BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN den eed afgelegd; de burgemeester sprak den ridder hartelijk toe en noemde het eene eere voor Bolsward, zulk een burger in zijn midden te hebbende voorzitter der Vereeniging voor belangrijke krijgsverrichtingen heette den rid der welkom als eere lid, waartoe hg door de vcreeuiging benoemd was, en de plechtigheid, die op velen een diepen indruk gemaakt had, was afgeloopen. Bij tusschenpoozen deed het muziekkorps der schutterij de vaderlandsche liederen hooren. Maar trots dit militaire vertoon en al die beweging en de bewezen eer blijft het voor dien man nacht en krijgt hij het gezicht niet wêer Bij de trekking der prijzen in de loterij der jBrusselsche tentoonstelling deed zich het vorige jaar het volgende incident voor. Nadat de zes eerste winnende nummers waren uitgeloot, bleek het dat nummer 4 niet in de bus maar op den grond lag, waarop de trek king nietig werd verklaard en nogmaals aanving. De gelukkige winners der getrokken num mers hadden daarmede echter geen vrede en twee hunner, waaronder de winner van de 100.000, dienden bij de rechtbank een eiscb in tot uitbetaling van hun prijzen. Voor beide partijen pleiten acht advocaten, zoodat het proces wel een paar dagen zal duren. De eeuwige stervende Cornelus Herz is thans werkelijk dood. Waarschijnlijk neemt hij zijn herinneringen mede in het graf en laat alleen een naam achter, welke, ondanks de hooge Italiaansche ridderorde van Crispi, geen schit terende was. Een gezantschap van drie Ethiopische prinsen, allen bloedverwanten van den Negas Menelik, is te Parijs aangekomen. Het hoofd van het gezantschap, generaal Woldie, eender helden uit den oorlog tegen Italië, zal presi dent Faure een briei van den Negus ter hand stellen met vele rijke geschenken. Dezer dagen had te Londen iemand, die boven op een omnibus zat, de onvoorzichtig heid een lucifer, waarmede hg eene sigarette had aangestoken, brandend op het trottoir te werpen. Door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden deelde de kleine vlam zich mede aan eenige lichte kant, bevestigd aan het kleed eener voorbijkomende dame, en vóór iemand het beletten kon, hadden ook haar keurs, Bluier en hoed vlam gevat. De dame schreeuwde om hulp, wierp zich ter aarde en wentelde zich om en om, teneinde aldus de vlam te blusschen, Op dat oogenblik snelde een heer toe, trok haastig zijn jas uit en wikkelde de dame daarin, waardoor hij er in slaagde, de vlammen tc smoren. De da me kon gelukkig hun, die haar hielpen, verzekeren, dat zij zich niet gewond voelde, maar alleen een weinig van streek was door den schrik en een paar kleine brandwon den. De omnibus, waarnaar men na de eerste opgewondenheid omkeek, was inmiddels weg gereden vermoedelijk wisten de passagiers zelt niet wat er gebeurd was. De dame, die het zoo slecht getroffen had, haastte zich met haar geschonden toilet en een paar brandblaren per cab naar huis terug te keeren. In de tweede helft van de maand Augustus zal in Moskou een standbeeld worden onthuld van Czaar Alexander H. Dit zal geschieden door den tegenwoordigen czaar en daarbij zul len o. a. tegenwoordig zijn alle personen, die deel hebben uitgemaakt van de hofhouding van Alexander II. Niet minder dan acht gevallen van lyn- cherij worden in den laatsten tijd uit het zuiden der Vereenigde Staten gemeld, waarvan éen blanke en zeven negers het slachtoffer werden. De eerste werd, ondanks het verzet van den „sheriff", uit de gevangenis gesleurd, met stok