MIDDELBURGSCHE COURANT. li Juli. N°. 160. 141" Jaargang. 1898. Maandag uit staiTen 'provincie. onderwijs. kerknieuws. BUTTENLANDT Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Son- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Juli 8 u. vm. 58 gr. 12 n 60 gr., av. 4 u.57 gr. F. Verw. N. wind. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het burean bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebk. Beuwfante te Amsterdam A. de La Mar Azn. Middelburg 9 Juli. DE ANTI-REVOLUTIONNAIREN EN ROOMSCH-KATHOLIEK.EN. Aan het slot van een artikel, onder het opschrift cijfer ontledingen, schrijft De Standaard: „Het is daarom ten zeerste te betreuren, dat men er ook onzerzijds in onze pers niet meer op uit is, om het vraagstuk van de samen werking met de Roomsch-Katholieke Staats partij, niet kerkeiyk, maar op politiek gebied, gedurig weer voor zijn lezers toe te lichten. Niet de verdedigendealleen de aanvallende tactiek heeft hier kracht ter overwinning. „Ons publiek moet weten en leeren inzien, dat de Roomsch-Katholieke staatspartij tegen over de revolutie-partijen, voorzoover de positie van het oogenblik dit toelaat, niet te steunen, in strijd is met onze belijdenis." Dit lozende en bedenkende hoe bij verkie zingen kerk en geloof steeds schering en inslag is, zal een gewoon menscb zeker niet bevroeden dat in hetzelfde opstel, in hetgeen aan het bovenstaande voorafgaat telkens verzekerd wordt dat de partij van dr Kuyper „metter daad eene politieke en niet een kerkelijke partij iszij „uit beginsel nooit de kerk in den strijd op staatkundig gebied mengt"; en dat zij vol atandig weigert een kerkelijk „Shibboleth" op politiek gebied toe te laten." Bij zulke redeneeringen, zoozeer met elkaar en met de praktijk in strijd, staat ons verstand, en zeker niet dat van ons alleen, stil. Of schermt dr Kuyper weer met woorden en is het woord belijdenis in anderen zin dan de „geijkte" hier neergeschreven Dan strooit hij den eenvoudigen toeh zand in de oogen. BMOEMINGLH ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van en leeraaraaD de R. H. B. S. te Warffum dr J. M. Smit, thans leeraar aan genoemde school is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk J. van der Breggen, civiel-inge- nieur te 's Gravenhage is, op verzoek van den benoemde, het kon. besluit, waarbij dr H. C. Los, te 's Gravenhage, is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg, ingetrokken is aan H. L. Ellerman, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de rijks landbouwwinterschool te Dordrecht en is de heer mr R. M. J. M. Beguin benoemd tot adjunct-commies bij departement van koloniën. Naar aanleiding van het gebeurde bij de jongste verkiezing voor leden van Gedeputeerde Staten in Zeeland, maakt de Ooesche Crt de opmerking dat de heeren Siegers en De Casem broot in 1901 als gewoon lid der Staten aftre den. Voor laatstgenoemde bleef de zaak dus in zoover dezelfde, dat bij toch in 1901 aan eene herkieziDg als Gedeputeerde zich moet onderwerpen. Na aanhaling van onze bemerking, schrijft genoemd blad Men kan bierbij ook voigender wijze rede neeren Zoolang niet de anti-revolutionnairen op zich zelf in de Prov. Staten de meerderheid hebben, is hun lot in banden der 6 katholieken. Wanneer echter bij een volgende verkiezing de anti-revolutionnairen nog eens een paar zetels veroverden, dan waren dezen alleen de baas. Of dan wel twee katholieken als Ge deputeerden zouden gekozen worden, wordt misschien niet te best vertrouwd. Daarom kan van katholieke zijde ditmaal wel de voorwaarde gesteld zijn, die tot deze slimme en blijkbaar