MIDDELBliRGSCHE COURANT. 25 Juli. N°. 172, 141s Jaargang. 1898. Maandag Dese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Juli 8 O. vm. 63 gr. 12 n 70 gr., av. 4 o. 68 gr. F. Verw. tarn. kr.W. w. regenachtig Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór óSeï onr aan het bnreau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per re; Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratia aan het bnrean te bekomen. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Onze landbouwtentoonstellingen. Wij hebben hierbij uitsluitend het oog op die tentoonstellingen in onze provincie. Jaarlijks heeft er men weet het van wege de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland een algemeens vergadering plaats. Aan die vergadering wordt steeds een tentoonstelling verbonden, die dus telkens in eene andere gemeente, afwisselend naar de afdeeling, welke aan de beurt is, wordt gebonden. De Maatschappij betracht alzoo in deze de billijkheid, door elk harer afdeelingen het voorrecht van zulk eene vergadering en expositie te gunnen. Over die tentoonstellingen nu is onlangs een oordeel uitgesproken, dat, wellicht slechts ter loops geuit, toch naar ons inzien eenige nadere beschouwing verdientin elk geval ons aanleiding gaf tot eenige opmerkingen. Het was op de vergadering, Woensdag 13 Juli te VlissiDgen gehouden door de af deeling Zeeland van de Vereeniging Het Nederland8ch Rundvee stamboekdat een der aanwezigen, bij het bespreken van een post voor het uitloven van premiën op de aan staande landbouwtentoonstelling, verklaarde die uitloving weinig waard te achten, omdat, naar zijne meening, de afdeelingstentoonstel- lingen haar tijd hebben gehad. Het is ons niet bekend, op welke gronden dit oordeel rust, omdat het niet nader weid gemotiveerd; maar wellicht zien wij later die wel eens hier of daar ontvouwd. Des- verkiezende stellen wij ons blad daartoe be schikbaar; in de overtuiging dat het hierbij geldt eene kwestie van niet gering belang voor onze Zeeuwsche landbouwers en vooral veetelers. Wij zeiven gevoelen ook wel iets voor het geuite beweren; maar wij zouden tocb niet gaarne durven aanraden die tentoon stellingen op te heffen. Waarschijnlijk ligt dit ook niet in de be doeling van hem, die het bewuste oordeel ten beste gafen stond zijn uitspraak in nauw verband met het bewustzijn, dat dU exposities, laten wij het zoo eens mogen uit drukken, „haar eigen dood wel zullen sterven." Dit zouden wij nu niet zoo grif beamen want de ervaring leert dagelijks, dat zulke instellingen een taai leven hebben. Wij kunnen ons dan ook niet goed voor stellen hoe eene jaarlijksche algemeene ver gadering van de landbouwmaatschappij kan plaats hebben zonder de traditioneele ten toonstelling, de daarmee gepaard gaande feestelijkheden en den gebruikelijken maaltijd. En nog veel minder hoe zonder dat alles het aantal leden der Maatschappij zoo groot sou zijn als het tegenwoordig is. Laten wij het toch maar eerlijk bekennen het aantal van hen, die uit waarachtige, zuivere belangstelling lid van zulk eene Maatschappij worden, is niet zoo heel groot. En een gewoon verschijnsel is bet, dat telken jare in de afdeeling, waar zulk een samenkomst met den aankleve van dien wordt gehouden, het ledental toeneemt. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het aangenaam vooruitzicht dat er gezellige bijeenkomsten zullen worden gehouden dat er een en ander zal plaats hebben, waarbij menigeen gaarne tegenwoordig is; dat aan het nuttige zooveel aangenaams zal worden verbonden. Dat alles oefent groote aantrekkingskracht uit. Toch willen wij de Zeeuwen, die wezen lijk in den landbouw en de veeteelt in hun gewest belangstellen en dat toonen door hun lidmaatschap der zoo nattige landbouw maatschappij, niet wegcijferen; maar waar telkens de klacht wordt geuit, dat haar ledental nog niet de hoogte heeft bereikt, die de Maatschappij om haar goed doel verdient waar zoo velen zich verre van haar houden daar zouden wij opheffing der afdeelings- tentoonstellingen hoogst gevaarlijk vinden, omdat zij meer dan waarschijnlijk vermin dering van