MIDDELRIRGSCHE COURANT. 8 Juli. N°. 158. 1898. Yrijda; Verschillende Berichten. 14 L" Jaargang. Done conrant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frfjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ft. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 7 Juli 8 u. vm. 64 gr. 12 u 67 i •V. 4 u.64 gr. P. Verw. W. windr --•••- Advertentïën voor het nummer moeten des aan het bureau bezorgd zijn. eerstvolgend vóór één uur AdvertontiSn20 cont por rogol. Geboorte- dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50 5 elke regel meer 20 cent. Beolames 40 cent per regel) Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentïën by abonnement op voordeelige I voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratia J Te 's Gra^ aan het bureau te bekomen. I Amsterdam ivenhage damA. Agenten.' De Gebr. Beliktantr de La Mar Azn. Middelburg 7 Juli. BETTOEMINUI^ ENZ. B'J kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Makkum, gemeente WonBèradeel, S. van der Burg, cand.-notaris te Bozum is de commies bij de directie der marine te Willemsoord J. C. J. Graat, op zij a verzoek, eervol uit den dienst ontslagen zijn bevorderd tot commies bij 's Rijks werven de adjunct commiezen J. Smith en J. F. Kloprogge; en is benoemd tot adjunct commies bij 's Rijks werven de klerk L. W. J. van Knaap; is aan den luitenant ter zee 2e kl. K. van Andel, op zijn verzoek, met 3 Augustus a. s. eervol ontslag uit den zeedienst verleend is aan den tijdelijk gepens. officier van ge zondheid le kl. P. Baarslag opnieuw voor den tijd van éen jaar, ingaande 1 Juli 1898, toe gekend een pensioen van f 575 's jaars. ATJEH. De Woensdag ontvangen Indische mail, ge- dagteekend 6 Juni, heeft ook aangebracht het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoo- righeden, loopende van 7 tot en met23Mei. De meer belangrijke berichten, die daarin voorkomen, zijn onzen lezers reeds bekend, waarom wij er ons toe bepalen slechts enkele by zonderheden aan het verslag te ontleenen. Den 9en Mei arriveerde de nieuwbenoemde civiele en militaire gouverneur van dit gewest, de kolonel der infanterie J. B. van Heutz, en nam den lOen d. a. v. het gewestelijk bestuur en militair commando over. De plechtige overname werd, behalve door officieren der zee- en landmacht en Europeesche. inlandscbe en Chineesche ambtenaren, nog bij gewoond door alle voornamere Atjehsche hoofden, die in verband met de afstanden en den beschikbaren tijd daartoe opgeroepen konden worden, w. o. die van Selimoen, Aloer Rinda'ng en Reung-Reung. Ook aan T. Basja, een lid van het geslacht der Panglima'sPolim. die zich eerst in April jl. bij het bestuur te Selimoen, en ingevolge daar ontvangee opdracht op 6 Mei d. a. v. bij den assistent-resident te Kota-Radja aangemeld had, werd op zyn verzoek vergund die plechtigheid by te wonen. In het begin van den verslagtijd woeien te Groot-Atjeh nu en dan zware windvlagen uit het Zuid-Westen, gepaard met veel regen daarna kenterende wind met onweer. In het Pedirsche was het droog en warm, slechts eenmaal een weinig regen. De gezondheidstoestand was bevredigend. TWEKUE KiKlËRi Pharmacopee-commissie en zuivel-laboratorium. De minister van binnenlandsche zaken beeft voorgesteld de instelling vaneenPharm commissie, die voortdurend werkzaam blijft, die jaarlijks aan de regeering verslag uitbrengt wier arbeid kan leiden tot eene periodieke zoo noodig jaarlijksche aanvulling der Pharma- copee door middel van bijvoegsels by dat werk. De jaarlijksche uitgaven wordt op ƒ1000 ge raamd. Voorts wordt voorgesteld een afzonderlijk laboratorium op te richten tot het scheikundig onderzoek van