MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 183, 141° Jaargang. 1898. Zaterdag 6 Augustus. FEUILLETON. Be wandelende Jood. Deae courant verschijnt degelijke, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer middelburg 5 Aug. 8 u. vm. 62 gr. 12 n 69 gr., uv. 4 u. 71 gr. F. Verw. Z. W. wind reg. weer. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvortentïSn20 cent por rogol. Geboorte- dood- on alle andere familieberichten «a Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke rogol meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiëh bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratir- aan het bureau te bekomen. Agenten.! Te YlissingenC. N. J. de Vet Mesttugh te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvi Middelburg 5 Augustus. Mr Th. H. OE MEESTER. Insulinde heeft beweerd en blijft na tegen spraak volhouden, dat de heer mr Th. H. de Meester bestemd zou zijn om gouverneur- generaal te worden. Het jaar 1899 zal uit maken wie gelijk heeft gehad, schrijft haar redactie. Met de meeste beslistheid kan ik u verze keren, dus schrijft men uit Den Haag aan het Utr. Dagbl., dat er van eene latere be noeming van den heer De Meester tot het hoogste ambt in Indië nooit sprake is ge- weeBt. Ik meen te weten, dat toen de heer De Meester werd aangezocht om zich eene benoeming tot vice-president van den raad van Indië te laten welgevallen, de keuze van een eventueelen opvolger van jhr Van der Wijck reeds tamelijk vaststond. Maar in elk geval is er zelfs niet aan gedacht den heer De Meester daarvoor te bestemmen. Welke motieven tot diens benoeming tot vice-president hebben geleid, in verband met de wenschen van den gouverneur-generaal, heb ik ti indertijd medegedeeld. Voor de gevoelig heden, welke deze benoeming in Indische ambte naars-kringen heeft opgewekt, bestaat een ge gronde reden. Nergens staat geschreven, dat dit ambt gereserveerd moet blij ven voor hooge Indische ambtenaren, en wanneer voor eene speciale taak de geschikte man niet onder het ambtenaars-personeel in Indië te vinden is, dan is het zeer natuurlijk, dat er een nieuw man benoemd wordt. Dat de heer De Meester niet met Indië be kend is en geen speciale studie van Indische aangelegenheden heeft gemaakt, is een bezwaar dat ten onrechte breed uitgemeten is. Van het oogenblik zijner benoeming af heeft de nieuw benoemde vice-president zich aan het departe ment van koloniën ijverig op de hoogte ge steld van de zaken, zoodat hij niet zoo geheel onkundig als men meent, in Indië zal aankomen. Bovendien, hoe velen heeft men het nog ge wichtiger ambt van gouverneur-generaal zien aanvaarden, voor wie Indië even vreemd was als voor den heer De Meester tot op het oogen blik zijner benoeming. Voor een bekwaam man is het zoo moeilijk niet zich spoedig in de Indische zaken in te werken. Dat heeft men o. a. gezien aan de heeren Motké en Sprenger van Eyk, die ook met eene speciale taak naar Indië werden ge zonden, ofschoon zij vreemd aan Indië waren Is er niet uit den registratie-ambtenaar in Ne derland, Sprenger van Eyk, een zeer kundig minister van koloniën geworden? Fonds voor den gewapenden dienst. Blijkens het verslag uitgebracht op de te Amsterdam gehouden 82e jaarlijksche alge- meene vergadering van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden bedroegen de inkom sten over 1897 eene som van f 75.934.70. Be halve de renten van het kapitaal op het Groot boek, die f 40.329.50 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad f 19.993.95Va, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den koning (nationaal huldeblijk bij gelegenheid van H. D. 25jarige regeering), ad f 9070.33; het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000een bedrag van f 100 ingekomen van de commissie te Bataviagiften door de commissie te Curasao ingezameld ten bedrage van f 300een legaat van wijlen den beer A. D. Mugge ad f 200, alsmede een bedrag van f 6.25 van de district-commissie te Utrecht. Aan 1601 deelgerechtigden keerde het fonds f 53.743.34s nit aan gratificatiën enfl0.004.995 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z.M. den koning. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 337 verminkten uit Oost-Indië, 8 verminkten uit den strijd tegen België, 858 infirmen, blinden en veteranen en 398 oudstrijders van België. Het invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen hunne gratificatie genoten 34 deelgerechtig- i van het fonds daarin doelmatige huisves ting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 8266.40. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het fonds opge- nomon 23 verminkten uit Oost-Indië, 44 in- firmen en 19 oudstrijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 710. 4. Uit het Fransch. van VIRGILE JOSZ. Het groote vertrek waar wij ons bevonden begon al duister te worden, niettegenstaande de twee groote, hooge ramen, die op den tuin uitzagen en waar slechts dunne tulle gordynen voorhingenmen kon de schilderijen en platen aan de wanden bijna niet meer onderscheiden, alleen de goudgele kussens der stoelen en fantenils kwamen nog eenigszins uit, in dit onbestemde licht, dat door den grooten Bpiegel boven den schoorsteen flauw weerkaatst werd en in dat vage schijnsel teebenden zich onze omtrekken onduidelijk af. Wij waren blijven staan en hij nam den man, dien wij meebrach ten goed op. Het was de eerste maal dat ik mij in tegenwoordigheid van den chef van het arrondissement bevond en ik bekeek hem op mijn gemak. Zijn hoofd was heel klein en onder zijn calotje kwamen eenige grijze haren te voorschijnhet was een hoofd waarop de gepoederde prnik uitstekend zou gestaan hebben; zijn gelaat droeg alle sporen van voornaamheid, in de trekken om de lippen, i>m den neus en in de wenkbrauwenin alles; BENOEMINttUN ENZ. Bij kon. beslnit is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar, N. Meijer, thans tijdelijk leeraar aan die school; is voor het tijdvak van 1 Sept. 1898 toten met 31 Jan. 1899, benoemd tot leeraar aan die school, J. F. Quant, ingenieur der tweede kl. in N. I., thans met verlof hier te lande, en tijdelijk leeraar aan de genoemde school. is F. Jansen, onder-directeur der Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, belast met het geven van onderwijs aan Hare Majes teit de KoniDgin, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. is benoemd tot ontvanger van het recht van successie no. 3 te Amsterdam, M. van den Bergh, thans inspecteur der registratie en domeinen lste kl. in de 3de div. te Amsterdam is benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het wapen der inf., en wel bij het reg. grena diers en jagers, de vaandrig F. A. W. C. H. Beijerincb, van genoemd korps zijn benoemd bij het pers. van den geneesk, dienst der landmacht, tot dir.-off. van gezondb. lste kl., de dir.-off. van gezondh. 2de kl. H. F. A. Giesbers; tot dir.-off van gezondb. 2de kl., de dir.-off van gezondh. 3de kl. dr F. Daniels; tot dir.-off. van gezondh. 3de kl. de off. van gezondh. lste kl. dr A. Kuipersallen van ge meld personeel. Stbl. no 174 bevat een Kon. Besl. van den 8en Juli, betreffende de zorg voor de uitvoe ring van de wet van 13 Juni 1857 (Stbl. no 87), tot regeling der jacht en visscherij. Met ingang van 1 Augustus 11. is nu de zorg op gedragen aan de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken terwijl de minister van justitie bepaaldelijk zal zijn belast met de uit voering van art. 36 dier weten de zorg voor de uitvoering der overige artikelen zal zijn opgedragen aan den minister van binnenland sche zaken. Op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken zijn bij kon. besluit vastgesteld de ambtelijke costuums voor den hoofddirecteur, de directeuren, de onder-direc teuren en conservatoren en de assistenten bij 's rijks musea, kabinetten en verzamelingen van kunst of wetenschap, voor de inspecteurs en adjunct-inspecteurs voor het geneeskundig Staatstoezicht en de leden, plaatsvervangende leden en secretarissen van de geneeskundige radeü, alsmede voor de inspecteurs voor het Staatstoezicht op de krankzinnigen en krank zinnigengestichten. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie, waarvoor het examen op 10 dezer en volgende dagen ge houden wordt, 30 plaatsen worden opengesteld, waarvan ten hoogste 4 voor vrouwelijke can didates Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geene audiëntie. hnlp verleend worden, zoodat het jonge volkje met een nat pak en den schrik vrij kwam. Te Roermond is het diploma eind-examen H. B. school verleend aan den heer J. Tem merman uit Hoofdplaat. Voot het te 's Gravenhage afgenomen examen Engelsche taal 1. o. is o. a. geslaagd de heer J. L. Boon van Z a a m s 1 a g en voor dat in de Fransche taal 1. o. J. A. Tavenier van Biervliet en L. W. de Graaf van Zierikzee. P E D I R. De correspondent te Batavia van de N. R. Crt. seinde Donderdag aan zijn blad Luitenant-kolonel Willems is Maandag naar Telok Semawé vertrokken, om er een leger kamp in te richten voor 27s bataljon, die eeD tocht gaan maken door Pasangan. Toekoe Oemar en Panglima Polim zijn op het oogenblik, naar het heet, in Langga. UIT STAD EN PROVINCIE. Door het centraalbureau van de telephoon te Vlissingen zijn gedurende de maand Jnli 2368 aansluitingen tot stand gebracht. In dezelfde plaats had Donderdag ochtend een sjouwerman, die bezig was met het laden van platen door middel, van de stoomkraan aan de haven, het ongeluk een dezer platen, die uit de kraan viel, op zijn been te krijgen. De voet bleek boven den enkel gebroken eD de man werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. Het stoomschip Willem I, voor de maat schappij Nederland op de fabriek De Schelde in aanbouw, zal Zaterdag 13 Augustus 's mid dags te half een te water gelaten worden. De commissie voor de viering van het kroningsfeest te Borssele ontving Woensdag eene inschrijving van f 100, natuurlijk tot groote vreugde van al de leden. In die gemeente vond een landbouwer deze week in een perceel klavers een kwartelnest met tien eiers. Ofschoon zooveel mogelijk werd gezorgd om den vogel niet testoren, heeft deze toch zijn nest verlaten. Donderdag passeerde een veertienjarig boere- knechtje te Borssele met een driewielskar, waarvoor een oud paard was gespannen, een wagen met grint. De kar gierde te veel, zoo dat zij van den weg in de Bloot kantelde en de passagiers, waaronder een jongen van 11 en eene meisje van 8 jaar, in het water onder het voertuig vielen. Gelukkig kon spoedig het snit van zijn jas met hoogen kraag en ik weet Diet welke overblijfselen van het costuum van het onde hof, alles droeg er toe bij om hem te stempelen tot èen edelman. Ik wist dat hij een graaf was, graaf De Tarcy, van een zeer oud geslacht; maar ik wist niet dat hij zoo door en door voornaam was. Eindelijk begon hij te spreken, na een laat- sten blik geworpen te hebben op den onbe kende, die onverschillig, met den hoed in de oogen stond, schijnbaar, na zijn ongelukkigeD uitval, onbewust van hetgeen er om hem heen gebeurde. „Ik dank n, mijnheer Vibert, voor den dienst dien gij mij bewijst; ik ken de zaak reeds in alle bijzonderheden en ik ben ver heugd doch tevens verbaasd. Ik verwachtte van uwe zijde niet zooveel ijver. Zou het dus waar zijn dat men eindelijk toch berouw krijgt?" Oom beet zich op de lippen. „Neem mij Diet kwalijk, mijnheer de graaf, op mijn leeftijd verandert men niet licht meer van overtuiging". „Dus moet ik in u alleen zien, een bur ger, die een vriend is van orde", hernam de ambtenaar geraakt, „en die, met terzijdestel ling van elke andere reden, door zijn tegen woordigheid van geest, belet heeft dat de op loop te erg werd en de kreten te lang aan- ik bedank u „Juist". „Dat spijt my niet te min; want ik ken de onbezonnenheid van deze liedenZij geraken spoedig tot een opwinding, die niet meer te stuiten is. Maar gij kunt heengaan met uw neef. Ik zal dien man alleen ondervragen." Bij deze woorden begon de bedelaar overal zijne leden te beven. Oom verroerde zich niet, maar zei eenvoudig: „Ik verzoek u als een gnnst te mogen blij v Ik luisterde met klimmenden angstdie ont moeting, die belangstelling, die bescherming daar ginds, die bezorgdheid hier dat alles maakte dat ik voelde hoe hij meegesleept werd naar een gevaarlijk, noodlottig doel, en ik was heimelijk bevreesd, en giste dat er op den bodem van dit alles een raadsel lag, dat hij niet wilde laten oplossen. „Blijven? In welke hoedanigheidAls verdediger Wacht dan ten minste tot dat de instructie gesloten