BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Ten slotte wil ik nog opmerken, dat men m. i. heel wat beter zou hebben gedaan al de bijdragen te besteden voor een blijvend aan denken, voor iets van werkelijke waarde." Ook wij hebben altijd betreurd, dat men zooveel geld alleen voor feestvieren besteedt. Het is waaranderen protiteeren daarvan en, zooals men zegt, „het geld is niet weg." liet gaat van de eene hand in de andere; eu door het bezoek van vreemdelingen en bij do onderlinge pret wordt veel geld verteerd, dat weer voordeel verschaft aan de ingezetenen. Maar dit sluit toch niet uit dat, als de feesten voorbij zij», er niets overblijft dan de herin nering. Natuurlijk geldt dit niet van groote steden, zooals Amsterdam en Den Haag, die als mid delpunt van de plechtigheid, wijl de hoofd persoon daar vertoeft en ook om andere redenen, verplicht zijn groote feestelijkheden te geven. Maar voor kleine gemeenten weegt het be zwaar van den heer Van der Moer stellig. Het is waarwanneer men gevraagd had voor een blijvend monument ter gedachtenis aan de huldiging van Koningin Wilhelmina, zou men niet zooveel geld hebben ontvangen als nu voor plezier. Eu thans is het in elk geval te laat. Maar jammer blijft het toch, dat men voor een nuttige stichting of voor steun van een of meordere reeds bestaande instellingen, die aan geld zooveel behoefte hebben, niet een deel der nu ingekomen bijdragen heeft kunnen of mogen afzonderen. ONDERWIJS. Eindexamen K. B. scholen. Voor het eindexamen der hoogere bur gerscholen in Zeeland, te Goes gehouden, hadden zich aangemeld 32 candidaten. Afgewezen werden een van de H. B. S. te Middelburg en een van die te Zierikzee. De geslaagden uit M i d d e 1 b u r g zijnJ. H. C» Salberg, Chr. J. Munters, A. J. J. deBroekert, J. J. v. d. Harst, A. v. d. Kamer, J. C. Pelle, D. J. Peuuoek, K. P. W. Besuijen, M. J, Ketting, C. v. d. Hoek, J. H. C. Kakebeelse en J. Breeman. Van de school te Goes verkregen allen het diploma, t. w.: mej. J. v. d. Heijden, P. v. d. Reijden, J. J. M. Knitel, W, C. de Leeuw, mej. E. C. Massee, P. J. A. v. Mourik, G. Kuijpers, C. v. Liere, M. A. Ittmann, H. E. Ittmann, W. R. v. d. Weide, J. Spaan en P. J. de Wilde. Van de H. B. S. te Z i e r i k z e e slaagden J. M. Gasille, W. Huijsman, W. J. M. de Jonge van Ellemeet, G. J. Boot en C. M. Bolle. Naar het Hbid verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering, op 1 October a.s. op 's rijks kweek- en normaalscholen de lessen te doen beginnen in zake den invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het men- schelijk lichaam. Vermoedelijk zullen ook medici met een deel dier taak worden belast. Prof. dr C. P. Tiele te Leiden is benoemd tot lid van de American Philosophical Society. Dit genootschap, in het midden der vorige eeuw door Benjamin Franklin gesticht, is de oudste zoowel als de meest geëerde weten schappelijke academie der Unie. Verschillende Berichten. Onze koninginnen worden in den voor middag van 29 Augustus uit Soestdijk in de residentie terugverwacht. De Indische prinseB zullen te paard, in hunne Oostersche kleeding, deel uitmaken van den stoet, waarmede H. M. de koningin te Amster dam en te 'sGravenhage haren intocht zal doen. Te Leiden is in den gevel van heb huis aan de Garenmarkt, vroeger bewoond geweest door mr J. R. Thorbecke, thans eene vierkante wit marmeren plaat aangebracht, waarin de naam van dien staatsman is geïncrustreerd met zwaar vergulde letters van p.m. 25 cM. lengte» De liotterdamsche rechtbank veroordeelde Vrijdag bij breed gemotiveerd vonnis L. M. vroeger