het ledental zouden tengevolge hebben. Uit dat oogpunt hebben die instellingen dus zeker nut. Pf dit ook het geval is voor den land Agenten.' Te 's GravenhageDe Gebk. Belinfante te AmsterdamA. de La Mar Azn. bouw en de veeteelt in het algemeen in onze provincie, ziedaar eene andere kwestie. Wij willen ons niet de bevoegdheid toe kennen in deze een beslist oordeel nit te spreken; maar de bewering, die ons aan leiding gaf tot dit opstel, kwam nit den mond van ecu deskundige en getuigde van zooveel twijfel aan dat nut, dat wij ons daarop gerust kunnen beroepen. Trouwens, het twijfelachtige van dat nut ligt voor de hand. Op elke tentoonstelling, zooals die nu plaats heeft, zijn de inzendingen met uitzondering van die van werktuigen, af komstig van handelaars vanzelf hoofdza kelijk beperkt tot de afdeeling, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, en zijn de bezoekers voor het meerendeel bewoners van gemeenten, in die afdeeling gelegen. De kring is dus in alle opzichten beperkt. Gering zijn veelal de inzendingen en zij, die het geëxposeerde aanschouwen, zien meestal niet andeis dan hetgeen zij van nabij reeds kennen. Hun gezichtskring wordt dus niet verruimdvergelijkingen zijn door hen bijna niet te maken. Voor ben is er trouwens altijd, buiten de tentoonstelling om, gelegenheid om een kijkje te nemen op anderer vee of bedrijf. Eene wandeling in gewone tijden heeft bijna hetzelfde resultaat als een bezoek aan de expositie. Om de belangstelling gaande te houden en de lust tot inzenden, ook van elders, te prikkelen, zijn er indertijd driejaarlijksche wedstrijden gehouden, doch zij zijn afge schaft èn omdat ze te veel geld kostten èn wijl het moeilijk viel altijd iets belangrijks voor een wedstrijd te vinden. Na al het voorgaande zouden wij nu willen vragenis er niet een beter middel om het doei te bevorderen, dat men met tentoonstellingen op landbouwgebied beoogt En als antwoord daarop bieden wij ter overweging aan het idee, om eens om de vijf of eens om de tien jaren eene groote algemeene Zeeuwsche tentoon stelling te honden. Zij zou moeten geschoeid zijn op dezelfde leest als die in Zuid-Holland en Gelderland. Flinke prijzen zouden daarbij moeten worden uitgeloofdzoo flink dat de veeteler in ons gewest, met zijn eigenaardige ligging der verschillende deelen, daarin ruimschoots ver goeding zou kunnen vinden voor het zeer lastige vervoer en de stalling van zijn vee. Het vervoer van goed en duur fokmaterieel over water levert altijd risico op en inzending daarvan zal alleen plaats hebben, als er uit zicht op zulke prijzen bestaat. Vooral het uitloven van prijzen voor vee- familiën zou zeer zijn aau te bevelen, omdat deze zeker een spoorslag zouden zijn tot verbetering van het ras. Het ligt voor de band dat eene dergelijke tentoonstelling zeer kostbaar zal zijnde landbouwmaatschappij zal die alleen niet kannen dragenmaar het talrgk bezoek kan daaraan tegemoet komen, terwijl voor het overige uit de provinciale kas en door steun van particulieren de noodige subsidies wel zullen zijn te vinden. Daarbij zou op de provinciale of de vanwege de provincie gesubsidieerde booten vrij vervoer van de inzendingen voor de tentoonstelling gevraagd kunnen worden, en aan de spoorwegdirectie eene belangrijke reductie daarvoor. Aan dergelijke verzoeken zal zeker wel worden voldaan; waardoor aan de kosten van inzending zou worden tegemoet gekomen. Op het groote nut van znlk eene vijfjarige tentoonstelling de termijn van tien jaar komt ons wel wat al te lang voor behoe ven wij niet uitvoerig te wijzen. Het bestaat hoofdzakelijk in de gelegenheid, die zij biedt om veeteelt en landbouw in onze g e h e e 1 e provincie te vergelijken. De expositie kan veel interessanter worden dan eene afdee- lingstentoon8telling ooit wezen kan en worden zal. In de gansche provincie zal zij de belangstelling opwekken en zelfs buiten Zeeland de aandacht trekken. Uit alle deelen zal zij de producten en het vee samenbrengenen de bezoekers, die, eerder dan nu, van verre en nabij zullen komen om haar te aanschouwen, zullen daar meer leering kunnen opdoen dan