is." Neen! Niet als verdediger, maar om ten einde toe de taak te volbrengen, die ik zoo even op mij genomen heb. Evenals ik dien man ontrukt heb aan de handen van hét grauw, zoo ben ik er ook op gesteld dat gij weet, dat gij hem de voornaamste bekentenis niet zult ontlokken, daar ik u die alleeD doen kan en daardoor de fout, welke hij begaan heeft, zeer verzachten." „Zeg liever den aanslag, mijnheer maar pas opGij schijnt bijzonder veel belang te stellen in dien landlpoper; indien uw ka ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. De leerlingen der normaalschool te Ber gen op Zoom, die in het park rozen plukten die aan vrouwelijke leerlingen dier school aan te bieden, zijn thans veroordeeld tot f 8 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. - Bijna zeven maanden geleden werd een inwoner der gemeente Leur in hechtenis ge nomen, verdacht van moord, gepleegd op eene aldaar woonachtige dienstbode. Beklaagde is bij de instructie voortdurend blijven ontken nen en niemand heeft het feit gezien. Toch blijken de aanwijzingen nu zoo sterk te zijn, dat de zaak naar de openbare terechtzitting kan worden verwezen Donderdag is daartoe be sloten. De behandeling voor de rechtbank te Breda zal vermoedelijk plaats hebben in de tweede helft van de maand September. Verschillende Berichten. Nog eene maand en de oudste der Neder landers wordt, als hij 't beleeft, 111 jaren oud. De nestor van het Nederlandsche volk, de heer Boomgaard, wonende in een der gasthuizen te Groninger, gaat echter achteruit. Vele zullen zijne dagen niet meer zijn. De maD, die in 1812 streed tegen Napoleon en ook in '30 tij- 3 de Belgische onlusten in militairen dieDst was, voelt zijne kracht gaandeweg afnemen. Het loopen gaat niet meer, het gezicht is bijm weg, alleen de stem bleef nog stationnair. Aan zijn vroegere levenswijze kan hij niet meer voldoen. Sedert eenige dagen laat hij ook de pijp, die hij van zijne jeugd af zoo aaarne rookte, staan. Met de meeste zorg word f deze patriarch, van wien de Koninginnen eaarne een portret aanvaardden, opgepast, zoodat het. hem ook in zijne laatste levensdagen aan niets ontbreekt. Een twee-jarig meisje, dochtertje van een visseher, werd Woensdag in de Prins Willem- straat te Scheveningen overreden en overleed Donderdag aan de gevolgen. - Te Rotterdam is een 2Va jarig kind van de woonschuit zijner ouders te water gevallen en verdronken. Op de Haarlemsche kermis zijn drie zak kenrollers aangehouden. Zij waren in het bezit van elf horloges met ,;of zonder kettingen, waarvan er 5 zijn herkend als in de laatste dagen gerold. De gearresteerden zijn uit Amster dam afkomstig. De vereeniging van eigen-bouwers Amstels Bouwvereeniging te Amsterdam heeft in eene Donderdag avond gehouden vergadering met. algemeene stemmen besloten, aan de eischen der timmerlieden niet toe te geven en het oude loon te handhaven met verzekering tegen ongelukken. rakter mij niet bekend ware zou dit aandringen, met het oog op uwe bekende gevoelens, veel gelijken op medeplichtigheid." „Ik ben niet bang dat gy mij verkeerd begrijpt." De heer De Tarcy dacht even na en hernam „Ik verleen u die gunst. Spreek op." Tegen zijn gewone manier van doen in bedacht oom zich even, voor dat hij sprak en begon toen, alsof hij zijn antwoord goed overwogen had „Die man is een mijner houthakkers, die van zijn geboorte af in zijne geestvermogens gekrenkt is geweest. Hij is, zooals men hier buiten zegt, simpel; hij werkt een of twee maanden bij mij en gaat dan zonder bepaalde reden weer weg om zijn geld, ik weet niet waar, te ver teren. Als hij gejn cent meer bezit, komt hij terug en vat den bijl weer op. Gij hebt te doen met een ontoerekenbaar man en het zou wreed zijn om hem te treffen, alsof hij bij zijn volle verstand ware." „Hoe heet hij „Jan." „Dat is geen naam." „Ik weet niet of hij een anderen heeft." „In uwe boeken zou men wel aanteeke- ningen aangaande zijn loon kunnen vinden." „Daar ben ik niet zeker van; want ge woonlijk zet ik het loon mijner arbeiders onder éen rubriek." „Maar zijne makkers kennen hem en zouden desnoods nw getuigenis kunnen be- Beweerd wordt dat het corps genietroepen te Utrecht gereed wordt