Verschillends Berichten. Den opzichter van de kustlichten aldaar beeft men hiermede in kennis gesteld en deze rap porteerde dit aan den inspecteur van het loods wezen te VlissiDgen. In de Donderdag te T e r n e u z e n ge houden raadszitting waren alle leden tegen woordig, terwijl nog steeds een vacature be staat, wegens de vernietiging door Ged. Staten van het besluit van den raad tot toelating van den heer Van de Velde. Van den Raad van State was een schrijven ingekomen, verzoekende nadere bezwaren of memoriën inzake het door genoemden heer V. ingesteld hooger beroep, indien men dat noodig oordeelde, in te zenden vóór 28 Juli e. k. De raad besloot te antwoorden, dat geen stukken zullen worden ingezonden, doch de raad persisteert bij het gevoelen, in het toe- latingsbesluit uitgesproken. Een tweetal leden spraken als hunne overtuiging uit, dat het niet meer dan billijk is als de heer Van de Velde wordt toegelaten. Van de commissie voor het inhuldigingBfeest was een schrijven ingekomen, waarbij werd te kennen gegeven dat de commissie niet gene gen is de aan haar voor de schoolkinderen gegeven gelden af te staan, daar de kosten voor het uitvoeren der cantate enz. meer zul len eiachen dan het voor de kinderen ontvan gen bedrag. In de eerste plaats acht de com missie zich verplicht gevolg te geven aan het door de schenkers iu haar gestelde vertrouwen. Na discussie besloot de raad de f 800 voor het onthalen der schoolkinderen en armen- bedeeling beschikbaar te laten. Door de raads commissie werd voor het doel f 200 meer noodig geacht. Verschillende leden maakten echter bezwaar om de f 300, die toch al niet met hun geheele instemming uit de gemeentekas beschikbaar werd gesteld, nog te verhoogen en wilden liever op particuliere beurs een beroep doen. Daar door een twee tal raadsleden bijdragen voor dit doel werden toegezegd, besloot de raad daartoe. Een lijst, die staande de vergadering bij de leden en den voorzitter circuleerde, bracht op f 212.50, zoo dat de noodig geachte som bijeen is. Waar echter andere personen vermoedelijk nog eene bijdrage zullen willen verleenen, sprak de heer Moes de hoop uit, dat zóo veel op de lijst zou worden geteekend, dat de 300 in de kas der gemeente kunnen blijven. Door bewoners van het gehucht Het Zwaantje" was een klaoht ingezonden wegens ontheiliging van den „Dag des Heeren," door het geven van een concert aldaar. Zij zijn op die concerten niet gesteld en brengen liever hun dag in stille rust door. Aan adressanten zal worden te kennen ge geven, dat deze zaak niet tot de bevoegdheid van den raad behoort, daar de toepassing der Zondagswet by het dag. best. berust. Door het raadslid Van der Moer zijn inge zonden twee ontwerpverordeningen, eene op de brandweer en eene tot regeling van bijzon dere rechten en verplichtingen bij brand en tot regeling der verplichtingen ter voorkoming van brand of brandgevaar. Deze zullen worden ge drukt en aan de leden rondgezonden. In een denzelfden dag aldaar door de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehouden ver gadering, werd meegedeeld een schrijven van het hoofdbestuur der posterijen, waarin werd gemeld, dat zal worden voldaan aan het ver zoek der Kamer om een brievenbus te plaatsen nabij de Axelsche brug, waardoor dan ook de Kerkhoflaan gebaat wordt. Wat betreft het verlangen om uitbreiding der bestelling in die buurt in de De Feyterstraat, daaraan kan niet worden voldaan, daar de verzending van brie ven enz., daarheen niet zóo druk is, dat daar voor de dan noodige aanzienlijke uitbreiding van het bestellerapersoneel zou gerechtvaardigd zijn. Op het kantoor is, naar aanleiding der opmerkingen, het personeel vermeerderd. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen zal met den ingenieur van 's rijks waterstaat geconfereerd worden over het plaatsen van een sein, aan de Westbinnensluis, opdat de gezag voerders van schepen kunnen zien of ze al of niet kunnen afschutten. In het logement De roode leeuw te Aar den burg werd Donderdag de door Gedepu teerde Staten bevolen buitengewone vergadering gehouden van het waterschap Groote Boom en Goodsvlietwaar, behalve het bestuur de dijkgraaf was door ziekte afwezig 16 inge landen aanwezig of behoorlijk vertegenwoor digd waren. Over een voorstel van een der ingelanden om het bestuur f 40 te doen dragen in de kosten der herstelling vau eene heul, Btaakten de stemmen, waarna een tweede voorstel om dit bedrag op f 22.50 te bepalen werd inge trokken. Beide posten vormden een onderdeel van de rekening. Toen de rekening daarop in zijn geheel in stemming werd gebracht, trof deze hetzelfde lot ais bij de vorige vergadering, waar by 8 zich vóór en 8 daar tegen verklaarden. Ged. Staten zullen nu met de zaak weder worden in kennis gesteld. In de Donderdag te Schoondijke gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den generalen Frins Willem- polder werd tot gezworene van dien polder gekozen de heer Izaak Risseeuw—Tromp, land bouwer aldaar, met 35 stemmen. De heer J. van Male Dz. te Waterlandkerkje verkreeg 24 stemmen. Tegenwoordig waren 67 ingelanden van de 82. De benoeming geschiedde eerst na derde stemming. LETTEREN EN KUNST. Voor een goed bezetteu Schuttershoftuln gaf Donderdagavond het stafmuziekkorps van het 3e regiment infanterie, onder leiding van den heer A. Barbe, een in vele opzichten uit muntend geslaagd concert. Het programma was ditmaal zeer uitlokkend. Men begon met den recht frisschen, pittigen marsch Hohenzollern Bh urn, hier goed bekend, wijl hij vroeger meermalen door het muziek korps der schutterij is gespeeld. Daarna volgde de bekende, opgewekte, en vooral technisch niet gemakkelijke ouverture van Die Lustige Weiber von Windsor, door Nicolaï. Zij werd zeer goed uitgevoerd. Waldteufel's Kuss-Wdlzer, met zeer melodi- euse, pakkende motieven, bekoorde ons niet minder; en werd gevolgd door eene fraaie phantasie wat bewerking betreft wellicht boter aangeduid met den naam potpourri uit de opera La Juive van Halévy. De bari- tonist en de saxophonist hadden daarbij vooral gelegenheid van hunne goede voordracht te doen blijken. Na de pauze kregen wij het eerst te hooren de Jubelouverture van Von Weber. Hoe dikwjjls wij die reeds hoorden, telkens bekoort zij ons op nieuw door hare frischheid en aantrekkelijkheid. Ditmaaf was daaraan als slot verbonden het Oud Wilhelmuswat hoe fraai dit op zich zelf ook moge klinken ons toch altijd tegenover den componist van de ouverture minder gepast voorkomt. Het geheel genoot, eenige ongelijkheid tusschen hout en koper daargelaten, eene recht goede vertolking. Het Wilhelmus werd, na aanhoudend applaus, herhaald evenals een deel der daarop volgen de phantasie voor cornet a pistons van Arban eene compositie, evenals de meeste in dat genre, van weinig oi geen waarde. De cornettist, de heer Vroolijk, behaalde met de voordracht daar van een welverdiend succes. Hij beschikt over een fraaien toon en eene goede techniek. Uit sluitend om zijnentwil deed het ons genoegen dat bet publiek zich dankbaar toonde. In de phantaisie uit La Traviata van Verdi had vooral de solo-clarinettist gelegenheid zijn fraaien toon en gladde techniek te doen be wonderen. Van Verdi tot Wagner hoe groot de af stand tusschen beide ook zij was Donderdag slechts éen stap. Op de Traviata toch volgde het Pilgerchor en het Lied an den Abendstern uit Wagner's Tannhduser. Welk eene verrukkelijke muziek is dit toch! Het geheel werd goed uitgevoerd. Alleen zouden wij willen vragen of het tempo door gaans niet te slepend werd genomen. Wij meenen opgemerkt te hebben dat de heer Barbe by de uitvoering van Duitsche muziek meer