BUITENLAND. Verkoopïngen enz. Beziensiaarliüjieleii van HUdtan- LAATSTE BERICHTEN A t j e h. Dinsdagochtend is te Oudehaske een 40-jarige landbouwer, terwijl hg met wagens hooi naar zijo boerderij reed, bekneld geraakt tuaschen de wagens cd een paal. Bij werd met moeite er tusschenuit gehaald en is vreeselgk aan de borst gewond. Zijn toestand is zorgelijk. Tusschen Aken en Maastricht is een con ducteur van den trein gevallen. De man kreeg een hersenschudding. Door de Maastrichtsche politie is iemand aangehouden, verdacht van poging tot dood slag op zijn stiefzoon, op wien hij een revol verschot loste, zonder hem nochtans te treffen. Het sparen in België is, te oordeelen naar het algemeen verslag, in het jaar 1897 aan zienlijk toegenomen. Zelfs is in dat jaar de grootste vermeerdering vastgesteld; te weten 139,042 boekjes en 51 millioen fr. Het school- sparen wint ook voortdurend en bedraagt na reeds, 30 jaar na de invoering, de som van 7 millioen. In de gemeentescholen te Brussel wordt circa 17,000 tr. per maand gespaard. In het arrondissement Bergen is er een comité gesticht, dat aan elk pasgeborene'n spaarbank boekje schenkt, met een eerste storting van 1 fr. Men hoopt aldus de ouders aan te wak keren voort te sparen voor hun kinderen. Prins Albert van België zal een beschrij ving van zijn reis naar Amerika uitgeven. De jury heeft den dood van het Engel- sche parlementslid Owen aan een ongeluk toe geschreven. Te Hampstead, in het Noord-Westen van Londen, ligt een groot beplant terrein, dat dezer dagen gevaar liep in handen van bouw- speculanten te komen. Dadelijk waren er eenige rijke burgers klaar, om voor een aan zienlijke som het land te koopen, in de boop op de een of andere manier het geld te vinden om het tot publiek eigendom te maken. En niet vergeefs is op de mildheid der EDgelschen gerekend, als zij een mooi stuk natuur behouden kannen. Met cheques van 500 en 1000, en mindere bedragen natuurlijk ook, komt het geld gaandeweg binnen. Te Norwich is Donderdag ochtend de doodstraf voltrokken op James Watt, een werkman, die in April zijn vrouw had ver moord. Hij toonde zich zeer berouwvol. In Engeland begint men streng op te treden tegen geneesheeren, die ongeoorloofde operaties verrichten. Pas is er een tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, of een tweede is gevangen genomen. Keizer Wilhelm en zijn vrouw zullen de hoffeesten ter eere van het vijftigjarig jubileum van keizer Franz Jozef bijwonen. In Hessen heeft de regeering beslist dat het niet in strijd is met de Zondagsrust als een photograaf proeven van bewerkiDg uitstalt, mits het geen voor den verkoop bestemde pkotographieën zijn. Kardinaal Rampolla heeft den Franschen pelgrims, die in Augustus naar Rome wilden komen, doen verzoeken hun bezoek uit te stellen, daar de Paus in den tijd der grootste warmte geen lange gehooren kan verleenen, daar het hem te zeer vermoeit. Te Cleveland (Ohio) had een gasontploffing plaats in een tunnel, welke onder het Eriemeer in aanbouw is. Er zijn 10 menschen door een instorting begraven. Er is in^de geneeskunde, in den godsdienst of iu de politiek geen kwakzalverij, die niet in staat is een sterken geest te imponeeren, wanneer die geest in de war is gebracht door smart of vrees. Macaulay. Een werkstaking van eters. Op kleine schaal heeft men het wel eens gezien, dat een gevangene of een zinnelooze halatarrig weigerde de hen voorgezette spijzen te nuttigen. Maar een werkstaking in het groot een van 3000 man, die weigeren hun maaltijden te gebruiken, dat kan toch wel iets nieuws onder de zon heeten. t Zij n de ambtenaren van het Engelsohe centraal bestuur der posterijen en telegraphie, die deze werkstaking op touw hebben gezet. De heeren hebben aanspraak op een behoorlijken maaltijd in het gebouw van het bestuur, waarom de regeering een overeenkomst sloot met een restaurateur. Maar wat deze levert gaf aanleiding tot klachten, en men