MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 180. 141s Jaargang. 1898. Woensdag 3 Augustus. FEUILLETON. De wandelende Jood. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 2 Aug. 8 n. vm. 71 gr. 12 u 75 gr., »Vé 4 u. 74 gr. F. Verw. Zw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nnmmer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd z^n. Advertentïën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rogel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; tö Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. By deze courant behoort een Bij' Middelburg 2 Augustus. P E D I R. Het N. v. d. D. ontving uit Indië het vol gende telegram Zaterdagavond is Toekoe Bentara Peleué, met zijn gezin door de marechaussee verrast en naar Segli overgebracht. Luitenant Van der Molen heeft bij het af vallen van een hooge rots den voet verstuikt. „VOORTREKKERS". Ook de militaire medewerker van de N. R. Ct wijdt een beschouwing aan de lessen uit den jongsten oorlog te trekken, welk stuk, wellicht zonder zoo te zijn bedoeld, een ant woord is op de bekende opmerkingen van dr Kuyper over hetgeen de oorlog leerde met betrekking tot het materieel. Óok dit oordeel stemt overeen met de kant- teekeningen welke wij en het Hbld. bij het opstel van dr K. plaatsten. „De uitkomsten van den zeeoorlog zijn be langrijk geweest. Maar men moet hier voorzichtig zijn met het trekken van conclnsiën, ook omdat vreemde officieren geen vergunning gekregen hebben, den strijd van dichtbij waar te nemen en men zich dus met een eenzijdige voorstelling moet vergenoegen, terwijl de rapporten van de Spaansche vlootvoogden voorshands wel niet openbaar gemaakt zullen worden, en mis schien nooit. De voornaamste gebeurtenis sen van den oorlog ter zee kunnen wel-is- waar niet betwist worden, maar een enkele omstandigheid: deze, dat de Amerikanen beter geschoten hebben dan de Spanjaarden, kan zooveel invloed hebben, dat andere kwestiè'n die zich daarneven voor doen de zwaarte van het pantser, het kaliber van het geschut, enz. bezwaarlijk na te gaan zijn. Het is moeilijk, precies te zeggen, hoe goed de Amerikaansche kanonniers geschoten LEERPLICHT. Door eenige besturen van gemeenten, in den omtrek van Alkmaar gelogen, zal een adres aan de Tweede kamer worden gericht, ter zake van het ontwerp van wet tot invoering van den leerplicht. Zij vragen dat, bij aanneming van het wetsontwerp, art. 45 der wet zóó worde gewijzigd, dat de bijdrage van het rijk in de kosten van het onderwijs worde verhoogd naar evenredigheid van de meerdere kosten welke die aanneming zal veroorzaken. ZoetwatervisscheriJ. Door het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de ZoetwatervisscheriJ in Over- ysel, is aan H. M. de Koningin-Regentes een adres gezonden, waarin erop gewezen wordt dat de binnenwateren sedert enkele jaren wor den leeggevischt, wat doet vreezen dat zonder ingrijpende maatregelen daartegen, de visch- stand spoedig zoo goed als geheel vernietigd zal zijn en een tak van volkswelvaart zal ver loren gaaD. De oorzaak daarvan moet, volgens adressanten, voor een aanmerkelijk deel gezocht worden in de onvoldoende wettelijke bepalin- I. Uit het Fransch. VAN TIRGILE JOSZ. Ik houd van Clermont, niet het groote Clermont in Auvergne, de stad der Concilies en der Groote Dagen, maar van het kleine Clermont, in Beauvoisis, de stad der ruste, der stilte en der vergetelheid. De spoorweg gaat er slechts langs en heeft verzuimd er zich een weg doorheen te banen, omdat het geen fabrieks-, wevers- of smedenstad isen dat maakt haar voor mij des te aantrekkelijker. Het verheugt mij dat dit hoekje van het Oise- departement, dat overal door de nijverheid zoo veranderd is, als het ware vergeten en veronacht zaamd wordt. De huizen liggen stevig gebouwd op den heuvel, langs de helliDg geschaard, de kleinere van dén zolder tot den kelder door de hooge muren der grootere gesteund. De stad verandert niet van aanzienwant de gebouwen uit den tijd van Lodewgk. XIV vervallen langzaam, onmerkbaar; de steenen van de vesting en de kerk slijten elk jaar met de sneeuw -wat af, zonder dat er eensklaps scheuren in ontstaan. Zij wordt van lieverlede puder, geiyk een achoone vrouw van