malen dit doet. Wij verschillen daaromtrent met hem in opvatting. Het laatste nommer van het programma be viel ons, wat uitvoering betreft, het minst. Of het vermoeidheid was het programma vergde van het zeer verdienstelijk muziekkorps heel wat, en de dirigent maakt het zich zei ven alles behalve gemakkelijk dan wel on voldoende voorbereiding, kunnen wg niet uit maken, maar jammer vonden we het dat de uitvoering van dit nommer niet beter van stapel liep. Onzekerheid in het ensemble, iets wat wij van dit corps niet gewend zgnenkele onge lukjes, waarmee de cornettist te kampen had; en dan nog de invloed, dien blgkbaar de temperatuur op enkele instrumenten uit oefende, wat de stemming natuurlijk niet ten goede kwam; ziedaar een paar oorzaken van de minder gelukkige uitvoering. Doch wij willen dit alles niet te zwaar aan rekenen, waar ons Donderdag avond zooveel goeds is geboden. Daarvoor zijn wij erkentelijk en het publiek toonde zich dit niet minder. Het heerlijke weer werkte er toe mee om het genot van den avond te verhoogen. In den ouderdom van bijna 70 jaar is te Parijs overleden mevr. A. D. Busken Huet, geboren Van der Tholl, de weduwe van Coen- raad Busken Huet. Zooals men weet, heeft mevr. Busken Huet zich ook een naam gemaakt in onze letteren door het schrijven van novel len, die o. a. in de Guldenseditie verschenen en waarvan ook een bekend bundeltje bestaat, „door Anne en Coenraad Busken Huet". Mevr. Hnet heeft ook veel vertaald naar Eliot en andere schrijvers. Mevrouw Huet, die met haar zoon Gideon steeds alles gedaan heeft om de nagedachtenis van den overleden man en vader in hooge eere te doen houden, heeft na den dood van haar man, met haar zoon verschillende herdrukken van zijne werken bezorgd. Zij is na den dood van Coenraad Busken Huet te Parijs biyven wonen. LANDBOUW. Men schrijft ons nit Zeenwsch-Vlaan- deren De provinciale raad van Oost-Vlaanderen houdttegenwoordigteGent zijne zittingen, die ongeveer drie weken duren en vier dagen per week van de leden in beslag nemen. Eenige onder ben, onder wie de populaire Verhaegen en het nieuw gekozen lid Pnssemier, die met de grensstreek speciaal bekend zijn en weten welke schade aan landbouw en handel, door de sluiting der grenzen voor den invoer van vee wordt toegebracht, zijn voornemens bij de Belgische regeering ernstige stappen te doen om te verkrijgen dat de invoer voor Zeeuwsch- Vlaanderen wordt toegelaten tot aan deze zgde van de Schelde mits dan ook de Nederi.xegee- ring wake datwaar onze streek thans van mond en klauwzeer geheel bevrijd is uit andere deelen des rijks geen vee op clandestine wijze binnen de linie worde aangevoerd, waardoor de besmetting van elders, zoo die nog mocht be staan, zonde kunnen worden overgebracht. Tegelijkertijd zal de commissie den minister erop wijzen, dat een quarantaine van zes dagen den handel evenzeer belemmeren zal als nu het geval is. Immers, beesten, die in de stal len vermoeid worden aangebracht, daar opge hoopt zullen staan en ander voeder zullen moeten gebruiken dan waaraan zjj gewoon zijn, zullen dermate in waarde verminderen, dat de verkoopsprys niet kan opwegen tegen de moeite en kosten die men zich zal moeten getroosten, terwyi uit een sanitair oogpunt het beoogde doel niet altyd door die quarantaine kan wor den bereikt. Een streng onderzoek op bepaalde dagen en aangewezen kantoren, die niet te zeer van elkander zgn verwijderd, door amb tenaren van de Nederlandsche en Belgische regeering, op wier bekwaamheid en eerlijkheid men rekenen mag, is de eenige weg, dien men in deze te bewandelen heeft. Het zijn speciaal de kleine boeren en de vee handelaren die op de Belgische grenzen onder het tegenwoordig régime te ïyden hebben. Eerstgenoemden Yerkoopen hun vet gemest vee wel is waar dnur ter markt in de groote ste den, maar aan