BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN dag duurde de brand in het hooi nog voort. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. De maandeiyksohe mededeelingen van het bestnur van den Nederl. Journalistenlcring bevatten o. m. het programma voor de ont vangst van de gedelegeerden der buitenland- 8che pers. Uit België zullen 20 bladen vertegenwoordigd worden door 25 personen, uit Denemarken 5 door 5 personen, uit Duitschland 20 door IS personen, Engeland 22 door 26 personen, uit Frankrijk 21 door 26 personen, uit Italië 5 door 6 personen, uit Luxemburg 1 blad door 1 persoon, Ooatenrijb-Hongarije 11 bladen door 12 personen. Verder uit Portugal 1 blad met 1 persoon, uit Rusland 3 bladen met 4 perso nen, uit Transvaal 3 bladen, uit de Vereenigde Staten 6 bladen, uit Zweden en Noorwegen 8 bladen door 9 personen en uit Zwitserland 4 bladen door personen. Totaal 130 bladen met 140 personen, die een 20tal dames in hun gezelschap en 30 leden van het Centraal-Bureau medebrengen. Zaterdag 3 September te 9 uur des avonds heeft eene receptie in Eensgezindheid, Maison de la Presseplaats. Zaterdag 4 Sept. wordt een Raont aan de gedelegeerden aangeboden door den burgemeester van Amsterdam. Op den Dam wordt bij den intocht eene tribune beschikbaar gesteld. Bij de groote volksfeesten en historischallegorisehe optocht op 6 September is een tribune op het terrein aehtor het Rijks-Museum beschikbaar. Door de stad wordt den journalisten een diner aange boden en na afloop daarvan heeft een boottocht plaats voor de bezichtiging van het vuurwerk. Den volgenden dag weder een boottocht ter bezichtiging der havenwerken. Zondagavond wilde aan de overzijde van het IJ te Amsterdam een vrouw, vergezeld van een zes-jarig meisje, zich aan boord begeven van de stoomboot, die de passagiers van de Noord-Hollandsche stoomtram naar de stads- zijdevanhet IJ vervoert. De vrouw geraakte met het kind te water. Zij kon in veiligheid gebracht worden maar, de arme kleine heeft het leven moeten laten. Een heer, die zich gekleed te water begaf en getracht heeft de ongelukkige kleine te vinden, slaagde niet in deze poging. Te Oosterbeek is Zondag een passagier van de Oostertram, die de onvoorzichtigheid had zijn hoed, welke afwoei, na te.springen, onder de wagens gevallen en doodgereden.Een been werd verbrijzeld, terwijl het hoofd letterlijk van den romp werd geseheiden. Ongelukken bij de schipperij. Zondag is een matroos van een Scheveningsche bom bij het binnenkomen van den Nieuwen Waterweg overboord geraakt en, in weerwil van alle pogingen om hem te redden, verdron ken. De man, 40 jaren oud, laat vrouw en kinderen achter. Een te Maassluis binnen gekomen bom bracht een jongen aan, die aan boord was doodgeslagen door een klap van een schootblok. Zondag werd door een Maas- si uizer-schipper in volle zee een sloep hulpe loos ronddrijvende bemerkt. Toen de schipper die naderde, bleek het, dat er zich vier men- schen in bevonden. Hij had het geluk deze opvarenden te redden. Zij gaven op te be- iiooi-eü tot ''e J 'L.annin.^ van het Engel- jbehoorende te Alloa, dat door lekkage gezonken was. Maandag middag werden de schipbreukelingen naar Rotterdam vervoerd en voorloopig in het Zee manshuis onder dak gebracht. Ramp te Hlilegersberg. Maandagmiddag heeft te Hillegersberg in een op een eilandje in den Bergschen plas staande werkplaats en twee magazijntjes van kunst- vuurwerk, behoorende aan den heer A. Gall te Rotterdam, een ontploffing plaats gehad. In de fabriek waren drie jongens van 14 tot 17 jaar werkzaam, terwijl de patroon afwezig was. Een der knapen ging in de nabijheid een flesch bier halen en hoorde op den terugweg een