MIDDELBURGSCHE COURANT. N0. 184, 1898. Maandag 8 Augustus. Verschillende Berichten. 141s Jaargang, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Teestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/ Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 6 Ang. 8 u. vm. 69 gr. 12 u 74 gr., uv. 4 u. 71 gr. P. Verw. Z. W. wind reg. weer. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Gobcorto- dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratif aan het bureau te bekomen. Agenten^ Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te GoesA. C. Bolldyt, firma Wed. de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 6 Augustus. A T J E H. Het Hbld ontving het volgende telegram uit Batavia In nacht 5 dezer is een sterke macht van Oemar, die westwaarts van land uit marcheerde, bij Barah aangevallen door colonne uit Segli. Vijand verloor 5 man. Onder Oemars persoonlijke leiding zijn zjjne manschappen weer bij Grong- greng verzameld. Heden vertrekt een bataljon daarheen. Iemand, die een paniek bij het 2 reserve bataljon tijdens den terugmarsch van Garot naar Segli medemaakte, beschrijft haar in de Preangerbode volgenderwijze „Het 2. res.-bat. keerde dienzelfden avond terug naar het bivak, doch was nauwelijks een goed half uur op weg, of het kreeg vuur uit een vijandelijke kampong. Wij het 2. reserve bataljon bevonden ons toen op een pad van 1 meter breedteaan de eene zijde hadden wij de kali, aan de andere zijde de vijandelijke kampong. De sergeant bolast met den spits, kreeg drie schoten en werd buiten gevecht gesteld. Drie kettingjongens en 2 jongens van officieren sneuvelden. Het halve bataljon zat in de rivier. De 1300 kettingjongens, die de dooden en gewonden, dien dag bekomen, droegen, gooi den de gewonden in de rivier en deserteerden. Het was een onbeschrijfelijke paniek. Het gegil der Atjehers en het snelvuur van ons in den nacht deed hen als razenden alle kanten uitvluchten. De vijand trok eindelijk af. Een compagnie was afgedwaald, en acht geweren waren zoek. Men vond deze later in de rivier terug. Van verder gaan was geen sprakewij keer den naar Garoet terug, waar wij in hinderlaag gingen liggen tot de dag aanbrak. Na een zware marsch kwam ons bataljon 's middags ongeveer 1 uur weer te Segli terug, doodmoe en ontredderd. Gewond waren 2 Eur. onder officieren en 9 minderen, waarvan 1 onderweg stierf, 1 Europeesch onderofficier was ge sneuveld. De man, die onderweg stierf, had een schot door zijn keel. Hij was een dergenen, die met de tandoe in de kali zijn gegooid, en had met inspanning van zijn laatste krachten al zwem mende den oever weten te bereiken. Een Euro peesch sergeant werd achter een hut neêrge- gooid en kwam al kermende aangekropen, roe pende„Neem mij toch asjeblieft meê, anders maken ze me heelemaal af." Den volgenden dag werd weer uitgerukt met vivres, die goed en wel overkwamen." BENOEMIAliEA ENZ. Bij kon. besluit: is aan jonkheer C. L. van Beyma thoe King- ma, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Oldeberkoop, gemeente OoststelliHg- werf; is bet aan den luit. t/z. 2e kl. A. F. A. graaf van Hogendorp, verleende verlof van zes maan den, tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, onder stilstand van non-activiteit8traktement en zonder op klimming in de ranglijst, met zes maanden verlengd. is de minister van oorlog, generaal-majoor K. Eland, bevorderd tot luitenant-generaal is de heer G. A. Bonthuis, arts, benoemden aangesteld tot officier van gezondh. 2de kl. by het pers. van den geneesk. dienst van het leger in N.