het magere vee, noch aan be- kalfde koeien of dito vaarzen kunnen zij gera ken daarvan moeten zy zich in Nederland voorzien en juist voor dat soort van vee is de grens gesloten. Hierdoor vinden onze talrijke groote en kleine landbouwers geen afnemers voor hun vee en zyn de prijzen ongekend laag. Het lid der Tweede kamer, de heer mr P. C. J. Hennequin, wendt bij de Belgische vee kooplieden pogingen aan om in deze vereend en krachtig op te treden, teneinde een spoedige openstelling der grenzen te bevorderen, niet door een halven maatregel van zesdaagsche quarantaine, maar onder waarborgen als hier boven aangeduid. Om verder nadeel voorden veehandel te voorkomen is het noodig, dat ook de Nederlandsche regeering doortastende stap pen bij hare collega in België doet, om een einde te maken aan de hinderpalen, die men ons in den weg legt niet alleen om ons vet vee aan belasting te onderwerpen, maar ons mager vee, melkkoeien en bekalfde vaarzen in het geheel niet toe te laten, en zulks zonder dat eenig spoor eener besmettelijke ziekte in Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat. In den polder Oud-Noord-Beveland is, naar men ons meldt, voor de eerste maal, althans voor zoover bekend, gezaaid zilverjuin (inmaakjuin). Die proef belooft iets goeds voor de toekomst. De opbrengst per gemet (41.68 A.) bedraagt 165 baaltjes a 50 KG., terwijl de vrucht vrij hoog geprijst staat. In een door de afdeeling Haarlem der Landbouwmaatschappij gehouden vergadering heeft het kamerlid Lieftinck medegedeeld, van zeer nabij te weten, dat de nieuwe boterwet gereed ligt, geredigeerd in den geest van hen die verscherping wenschen RECHTSZAKEN. Arrondissemems-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zyn veroordeeldwegens: mishandeling P. F. v. G., 22 j., werkman, Vlissingen, tot 1 jaar, en D. v. B. Mz., 16 j., Arnemuiden, tot 1 m. gev. straf, en H. S., 19 j., seheepsjager, Hansweert (Kruiningen), tot f 3 b. s. 3 d. h.; beleediging van een ambtenaar: L. G., 22 j., werkman, Domburg, thans in hechtenis te Goes, tot 14 d. gev. straf, en C. d. K. Jz., 58 j., landbouwer, Wissekerke, tot f 25 b. s. 25 d. h. bedelarijC. T., 24 j., reizend koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 12 d. hechtenis en 3 jaar plaatsing in eene rijks werkinrichting diefstal: M. B., 26 j., hvr. van P. H., Kloetinge, tot 1 m. gev. strafen overtreding van art. 219 par. 1 wetboek van strafrechtB. F. d. P., 59 j., werkman, Bier vliet, tot 2 jaar gev. straf, met ontzetting ge durende 7 jaren van de navolgende rechten het zijn van voogd, toeziende voogd, curator of toeziende curator over anderen dan eigen kinderen, de vaderlijke macht, de voogdy en de curatele over eigen kinderen. Deze persoon is, op bevel van genoemde rechtbank, te Brugge, in België, gevangen ge nomen. ONDERWIJS. Te Haarlem is met goed gevolg examen voor de hoofdakte afgelegd door den heer J. Bal van T h o 1 e n. De kolonel C. L. van Pesch, gouverneur der Kon. Militaire Academie te Breda, heeft aangevraagd om op non-activiteit te worden gesteld. By het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom hebben voldaan aan het toelatingsexamen voor den cursus de adspiranten Ten Have, De Jonge, Van der Lyke, Van Hout, Lagaay, Strijers, Van der Heijden, Scheltus en Van Helden Tucker. De heer J. van Campen is voor het stu diejaar 1898/9 benoemd tot uitwonend polikli nisch assistent van den hoogleeraar dr J. Rot gans, bij het onder wys in de operatieve heel kunde aan de universiteit te Amsterdam. Leerplicht niet noodig Een aantal ouders nit het gehucht Surhuis- terveensterheide, wier kinderen te Surhuister- veen naar school moeten, hadden den raad der gemeente verzocht om eene school in die buurt. Eene commissie werd door dien raad benoemd om die zaak te onderzoeken. En wat bleek nu? Van de 96 kinderen, die daar waren, bezochten slechts 36 de school, zoodat 60 van alle on- derwys waren verstoken. De commissie schreef dit toe aan de lauwheid en onverschilligheid der ouders, want de paden waren goed en de afstand was op zyn allergrootst drie kwartier. Emile Zola is Donderdagavond te 11 uren te Amsterdam aangekomen; zoo beweert men althans. Naar aanleiding daarvan vraagt een arts te Amsterdam in het Sbld.