gehouden, om elk oogenblik naar Amsterdam te bunnen vertrek ken, ten einde het timmerwerk voor de stads- versiering over te nemen, zoo dit noodig mocht blyken. De werkman, die op het Singel te Amster- im bij het ophijschen van steenkool, het hijschblok op het hoofd kreeg, is in het binnen gaathuis aan de gevolgen overleden. Donderdagochtend ontstond brand in een voorraad kapok in een fabriek van gestikte dekens in de Anjelierstraat te Amsterdam. De kapok brandde fel, maar dank zij de doelma tige nooduitgangen konden de 120 arbeiders arbeidsters ongedeerd het gebouw verlaten. De brandweer vond bij hare komst niet veel r te doen en de werkzaamheden konden spoedig wordenlbervat. Onder dezelfde ge meente is aan den Amsteldijk een boerenhof stede afgebrand. Twee varkens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Woens dagmiddag is onder Eibergen een rieten keet verbrand, waarin 30 grondwerkers aan de Ber kei werken onder dak waren. Voor onge veer f 800 is aan kleeren en huisraad ver loren gegaan, terwijl slechts enkelen nog wat hebben kunnen redden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een groote boer derij te Zuidbroek verbrand. Hulp was niet direct in de nabijheid en de brand werd ook te laat ontdekt, zoodat het den eigenaar niet mocht gelukken al de levende have te redden. Van den inboedel werd een gedeelte gered. De bewoners ontvluchtten in nacht toilet het brandende perceel. De spuiten kon den niets uitwerken, zoodat alles één pninboop Alles is verzekerd. In de schuur waren geborgen ongeveer 40 voer hooi en een paar hectaren wintergerst. Te Veendam is een magazijn van galanterieën en manufacturen geheel uitgebrand. Alleen de muren bleven staan. Bij Haskerland is een boerderij, ten gevolge van hooibroei, afgebrand. In den nacht van Woensdag op Dotder- dag is te Schiedam een spiegelruit ingedrukt bij een horlogemaker. 21 gonden en zilveren uurwerken werden gestolen. In het gezicht van de haven van Huizen werd dezer dagen een schipper bij het scheep- halen van zijne netten, door een ongesteldheid aangegrepen, waardoor hij plotseling over boord g en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. - De anders rustige gemeente Beekbergen is sinds eenige dagen in rep en roer. Opge ruid van zekere zijde, weigeren de hoeren lan ger de tienden van hun land te laten weghalen. Het verzet is bijna algemeen. De boeren zijn doof voor goeden raad en halen soms by nacht het koren weg. De directeur van de stichting het Hoogeland heeft de tienden gepacht. Een vorstelijke gift. De burgemeester van Assen ontving van een onbekenden gever een bankbiljet van f 1000 voor de algemeene armen, hun geschonken ter eere van H. M. de Koningin Regentes. Te Delfzijl hebben de tjalkschippers het werk weder hervat, met eene luttele verhooging van het vrachtloon. Dinsdag kwam een jonge man bij zijn moeder, eene weduwe, wonende in de Anto- niusstraat te Tilburg, dronken thuis, kreeg twist en sloeg de ruiten eneen slagader stuk. Het gevolg was dat hij in zeer ernstigen vestigen - „Wegens zijn zwakte van geest gebrülk ik hem altijd alleen, om te snoeien bijvoor» beeld of blokken te kloven." „Dan hebben de boschwachters hem toch wel eens gezien „Zeker wel". De onder-prefekt Stond doodsbleek op. „Heel goed mynheer Vibert en knap ver zonnen maar uw houthakker heeft niet eens vereelte handen*'. Ik zag oom met ontzetting aanhij had gelogen. Hij zweeg onthutst en zocht naateeü antwoord. De arme man scheen nog altijd niets van de zaak te begrijpen. „Welaan! Ik had zooeven gelijk metutö waarschuwen, gij hebt niet willen hooren, nti moet ik, hoe pijnlijk het ook zij, myn plicht doen". Reeds begaf hij zich naar den schoorsteen! om aan het schelkoord te trekken, toen een gebiedende stem hem als aan den grond gena geld hield. „Halt!" Wij sprongen op. De vreemdeling sprak 5 „Ja, ik heb genoeg van al die leugens, de listen, de beleedigicgen en beschimpingen, ik wil niet, hoort gij wel, ik wil niet dat een onschuldige zich in het ongeluk stort om mij te redden. Neem weer plaats, mijnheer, en maak aan- teekeningen voor uw rapport: ik zal uzéggen wie ik ben

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1