LAATSTE BERICHTEN toestand naar het Gasthuis moest worden vervoerd. In een drankslijterij in Den Bosch kwam dezer dagen een dienstbode van een gezin uit de buurt te winkel. „Och", zeide zij aan de juffrouw uit de slijterij „zoudt u niet een bankje van 25 kunnen wisselen De j uffrouw haalde geld, waarop do meid zei„Onze juffrouw was in gesprek eu zal u dadelijk het bankbiljet staren. Ik zal hot aanstonds brengen." Meteen streek de meid de specie op en zij ging naar huis. Een oogenblik later vroeg zij hare meesteres om in een winkel in de buurt zout te halen, wat haar werd toegestaan. De meid is met haar zout op 't oogenblik nog niet teruggekeerd. De wissel-geschiedenis bleek later geheel ver zonnen, zoodat de oplichtster met de f 25 aan zilver „er van door" Is. Een waterballet „fin de siècle." Een slager te Bolsward was bezig, een var kon naar huis of te wel ter slachtbank te drij ven. Of 't beest daar de lucht van had, weten we niet, maar op de Turf kade gekomen, wou 't voor de variatie op dezen, zijn laatsten tocht, ook nog eens een kijkje nemen op de Stoombootkade en wenschte derhalve de brug over te steken. Maar de wil van 't varken was niet die van den baas, waarom deze mid den op de brug post vatte, om het beest den overtocht te beletten. Hij koos daarbij echter eene positie, als we wel eens bij clonws in 't circus opmerkten, d. w. z. dat bij met zijn beenen een poort vormde als om 't varken uit te noodigen, daar door te gaan. Zóo althans vatte 't beest die uitnoodiging op, maar dat scheen toch niet de bedoeling van zijn baas te zijn, want toen 'tdier goed en wel in de poort was, daalde hij met zijn meest vleezig lichaamsdeel op den rug "van 't varken neder en hart ging i Onze krulstaart door deze overwachte aanra king geheel van streek gebracht en niet gewoon als rijbeest te fungeeren, wilde toch bewijzen geven dat hij, ook zonder in een circus gedresseerd te zijn, deze kunst wel eenigermate verstond. De baas, dos a dos met den kop en vis a vis mot het achterdeel van 't beest, hield vast en daar ging 't er van door hoor Maar deze nieuwste les in de hoogere rijkunst duurde niet lang, want, misschien wel door 't gejoel der verzamelde menigte in de war gebracht, 't dier raakte ;t spoor bijster en.... stortte zich, liever dan nog langer bespot te worden, doch steeds trouw met zijn baas, in de kille golven van 't Kruiswater. Daar eerst scheidden de vriendenBehouden werden ze op 't droge ge bracht en daarna is 't varken den weg van alle varkens gegaan. Friao. Een brutaal heer. In de gemeente Rossnm vertoonde zich Maandag een landlooper, die zich zeer brutaal aanstelde, als hem niet werd gegeven, wat hij vroeg. Aan verschillende woningen vroeg hij middageten, hoewel het uur van middagmalen nog niet was aangebroken. Bood men hem eene boterham, dan weigerde hij die en vroeg nog dreigender om middageten. O. m. viel zulks voor bij eene weduwe, waar hij, toen hij niet kreeg wat hij eisehte, den zoon des huizes allerlei verwenschingen naar het hoofd slingerde, en weggaande het dreigement van brand liet hooren. Ten einde zich evenwel in zijn slachtoffer niet te vergissen, noteerde hij den naam van de bewoners der boerderij. Des avonds te ruim half negen uur zou de dienstbode volgens gewoonte deuren en hekken nazien en sluiten, toen ze op eens, tot haar grooten schrik, achter op het erf een man vlak voor haar zag, die haar toevoegde„maak dat ge weg komt, anders steek ik je aan het mes", waarop zij de vlucht nam en in huis haar wedervaren meêdeelde. Onmiddellijk werd hiervan aan de buren en aan de politie kennis gegeven, waarvan liet gevolg was dat binnen enkele oogenblikken de burgemeester, benevens vele inwoners zich op