hotelhouder te Heerlen, thans café houder aan de Crooswijksche kade te Rot terdam, wegens opzettelijke brandstichting in zijn bierhuis, waardoor levensgevaar voor de huisgeuooten en bovenbewoners ontstond en gemeen gevaar voor goederen, tot 5 jaar ge vangenisstraf mét aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 8 jaar. Vrijdag avond vergaderden in Frascati te Amsterdam de timmerlieden, om een beslissing te nemen op den voorslag van het bemidde- lings-comité, dien wij reeds hebben medegedeeld. Na eenige discussie, waarbij veel verschil van gevoelen bleek te bestaan, werd met biljetten schriftelijk gestemd over het voorstel der be- middelings-commi38ie. De uitslag dier stemming zal echter eerst Zaterdagavond bekend worden gemaakt, na eerst 's ochtends aan de bemid- delings-commissie te zijn medegedeeld. Intusschen werd het besluit der eigenbouwers op het voorstel der bemiddelingscommissie medegedeeld. De vergadering der eigenbouwers was met gesloten deuren gehouden. Aan het slot werd te kennen gegeven, dat zij „de voor stellen zoo ingrijpend vonden, dat zij daarop Vrijdag avond geen beslissing konden nemen, maar de voorstellen in den loop der volgende week nader zouden overwegen om te trachten de zaak tot klaarheid te brengen." Deze uit spraak kwam op het laatst van den avond ter oore van het comité der werklieden, en werd terstond door den voorzitter van de gezellen- vergadering in het openbaar medegedeeld. Daar bij werd geconstateerd, dat de gezellen hunne stembiljetten reeds hadden ingevuld vóór hun de uitspraak der eigenbouwers bekend was. Besloten werd dat men tot Dinsdag avond den toestand zal laten blijven zoo als die is. De raad van Borkuloo besloot dat auto mobielen voortaan 7x/s cent tolgeld zullen moe ten betalen. Dat is zeker wel het eerste besluit in dien geest in Nederland. Vrijdag voormiddag bezochten een vier tal bootwerkers een bierhuis in de Scheepstim mermanslaan te Rotterdam en wilden, na wat gebruikt te hebben, zonder te betalen vertrek ken. De bierhuishouder liep hen na, doch werd met een pak slaag bedreigd wat hem noopte weder in huis terug te keeren. Kort daarop kwam hij weder naar buiten snelde de wanbetalers na en, hen op den West zeedijk ziende, was de eerste dien hij ontmoette, een der vier, die echter niets gebruikt had eu dus aan de geheele geschiedenis part nog deel had. Opgewonden ging de bierhuishouder hem te lijf en bracht hem met een ijzeren voorwerp een slag tegen de borst en in het gelaat toe. De slag, tegen den borst ter hoogte van de maagstreek toegebracht, kwam zóó aan, dat de getroffene hevige bloedspuwingen kreeg, in el kander zakte en, nadat een geneesheer voor- loopig hulp verleend had, met spoed naar het ziekenhuis gebracht werd, waar hij, na een ge weldig bloedverlies geleden te hebben, in een hoogst bedenkelijken en levensgevaarlijke toe stand aankwam. De bierhuishouder, een 36 jarig man, werd inmiddels in zijne woning gearresteerd, Omtrent het in ons vorig nommer mede gedeelde verdrinken van een Pernisser schok- kervisscher kan nog het volgende gemeld wordenDe man was lijdende aan vallende ziekte en kreeg aan boord een toeval, waardoor hij te water raakte. Ofschoon hij direct onder- scboot, kwam hij dadelijk weder boven, maar was toen reeds dood. Het lijk bleef toen drij ven en de schipper der schuit moest acht ma len over stag steken, eer hij het lijk kon grij pen. Zelfs ging het nog eenmaal onder het schip door en kwam direct weer boven. Met een en ander ging ongeveer een uur verloren. Te Deventer is bij het baden in den IJsel een 12-jarige