-L UIT STAD EN PROVINCIE. Omtrent de Zeeuwsche Oranje- te n t o o n s t e 11 i n g, die op het eind dezer maand tot begin September alhier zal wor den gehouden, meldt men ons dat deze zeer belangrijk zal worden. Zoowel gemeentebesturen als particulieren stelden alles ter beschikking der commissie, wat betrekking heeft op het huis van Oranje, zoodat de zaal van de Zelandia illustrata in het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te klein zal zijn om alles te kunnen bevatten. De wanden prijken reeds met meer dan der tig portretten van vorsten en vorstinnen, waar onder vele levensgroote en ten voeten uit. Op een groot aantal penningen worden roem rijke daden of gewichtige gebeurtenissen ver- eenigd. Prenten en teekeningen geven de beelte nissen te aanschouwen van de voornaamste leden van het vorstenhuis van af Jan den Oude tot onze jeugdige Koningin. Oude oovkonden, privilegiën en alba ami- coram geven hunne handteekeningen, enkele met lijfspreuken. Onder de varia telt men tal van voorwerpen, die getuigen van den innigen band, die steeds tusschen vorst en volk heeft bestaan, terwijl in boekwerken de geschiedenis wordt verhaald van het leven en het bedrijf van verschillende leden van het aloude geslacht. Hoewel de tentoonstelling uitsluitend zaken omvat die in Zeeland aanwezig zijn, zoo zal zij toch een merkwaardig geheel vormen en zal men er voorwerpen zien, die elders niet voorkomen. - Aanstaanden Dinsdag, 's middags te half twee, houdt de gemeenteraad van Vlissingen eene openbare zitting. Daarin zullen mededeelingen gedaan worden en stukken overgelegd. Verder zal eervol ontslag worden verleend aan H. Schoonis als seer.-rentmeester van het alg. armbestuur en de benoeming plaats hebben van a. een lid der commissie van toezicht M. O. en b. een eerste onderwijzeres aan school F, terwijl ook aan de orde is het opmaken eener voor dracht voor de benoeming van 3 zetters. In behandeling zullen komen voorstellen tot onderh. verkoop van grond aana. J. Loois, b. J. Goossen, c. J. Warren d. de Kon. Mij. de Scheldeen tot het verleenen van concessie aan de Electrotinfabriek tot gebruik van grond ten Oosten dier fabriek. Dan zal de stemming plaats hebben over het voorstel om het Burger Weeshuis aan de Badhuisstraat te bouwen en over dat der heeren F. H. J. Wibaut c. s. in zake de instruc tie der gemeente-geneeskundigen. Ter tafel komen nog de volgende voorstel len: tot uitbreiding van het onderwijzend per soneel aan school Atot tijdelijke inrichting van schoollokalen tot continueering der pacht van den boezemdyk bij de Westersluistot het indienen van een nader adres om toepas sing van art. 49 onderwijswet; inzake de be lasting op het gedistilleerd betreffende de ver zekering tegen ongelukken der gemeente werk lieden; tot gunning van het werk „herstellen 8choeiïog" enz. volgenB bestek no. 4 aan den laagsten inschrijver; betreffende de opname van J. Rondel in het gasthuistot beschikking over den post voor onvoorz. uitgaven der begrooting voor 1898 tot overname der afscheiding hij het stedelijk badhuis enz.tot stellen van voorwaarden voor het gebruik van perc. 0 6 voor het houden van godsd. oefen.tot nadere regeling der jaarwedden van den keurmeester en assist, keurm. van de vischtot het ver leenen van vergunning tot het maken eener voetbrug aan P. Arnoutsetot goedk. vaD een besluit af- en overschrijving opdebegroo ting '97 v/d Vliss. Koud. straatw.tot goedkeu ring der rekeningen 1897 vanhet gasthuis, Vliss. Koud. straatw., burger weeshuis en dd. schutterij (voorloopig) en der begrooting voor 1898 van denVliss. Koud. straatw. en voor 1899 van de dd. schutterij (voorloopig) en ein delijk inzake een subsidie aan de comm. tot tot regeling der feestviering 5 en 6 