slagen geteisterd en voorts opgehangen. Hij had de dochter van een landbouwers in Kansas vermoord, omdat zij niet van hem weten wilde, en de hoeve in brand gestoken. Een der negers, die zich op verfoeilijke wijze aan een kind vergrepen had, werd te Glasgow, in Ken tucky, door vijftig gemaskerde en met revolvers gewapende ruiters uit de gevangenis gehaald, opgehangen en doorschoten. Te Wetumpha, in Alabama, werden vijf negers, die een geheel landbouwersgezin hadden om gebracht, op dezelfde wijze door vierhonderd landbouwers tegelijk afgemaakt. Een honderdtal uit Montgomery gezonden miliciens kwam te aat om het te beletten. Een neger in Oak Ridge, in Louisiana, die m dronkenschap een politie-agent, daar deze hem wilde aanhouden, met een stok deerlijk geslagen had en daarop vluchtte, werd achter haald en kreeg de keus opgehangen of dood geschoten te worden. Hij koos het laatste. Men beval hem, het op een loopen te zetten. Na eenige schreden klonken vijftig geweerscho ten en de man viel, van kogels doorhageld, neer. In Dnitschland wordt melding gemaakt van een nieuw soort van respirator, welke de werklieden in verschillende industrieën van chemischen aard beschermen kan tegen inademing van voor de gezondheid schadelijke stoffen. Blijkens in verschillende Duitsche bladen opgenomen berichten, wordt het apparaat, dat Staubschutz-respirator heet en voor verschillende doeleinden in even verschillende vormen kan worden afgeleverd (bijv. ook voor wielrijders) in een aantal fabrieken gebruikt en voldoet het uitmuntend. Een gunstig oordeel werd ook uitgesproken in een rapport van de fabrieks- inspectie in Baden over het jaar 1897 e; een van de fabrieks-inspectie in Hessen over betzelfde jaar. Hampen in Amerika. De berichten over de aanzienlijke verliezen, welke de Amerikanen in de jongste dagen in den oorlog geleden hebben, worden afgewisseld door die over andere rampen Op de kust van New Hampshire heeft een zware storm gewoed en geweldige schade aan gericht; vele landhuizen en hotels zijn geheel vernield enz. Er waren 7 personen gedood en ongeveer 100 personen gekwetst. Een pleizier- jacht sloeg om met het gevolg dat vijf perso nen verdronken. Uit Beverley (Massachusetts) wordt gemeld dat de pleizierboot Surf City zonk. Van de GO opvarenden zijn, voor zoover bekend, 7 omgekomen, maar men vreest nog meer lijken te vinden. Maar dit alles is nog niets bij de ontzet tende z e e r a m p, welke bij Sable-island plaatst vond juist op den dag, dat heel Amerika ju belde over den ondergang van Cervera's eskader. De Fransche stoomboot La Bourgogne is door aanvaring gezonken, terwijl van de 800 opva renden 600 verdronken zijn. Het eerste bericht aangaande deze ramp kwam Ilallifax aan, toen de Grecian van de Allan- lijn de Engelsche ijzeren driemast bark Cromar tyshire binnensleepte. De gezagvoerder deelde mede den vorigen dag in den vroegen ochtend zestig mijlen van Sable-island, in een dikken mist in aanvaring te zijn geweest met La Bourgogne van de Comp. Oen. Trmsatl. van New-York naar Havre. De boot zonk na 40 minuten. Over bet aantal opvarenden en het aantal geredden loopen de berichten uiteen. De meeat gespecificeerde opgaven geven de volgende cijfers": Aan boord waren 191 passagiers le klasse, waaronder 92 dames, 125 id. 2e en 295 id. 3e klasse benevens een bemanning van 220 koppen, samen alzoo 831 menschen. Maar een andere opgave stelt het aantal passagiers op 100 minder. Gered werd: van de eerste klasse niemand, van de passagiers 2e en 3e kl. 