ontzettenden slag, dadelijk gevolgd door een vuurgloed en komende uit de richting van het eilandje. Dadelijk schoten velen, die zich in de thee tuinen bevonden, ter hulp en toen eenigen met behulp van roeibootjes ter plaatse gekomen waren, bevonden zij dat een der magazijntjes totaal uiteen geslagen was, tengevolge van een ontploffing. Een brand, in de overblijfselen van dat magazijntje, een houten gebouw, ont staan, werd met groot gevaar gebluscht, daar ook een nabijgelegen houten gebouwtje, mede ondernemingen, legde hg zich geheel toe op boschcaltuur en boschrechten. Zijn juiBte blik, zijn vastberadenheid en zijn stipte eerlijkheid verschaften hem binnen korte» tijd een overwegenden invloed en hij werd zonder eenige tegenwerking de opper houtvester van die heerlijke streek tusschen Clermont en Bresles, tusschen Thury en Neu- ville en Hez. Er had echter iets plaats, dat hem bijna weer dienst had doen nemende plotselinge, onvoorziene oorlogsverklaring aan Engeland. In weerwil dat er dagen waren waarop hij onmoge- lijk kon loopen of te paard stijgen, deed hij aanvraag. In Mei bracht de post hem het ant woord, in twee enveloppen aan zijn adresde weigering vol aandoening van Mortier, en het brevet, geteekend door den Eersten consul, van zijn benoeming tot ridder van een der vijftien cohorten van het Legioen van Eer. Dat was zijn definitief maar roemrijk ontslaghij moest er zich wel bij neerleggen. Daarom verliet hem echter niet zijn bezie lende geest, die geheel zijn gemoed mee sleepte. Niet in staat om zijne oude krijgs makkers te volgen in de duizeling wekkende reeksen van zegepralen, die zij gingen behalen, werkte by zonder ophouden, met een onge loofelijken ijver, aan het voorzien der militaire werkplaatsen, met de grootste zorg de hout soorten uitkiezende, meêdoogenloos latende kappen in de parken en kreupelbosschen van, gevuld met ontplofbare stoffen, in brand dreigde te geraken. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats greep waren daar werkzaam een 17jarige en een 14jarige jongen. Beiden werden in de lucht geslingerd. Eerstgenoemde werd op be trekkelijk korten afstand gevonden met ernstige brandwonden aan aangezicht en handenhij werd zoodra mogelijk per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Den anderen jongen vond men eerst na geruimen tyd gezocht te hebben hg lag dood en met hevige brandwonden, voor namelijk in het gelaat, in het riet aan gene zijde van een breede sloot, waarover hij heen geslingerd was. De AlbertviUemet de feestgenooten, die de opening van den Congqspoorweg bij woon den, wordt Zaterdag te Vlissingen verwacht. By 's-Gravenbrakel (Braine-le-comte) is een rijtuig, dat de bezoekers van een feest had gehaald, door een gebrek aan de rem te snel van een helling gereden. Het paard geraakte op hol, waardoor het rijtuig tegen een huis. sloeg. De vijf inzittenden werden tegen den grond geworpen. Twee hunner waren terstond dood, drie anderen werden zwaar gekwetst; een hunner overleed den volgenden ochtend. Zondag heeft een stierengevecht te Toulon aanleiding gegeven tot groot rumoer. De voor stelling ving een uur te laat aan, en de torea dors weigerden de stieren te dooden, omdat zij nog niet betaald waren. Het ontevreden publiek vernielde de stoelen en banken en zette daarna den boel in brand. De geheele aangrenzende wijk werd bedreigd, en eerst na een paar uur was het vuur gebluscht. Zaterdag is te Laon weer een rechter lijke dwaling hersteld, en wel ten behoeve van een banketbakker Vallé, die was veroordeeld wegens het schrijven van een brandbrief. Bij het Engelsche Lagerhuis is een request ingediend, onderteekend door een groot aantal personen, waaronder 