wilde de zaak niet zoo regelen, dat de ambtenaren eenige controle of ander gezag over den restaurateur kregen. Toen werd door de ambtenaren beslotenden maaltijd te laten staan. Tweemaal daags verschijnt de helft der heeren in de eetzaal, waar de tafel gedekt is en de spijzen gereed staan, maar niemand die ze aanraakt. Ieder heeft brood of ander voedsel bij zich, dat ge nuttigd wordt. Maar de Boep, de visch, het vleeach, de pudding, alles blijft staan. Toch gaat de restaurateur voort aan zijn verplichting te voldoen. Tweemaal daags wordt er voor 1500 personen gekookt en opgediend, maar gegeten wordt er niets. De restaurateur heeft getracht den strijd te winnen, door een deel der werkstakers te verleiden met een veel betere tafel met bloemen en vruchten, met biscuits enz. Maar de heeren versmaden deze heerlijkheden en vergenoegen zich met hun broodje. Zelfs het bier van den restaura teur blijft staan. De leiders der werkstaking hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij allen aan sporen trouw te blijven, totdat de ambtenaren de leiding en het toezicht veroverd hebben. Want als men niet standvastig is, dan ver dwijnen de heerlijkheden toch weer. Zelfs het Lagerhuis heeft zich met deze dolle historie bemoeid. Maar het bleek, dat dit lichaam niet bevoegd was in deze zuivere administratieve kwestie te beslissen. De hertog van Norfolk, de minister van de 'postérijéü en de telegraphie, heeft getracht ver- anderibg ib dë zaak te brengen, door naar de eetzaal te gaan, en toe te tasten van wat de restaurateur voorzette. Toen Z. Exo. binnen kwam, stonden allen heel beleefd op, een der ambtenaren dankte den minister voor de eer, hu n bewezen, en overhandigde hem een exem plaar van het manifest. Maar de minister at alleen. Wel gaf hij telkens overluid te kennen, dat dit of dat zoo lekker was, doch men liet het aan hem alleen over aan de schotels de noodige eer te bewijzen. Slechts èen van de 1500 diners was gebruikt. Wat er nu met het andere eten gebeurt, vinden wij niet vermeld. LANDBOUW. Ned. Rundvee Stamboek. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Dorst, ondervoorzitter de heer Collot d'Es- cury was verhinderd tegenwoordig te zijn werd heden, Woensdag, ochtend in het café-Bos aan den Noord-zeeboulevard te VliBöingen eene openbare vergadering gehouden van leden der afdeeling Zeeland van bovengenoemde vereeniging. De opkomst, zoowel van leden als van be langstellenden, was zeer goed; vooral de Schouwenaars, die met een extra-boot van hun eiland naai' de Scheldestad waren gekomen, droegen daartoe veel bij. Verder waren er vrij wat leden en belangstellenden uit Walcheren, Goes, Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen. In verband met de aankomst van den trein werd het prinsenkwartiertje, dat bij zoovele bijeenkomsten wordt getolereerd, tamelijk ruim genomende vergadering, tegen half twaalf belegd, begon eerst ruim drie kwartier later. De heer Dorst deed, na de vergadering ge opend te hebben, mededeeling van een tele- graphischen groet aan de leden van den heer Collot d'Eseury, om vervolgens de aan wezigen, vooral de heeren uit Schouwen, wel kom te heeten en daarna de hoop uit te spreken dat hetgeen in deze samenkomst zal worden behandeld bevorderlijk zijn zal aan den bloei der vereeniging. Hierna werden de notulen van het verhan delde op de 6 Mei jl. te Goes gehouden ver gadering gelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stukkendaaronder behoorde een bericht van den minister, dat de rijksrekening der keurin gen, waaromtrent nog al wat te doen is ge weest, is goedgekeurd. Overgelegd werd het verslag der voorjaars keuringen, dat reeds gedrukt en aan de leden bekend is. De begrooting voor 1899 raamde in ontvangst 1745, aan contributie o. a. 510 en aan sub sidie der provincie 1050. De uitgaven werden begroot op gelijk bedrag, waaronder aan premie- en keuringskosten 1050. Op de begrooting was ook gebracht een