knaap verdronken. De jon gen kon niet zwemmen. Bij en veehouder te Sloten (N. H.), den zelfden bij wien onlangs een vergeefsche po ging tot inbraak werd beproefd, is thans een mooi jong paard uit de weide gestolen. Het was nog maar kort in gebruik, en had een waarde van ongeveer f 400. Tot hiertoe is nog geen spoor van den dader ontdekt. Ook het bezoek van den eigenaar aan de Voorscho- tensche paardenmarkt heeft niets aan het licht gebracht. Uit Nieuweöiep wordt gemeld, dat de vischsloep Texel 61, Vrijdag bij den Noord- noordwesterstorm, in het Kaap en Molengat is omgeslagen en dat drie personen daarbij zijn verdronken. - Bij een landbouwer te Belfelt brak Don derdag een hevige brand uit. De geheele boer derij, benevens de stal en schuur, werden in asch gelegd ook eenig vee kwam in de vlam men om. Daar de bewoners op het land werk zaam waren, is er bijna niets gered kunnen worden. Alles was verzekerd, Tijdens hei onweder, dat dien avond woedde, sloeg de bliksem te Babberich, gemeente Oud-Zevenaar, in het huis van een voerman, zoodat spoedig alles in lichtelaaie stond. Door het spoedig optreden der brandweer werd een ander huiB daaïachter gelukkig gespaard. Van den in boedel werd weinig gered, wel het vee en eenige werktuigeneen hond kwam in de vlammen om. Ook hier was al het verbrande geassureerd. Huwelijken worden gesloten In In een der kleine Wester woldsche gehuchten staat een „keutery", die bewoond wordt door twee ongetrouwde broers en hun ziekelijke zuster. Sedert eenige maanden was de laatste bedlegerig, waardoor niet alleen het vrouwen werk in de kleine boerderij, maar ook de ge wone huiselijke bezigheden door den jongste? broer moesten worden verricht. „Bruier", zegt deze op zekeren dag tot den oudsten, zoo kan 't nich langerein van ons beiden mout trauwen." „Joa bruier", is 't lakonieke antwoord. „Trauw doe man bruier", herneemt de jongste. „Nee, dou doe 't man", zegt de oudste. Geen van beiden voelt zich zoodanig tot het sehoone geslacht aangetrokken, dat hij zijn vrij gezellenstaat voor het knellende huwelijksjuk wil prijsgeven, doch deboodzakelijkheid er van inziende, dat een vrouwenhand weer aan het roer komt, hervatten zij het afgebroken gesprek. „Zult wie spier tke trekken?" vraagt de jongste. „Jóawal", antwoordt de andere, zeer voldaan over deze goede oplossing. B., de jongste, maakt twee „pionten" gereed en laat zijn broeder trekken. Deze trekt de langste bent en is daardoor, volgens afspraak, de aangewezene. „Ziezoo, bruier, 'tlüt is die vallen", merkt de jongste op, „doe moust main zain 'n vrouw te kriegen."' „Dat is goud en wal, man wel zal 'k vragen", is 't weifelend antwoord. „Wat dunkt die van Hillechien", komt B. voor den dag;" doe dei nog bie ons dainde stonden ie baidcn op 'n gouden vout. Wie warren der dou tegen, man op 't oogenblik zul 'ker vour wezen." De gelukkige „spiertke-trekker" vindt dit idee niet verkeerd en na eenig overleggen bo men do beide broers tot het besluit, dat de jongste Hillechien voor een huwelijk met don ouderen broeder zal vragen. „Zai ban dan doa- delijk zain, dat wie er niks meer tegen hebt", zegt B. B. trekt daarop zijn Zondagspak aan en aan vaardt de reis naar het naburige dorp, waar Hillechien's ouders woonachtig zijn. Deze vin den het aanzoek zeer vereerendde moeder begeeft zich onmiddellijk op weg om Hillechien, die in de nabijheid dienstbaar is, er mede in kennis te stellen. Hillechien is dadelijk bereid om lief en leed met haar aanbidder te deelen en onderwijl haar moeder den terugtocht naar huls aanvaardt, maakt zij zich gereed voor de reis