het erf bevonden. Een rijksveldwachter, toevallig in de buurt, was mede een der eersteii, die ter hulpe snelden ea ontdekte spoedig dat, het hooi op den deel in brand was gestoken. Oogenblikkelljk werd de brand gebluscht, die ware bg enkele oogenblikken later ontdekt niet meer te stuiten zou zijn geweest, en de ge- heele boerderij zou hebben vernield. Er lag zulk een gezag in zijn toon, zyne woorden klonken zoo afgemeten, als een bevel, dat de heer De Tarcy hem verbluft gehoor zaamde. Oom was op een chaise longue neer gevallen en ik stond ademloos tegen den muur men had mij geheel vergeten. Hy stond nog altijd onbewegelijk. Toen hij zag dat wij vol aandacht naar hem keken, rukte hij zijn vilten hoed af, wierp zijn valsehen baard door de kamer en het hoofd met een fier en krachtig gebaar opheffende, riep hij vol moed, trots en koortsige gejaagdheid uit: Schrijf op! Gij ziet voor u Michel Antoine Lheurio, kolonel van de cavalerie en baron van het keizerrijk." Men moet dergelijke oogenblikken door leefd hebben om zich te kunnen voorstellen wat dat isde onderprefect sidderde kramp achtig, zyne oogen werden steeds grooter van schrik en verbazingik dacht dat ik ten prooi was aan een gezichtsbedrogen toch, diegroote man stond daar voor mij, hoog opgericht, in zijne lompen, in een voorname houdiDg, die men zag dat hem aangeboren was. „0gij verwachtet dit bedrog niet, niet waar? Ik weet dat er bij de kanselarij echte stukken zijn ingekomen om te bevestigen dat ik door een schildwacht ben doodgeschoten, op de wallen van het fort Ham, terwijl ik trachtte te ontvluchten, den avond voor myn terechtstelling, 20 Nov. 1815. Hoe bet moge- Ijjk is dat men wij niet geraakt beeft, waarom Door de aanwezigen werd gverig gezocht naar den dader, die ware hg ontdekt geworden, er misschien niet levend was afgekomen, zoo verbitterd waren de gemoederen. Het zoeken had geen resultaat, evenmin de reis naar Dreumel denzelfden nacht door den ryksveldwachter gedaan, daar men iemand, eenigszins overeenkomende met den verdachte, dien weg had zien ingaan. De verdachte is een flink persoon, ongeveer 40 jaren en ventende met insectenpoeder. Uit Diisseldorf bericht men ons, dat de aldaar gevestigde vereeniging Nederland (voor zitter de heer P. Sweers) het voornemen heeft in een der grootste zalen der stad op den 10 September a.s. een groot feest te geven, waartoe reeds uitnoodigingen aan alle bekende Neder landers uit den omtrek (Keulen, Elberfeld, Duisburg, Neuss, Barmen, Ruhrort etc.) zyn verzonden. Het streven der feestcommissie is, zooveel doenlijk een uitsluitend vaderlandsch feest te geven. Er hebben reeds meer ongunstige ge ruchten geloopen over de Belgische Zuidpool- expeditie van De Gerlache. Maar het bleek spoedig dat deze onjuist waren, 't Is daarom onder voorbehoud, dat wij melding maken van nieuwe ongerustheid. Daar sinds langen tijd van deze expeditie geen enkele tijding is ontvangeD, vreest men, dat zy in het ys is opgesloten en misschien gebrek lijdt. Er worden pogingen aangewend om de Engelsche antarctische expeditie onder Borchgrevin, die op het punt staat te vertrek ken, te bewegen naar de expeditie-De Gerlache en baar schip de Belgica te zoeken. De Albertvïlle wordt Zaterdag ochtend te negen uur te Vlissingen verwacht. Yan Ant werpen zal een boot derwaarts gaan, de Albert ville tegemoet. Te Antwerpen zullen de reizigers door het gemeentebestuur worden begroet. Alle gemeen tegebouwen zullen vlaggen en de burgerij is uitgenoodigd desgelijks te doen. Te Antwerpen heeft men een tiental koperen platen gevonden, bestemd om te dienen bg de vervaardiging van valsche Duitscbe bankbilletten. Natuurlijk zijn ze aan de politie ter hand