61, en van de bemanning 104, voor de grootste helft tot de machinekamer behoorende. Andere berichten stellen het aantal geredden op 200, waaronder 170 passagiers zouden zijn, Hetzelfde bericht stelt het aantal geredde leden der bemanning op slechts 30, zoodat er nog groote onzekerheid bestaat. De boot die verleden jaar een tijd lang zoek was, hetgeen destijds tot groote ongerust heid aanleiding gaf stond onder bevel van kapitein Deloncle, een zeeofficier, broeder van het Fransche kamerlid, die onlangs als „Dreyfussard" niet herkozen werd. Kort te voren had dit kamerlid nog een anderen broeder door den dood verloren. Tot de passagiers behoorde o. a. Dubose, de secretaris der Spaansche legatie te Washington, die de laatste weken herhaaldelijk genoemd was in verband met den hekenden spionnen- dienst-, welke uit Canada werd geleid. Te Brussel maakte men zich ernstig ongerust over Eugène Ysaye, den beroemden violist die met La Bourgogne terug verwacht werd. Maar het blijkt dat deze niet aan boord was. Het te Parijs gevestigde kantoor der maat schappij werd Woensdagavond belegerd dooi de betrekkingen van hen die aan boord waren of konden zijn, en de tooneelen, welke de menigte te zien gaf, waren even treffend als altijd. Faure betuigde onmiddellijk per telephoon zijn deelneming aan de directie. Op hetzelfde oogenblik, dat deze ramp bekend werd, had te Londen een ontploffing plaats in een pas door dezelfde maatschappij aan de Vereenigde Staten verkochte boot, welke te Londen, in strijd met de neutraliteitsverklaring, een groote lading oorlogsmaterieel laadde, natuurlijk in bet geheim. Een der kisten met projectielen viel en ont plofte, met het gevolg dat 5 man werden gedood en evenveel afschuwelijk verminkt. den afstand af te leggen als éen van de dertig sneltreinen, die iederea dag van Londen naar Edinburgh vliegen. „NAAM HEBBEN." 't Is bekend, dat in de kunstwereld een onbevangen oordeel bijna nog zeldzamer is dan indere kringen der maatschappij. Dat be wijzen de herhaalde „bedriegerijen" met schil derijen van beroemde meesters. Telkens wor den musea opgelicht door het koopen van schilderijen, welker waarde niet beoordeeld wordt naar de qualiteit, maar alleen naar de auten- ticiteit van de handteekening. Een aardige bijdrage uit de litteraire wereld levert de bekende Engelsche auteur Zangwill. Vele jaren geleden vertelde hg onlangs toen ik, obscuur mannetje, onderwijzer was op een Jodenschool in Londen, zond ik een ge dichtje naar eon van de meest bekende Amerikaansche tijdschriften. Het verB kwam met den volgenden mail terug. Ik bewaarde 't en onlangs zond ik 't aan de redactie van het zelfde tijdschrift. Nu werd 't dadelijk geplaatst de uitgevers wilden de „world rights" koopen en maakten aan hun abonné's bekend dat de eerstvolgende aflevering een gedicht van I. Zangwill zou brengen. In het gedicht van toen en nu was geen woord veranderd. Maar intusschen had de schrijver naam gemaakt, en was die naam geld waard Utrecht. Voor het theoretisch examen van apotheker slaagde heden de heer A. J. van Ockenburg jr., geboren te Vlissingen. Hoofdkwartier bij Santiago. Het laatste schip van Cervera's eskader is bij eene poging om de haven van Santiago te verlaten door de Amerikanen vernietigd. New-York. Volgens bericht uit Havana deed generaal Blanco een beroep op het Spaansche volk om der wereld te toonen dat het den tegenstander onder ile oogen durft zien. Op de bede van den Aartsbisschop om Santiago over te geven zeide hij liever te sterven