62 leden van het Lager huis, 151.000 leden van de Trades Unions, ver schillende vereenigingeD, bankiers en kooplieden, waarin verzocht wordt, dat de regeering bij de groote staatsinstellingen, de post, de douane enz. het metrieke stelsel zal invoeren, of ten minste nevens het Engelsche stelsel de maten en gewichten in het decimale stelsel zal ver melden. De minister Balfour heeft beloofd zijn aan dacht aan de zaak te zullen wijden. De Hooley-kwestie duurt steeds voort. De meeste der geeompromitteerden gaan voort hun onschuld te betuigen. Maar op een nieuwe vergadering zyner sehuldeischers deelde de gefailleerde speculant mede, dat eenigen der groote heeren hebben getracht hem om te koopen om zijn beschuldigingen terug te nemen. Hij noemde o. a. lord Delaware, lord Alber- maale en anderen, die 1000 pd. st. hadden geboden. Enkelen, die moeielyk konden ontkennen, geven toe dat Hooley hun geld zond, maar geheel nit eigen beweging, zonder dat iets was afgesproken. Zij hadden het aangenomen, omdat zij het aanzagen voor het saldo eener speculatie, welke zij vroeger met Hooley onder nomen hadden. Heden wordt het huwelijk van hertog Ernst Gunther van Slees wij k-Holstein met prinses Dorothea van Coburg te Coburg vol trokken, nadat Zaterdag een niet officieele kerkelijke plechtigheid in een R. K. kerk te Weenen plaats had geen gewoon katho liek huwelijk. De keizerin van Duitschland, heeft wegens den nationalen rouw, haai- komst afgezegd. Ook de grootouders van de bruid, de koning on de koningin van België, waren af wezig» De kerk en toren te Wandsbeck zijn verbrand. Slechts een gedeelte der kostbaar heden, welke zich in het gebouw bevonden, werd gered» De Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Boekarest, baron Aehrenthal, heeft dezer dagen aan Koningin Elisabeth van Roemenië Carmen Sylva het prachtig bewerkt diplo ma overhandigd van haar benoeming tot doctor honoris causa der universiteit van Boedapest. Zondag heeft in Neder-Oostenryk een cycloon gewoed. In nog geen drie minuten werden vele huizen en ontelbare boomen ver nield. Twee personen werden van een hoogte geslagen en vielen dood neer. Drie anderen, particulieren, wanneer de boomen hem aan stonden bg verzorgde maanden lang de planken in het blad en met hun schors, liet ze zorg vuldig in blokken zagen, zoodra het April werd, en verzond ze naar de havens of naar de magazijnen van het leger, waarvan hg de lijsten opmaakte met den prefect. Hij was be gonnen met de vlotten van het kamp van Boulogne en zou eerst eindigen met de affuiten en kolven van Waterloo. Ditmaal zette hij zijn hoofd op het spel. De zekere voorteekenen eener tweede restau ratie gering schattende voorteekenen die in de provincie meer dan ergens anders opwelden, en die het vermoeide en uitgemergelde Frank- rgk zich moest laten welgevallen, sloot hij zich openlijk aan bij bet heldendicht der Honderd Dagen. De arsenalen waren lediger moest een in allerijl onmetelijk veel materieel verschaft worden, dat door den oorlog en het verraad vernield was. Hij velde met een soort van woede, ondanks het dreigende geschreeuw, ondanks de kwaadwilligheid en den tegenstand, die zich nu openlijk vertoonde, al de noten- boomen, die hij vinden kon, en verzond ze, zonder ze zelfs te laten hakken naar Charle- ville en Manbeuge. Hij werd genoteerdWas men toen Lodewijk XVIII voor goed terug keerde bang om aan dien man te raken, die aangebeden werd door zijn klein corps hout bakkers en kolenbranders, die ruwe lieden, die nooit te vangen zjjn Het is mogelijk, hoe vreemd werden opgenomen en tegen een sneltrein geworpen. Zij werden geheel verpletterd. In Oost- en midden-Rusland heerscht een nood, grooter