nu op de jaarlijksche expositie het geval is. Of nu zulk een tentoonstelling zou moe ten treden in de plaats van die jaarlijksche Wij zouden niet gaarne daartoe advi- seeren en wel om de hiervoren aangegeven redenen, die het belang en het bestaan der groote Maatschappij raken. Slechts voor een tweetal afdeelingen vra gen wij opheffing van zulk eene tentoon stelling; en zij zullen er niet slechter door worden. Men wijze nl. uitsluitend de afdeelingen Walcheren en Heinkenszand aan voor het houden van zulk eene groote, al gemeene Zeeuwsche tentoonstelling, opdat die om de vijf jaren óf te Middelburg óf te Goes plaats hebbe. Beide gemeenten zijn, van de hoofdplaatsen in alle afdeelingen der Maatschappij, het gunstigst gelegen, bet gemakkelijkst bereikbaar en bieden ook tevens de beste gelegenheid, om zulk eene expositie te houden. Middelburg, als hoofdplaats der provincie, kan zeker eenig recht daarop doen gelden; als er ten minste van recht in d ook sprake mag zijn en Goes niet minder als het middelpunt van eene landbouwende streek, waarin tevens de Wïlhelmina-polder is gelegen. De hoofdvraag in deze is wat brengt het belang van zulk eene tentoonstelling meewaar heeft zij, wat betreft de inzen dingen en het bezoek, de meeste kans van slagen En dan zal zeker geen andere, geen be tere regeüug zija aan te wijzen dan de door ons voorgestelde. Wanneer die afdeelingen slechts eens de tien jaren zulk eene tentoonstelling in haar midden hebben, zullen zij zeker gaarne eenige buitengewone opoffering zich getroos ten en ook bij de gemeente besturen niet te vergeefs kloppen om steun voor het uitloven van prijzen. Iu de andere zes afdeelingen kunnen de ge wone tentoonstellingen beurtelings behoudeD blijven tot tijd en wijle werkelijk blijke, wat nu reeds beweerd is, dat zij haar tijd hebben gehad, zij van zelf te niet gaan of hare opheffing kan geschieden zonder dat daarvan gevaar te duchten valt voor de Maatschappij van landbouw en haar ledental. Ziedaar een idee, dat bij ons opkwam ns de bewering, te Vlissingen geuit. Wij geven het voor beter. In elk geval meenen wij dat het overwe ging verdient. Daarvoor bevelen wij het met ernst aan bij allen die met ons belang stellen in aj wat ten nutte kan strekken van den land bouw en de veeteelt in Zeeland. Laat men vooral het eens bespreken in het hoofdbestuur en in de afdeelingen dei Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland! Middelburg 23 Juli. Een halve maatregel. Als gevolg der resultaten van het onderzoek, door de regeeriDg ingesteld naar de maatrege len, die konden worden genomen tot het tegen gaan der necrose, de verschrikkelijke ziekte, die de arbeiders in de lucifersfabrieken teistert, verscheen een koninklijk besluit, waarbij wordt verboden een persoon beneden 16 jaren of een vrouw arbeid te doen verrichten in de daarbij aangewezen werkplaatsen. Dit noemt de Nieuwe Amh. Crt. een balven maatregel. Het blad wijst er op, dat men in Zwitserland reeds tot de overtuiging is gekomen dat „noch bet verbod van vrouwen- en kinderarbeid, noch de zorg voor betere voeding, noch het zorg vuldig schiften en uitkiezen der meest geschikte arbeiders, het gevaar op eenigszins afdoende wijze zouden vermogen te temperen". (Dr Luage das Verbot der Phosphorzündhölzchen in der Schweiz). En mocht men beweren, dat dit alles betrek king heeft op het verleden, en dat na 1882 de hygiënische wetenschap reuzenschreden heeft gedaan, en er thans wel middelen bestaan om het gevaar tot een minimum te beperken, dan verwijst het blad naar het besluit van den Zwitserschen Nationalen Raad, die met alge meene stemmen het wetsontwerp, den aanmaak, verkoop, invoer en uitvoer van met gelen (witteD) phosphor vervaardigde lucifers ver biedende, heeft aangenomen. Ook in Frankrijk, waar Bedert 1890 de luci- fers-fabricage staatsmonopolie is, heeft i diergelijke ervaring opgedaan. Daarom werden proeven genomen met de Amerikaansche auto matische machine, een gesloten werktuig, waar door de uitwaseming van den phosphor naar buiten wordt geweerd. Over de resultaten wordt weinig medegedeeldhet schijnt evenwel bij