afgesproken manoeuvre heeft geleid. Hierdoor zijn toch nu ook de katholieken tot 1904 van twee plaatsen in het college van Gedeputeerden zeker, terwijl voorts de heer Van Lijnden blijkbaar met behulp der katholieken is ver kozen om de verkiezing van een derde anti-rev. lid van Gedeputeerden tegen te houden. Voorzichtigheid is altijd eene goede leidsvrouw! Zondag middag brengt de Liberale Volks- vereeniging uit Antwerpen een bezoek aan Middelburg. De leden dier vereeniging zullen per salonboot Schelde I hier arriveeren. Zij worden vergezeld van een muziekkorps. Om half vier 'b middags vertrekken zij weder. Naar men uit Vlissingen meldt, heeft het Eng. s.s. Raithwaize Hall, dat kolen gela den had voor de gasfabriek aldaar, door den lagen waterstand in het kanaal en dok niet kunnen lossen. Het kreeg order om naar Ant werpen op te gaan en is beden morgen uit de haven derwaarts vertrokken. Bij het deze week, bij het Belgisch loods wezen te Vlissingen gehouden examen ter verkrijging van het diploma als loods der monden van de Schelde zijn de hieronder vol gende loodsleerlingen geslaagd F. J. Gombert, A. L Calcoen, F. L. Matsaert, L. F. Lenaers, C. L. Lenaers, E. P. van Loo, L. F. Adam, J. B. Legein, P. F. Vandamme, F. L. Verhaeghe, I. D. Torreele, C. J. Cornu, E. J. Gombert, C. J. Strobbe, B. H. Gadeijne, L. F. Abicht, J. H. Pison, J. B. F. Willems, F. L. A. Van damme, C. Dasseville en L. F. Vermeire. De matrooB L., die Donderdag avond te Vlissingen den bootsman S. verwondde met zijn sabel, beeft ook nog van zijn knipmes ge bruik gemaakt en S. daarmee verwondingen toegebracht. Het met bloed bevlekte mes is gevonden. De toestand van den bootsman is bevredigend. Hetgeen van andere zijde werd gemeld om trent het rooken van den matroos, moet ODjuist zijn. Zoo wordt ons geschreven. Bij kon. besluit is toestemming verleend aan jhr U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester der gemeente 's-Heer-Arendskerke, om tot 28 December 1903 te Goes te wonen. Bij de verkiezing voor drie leden van den gemeenteraad van Du i ven dij ke werden door 42 van de 71 kiezers stembriefjes ingeleverd, waarvan er twee van onwaarde waren. Herkozen is de heer F. GaBt met 34 stem men en gekozen de heer J. Jonker met 25 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren J. Viergever, aftr., lid en C. van Staalen, die respectievelijk 20 en 19 stem men verkregen. Op den heer P. Jonker waren 12 stemmen uitgebracht. Bij de stemming voor den gemeenteraad te Renesse zijn herkozen de aftredende heeren A. Blom en G. de Oude en is, in plaats van den beer M. Eijke, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen de heer M. Steur Cz. Tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen is gekozen de heer J. Gast Cz. te Bro uwershaven met 82 stemmen tegen38 op den heer C. van Schelven. Ingeleverd waren 121 stembriefjes. De raad der gemeente Aardenburg besloot Vrijdag tot het verleenen van een be drag van f 200 aan de commisBie voor de inhuldigingsfeesten tot viering van een school feest, waarvan alle schoolgaande kinderen uit de gemeente zullen kunnen deelnemen. De begrootingen voor gast- en weeshuis werden gewijzigd goedgekeurd in verband met de aan te gane geldleeniDg met de gemeente en met het verleenen van subsidies voor de feestviering der behoeftigen in deze gemeente. In de Vrijdag 'ra De Prins van Oranje te Goes, onder presidium van den heer L. van Bruggen ,arr. schoolopziener,gehouden 62ealgem. verg. der Zuid-Bevelandsche Onderwjzersver- eeniging, waaromtrent in ons vorig nommer werd medegedeeld wat vóór de pauze gebeurde, werd na