u. Vlissingen. Zondag 7 Aug. en v. d. Concert Wiener - Damen Orchester. Grand- Hotel 8 u. Zondag 7 Aug. MatinéeGrmid-Hótel2lUu. W o e n s d. 10 Aug. Concert Grand-Hotel 8 n. erkoopingen en Verpachtingen in Zeelair Ostujc- Pi ast*. Voorwerpen. Infona&t'ë 10 Aug. N.&St Jooa .Bouwland (verp.), Tak- 10 Arnfrauiden, Hu:a, Verhuist. 11 Middelburg, Hnis. Verhuist. 1 p Middelburg, Verp. Land polder Tak. Walcheren. 12 Zierikzee, Schelpd. vi68clia-rij Vkch.-best. (verp.) 15 Tholen, Pontveer, (verp.) Secretary. 17 Vlissingen, Koffiehn'a, Marit Tak 18 Middelbnrg, Verp. Bouwl. enz Geraeenteb. 25 Middtlburg, B uizen, Wisb-iom Verity en. 26 Aagtekerke, Hofstede, Huvers. - Sept. Tholen, Hofstede, Maris Jr. de plaatsen geloot was en de partijen nog hunne laatste wilsbeschikkingen gezegd hadden, gaf ik het teeken. Bij het eerste schot viel de markies, om nooit meer óp te staan Ziedaar op mijn soldatenwoord de volle waar heid." Hij hield angstig op. Er volgde een van die langdurige, drukkende stilten, waarin over bet lot van menschen be slist wordt. „Het geheim, dat ik u niet wilde zeggeD, mijnheer"hernam de baron met grooten weemoed, „dat hebt gij ontlokt aan den eenigen getuige van die ontmoetingik smeek u het te vergeten, de rust van haar, aan wie ik mijn naam gegeven heb, hangt er van af. Ik heb een afschuwelijk onheil van haar af gewend Zij weet dat ik leef ik heb haar weer gezienzij koestert de dwaze hoop, dat wij nog eenmaal aan elkaar zullen kunnen toebehoorenzij heeft mij weer laten vertrekken, haar droefheid overwinnende, vertrouwende op mijn woord, wetende dat ik ver van haar toch over haar waak en zij heeft beloofd te zullen leven en sterk te zijn, in afwachting van 'een gelukkiger tijd, waarop ik in mijn vaderland kan terugkeeren met opgeheven hoofde, gelijk het een goeden dienaar betaamt Het kwam mij voor dat hij wankelde, maar dat duurde slechts kort en hij ging voort „Wat ik u bidden mag, mijnheer, neem spoedig een besluit en wat gij ook beveelt, Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indi Marseille LloycCf. 9 Aug. 6.30 's avonds. *)Brindisi (Eng. dienst) 12 Aug. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 12 Aug. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 13 Aug. 5.45's morgens. Genua (Nederl.) 16 Aug. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 19 Aug. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 19 Aug. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dst.)22 Aug. 1.05 's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. P a d a n g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over B r i n d i s i Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille on per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname via St Na- zaire8 Aug, 5.45 's morgens. Suriname via Sout hampton 9 Aug. 5.45 'a morgens Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vry- dag 10.15 'e avonds. Suriname via Amsterdam Don laatsten en 14en elke maand 6.30 's av TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Maandag 8 Aug. Middelburg. Verbouwen enz. winkelhuis. Aanwijzing 27 Juli 6 u. Inlichtingen Korte Delft F no 24 en 25. Dinsdag 16 Aug. Middelburg. Raadhuis. Herstellen kaai muren, verf- en teerwerk enz. Aanwijzing 12 Aug. Inlichtingen gemeente-bouwmeester. Zaterdag 20 Aug. Walzoorden. Logement van J. F. Adri- aansens. Verdedigingswerken waterkeering van het waterschap Walzoorden. Begrooting f 6807. Aanwijzing 13 en 16 