BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN borgen. Van de verongelukte schepelingen, mannen in de kracht van hun leven, is nog geen spoor gevonden. Te Hoogkerk (Gr.) is een arbeider aan de suikerfabriek, die Vrijdagnacht om één uur de fabriek verliet om uit het dok een emmer water te halen, vermoedeiijk verdronken. Ten minste er is geen spoor van hem meer ontdekt. Woensdag werd te Meppel een optocht gehouden, bestaande uit een vrij groot kijk- graag publiek, een kleiner getal muzikanten en een nog kleiner getal eigenlijke optochtelingen. De laatsten waren nl. ten getale van3 (zegge drie), allen gepensionneerden van het O.-I. leger, die een nieuw vaandel inwijdden. Door den gemeenteraad van Nijmegen, die reeds in 1896 in principe besloot tot op richting van een openbaar slachthuis, is Zater dag een ontwerp daarvoor goedgekeurd. De inrichting zal naar het Duitsche stelsel (de gebouwen voor zooveel mogelijk onder óen dak) worden opgetrokken en zal ook bevatten een koelhuis, met voorkoelruimte, ook in na volging van bijna alle moderne Duitsche abat toirs. De ontworpen ruimte van slachtplaatsen, stallen, koelhuis enz. zal voldoende zijn ook bij aanzienlijke toeneming van de bevolking der gemeente, terwijl met de mogelijkheid dat te eeniger tijd behoefte aan uitbreiding der in richting zal ontstaan, is rekening gehouden. De gebouwen zullen electrisch worden ver licht. Den op het terrein te maken put zal door middel van stoompompen kunnen voor zien, zoowel in de behoefte aan water voor koelmachines, ijsfabriek, slachthuisbedrijf, als in die aan drinkwater. De kosten van aanleg zijn geraamd op f 243,450 en de jaarlijksche ontvangsten en uitgaven voor de eerste jaren op 23,445.20. Zaterdagochtend werd op de markt te Maastricht een spekslager door een ander per soon van achteren aangevallende slager kreeg daarbij een messteek, die tot in de longen door drong en zijn overbrenging naar een gesticht noodzakelijk maakte. De dader, die bekend heeft uit wraakzucht gehandeld te hebben, is gearresteerd. Door een onbekende oorzaak is te Son, N.-Brabant, een klompenmakerij tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered worden, doch alles was verzekerd. Te Overleek is door hooibroei een boerderij in de asch gelegd. Een knochtje van den schilder Renier te Verviers, dat onlangs wegens wangedrag was weggezonden, heeft zich gewroken doorbrand te stichten In de woning van den schilder, waar zich veel kostbaars bevond. De brand werd tijdig ontdekt en gebluscht. De dader heeft bekend. Te Vaula, bij Doornik, geraakte een fabrieksarbeider, die tot het verrichten van werkzaamheden in een put was afgedaald, bedwelmd. Twee makkers, die hem wilden redden, ondergingen hetzelfde lot. Geen hunner is gered kunnen worden. Naar een Belgisch comité voor drankbe strijding heeft uitgerekend, geven de Belgen jaarlijks aan alkoholische dranken evenveel geld uit, als noodig zou zijn om 27.000 werk liedenwoningen te koopen, 66 millioen kilogram vleesch, 20 millioen zakken aardappelen en 675 millioen kilogram brood. De prins van Wales is Zaterdag onder toezicht van twee doktoren en een zieken oppasser naar Portsmouth overgebracht en daar aan boord gegaan. Lord Winchilsea doet Hooley's bewering, als zou hij van dezen 10.000 pd st. ontvangen hebben om 't voorzitterschap eener Maatschappij te aanvaarden, openlijk voor onwaar verklaren. Ook anderen van de door Hooley genoemden ontkennen geld te hebben genoten, of geven er een zeer onschuldige beteekenis aan. De Duitsche keizer heeft ervan afgezien, zich op zijne reis in Palestina door agenten der politieke politie te doen vergezellen. Slechts eenige gendarmes zullen deel uitmaken van het keizerlijk gevolg. De Turksche