gesteld. Nadat de nieuwe Fransehe beurswet een aantal effectenhandelaars naar Brussel dreef, zullen ook groote Duitsche kantoren daar heen gaan. Brussel heeft op deze wijze kans een goede beursstad te worden. Een vreemdeling, die zich in een Brusselscli hotel als William Sommer had doen inschrijven, had daar 400 fr. verteerd. Hij betaalde zijne rekening met een biljet van 100 dollars, waarop men hem in Engelsch geld terug gaf. Toen de vreemdeling vertrokken was, bleek het, dat 't papier valsch was. De hotelhouder zegt, dat de man nog veel zulke papieren in zijne portefeuille had. Van de Ostendsche vischsloepen, die nu ruim 3 maanden geleden, ter kabeljauwvangst zijn uitgevaren, is er een teruggekeerd. Zij had aan boord 7 vaten abeidoon. Een andere sloep, die eveneens in April is uitge zeild en nu op weg is naar Ostende, werd dezer dagen gepraaid. Deze schgnt niet ge lukkiger te zijn geweest, want haar geheelt vangst bedraagt slechts 8 ton. De gemiddelde vangst was andere jaren 40 ton per schip. Charles Gamier, de bouwmeester van de groote opera te Parijs en andere voorname werken, is overleden. Set record van snelheid der spoortreinen, tot nu toe gehouden door Engeland, is gesla gen door de Franschen met hun spoorlijn Pa rijsAmiens. De trein doorloopt dezen afstand van 131 kilometers in een uur 25 minuten, hetgeen tusschen de twee stations een snelheid geeft van 92 kilometers en 470 meters per uur en een werkelijke snelheid op de vrye lijn (daar de aanvangs- en aankomst-snelheid vóoi stations minder is,) van ongeveer 120 kilome ters per uur oftewel 33 meters per seconde. In het krankzinnigen gesticht te Aix in Provence deed zich een soortgelgk drama voor als verleden jaar in ons land sensatie wekte. Daar is een aldaar verpleegd jong Mohamme daan in een veel te heet bad gedaan. Op zijn gegil haalde men hem er uit, maar zijne brand wonden veroorzaakten eene hersencongestie, waaraan hg in den nacht stierf. Men schryft de brand in de kerk te de commandant van het fort mg dood verklaard heeft in zijn brief aan den minister dat doet er nu niet meer toeik ben officieel dood, goed dood en gij kunt mg niet voor de tweede maal dooden." „Misschien," hernam de heer de Tarcy met groote zelfbeheerschiDg en zocht gejaagd onder zijne papieren naar een gedrukt stukje. Luister maar en hg las: „Wet op de per soonlijke vrijheid. Ieder individu, beschuldigd van samenzwering of opruiing tegen den per soon des konings, de veiligheid van den staat, of van de leden der koninklijke familie, kan tot aan het vervallen van deze wet, en zonder dat het noodzakelgk is om hem voor een ge rechtshof te dagen, opgepakt en gevangen ge nomen worden." In uw geval doet de raad des konings alleen uitspraak, mijnheer. Gij hebt u schuldig gemaakt aan majesteitsschennis, op een oogenhlik dat de onlusten, die men voor altijd gesmoord waande, weer beginneD en de bestaande machten bedreigen. Na de zaak der Patriotten, het complot van Bor deaux, de samenzwering van de Zwarte Speld, den moord op den hertog De Berry, ontdek ken wij weer een nieuwe Bonapartistische samenzwering. Wat komt gij in Frankrijk doen, onder deze vermomming, gij de geschand vlekte I „De schande bestaat alleen zoolang men zyne rechters erkent. Ik verloochen de myne. Wat gij ook zeggen moogt, ik blijf altijd de Wandsbeck aan kwaadwilligheid toever schillende arrestatiën hebben reeds plaats gehad. Bij een zwemfeest te Hanover is een tribune, waarop 50 personen haddon plaats ge nomen, ingestort; 39 menschen, meest vrouwen en kinderen, stortten in het sterk gezwollen riviertje de Ihme en konden maar met zeer groote moeite gered worden. De Noorweegsche Storthing heeft 500.000 kronen toegestaan aan de