MIDDELBIIRGSCHE COERANT. N°. 162. 141° Jaargang, 1808. W oensdag 13 Juli. Een mededeeling. k Dese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg ala voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 12 Juli 8 u. vm. 04 gr. 12 u 73 gr., av. 4 n.68 gr.F.Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éési uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentïSn20 cent per regol. Geboorte- dood- en allo andere familioborichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Bij deze courant behoort een Bij Middelburg 12 Juli. Het weekblad De Vooruitgang deelt mee, dat in de vergadering der liberale staten-club. waarin de verkiezing van Ged. Staten van Zuid- Holland en het verzoek der anti-liberalen, om een hunner in dat college te benoemen, wer den besproken, de vooruitstrevenden het ver zoek der anti-liberalen ondersteunden, dat zij overstemd werden en toen aan het besluit der meerderheid zich gebonden achtten. De redactie van genoemd blad betuigt daar over haar leedwezen. Zij begrijpt hare vrienden in het college der Provinciale Staten niet, die toch sterk genoeg waren, om de schaal teD gunste van den billijken wensch der clericalen te doen overslaan. Immers, er behoefden'zich slechts 6 stemmen by de 36 der clericalen te voegen, om de ver- eischte helft plus een te krijgen. Wij kunnen ons dat standpunt zeer goed begrijpen, al verbazen wij ons wel eenigszins over deze mededeeling omtrent het voor gevallene in eene vergadering die toch een besloten karakter droeg. Wij wenschen echter toch er nog eens op te wyzen dat, blgkens het in de Staten van Zeeland onlangs voorgevallene, de Kuyperianen, die in dat college zitting hebben en van wie juist altijd de groote roep uitgaat om recht vaardigheidsbetrachting in zulke zaken, De Standaard doet dit nog eens uitdrukkelijk in zyn nommer van heden tot voldoening aan dien eisch niet hebben willen meewerken. De historie leert dan ook dat bij hen de woorden fraaier klinken dan de daden getui gen. En tevens dat de vrijzinnigheid der liberalen op zulke punten hun menigmaal duur te staan is gekomen. Men denke in de eerste plaats eens aan den toestand in de Nederduitsch Hervormde kerk. Nadat de liberalen daar begonnen waren met den orthodoxen een vinger te geven, hebben dezen zich langzamerhand van de geheele hand meester gemaakt. In de tweede plaats heeft menige instelling en onderneming juist haar bloei en opkomst te danken aan den steun van vrijzinnigen, die niet vragen van wie deze uitgaan, maar steunen wat hun goed lijkt. Toch kon in deze wel eenige meerdere reserve in acht worden genomen. De tegenparty wikt en weegt alles op een goudschaalvraagt vooral of hare belangen er door gebaat kun nen worden en wil wel van de liberalen pro- fiteeren, doch zoo min mogelijk hen steunen. De „huisgenooten des geloofs" staan bij hen altijd op den voorgrond. Zoo niet by de liberalen. Wij zouden niet willen dat zg handelden als hunne tegenstanders, maar toch konden zij wel eens meer overwegen, of zij hunne eigen partg - genooten niet beter en meer konden steunen dan zy nu doen. De invloed hunner tegenstanders zou in de laatste jaren op velerlei gebied niet zoo zijn toegenomen, wanneer zij daartoe zijdelings niet zeiven hadden meegewerkt door hen krachtiger te maken. Op politiek gebied is de toestand iets anders; wil men tegenover de minderheid de rechtvaardigheid betrachten, men doe het, mits men zeker zij dat dit als algemeenen regel door alle partg en geschiede. Maar in elk geval hebben de Standaard- mannen geen recht zich in deze te doen gelden, nu zy in Zeeland juist in tegenovergestelden geest handelden. ■et een kluitje in het riet gezonden. Zeelands afgevaardigde in de Eerste kamer, jhr mr Van Asch van Wijck, heeft zich Maan dagavond op een leuke wijze met een kluitje in het riet laten sturen. Men weet dat deze afgevaardigde opkwam tegen de bepaling, dat men, om als aspirant- administrateur der kon. Ned. marine te worden toegelaten, het einddiploma H. B. S. moest hebben. Dat heette bevoorrechting van deze scholen. Vergeefs werd hem aangetoonddat ook niet- leerlingen dier scholen dat examen konden afleggen. De heer Van Asch van Wijck bleef er bevoorrechting in zien en handhaafde zijn motie. Nu