naar haar toekomstige echtelijke woning. Als B. later thuis komt is de zaak dan ook reeds beklon ken. Eenige dagen later wordt huwelijks-aan gifte gedaan en thans zijn de beide jongelui reeds man en vrouw. (W. Ct.) De gemeentefeesten te Antwerpen zullen dit jaar veertien dagen duren en wel van 7 tot 21 Augustus. De groote feesten zijn zeil wedstrijden op den 7en, militaire fakkeloptocht op den 13en, groote lichtstoet op 15 en 21 Aug., voor welk feest het gemeentebestuur 20.000 frs aan premiën uitloofde, roeiwedstrijd op den 21en, wielerwedstrijden op 15 en 16. De groote processie heeft den 21en plaats. Bij het Belgische plaatsje Dison heeft men een belangrijke arcbaeologiscbe ontdekking gedaan. Bij het maken van grondwerken in een heide heeft men drie meter beneden de oppervlakte eenige onderaarsche galerijen en kamers ontdekt. Terstond werd de overheid met deze ontdekking in kennis gesteld, terwijl de archaeologen terstond een ontdekkingstocht aanvingen. De heer, die met Chaulin-Serviniêre in dezelfde coupe zat, heeft zich eindelijk bij de juistitie aangemeld, 't Is een officier, in gar nizoen te Chanteauduu. Uit zijn mededeelingen blijkt dat, hij geslapen heeft toen zijn reisge noot verdween. Het gerecht te Halifax heeft de ramp van de Bourgogne toegeschreven aan het te snel varen van dit schip. -• In Duitschland hebben de laatste dagen eenige botsingen plaats gehad tusschen wiel rijders en voetgangers. Een wielrijder loste, blijkens een bericht uit Breslau, op straat zjjn met schroot geladen revolver op den pas benoemden geestelijke van Rosmierz, bij Groot Strelitz in Opper-Silezië de geestelijke bleef ongedeerd, maar zes voor bijgaande kinderen werden ernstig gewond. Maar in de buurt van Furth hebben wande lende soldaten een paar wielrijdende officieren in politiek aangevallen en twee luitenants zwaar gekwetst. Een negentienjarig jongmensch, Karl Brück uit Pest, heeft zich op een bal in de Vereins- halte te Bremen dood gedanst. Hartstochtelijk danser als hij was, had hij den gansehen avond achtereen gedanst, totdat hij eensklaps ineen- zeeg. De ontboden dokters konden slechts den dood constateeren. Engelsche zwendel. Gelijk men weet wordt in Engeland bij het oprichten van maatschappijen veel misbruik gemaakt van klinkende namen. De zorg voor het zoogen. Front-Sheet van het prospectus is in den regel de belangrijkste taak van hem die geld zoekt. Hooley, de bekende speculant, die onlangs failleerde, heeft dienaangaande op een verga dering zijne schuldeischers belangrijke mede deelingen gedaan, waaraan de City-correspon dent van het Hbld het volgende ontleent Het slechtst kwamen er de hoogadellijke heeren af, die hun naam en titel verkocht heb ben om aan het directoraat van diverse Hooly- maatschappijen luister bij te zetten. De Earl de la Warr bleek nml. 25,000 pd st. geïncas seerd te hebben alvorens hij zich verwaardigde het presidium van de Dunlop Company te aan vaarden. Lord Albemarle, die maar gewoon di recteur was, stelde zich met 12,000 pd st. tevre den, de Earl of Winehilsea kreeg 10,000 pd et. om als president van eene andere maatschappij te fungeeren enz. Enkele andere adellijke hee ren schijnen niet direct van Hooley geld ont vangen te hebben, maar niet onbelangrijke bedragen zijn uitbetaald aan tusschenpersonen, die hen bij Hooly geïntroduceerd hadden. Wederom andere personen werden op eene andere wijze voor hunne diensten beloond, o. a. door hun tot lagen prijs aandeelen aan te bieden, die zij onmiddellijk tot het dubbele bedrag aan de markt konden verkoopen. Op die wijze schijnt Hooley