Aug. Vrijdag 26 Aug. Za am slag. Logement van G. de Visser. Maken keibestrating. Begrooting f 13.986. Aan wijzing op den dag der besteding. Algemeen Overzicht. Het gunstige vooruitzicht, dat het spoedig vrede zou worden is verdwenen. Wij hadden al vernomen dat de wapenstilstand heden zou aanvangen en nu blijkt dat men een heelen stap achteruit is. Geheel onverklaarbaar is dat niet, na de in ons vorig nummer vermelde berichten over den toestand van het leger voor Santiago, dat in eens Cuba moet verlaten. Wie kalm nadenkt, zal moeten toegeven, dat deze tegenslag voor de Amerikanen, de kansen niet kan keeren. Maar 't is een kostelijk argument voor die Spanjaarden, die van geen vrede willen hooren en een oorlog tot het uiterste verlangen. Die partij (men weet uit het telegram in ons vorig nummer, dat Romero Robledoertoe behoort) gevoelt zich natuurlijk gesterkt, nu de Amerikanen te land eigenlijk niets gevorderd zijn. Op Cuba hadden zij Zuid-Oostelijke pro vincies, maar deze moeten zij verlaten op Porto-Rico hebben zjj de hoofdstad niet, en op de Philippijnen is de hoofdstad evenmin veroverd en staat men tegen den door de Amerikanen ontketenden Aguinaldo. Het oorlogsterrein is dus oorlogsterrein ge bleven, en men blijft daar kampen. Op Cuba tegen de ziekte. Volgens het jongste oflicieele bericht waren er Woensdag 3778 zie ken, voor 2/3 koortslijders. De inscheping der troepen vangt reeds heden aan; Santiago blijft evenwel door generaal Wood bezet. vergeet niet dat het de bedelaar van zooeven is, dien gij uitlevert. Zij moet mij altijd blijven verwachten Daar is mijn verban ning ten einde, daar zijn zij voorbij, dielijdens- dagen zonder haar, die koude nachtwaken vol folterende gedachten, die verguizing der men schen, die ik voel en verdraag, in de hoop op den dageraad dat alles valt daar weg bij haar, in dat kleine Clermont, dat onze brui loft zag. En de trotsche man barstte in tranen uit. „Waarom heb ik het lot van Ney niet mogen deelen!" Hij zakte ineen. Hij, die nooit verbleekt was bij de aanvallen der ruiterij, die sterk en kalm gebleven was bij de vreeselijkste terug tochten, lag nu uitgestrekt op een stoel, met slaphangende armen, zijn forsche gestalte in eengezonken, zijn borst hijgende onder het snikken, zijn oogen badende in de tranen, onsamenhangende woorden stamelende, die hem een deel van zgn leven schenen te kosten. De graaf was naar het raam gegaan en had het langzaam geopend. Het was nu geheel donker, een mooie No- vember-avond, met sterren en een zacht maan licht, dat een zilver schijnsel wierp op de takken der boomen, op het gras der perken, op de dorre ranken der wijngaarden die, door heggen afgezet, terrasgewijze afdaalden naar de rieten daken van Gencourt, dat beneden in de vallei in den nevel lag. Naar den kolonel toegaande, en hem de hand toestekende zei de heer De Tarcy: Op Porto-Rico wordt nog een ernstig verzet verwacht, daar de Spanjaarden er goede ver sterkingen innemen, o. a. op heuvels, welke door de vloot onder vuur werden genomen. Een telegram uit Madrid evenwel meldt, dat de Amerikanen zich meester maakten van don vuurtoren te Cabeza de San Juan. Deze naam, zou doen vermoeden, dat men dus tot vlak bij de hoofdstad genaderd is. Maar men springt, vooral in de Spaansche kolonies, zoo zonderling om mot de namen, dat men nooit kan afgaan op een schijnbare overeenstemming. Uit alles blijkt echter, dat de bezetting van Porto-Rico niet zoo'n gemakkelijke