proefnemingen op enkele fabrieken te zijn gebleven. In den loop van dit jaar werd echter door den ingenieur Sévène eene nieuwe samenstel ling van de pate ontdekt, waarin de witte phosphor geheel wordt gemist. Dit procédé is het eerst toegepast op de staatsfabriek te Trélazé, welke thans dagelijks 10 millioen lucifers van deze soort fabriceert, terwijl de andere fabrieken hiervoor worden ingericht, zoodat naar alle waarschijnlijkheid het gebruik van witten phosphor in Frankrijk weldra tot het verleden zal behooren. (G. Dumont Diet, de Commerce et de VIndustrie.) In België is, door bijzonder streng toezicht, het aantal sterf gevallen in den laatsten tijd verminderd doch dat ook hier geen afdoende resultaten zijn ver kregen, bewijst de omstandigheid, dat de Bel gische regeering eene prijs vraag heeft uitge schreven betreffende de vervaardiging van luci fers zonder witten phosphor. Het blad betwijfelt of door het bovenver melde koninkl. besluit het kwaad in ons land zal worden gekeerd. 't Kan zijn, zegt het, dat door deze maat regelen de gevallen met doodelijken afloop zeldzamer worden, wellicht geheel ophouden, maar niets waarborgt ons, dat de gezondheid der arbeiders, in weerwil van al deze bepa lingen, niet onherstelbaar verwoest. Boven dien wordt bet gevaar grooter, dat de clan destiene uitoefening van het bedrijf, buiten alle toezicht, zal toenemen, evenals zulks in Zwitserland het geval was. Wellicht zal de uitvinding van den heer Sévène het gebruik van den witten phosphor in de naaste toekomst overbodig maken; zou het instellen van een deskundig onderzoek in Frankrijk, namens de Regeering, niet gewenscht zijn? zoo niet dan zal het voorbeeld,door Denemarken en Zwitserland gegeven, ook hier vroeger of later moeten worden nagevolgd. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is aan J. A. Frederiks te Middelburg, vergunning verleeDd tot het aan nemen der versierselen van Officier d!Académie, hem door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche Republiek geschonken. Verder is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te Den Helder G. C. C. Bethe, thans leeraar aan de H. B. school te Goes. De kolonel A. J. Prins, commandant van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, hield heden een inspectie over het 4e bataljon te Vlissingen en zal dit a. s. Maandag doen over het 2e bataljon te Middelburg. - Vrijdagnamiddag had de 18-jarige K., werkzaam in de machinewerkplaats van de Staatsspoorwegen te Vlissingen, het onge luk met een zijner handen, in aanraking te komen met een machine, waardoor dat lichaams deel zoodanig werd beleedigd, dat tot ampu teering ervan moest worden overgegaan. - Het op de werf der kon. maatsch. De Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnde stoomschip Prins Willem I voor de Mij. Neder land, dat, zooals gemeld, den 13n Aug. van stapel zal loopen, zal, zoo mogelijk, reeds op het laatst van September naar Indië moeten vertrekken. In een Vrijdag middag te Koudekerke gehouden raadsvergadering is aan mej. Holm, onderwijzeres aan de openb. lagere school, op verzoek om gezondheidsredenen, tegen 1 Aug. een driemaandelijksch verlof verleend. Door eene oproeping zal getracht worden gedurende dien tijd een plaatsvervangster te verkrijgen. Vei der besloten de leden aan de commissie voor de inhnldigingsfeesten eene ruime sub sidie uit de gemeentekas te doen toekomen. Die, benevens de rijkelijk toegevloeide gaven der inwoners zullen het mogelijk maken een feest te organiseeren der koningin waardig. Bij den schietwedstrijd, Vrijdag door de vereeniging Nuttig en Aangenaam te Oost- kap el ie gehouden, waren prijswinner: Op de perBoneele baan, 5 schoten, deheeren C. den Hollander met 57 p., I. Koole met 52 p. P. Geldof met 49 p., J. Koole met 46 p., J. Geldof met 36 p. en A. de Kam met 35 punten. Op de vrije baan, 3 schoten, de heeren C. den Hollander met 41 p., P. Geldof met 39 p. A. de Kam met 38 p., 1. s. 14, J. Geldof met 38 p., 1. s. 13 en J. Koole met 37 punten. Op de vrije baan, 5 schoten, de heerenI. Koole met 63 p., A. de Kam met 53 p., P. Geldof met 50 p., 