politie heeft verklaard in te staan voor de veiligheid der keizerlijke karavaan. De gevreesde bandiet Salvatore Vorano, die wegens aanrandingen, moorden en branden, tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld werd, maar naar Canada gevlucht was, kwam dezer dagen naar Italië terug, en werd te Catangaro door de gendarmen, die hem op het spoor gekomen waren, met karabijnschoten gedood. Op zijn hoofd was eene premie van 3000 lire gesteld. Volgens de Standard moet er in een nieuw gebouwde kerk te Moskou, welke door den Czaar zou worden ingewijd, een electrische draad in de-muur ingemetseld zijn gevonden. Deze draad stond in verbinding met een mijn, gevuld met ontplofbare stof. Verkoopingen enz. Door den notaris L. A. Paardekooper Overman werd Zaterdagavond in het te veilen perceel te Goes in het openbaar te koop aan geboden het logement en koffiehuis, genaamd De Koophandelstaande aan de Vlasmarkt te Goes, met schuur en vrijen uitgang in de Magdalena- straat, sectie D no. 717, groot 304 centiaren. Het werd opgehouden op f 5000. Vlissingen. Tot brievenbesteller alhier is, met ingang van 1 September, benoemd J. Stouthamer, thans postbode te Sas van Gent. Washington. De aan Cambon toegestane wijziging in de vredesvoorwaarden betreft de toekomst der Philippijnen. Generaal Miles meldt dat de troepen na hun ontscheping op Porto-Rico onmiddellijk zullen oprukken, Eene voorloopige regeering ia Porto-Rico is voorbereid, overeenkomende met de maatregelen voor de Philippijnen en voor Santiago genomen. ïsrkiprljzen ran Tarwe en Meel. Maandag l Augustus. Rotterdam. Bericht van den make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden was de stemming flauw voor alle granen en voor meel. Zaterdag 30 Juli. Antwerpen. Tarwe flauw. AmerikiA&g.-b roode no. 2 fr. 17s/8. Parijs. Tarwe vast; loop. md. fr. 22.75. Pesth. Tarwe met matigen kooplust. Za terdag 8.09 fl. Vrijdag 8.02. fl. B e r 1 ij n. Het sedert gisteren namiddag in getreden regenachtige weder kwam zeer ouge- wenscht, maar heeft den kooplust niet doen toenemenzelfs was zoowel voor tarwe als rogge de stemming flauw, per najaars-lev. zijn de prijzen 50 pf. gedaald. New-Yora dis. vorigen dag 74, Chicago 66?; 70'/*. Vergaderingen, Concerten enz. Middelbnrg. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Dinsdag 2 Aug. en v. d. Tooneelvoorstelling Schouwburgtent- Van Lier 8 u. Voorstelling op verschillend gebied Thea ter-Wallenda 8 u. Café-chantant in de Koffiehuizen-Groene- wegen, St. Joris en Een dracht. Spectacle varié Schuttershof 8 u. Vlissingen. Dinsdag 2 Aug. en v. d. Concert Wiener- damen Orchester. Grand Hotel 8 u. Algemeen Overzicht. 'tZal wel niet dikwerf zijn voorgekomen, dat het naderende einde van een grooten oorlog een onbelangrijk iets schijnt bij andere voor vallen van den dag. Maar de wereld heeft den grootsten man verloren, dien de 19e eeuw heeft voortgebracht. Dat is zeker het belangrijkste feit van den dag, hoe weinig invloed het ook zal oefenen op den loop van 's werelds lot. Daarnaast een ander nieuws, dat hoezeer van minder belang, toch grootere gevolgen zal hebben. De eerste bres is geschoten in het bolwerk van den Franschen generalen staf. De rechter van instructie Bertulus heeft den moed gehad de zaak door te zetten. En het gevolg van zijn onderzoek, is dat de ordannantie waarin hij zich bevoegd verklaarde kennis te nemen van een gedeelte van de klachten van kolonel Piequart, feitelijk een acte van beschuldiging tegen kolonel Du Paty de Clam is geworden. Bij dit alles verdwijnt in het niet het bericht, dat de Amerikaansche regeering eindelijk de definitieve grondslagen voor den vrede heeft vastgesteld. De staatssecretaris Day heeft daarop den Franschen gezant Cambon