producten van de zuivelindus trie en tot het houden van toezicht op de zui velbereiding, en de oprichting van een afzon derlijk zuivelcontrOle-station, waardoor de boter- fabrikanten de gelegenheid zullen hebben zoo wel hun product als hunne werkplaatsen te stel len onder geregeld toezicht van rijkswege. Deze.inrichting zal dienen totlo. bet doen van scheikundige bepalingen in verband met de uitvoering van de boterwet2o. bet houden van toezicht op de bereiding van boter en later wellicht ook van kaas, van hen die zich onder dat toezicht wenschen te stellen; 3o de geregelde critiscbe studie van de uitkomsten der verschillende methoden vanzuivelonderzoek. De kosten worden geraamd: voor stichting van het gebouw op 25.000; voor kosten van inrichting op 10.000, te zamen 35.000. De bedoeling is, de inrichting te vestigen te Leiden, op Vreeswijk, nabij het Pharmaeeutisch laboratorium. De uitgaven voor personeel worden geraamd op 10.650, naar reden van minimum trakte menten ad f 2400 voor een directeur1300 voor een scheikundige; 1000 voor 2 assis tenten f 550 voor een amanuensius (met vrije woning, en voor een bediende 500; voorts zullen aanvankelijk drie inspecteurs worden aangesteld op een minimum-tractement van f 1300. Voor een college van commissaris sen is f 1000 uitgetrokken. De betrekking van secretaris der commissie van toezicht op de rijks-landbouwproefstations en bet secreta riaat van het college van toezicht zullen ver- eenigd worden. Van de belanghebbenden zal een billijke ver goeding voor het onderzoek worden gevorderd. Te kort van li ton voor oorlog. De commissie van voorbereiding heeft aan de regeering medegedeeld het afdeelingsveralag omtrent het wetsontwerp, houdende machti ging op de algemeene rekenkamer tot ver evening op den dienst voor 1897 van man daten, niet in uitgaaf aangenomen op den dienst van 1894, en omtrent het daarmede samenhangende wetsontwerp tot regeling van het beheer over den voorraad goederen voor kleeding en uitrusting voor onderofficieren en soldaten. Het antwoord van den minister van oorlog en van financiën is in het verslag op genomen. Bij het afdeelingsonderzoek verklaarde men vrij algemeen gezind te zijn goed te keuren het eerstbedoelde ontwerp totdekkisg van het te kort van f 1.385.000 uit 's rijks schatkist, mi's vooraf eene beslissing zij genomen over het andere ontwerp betreffende de regeling van het beheer over de kleeding en uitrusting. Algemeen was men zeer ingenomen met de op neming in het wetsontwerp van een nieuw artikel 6, betreffende eene te benoemen com missie van enquête. Men hoopte dat dergelijk onderzoek zal leiden tot verbetering van het comptabel beheer der corpsen en kleedings- Naar aanleiding van eenige opmerkingen, gaf de regeering nadere inlichtingen omtrent de verstrekkingen by voorschot aan de korpsen der landmacht. De minister van financiën verklaart, evenals zijn ambtsvoorganger, een nieuwe wettelijke regeling noodig te achten, ter voorkoming van op comptabel gebied gepleegde onregelmatig heden. Hij hoopt daartoe strekkende voor stellen te zullen kunnen doen. Er bestaat sedert lang behoefte aan een geheel nieuwe comptabiliteitswetgeving, die zal moeten omvattena de samenstelling en de taak der Algemeene Rekenkamer; b de wijze van beheer en verantwoording der geld middelen; c indien mogelyk, ook de gelde- lylce verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriëele departementen. De laatstbedoelde regeling is echter by uitstek moeilijk, zoolang het den minister niet duidelijk is, op hoedanige wijze voldaan zal moeten worden aan den eisch in art. 37 der wet vau 22 April 1855 en zoolang hij dien