MIDDELRDRGSCHE COURANT. 30 Juli. N0. 177. 141" Jaargang. 1898. Zaterdag Deie courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 29 Juli 8 n. vm. 59 gr. 12 u 60 gr., av. 4 u. 61 gr. P. Verw. zwakke N. wind. AdvertentiëD voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten.' Te 's GravenhageDe Gebr. Belinfante te Amsterdam A. de La Mar Azn. Bij deze courant behoort een Bijv Middelburg 29 Juli Door eigen bril. In De Standaard zijn nu eindelijk het heeft lang geduurdde drang van buiten was zeker te sterk geworden om daaraan nog verder geen gehoor te geven de beide veel bespro ken strooibiljetten uit het district Aalteu op genomen. De redactie van het blad laat daarover natuurlijk nu haar licht schijnen. Al erkent zij dat men van anti-revolutionnaire zijde in haar opwekking van de kiezers „niet in elk opzicht kieschkeurig te werk" is gegaan, zij beweert dat het liberale strooibiljet de kroon spande, in ongunstigen zin. Zulk een oordeel van die zijde was te wach ten. Wij zijn al zeer tevreden met de beken tenis dat onder eigen vrienden niet goed is gehandeld. Zij is van die zijde al veel waard. En dan constateeren wij onzerzijds uitdruk kelijk dat ook wij wat van liberalen kant daar geschiedde allerminst goedkeurennoch veel minder in bescherming nemen. Maar als men begint met anderen aan te vallen op niet in elk opzicht kieschkeurige wijze, dan is het, vooral in verkiezingsdagen, waariD de gemoederen allicht opgewonden zijn en de ijver wat al te sterk geprikkeld wordt, ver klaarbaar dat anderen zich op dienzelfden niet goeden weg laten meeslepen. Op een punt moeten wij de redactie van De Standaard eene enkele opmerking maken. Het geldt het verwijt harerzijds dat van genoemd strooibiljet, van liberale zijde verspreid, „bij een puur politieke verkiezing bijna niets anders wordt gedaan dan kerkelyken hartstocht op wekken" Dat is een eigenaardig verwijt met het oog op de jongste geschiedenis van ons land. Als er ees partij is geweest, die in de laat ste jaren den politieken strijd in Nederland bedorven beeft door het opzwepen der kerke lijke hartstochten, dan is het wel de partij van dr Kuyper. Zij legde er zich bijzonder op toe de eenvoudige, goedgeloovige zielen in be roering te brengen, met de bewering dat hun zielenheil, hun geloof, hun kerk gevaar loopen als de liberalen het bewind voeren. En om dit te voorkomen, moest de hulp van Rome dienst doen Door welken bril ziet dr Kuyper toch de zaken Door een goeden bril, dunkt ons, zeker niet. En door eigen bril? In hetzelfde nommer van zijn blad komt een eigenaardige opmerking voor over het hofer wordt, zeer juist, gewezen op het nut dat een koningin het volk eens leere kennen anders dan gezien door den bril der Hofhouding Zoo ook, zouden wij zeggen, moest dr Kuyper de daden van zijne volgelingen eens leeren kennen door een helderen, goeden brildoor eigen oogen. Hij moest eens eene verkiezings campagne b. v. op Walcheren meemaken; kennis nemen van al wat daar geschreven en gesproken wordt. Hij zou dan zijn eigen volkje ook beter leeren kennen; en zich wel wachten den libe ralen te verwijten hetgeen eigenlijk geheel en al op rekening komt van de leiders, die zijne zaak en die der ultra-antirevolutionnaire partij dienen. Of weet dr Kuyper dit alles Dan heeft hij zeker een slechten bril die hem het goed zien belemmerten zou het aan schaffen van een nieuwen zeker niet onnoodig zijn. BENOEMEN ENZ. By kon. besluit: is een pensioen verleend aan A. Borsboom, hoofdcommies by het dep. van waterstaat, ten bedrage van f 1947; is benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- voerr. en acc. te