Nansen-stichting tot bevordering der wetenschap, evenveel aan den Nationalen Schouwburg te Christiania, voor het restaureeren van de Dom van Drontheim en aan liet Museum te Bergen. Op het chemisten-congi-es te Weenen is eene belangrijke uitvinding bekend gemaakt van dr Classiette, te Rijssel. Uit Cbineesche gist verkreeg deze eene zwamachtige zelfstan digheid, die de tegenwoordige gist geheel ver vangt en by proefnemingen op groote schaal uitnemende resultaten opleverde. In het geval van maïs verkreeg men veel meer en betere alcohol tegen lager prys dan te voren. Voor de vergisting van 1000 kilo's koren zgn slechts eenige greinen van de nieuwe zelfstandigheid noodig. En het nieuwe proces is niet alleen geschikt voor het laboratorium, maar ook voor de groote industrie, en als alles waar is wat er van medegedeeld wordt, dan staat op dit ge bied eene geheele omwenteling te wachten. Volgens het Annuaire Statistique bedroeg de Italiaansche hypotheekschuld in 1896 de ronde som van tien milliard honderdvyftig millioen lire. In vijf en twintig jaar is er vier milliard schuld bijgekomen. De Staats schuld is minstens even drukkend. De Staat en het grondbezit dragen in Italië te zamen een schuld van 24 milliard lire. Tegen 5 pCt. geett dit één milliard 200 millioen lire rente. Te Gabas heeft men drie inlanders bin nengebracht, die schuldig zouden zijn aan den moord op markies de Morés. Zij zullen per boot naar Soussa worden gebracht. Te New-York hebben de laatste dagen botsingen tusschen negers en blanken plaats gehad. Aanleiding daartoe was een geschil dat in een volkslogement rees, en ten slotte een stryd uitlokte, waaraan wel 2000 menschen deelnamen, waaronder velen die met revolvers gewapend waren. De negers moesten terugdeinzen en bestookten van het dak hunner woning de aanvallers met pannen en steenen. De langste telefoonlgn der wereld is thans die tusschen Chicago en Boston, ter lengte van 1720 K; M. (meer dan 300 uren gaans.) Volgens Scientific American zal deze lijn weldra aanzienlijk in lengte worden over troffen, daar het voornemen bestaat een tele foonlgn te leggen van San Diego (Californië) naar Nelson, een afstand van 3560 K. M. Drie komma's per regel. In de drukkerij van een Bostonsch dagblad werd vooreenigen tijd de hoofdcorrector bijzonder geërgerd door het buitengewone gebruik van komma's, dat zich in sommige proeven vertoonde, en, ten slotte bemerkende dat deze overdaad regelmatig in het werk van een bepaalden zetter voor kwam, begaf hij zich naar diens bok om hem over de zaak te onderhouden. Hg vernam dat de man onlangs was aan gesteld en uit Nieuw-Schotland was gekomen, waar hg zyne opleiding had genoten in eene eerste drukkerij te Halifax. „In 's hemelB naam", riep de verbolgen corrector uit, „wat voor een stelsel van interpunctie volgen ze.dan toch in Halifax?" „De vaste regel in onze drukkery", antwoordde onze zetter op bescher menden toon, „was om ongeveer drie komma's per regel te zetten." Toen heeft de correc tor het opgegeven. Men kent de aardigheid van den Zuid. Duitschen soldaat, die, toen kroonprins Friedrich in 1870 na een der eerste overwin ningen de mannen eens aansprak, tot antwoord gaf: „Ja, als Uwe Hoogheid ons maar had aangevoerd, dan zouden wij voor vier jaar die- ver wenschte Pruisen ook wel geslagen hebben." Een soortgelgk verhaal wordt uit denCuba- oorlog verteld. Generaal Wheeler was een der stoutmoedig ste cavalerie-aanvoerders der zuidelijken in den Amerikaanschen burgeroorlog, maar het toeval wilde dat hg voor Santiago enkel Noordelijken onder zijn bevel had. In de opgewondenheid van het oogenblik gevoelde de generaal zich dertig jaar jonger en riep in vervoering uit „Vooruit