1. s. 14, en J. Geldof 50 punten, 1. s. 12. Een bejaard ingezetene van Ovezand die jl. Dinsdag nog naar Goes was geweest, en, van daar teruggekeerd, tegen den avond nog iets in het veld had te verrichten, bleef zoo lang weg, dat de huisgenooten ongerust wer den. Na eenig zoeken vond men den man leven loos in het veld. (G. Crt.) De werkzaamheden voor den aanleg van de stoomtram Zierikzee—Steenbergen zijn thans zoo ver gevorderd, dat de rails worden aangevoerd voor St. P h i 1 i p s 1 a n d. Bij herstemming is gekozen tot lid van den raad te Duivendijke de heer C. van Staalen met 25 van de 48 geldige stemmen. Op den heer J. Viergever (aftr. lid) waren er 23 uit gebracht. Het aantal kiezers bedraagt 71. Zaam slag de heer M. de Jonge met 181 stemmen tegen 137 op den heer W. de Klerk Jr. Van de 463 kiezers stemden er 335terwijl 17 stemmen van onwaarde waren. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Oostburg werd over gelegd de gemeenterekening dienst 1897, welke in ontvang bedroeg f 13.800.01 en in uitgaaf 12.716.40 en dus een vermoedelijk goed slot zal opleveren van f 1083.61. Op voorstel van burg. en weth. werd met algemeene stemmen aan de commissie voor het inhuldiflgsfeest een vast crediet van ƒ250 toegestaan, terwijl op nog f 50 voor onvoor ziene uitgaven voor diezelfde commissie werd Ook werd een vertrek in het raadhuis afge staan ten gebruike van de afdeeling Oostburg der landbouwmaatschappij voor het houden van een winterlandbouwcursus. Besloten werd ongeveer f 60 beschikbaar te stellen yoor het in orde brengen van het lokaal. De benoeming der gemeente-vroedvrouw, mej, F. Brevet-Pa8ma werd met één jaar verlengd. Na afloop der vergadering werd, met een korte toespraak van den voorzitter, in de raad zaal opgehangen een door de gemeente aange schaft portret van H. M. Koningin Wilhelmina, uitgevoerd naar de bekende schilderij van mevr. Th. Schwartze. Een merkwaardig uurwerk. Aan den voorgevel van een smidse te Oud- Vosmeer bevindt zich een merkwaardig uur werk, dat waarschijnlijk nergens zijn wederga vindt en toch Blechts door een eenvoudigen smid, Janns Verkerke, een voormalig bewoner der smidse, voor ruim een eeuw werd vervaar digd. Een gedeelte van den gevel toch is ver sierd met figuren en beeldjes, voorstellende een schildwacht, ruiters, een moleD, een klok kenluider, een smidse, een scharenslijper enz., die allen door het uurwerk in beweging wor den gebracht. De klokluider meldt steeds de geheele nren door met een hamer op een groote bel te slaan, terwijl op de halfuren de deuren der smidse worden geopend en de smid op het aambeeld het aantal halfuren slaatintusschen draait de molen vroolijk rond, rijden de ruiters in galop, en trapt de scharenslijper lustig het wiel, terwijl de schildwacht zonder ophouden met het geweer op den rug het geheel laDgs wandelt om weder naar het schildwachthuisje terug te keeren. In den laatsten tijd weigerde het uurwerk echter zijn diensten en moesten tal van vreemdelingen, die zich steeds door het werkelijk kunstige voelden aangetrokken, teleurgesteld vertrekken; een nieuwe bewoner der smidse laat thans het uurwerk herstellen en weldra kunnen dus schildwacht, molenaar enz. hunne oude functies weer met denzelfden lust van vroeger vervullen. (Hbld). ONDERWIJS. Te Goes had heden de bevordering plaats van leerlingen der meisjesschool E,hoofd mej. C. G. Slothouwer. Bevorderd werden: van de eerste naar de tweede klasse M. Mas- see, J. Dormaar, S. Greep, C. Yereeke, M Black- stone, T. Quist, Joh. de Jonge; voorwaardelijk E. Claus in aardrijkskunde6 leerlingen wer den niet bevorderd van de tweede naar de derde klasse P. v. de Linde, E. van Vijven, M. v. Heel, F. Kake- beeke, M. Kakebeeke, E. Donner, J. Donner, A. N. Franken, J. Vermeule, R. Goemans; voorwaardelijk Th. van Dellen voor't Fransch; 5 leerlingen werden niet bevorderd van de derde naar de vierde klasse J. Nieuwenhuijze, N. Meulman, Cl. Sprenger, Cor. Sprenger, F. Fransen van de Putte, S. Sturm 1 leerling werd niet bevorderd; van de vierde nasr de vijfde klasse M#

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1