Ittervoort c. a. J. A. Spaar- kogel, boekhouder der dir. bel., thans belast met de waarneming van dat ontvangkantoor. De opperceremoniemeester van H. M. de koningin doet in de Staatscourant van he den eenige mededeelingen omtrent de cour van jgelukwensching, te houden door de koningin. in het koninklijk paleis te Amsterdam, op Woensdag 7 September a. s., des namiddags te 4 uur 30 m. De voornaamste bepalingen daaromtrent deelden wij vroeger reeds mee. Hen, die daar omtrent meer wenschen te weten, verwijzen wij naar genoemd blad. Bestraliing van jeugdige personen. Door den minister van justitie is een wets ontwerp ingediend, houdende wijzigingeffin de bepalingen betreffende het straffen en de straf rechtspleging ten aanzien van jeugdige personen, In plaats van de voor jeugdige personen ver keerde hoofdstraffen van art. 9 van het wetb. van strafrecht, stelt het ontwerp twee nieuwe, met behoud alleen van de geldboete, doch deze slechts voor die bepaalde gevallen, waarin zij werkelgk doel kan treffen en met eene andere, de geldboete vervangende, straf door hechtenis. De nieuwe straffen zyn: berisping en plaat sing in eene tuchtschool. De berisping schijnt bij eene eerste overtre ding de doelmatigste straf. Daarnevens verkrijgt de rechter nog een ander middel tot repressie, dat zijne werking kan doen voor het geval mocht blijken, dat de berisping hare uitwerking heeft gemist. Dat middel ia gevonden in de voorwaardelijke veroordeeling tot de plaatsing in eene tucht school, eene straf die eerst wordt ten uitvoer gelegd indien de berispte, binnen zekeren tijd, opnieuw aan eenig strafbaar feit onherroepe lijk mocht zijn schuldig verklaard. Datzelfde middel zal eveneens dienst kunnen doen, wanneer de veroordeelde niet mocht hebben bekend en toch, gelyk bp eerste overtreding, geen andere straf kan worden opgelegd. Hoe men ook over het stelsel van voorwaar delijke veroordeeling moge denken, voor jeug dige misdadigers, die nog onder voortdurend toezicht en leiding staan, zal dat instituut onder meer gunstige omstandigheden in wer king kunnen treden. Tuchtschool is de zwaarste straf voor jeug dige veroordeelden, behoudens de nader te vermelden voorwaardelijk op te leggen gevan genisstraf. Zij is bestemd om jeugdige ver oordeelden te gewennen met krachtige hand aan de noodwendigheid zich aan anderer beve len te onderwerpen. Het verblijf in eene tucht school moet daarom duidelijk eene straf zijn. De inrichting van zoodanig gesticht en de be handeling der delinquenten moeten dan ook aan andere en strengere voorwaarden voldoen, dan die in een Rijksopvoedingsgesticht. Geldboete stelt het ontwerp voor als derde straf voor jeugdige delinquenten in bijzondere gevallen en tot een beperkt algemeen maximum. De wetsvoordracht geldt voor minderjarige personen wegens een feit, begaan voor het bereiken van den leeftijd van 18 jaar. De duur der plaatsing in eene tuchtschool is ten minste eene week en ten hoogste eene maand, indien zij geldboete vervangt, en overigens ten minste eene maand en by mis- dry ven en de overtredingen, omschreven in de artt. 424-426, 428-433, 439, 440, 447,450, 451, 453 en 455 ten hoogste zes achtereenvol gende maanden voor een persoon, die voor het begaan van het feit den leeftyd van 14jaar nog niet heeft bereikt, en ten hoogste een jaar voor een persoon, die op dat tydstip dien leef tijd heeft bereikt. Bij andere overtredingen worden deze maxima met de helft verminderd. Het maximum der geldboete bedraagt voor een persoon beneden 18 jaar f 90. De Btraf van berisping bestaat in eene ver manende toespraak tot den veroordeelde, in verband met het gepleegde