dan te capituleeren. Madrid. HandelsbladGeneraal Linares, die wegens bekomen wonden het bevel over de Spaansche troepen in Santiago neerlegde, heeft het bevel weder aanvaard. Het is onjuist dat generaal Azcarraga, het hoofd van het vorige kabinet, Madrid heeft verlaten. Hij verklaart het oogenblik voor het sluiten van den vrede nog niet gekomen te achten. Gemakkelijk reizen. Een correspondent van het if bid, die onlangs van Londen naar Petersburg reisde, merkt op dat men in Europa nog zoo achterlijk is bij het reizen. Daar was ik bijvoorbeeld een maand of wat geleden weder eens in Amerika. Ik reisde toen met mijn vrouw in den Pennsylvania Limited van Chicago naar New-York circa 1000 mijlen in 24 uren. Wij hadden ons eigen zitkamertje tegen betaling van een paar dollars extra. Er was een groot salon met leun stoelen en wipstoelen, dat een geheel rijtuig besloeg. Het achterste rijtuig bevatte aan het einde van den trein een soort van veranda, waar acht menschen op gemakkelijke stoelen konden zitten. Er was een badkamer en een barbier in den trein. Het eetrijtuig was be- hagelijk ingericht lnchtig en ruim. Er stond een ruiker op elk tafeltje. Het diner zoude Lueullus zaliger bevredigd hebben. De maatschappij stelde een stenograaf met een schrijfmachine tot onze beschikking koste loos nog wel. Er was een ladies maid voor de damesen voor de heeren kwamen overal waar de trein stilstond, per telegraaf de koer sen van Milwaukee-aandeelen, Meitarwe, en korte varkensribben. Zoo kwamen wij van Lake Michigan naar de Hudson eer wij het wisten. Vergelijk nu daarmede eens de inrichting in een der beste treinen van Europa de Nord Express van Osteude naar Petersburg Het eenige wat gij doen kunt is eten, slapen en u vervelen. Gij moet in een uw toegewe zen hokje zitten, en moogt blijde zijn wan neer de goden en wat klinkende munt u vrij waren tegen reisgenootenwant hier in Eu ropa is elk reisgenoot een vijand, omdat hij mededingt in het gebruik van een beperkte ruimte, en van een beperkte hoeveelheid zuur stof. Des ochtends kan men onmogelijk op behoorlijke wijze zijn toilet maken. Overdag is men op éene plaats aangewezen, met geen andere afwisseling dan het „van been veran deren." Des avonds is er slecht licht. En dan dat langzame 1 Misschien ben ik ongedul dig van aard, maar ik zoude wel eens willen weten wat een aartsengel zoude doen, wanneer hij 52 uren lang zat te denken, dat een der merkwaardigste sneltreinen van Enropa precies tweemaal zoo lang noodig heeft om een bepaal De Bewonderaars van Rochefort. Wij hebben reeds eenige malen melding ge maakt van de vermakelijke wijze, waarop Ro chefort en de redactie van zijn blad er in loopen met de hulde-adressen, welke hem wor den toegezonden, als protest tegen de over- talrijke moties, waarin de socialisten hun minachting voor den eens zoo „rooden" mar kies uitspreken. Een der eerste adressen van bnlde, welke de Intransigemt had opgenomen was, naar de tegenpartij aantoonde, voorzien van de (natuurlijke valsche) handteekeningen van een aantal moordenaars en ernstige misdadigers. Een ander adres was afgezonden uit wat men hier zou noemen Meerenberg. En hoewel ook dit behoorlijk aan de kaak werd gesteld, heeft de redactie nog geen voor zichtigheid geleerd. Haar jongste flater is, volgens de Arnh. Crt.. de opneming van het volgende stuk „De socialisten van den eersten ban te Mar aeille, verontwaardigd over de schandelijke aanvallen, die gericht worden tegen den moe digen burger Rochefort door de bende