de pauze door den heer A. van Schel ven ingeleid de bespreking van het „Hoofdreke- nen" op de L. S. Na in het licht gesteld te hebben, wat sommigen verkeerdelijk onder hoofdrekenen verstaan, en wat men er z. i. door te verstaan heeft; na met het oog op de oude maar niet verouderde waarheid „de school werkt voor het leven," de belangrijke formeele waarde van dit leervak in het licht te hebben gesteld, gaf hij den leergang daarvoor aan en de verdeeliDg der leerstof over de verschillende leerjaren. Als bijdrage leverde de heer P. Kruijsse het schoone Ada Negri van Nouhuija. Op eene te Goes gehouden vergadering van onderwijzers, is besloten tot oprichting eener afdeeling van den Bond van Ned. Onder wijzers, waarvan het bestuur is samengesteld uit de heeren P. Valkier, Wolfaartsdgk, presi dent J. J. Elaacker, Goes, secretaris en D. A. Poldermans, Goes, penningmeester. In een Vrijdag te Axel door onderwij zers in het arrondissement Axel gehouden vergadering, die door 39 leden bezocht werd, is besloten dit jaar geen reisje te maken, maar een feest vergadering op het laatst van Sep tember, op een nader te bepalen datum, te houden te Axel. Bij de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer Vooren te Terneuzen, werd met groote meerderheid geko zen de heer De Keijser, hoofd der school te Graauw, die voor de benoeming bedankte. bij tweede stemming werd aangewezen de heer Scheffelaer Klots, onderwijzer te Sluiskil die eveneens voor de eer bedankteterwijl bij derde stemming werd gekozen de heerlmandt, ook onderwijzer te Sluiskil, die de benoeming aannam. De beer G. Stroecken, hoofd der school te Clinge, gaf daarna Een Potpourri ten beste, waarin hij deed uitkomen, dat de fioantieele toestand der plattelandshoofden en onderwijzeis driDgend verbetering eischt. Zijn lezing verwierf eer luid applaus. Aan de universiteit te Leiden is het doctoraal examen rechtswetenschap afgelegd door den heer F. C. van Deinse. Door stemgerechtigden bij de Ned. herv. kerk te Middelburg zijn tot gemachtigden bij het kiescollege verkozen de heeren A. W. Bastiaanse, J. J. Bertel, C. Dij kwel, P. Dom misse, J. Geldof, J. A. Goethals, A. A. Hertoge, J. Hubregtse, F. H. Julianus, C. Mak, J. L. Muller, G. Plankeel, J. Polderman, J. F. H. Rest, R. M. Smits, W. van de Woestijne, P. A. F. de Wijs, Chr. Hondius, A. A. Knijpers en mr A. A. de Veer Gz., die allen de benoeming hebben aangenomen. De permanente commissie van den algemec- nen kerkeraad heeft deze week beraadslaagd over den aanvang van het beroepingswerk in de bestaande predikants vacature. Alle be scheiden zijn thans in orde gebleken. Met het oog op uitstedigheid van velen in dezen tijd van het jaar, is besloten in het begin van Sep tember het grostal op te maken. (N. Zondagsbode.) Tot kapelaan te Hoofdplaat is be noemd de heer F. Peeters. Verschillende Berichten. Tegen ondernemingen als de Haagsche geldloterij ter herinnering aan de kronings feesten is, volgens Het Vad., niets te doen. Bij de laatste Jwsf#/c-begrooting heeft de heer Lieftinck over het euvel der loterijen geklaagd, en de minister heeft hem geantwoord, dat er geen strafbepaling tegen bestaat. De kwestie was echter bij den minister in onderzoek, ot niet door een eenvoudige wijziging der zooge naamde „invoeringswet" in die leemte was te voorzien. De minister bleek doordrongen van de noodzakelijkheid om de ingezetenen tegen hun eigen onnoozelheid te beschermen. Dr A. Kuyper zal de huldigingsplechtigheid te Amsterdam niet bijwonen, daar hij eenige dagen vroeger naar Amerika gaat. Iemand maakte, in verband hiermee, de on deugende