„Kunnen er geen maatregelen genomen worden (bijv. samenstel ling eener commissie) om Zola op een waardige wijze te ontvangen en te trachten hem in het vrye Holland, waar geen Ligue pour la défense des droits de Vhomme en du citoyen noodig is, het vertrouwen in de menschelijke rechtvaar digheid terug te doen krijgen Zou niet de waardigste wijze van ontvangst deze zyn, dat men Zola eens kalm liet uitrus ten, hem niet lastig viel met bemoeiingen van commissies en hem beschermde tegen nieuws gierige aangaperij Hoe ons land over de menscheiyke rechtvaardigheid denkt, weet Zola uit tallooze betoogingen. Dat is reeds vroeger gebleken, en het beste bewijs is dunkt ons wel, dat Zola juist ons land opzoekt voor zgn uitstapje. Men zie Laatste berichten. De officier van adm. 2e kl. H. P. Win kelman, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ma. instrnctieschip Urania, wordt met 30 Juli op non-activiteit gesteld. Te Rotterdam slaagde als stuurman 3en rang voor de groote zeil- en stoomvaart de heer E. M. Chevalier, leerling van de kweek school voor zeevaart. fP7. Crt.) Thans is officieel bepaald dat de vloot revue aan het Hollandsch Diep door H. M. de Koningin zal plaats hebben den 15en Septem ber en de militaire revue op de Renkummer- heide den 21 dier maand. Het dames-comité der doofstommen ver- eeniging Door liefde Saamgebracht, gevestigd Westermarkt 16, Amsterdam, ontving, ter ge- moetkoming in hare vele uitgaven voor „Huis en Werkverschaffing," de belangrijke gift van 500. Voor den Nationalen Zangwedstrijd, uitge schreven door de LiedertafelHaarlem's Zang genot op 19 en 20 Nov. a. s., is door de feest commissie, voor den Eere-Wedstrijd, alsnog een tweede prijs toegevoegd, voor vereenigingen welke in de verschillende afdeelingen een 2en prijs hebben behaald, zijnde een groote Zilveren Medaille, geschonken door H. M. de Koningin. Tevens is door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr G. van Tienhoven, een Zilveren Medaille voor hovengenoemden zang- wedstryd uitgelootd. De machinist van de stoomtram Bergen- op-Zoom—Antwerpen is Donderdag naby Mer- xem op treurige wyze om het leven gekomen. Door het Bpringen van den stoomketel kreeg bij het kokende water over zich heen en was bijna onmiddellijk een ïyk. Te Rotterdam is een zes-jarig meisje, dat met lucifers speelde, in brand geraakt en met zeer ernstige verwondingen, die voor haar leven doen vreezen, in het ziekenhuis opgenomen. Te Loosdrecht heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag zoo hevig gevroren, dat er ys lag op het weiland. Te Zevenhuizen by Gouda is Dinsdag nacht by een der ingezetenen een poging tot brandstichting beproefd. Door rook, die in de kamer was, gewaarschuwd, staat de man op, vliegt naar buiten en bemerkt dat de deur van het achterhuis aan 't smeulen is. Deze deur was geheel met olie besmeerd, terwyi de straat vóór de deur duideiyk de sporen van petroleum droeg en overal afgeschrapte lucifers op den grond lagen. De brand was spoedig gebluscht. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Woerden is afwijzend beschikt op een verzoek, om het kerkgebouw te mogen gebruiken tot het uitvoeren van eene cantate bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten. Onder Montfoort is de meid van een landbouwer, terwijl zij goed zat te spoelen, in het water gevallen en verdronken. Een driftig koetsier. Dezer dagen ging iemand nit Nijkerk te Baarn een klein rytoertje maken. Toen de koetsier uit een of andere beweging meende te moeten op maken, dat deze persoon niet wilde betalen, bracht hij hem met een mes verscheidene won den toe. De dader is in hechtenis genomen. Ten opzichte van de aanhouding van een assistent der posterijen te Zevenaar, wordt na der gemeld, dat het vermoeden van verduiste ring niet de posterijen geldt. De man is te Arnhem weder vrijgelaten. Een roman in drie dagen.Aan den Heikant te Tilburg had verleden week een paar elkander eeuwige trouw gezworen. Woensdag, den 13n, trouwden zy, burger- lijk en in de kerk. Donderdag den 14n had vrouwlief reeds eenige onhebheiykheden van 's mans kant te verduren. Vrijdag den 15n was de vrouw even afwezig. Toen kwam de man, brak in, nam de beste kleeren van vrouwlief bij elkander en trok er van door, zonder adres achter te laten. Te 'a-Heerenbergjis een tien-jarig knaapje, dat in de nabijheid van een windmolen speelde, met een der wieken in aanraking gekomen en zoodanig aan hoofd en borst gewond, dat het stervende werd opgenomen. De Inhuldigingsfeesten In de hoofdstad. Men schrijft ons nit Amsterdam: Het centraal comité voor de inhnldigings- feesten, ofschoon het weinig van zich laat hooren, zit niet stil. Met zeer bekwamen spoed, waardoor zelfs de verbazing van niet weinigen is opgewekt, verrezen reeds de tribunes op Frederiksplein en aan Raadhuisstraat, welke voor f 22.000 verpacht werden. Het gemeentebestuur wedijvert met het comité om openbare gebouwen alsUniversi- teits-bibliotheek, Prinsenhof, brugleuningen, ijzeren hekwerken om plantsoenen, om van onze eenige standbeelden voor Rembrandt, Thorbecke en „Eendracht" niet te spreken, op te knappen. Overal waar dit maar even noodzakelijk bleek, wordt een nieuw frisch kleurtje aangebracht. En in de groote, drukke verkeerswegen zijn honderden straatmakers reeds maanden bezig, om kuilen en hobbels te doen verdwijnen en de heirbaan effen te maken voor menschenvoet en paardenpoot. 't Ia overal leven en beweging in de stad. Er is dan ook volop werk, dat goed vertier tengevolge heeft. Jammer te meer, dat die partieele werkstaking in het Van Lennep- kwartier een wanklank in deze overigens zoo aangename drukteen bedryvigheid laat hooren. Ten behoeve der versiering van den weg voor den plechtstatigen intocht van H. M. de Konin gin wordt natuurlijk alles in gereedheid ge bracht. Wy waren Donderdag in de gelegenheid de mo numentale versieringen, in stukken en brokken, en ook groote kolossale, kleuren-teekeningen te zien, waarmede de bruggen over de Singel- en Heerengrachten iu de Nieuwe Raadhuisstraat zullen getooid worden, welke versieringen iets schoons, iets geheel eigenaardigs opleveren en niet zullen nalaten effect te maken, maar ook blijvenden indruk zullen achterlaten, ontwerper en uitvoerder ter eere. Iu de Singelgracht is men nl. toen aan gevangen met het inslaan van vier palen op een meter afstand van weerszijden van de brug. Op deze 8 palen zullen even zoovele 20 meter hooge masten verryzen, welke even boven hun midden naar andere, verder in de gracht geheide palen stevig geschoord en geschraagd zullen worden. De versiering duikt dus uit het water op, wat zeker niet nalaten zal een aardig effect te maken. De passage over de brugjzal volkomen onbelemmerd blijven. Aan elk dezer hooge masten wordt, onge veer 3 meter boven de leuning der brug, in den vorm van een scherpen driehoek, eene decoratie aangebracht, zoodat die acht drie hoeken als 't ware vier eerepoorten opleveren. Ieder dezer driehoeken is verdeeld in drie afdeelingen, waarvan het groote vierkant de wapens der koninginnen, van het koningrQk, van hoofd- en hofstad enz. bevat, terwijl in de hoeken andere zinnebeeldige voorstellingen, als van Koggeschip en tutti quantialle van pa- pier-stuc, zijn