zich de medewerking van den bekenden Harry Marks, redacteur van The Financial News, te hebben verzekerd, die een paar maal op die wijze 10,000 pd st. ontvan gen heeft. Hooley deed nu nog moeite deze transactie als eene zuivere business-transactie voor te stellen, terwijl hij daarentegen het volle, licht liet vallen op de handelingen van eenige der mindere goden van de financieele pers, die zich met bedragen van 500 pd st. en 1000 pd st. hebben laten omkoopen. Alles bijeen genomen, verzekerde Hooley, dat van de bruto winst van 1,700,000 pd st., die op de vorming van de Dunlop Company gemaakt is, slechts 200,000 pd st. in zijn zak gevloeid is en de overige 1,500,000 pd. st. naar de diverse per sonen gegaan zijn, die op allerlei onzuivere ma nieren hebben meegewerkt om het publiek te lokken. Men dringt aan op een onderzoek door een parlementaire commissie. Verkoopingen enz. Door den notaris J. de Vos werden Vrijdag te Westkapelle publiek verkocht drie woonhuizen en negen perceelen wei- en bouw land te Westkapelle en welperc. 1 bouwland met sprink, voor f 340perc. 2, bouwland, voor f 234perc. 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 12, bouwland met bosch, te zamen voor f 1189perc. 10, bouwland met schuur en tuin, voor f 870, en perceel 11, woonhuis met tuin, voor f 123. Verkoopingen eu Verpachtingen in ZeelaLd D»tnm. Plaats. Voorwerpen. I&foimatfir. 3 Aug. Middelburg, Militaire goedaren, Adm. KLe- dingmagai. 3 Biggekerke, Inspan, Tak. 3 Oostkapelle, Hufeteedja enz., Huverg. 4 Middelburg, Tienden, Verhulst. 10 N.&St Joosl. Bouwland (verp), Tak. 10 Arneinuiden, Huïa, Vet hulst. 11 Middelburg, Huis, Verhuist. 11 M.ddelburg, Verp. Land polder Tak. Walcheren, Amsterdam. Het looncomité en het be- middelingscomité wenschten voor heden den uitslag der stemming in de werklieden verga dering van Vrijdagavond over de bemiddelings voorstellen geheim te houden. Dit is zeker' geen gunstig voorteeken voor eene bevredigende oplossing van de kwestie. Santiago. In de handelshuizen heerscht eenige angst, wegens de onzekere toekomst. Men vreest dat de stad aan de Cubanen zal worden overgedragen. Allen verlangen de politiek der Amerikanen te kennen. Hongkong. Een Engelsche kanonneerboot, die 27 dezer Manilla verliet, rapporteert dat de toestand aldaar onveranderd is. New-York. Het Journal verneemt, dat generaal Merritt den 25en dezer te Manilla aankwam. Vergaderingen, Concerten enz, Mi<t<lellmrg. Donderd. 11 Aug. Zomerconcert. Schutters hof 73/4 u. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Zondag 31 Juli en v. d. Tooneelvooretelling Schouwburgtent- Van Lier 8 u. Voorstelling op verschillend gebied Thea ter-Wallenda 8 u. Cafó-chant.ant in deKoffiehuizen-Groene- wegen, St. Joris en Een dracht. Dinsdag 2 Aug. en v. d. Spectacle varié Schuttershof 8 u. Ylissingen. Zondag 31 Juli. Conc. Middelb. Schutterij Grand-Hdtel 8 u. Zondag 31 Juli. Uitvoering St. Caecilia. Sted. Badhuis 6 u. Maandag 1 Aug. en v. d. Concert Wiener- damen Orchester. Grand Hotel 8 u. Ver lending en laatste bnslichting der MAFI aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Genua (Nederl.) 2 Aug. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.) 5 Aug. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 5 Aug. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd). 9 Aug.6.30'savonds. Brindisi (Eng. dienst) 12 Aug. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd). 12 Aug. 6.30's avonds. Marseille (Fr.dienst). 