dan sedert het hongerjaar 1891/92 is beleefd. In het gouvernement Kasan is de zomeroogst zoo slecht uitgevallen, dat het graan nog slechts voor veevoeder wordt gemaaid in het Noorden van het gouvernement Koluga is het zaad verdroogd. Uit Tschistopol wordt gemeld dat het landbouw-burean 500.000 pud (1 pud 16 KG.) rogge om te zaaien en 700.000 pud om de hongerige bevolking te voeden, te leen heeft gevraagd. In de gouver nementen Woronesch, Rjasan, Tuca, Kostroma en Kwer is de oogst voor een vierde tot een derde door insecten vernield; in Moskau en Smolensk heeft de graankever de tarwevelden verwoest. In Polen staat de graanhandel stil daar zware regens de te velde staande gewassen hebben vernield. De uitvoer van graan bedroeg in de laatste week van Juni 5l/j millioen pud minder dan verleden jaar. De tweede aanklacht tegen Von Veldtheim, wegens afdreiging en poging tot geweldpleging, is ingetrokken. Von Veldtheim zal over de grens gezet worden, krachtens de wet op het uitzetten van ongewenschte personen. Kapitein Cazemajou, hoofd van een zen ding in Fransch Afrika, werd den 6n Mei door inboorlingen uit Zinder overvallen en met zijn tolk vermoord. Zes zijner manschappen werden eveneens gedeod. De Kolenmarkt. Men schryft aan het Hdbl De vraag naar kolen blijft onstuimig groot. De strike in Wales duurt voort en daardoor wordt de vraag naar kolen voor de werkende kolendistricten zoowel in Engeland als West- phalen en België boven alle vroegere verhou ding. Daarbij komt dat bv. in Westphalen zich een groot gebrek aan mijnwerkers voor doet, waardoor de productie op vele mijnen zeer wordt beperkt en vele soorten niet ge regeld in voldoende mate kunnen worden ge leverd. De kolenbandelaren ondervinden zeer groote moeilijkheden. Van 1—16 Juli 1898 werden in 13 arbeidsdagen 186.036 wagens dus per arbeidsdag 14.311 wagens afgezonden, het welk, hoe groot het getal ook zijn moge, onder de in het voorjaar gemaakte berekeningen blgft. Te Ruhrort wordt ook des nachts met de kolentippen gewerkt. Men hoopt dat de water stand ten goede zal blijven, daar anders de spoorwegen in het najaar, niettegenstaande zoo vele nieuwe wagens in gebruik komen, naar men vreest, zullen te kort schieten. Zaterdag mankeerden weder een aantal wagens. Er wa ren 15546 wagens ter belading opgegeven, waar van 89 mankeerden. Prijzen zyn hoog en zullen dit najaar nog veel hooger kunnen worden, vooral als de strike in Wales niet spoedig eindigt en voor 1899 worden nu reeds tegen aanzienlijk hoogere prij zen dan voor dit jaar geldend, contracten af gesloten. De koersen der industrie-papieren in Duitsch land rijzen gestadig en het besluit van de mij nen om alle prijzen te verhoogen, zal daartoe nog medewerken. Door het spoedig in werking komend be sluit van het bergwerkbestuur, om de kolen bij de delving met water te besproeien, welk voorschrift gegeven is om ontploffingen te voorkomen, ontstaan voor de mijnen groote kosteD, waardoor de prijzen ook hooger zul len worden. Visscherij met stoomtrawlers. In verband met de tegenwoordig zoo over dreven liefhebberij van het bonwen vansteam- trawlers, ban het volgende tot waarschuwing strekten In de jongste buitengewone algemeene ver gadering van de Haniburger-Altonaër Hochsee- fischerei Gesellschaft, welke sedert haar oprich ting in 1892 nimmer dividend heeft afgewor pen, is besloten den naam der onderneming te veranderen in Fischerei und Leichter-Gesellschaft en naast de zeevisscherij ook het lichter bedrijf nit te oefenen. Verder werd besloten het kapi taal dat thans nog 277.000 mark bedraagt tot 180.000 mark te reduceeren (de wijze waarop dat zal plaast hebben te bepalen door de volgende algemeene