bij zich doen noo- digen en hem het antwoord medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering heeft te geven op het door Cambon overgebracht verzoek van Spanje. Eerst bestond te Washington het voornemen de nota terstond openbaar te maken. Maar men heeft er Mac Kinley nog opmerk zaam op gemaakt, dat dit in strijd zou zijn met de diplomatieke gebruiken. Het plan is daarom opgegeveD, met het na tuurlijk gevolg, dat de kranten er een paar uur later toch alles van wisten. De besluiten van den Ministerraad kwamen daarop neder, dat de kwestie van de Philippijnen zou openblij ven en later geregeld worden door een Spaansch- Amerikaansche commissie. In afwachting daar van, zullen de Vereenigde Staten jurisdictie uitoefenen over Manilla en het omringend ge bied. Wat betreft de andere vraagstukken, welke in de voorloopige grondslagen voor vredes onderhandelingen genoemd zijn, werden de volgende voorwaarden definitief door het ka binet vastgesteldlo. onvoorwaardelijke af stand van alle Spaansche eilanden in West- Indië, met uitzondering van Cuba2o. afstand van de Spaansche souvereiniteit over Cuba aan de Vereenigde Staten, die toezicht op het eiland zullen uitoefenen tot een vaste regeering is ingestel13o. afstand van een der eilanden van de Ladronengroep als kolenstation en wel licht van een ander kolenstation op de Carolinen 4o. verwerping door de Vereenigde Staten van den schuldenlast van Cuba en Porto Rico 5o. de Vereenigde Staten zullen op geenerlei wijs schadevergoeding voor oorlogkosten vragen 6o. Een Spaansch-Amerikaansche commissie zal belast worden met de geheele regeling van de onderdeelen der vredesvoorwaarden, mits alle Spaansche troepen onmiddellijk Cuba en Portorico ontruimen. De Vereenigde Staten zullen later aangeven welke der Ladronen zij wenschen te annexeeren. Het antwoord op de nota van Spanje waar schuwt de Spaansche regeering uitdrakkelijk, dat de voorwaarden betrekkelijk den afstaud van alle souvereiniteit op de West-Indische eilanden en de keuze uit de Ladronen-eilanden onherroepelijk zijn. Zeer opvallend is het, dat met geen woord wordt gerept van het nieuwe bestuur over Cuba. Dat zwijgen bewijst, dat de Amerikaan sche regeering Spanje daar buiten wil houden, en dat de meerdere of mindere zelfstandigheid welke het eiland zal erlangen, een gave van de Vereenigde Staten zal zijn, niet een aan Spanje afgedwongen concessie. Voor de Spanjaarden schijnt dit een verzwa ring van den afstand. Maar daar tegenover staat dat men er met betrekking tot de Philip pijnen eervoller afkomt. Maar waarschijnlijk niet veel beter. Immers de gematigdheid welke Amerika te dezen aanzien toont, wordt te Washington toegeschreven aan de telegrammen van dat deel van het oorlogs- tooneel, welke veel op een Jobstijding gelijken. Het eerste bericht was van generaal Merrit en onder dagteekening van 25 JuliIk ben heden aangekomen. De gezondheidstoestand der troepen is goed. De rest der transport schepen is ongeveer vier dagen ten achter. Ik zal waarschijnlijk alle troepen die tot mijn be schikking gesteld zijn, noodig hebben. Deze op zich zelf niet geruststellende woor den kregen een nog ongunstiger beteekenis toen admiraal Dewey telegrapheerde,dat Agui- naldo een agressieve, uitdagende houding aan neemt tegenover de Amerikanen, en dat een belangrijke strijdmacht zal noodig wezen om de opstandelingen tot onderwerping te brengen. Later werd dit bericht aangevuld, door een tweede telegram van den admiraal, inhoudende dat er ernstige aanwijzingen zyn dat de op standelingen zullen bestreden moeten worden, en dat indien dat noodig is 150,000 man zul len dienen gezonden te worden om den opstan delingen op de verschillende eilanden verweer te bieden. Daar