van Dreyfusards en vaderlandsloozen, begroeten met eerbied den beroemden dagbladschrijver en geven aan de verachting prijs van alle patriotten de deelnemers aan het verraad. ,Op voorstel van den burger Ripert benoemt de vergadering eene commissie welke bezield is van de beginselen der Fransche sociaal-repu- blikeinsche partij. Hiertoe worden benoemd de burgers Marchi, SièsUmbelayeVieilh Tourdre et Rascous, lerwijl worden belast met het samenstellen der wijkafdeelingende bur gers Vascagat (h Endoumejet Lecoev.r (h la JoliettePierrèsPlates). De Président, De Secretaris, J. Boissel. V. Graille. Laat men nn tnsschen de cursief gedrukte namen de 2e en 4o komma's en de haakjes weg, dan krijgt men de volgende twee zinnen in zuidelijk p&tois Marchi, Siès Umbelaye, Vieilh Tourdre Rascous en Vascagat a Endoume etLecoenr a la Joliette- Pierres-Plates, met de volgende vertaling Markies, gij zijt oen mooie ezel, een oude lijster zonder veeren, en Ga naar Endoume en stort uw hart uit in de latrines van la Joliette-Pierres-Plates. Tourdre is de Zuid-Fransche naaui van een soort van lijster, welks domheid daar spreek woordelijk iswij zouden zeggen zoo dom als een ezel of een koe. Vieille tourdre teigneuse staat gelijk met de uitdrukking oude lijster, waarvan men de veeren heeft uitgetrokken. Vascagat is een voorstadje van Marseille, zooals Charenton van Parijs, een soort uitstapje, waar men 's zomers en 's Zondags voor pleizier naar toe gaat. Joliette-Pierre-Plates is de volksuitdrukking voor de latrines van de haven van la Joliette het is de platte uitdrukking voor „zich even verwijderen". En al die nonsens is gedachteloos overge nomen. 't Is waarlijk het vaderland van Lemice Terrieux waardig! Verkoopingen enz. Te Sas van Gent is Dinsdag door burg. en weth. aanbesteed: het bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning, op een terrein aan den Stationsweg aldaar. Minste inschrijver was, zooals toen reeds gemeld werd, de heer Corns, van Beers, te Vlissingen, voor f 10.350, aan wien het werk is gegund. Verder schreven in de heeren H. P. van de Ree en Zn voor f 11.498, G. H. Vertregt voor f 11.510, F. de Meijer te Gent voor f 11.670, A. Barentsen voor f 11.685, A. de Meijer te Selzaete voor f 11.760 en P. L. van Miert voor f 11.828. De inschrijvers, bij wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Middelburg. Bij de W oensdag te Utrecht gehouden verpachting der bediening van de buffetten in het station Goes waren ingeleverd 5 biljetten hoogste inschrijvers waren L. C. Rouveling te Kruiningen en S. Kroon te Haarlem, elk voor 500 per jaar. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg* Woensd. 13 Juli. Op. examen leeri. Zang school T. O. en U. Concert en gehoorzaal 1 u. Donderd. 21 Juli. Zomerconcert. Schutters hof 7»/4 u. Zondag 24 Juli. Concert Schuttersh. 77a u. Vlissingen. Vrijdag 8 Juli en v. d. Concert Wiener- damen Orchester. Orand Hotel 8 u. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 12 Juli. Middelburg. Raadhuis ll(s u. Ver richten reinigings- en stukadoorswerken school gebouwen. Aanwijzing 6 Juli 1 u. Inlichtingen gemeente-bouwmeester. Woensdag 13 Juli. Wilhelminadorp. Gemeentehuis 11.30 u. bouwen drie vaste bruggen. Aanwijzing 8 Juli 2 u. Inlichtingen S. van der Vegt, Sas van Gent. Vrijdag 15 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het maken van eene basaltglooiing tot verde diging van het duin vóór den steenen licht toren te N o o r d w e 11 eaan de noordzijde van het eiland Schouwen. Raming f 15.950) Kapelle. Gemeentehuis 10Va u. Onder houdswerken waterkeering Willem j.