September. Ten slotte komt in behandeling het le Sup pletoir kohier van den H. 0., dienst 1898. In den afgeloopen nacht kwam op de reede van Vlissingen ten anker het stoom schip Albertville, van den Congo naar Antwer pen bestemd. Aan boord bevond zich het gezelschap dat de opening van den spoorweg had bijgewoond. Heden ochtend begaven eenige Belgische autoriteiten, die Vrijdag daartoe expresselyk waren overgekomen, zich per sleepboot naar de Albertville om de terugkeerende Belgische ambtenaren en waardigheidsbekleeders uit den Congo te verwelkomen. Even daarna kwam de plezierboot EringsTcin met badgasten uit Blankenbergb langszijde van de Albertville, om een kijkje te nemen en een bezoek te brengen aan onze badplaats. De Albertvilledie met vlaggen is getooid, vertrekt met den vloed naar Antwerpen. Daar wacht den reizigers eene ontvangst van wege het gemeentebestuur waartoe zij in optocht naar het stadhuis trekken. Ingevolge bericht van den minister van marine, wordt de sergeant-stuurman in het vaste korps, H. A. van Oosterhout, behoorende tot de rol van Hr Ms wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de bydrographische opnemingen op de Wester-Schelde te VlissingeD, met den lsten Sept. a. s. bevorderd tot stuurman-majoor in het vaste korps. Door den loodskweekeling 2 kl. by het Ne- derlandsch loodswezen te aldaar W. J. Koster, werd heden met goeden uitslag examen afgelegd voor de betrekking van zee- loods in het 6e loodsdistrict, Monden der Schelde. Men schrijft ons Door den voorzitter van het Scbattings-dis- trict Goes voor de herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen zijn de burgemeesters in genoemden kring uitge- noodigd met eenigen spoed op te gevenlo wyk en nommer van elke hoeve (of hofstede); 2o den eigenaar en bewoner of pachter en3o den geheelen omvang in hectaren van ieder landbouwbedrijf van twee hectaren en daar boven. De inlichtingen onder no 1 en 2 bedoeld zijn gemakkelijk te verstrekken, maar minder mooi zal het gaan om aan no 3 te beantwoorden, waar tot de hoeven behooren bouw- of wei landen in andere gemeenten gelegen. Hierop zal niets anders zitten dan dat de betrokken burgemeesters hunne ambtgenooten voor de commissie raadplegen of de landbouwers zelf in den arm nemen. Derhalve weer een pro deo werkje voor de burgemeesters, terwijl ieder commissielid ruim f 2000 zal trekken. Te T e r n e u z e n is de oudste ingeze tene dier gemeente, de heer P. Lamaitre, in den ouderdom van bijna 98 jaren overleden 13 Augustus was het zijn jaardag. Langen tijd het gebruik van al zijn geestvermogens gehad hebbende, waren deze de laatste twee jaren sterk verminderd. Zekere W. v. d. M., te Sluis, die reeds een paar dagen vermist was, werd Vrijdag avond levenloos uit de vaart aldaar opgehaald- Hij was ongehuwd en 47 jaar oud. Aan mis daad wordt niet gedacht. ONDERWIJS. De heer C. de Waard Jr slaagde by het op 4, 5 en 6 dezer te 's Gravenhage gehouden Staatsexamen tot toelating aan eene universiteit voor de faculteit der geneeskunde of der wis- en natuurkunde. Te Arnhem is voor Je hoofdakte geslaagd i heer A. A. de Priester, geboren leBorssele, onderwijzer te Baarland. Te Utrecht is voor het examen hoofdakte o a. geslaagd de heer F.Baan van Aarden burg. RECHTSZAKEN. Door de rechtbank te Zierikzeeis tegen A. J. R., 29 jaar, landbouwerszoon en W. van A., 27 jaar, arbeider, beiden wonende te Oud Vossemeer, rechtsingang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenneming,beklaagd van oplichting, gepleegd in Dec. 1897 te Hal steren ten nadeele van C. S., molenaar aldaar. Deze beklaagden vertoeven thans in de straf gevangenis te 