de regeering te Washington er niet veel zin in zal hebben zulk een macht af te zenden, is het te begrijpen, dat men de zaak op de Philippijnen maar wat laat rusten. Maar het is duidelijk, dat het behoud van deze, in vollen opstand verkeerende kolonie, voor Spanje niet de minste waarde heeft. Nieuwe en groote offers zullen noodig zijn om de Philippijnen weer te vermeesteren. De eer zucht der Spanjaarden moge bevredigd zijn als het vaderland een koloniale mogendheid blijft, voor de werkelijke belangen des lands zal niets noodlottiger blij keu. De Spanjaarden te dwingen om af te zien van alle koloniale on dernemingen, is de grootste weldaad welke men hun zou kunnen bewijzen. Naschrift. In de conferentie tusschen Cambon en de Amerikaansche regeering heeft Cambon bewerkt dat Mac Kinley en Day toe stemden in een wijziging van de Amerikaan sche voorwaarden op een punt dat nog niet bekend is. Deze wijziging betreft echter niet de voorwaarden van de volstrekte onafhanke lijkheid van Cuba, noch den afstand van Porto-Rico, noch de toewijzing van voldoende kolenstations in den Stillen Oceaanook ver mindert de bedoelde wijziging niets aan de hoofdzakelijke bijzonderheden van de voorwaar den tot herstel van don vrede. Cambon heeft de resultaten der conferentie ter goedkeuring naar Madrid geseind. Beknopte Mededeelingen. De Petit Bleu gewaagt van oneenigheid in het Belgisch kabinet, welke zou leiden tot het aftreden van den minister van buitenland- sche zaken Schollaert. Men verzekert dat de hoogleeraar Henri Francotte, te Luik, is aan gezocht hem op te volgen. Tegen twee socialistische leden derltali- aansche kamer is 15, tegen een derde 5 jaar geëischt wegens de troebelen van Mei. Heden volgt de uitspraak. De eerste Carlistische bende is in Spanje verschenen en wordt door de troepen achter volgd. Het hoofdorgaan dier partij is geschorst. De haven Gibaro is zonder slag of stoot in handen der Amerikanen gevallen. Het is niet alleen van de Philippijnen dat er slechte berichten komen (zie Alg. Overzicht.) Generaal Shafter zegt in een rapport, dat hij Vrijdag zond, dat het aantal zieken in zijn leger is gestegen van 2377 tot 4279, waarvan 3406 gevallen van koorts, 687 nieuwe gevallen van koorts, 590 genezen gevallen van deze ziekte, een nieuw sterfgeval. Generaal Sternberg, chef van den genees kundigen dienst, beschouwt den toestand ern stig en zendt in allerijl meer geneesheeren en verplegers. Ook zijn er talrijke gevallen van t.ypheuse koorts onder de troepen iix Florida voorgekomen, met name te Miama, waar 7500 vrijwilligers gekampeerd liggen. De toestand te Miama is zoo ernstig, dat de minister van oorlog last heeft gegeven dat de troepen naar Jacksonville moeten vervoerd worden. Te Konstantinopel beweert men dat de opstandelingen in Yemen geslagen zijn. V olgens de Times heeft Duitschland con cessie gekregen voor een spoorweg van Tien tsin naar Ching-Kiang. Bij Bismarck's dood. Bismarck is doodHij stierf in den laten avond van Zaterdag, nog zoo onverwacht, dat nauwelijks tijd bestond zijn trouwen lijfarts, en zijn tweeden zoon, graaf Wilhelm, terug te roepen. Hem te herdenken is geen lichte taak. Om zijn leven te beschrijven heeft men de wereld geschiedenis van half een eeuw te geven. Om zijn arbeid te schetsen, is het noodig te verhalen van de vorming van een rijk, dat nog geen 10 jaar na zijn schepping, de macht van Europa werd. En om zija karakter naar billijkheid te be- oordeelen, moet men wegwerpen niet alleen den maatstaf, welke gewoonlijk wordt gebruikt door de menschjes om hem heen, die, nooit tot iets geroepen, nooit een moeielijkheid hadden te overwinnen. Maar zelfs zij die verder zien, die de grenzen van wat geoorloofd is, als niet te absoluut