post van 35 voor het uitloven van premiën op de aanstaande landbouwtentoonstelling, in den geest als dit van wege het Ned. Paardenstam boek geschiedt. Op eene vraag van den heer Van Weel, hoe die premiën zullen worden toegekend, werd geantwoord dat men die wil bestemmen tot verhooging van de uitgeloofde pryzen voor stieren, mits die worden ingeschreven in het stamboek en tot het voorjaar van het volgend jaar beschikbaar blijven in den kring waar de bekroning is toegekend. Een lid der vergadering, hoewel geen voor stel In dien gee3t willende doen, achtte de uitloving der premiën weinig waard, omdat hij van meening was, dat de afdeelingstentoon- stellingen hun tijd hebben gehad. Door den heer Hanken uit den Wilbelmina- polder werd bezwaar gemaakt tegen het sta- tionneeren van den bekroonden stier in den kring waarin hij werd geprimeerdhij zou het beter vinden indien bepaald werd dat de stier in Zeeland moest blijven. Dat denkbeeld vond warme ondersteuning bij den heer E, van den Bosch. De heer Kostense wees op de bepalingen omtrent de stierenkeuringen in het desbetref fende reglement. Zij toch schrijven voor dat de bekroonde stieren blijven moeten in den kring, waarin zij den prijs behaalden. De heer J. Polderdijk toonde aan dat wat betreft de premiën, van wege het Bundvee- stamboek uitgeloofd, geen rekening behoeft te worden gehouden met bet reglement op de stierenkeuringen. Daarna werd, op voorstel van den heer E. van den Bosch, goedgevonden aan de premiën van wege het stamboek alleen te verbinden de voorwaarde, dat de dieren tot in het vol gend voorjaar in Zeeland zullen blijven. Nadat de begrooting voorloopig was vast gesteld, werden door den voorzitter de heeren Hanken, Znidweg en Mol uitgenoodigd zich te willen belasten met het nazien der rekeniDg over 1898. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van twee bestuursleden, noodig tengevolge der periodieke aftreding op 31 Dec. e. k. van de heeren B. Giljam en M. Kostense. Ingeleverd werden 57 briefjes. De uitslag der stemming was, dat de aftredende leden Giljam en Kostense werden herkozen, ieder met 50 stemmen. Beide heeren verklaarden zich bereid de betrekking opnieuw te aanvaarden. Aan de orde was nu de bespreking van enkele op- en aanmerkingen, waartoe de uit voering van het rijks- en provinciaal reglement aanleiding geeft. De secretaris, de heer W. Kakebeeke, her innerde eraan dat de wenschelijkheid betoogd is van verandering in de grenzen der keurings- kringen. Hij gaf in overweging om, waar het bestuur geen betere grenzen heeft kunnen vinden dan de nu aangegevene, de commis sarissen der kringen in eene met de leden te houden vergadering de grenzen nader te doen bespreken. Zij konden dan later voorstellen tot verandering indienen. De heer Wagtho vroeg of er niet in elke gemeente keuringen kunnen plaats hebben dan wel of de kosten een bezwaar daarvoor zijn. De beer fan Weel besprak de wjjze van keuring en de toekenning van prijzen. Thans wordt in elk district gekeurd in dien zin dat de keuringscommissie een eersten, tweeden en derden prijs toekent, onafhankelijk van de vraag of de bekroonde dieren recht hebben bijv. allen op een eersten of allen op een tweeden ofwel allen op een derden prijs. Hij zou het punten- stelsel willen zien toegepast, waardoor dit euvel zou worden weggenomen. Hiertegen werd door den heer Wagtlio aan gevoerd dat dit alleen mogelijk zou zijn wan neer men slechts éene keurings comissie had, of wel wanneer men eene hoofdkeuring instelde. De heer E. van den Bosch toonde aan boe moeilijk het is om in de praktijk het punten- stelsel volkomen in toepassing te brengen. Na ampele discussie sprak de vergadering bij groote meerderheid van stemmen de meening uit dat de regeling van de keuringsplaatsen, zooals die op bet oogenblik iB, bij slot van rekening de beste mag geacht worden. Door den heer Roggeband werd nog de vraag gedaan of niet kan worden toegestaan be