edelen gen op de visseherij, die, in éen wet vereenigd met de jacht, geen goede regeling der vis seherij kunnen bevatten. Adressant geeft o. a. in overweging de kos- telooze vergunningen te doen vervallenpre- miën in te stellen op het dooden van voor de visschen schadelijke dierente verbieden bij visschen onder ijs, den vrijen doortocht der visch te beletten; te onderzoeken of in te voeren is een verbod om visch beneden zekere maat te vangen, d. w. z. gevangen visch bene den zekere maat, dadelijk weder te water te werpen. Adressanten verzoeken daarom dat H. M. de Koningin-Regentes, zoodra eenigszins mogelijk, bij de Tweede Kamer een afzonderlijk ontwerp op de visseherij aanhangig zal BEAOEMIAÜLA MZ. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen referendaris bij het dep. van marine S. Wolfson, een pensioen verleend ad f 2580 'sjaars; benoemd tot adelborst lste kl. bij de zee macht, de adelborsten 2de kl., lste afd., van het kon. instituut voor de marine te Willems oord, L. M. J. Gregory, H. Bisschop van Tui nen, A. Seret, W. E. Wolterbeek Muller, M. van Neck, W. J. Janssens, D. baron Mackay, B. J. Heilbron, P. H. Bussemaker, W. Brandt, R. van Ameyden van Duym en N. T. Warnsinek: is de kolonel C. L. van Pescb, van den staf der art., op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, en die hoofdofficier in verband daar mede, op de meest eervolle wijze ontheven uit zijne betrekking van gouv. der kon. milit. academie is benoemd bij den staf van het wapen der inf., tot gouverneur dier academie, de kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt, commandant van het 8ste reg. van dat wapen, die in ver band daarmede op de meest eervolle wijze wordt ontheven van zijn tegenwoordig .bevel. is de titulaire rang van majoor verleend aan den ritmeester E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken, van den grooten staf, adju dant van H. M. de Koningin is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassaude referendaris bij het dep. van koloniën J. M. Meeteren toegekend de zilveren eeremedaille der orde van Oranje- Nassau aan den kamerbewaarder bij genoemd dep. C. L. Molenbroek. Door den minster van koloniën zijn de hee- ren C. R. S. R. van Eek, A. J. van Deventer, W. F. C. van Bosse, C. S. Lugt en J. H. Boer- rigter gesteld ter beschikking van den Gouv.- Gen. van N.-I., om te worden benoemd tot technisch ambtenaaar bij het boschwezen daar te lande. UIT STAD EN'PROVINCIE. Allerwége was heden alhier ter eere van den jaardag van H. M. de Koningin-Regentes de vlag uitgestoken. Het garnizoen hield op het Molenwater een e groote parade, onder bevel van den kapitein J. H. N. Bernelot Moens. De troep werd ge ïnspecteerd door den majoor J. A. Roeloffs, voor wien ook gedefileerd werd. 's Middags werd door het muziekkorps onzer dienstdoende schutterij, onder leiding van den heer Jan Morks, in de Abdij een muziekuit voering bloede, met den zachten, weemoedigen glimlach van grootmoeders die, dank zij de ongeloofe- lijke kracht harer wijsbegeerte, niets van het leven behouden dan de herinnering aan ge lukkige uren. Ik heb te Clermont mijne eerste vacanties doorgebracht en er vele herinneringen aan bewaard, die nog levendig en ongeschonden zijn. Daartoe behoort onder anderen éen voorval, dat onverklaard is gebleven, dat de geheele stad in opschudding bracht, en dat eenige oude lieden, zooals ik, zich zeker nog wel zullen herinnerenik bedoel de verschij ning van den Wandelenden Jood, in den herfst van 1820, een geheimzinnige zaak, die een familie-treurspelverborg, dat niemand gekend heeft, doch waarvan het toeval mij de eenige getuige deed zijn. Ik kwam bij een oom, den broeder mijner moeder, die beneden in de stad, aan de zijde van Agnetz, een zeer mooi huis bewoonde. Al wie schrijft heeft gewoonlijk hier of daar op de wereld een oom, een letterkundige figuur, die gemakkelijk te plaatsen is, volgens de overlevering begiftigd met een hart van goad en een helder hoofd, onberekenbare dien sten bewijzende aan de ongelukkigen, die in nood zitten voor een novelle of een roman. Ditmaal, ik vraag u nederig verschooning, is de oom wel degelijk echten ik moet mij verontschuldigen, indien het signalement, dat ik u van