feit. Om de mogelijkheid te openen om den schuldige aan een zeer ernstig misdrijf, indien blijkt dat de opvoeding mocht hebben gefaald, niet los te laten, heeft het ontwerp eene soort van voorwaardelijke veroordeeling te baat ge nomen, die na het einde der opvoeding kan worden ten uitvoer gelegd, indien de schuldige alsdan binnen zekeren tyd opnieuw voor eenig stratbaar feit onherroepelijk mocht worden veroordeeld. Ook bij ernstige misdraging vóór het einde der opvoeding van Rykswege zal de voorwaardelyk opgelegde gevangenisstraf kun nen worden geëxecuteerd. Het ontwerp geeft den rechter de volkomen vrije keuze van opvoeding, straf en beschik baarstelling van de ouders. Geen veranderingen zyn voorgesteld in de procesorde. Alleen is aan kinderen steeds de voorlichting en raad van ouders en voogden verzekerd, zoowel by de behandeling der zaak als in de instructie en in het algemeen, waar tegenover het kind of in zyn belang een rechts handeling wordt ondernomen. Een uitzondering op dezen algemeenen regel is mogelijk ge maakt in al die gevallen, waarin de rechter haar in het algemeen belang onvermijdelijk acht. Verder laat de wet steeds een rechtsgeleer den raadsman of deskundige vertegenwoordigers van de jeugdige delinquenten bij de rechtshan deling toe, voor zoover althans het publiek be lang zich daartegen niet verzet, en schrijft anderdeels een zoo volledig mogelijk onderzoek voor omtrent opvoeding en karakter, omge ving en antecedenten. By berechting van kinderen en jeugdige per sonen wordt de openbare behandeling uitge- De minister heeft door een en ander getracht een stelsel op te bouwen, waarin gerekend wordt, zoowel op de macht der overheid als op de toewijding van particuliere personen, eD waarin ieders taak, zooveel mogelijk datgene wat van hem mag worden verwacht, is be paald, is aangewezen en begrensd, opdat gansch het volk den strijd kunne aanvaarden tegen een kwaad, dat zoozeer de levensbelan gen van geheel het volk raakt. Allereerst is in het oog gevat de groote massa der kinderen, die behoefte hebben aan beter en meer zorgvuldige opvoeding. Een voorloopige scheiding wordt tot stand ge bracht tusschen die kinderen, waar blijkbaar schuld der ouders aanwezig is, en die, waar het gevaarlijk karakter van het kind, door daden gebleken, op den voorgrond treedt. Voor de eerste groep wordt, niet zonder finan- cieelen steun van den staat, een beroep gedaan op de byzondere liefdadigheid. Doch de tweede groep neemt de overheid zelve in haar hoede. De rechter is aangewezen als de critische macht, aan welke de taak is opgelegd om in te grijpen in het gezag van ouders of voogden en over dwangopvoeding of straf uitspraak te doen. Door de uitspraak van den rechter worden toch voor kinderen, die de strafwet overtreden, een poging aangewend om door tastbare tucht middelen het bedreven kwaad te herstellen. De overheid wordt in de uitvoering van haar taak gesteund door een oppersten raad van bystand, toezicht en advies, samen te stéllen uit personen van verschillende politieke eD godsdienstige richting. Aan de overheid, aldus voorgelicht, is de taak toegedacht, vooreerst om na verkregen ervaring, het kind, dat voorloo- pig in een staatsgesticht wordt opgevoed, over te brengen onder de hoede van hen, die het best voor zijn belang zullen waken en zoo veel mogelijk naar geest en opvatting van zijne ouders en natuurlijke verzorgers. En in de tweede plaats om voor te bereiden en ton uitvoer te brengen den terugkeer van het kind in de maatschappy of in het ouderlijk huis. Bij de vervulling van zyn taak zal deze raad van bystand worden gesteund door de