jongens, op de Yankees losZijn kolonel, de baron en de commandeur van de orde, waarvan gij het ridderkruis draagt". „Voor dat het hof u naar de bank der beschuldigden verwijst zijn het uws gelijken, die u gedegradeerd hebben, en geschrapt van de lgsten en de registers. De baron lachte bitter. „Mijns gelg ken! Mijns gelijkenZeg liever: afvalligen, eerloozen, moordenaars; met een ge weten dat bezwijkt bij het eerste zuchtje van een ramp, met een moed dien zij in het don ker verkoopen, mannen die hun eer en hun roem verhandelen tegen een hand vol gouds, in het heilige uur van de nederlaag, wanneer de meester valt, die zich verlagen tot afschu welijk loven en bieden te midden van bouw vallen een ondergang. Waarom roept gij die schande op Mijns gelijkenBelluneLau riston, Bordesoulle, maarschalken van Fried- land, kolonel van Austerlitz, opperbevelheb ber der Garde, die oud is geworden als kapitein der grijze musketiersZou ik het vonnis erkennen van die ellendigen, die zich vastklemden aan de slaven der intendances en aan het ploertendom der veldmaarschalken, uitgewekenen, die tegen Frankrijk gevochten hebben en die Frankryk verslagen heeft! Dat nooit". De ondervrager zei alleen„En toch con spireert gij". „Ik 1" „Ja. Uw tegenwoordigheid hier, onder mannen lachten en de generaal lachte mede, zeggendeO ja, ik bedoel de Spanjaarden." Suiker een voedingsmiddel. Suiker wordt bgna algemeen alleen beschouwd als een genotmiddel; de waarde en beteekenis als voedingsmiddel worden niet genoeg geschat en te veel miskend. Daar, waar andere specerijen, als peper en azijn, de spysvertering bemoeilijken, verge makkelijkt daarentegen suiker door de meer dere afscheiding van speeksel cn maagzuren, deze werking. Suiker is een gewichtige bron voor de ont wikkeling van spierkracht en overtreft alle andere voedingsmiddelen in de gevallen waarin het geldt een vermoeid lichaam spoedig nieuwe krachten te geven. Maagzieken moeten, volgens den bekenden geneesheer Hufeland, na den maaltijd een hoe veelheid van 30 tot 40 gram suiker verorberen, ter bevordering van de spijsverteering. Dik wijls hoort men, dat suiker het gebit sterk aantast, de voorbeelden van Engelschen en negers in de tropen logenstraften dit echter. Slechts overmatig gebruik van die zoetigheden, waarin vruchtzuren voorkomen, bederft de tanden. Zoo lezen wij ia een Duitsche brochure met bovenstaanden titel. Couranten In Californië. Een medewerker van de Arnh. Ct. deelt in zijn laatste schrijven het een en ander mede omtrent een te San Francisco verschgnend dagblad, de Examiner. Dit blad wordt sedert kort gedrukt in een nieuw, daartoe geheel volgens de eischen des tijds ingericht gebouw, aan den anderen hoek derzelfde straat waar de hemelhooge „Call building" zich bevindt, zoodat de bureau's der drie ochtendbladen van San Francisco zicb thans heel broederlijk in elkanders buurt be vinden, daar de Chronicle op een anderen hoek vlak tegenover de Examiner het licht ziet, al is de verhouding onderling ook vaak alles behalve vriendschappelijk. Alhoewel het gebouw van de Examiner slechts acht verdiepingen hoog is, kan het toch onder de noemenswaardige medegerekend worden. Geheel in Moorschen stijl opgetrokken, steekt het, tengevolge van het bonte uiterlyk, niet onaardig af te midden der overige steenen reuzen in de onmiddellgke nabgheid. Voor bezoekers is de belangrgkste afdeeling onge twijfeld de zoogenaamde „press room", waar het blad gedrukt wordt. Om een denkbeeld te vormen van wat de persen eener groote Amerikaansche courant beteekenen, zij vermeld dat er in de bedoelde zaal twee opgesteld zijn, zoogenaamde „qua druple stereotype perfecting Hoe presses" die, in vollen gang zgnde, 