opmerking, dat het samenzijn met jhr mr A. F. de Savornin Lobman in de Nieuwe kerk te Amsterdam op 6 September, dr Kuyper zeker wat te kras zou zijn. Voor bet afleggen van de notarieele examens hebben zich 401 candidaten aangemeld. Bij aankomst van den sultan van Siak Vrijdagavond te Dordrecht was veel publiek op het perron en op het Stationsplein aan wezig. De sultan, die in het hötel Ponsen afstapte, zou heden de glasfabriek van den heer J. J. Bouvie bezoeken. In het district Brielle zijn Vrijdag voor de a. stemmingen voor de Provinciale staten officieel als candidaten opgegeven de heeren mr G. J. Goekoop (lib.), dr T. Breesnee (lib.) en A. R. van Beekum Maurisse (anti rev.) Zonderling dat men nog van liberale zijde tegen den heer Goekoop reageert. Bij de tiendverpachting te Geertruiden- berg is geen enkel bod gedaan. Men zal nu voor de gebruikers van de tiend de gelegenheid openstellen de tiend voor dit jaar aftekoopen. Uit Noord-Brabant. Bij een hevig onweer is te Herpen de bliksem geslagen in den toren der parochiekerk, waarvan de uitwendige be kleeding geheel vernield werd. In de kerk dragen het orgel, de kruisweg, het ijzerwerk en de muren de sporen van verwoesting. Wijl de toren bouwvallig is verklaard, ia men be gonnen hem af te breken. Te Dussen is een tweejarig kind verdronken. De pogingen tot opwekking van de levensgeesten, door een dokter aangewend, bleven vruchteloos. Te St.-Oedenrode is een landbouwerswoning met den geheelen inboedel, hooi, stroo en landbouw gereedschappen, door brand vernield. - Te Opheusden (Gelderland) was een ker- senkeerder in een boomgaard bezig met vuurtje stoken. Eensklaps viel het stopje van zijn kruithoorn, dien hij in zijn vestzak geborgen had. Door zijne gebukte houding gleed het kruit uit den hoorn in het vuur, met het ge volg, dat zijne kleeren vlam vatten en hij zelf ernstige brandwonden in het aangezicht kreeg. Hoewel we de zomermaanden zijn inge treden, houdt de stroom van hen, die dagelijks naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen worden getransporteerd, nog maar steeds aan. Of het winter of zomer is, altijd worden met den middagtrein uit het Zuiden een aantal mannen, waarvan deN meesten nog in de kracht des levens, onder geleide van rijksveldwachters en marechaussees te Assen aangebracht, met V eenhuizen, in den volksmond „de kleine Oost" genoemd, waarheen zij van Assen per trek schuit worden vervoerd, als einddoel. Diasdag namiddag trok op die wijze een schare van dertig mannen door Asseu, met een driejarig of korter verblijf te Veenhuizen in het vooruitzicht. Te Groningen viel Vrijdagmiddag te twee uren fijue sneeuw. Te Zandberg, nabij Musselkanaal, heeft Woensdagavond eene erge mishandeling plaats gehad. E-n neef kreeg met zijn ooui over 't weiden van vee ruzie, die weldra zoo hoog liep, dat de neef in drift zijn oom een slag met een puntig voorwerp van gzer op 't hoofd toebracht, waardoor eene gapende wonde ont stond en de toestand niet zonder gevaar is. Te Soerabaja zijn 70 man van de equi page van het wachtschip plotseling zwaar ziek gewordende officier van gezondheid, die den geheelen nacht bezig is geweest om de zieken te verplegen, weet de hevige diarrhee aan het eten van bedorven stokvisch. Er is thans iD den handel gebracht een zelfontbrandend kousje voor gasgloeilicht. Wanneer men zijn lamp wil aansteken, behoeft men slechts de gaskraan open te draaien en terstond begiut het kousje te gloeien en heeft men licht. Een groot gemak, dat men dus niet eerst naar lucifers behoeft te zoeken, die men, als men ze noodig heeft, natuurlijk nooit kan vinden. De