voorlichting van byzondere commissies en van commissies van toezicht der Btaats-opvoedingsgestichten. Doch bovendien worden als schakel tusschen overheid en byzondere personen in het leven geroepen de „raden van voogdy", eenerzyds verband houdende met de regeeriDg, anderzijds in voortdurende aanraking met de maatschappy in haar leven en werking. Eeu afzonderlijk wetsontwerp, getiteld Wet, houdende beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige per sonen, sluit zich aan bij het ontwerp tot wyzi ging en aanvulling van het Burgerlijk wetboek, op het stuk van ouderlijke macht en voogdy en by dat tot wyziging en aanvalling van het wetboek van strafrecht, het wetboek van straf vordering en eenige daarmede samenhangende wetten op het stuk van het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen. Het in dat ontwerp neergelegd stelsel omvat de drie vormen der dwangopvoeding de ver pleging in ryksgestichten als hoofdvorm, die in particuliere inrichtingen en in het huisgezin als nevenvormen. Het Bysteem beoogt het particulier initiatief te bevorderen, doelmatige aansluiting en samenwerking van particulieren met staatszorg in het leven te roepen en aan de particuliere bemoeiingen een zoo ruim veld open te stellen, als het gevoel van zijne ver antwoordelijkheid den staat slechts toelaat. Het matig subsidieeren van particuliere ge stichten en vereenigingen iB in dit stelsel zooal niet noodzakelijk, dan toch in hooge mate wenschelijk. Vandaar dat voorgesteld wordt aan vereenigingen en instellingen, die zich aan te stellen voorwaarden wenschen te onder werpen, een subsidie te verleenen. De rijksopvoedingsgestichten vormen de basiB der in het ontwerp voorgestelde regeling. Zy hebben, althans aanvankelijk, op te nemen alle ter beschikking der regeering gestelde jeugdige personen, d. w. z. personen van jeugdigen leeftijd, die, wegens het plegen van een straf baar feit voor den rechter gebracht, naar diens oordeel behoefte hebben aan opvoeding van staatswege. Het Rijksopvoedingsgesticht nu kan he het kind behouden tot dat het óp den 23 jarigen leeftyd óf wel eerder geschikt wordt geacht om in de maatschappij terug te keerenhetzij het kiud na eenigen tyd aan particuliere handeu ter opvoeding toevertrouwen. Het ligt in de bedoeling, dat tot dit laatste zoo spoedig en zooveel mogelijk zal worden overgegaan, zoo dat eigenlijk alleen de kinderen, die alsnog of bij voortduring bijzonder toezicht en tucht blijken te behoeven, weer geruimen tijd in de Rijksopvoedingsgestichten verblijven. De regeering kan de verdere opvoeding der te harer beschikking gestelde jeugdige personen slechts tegen behoorlijke waarborgen vooreen degelijke behandeling aan particulieren toever trouwen. Het ontwerp zoekt deze waarborgen vooreerst hierin, dat de regeering zich niet met afzonderlijke personen, doch alleen met lichamen, met vereenigingen, stichtingen of rechtspersoonlijkheid bezittende instellingen in verbinding steltvoorts daarin, dat de regee ring bepaalde eischen voor de verpleging en opleiding stelt en harerzijds daarop toezicht doet uitoefenen. De tuchtschool maakt gelijk de minister voorts doet uitkomen eigenlijk geen deel uit van het stelsel van dwangopvoeding. In dat ontwerp wordt de stichting dezer scholen bevolen. De tuchtschool is mede de aangewezen inrichting om op te nemen de kinderen, wier vastzetting voor bepaalden tijd ten verzoeke hunner ouders of voogden door den burger lijken rechter is bevolen. De kosten, welke de dwangopvoeding in en buiten Ryksgestichten en de maatregel van interneering in een tuchtschool voor deD Staat zullen meebrengen, laten zich