aangebracht. De acht standaards worden, ongeveer ter hoogte van 2 meter boven de ijzeren brug leuning, onderling verbonden door 8 decora tieve friezen, (ramen met doek), waarop af beeldingen geschilderd worden, ontleend aan scheepvaart, handel, kunst en wetenschap, (de figuren alle levensgroot), zoodat men, de brug overgaande, eene galerij van beeldende kun sten, gedrapeerd met Oranje- en dundoek, passeert. Ongeveer 12 meter boven de oppervlakte van het water wordt aan elk der masten een koningskroon bevestigd, waarop in guirlandes van anderhalve meter electrische gloeilichtjea neerdalen, terwijl onder de Zwaardknoppen der masten de Nederlandsche vlaggen met lange Oranjewimpel zullen fladderen en onderling weder met dikke Oranjekoorden verbonden worden. De acht Friezen pryken elk met 5 konings kronen, waaruit, evenals van de driehoeken, aan de masten bevestigd, tal van gloeilampen, te zamen ongeveer 400 lichtjeB in het water weerkaatsend, een krachtig licht en des avonds aan de fraaie decoratie een phantaBtiseh aan zien zullen geven. De brug over de Heerengracht wordt iö gelijken geest, doch niet in haar geheel, enkel op 't middengedeelte, versierd, zoodat de decoratie der Singelbrug ongetwyfeld het hoofd monument van den geheelen optochtsweg te zien zal geven. Met de versiering van de Kal verstraat is öe» proef genomen. Zij gaf aanleiding tot ver schillende opmerkingendaar er, zooals altyd, verschil van meening heerschte. De Chroniqtte schat, dat de uitgaven voor Brussel-Zeehaven de raming met verscheidene' millioenen zal overtreffen. Het proces tegen Von Veltheim, beschul digd van moord op Woolf Joel, is te Johan- nisburg aangevangen. Bij de zeilwedstrg den, welke dezer dagen bij Ierland plaats hadden, heeft voor het eerst het telegrafeeren zonder draad practische toepassing erlangd. De boot, die de vaartuigen volgde, had een toeBtel-Marconi medegenomen, terwijl een der bladen voor een ontvangtoestel aan den wal zorgde. De proef liep uitstekend af Een trein van Trier naar Luxemburg stiet by Each op een kudde schapen, die op de spoorbaan was. De scheper en 41 beesten werden gedood. In Fulda werd een twaalf-jarige knaap, die met meerdere kinderen in het bosch was ge gaan om boschbessen te plukken, door een krnisotter aangevallen en de polsader doorge beten, tengevolge waarvan hij bijna oogenblik- kelijk in ODmacht viel. Een der kinderen liep. naar huis en haalde de moeder; by aankomst- van deze was de knaap echter reeds een lijk. In het Hongaarsche dorpje Nograd zijn,; 150 huizen verbrand. In een particuliere correspondentie aan de N. R. Ct. uit Rome wordt, in verband met den hartstocht der Italianen voor het loterij spel, het volgende gezegd In Italië bestaat, evenals trouwens elders» onder het volk een stel bijgelovigheden om tot de ware nummers te geraken. Men spreekt onbekende personen, vooral oude vrouwen, op straat aan om een serie nummers; van belang- ryke gebeurtenissen neemt men de getallen, die dag, uur etc. uitdrukken; op en vóór den vol genden Zaterdag worden die by massa's aan de banken ingekocht. De verschyningen, die men al zoo in een droom kan hebben, zyn onder toepasselijke cyfers gebracht, die ia „droomboeken" vereenigd zijn, welke in de lokalen van den staat, de lotto-banken, te koop zyn. Met het briefje zelf heeft men bepaalde voorzorgen in acht te nemen, b. v. te vermy- den het aan iemand anders te laten zien, wil men kans op fortuin hebben. Al dat bijgeloof, dat bij Italianen, van wier ontwikkeling men grooter onbevangenheid zou verwachten, nog heel wat ingang vindt, cul mineert in Napels. Men verwacht daar, naar nit curieuse staaltjes blijkt,^goeden uitslag van door monniken gegeven nummers. In de Na- politaaneche basfonds is men ervan overtuig^

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2