heeft de minister ons schrander kamer lid gerust gesteld. Ook zij, die examen A, bedoeld in de wet op het M. O., hebben afge legd, zullen kunnen mededingen naar een plaats als adspirant-administrateur. Maar examen A heeft volgens art. der wet op het M. 0. denzelfden omvang als het eindexamen. Daarom wordt het door niemand afgelegd, wijl zij, die diploma A wenschen, als extra neus aan het eindexamen H. B. S. deelnemen. En daar zich geen examinandi aanmeldden, heeft de regeering reeds sinds lang geen examinatoren benoemd. Feitelgk bestaat er dus geen gelegenheid om diploma A te krijgen en de toezegging, dat bezitters van dat diploma kunnen worden toegelaten, beteekent dus niets, Niemand (behalve misschien ouderen van dagen) heeft dat diploma. En dat iemand de gelegenheid zal eischen dat examen af te leggen, is niet waarschijnlijk, daar diploma A niet bekend is en dus in het maatschappelijk leven niet die waarde heeft, als het daarmede overeenkomende einddiploma H. B. S. Maar Zeeland's afgevaardigde was met de belofte van den minister tevreden. Hij trok zijn motie in. Een treurige taktiek. ij de vermelding van de candidaten voor de provinciale staten in het district Brielle drukten wy ODze verbazing nit, dat tegenover den beer Goekoop van liberale zijde nog een candidaat werd gestelden wel de heer D. Op het stellen van deze candidatuur werpt de N. R. Crt een eigenaardig, alles behalve gunstig licht. Haar gewerd daaromtrent de volgende mede deeling De heer D. Breeanee is candidaat gesteld door een partytje werklieden op 's rgks wert te Hel- levoetsluis onder leiding van het bestuur der antirevolutionnaire kiesvereeniging. Datzelfde bestuur heeft in het eiland alle moeite gedaan om een liberalen candidaat tegenover mr Goekoop te krijgen, zooals nu blijkt naast den heer Maurisse. Ter elfder ure is het ge lukt buiten het district bij den heer D. Breesnee te Nienwe-Tonge. Hetzelfde bestuur bewerkte dus het stellen van twee candidaten van ver schillende kleur. Ziedaar de mededeeling die ons gewerd, zegt het blad. Zg is voor de antirevolutionaire partg in bet district zoo compromitteerend, dat wij, zoo het bericht als juist moet erkend wor den, niet twgfelen, of de antirevolutionnaire pers zal deze handelwgze naar verdienste brand merken. Welk een treurige rol de candidaat Breesnee hierbij speelt, zullen wij wel niet na der behoeven bloot te leggen. De heer Van Beekum Maurisse, de eigenlijke anti-revolutionnaire candidaat, is fatsoenlijker dan sommige zijner partijgenooten. Hij ver zocht den kiezers dringend geen stemmen op hem uit te brengen. VADERSCHAP. De minister van justitie heeft thans aan de Tweede kamer ingediend het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burg. Wetboek betreffende de erkenning en wettiging van natuurlijke kinderen en daarmede samenhangende artikelen, alsmede van eenige bepalingen betreffende het vader schap en de afstamming van wettige kinderen. De uitvoerige memorie van toelichting be gint met er op te wijzen, dat in de laatste jaren de openbare meening krachtig is opge komen tegen het bestaande verbod van het onderzoek naar het vaderschap, en het volks geweten verzet heeft aangeteekend tegen een wettelijke regeling, die het onschuldige kind verongelijkt. Uit naam der gerechtigheid en uit naam der zedelykheid heeft men gevraagd recht ook voor het buitenechtelijke kind. Aan die vraag naar recht te voldoen, is het doel van het wetsontwerp. Het strekt uitsluitend om het buitenechtelgke kind de rechtspositie te verschaffen, die in overeenstemming is met ons zedelgk bewustzgn, dat eenerzijds de ou ders als de natuurlijke verzorgers hunner kinderen aanwijst, anderszijds verlangt dat iedereen verantwoordeiyk zij voor zijne daden en hare gevolgen. Om het recht van het kind is het te doen, niet om de vrouw aanspraken te geven tegen hem, die met haar gemeenschap heeft gehad, of die de oorzaak is van haar moederschap. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebr. Beukt ante te Amsterdam A. be La Mar Azn. Het ontwerp staat geheel op den grondslag van het geldende familierecht, waarin geen ver andering wordt gebracht. De invloed, dien het huwelijk der ouders heeft op hunne verhou ding tot hunne kinderen, is intact gelaten. Volgens het ontwerp dragen dan ook alleen de buitenechtelijke, door den vader erkende kinde ren diens naamde door den vader niet erken de kinderen voeren den geslachtsnaam der moeder en allen staan zij onder voogdij. Met betrekking tot het erfrecht der buiten echtelijke kinderen worden geen principieele wgzigingen voorgesteld. Het wetsontwerp stelt zich op hetzelfde standpunt als de geldende wet. Alleen bij erkenning kunnen aan het kind familierechten worden toegekend. De minister wgst er op, dat de toestand ten aanzien van het buitenechtelgke kind in vele opzichten on bevredigend is en dit kan verbeteren door aan dat kind recht te verschaffen, en door den onwettigen vader voor de gevolgen van zgn daad aansprakelijk te stellen. Grondslag eener nieuwe regeling behoort te wezen, dat de afstamming zelve rechtsbetrekkingen tus- schen de ouders en het buitenechtelijke kind in het leven roept, omdat zij is de natuurlijke bron dier betrekkingen. Gelijkstelling van het buitenechtelijke kind met het wettige in zijne betrekking tot de moe der, ligt echter geenszins in de bedoeling. Het stelsel van het ontwerp is, dat door het feit der buitenechtelijke geboorte rechten en verplichtingen ontstaaD, zoowel voor den vader en de moeder als voor het kinddat het niet erkend buitenechtelijke kind niet meer zal zijn een rechteloos wezen, doch dat het integendeel aan de afstamming zelve rechten ontleent. Deze rechten worden meer uitgebreid, naarmate het kind nader tot het familieverband wordt ge bracht, door de erkenning worden de hoogere rechten geschonken, die het ontwerp in zijne verschillende bepalingen omschrgft. Met het geheele begrip onderzoek naar het vaderschap moet worden gebroken. De wet heeft slechts te omschrgven welke verplich tingen uit de afstamming voortvloeien en hoe dit feit desnoodig kan worden bewezen. De verdediging van het verbod naar het onder zoek, of van de regeling, welke aan het buiten echtelijk kind rechten toekent tegen zijn vader, besprekende, betoogt de minister dat de be zwareu ernstiger schgnen dan zij inderdaad zijn, en in geen enkel geval knnnen zg recht vaardigen, dat aan het buitenechtelgke kind nog langer onrecht worde aangedaan; dat de vader nog langer van alle plichten jegens zgn kind worde vrijgesteld. Ten aanzien van de erkenning door den vader handhaaft het ontwerp het in de gel dende wet bestaand verbod, echter met eenige beperking. Wat de moeder betreft, laat het wetsontwerp ook ten opzichte van de in over spel of bloedschande verwekte kinderen de fictie der erkenning voortduren. benoemiagea ENZ. Bij kon. besluitis aan den tweede-luit. der art. H. Philippi, bestemd voor den dienst in N.-Ithans h la suite van het koloniaal werf depot, op zgn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en genoemde eervol ontslagen officier benoemd tot tweede-luit. bg bet wapen der cavalerie van het leger in N.-I De ministers van oorlog en van waterstaat verleenen deze week geene audiëntie. TWK*CS»1S RAMKII. Het voorloopig verslag der kamer over het wetsontwerp op den Leerplicht is ver- Terwijl vele leden met leedwezen de indie ning ervan hadden gezien, verklaarden anderen hunne ingenomenheid daarmede. Aan de eene zijde werden de bekende bezwaren geopperd, aan den anderen kant werden die bezwaren weêr bestreden. De financieele gevolgen van de invoering van leerplicht, door sommige leden breed uitgemeten, werden door anderen zeer over dreven genoemd. Alles wat naar aanleiding van dit ontwerp in verschillende organen der pers is wordt in dat verslag nog eens herhaald. EERSTE KAMER. In de Maandagavond door die Kamer ge houden zitting deelde de minister van marine mede, dat hij, na kennis genomen te hebben van de tweede motie van den had Van Asch van Wijck volstrekt geen bezwaar heeft om te voldoen aan diens verlangen, om ook andere personen, die niet in het bezit zgn van het diploma eindexamen Hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, toe te laten tot het examen voor adjunct-administrateur bij de koninklijke Nederlandache marine. Het is nooit 's ministers bedoeling geweest om de Hoogere burgerscholen voor te trekken en dus wenscht de minister ook toe te laten die jongelieden die in het bezit zijn van een diploma A