taak is en dat de troepen or meer dan eeu militaire wandeling bobben te maken. Gelukkig dat t.en minste een gedeelte der Spaansche staatslieden zich door dit alles niet van de wijs laat brengen en niet gelooft dat er nog iets te winnen valt. Terwijl Romero Robledo voor de voortzetting van den strijd is, komt Martinez Campos daar tegen op. Er moet vrede worden gesloten, nu de oorlog zooveel onheilen medebrengt. De toestand is hoogst ernstig en niemand kan daarin veran dering brengen, noch de tegenwoordige, noch een andere regeering. De vredesvoorstellen van Amerika af te wijzen, ware dwaasheid. Hij verklaarde er zich verder voor dat de liberalen aan het bewind bleven, zij het ook met andore mannen. Ook Silvela is voor den vrede. Maar deze wil trachten Porto-Rico te behouden, een eisch welke natuurlijk gelijk staat met de afwijzing van de Amerikaansche voorwaarden. Hij was het echter met Sagasta eens, dat de Cortes moeten worden saamgeroepen voor de goedkeuring van de vredesvoorwaarden. Eindelijk is ook generaal Azcarragua, het hoofd van het vorige kabinet, over den toe stand geraadpleegd. Deze meende, dat de vraag vrede of oorlog moet al hangen van de middelen waarover men beschikt. Kan men den strijd voortzetten, dan moet dat geschieden, kan dat niet, dan moet men vrede sluiten. Men zal moeten erkennen, dat dit standpunt voor een generaal nog al practisch is. En wat zou de wereld voor een boel bloedvergieten worden bewaard, als men altgd zoo practisch was, en eerst eens goed overwoog of men wel kan strijden En nog beter ware het als men zjjn krachten naging voor men conflicten in het leven riep l Maar deze ontstaan gewoonlijk voor men er aan denkt. Zoo is op dit oogenblik de Amerikaansche regeering weer bezig met een zaakje, dat tot veel geschrijf aanleiding zal geven. Mc Kinley heeft, volgens de Herald, besloten om de Pagopagohaven op Samoa, die in 1878 aan de Vereenigde Staten is afgestaan, te ge bruiken om er een kolenstation voor de marine op te richten. Dit besluit werpt de politiek van Cleveland omver en geeft aan Duitschland te kennen dat Amerika niet van zins is om zgn rechten in de Zuidzee prijs te geven. De regeering voltooide reeds de voorberei ding van het zenden van grooten kolenvoor- raden naar Samoa. Van hoogstgeplaatste zijde wordt verklaard dat de regeering het van pas acht om op deze wijze voorbereid te zgn met het oog op de mogelijkheid van verwikkelingen. De hier bedoelde mogelijkheid is volgens pessimisten zelfs zeer groot. Te Londen loopen onrustbarende geruchten over een toenemende spanning met Rusland. Men gaat zelfs zoover daarin de oorzaak te zoeken van de reis der prinses van Wales naar Kopenhagen. Gelijk men weet, is de prinses in allerijl naar haar vaderland vertrokken. Men leidde daaruit af dat haar moeder ziek was, maar dat bleek onwaar. De 81jarige vorstin reed dagelijks uit, zoodat het zeker niet noo- dig was, dat haar kinderen vliegensvlug naar haar toekwamen. Maar nu vertelt men dat de reis der prinses ten doel had met haar zuster, de moeder van don Czaar, overleg te plegen en te trachten de moeielijkheden uit den weg te ruimen. Van welken aard die verwikkelingen zijn is niet precies bekend. Natuurlijk betreft het China en de spoorwegconcesaies. Maar wat den toestand in eens zou doen omkeeren, is niet bekend. „Welaan, mijnheer, gij zijt vrij Er zgn nog andere wetten, dan die welke de menschen maken het is mgn hoogste plicht en grootste eer