's-Gravenhage, voor een gepleeg- den diefstal van een paard, kar en tuig, onder de gemeente Oud-Vossemeer, waartoe zy in hooger beroep door het gerechtshof te 's Hage tot 3 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Gemeenteraad van Goes Zitting van Vrijdagavond te 8 uren. Voorzitter de heer Wesselink, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer mr W. Dicke. De voorzitter deelt mede, dat burg. en weth., naar aanleiding van de vraag van den heer V. d. Leeuw in de vorige vergadering, de gasornamenten, in het magazyn aanwezig, heb ben onderzocht en bevonden dat die totaal onbruikbaar warenhet college vindt geen vrijheid, met het oog op den fioancieelen toe stand der gemeente, om eene som van ongeveer f 300 uit te trekken voor verlichting by de inhuldigingsfeesten Van den minister van binnenlandsche zaken is ingekomen het bericht dat afwijzend is be schikt op het adres van den Raad om verhooging van subsidie inzake het middelbaar onderwijs of overname der school door het Rijk, als mede dat afwijzend is beschikt op het adres van den Raad om subsidie krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs. Van den leeraar in de gymnastiek, P. van der Meulen, is ontvangen een verzoek om ver hooging van jaarweddedit wordt gereD voyeerd aan burg. en weth. om praeadvies en ter be handeling bij de begrooting. Van den heer J. J. Ochtman is eene mede- deeling ingekomen dat hy ontslag neemt als lid van de commissie van toezicht op het M. O. Hiervan is mededeeling gedaan aan de betrokken commissie, ter opmaking van eene aanbeveling. Naar aanleiding van de ingekomen berichten van den schoolopziener en het hoofd van school C wordt besloten over te gaan tot benoeming van een onderwyzer en wordt benoemd de heer J. K. Moojen met 6 stemmen. De heer A. van Liere bekwam er 5, terwijl een brieje blanco was. Het verzoek van den heer G. C. C. Betbe, om eervol ontslag als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S., wordt aangehouden, wijl het advies van den inspecteur moet worden iDgewacbt. Ter voorziening in de vacature van onder- wyzeres in het Engelsch aan de meisjesschool wordt als zoodanig, met 11-stemmen, benoemd mej. D. Posthumus uit Dordrecht. Op verzoek wordt aan den 60-jarigon brug wachter en buitenhavenmeester M. Monhemius, die van December 1863 die betrekking waar neemt, op de meest eervolle wyze eervol ont slag verleend en hem als erkenning van de langdurige trouwe diensten aan de gemeente bewezen een pensioen toegekend van f 170 'sjaars, waardoor hij dan met 2 rykspensioenen, die hy geniet, een jaarlijksch inkomen krijgt van f 300. Aan W. Kok te Goes wordt toegestaan aan zyne woningen in Schipperswegeling een uit weg te mogen hebben, breed 1.50 M., tegen eene jaarlijksche cyns van f 0.50 en aan W. Brouwer om in den zy gevel van perceel wijk E no 2106 een raam te mogen maken, dat uit zicht geeft op gemeentegrond, tegen eene retri butie van 25 cent 'sjaars. Aan den heer W. N. G. Coenen wordt ver gund om zijn dochter, Constance Isebree Moens, de lessen aan de H. B. school te doen bijwonen, benoodigd voor hare verdere studie, mits de plaatsruimte zulks toelaat. Aan de heeren C. de Wilde en W. Pelle en jhr H. F. de Jonge en W. Kakebeeke wordt vergund het gebruik van den grond aan den Westhavendijk voor het hebben van een weeg brug, dat aan eerstgenoemden was vergund, aan de heeren jhr H. F. de Jonge en W. Ka kebeeke onder dezelfde voorwaarden over te doen, tegen betaling van eene retributie van f 7. Door den heer mr P. L. van Eeten e. a. bewoners van de Nieuwstraat, wordt verzocht om bij gelegenheid van de inhuldiging van H, de naam van de Nieuwstraat te