beschouwen, zullen hun bewonde ring niet vrij zien van huivering. Bismarcks persoon toch was even geweldig als zijn streven. En al trokken de legers, die door hem in het veld werden gezonden, ten strijde onder de leuze Mit Gott, fSr König und Vaterland, het mag gevraagd worden of van deze drie het laatste niet zijn alles was. Zijn liefde voor zijn vorst, wiens onbeperkte macht in hem haar wakkersten kampioen vond, was een uiting zijner liefde voor zijn land. En zeker was Bismarck niet de man, die, gelijk een Gladstone, zich voor alles door een waren Christenzin deed kennen. Bismarck en Gladstonehoe dikwerf zijn deze mannen in later jaren niet naast elkander geplaatst. Niet omdat zij in aanleg, karakter of roeping iets gemeen hadden. Maar beide waren de laatste mannen onzer eeuw, welke heeugaat zonder éen harer groote zonen achter te laten. Dat van deze beiden Gladstone de meest sympathieke was, dat in hem meer dan in Bis marck de menBch zal worden geëerd, is bulten kijf. Maar de herinnering aan hem zal slechts voortleven in een steeds kleiner wordenden kring. Hoe anders is liet met Bismarck den man die niets ontzag, waar het gold iets te stichten dat ontzag moest wekken,den man wiens werk onver- ganklijk schijnt, wiens naam na eeuwen zal voortlevenzeker als dien van'het aardsche wezen dat wij kennen, maar waarschijnlijker nog als die van den held in een nieuwe Duit sche sage, waarin hij zal verschijnen, als de vogel, die den slapenden Barbarossa in den Kyfhduser heeft gewekt. Ja er zullen geen eeuwen, zelfs geen jaren noodig zijn, om Bismarck in dien zin onsterflijk te maken. Reeds nu was hij een legendarische persoon, een symbool. Hij was de volksheld in dien eigenaardigen zin, welken alleen de Duitscher aan dat begrip kan hechten. Daartoe heeft voor alles bijgedragen, dat hij als staatsman naar buiten werkte, dat zijn streven door gansch het volk begrepen kon worden, dat de vrucht van zijn arbeid voor allen zichtbaar was. Maar ongetwijfeld heeft ook zijn Herculi sche gestalte medegewerkt, om in hem den ijzeren kanselier te doen zien. De ijzeren kanselierIn die woorden is, gelooven wij, de verklaring van Bismarcks grootheid gegeven. Want Bismarck had een wil, welke hem tot alles in staat stelde. Van de vele eigenschappen, welke hem onmisbaar waren bij de vervulling van de reuzentaak welke hij ondernam, is er geen welke meer dan deze op den voorgrond trad en in zoo hooge mate bijdroeg hem te maken tot wat hij werd. Eu toch zou wellicht deze eigenschap nog niets zijn geweest, zonder het groote voorrecht dat Bismarck te beurt vielhet voorrecht te leven in een tijd waarin boven alles behoefte bestond aan een man als hg, aan iemand die aan zooveel inzicht zooveel geestkracht paarde, die den moed had om alles ter zijde te schuiven wat zijn groote idealen in den weg stond. Ook bij hem was het Denn alles wat besteht 1st werthdass es zu Grunde geht. Maar dit woord gold voor Bismarck niet in den wgsgeerigen zin, dien de ongelukkige, groote denker er aan gaf. Indien Bismarck alles wat om hem beBtond waard achtte om te worden opgeofferd, dan was het om het grootsche doel dat hij wist er door te bereiken. Want als men vraagt wat Bismarck heeft gedaan voor de vestiging van het Duitsche rijk, als men de lange voorbereiding en toch zoo vlugge uitvoering nagaat, dan moet het treffen, hoe zgn ijzeren wil hemzelf een waar borg was te zullen slagen. Wat hij wilde uioest gebeuren. Maar omgekeerd ontleende hij aan die vaste overtuiging weer de kracht om te doen wat noodig was. Maar hoeveel strijd moeBt daarvoor gestre den worden! Eerst de strijd in het eigen land, bekend als „het conflict." Bismarck zelf plaatste zich tegenover de Kamer, welke de middelen voor de