die na te leven En de drie mannen, die elkaar genaderd waren, omhelsden elkaar. Terwijl de balling vluchtte door de verlaten velden, begaven wij ons weer naar de herberg waar het gedrang, dat toegenomen was door de heele stadsbevolking, die, ongeduldig, woelig en opgewonden, het einde van het avontuur afwachtte. Vooraan stonden Letumé Dizanbourg, de koster en Poileux en al de groote kiezers, die zich te nauwernood door de gendarmes lieten weerhouden, terwijl dezen niet meer wisten wat zij zeggen moesten en hun geduld uitgeput raakte. Toen men den onderprefect alleen zag aan komen met oom en my ging er een rilling door de dichte rgen en uit den geheelendrom steeg éen rauwe, gebiedende, leelijke kreet op „Waar is de bedelaar De heer De Tarcy trad naar voren, onbe vreesd voor de woedende menigte, en met een voornaamheid, die ik nooit zal vergeten, met een glimlach op de lippen, waarin zoowel minachting als spot lag, sprak hy met een luide, schelle stem „Mijne vrienden, gy hadt geljjk. Het was de ft andelende Jood t" En zij geloofden het. EINDE. 5. Uit het Fransch. VAN VIRGIJLE JOSZ. - „Indien ik," zcide de heer De Tarcy de bcleediging van den heiligen naam des konings ter zijde stellende, er in toestemde, om mij niet te herinneren dat gij den man zijt, dien ik met éen woord aan het executie-peleton kan overleveren, zou ik het incognito, dat door het vreeselijke vonnis bijna onschendbaar gemaakt wordt, niet meer eerbiedigenwant ik heb voor mg De baron staarde hem verschrikt aan, bet klamme zweet liep hem langs de slapen en door een vreeselijke angst gefolterd, mompelde hij „Pas op, mijnheer, wat gy daar zeggen wildet". De ander ging kalm voort: „Den moorde naar van den markies d'Angilliers". „Ongelukkige De heer De Tarcy was opgestaan, maar oom sprong tusschen de beide mannen in en riep uit: „De heer d'Angilliers is in een duel ge vallen". „In een duel zonder getuigen". „In een eerlijk duel, in een tweegevecht (lat ik zelf geregeld heb en dat gevoerd is volgens de onomstootelijke regelen der eer. Ik, Reny Vibert verzeker het u". De kolonel viel hem in de rede„Ziet gij dan niet dat men u met mij zal gevangen nemen?" „Wat kan mij dat schelen! Wij hebben ons gedragen als officieren van onzen tijd, dat moet men weten, ik zal alles vertellen al moet ik mijn openhartigheid misschien duur betalen. Dus, mijnheer de graaf: op zekeren avond liep ik door het hooge hout van Froid- mont, en werd door den kolonel in dit gewaad aangesproken. Hij maakte zich bekend, ver telde mij dat hij al sedert eenige dagen in bet bosch ronddoolde en verzocht mij hem terstond op eenigen afstand te volgen en pas toe te schieten op zijn geroep. Zoo liepen wij den weg naar Boulincourt, den weg des Plaideurs af, en ook den Hermesweg, waar hij een jager tegenkwam, met wien hij even sprak en toen riep hij mg. Hij bad gesproken met den heer d'Angilliers en beiden hadden besloten om terstond te vechten, het aan mij overlatend om het tweegevecht in alle bijzonderheden te regelen, onder de uitdrukkelijke, plechtige voor waarde, die door beide partijen aangenomen werd, dat er een onbepaald aantal kogels zouden worden gewisseld, tot dat een der beide tegenstanders gevallen was. Ik koos den kruis weg van La Croix-Grand-Jean, waar wij vlak bij waren, stak gauw palen in den grond, kwam de pistolen van den kolonel laden, die de markies goedgekeurd bad, en toen er om

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2