hem geef, weinig verschilt van dat De dir. off. van gez. 3de klasse W. H. L. Borgerhoff Mnlder, chef van het mil, hospitaal te Middelburg, wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Amersfoort. - Maandagavond omstreeks half zeven ge raakte nabij de Ylissingsche binnenbrug lhier een jongetje van een jaar of zeven te water. Aangezien het kind reeds tot onder de brug was weg gedreven, zou het zeker verdronken zijn, indien niet een werkman, L. Cijvatgehee- ten, gekleed te water was gesprongen en het gered had. De trein uit Berlijn kwam Maandag nacht te Vlissingen 63 minuten te laat aan. Dien dag kwam met den sneltrein daar aan de prinses van Anholt, om met de mailboot Koningin Regentes naar Engeland over te steken. Heden, Dinsdag, morgen arriveerde aldaar per nachtboot Koningin Wilhelmina, H. K. H. de kroonprinses van Griekenland met gevolg, waartoe o. a. behoorde de heer Pally, luit.- kolonel bij het Grieksche leger, en echtgenoote. In een Daitsch salonrijtuig werd de reis met den aansluitenden trein naar Frankfort vervolgd. Ter vervulling der gewone plichtplegingen waren bij aankomst tegenwoordig de heeren Lehman, consul-generaal van Griekenland te Amsterdam, en P. Smith, consulair agent te Vlissingen. Eerstgenoemde bood der Kroon prinses, een flinke vrouw in gewoon reisgewaad gekleed, een fraai bouquet aan. De kroonprins blijft nog eenigen tijd in Engeland. Ter gelegenheid van den jaardag van de Ko ningin-Regentes woei te Vlissingen van alle openbare en vele particnliere gebouwen de vlag. De op de Hooikade door het garnizoen ge-, houden parade werd gecommandeerd door kapi tein M. F. Stevens en geïnspecteerd door majoor L. H. A. Boneöieijer. Hoogstwaar schijnlijk wel voor 't laatst, werd ter eere.der, Koningin-Regentes het carillon vail dén stads toren bespeeld. Heden avond maakt het muziekgezelschap de Werkmansvriend, een muzikale wandeling door de stad. Maandagavond werd te Nieuw- en St Joosland, in het schoolgebouw, eene open bare vergadering gehouden, ter bespreking van het vieren van het inhuldigingsfeest. Ruim zestig personen kwamen op en benoemden eene commissie van 15 personen, tot het opmaken van een programma en het inzamelen van De burgemeester, die de vergadering leidde, werd tot eere voorzitter benoemd. Ook te Goes werd heden ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin- Regentes algemeen gevlagd. Onder commando van den luitenant S. Drijf hout hield de schutterij eene parade op de groote Markt. Heden avond geeft de Harmonie Euphonia een concert in de tent op hetzelfde plein. Te Hansweert is een wielrijdersclub opgericht die den naam draagt, Scheldezonen en reeds 14 leden telt. Het bestuur bestaat uit de heeren C. C. van den Brink, J. van Rompn en A. H. de Booij. van den brommigen weldoener, dien men zoo vaak ontmoetik moet mij ter wille van de waarheid aan die alledaagscbheid onderwerpen. Het was voor mij altijd een groot feest om bij oom te mogen komen. Vooreerst de reis, per diligence, die men besteeg voor le Lion Argent, in den faubourg St Denis, de aan bevelingen die mijn vader aan den koetsier gaf, de buitengewone drukte van het vertrek, de opgewondenheid bij het zien der eerste akkers en de kaaskoeken, die men te St Denis at, en te Luzerches de goudkleurige ommeletten met den lichten wijn aan het ontbijten eindelijk de aankomst tegen den avond, met frissche paarden van de laatste pleisterplaats, meegesleept door het vroolijke zweepgeklapde groepen van nieuwsgierigen en slenteraars, die ons stonden op te wachten op het plein van moeder Maucomble, en de kreet van den bok, te midden van al het la waai en geschreeuw: „Hij is er! hij is er! uw neef is er, mijnheer Vibert!" 