kroonde stieren, die drie jaar oud zijn, in plaats van in 't voorjaar, in Januari van de hand te doen, wat zeer in 't belang van den houder is. De vergadering verklaarde zich echter hier tegen. Als plaats, waar de voorjaars-vergadering van 1899 zal gehouden worden, werd aangewezen de gemeente Goes. De heer Wagtho stelde daarna voor, dat van wege de vereeniging worde aangeschaft een photographietoestel, om daarmede van de, by verschillende keuringen bekroonde dieren af beeldingen te maken en daardoor in het ar chief te deponeer en een zichtbaar bewijs van wat de vereeniging in het belang van de vee teelt heeft gewrocht. Aan het bestuur werd overgelaten te be slissen of de geldmiddelen der afdeeling toe laten die uitgaaf zich te getroosten. Bij de rondvraag of een der leden voorstel len te doen heeft ter opneming onder de punten van beschry ving voor de algemeene vergadering van het volgende jaar bleek dit niet het geval te zijn. Na afdoening van nog enkele huishoudelijke, of niet voor publiciteit bestemde zaken, werd de vergadering gesloten. Na afloop ervan vereenigde een vgftigtal leden zich aan een gemeenschappelijken maal tijd. Door het dijksbestuur van den Wilhehnim- polder is heden morgen, in het gemeentehnis te Wilhelminadorp aanbesteed het bouwen van drie vaste bruggen over de waterleiding, in het westelijk gedeelte van den Wilhelmina- polder, tuaschen de hofsteden Hongevsdijk en Waterloo. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. M. Lammeree voor ƒ5200; P. J. Visser ad 5190 L D. v. d. Linde voor ƒ5150A. Foudraine Goes ad 4987M. Buitendijk idem voor 4948A. A. v. d. Linde voor 4479 en W. v. d. Linde voor 4470. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. De drie eerstgenoemde inschrijvers wonen te Bansweert, de beide laatste te Kattendijke. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Aanmel ding bg den heer J. D. Entink Schuttershof. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o. a. oud-Waichersche kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen 0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wage- naarstraat. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het horplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. De Abdijtoren. Iederen dag 's voormiddags van 10 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 'snam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrggbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 urenop Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen /l.Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. lederen dag. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. iKF~ Vreemdelingen, die voorlichting of een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebonw van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op de groote Markt alhier. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te acht uur in Goes uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee guides per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. C. DE JONGE aldaar. Omtrent de actie van onze troepen in Edi deelde de minister van koloniën heden in de Eerste kamer mee, dat door hem van den gou verneur van Atjeh, kolonel Van Heutz, het volgende telegram was ontvangen „Eergisteren 11 Juli vyand nabij Edi uit stellingen verdreven met achterlating van 80 doodenonzerzijds gesneuveld 2 fuseliers en 1 inlander, gewond een eerste-, een tweede-luite nant en 18 militairen beneden rang officier. Gisteren 12 Juli richting Perak (ten zuiden Edi) opgerukt." Biggekerke. Evenals in andere gemeenten is ook hier eene commissie voor de a. s. hul digingsfeesten gevormd, die zich in den steun van den gemeenteraad en van byna alle ge meenteleden mag verbeugen. Eerevoorzitter der commissie is de burge meester. 