veranderen in „Koningin Wilhelminastraat." De heer M. de Jonge wenscht eerst een prae advies van burg. en weth. te vernemen. De heer Ramondt vraagt in welken geest dit advies zal moeten luiden, daar hij aan geen historische afkomst van den naam gelooft. De heer Buy ze gevoelt niets voor het ver zoek en is voor afdoening, evenmin de heer Van der Leeuw, waarna het uitstel wordt ver worpen alsmede het verzoek, het laatste met elf stemmen. Ter benoeming van leien voor het. college van zetters wordt de volgende voordracht opgemaakt, die zal gezonden worden aan den commissaris der koninginle vac. P. A. do Ligny W. F. But eu 2e vac. A. E. Janssen A. Dekker. De rekening van het Burgerl. aimbestuur over 1897 wordt vastgesteld in ontvang op 51.019.42' in uitgaaf op 44.015.00s of met een goed slot van 7004.42 en die der dienstdoende schuttery in ontvang op f 558.60, in uitgaaf op f 405.486 of met een goed slot van f 153 11'. Voorloopig wordt goedgekeurd de begroo ting dier schutterij voor 1899 in ontvang en uitgaaf ad f 560.90, met eene toelage uit gemeentekas van f 387.78', en aan het burg. armbestuur vergund, naar aanleiding van den aankoop van f 1000 op de grootboeken der N. S., hare begrooting te wijzigen. Nog wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den H. O. voor 1898, op een bedrag van f 211.13', met een getal van 11 contribuabelen, en oninbaar verklaard van het kohier van den H. O. over 1896 f 71.15' over 1897 f 114.91 van de belasting op de honden over 3 f 8, terwijl als restanten worden ge bracht: van den H. O. over 1896 f 38.69, over 1897 f 18.19 en van de belasting op de honden over 1896 f 2 en over 1897 f 24. Ten slotte wordt overgelegd de rekening en verantwoording van burg. en wetb. met de aangeboden rekening van den gemeente-ont vanger, sluitende in ontvang op f 109.554.93s, in uitgaaf op f 104117.86*, of met een batig slot van f 5437.07. Deze wordt in handen gesteld van definan- cieele commissie tot onderzoek en rapport. By de rondvraag zegt do heer Buijze, dat hij tijdens de inhuldigingsfeesten zou wenschen dat de herbergen vroeger werden gesloten, want dat hij niet gaarne zou zien dat dit feest een dronkemanspretje werd. De voorzitter zegt., dat dit alleen de raad kan doen, dat hij wel langer maar niet korter vergunning kan geven. Hij meent echter dat hier zulk een goede geest onder de feestvie renden zal zyn, dat beperking niet noodig is, daar het vorige jaar geen enkel proces-verbaal is behoeven opgemaakt te worden. De heer Buijze weet niet door eigen er varing, want hij bezoekt de kermis niet dat zelfs gegoeden tot laat in den nacht gerucht maken. De voorzitter zegt dat gepaste vroolijkheid niet schaadt en hy wel begrijpt dat er niet alleen karnemelk gedronken wordt. De vergadering is daarna gesloten. De heer Jansen, die teekenles heeft ge geven aan de Koningin en benoemd is tot ridder in de Oranje Nassau orde, ontving ook een aandenken van de Koningin-Regentes. Prof. De Louter die, Vrijdag zijn onderricht eindigde, is benoemd tot ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw en ontving mede een aandenken. Voor eene plaatsing als cadet bij de kon. mil. academie te Breda komt o. a. in aanmer king voor de inf. hier te lande jhr D. de Brauw. Een heer uit Rotterdam, die Vrijdag ochtend in gezelschap van zijn schoonzoon en nog iemand te Lekkerkerk kwam hengelen, vond daar den dood. De hoed waaide den schoonzoon van het hoofd in den Boezem, een breed water. „Dat is niets", sprak de heer B. luchtig, „ik zal hem even halen"; waarop hy, goed zwemmer, zich ontkleedde en te water ging. Na den hoed gegrepen te hebben, ge raakte hij zóó verward in het