0, wat was de goede man bigHij kuste mij hartelijk op beide wangen, en zonder ons opAe honden door de buren goeden avond te zeggen, gingen wij naar huis, waar het avondeten gereed stond, bij een vroolijk vnur aan den haard, gevolgd 'door dien grappigen knecht uit les deux Epées, met mijn koffer op den rug. Dan moest ik honderden vragen beantwoordenover mijn vader, over Parijs. Dikwijls kwam hjj halen, voordat hij zijne hooge slobkousen nog De oproeping voor directenr van het postkantoor te Sas van Gent is gewijzigd in een oproeping voor directeur van bet post en telegraafkantoor op een jaarlijksch tracte- ment van f 1600 met vrije woningde pensioens grondslag is f 1850. Ofschoon aan de ambtenaren van de beide dienstvakken vrijheid wordt gelaten, om zich aan te melden, hebben toch ingevolge de be palingen van het kon. besluit van 21 Maart 1894 de postambtenaren den voorrang. Sollicitaties in te zenden vóór 15 Augustus a. s. De werkzaamheden aan den keiweg van Zuiddorpe naar Selzaete vorderen goed. Ongeveer 1500 M. lengte van de 2628 M. zijn voltooid, alsmede de afweg naar het gehucht Oudestraat ter lengte van 220 M. In het midden der volgende maand hoopt men het werk voltooid te zien. De openstelling van den weg zal dan met eenige feestelijkheden gepaard gaan. RECHTSZAKEN. Door de arrondissements-reebtbank te Zierikzee is P. van der W., onderwijzer, wonende te Sta.venisse, die gedetineerd was in het hnis van bewaring te Zierikzee, beklaagd van misdrijf tegen de zeden, gepleegd bij kin deren die aan zijn onderwijs en leiding waren toevertrouwd, bij beschikking van 30 Juli 11. buiten vervolging gesteld en zijne invrijheid stelling bevolen. (Z. Nbde LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons uit Vlissingen: Aangezien wij Zondag avond verhinderd waren op het concert tegenwoordig te zijn, dat, in het Badhotel, gegeven werd door het mu ziekkorps der Middelburgsche schutterij, onder directie van den heer J. Morks, is bet ons niet mogelijk geweest daarvan een verslag te geven. Wel weten wij, dat de tonen zich hebben voort bewogen in de kalme stilte van een heerlijken zomeravond en dan wordt er op het terras dubbel geprofiteerd. Maandag avond trad het Wiener Damen Orchester, onder directie van mejuffrouw H. Dürnberger, voor het eerst alhier op om tot half September te blijven. Alhoewel afgewis seld door een paar andere concerten, heeft een dergelijk engagement altijd het voordeel, dat de logées zich 's avonds kunnen vermeien in eene gezellige drukte en de abonné's en andere bezoekers een pied-a-terre vinden, waargoede, vroolijke muziek eene opgewekte stemming doet ontstaan. De gunstige roep, die dit orchest vooruit ging, is alleszins verdiend. Het samenspel is zeer muzikaal en beschaafd en de klank in 't geheel niet scherp. De melodie wordt door de fluit en 4, soms door 6 violen verzekerd. Men zou jaloersch kunnen worden op de ele gante streek van sommigen dier violisten. Be halve 2 cello's, 1 contrabas en het slagwerk, dragen de pianiste en de organist zorg voor de vervulling der verdere orchestrale bewerking. Laatstgenoemde is zijn instrument zelts zeer goed meester. Hij hoede zich echter voor een te sterk forto. Ook mogen tegenmelodie eD begeleiding wel iets meer bescheiden optreden bij Bolotrekjes, zooals bleek bij de uitvoering van de -Fausi-phantasie. Van hetgeen wij hoorden, beviel ons genoemde phantaisie, Lehn- losgegespt, noch zijn manteljas uitgedaan bad, waarmede hij naar de hout ver koopingen ging want hij was niet minder dan de opper houtvester der domeinenbosschen van Hez. De winter van 1786 was in de vallei de Ia Bresche de vergulde vallei bijzonder streng en moorddadig geweest en had den on dergang voltooid van hen, die bij de langdu rige en noodlottige orkaan van 1776 gespaard waren. Tot die ongelukkigen hadden ook be hoord Jean Remy Vibert en zijn znster Anna- Elo8e, die op een avond onderloos en broode loos werden, in de ouderlijke pachthoeve, van Neuville. Een verre bloedverwante, door me delijden bewogen, nam de wieg met het kleine meisje mee; maar liet Jean Remy, die zestien jaren telde, aan zijn lot over. In dien tijd moest men vroeg op eïgen beenen kunnen staan. Toen de knaap daar alleen stond; tegenover de verwoeste akkers, de leege stallen en schuren, liep hij wegop den straatweg trok juist een troep koninklijke soldaten voorbijdaar sloot hij zich by aan. Hoe kwam het nu dat hij, die vertrokken was met de brigadierspruik van het regiment d'Artois, in het jaar X der repu bliek terugkwam met den vlecht, den steek en den kapiteinsjas van het leger van Moreau? Dat kwam omdat de arme jongen, die bang was geworden voor nacht en stilte, tegenover het dreigende gevaar dat men ziet, zooveel moed en kalmte