96,000 exemplaren van zestien vellen, of 192,000 van acht vellen druks per uur kant en klaar geplakt en gevouwen, te voorschyn tooveren. Dan treft men er nog aan de „sextuple color perfecting Hoe press," die, al naar gewenscht, het blad hetzij zwart of in kleuren, tot een maximum van vyf ver schillende tinten aflevert. Deze drievoudige pers is het laatste wonder der drukkunst, want ieder der drie persen, waaruit het geheel is samengesteld, kanalleen of tegelijk in werking gesteld worden. Alleen Zondags en bg extra-feestelijke gelegenheden verschynt de Examiner in kleurendruk en ter verkrijging van dat resultaat wordt de geheele pers tegelijk gebruikt, doch op de overige dagen der week helpen twee derden daarvan een handje mede om, in vereeniging met de beide andere persen, het vereischt aantal exempla ren, meestal van zestien bladzyden, te kunnen afleveren. Nog eene meldenswaardige eigen schap dezer pers bestaat daarin, dat zy, des- verlangd, in staat is het papier in boekformaat te voorschijn te brongen, d. w. z. de vellen niet aan elkander geplakt, doch met de be kende dunne yzerdraadjes te zamen gebonden. Bij de uitgifte van verhandelingen, rapporten of anderszins, nevens de courant, is dit van veel gemak. Dat licht en beweegkracht van de onderste tot de bovenste verdieping door electriciteit geleverd wordt, zal wel geen betoog behoeven, doch aangezien ook de persen door deze be weegkracht gedreven worden en het kan voor komen, dat er aan de dynamo's iets hapert, kan ook ten allen tijde van de stads-electriciteit gebruik gemaakt worden. Ook is er op dit deze vermomming, bewijst het maar al te zeer". „Ik behoor tot degenen die geloovendat een enkele greep machteloos zou zijn om den Bourbon omver te werpen en ik conspireer niet". „Ik weet overigens dat deze streek rustig is en er te veel op bedacht om de rampen te herstellen, door uw keizer teweeg gebracht, om een gunstig oor te leenen aan oproerma kers en onruststokers en ik geloof u mijn heer." „Neen, niet door den wil van enkelen, maar wel door den wil van allen zal het werk volbracht worden. Gij zelf verhaast het. Zoo dra er eenige kalmte schgnt te komen, zoodat men kan gaan gelooven, dat het monster vol gezogen is met het bloed der laatste aderlating, komen er weer nieuwe verbanningen en nieuwe dwangmaatregelen. Gij zult het volk niet altijd ongestraft ontzenuwen en verschrikken Louis Stanislaus Xavier, graaf van Rijssel, zal een laatste maal naar Gent gaan door de geheele Natie verjaagd." De onderprefect liet den storm voorbygaan en kwam weer op zijn vraag terug. „Waarom bevindt gy u dan hier, en aldus toegetakeld Na een korte poos antwoordde de kolonel „Voor een zaak, die ten eenen male vreemd is aan de politiek en waarmede gij niet te maken hebt." „Het is een zeer ernstige zaak, naar gebied iets nieuws waar te nemen dat, naar ik vermoed, in Holland nog niet in practyk ge bracht wordt en daarom dus dubbel vermel denswaard is. Niet alleen prykt de naam van dit blad eiken avond, zoodra de zon onder is, in reusachtige letters van gloeilichten,]hoog boven het dak uit, doch ook gewichtige gebeurtenissen, zooals de vernietiging van Cervera's vloot, een besluit van een der beide huizen van het congres, de uitslag van een vuistgevecht, in één woord al wat maar bijzonder de aandacht trekt van het steeds op nieuws beluste publiek, wordt even eens in gloeiende letters, vlak onder den naam der courant, stadkundig gemaakt. In het geheel zijn te dien einde 47 vakken aangebracht, in ieder waarvan een letter van het alphabet past, zoodat korte volzinnen van dat aantal letters, in gloeiend schrift, de zich op verren afstand bevindende wande laars langs Marketstreet, reeds met het aller laatste nieuws bekend maken. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd. 11 Aug. Zomerconcert. Schutters' hof VU u. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Zaterdag 6 Aug. en v. d. Tooneelvoorstelling Schouwburgtent- Van Lier 8 u. Voorstelling op verschillend gebied Thea ter-Wallenda 2 u. en 8 u. Café-chantant in deKoffiehuizen-Groene- wegen, St. Joris en Een dracht. Spectacle varié Schuttershof 8 u. Naar wij vernemen zal met 1 Mei a. s. het Hotel de Commerce aan de Loskade alhier in exploitatie overgaan aan de heeren Joh. van Randwyk en G. Boogaart, beiden alhier. Eerstgenoemde houdt ook de exploitatie aan van het Hotel de Flandre. Arnemulden. Heden middag brak een jongen uit deze gemeente zyn arm, tengevolge van het omslaan van een hondenkar. Goes. Door burg. en weth. is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt van benoembaren tot leeraar in de geschiedenis en staatsinrich ting aan de hoogere burgerschool alhier, de heerenR. Broersma te Utrecht, T. C. Wieder te Weesp en E. Wiersma te Uithuizen. Alle drie zijn doctorandus in de Nederland- sche letteren. Amsterdam. Het bemiddelingscomité inzake de timmerlieden-beweging berichtte officieel aan de patroons en aan de werklieden zijn mandaat te hebben neergelegd. Het plaatselijk arbeidssecretariaat verzoekt in een manifest aan de Amsterdamsche burgerij om geldelijken steun te verleenen aan de timmerlieden, opdat de werkstaking niet mis- lukke, maar gewonnen worde, waarvan alle andere vakken zullen profiteeren. Door het Nationaal ArbeidB-Secretariaat is, namens 42 aangesloten bonden en vereenigingen, tegen heden avond eene groote meeting in den Park-Schouwburg uitgeschreven. Als sprekers zullen optreden Verdorst, Polak, Eichelsheim en Hols. 15 patroons hebben aan de eischen der timmerlieden toegegeven. De verbittering onder de werkstakers neemt toe. Een paar honderd man beproefden uit den winkel dor firma Staal en Haalmeyer in do 3e Weteringdwarsstraat 20 werklieden over te halen het werk te staken. De poging mislukte echter. Wel gelukte zulk eeu poging bij den patroon Wiegand, bij wien zij den winkel binnengingen en de aanwezige werklieden overhaalden te staken. In de Reguliersbreestraat viel een werksta ker een hem blijkbaar wel bekend persoon aan en wondde hem in het aangezicht, waarop de aan gevallene in een grooten winkel een schuilplaats vond. 's Gravenhage. Op verzoek is eervol ont slag verleend aan mr A. Moolenburgh als rechter-plaatsvervanger te Zierikzee. ik gis." „Zeer ernstig," antwoordde hij op een lagen toon, die deed voorzien dat hij weldra niet meer zou spreken. „Zóó gewichtig," drong de ander aan, „dat gij niet gevreesd hebt uw schuilplaats te ver laten en uw leven op het spel te zetten, dat zoo als gij weet afhangt van een herkenning of een onbescheidenheid „Zóó gewichtig, dat ik dit alles getrot seerd heb, mij vernederende in dit bedelaars gewaad, ten einde de kerkers uwer politie dienaren te vermyden en myn weg ongemoeid te kunnen vervolgen, my in enkele steden ver- toonende, om my een alibi te verschaffen. Te Clermont ben ik onhandig geweest, dat beken ik, en dat spijt mij." „En als ik u naar die verheven redenen vroeg die u hiertoe hebben doen besluiten, zoudt gij ze mij verzwijgen „Ja, mynheer." Toen was de ondervrager overtuigd. {Slot volgt.) Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland nation. Plaat*. Voorwerpen. Informatife. 10 Aug. N.&St Joos]. Bouwland (verp.), Talc- 10 Amerauiden, Hui», Verhnl»t> 11 Middelburg, Hui», Verhuist, li Middelburg, Verp. Laad polder Tak. Walcheren, 18 Zierikzee, Schelpd. viiaoherij Viioh.*bMt, (verp.)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2