«n«-polder. Inlevering biljetten Donderdag 14 Juli vóór 12 u. Aanwijzing 8 en 11 Juli. Vrijdag'22 Juli. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. Het verrichten van baggerwerk in het kanaal door Walcheren met zijtakken en in de Wes ter- of Koopmanshaven te Vlissingen. (Raming f 6000). Aanwijzing 15 Juli. b. Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever vóór Ter neuzen. (Raming f 11.850). Aanwijzing 15 Juli. Cats. Gemeentehuis 10 u. Steenbestorting Leendert Abrahampolder. Raming f 2650. Aan wijzing 15 en 18 Juli. Inlichtingen Wagtho. Zaterdag 23 Juli. Zaamslag. Gemeentehuis 2 u.het uit voeren van werken tot dgksverbetering van de waterkeering van de cal. Margaretha-, Kleine Htiissens- en Eendragtpoldera. (Raming f 18.130). Aanwijzing Zaterdag en Dinsdag te voren. Verkoopmgeo en Verpachtingen iu Zeeland. Datosn. Plaste. Voorwar; ca. ïnformstiïr. S Juli Koudekerks, Vruchten te velde, Loeff, 8 Arnemaiden, Inspan, Verhuist. 8 s Sluis, Huis, Le Nobel. 8 Koudekerke, Land (verh.), Loeff. 8 - Dreiscbor, Hofstede», Franse. 13 B O. W. Soub. Hofsteden, Loeff. 13 j, Kamperland, Hofstede, De Vos. 14 Middelburg, Huizen, Verbuist. 14 Borssele, Hofstede, De Vos. 15 Biggekerke, Land eDZ-, Huvers. 19 Middelburg. Inboedel, Notarishuis. 19 Grijpskerke, Land, Tak. *20 MeliBkerke, Hofstede, Tak. 21 b Middelburg, Huis, Huvtis. 23 Weatkapelle, Vruchten te velde, Loeff. 23 Serooskerke, Bouwland, Tak. 29 a Meliakerlre, Land (verh.), Loeff. 29 Westkapelle, Inspan en land, De Vos- Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.). 8 Juli 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 8 Juli 1.05's nam. Marseille (Lloyd) 12 Juli 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 15 Juli 1.05 's nam. Rotterdam (Lloyd) 15 Juli 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 16 Juli 5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 19 Juli 6.30 's avonds. Napels (Duitsche dst.)25 Juli 1.05 's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname via St Na- zaire8 Juli 5.45 's morgens. Suriname via Sout hampton12 Juli 5.45'a morgens Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag on Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Algemeen Overzicht. In het buitenland gaan algemeen stemmen op, welke ook uit Spanje worden gehoord, dat het nu genoeg is. Eu inderdaad heeft men daarin gelijk. Er ia wat men noemt voldaan aan de militaire eer, en een voortzetten van den strijd zou alleen maar nieuwe offers vragen, zonder kans dat Spanje het verlorene herwint. Maar men weet eveneens, dat Sagasta van geen vrede wil hoorendat bleek nog uit het snorkende woord, dat Spanje zou strijden zoo lang er nog éen Spaansch soldaat op Cuba was, een zaakje dat, dunkt ons, meer zou afhangen van dien eenen soldaat dan van Spanje Maar nu de Spaansche trots niet te buigen is, en de verblinding toeneemt, gaat men in den vreemde een anderen weg. Men had eerst hoop op tusschenkomst van >n Paus, en vele kardinalen drongen daarom bij Z. H. aan om op te treden. Maar het ant woord luidde volgens Dalzicl, dat de mislukking van de eerste interventie zoo groot was, dat de Paus niet het initiatief voor een tweede kan Toch verliest men te Rome de zaak niet geheel uit het oog, en hecht er natuurlijk eenig gewicht aan, dat de staatssecretaris kar dinaal Rampolla de laatste dagen herhaalde bezoeken bracht aan den Spaanschen gezant. Maar nog belangrijker is