der wet op het M. O. De heer Van Asch van Wijk verklaarde dat het nimmer zgne bedoeling is geweest door eene motie te reageeren op vroeger genomen beslui ten. Spreker trad daarop in eene historische beschouwing, om aan te toonen[dat men ten allen tijde iu het parlement is opgekomen tegen den eisch om een examen voor de hoogere burger school, of in het algemeen het voldoen aan een examen aan de een of andere inrichting van onderwijs, als eisch te stellen tot toelating voor een ander examen. Spreker meende, waar de minister van marine begon met een eisch te stellen, welken geen ander minister doet en die (nergens geldt, daartegen te moeten op komen. Thans trok hij zijne motie in. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden Dinsdag ten elf uren. Alsdan zgn aan de orde de reeds medegedeelde onderwerpen. (Men zie Laatste Berichten.) ATJEH. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seinde onder dagteekening van Maandag Men heeft vernomen, dat Panglima Polim zich in de bergen bg Padang Tidji bevindt. Luitenant-kolonel Willems gaat er met 2 batal jons uit Segli heen. Een andere troepenmacht gaat er heen van Reung-Reung uit. Aan het met de jongste mail, gedagteekend 14 Juni, aangebracht verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 24 tot en met 30 Mei, is het volgende ontleend In de Sagi der XXII Moekim*, Groot-Atjeh deden de vgandige benden meer van zich hooren. Volgens ontvangen berichten uit Pedir zou T. Mantroi Garoet zich nauw bij T. Oemar heb ben aangesloten, en zouden iu die kampong alsmede op den Boekit Gapoei versterkingen aangelegd zgn. T. Oemar's strijdmacht zoude versterkt zijn door 300 strijders uit Melaboeh, langs Tamsih naar Pedir getrokken. Volgens zijne uitlatingen zoude hy voornemens zijn even tueel naar Pasangan en Pasei af te trekken terwijl het naar Kemala in veiligheid brengen van gelden en goederen op eene andere af- toehtslgn zoude wijzen, te meer omdat Mela- boehsche hoofden hen zouden aangezocht heb ben, zich naar dat landschap te begeven. De stemming in het Pedirsche moet zeer tegen den strijd gekant zijn; een aaDtal 'Pedi- reezen moet met vrouwen en kinderen naar het grensgebergte tusschen Lam Toba en Pedir zgn gevlucht. Panglima Polim houdt zich met zijne Heden nog steeds in de VII Moekims Pedir op. Wat de weersgesteldheid betreft meldt men van Groot-Atjeh kenterenden wind en geen regen. Op de westkust zware regenbuien en hevige winden. De zware golfslag op het strand voor onze vestiging te Poeloe Raja brengt bij voortduring schade toe aan de tijdelijk aangebrachte zee wering, zoodat èn het kantoor èn het gebouw, bewoond door den gemachtigde van de Atjeh- associatie, gevaar beginnen te loopen. Voor ziening is dringend noodig. Te Gleiëng en in het bivak van Lam Noh was de gezondheidstoestand minder gunstig; overal elders was zij vrij goed. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit ia benoemd tot burge meester van Sluis J. H. Hennequin. Verder zijn, zooals nog ten deele in de tweede editie van ons vorig nommer is gemeld, benoemd tot dijkgraaf voor den Koudepo\der J. van Wijck; tot dijkgraaf voor den Piersenspolder J. de Feyter; plaatsvervangend dijkgraaf voor den NieuwerhavenpoXder Th. Wgffels en tot ge zworen voor het waterschap Baarland o. a., J. Steketee Andrieszoon. Benoemd tot kommies 4e klasse hij 's rijks belastingen I. M. Looij te Bruinisse, A. Bod derij te Sluis en J. van Goetbem te St. Jan steen, die resp. te Hontenisse, IJ zen- dij ke en Sas van Gent zullen worden gestationeerd. Vrijdag a. zal het muziekkorps der dd. schutterij, luitenant-kapelmeester de heer Jan Morks, op het Molenwater de volgende nom mers uitvoerenMarche MilitaireGanne Ouverture Zampa (arr. Morks), Hérold; Valse de concert, WaldteufelEntr'acte de Lohengrin Wagner; Cortège de Romfo et Juliette, (arr. Morks), Gounod; Jubelouverture, Bach; a. In termezzo, Montagne; b. Ungarischer Tarn (arr. Morks), Brahms; en Manoeuvre-marsch, Stenz. Aanvang te zeveD uren. Zondag a. geeft hetzelfde muziekkorps in de sociëteit Parklust te Zierikzee een mati nee, ter gelegenheid van eene feestviering, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Zierikzee en van de eilanden Schouwen en Duiveland. Het programma