13 Aug. 5.45's morgens. Napels (Duitsche dst.)22 Aug. 1.05 's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoiro op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh on de residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. Daar moet toch eeu einde aan komen Want het is toch een onbestaanbaar iets, dat een volk, hetwelk zich steeds aan de spits der uiterlijke beschaving bevond, met den dag meer in openlijken strijd komt met allen die zijn roem vormen. Beoefenaars van kunsten en wetenschappen worden door het volk verguisd en door de regeering vernederd, en dat alles door den vreeselijken waan dat de roem en de eer des lands alleen in den omvang van het grond gebied liggen, dat de roem en de eer des lands alleen afhangen van het leger, en dat daar voor het intellect niets is. 'tls reeds een lange lijst van eerbiedwaar dige namen, welke door de inquisitie van het laatst der 19e eeuw op het schandbord is ge nageld, en nog dagelijks wordt die lijst grooter. Maar gelukkig het verzet tegen zulk een onwaardig bedrijf neemt toe. Jules Barbier, de bekende dramaturg, was de eerste om een waardig antwoord te geven op Zola's uitbanning uit het Legioen van Eer. Barbier heeft zijn officierskruis van het Legi oen van Eer teruggezonden. In het begelei dende briefje aan den president van den raad der orde schrijft hij, dat de terugzending hem meer pleizïer doet, dan indertijd de ontvangst. Volgens de Aurore zal het voorbeeld van Barbier door anderen worden gevolgd. De grootkanselier heeft zich echter gehaast Barbier te antwoorden, dat men niet zijn ont slag kan nemen uit het Legioen van Eer, zoo dat Barbier tegen wil en dank officier moet blijven. Al even ondubbelzinnig als de daad van Barbier was een betooging der Parijsche stu denten. Bourgeois heeft in de Sorbonne pleizier gehad van de schorsing van Stapfer. De stu denten hebben een groot lawaai gemaakt en bij het heengaan riepen eenige honderden Leve Stapfer Nu als de radicale Bourgeois zulke reactionaire dingen doet, verdient hij ook niet beter. En toch moet men Bourgeois dankbaar zijn, want zijn maatregel baart verzet. De Temps, die eerst weigerde te gelooven aan de schor sing van Stapter keurt den maatregel scherp af, en eindigt met zich te verklaren voor een beslissing over de vraag of het vonnis van 1894 wettig was. Tot dusver is officieel steeds beweerd dat het vonnis wettig was, maar die verzekering wordt thans (onder bet nieuwe kabinet) niet meer herhaald. Men kan, zoo meent het blad, de burgers niet beletten van zeker zwijgen acte te nemen, en dat als een bekentenis uit te leggen. Dat de regeering daarom eindelijk den moed hebbe aan alle vrije geesten, aan allen die ijveren voor de wettelijke waarborgen, de zekerheid te geven welke noodig is. De Temps blijkt dus eindelijk zijn meening te durven uitspreken. Hoe noodig het is, dat de gemoederen tot rust komen en dat een einde worde gemaakt aan deze zaak, kan ook daaruit blijken, dat er bijna niets kan gebeuren, of er wordt verband gezocht met de zaak-Dreyfuss. Zoo nu weer de benoeming van Laferriére tot gouverneur-generaal van Algiers. Als vice-president van den Raad van State zou hij worden opgevolgd door Périvier, die in het jongste Zola-proces president was, en deze zou tot opvolger krijgen Forichon, van het hot van cassatie, die vóór eene herzieniug van het proces is De Esterhazy-bladen vallen hem deswege reeds aan, en men zou niets liever wenschen dan dat de regeering bij het benoemen van leden der rechterlijke macht voor alles vroeg naar het oordeel van den candidaat over deze zaak. Bekwaamheid en onafhankelijkheid, alles moet daar by achter staan. Ook zonder dat is er op rechterlijk gebied