vergadering) en dit daarna voorts door de uitgifte van 222 nieuwe aandeelen a 100 M. te brengen op 400.000 M. Eindelijk werd het bestuur gemachtigd van de aanwe- het ook schijne. De mededoogenlooze druk die er uitgeoefend werd, trof vooral de groote lui, alleen bekend in [de steden, in de steden die men tot rede brengt, als men de bajonnetten en de politie op zijn hand heeft; prinsen, maar schalken, hertogen, voor wie de daglooners van het platte land en uit de bossehen niet in de bres springen, wier namen die menschen te nauwernood kenden en die zij zelfs per over levering haatten en benijden. Maar daarente gen zijn de processen, op touw gezet tegen de pachters en grondeigenaars, die met hunne werklieden meeleefden, hoogst zeldzaam. Die liet men met rustmen was te bang voor de chouanerie, die den Adelaar zou overhoop ste ken en de driekleur als vlag voeren. De verbanning van Napoleon, de bevestiging der Koninklijke macht, de vervolgingen en de misdaden die ongewroken bleven, de in bloed gesmoorde samenzweringen, de summiere te rechtstellingen, de vonnissen der provinciale gerechtshoven, dat alleB bracht hem tot diep nadenken. Hij begroef zijne schoone ver wachtingen, bewaarde in zijn herinnering het vizioen van den roem van den grooten keizer en werd weer de pachter der houtkappingen, zonder dat een enkele onvoorzichtigheid zijn berusting logenstrafte. Wanneer ik zeg geen enkele onvoorzichtigheid, dan vergis ik mij toen hij zijn ridderkruis op den overslag van zijn jas met stalen knoopen hechtte, was dat niet het bruis der nieuwe verordening, maar zige visscherij-stoombooten enkele te verkoopen en in de plaats daarvan lichtervaartnigen aan te schaffen. Een perscongres te Konstantlnopei. De correspondent van het N. v. d. D. in de Tarksche hoofdstad, deelt de volgende merk waardige paleis-intrige mede La Presse Internationalehet orgaan van het Centraal Bureau van de vereenigde Persveree- nigingen, deelde in zijn nummer van 15 Juni mede en verscheidene groote en kleine bladen, ook Turksche, namen dit bericht over— dat de Sultan den wensch zou hebben geuit, dat het volgende jaar het jaarlgksche congres dier persvereenigingen in zijn hoofdstad zou worden gehouden. Een ieder, die met de toestanden hier te lande bekend is, en wien de diepe afkeer en de onoverwinnelyke haat van Abdal Hamid voor al wat met publiciteit in verband staat, en vooral voor de onafhankelgke, niet onder zijn censuur staande, buitenlandsehe perB, niet onbekend zyn, heeft dadelijk begrepen, dat deze mededeeling op een misverstand moest berusten. Inderdaad, eenige dagen nadat een der Turk sche couranten het berichtje had overgenomen, kreeg de geheele Tarksche pers, alsook het in het Fransch verschijnende paleisorgaan Serwet (Overvloed) order, om het ten stelligste tegen te spreken. Ook kreeg de president van de Association des reprêsentants de la Presse Etran- gère aan wien, volgens de Presse Internatio nale, Sultan Hamid den hem toegeschreven wensch zou hebben laten kenbaar maken, en die daarvan natuurlijk niets wist, op zijn vraag bij den eersten secretaris van den sultan en den groot-vizier om inlichtingen daaromtrent, onomwonden ten antwoord, dat er van een zoodanig door den Padissah uitgesproken ver langen volstrekt niets bekend was en dit dan ook nimmer was geuit geworden. Het heele geval schijnt inderdaad niets anders te wezen dan een poging van eenige intrigan ten aan het hof en aan de Porte, om, door het opwerpen van die quaestie, wat geld op te steken. Men hoort toch ten paleize en aan de Porte overluid de meening verkondigen, dat, wanneer de betrokken persvereenigingen werkelijk zou den besluiten om alhier haar congres