gala-japon van H. NI. de Koningin. Eenigen tijd geleden is medegedeeld dat de gala-japon der koningiD, die H. M. bij gelegen heid der inhuldiging zal dragen, voor een deel, speciaal wat het borduurwerk betreft, op de afdeeling kunstnaaldwerk van de in het rijks museum, te Amsterdam gevestigde rijksschool voor kunstnijverheid, onder de leiding van de leeraresse, mevrouw I. van Emstede-Winkler, zou worden vervaardigd. Met dit kunstwerk, waaraan bijna drie maan den door zes borduursters werd gewerkt, is men thans gereed gekomen. Op het ivoorkleurig zwaar satijn is in goud en zilverdraad een breede sierlijke rand gebor duurd, waartusschen paarlen zijn aangebracht, terwijl het borduurwerk zich voorts bepaald tot stersgewijze versieringen, eveneens in goud en zilverdraad met paarlen. De verdere afwerking der japon geschiedt thans te Parijs. De Londensche correspondent van de O. H. Crt. deelt mede, dat een nauw verbond tusschen de South-Eastern en de London, Chatham Dover op het getouw is. Zooals men weet, bedient de laatste Maatschappij Queenborough. Komt die am&lg&matie tot stand, dan zal men voortaan een keus hebben van vijf stations in LondeD, in plaats van nu drie en van éen met den Hoek. En het rollend materieel, dat nu veel te wenschen overlaat zal er zeker ook geducht op verbeteren. De correspondent wijst vooral hierop, omdat deze zaak van groot gewicht zou zijn voor den maildienst op Vlissingen. In een dorpje bij Gent beerscht groote ongerustheid, daar in het midden dezer week vijf personen overleden, een getal dat buiten alle verhouding tot het bevolkingscijfer staat. Allen zijn plotseling doodgebleven. De justitie stelt een onderzoek naar deze vreemde voor vallen in. Te Schaarbeek, bij Brussel, vond Woens dag avond eene vrouw, toen zij in haar slaap kamer kwam, een goed gekleed persoon, die bezig was met de kasten open te breken. Zij riep om hulp, maar de indringer dreigde haar met een dolk te doorsteken, als zij niet zweeg- De flinke vrouw verweerde zich met een stoel en wel zoo krachtdadig, dat de dief de vlucht nam. Een voorbijganger, aan wien zij het ge beurde vertelde, snelde den kerel achterna en kon hem door de politie doen aanhouden. Een Brusselsche dagbladschrijver heeft zich de moeite gegeven, de personen op te zoeken, die bij de verschillende trekkingen der wereldtentoonstellingen groote prijzen wonnen, om te zien of die menschen nu gelukkiger zijn dan vroeger. En ziehier wat hij vernam Een hunner, die affaire deed, kan van al de personen, die hem geld schuldig waren, geen cent meer krggen. Een andere heeft zijnen winkel gesloten en, daar hij nu veel leegen tijd heeft, wordt hij gedurig beloerd door zijne vrouw, die vreest dat bij geld verkwisten zal. Een derde slaapt niet meer, omdat hij het nog niet met zichzelven eens is, hoe hij zijn geld zal plaatsen. Kortom, allen beweren, vroeger gelukkiger geweest te zijn. En toch zal dit verhaal wel niemand bevreesd maken in deze een ervaring op te doen In Frankrijk rijst een merkwaardige kwestie. De graanrechten zijn I Jnli hersteld. Maar de kantoren der douanen sloten 30 Juni 7 uur, en nu zijn groote ladingen tusscben het sluitingsuur en middernacht aangekomen. De vraag is of deze tolvrij zijn Voor twee maanden werd te Parijs van een bestelwagen een pak effecten tor waarde van 1.200.000 ontvreemd. De nummers werden terstond overal opgegeven, en daardoor was het niet mogelijk de stukken te verknopen Thans kreeg de bestolen maatschappij uit Londen bericht, dat zij den buit voor 10.000 pd st. kan terugkrijgen, welk aanbod werd aangenomen. Etiévant, de anarchist, die