dat Frankrijk de regeeringen een nota zond, waarin een krach tige pressie op Spanje werd voorgesteld, welke nota te Weenen een gunstig onthaal vond, en door de regeering daar krachtig zal worden ondersteund. Als de andere mogendheden desgelijks doen, dan kan men zich, naar ons dunkt, van dezen stap wel iets goeds voorstellen. Want menigeen te Madrid, die door allerlei redenen verplicht is zijn ware denkbeelden te maskeeren, zal blij zijn ais een pressie van Europa hem een uit stekend voorwendsel aan de hand doet, om be sluiten te nemen, welke men uit zich zelf niet nemen durft. Maar tot dezen behoort Sagasta niet; dat blijkt uit de van hem bekende woorden. Er is een ministerraad geweest, waar staatkundige kwes ties werden besproken. Doch alles blijft ge heim. Dat er sprake is van een crisis, werd door den minister ontkend. Maar toch gelooft men dat er zoo iets in de lucht zit, en dat een vredelievend kabinet zal optreden. Hoe het met de binnenlaudsche rust staat, is niet bekend, daar, gelijk men weet, de cen suur wel zorgt dat alle voor de regeer ing na- deelige berichten 24 uur worden vertraagd. Wij vonden alleen vermeld, dat Sagasta, na een audiëntie bij de koningin te hebben gehad, zich uitliet, dat de telegrammen van admiraal Sampson wel waarheid konden bevatten, want dat de regeering door schipbreukelingen van de vloot wist dat twee schepen vergaan waren. Toen begon de waarheid aan de bevolking helder voor oogen te staan; vooral nadat de bladen extra nummers uitgaven on uitvoerige berichten uit Amerikaansche bron mededeelden. De straten werden door een onrustige, diep verslagen menigte gevuld, welke elkander de extra-nummers betwistte voor zoover deze niet in beslag werden genomen. Oogenblikkelgk werd het garnizoen, dat toch al voor mogelijke gebeurtenissen bij de hand was gehouden, geconsigneerd. Maar in afwachting van berichten over de Spaansch-Fransche grens, kan men aannemen dat er niets ernstigs is gebeurd. Toch blijft men algemeen vreezen, dat het met de regeering ten einde loopt. Voor alles moet er een zondebok wezen; en Sagasta heeft het door zijn leugenachtige mededeeling over het eskader van Cervera niet beter gemaakt; de bevolking neemt zulke dingen kwalijk, en de vijanden van het kabinet exploiteeren dit alles. Maarschalk Martinez Campos is onderwijl naar het paleis geweest, om zich met vele generaals ter beschikking van de regentes te Maar ivhat will she do with it? Beknopte Mededeelingen. In België overleed de clericale senator voor Luxemburg, baron Gregoire Orban de Xivry. Hij maakte indertijd deel uit van de commissie van XXI, die de ontwerpen tot grond wetsherziening onderzocht. De Fransche senaat heeft het verdrag met de Compagnie transatl antique over den zeepostdienst tusschen Havre en New-York goedgekeurd, bijna op hetzelfde oogenblik dat La Bourgogne van deze maatschappij met ette lijken honderden opvarenden verdween. Een amendement, voorstellende de mailstoom- booten over Cherbourg té laten varen, werd verworpen. Hetzelfde lichaam besloot tot urgentver- klaring van een voorstel om de openbaarheid der voltrekking van doodvonnissen af te schaffen. Het Fransche kamerlid Cbichè heeft een voorstel ingediend, om te verklaren dat er redon bestaat de grondwet van 1875 te herzien. Argelies heeft voorgesteld om den gemeente raden toe te staan alle raadsbesluiten betreffende economische of administratieve onderwerpen aan de uitspraak der kiezers te onderwerpen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2