aan den dag had gelegd, dat hardt's Schneidige Truppe en de Morgen- blcttter van Strauss het best, maar niet min der voldeden, zooals tronwens altijd, de instrumentale en vocale toegiftjes; het applaus maakt ons zulks duidelijk genoeg. Wij twijfelen niet of deze concerten, die by gunstig weer ook buiten plaats hebben, zullen druk worden bezocht. Ter nagedachtenis van wyien dr W. I. F. Nuyens zal een monumentale koperen gedenk plaat geplaatst worden tegen den zijwand der kerk te Westwoud. Ontwerp en uitvoering werden opgedragen aan den heer Jan Brom te Utrecht. ONDERWIJS. Aan de gemeente Serooskerke (S.) is, boven en behalve de bijdrage bedoeld in art. 45 der onderwijswet, een subsidie verleend van f 200, tot eene behoorlgke inrichting van haar lager onderwgs. Bg net examen in de Engelsche taal, 1. o., afgenomen te 's Gravenhage, zijn o. a. geslaagd de heeren J. Jurry van Terneuzen en M. A. de Man van Ierseke. Verschillende Berichten. Het station Wouw (N.-Br.), dat de vorige week zwaar door brand geteisterd werd, moet thans door een hulpstation vervangen worden, daar de dienst in het oude station te veel be lemmering veroorzaakte. Maandag werd in een trein van Antwer pen naar Amsterdam een in Friesch kostuum gekleede dame, door een medegezellin, waar mede zij van Rozendaal in een coupé gereisd had, van haar koffertje, waarin zich een aanzienlijke waarde aan goud en geld bevond, beroofd. Zy bemerkte dit te Dordrecht, toen de medereizig ster den trein reeds verlaten had. Een onder zoek werd ingesteld, maar de vogel was ge vlogen. Maandag werden even voorby Gilze Rijen door een trein van Brussel naar Amsterdam, 3 koeien overreden. Dit gaf een vertraging van 50 minuteD, zoodat de aansluiting met trein 69 Den BoschArnhem. werd gerni r. »?n reizigers en post zijn a 'r Bosch. Te 's Gravendeel hadden Zaterdag twee zoons van eene weduwe twee paarden voor een wagen gespannen, waarvan een, dat nog maar drie jaar oud is, door den jongsten zoon aan de hand werd gehouden. Alles ging goed, totdat de jongen opeens door een misstap kwam te vallen en onder den wagen geraakte. Hij werd hevig bloedende en erg gehavend in het aangezicht thuisgebracht. Voor het behoud van een zijner oogen bestond dadelgk groote vrees en Maandag is het door een oogarts ge heel verwyderd moeten worden, daar er wéinig meer van over was dan een bloedende massa. De termgu van de instructie in de zaak van kapitein Vemer is andermaal met eèu maand verlengd. Aan het station te Haarlem zijn van een vijftal dames de portemonnaies gerold. De zakkenroller is niet gesnapt. Terwijl Zondag het gezin van een land bouwer naar de kerk was, ontstond brand op eene hofstede in den Grooten F polder. Het geheele perceel is afgebrand, doch van den in boedel is het voornaamste gered. Maandagmid- de stoutmoedigsten er verbaasd van waren en omdat hij, ia weerwil van zijn boersche af' komst, een zeer levendigen, vaardigeu geest had; dat was meer dan by noodig had om vooruit te komen in de wereld, in een tijd toen men zijne galons moest betalen met klinkende munt in persoonlijke hoedanighelen. Ook zou mgn oom Remy bet tot een zeer hoogen rang hebben kunnen brengen, indien niet een Oostenrijksche kogel te Hohenlinden zijn knie verbrijzeld had, een wond waar van hij nooit geheel herstelde en die hem noopte den dienst te verlaten. Hij had dit gedwongen ontslag met des te meer gelatenheid genomen, omdat het tijdperk der groote gebeurtenissen voor goed afgeslo ten scheen te zynmen had verdragen gesloten met geheel Europade dageraad van den vrede van Amiëns ging op over het landschap en zou weldra de wonderen, door Bonaparte voor zien, doen ontluiken, die echter weldra weer in rook zouden verdwijnen, om zoo vreeselijk drukkend terug te keeren in de droomen van den overwonnen god van St Helena. Remy Vibert, die vrg ongerust over zijn toe komst terugkeerde, vond tot zijn groote ver bazing nog eenige overblijfselen van zijn va derlijk erfgoed, dat bij voor goed verloren waande, terug. Er was te zgnen bate beslag gelegd op eenige landerijen en bosschen, die nu zijn redding waren. Hij verkocht genen, ontgon dezen en na .eenige handig gevoerde

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1