zonder eenige andere aanleiding dan zijn buitenmaatschappe- lijke levensbeschouwing een paar politieagenten aanviel en een doodde, beeft van Faure gratie gekregen van de doodstraf, welke in levenslangen dwangarbeid is veranderd. Aartshertogin Elizabeth, de moeder van de koningin-regentes van Spanje, die onlangs ernstig ziek was, heeft Madrid verlaten. Koningin Victoria hield Donderdag in het Kamp by Aldershot een revue over 12000 man. Iu Augustus zal een Engelsche vloot van 27 schepen een bezoek aan Kopenhagen bren gen. De aankondiging moet wel eenige ver legenheid hebben gewekt. Te Plauen heeft men 17 personen, onder wie een fabrikant, gevangen genomen in vir- band met een voortgezetten diefstal van tulle. Te Hannover had een ontploffing plaats in een lucifersfabriek, 18 werklieden werden zwaar gekwetst. De aardbevingen in de omstreken van Zara en Triest houden aan, waardoor de be volking in een groote spanning verkeert. Do prijzen van paarden zijn in de Ver- eenigde Staten tot het dubbele van de gewone gestegen. Men verwacht een verbod van uitvoer. De duurste courant is zeker wel die, welke in het gond- en ijsland Alaska verschynt. De Klondyke Morning Post kost 375 dollar per jaar (ruim f 900) en elk nummer 5!/s dollar. Voor advertenties moeten per regel 75 dollars betaald worden. HET VERGAAN VAN DE BOURCOCNE. Het Dagblad verneemt, dat onder de ver miste passagiers le kl. van het vergane stoom schip Bourgogne ook behoort een lid van eeu Haagsche famillie, de ingenieur J. H. Wind, die zich uit Venezuela, waar hij bij den aan leg van spoorwegen werkzaam was, op weg bevond naar Nederland. De heer Wind waa de eeDige Nederlander aan boord. Tot de slachtoffers behoort ook Paul Momir, die voor de Eclair naar Cuba was geweest, maar door ziekte gedwongen was terug te keeren. Nog steeds vloeien de telegrammen van deelneming naar Parys. De keizer van Rusland, koningin Victoria, prins Waldemar enz.,deden op die wijze blijken van hun deelneming. Mor gen houdt de Russische kolonie te New-York een rouwdienst, Dinsdag volgt de Franscho kolonie. Te New-York verzekert men dat de ramp het gevolg was van een te Noordelijken koers genomen om een paar mijl uit te winnen. In het algemeen wordt deze zaak sterk tegen de Fransche maatschappij geëxploiteerdzelfs wordt openlijk tegen haar gewaarschuwd. Maar daar kan natuuriyk broodnijd onder zitten. Verkoopingen enz. Door den notaris mr Jan Loeff werden Vrij dag te Koudekerke by Cath. Roose, in het openbaar te huur aangeboden 17 perceelen wei en bouwland onder die gemeemte. Verhuurd werden perc. 1 aan W. Barentsen voor f 49perc. 2 aan W. Bakker voor f 45 perc. 3 aan L. Hekkebus voor f 41perc. 4 aan denzelfde voor f 46perc. 5 aan W. Meijer voor f 33perc. 6 aan P. Leijnse voor f 43perc. 7 aan C. Maas voor f 47 j perc. 8 aan D. Kraaije voor f 109 perc. 9 aan P. Verhage Mz. voor ƒ71; perc. 10 aan I. Kluyf hout voor 52perc. 11 aan L. Hekkebus voor ƒ54; perc. 12 aan P. A. Maas voor 17perc. 13 aau J. Maas Jz. voor ƒ19; perc. 14 aan F. de Rijke voor ƒ19perc. 15 aan C. Maas voor 21en perc. 16 en 17 samen aan Ant. Leijnse voor 36, Algemeen Overzicht. De eerste lichtstralen, welke op de nadering van den vrede wijzen, zijn zichtbaar. Want de ministers te Washington en die te Madrid laten zich wat miuder stellig uit ten aanzien van de berichten, dat de onderhandelingen zullen worden aangevangen. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken zeide niets te kunnen zeggen aangaande de berichten dat vredesonderhandelingen zullen worden geopend.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1