aalkrnid, dat hij zich niet meer verroeren kon en spoedig, om hulp roepende, zonk. Schoonzoon en vriend moesten het aanzien, dat de 54jarige man ver dronk, daar zij met de aaneengebonden hengel- latten, hun eenige hulpmiddelen, hem niet ver mochten te redden. Toen men eenige oogen- blikken later met eene schouw te hulp kwam, was de ongelukkige reeds verdronken. Vrijdag middag waren eenige jongens nabij het station Delftsche Poort te Rotterdam op een viaduct aan het spelen. De naderende sneltrein werd door hen niet opgemerkt, waar door een hunner een been werd afgereden, waarna hij van het vinduct op de straat viel. In deerni8waardigen toestand werd de onge lukkige knaap opgenomen en naar het zieken huis gebracht, zijn toestand is levensgevaarlyk. Een tuinder te De Lier, die aan slape loosheid leed, wendde zich tot een dokter, die i slaappoeders gaf, doch deze hielpen hem niet, waarom hy om sterker poeders vroeg. Hiervan kreeg hij er 7, met de ernstige vermaning er bij, volstrekt niet meer dan éen tegelijk er van in te nemen. De huishoudster bemerkte, dat hij na het innemen zeer vast sliep en keek poeders eens na. Er lagen nog zes, zooz'ij meende, ongebruikt, doch de zaak niet ten volle vertrouwende, bezag zij ze nauwkeuriger en bevond toen, dat die zes netjes gevouwen papiertjes alle ledig waren. De terstond ont boden geneesheer gaf den patient in den slaap tegengift in, wat wel tot braken leidde, maar niet tot ontwaken. Na twee dagen is de man overleden. Te 's Gravenhage is een 82-jarig doof maD, ventende met garen en band, door een wagen met paard over beide beenen gereden. Zwaar gekneusd werd de oude man per bran card naar het gemeentehuis gebracht. - Van de Scheveningeche vloot is binnen gekomen de bomschuit Jacobamet gebroken mast en verlies van een matroos, die veertien dagen geleden, tijdens stormachtig weder, over boord sloeg en verdronk. Te Haarlem had een staljongen het onge luk van den hooizolder achter de paarden te vallen. Een der paarden schrikte, sloeg en ver- britzelde den jongen het hoofd. Hy was na- tuuriyk dadelijk dood. In het politieblad stond gesignaleerd, wegens diefstal met geweldpleging, L. v. d. B., een Belg van geboorte. Spoedig kwam de politie te Haarlemmermeer te weten, dat by een landbouwer aldaar eenige Belgen werk zaam waren, waaronder, naar men meende, ook de gesignaleerde. In den vroegen morgen werd hij uit den Blaap gewekt, geboeid en naar Haarlem gebracht om verder te worden ge transporteerd naar Middelburg, waar hy zyn straf moet ondergaan. Nog slechts 16 jaar oud, heeft hij reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug. Het Hdbl spreekt het gerucht tegen dat geniesoldaten uit Utrecht naar Amsterdam komen zouden om de officieele stads versieringen in orde te maken. Aanleiding tot die geruchten heeft waar schijnlijk gegeven het feit, dat den 8sten Augus tus een afdeeling genietroepen uit Utrecht voor eenigen tijd naar Amsterdam zal worden ge zonden, ten einde de Oranjekazerne, de maga- zyneD, het hospitaal en arsenaal, de verschil lende bureau's, kortom, alle ryks- en militaire gebouwen te versieren. Men ziet echter dat dit niets te maken heeft met de staking, want reeds in Juli was de be trekkelijke order in Den Haag beteekend. De genie-soldaten zullen staan onder com mando van den kapitein A. W. Bos en drie luitenants. Het gedeelte dat 8 Augustus aan komt, zal den 15 Augustus gesuppleerd worden tot er te zamen ongeveer 150 man zijn. Deza biyven te Amsterdam tot na de kroningsfeest cd. In de Vrydag avond in den Parkschouw burg te Amsterdam gehouden meeting inzake

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1