bevat een tiental goed ge kozen nommers. Te Koudekerke waren Maandag avond, op uitnoodiging van het voorloopig comité, in de openbare school zeventig manne lijke ingezetenen te zamen gekomen, om de aanstaande huldigingsfeesten te bespreken en een bestuur te kiezen. De heer mr J. Loeff, voorzitter van het voorloopig comité, deelde mee dat op eene de vorige week door dat comité gehouden verga dering tot deze bijeenkomst was besloten. Hierna stelde de heer Loeff voor een voor zitter te benoemen voor dezen avond. Op voorstel van den heer J. Zyp, predikant, werd de heer Loeff bij acclamatie tot voorzitter benoemd. Deze zette hierna doel en strekking der vergadering uiteen. Daarna sprak de heer G. ten Brink, hoofd der christelijke school, zyn leedwezen uit over ingezonden 6tuk, in het te Goes verschij- d anti-revolutionnair blad opgenomen, waar in op ergerlijke wijze de handelingen van het vooiloopig comité werden verdacht gemaakt. Hij noemde die handelwijze zeer hatelgk, onchristelijk en in hooge mate afkeurens waardig. Met dat woord van protest betuigde vergadering luide hare instemming. De heer Zijp, die na het door den heer G. ten Brink gesprokene, het onnoodig achtte meer te zeggen aan het adres van den inzender van het bewuste stuk, stelde eene motie voor waarin de vergadering, saamgekomen in de openbare school ter bespreking van de feest viering bij gelegenheid van de troonsbestijging onzer geliefde KoningiD, in hooge mate hare verontwaardiging uitspreekt over de handel wgze van den schryver. Allen betuigden door luid applaus hunne instemming met deze motie. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van 15 leden der feestcommissie. De burgemeester en de thans waarnemende burgemeester werden bij acclamatie tot eere leden benoemd, en de heer mr J. Loeff tot voorzitter der feestcommissie. Het voorloopig plan der feestviering bevat te negen uur klokluiden, onthaal schoolkinde ren en der armen, een optocht waatbij landbouw en veeteelt en verschillende ambachten zullen worden voorgesteld, muziek- en zanguitvoering in een op te richten muziektent, illuminatie van het gemeentehuis en vuurwerk. De dag der feestviering zal nader worden bepaald. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Bij de benoeming van de leden der feestcom missie bleek algemeen, dat met alle richtingen was rekening gehouden. - Op 31 Aug. a. s., verjaardag van H. M. Koningin, zal in de groote zaal van het Grand Hótel te Vlissingen de Oranje- Nassau Cantate van Catharina van Rennes ten gehoore gebracht worden door de leerlingen der koorklassen onder leiding van mej. Jacoba Pisuisse. Het is hetzelfde werk dat, bij den terugkeer van H. M. na hare huldiging te Amsterdam, in de residentie als aubade zal worden uitgevoerd. Ter vervulling eener vacature in den raad van Grijpskerke, ontstaan door het overlyden van den heer P. Francke, had Za terdag eene verkiezing plaats gehad. De eenig opgegeven candidaat, de heer A. Geschiere, werd door den burgemeester benoemd verklaard. Te We8tkapelle is Maandag zooala in een groot dtel der oplaag van ons vorig nommer reeds is gemeld tot lid van den raad gekozen de heer W. Minderhoud Pzn met 120 van de 163 stemmen. Op den heer H. de Kam waren er 43 uit gebracht. Eenige inwoners gaven het nieuw gekozen lid door een soort serenade blijk van instem ming met de keus der meerderheid van de kiezers. Aldaar is de kermis in de beste orde en tot veler genoegen afgeloopen. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Uit Goes schrgft men ons 29 Juli a. 8. herdenkt het Comité tot wering van schoolverzuim alhier zijn dertigjarig bestaan. Welke van de vele vereenigingen,dieinden laatsten tijd alom als paddestoelen nit den grond verrezen, kan zich in zulk een langdurig bestaan verheugen Van de oprichters is nog alleen de heer Z. Dv. d. Bilt La Motthe in levenwy meenen dat genoemde heer gedurende de laatste 25 jaar voorzitter is. Twee rereenigingen mogen zich alhier in buitengewone sympathie verheugendie voor spijsuitdeeling n.l.en het bovengenoemde comité. Het Comité tot wering van schoolverzuim ia in die dertig jaren er bijna volkomen in ge slaagd het schoolverzuim, niet alleen bet be*

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1