Diet vooruit be rekenen, noch ook met eenige waarschynlijk- heid ramen. De minister wyst erop, dat de uitvoering wel niet onaanzienlijke kosten zal na zich sleepen, maar anderzyds ook belang rijke uitgaven zal besparen. De wet bepaalt-dat in het ressort van ieder gerechtshof een tuchtschool voor jongens en een voor meisjes ieder afzonderlyk gevestigd zijn. De ryks-opvoedingsgestichten zyn gevestigd voor jongens te Alkmaar, aan den Kruisberg bij Doetinchem en te Avereestvoor meisjes te Montfoort. Het opperbeheer berust bij den minister van justitie. De verpleegden in de tuchtscholen ontvangen gewoon lager onderwijs en verrichten handen arbeid, Aan de verpleegden in de rijks-opvoedings gestichten worden lager onderwijs en vakon- derricht verstrekt. In de tuchtscholen en rijks-opvoedingsge stichten is de oplegging der navolgende disciplinaile straffen geoorloofd: lo. onthouding van het schryven of ontvan gen van brieveD, van bezoek of vau andere voorrechten 2o. de verstrekking van water en brood in plaats van het gewone voedsel 3o. opsluiting in een cachot 4o. gewone sluiting in de boeien. UIT STAD EN PROVINCIE. Zooals nog in een deel der oplaag vaD ons vorig nommer kon worden vermeld, is by kon. besluit benoemd tot dijkgraaf voor deD Elizabethpol&ei G. Born. Den roep, die omtrent het theatre Antonio Wallenda tot ons kwam, heeft het Donderdag avond getoond ten volle te verdienen. De groote tent, die een der zy vlakken van de Markt beslaat, is er op ingericht om een zeer talrijk publiek gedurende een paar uren uitstekend te huisvesten; zy is zeer behagel ijk gestoffeerd, flink verlicht en, wat men zeer zelden van kermistenten zeggen kan, goed ge ventileerd. De bezoekers hebben dan ook noch van de warmte van het gaslicht, noch van het. rooken door liefhebbers van een sigaar eenigen hinder. De voorstelling van Donderdag avond was zeer afwisselend en zal dat, naar de directie toezegt, eiken avond zijn. Nu bestond zij uit welgeslaagde oefeningen door jeugdige parterre acrobaten, sterke, door de gezusters Wallenda elegant uitgevoerde, werkzaamheden aan een vaststaand rek, zware toeren van twee Zoeloe- kinderen aan een trapeze en met zeldzame zekerheid door de Jenny-troep ten beste gege ven kunstverrichtingende imitatie van een caroussel was zeer interessant. Mr Richards bewees door wat hy een troep ganzen deed verrichten, dat het epitheton „domme", veelal dien dieren gegeven, nietaltyd juist is. De domste van de door hem gepre senteerde tweevoetera was eeu slimme August. Aardiger nog vonden wij het optreden van miss Margaretha met hare gedresseerde kaka- toe's; wat deze gekuifde papegaaien op kom- mando uitvoerden was zeer bekijkenswaardniet het minst hun optreden als brandweer. Nog een staaltje van dierendressuur werd gegeven door een troep zeer mooie reuzendoggen en foxterriersmet animo verrichtten deze dieren hnune kunstende sprongen der doggen en vooral de saltomortales de foxterriers waren merkwaardig. Heden avond zal de heer Wallenda ook kat ten doen medewerken. Zeer in den smaak vielen verder de goed gearrangeerde, fraai verlichte levende beelden groepen, evenals de portretten, die een sneltee- kenaar in een ommezientje op het papier wierp; goed gezien was daarbij „de landman". Merkwaardig was wat door de duiksters werd te aanschouwen gegeven, al kan dat de naam pantomime niet wettigen. Wat de drie dames onder water verrichten grenst aan het onge looflijke een harer bracht het tot drie minu ten zonder aan de oppervlakte te komen. De voorstelling werd besloten met eeu „ridderfeest uit de zeventiende eeuw", waarbij een twintigtal personen geharnast en met lans of zwaard gewapend, marBch- en schermoefe- ningen te zien gaven en fraaie groepen vorm den. Het was een goed slot voor de in alle opzichten welgeslaagde voorstelling. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het Theatre Wallenda zal zich gedurende de kermis in een druk bezoek mogen verheugen, en het verdient dat ten volle de groote, maar vooral de kleine kermisgangers zullen er zich uitste kend vermaken. Met het oog op de laatsten verdient het vermelding, dat de werkzaamheden elkander snel opvolgen, de pauzen tot een minimum zyn beperkt en de voorstelling tydig eindigt. De leden van do vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie te Middelburg waren Donderdag in eene buitengewone ver gadering vereenigd, om afscheid te nemen van den naar 's Gravenhage vertrekkenden adjudant-onderofficier J. C. Smits, voorzitter der onderofficieren-societeit der infanterie. Gedurende 16 jaren waren deze sociëteiten vereenigd, ieder onder hun eigen bestuur. Onder hartelyke toespraken werden den ver trekkenden voorzitter door ieder der beide sociëteiten een prachtig sonvenir met zilver gemonteerd aangeboden, waarvoor door hem met een warm woord voor den bloei der beide sociëteiten werd bedankt. Hoe gevaarlijk het is aan het strand op bloote voeten te loopen op het gedeelte dat niet voor baden bestemd is, bleek Donderdag middag te Vli s sing en weer, toen een jongetje in een der voeten een diepe snede kreeg door een stuk glas, afkomstig van een gebroken flesch, die men in het water bad geworpeD. Het knaapje bloedde hevig en moest gedragen wor den naar een der tentjes om daar verder te worden geholpen. Afgescheiden van dergelijke ernstige onge vallen, meenen wij in deze dagen, nu de kin deren veel het strand bezoeken, er nog wel eens aan te mogen herinneren dat meermalen door bevoegde personen gewaarschuwd is tegen het z. g. „voetjes wasschen." Een bekend baddokter heeft indertijd na drukkelijk gewezen op den nadeeligen invloed, dien dit op het gestel uitoefent. Hy deed de mededeeling uit zyne ervaring, dat tal van bad vrouwen, juist als gevolg van het onop- houdeiyk op bloote voeten loopen in het zilte nat, later het slachtoffer werden van ernstige Naar men ons uit Ierseke meldt, is de pas gevangen moederkreeft die, zooals gemeld, de hoop op een sterker vermenigvuldiging dier schaaldieren gewekt had, Donderdag in den oesterput, waar zij bewaard en verzorgd werd, dood gevondenzjj is waarschijniyk door een moedwillige hand met een pan doodgegooid. Een zoontje van een kolenhandelaar aldaar werd, toen hij een hond afspande, door dt-zen met zooveel kracht tegen een paal geduwd, dat het inwendig ernstig gekneusd werd. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen, en het zal vry lang duren eer de knaap geheel hersteld is. In de Donderdag aldaar gehouden raadsver gadering werd de gemeenterekening aangeboden. Hoewel de prijs van den straatmest op 1 was bepaald, werd een aanvrage om 40 voer a 75 cent per voer ingewilligd. Daar een som van f 10.000, voor rioleering bestemd en begrepen in de ODlangs gesloten geldleening, niet terstond zal uitgegeven wor den, werd besloten, deze voorloopig rente- gevend a deposito te geven, en de begrooting 1898 dien overeenkomstig te wyzigen. Aan H. van der Dussen, eervol ontslagen waterbouwkundig ambtenaar van den calami- teuzen Swzanncipolder, is een pensioen toegekend van f 456.66. Drie weken geleden werd te Stave- nrsse de onderwyzer V. d. W. gearresteerd, onder verdenking dat hij ongepaste handelingen met schoolkinderen zou gepleegd hebben. Wyi

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1