te hou den, en zulks den Sultan niet zou aanstaan, die hooge heeren zich alsdan fluks zonden aan bieden, om, met behulp en tegen belooning van de noodige gouden ponden, de komst dier onge wenschte gasten te voorkomen, terwijl, zoo Abdul Hamid zich in het fait accompli mocht willen schikken, en de bijeenkomst van dat journalistencongres geen moeilykheden in den weg zou willen leggen, zij zich de regeling van de ontvangst en de viering der congres leden zullen weten te verzekeren, waarbij natuurlijk ook het noodige voor hen aan den strijkstok zou blijven hangen. Verkoopingen enz. Te St. Phi 1 ips 1 and is door den heer A. Ie Clercq, architect te Kruiningen, namens mr A. W. Hartman te 's Gravenhage onder hands aanbesteedhet bouwen van een woon huis, bakkeet, graanschuur en varkensstal in den Anna Jocoia-polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. van Hiele te Tholen voor f 17.760; S. Guliker te Tholen voor f 17.723; A. A. de Wilde te Kattendyke voor 16.953L, Raay- makers te Wouw voor f 16.300L. D. de Rooij te Dinteloord voor f 16.299; A. Goede- mond te Hansweert voor 16.130J. P. Pannij te Krabbendijke voor f 15.700 en L. Hubrechtse te 's Gravenpolder voor f 15.260; éen biljet was van onwaarde. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. Het hotel Het Nieuwe Koffiehuis te Oostburg is Maandag jl. door notaris Le Nobel aldaar en den heer Hendrikse te IJzen- dijke publiek geveil i en op f 6200 opgehouden. Onmiddellijk daarna iB het onderhands toege wezen aan de bewoonsters, de gezusters Du Puy en haar broeder C. A. du Puy te Oostburg. wel degelyk het oude, met den keizerlijken adelaar, die den bliksem vasthoudt. Hij was toen nauwelijks de vijftig jaar te boven en de groote vermoeienissen van de jeugd en van de voorstelingen uit den late- ren tijd schenen, in plaats van zgn spieren en zgn bloed verslapt of verarmd te hebben, hem integendeel een veerkracht en een gloed ge geven te hebben, die verbazend was bij een veteraan, die zooveel doorgemaakt had; uit zijn gelaat Bprak levenslust, moed en kalmte. Hij was niet groot, bijna mager, en had het hoofd van een vastberaden, stijfhoofdigen Picardiër peper- en zoutkleurig haar, korte, zorgvuldig geknipte bakkebaarden, blauwe bewegelijke guitige oogen, een hoog voorhoofd en een kleinen mond met dunne lippen maar van een Picardiër wiens aan geboren stijfhoofdigheid was overgegaan in een vasten wil, onder den dubbelen invloed van het verstand en de hier en daar en overal opgedane kundigheden vooral tijdens zijne eerste veldtochtjaren. Toen men zag hoe beza digd en verstandig, hoe welgesteld hij was, hoe goed hij zijn fortuintje belegd had moeBt hij heel wat aanvallen verduren. Jongens, wat was hij een goede partij! Wanneer hy heel vlug voorbij liep, niettegenstaande hij een weinig mank was, om zich naar Saint-Sanson te begeven, als getuige bij een huwelijk, of naar het Paleis van Justitie, als scheids rechter in den een of anderen strijd, met zijn Madrid. De ministerraad beraadslaagde over de vredesgrondslagen, vastgesteld door de Vereenigde Staten. Sagasta bevestigde dat een wyziging is ge bracht in de eerste voorwaarden. Washington. VolgenB de Post zal Mac Kinley na het aannemen van de vredesvoor waarden de beide huizen in buitengewone zitting byeenroepen, om het actieve leger op 100.000 man te brengen. 50000 daarvan zyn bestemd voor Cuba, 30.000 voor de Philippijnen en 20.000 voor Porto-Rico. San Francisco. Een nieuwe transport- vloot vertrekt Donderdag naar de Philippynen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd. 4 Aug. Buiteng. Verg. Vereen. verb, paardenras. Soc. De Vergenoeging 12 u. Donderd. 11 Aug. Zomerconcert. Schutters hof VU u. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Woensdag 3 Aug. en v. d. Tooneelvoorstelling Schouwburgtent- Van Lier 8 u. Voorstelling op verschillend gebied Thea ter- Waïlenda 8 u. Café-chantant in deKoffiehuizen-Groene- wegen, St. Joris en Een dracht. Spectacle varié Schuttershof 8 u. Vlissingen. Woensdag 3 Aug. Concert Wiener-damm Orchester. Grand Hotel8u. Algemeen Overzicht. Grootsch en treffend is de hulde, welke het Duitsche volk, met den keizer voorop, den grooten kanselier brengt. Eu dubbel jammer daarom de openbaarmaking van Moritz Buaeh, welke het onmogeiyk maakt, zelfs op dit oogenblik den kleinen kant van den grooten man over het hoofd te zien. Toch moet erkend worden, dat het stuk lang niet zoo scherp is, als de Petit Bleu wel mede deelde, zoodat het maar goed is geweest, dat wij op het oorspronkeiyke hebben gewacht. Toch is het schrijven een stuk van gewicht, dat alles zins de aandacht verdient. Maar het stuitende er van ligt meer in het voor de publicatie gekozen oogenblik, dan in den inhoud ervan. Het eerste gedeelte van het stuk is een staatsrechterlijke beschouwing over de betee- kenis van het ambt van minister-president in den constitutioneelen staat. De keizer had de beteekenis van dat ambt willen verminderen, door meer rechtstreekschen omgang met de staats-ministers. Daartoe had de keizer de bestaande bepa lingen van 1852 willen intrekken. Maar Bis marck betoogde, dat de ministerieele verant woordelijkheid onbestaanbaar was, als elke minister, zonder overleg met zijn ambtgenoten, koninklijke besluiten kon uitlokken. Geen minister, en zeker niet de minister president, zou op die wijze de verantwoorde lijkheid kunnen dragen voor de politiek van het kabinet. Oppervlakkig schijnt deze eisch van Bismarck vreemd, omdat, elders, o. a. in ons laud, zonder schade voor de ministerieele verantwoordeiyk- beid, persoonlijke omgang tusschen de ministers en het hoofd van den staat bestaat, en de eersten voortdurend maatregelen voordragen, zonder tusschenkomat van het kabinet. Maar de ware bedoeling van Bismarck blykt uit de volgende zinsnede, welke doet zien dat Bismarck niet wilde dat een bepaald aantal dienaren der kroon zouden worden benoemd, tot uitvoering van do bevelen van den vorst. Maar hy wilde dat de ministers een kabinet zouden vormen, dat in zyn geheel de kroon zou ter zijde Btaan» Na dat te hebben uiteengezet, deelde Bismarck mede, dat zijn collega's het in dit opzicht geheel eens met hem waren, en dat hy de netjes zittenden jas, zijn stok met ivoren knop in de eene band, terwijl hy met de andere zyn witten jabot kreukelde; zyn vilten hoed, met zilveren gesp, een weinig scheef op het hoofd, iets over zich hebbende van de nuffigheid die aan de officieren nit dien tyd eigen was, dan was er meer dan eón troostbare weduwe of bedaagde juffer, die hem zuchtende liet blijken hoe zij over hem dacht; maar hy deed alsof hij niets merkte, of wanneer de aanval al te rechtstreeks kwam, boog hij beleefd, met een vriendelijken glimlach en dat was al. (Wordt vervolgd.) TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrydag 5 Aug. Vrouwepolder. Consistoriekamer bou wen pastorie. Inlichting A. Volmer. Maandag 8 Aug. Middelburg. Verbouwen enz.winkelhuis. Aanwijzing 27 Juli 6 u. Inlichtingen Korte Delft F no 24 en 25. Zaterdag 20 Aug. Walzoorden. Logement van J. F. Adri- aansens. Verdedigingswerken waterkeering van het waterschap Walzoorden. Begrooting 6807. Aanwijzing 18 en 16 Ang. Vrijdag 26 Ang. Z a a m s l a g. Logement van G. de Visser. Maken keibestrating. Begrooting f 13.986. Aan* wijzing op den dag der besteding.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2