versterking van het leger niet had willen toe staan zijnen vorst plaatste hij tegenover diens volk. Maar Pruisen moest tot eiken prijs een militaire mogendheid worden, om in Duitsch land de rol te vervullen, welke Bismarck het toebedeelde. Recht en wet werden terzijde gesteld, en zoo werd Pruisen het militaire volk, dat eer lang zijn vijanden in den Bond zou weerstaan. Die strijd, de tweede welken Bismarck had te leiden, brak uit nog voor het conflict tus schen vorst en volk was opgelost. Oostenrijk werd uit den Bond gedreven, kleinere Staten werden weggevaagd, en éen gelukkige veldtocht, éen duidelijk bewijs wat Bismarcks leger waard was, deed de stemming in enkele weken omkeeren. De gehate mi nister werd de populaire kanselier. Toen gesteund do or sympathie des volks, kon Bismarck verdergaan. Pruisens overwicht was verzekerd, maar nog moest het rijk ge sticht. Dat het in die dagen, onder den indruk van Pruisens overwinning op de broeder staten mogelijk zou zijn geweest, een keizerskroon te smeden is waarschijnlijk. Maar Bismarck be greep, dat een steviger grondslag noodig was dan de zegepraal in den broederkrijg, en hij wist te wachten tot een derde, nog grooter strijd het volk tot eendracht zon leiden. De beschuldiging dat hij het oogenblik van dien strijd heeft verhaast is een donkere blad zijde in dit roemvolle leven. En de cynische wijze waarop later een zelfbeschuldiging die beschuldiging bevestigde, deed dit alles in een nog ernstiger licht verschijnen. Maar juist de omstandigheden waaronder Bismarck zijn aandeel in de Emser-depeche onthulde, heeft gegronde twijfel gewekt aan de waarheid zijner mededeeling. Daarom zal eerst de geschiedschrijver kunnen oordeelen over de vraag, of Bismarck, dien oorlog heeft uitgelokt, of juister gezegd, dien heeft ver haast. Want waarover twijfel moge bestaan, niet aan het feit dat de strijd met Frankrijk onvermijdelijk was. Maar toen deze, hetzij dan door of ondanks Bismarck, in Juli 1870 uitbrak, bleek wat zijn staatsmankunst had vermogen. Het in '66 zoo diep vernederde Oostenrijk bleef in '70 neutraal. En sterker nog, het pas zoo fel bekampte Zuid-Duitschland schaarde zich als éen man, om den vijand van gister. Daardoor was het mogelijk dat de oorlog in enkele weken werd beslist. Maar voor Bismarck was het nog van grooter beteekenis, dat, nu de Duitsche volken in den strijd schouder aan schouder hadden gestaan, een gezonde grondslag was verkregen voor de stichting van hot Duitsche rijk. Bij dit hoofdmoment nit Bismarck's leven, wenschen wij te eindigen. Wij doen dit zeker niet uit geringschatting voor den arbeid der 20 volgende jaren, waarin Bismarck het pas gestichte rijk tot ontwikkeling en tot invloed bracht. Integendeelwij kunnen ons voor stellen, dat in de jaren na '70 de moeilijkheden en bezwaren nog grooter waren dan vroeger, dat de strgd, welke toen gestreden moest worden, nog meer vergde, nog afmattender was dan alles wat was vooratgegaan. Maar het is ons doel niet een volledige levensschets te geven, van den man, wiens plaats in de wereldhistorie naast die van den eersten Napoleon is. Meer dan enkele indrukken aan deze helden gestalte wenschen wij voor heden niet te geven, en daarom eindigen wij bij het oogenblik, waarop Bismarck het toppunt van uiterlijken roem bereikte. Zijn sterven en het rouwbetoon. Zijn wraakoefening nog na zijn dood De toestand van den prins was Vrijdag be trekkelijk bevredigend. Zaterdagvoormiddag las hij de courant nog, sprak over politiek en gebruikte nog het een en ander. Plotseling trad een verergering in door acuut longoedeemdes namiddags verloor de prins herhaaldelijk het bewustzijn. Het schynt, dat in den vooravond de ongun stige verschijnselen toenamen en het