al verwarring genoeg. Enkele bladen hebben Labori en Zola ver weten, dat zy zooveel juridische spitsvondig heden gaven en geen bewijzen. Maar wat zullen ze dan wel zeggen van den rechter van instructie en van den procureur der republiek, die een week noodig hadden om te beslissen, of zij zich incompetent zullen verklaren in de klacht tegen Du Paty de Clam. Het parket te Parijs heeft na onderzoek der dossiers inzake Esterhazy en mad. Pays uit gemaakt, dat er een algemeene onbevoegdheid bestaat om kennis te nemen van de klacht tegen Du Paty de Clam, wijl deze officier in actieven dienst is, terwyl verder uit het onderzoek is gevolgd, dat Du Paty niet de medeplichtige van Esterhazy, veel minder die van inad. Pays kan zijn. Maar Bertulus heeft een beschikking geno men, waarin hij verklaart het eens te zijn met het parket wat aangaat zijn onbevoegdheid om kennis te nemen van het valsche stuk, geteekend Blanchedat volgens de aanklacht door Du Paty de Clam geschreven zou zyn. Hij acht zich wel bevoegd kennis te nemen van de klacht voor zoover die betrekking heeft op het stuk Speranza, wyl in die zaak een niet-militair, madame Pays, betrokken is. Labori heeft zich Vrijdagochtend vroeg naar het paleis van justitie begeven, maar kon den procureur der republiek niet te spreken krijgen. Bij begaf zich daarop naar Bertulus en vroeg inzage van het dossier. Bertulus weigerde en ried hem een geschreven aanvraag in te dienen. Labori voldeel daaraan oogenblikkelijk. Daarop begaf hy zich naar Picquartin over leg met deze werd besloten van de genomen beschikking in verzet te komen bij de raad kamer van in beschuldiging stelling. Gelijk besluit werd door het parket genomen ten aanzien van de bevoegdverklaring van Bertulus. Men is te Parys zeer ontevreden op dezen rechter van instructie. Namens het parket zal de procureur-generaal Bertrand op treden, terwyl deze zoo noodig in cassatie zal gaan. Merkwaardig is de mededeeling van een der Parysche avondbladen, dat de procureur der republiek in zyn conclusies slechts de tolk der openbare meening was, waarbij zich de ministerraad had aangesloten. Wij meenden dat het O. M. slechts de tolk van het recht had te zyn. Beknopte Mededeelingen. In den gemeenteraad van Luik heeft een heftig debat plaats gehad over de verevening van een crediet wegens de kosten van ont vangst van prins Albert. De socialist Demblon beweerde dat het bezoek van „burger Albert van Coburg" een verkiezingsmanoeuvre was geweest. Men protesteerde luide, en toen Dem blon daarop voortging, werd het debat gesloten. Er zijn tot heden aan de Fransche regee ring reeds vier interpellaties over deDreyfuss- zaak medegedeeld, welke na de weder by eenkomst der Kamer in October zullen worden ingediend. In de zaak-Picquart schijnt het hoofd punt de vraag of Picquart tijdens hij in Afrika was, in relatie stond met Schreurer-Kestner. De oppasser van den kolonel beweert dat hij in het begin van 1897 voor Picquart brieven op de post bracht aan Scheurer-Kestner ge adresseerd. Picquart ontkent dit. Scheurer-Kestner, die in Zwitserland vertoeft, zal door een rechter- lyke commissie worden gehoord. De stukken betreffende de cassatie van het proces Zola zyn eerst Donderdag by het hof van cassatie ontvangen. De wet op bet plaatselijk zelfbestuur in Ierland is door het Hoogerhuis in derde lezing aangenomen. Bismarck is weer zooveel beter, dat Schweninger van Friederichsruhe vertrokken is. De jongste verkiezingscampagne heeft den Duitschen socialisten ongeveer een miljoen mark gekost.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2