's-Cravenhage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet de behan deling van het ontwerp tot bevordering van den aanleg en regeling van de exploitatie van den Noord-Oosterlocaalspoorweg. Door een minder juist telegram meldden wij in ons vorig nommer dat dit ontwerp reeds was aangenomen. Tegenover de heeren Laan en Rengers, be strijders der bevordering van dien spoor, ver dedigden de heeren Van Lier en Alberda krachtig den steun van den Staat voor den aanleg van dit verkeersmiddel in het zoo af gezonderd Noord-Oostelgk deel van ons land. Hetzelfde deed de heer Cremers, die daarvan voordeelen voor de schatkist verwacht. De heer Regout en de minister van water staat deelen die verwachtingende heer Lely verdedigde de roeping van den Staat tot aan leg van kleine spoowegen na de groote. Het ontwerp is daarop aangenomen met 34 tegen 7 stemmen. Nog is aangenomen het wetsontwerp be trekkelijk de Noord-Hollandsche zeewering. De heer Fransen van de Putte heeft zyn interpellatie inzake Delfland teruggenomen, na de verschijning van het Provinciaal rapport en nadat nit het rapport der rijkscommissie gebleken is dat reeds in werking is een proefneming om het gebruik der zeesluis krachtens vergunning van 1886 tijdelijk buiten werking te stellen. Op de interpellatie van den heer Bergsma inzake vee-invoer in België deelde de minister van buitenlandsche zaken mede dat de Belgi sche regeering zich bereid verklaarde de gren zen voor ons vee te heropenen, mits tusschen een Nederlandsch en een Belgisch deskundige overleg worde gepleegd omtrent de voor waarden der toelating van ons vee. De minister heeft reeds aan België te ken nen gegeven dat onzerzijds een deskundige voor dat doel derwaarts zal gezonden worden. De Kamer is hierop op reges gescheiden. Amsterdam. De gemeenteraad keurde de voordracht van burg. en weth. goed om de schadeloosstelling, wegens intrekking der con cessie, aan de Imperial Gasassociation vast te stellen op 15.588.984.35. Londen. Een kabinetscrisis is te Madrid ophanden. De conservatieven zyn niet in staat het bewind te aanvaarden. Sagasta zal moeten beslissen, of er onmid dellijk pogingen zullen worden aangewend, om vredesonderhandelingen te openen, Madrid. De ministers verklaarden bij het uitgaan van den ministerraad, dat een nieuwe opvordering tot capitulatie aan den comman dant van Santiago is gericht, doch door deze is afgewezen. De Fransche gezant had een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken. Playa del Este. Het voorkomen der gele koorts te Caimanara, Guantanamo en andere plaatsen naby het kamp van Maal la heeft een strenge quarantaine noodzakeiyk gemaakt. De verbinding met de opstandelingen is daardoor verbroken. De algemeene gezondheidstoestand van de Amerikaansche zeelieden in het kamp te Maalla is opmerkelijk goed. Generaal Toral, de commandant van Santiago, antwoordde op den tweeden eisch tot onvoor- waardelgke overgave, dat hij tot het uiterste weerstand zal bieden. Toch hervatten de Amerikanen heden het bombardement niet. Het werd waarschijnlijk tot heden uitgesteld. Hevige regens verdreven de Amerikanen uit hunne versterkingen. De telegraafkabels, die Santiago met Havanna verbinden, zyn door gesneden. Havanna. De pogingen der Amerikanen om troepen te ontschepen op het strand te Payacoa, bij Pinas, zijn mislukt door den krachtigen te genstand van het garnizoen, gesteund door de bevolking. New-York. Volgens een telegram zal gene raal Miles het opperbevel van Shafter niet overnemen. Volgens de Herald gelastte generaal Miles Siboney in brand te steken wegens gezond heidsredenen. Parijs. Wijl de Kamer nog deze maand uiteengaat, kan aan de verdaging van de inter pellatie Fournière geen andere beteekenis wor den gegeven dan dat zij, zoo geen nieuwe incidenten plaats hebben, zich niet meer met de zaak inlaat. Hoewel bijna alle Esterhazy-bladen hun held reeds hadden losgelaten, baart het bericht van zyn inhechtenisneming toch groote verrassing. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrgdag 15 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het maken van eene basaltglooiing tot verde diging van het duin vóór den eteenen licht toren te Noordwelle, aan de noordzyde van het eiland Schouwen. Raming 15.950). K a p e 11 e. Gemeentehuis 101/» n. Onder houdswerken waterkeering Willem Amia-polder. Inlevering biljetten Donderdag 14 Juli vóór 12 u. Aanwijzing 8 en 11 Juli. Vrijdag 22 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. a. Het verrichten vanbaggerwerk in het kanaal door Walcheren met zijtakken en in de Wes ter- of Koopmanshaven te V1 i s a i n g e n. (Raming 6000). Aanwyzing 15 Juli. b. Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever vóór Terneuzen. (Raming 11.850). Aanwijzing 15 Juli. Cats. Gemeentehuis 10 u. Steenbestorting Leendert Abrahampolder. Raming 2650. Aan wijzing 15 en 18 Juli. Inlichtingen Wagtho. Zaterdag 23 Juli. Za am slag. Gemeentehuis 2 u.bet uit voeren van werken tot dyksverbetering van de waterkeering van de cal. Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendrag tpoldera. (Raming 18.130). Aanwijzing Zaterdag en Dinsdag te voren. Zaterdag 30 Juli. Goes. Koffiehuis en logement. Paarde- koper Overman. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd. 14 Juli. Algem. Verg. Ons Huis. Gebouw Wagenaarstraat 8 u. D o n d e r d. 21 Juli. Zomerconcert. Schutters hof VU u. Zondag 24 Juli. Concert Schuttersh. V/a n. Tllsslngen. Donderdag 14 Juli en v.d. Concert Wiener- damen Or chest er. Grand Hotel 8 u. Verzending en iaatste buslichting der MAIL aan liet postkantoor te Middelburg. (Alles plaataefyke tigd.) Oost-Indië. Brindisi(Eng.dienst). 15 Juli 1.05 'snam. Rotterdam (Lloyd) 15 Juli 6.30's avonds. Marseille (Fr.dienst). 16 Juli 5.45's morgens. Genua (Nederl.) 19 Juli 6.30's avonds. Amsterdam (Nederl.). 22 Juli 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 22 Juli 1.05'snam. Napels (Dnitsche dst.). 25 Juli 1.05'snam. Marseille (Lloyd)26 Juli 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over B r i n d i s i Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua on Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. ~West-lïidië. Suriname via Sout hampton 26 Juli 5.45 'a morgens Suriname via St Na- zaire8 Aug. 5.45 's morgens. Curasao via Queeu- stown. El kon Dinsdag en Vry- dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14rn elke maand 6.30 'aav Algemeen Overzicht. Er is een krachtige hand aan het werk I Een jaar of tien geleden zou men gezegd hebben, die van Constans. Maar de groote bedwinger van het Boulangisme is van het politieke tooneel verdwenen, en een ander heeft tot taak der Dreyfuss-zaak „uit" te maken. Maar daar is niet alleen een krachtige, er is ook een eerlijke hand noodig. En het eerste van de hoogst belangrijke berichten, welke tot ons kwamen, doet veel vreezen. De ministerraad heeft besloten, dat de minister van oorlog bij zijn collega van justitie een aan klacht zal indienen tegen kolonel Pic- quart en tegen diens advocaat Leblois. Beiden worden beschuldigd van het openbaar maken van stukken, door welke voor de veiligheid van den staat naar buiten gevaar kan ontstaan. Zeer waarscbijnlyk wordt hiermede gedoeld op de briefwisseling tusschen generaal Gonse en kolonel Picquart, welke deze laatste in den vorigen zomer aan Leblois gaf, door deze o. a. aan Scheurer-Kestner werden vertoond en later tijdens het Zola-proces werden openbaar ge maakt. Er is dus een oude koe uit de sloot gehaald en dat is een teleurstelling. Want deze aan klacht, op dit oogenblik, wegens een zaak welke reeds disciplinair werd afgedaan, en dus zelfs volgens de vorige regeering niets mis dadigs betrof, heeft veel van een wraak neming wegens de verklaring, dat Cavaignac zich heeft laten misleiden. Bovendien heeft het iets van een streven om een lastig mensch, die te veel weet, van de baan te knikkeren, want de qualificatio van het misdryf van den kolonel is een ernstige en doet eeq

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2