naderend einde voorspelden. Dit deed besluiten om ter stond aan graaf Wilhelm en aan dr Schweninger te telegrafeeren. Toen deze aankwam was de doodstrijd reeds aangevangen, en lag de lijder, die door zware hoestbuien veel had geleden, buiten kennis. Te ruim half elf kwam er een oogenblik van verademing, waarin de prins blijk gat zijn dochter Marie te herkennen, maar spoedig was het einde daar, zonder dat nieuwe benauwd heden kwamen. Oogenblikkelijk zond dr Schweninger een telegram naar keizer Wilhelm, die juist des middags te Bergen wns aangekomen. De keizer gaf onmiddellijk bevel naar Duitschland terug te keeren, en wordt heden avond te Friede- richsruhe verwacht. Tot zoolang worden geen beschikkingen genomen, daar men alles aan den keizer wil overlaten. De uitdrukkelijke wensch van den overle dene is echter, dat hij zal worden begraven op een heuvel, recht tegenover zijn kasteel. Het nieuws van den dood bereikte nog in den voornacht Hamburg, waar menden gehee- len avond in groote spanning had verkeerd. Reeds in den vroegen ochtend stroomden tallooze Hamburgers naar Friederichsruhe terwijl later de spoor- en tramwegen duizen den uit wijden omtrek aanvoerden, die zich verdrongen voor het hek van het park, waar natuurlijk niets te zien was. Maar toch wilden allen in de nabijheid zijn van het doodsbed van den hoogvereerden grijsaard. Des ochtends werd het te Berlijn hekend, dat Duitschland grootste burger was overleden. Op alle openbare gebouwen, op meest alle schepen en uit tallooze particuliere woningen werden de rouwvlaggen gestoken. Ook in het buitenland is de deelneming groot. De familie en de keizer ontvingen vele telegrammen van deelneming, o. a. van bui- tenlandsche vorsten. De Duitsche bladen hebben over het algemeen de Zondagswet geërbiedigd, en gaven geen extra- nommers uit, tot groote teleurstelling van het publiek, dat nieuwsgierig was meer van de laatste oogenblikken te vernemen, en zich nu moest tevreden stellen met het korte bericht in de ochtendbladen, dat weinig of niets meer gat dan de doodstijding, vergezeld van een beschouwing. Alleen een der bladen gaf iets meer, en wel den tekst van den brief, waarmede Bismarck den 18en Maart 1890 den keizer zijn ontslag nam. In dezen brief treft vooral de snijdende toon waarop de kanselier verklaarde zich niet aan de bevelen des keizers te kunnen onderwerpen Er gaat een inleiding aan vooraf van Moritz Busch, die reeds meer over Bismarck en diens omgeving schreef. De juiste tekst ligt nog niet voor ons, maar de Petit Bleu ziet er een gruwelijke wraakne ming in van Bismarck op keizer Wilhelm. Immers Bismarck zelf zou hebben gelast, dit stuk op den dag van zijn dood bekend te maken. Zaak Dreyiuss. Emile Zola triomfeert. Het eenige gedeelte van J1 Accuse, dat aan een eerlijk rechterlijk onderzoek is onderworpen, heeft den toets doorstaan. De reeds vermelde beschikking van den minister van instructie Bertulus bevestigt, zij het ook in andere woorden, „dat Du Paty de Clam sedert drie jaar zgn heilloos werk heeft verdedigd met de domste en misdadigste ma chinaties". Een lid van den generalen staf wordt dus in volle naaktheid tentoongesteld. Maar laten wij er aanstonds bijvoegen: dat verblijdende resultaat heeft men niet aan Emile Zola te danken. Het is bereikt zijns ondanks. Alleen kolonel Piequart draagt de eer weg van het licht dat nu ontstoken is. Hij toch is op het juiste oogenblik opgetreden ter plaatse waar dit behoorde te geschieden, ten minste ter plaatse waar zijn aanklacht kon worden ontvangen en onderzocht. Wel bestaat nog strijd over de bevoegdheid van den burgerlijken rechter, maar geen krijgs raad zal den indruk wegnemen, welke is

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2