aangaande geen voldoende klaarheid heeft gekregen, kan hij geen vaste toezegging doen. Geen enkel plan tot regeling van de gelde lijke verantwoordelijkheid der ministers is hem tot dusver onder de oogen gekomen, waar tegen, naar zijn oordeel, geen onoplosbare bezwaren bestaan. De minister geeft een ontkennend antwoord op de volgende twee vragen, in het verslag der vorige commissie van voorbereiding gesteld le. Of niet ter voorkoming van overbe- schikking, als waarvan in het verslag der Rekenkamer over 1894 wordt gewaagd, aan de betaalmeesters opgaaf zou kunnen worden ge daan van de verschillende artikelen ten laste waarvan kredietopening plaats heeft. 2e. Of niet aan de Rekenkamer plaatselyke opneming der betaalmeesterskassen kan worden opgedragen. De minister bevestigt voorts, dat uit de bij het departement van Oorlog gepleegde regelmatigheden geenerlei geldelijk nadeel voor den Staat is voortgevloeid. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf voor den Angelinapold&c A. de Milliand en tot dijkgraaf voor het waterschap St.Annaland A. J. Bierens jr. In de St.-Crt zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap: Maatschappij tot aankoopverkoop en exploiteeren van onroe rende goederen, in Nederland gelegen, en tigd te Hulst of ter plaatse in Nederland, waar de algemeene vergadering van aandeel houders zal bepalen, behoudens Koninklijke bewilliging. Zij heeft ten doel den aankoop, den verkoop en de exploitatie, onder welken vorm ook, van onroerende goederen, in Nederland gelegen, zooals bouw- en weilanden, gebouwen, dijken, wegen en water en den verkoop van de producten dier exploitatie. Zij is aangegaan voor 20 jaar en het maat schappelijk kapitaal bedraagt f 1.000.000 ver deeld in 200 aandeelen elk van 5.000, waar van er 40 zijn geplaatst, waarop de helft is gestort. Tot directeur is benoemd de heer F. C. 0. M. Hombach, lid van de Staten van Zeeland en grondeigenaar te Hulst. Tot opper-commies van den polder Wal cheren is heden benoemd de heer L. van Krim pen, adjunct-ingenieur van den rijkswaterstaat te Dordrecht. m zie verder het verslag der vergadering, heden door het bestuur van dien polder ge houden. De door het overlijden van den heer F. G. Sprenger in den gemeenteraad van Middelburg ontstane vacature zal moeten worden aangevuld door de stemgerechtigden in het tweede kiesdistrict, waarvoor de heer F. G. Sprenger zitting had. Dit omvat, zooals men weet, de wijken A, B, C, D, E, F, GenH, Men schrijft ons uit Biervliet: Evenals een rollende sneeuwbal steeds groo- ter afmetingen aanneemt, zoo is het primitieve plan der dames te IJzenzij ke tot een ont haal der kinderen op 6 Sept., den inhuldigings dag der koningin, uitgebreid tot een volledig feestprogramma. De aanzienlyke som, die het dames-comité bij de burgerij iozamelde, mag doen verwach ten dat de feestviering aldaar, waartoe geen der heeren het initiatief scheen te willen nemen, toch niet bij de naburige gemeenten zal on derdoen. Nu reeds wordt gezegd, dat in elk geval een muziekkorps, Geduld Overwint of een ander, de feesten zal opluisteren. Te Biervliet is naast de feestcommissie, die uit 15 mannen bestaat, een comité van twin tig vrouwen in 't leven geroepen, aan wie de moeilijkste en meest tydroovende werkzaam heden zijn opgedragen. In de landbouwende gemeenten heeft de mannelyke bevolking in Juli en Augustus het zoo druk met eigen bezigheden, dat er voor andere niet veel tijd overblijft, en vooral niet als de meeste bewoners buiten de kom wonen. Te IJzcndyke bestaat het comité uit de dames De Vos-Sacré, Wijffels-Sturm, Zijlstra- Cruijsse en Boskamp-De Vet. Poldert astuur van Walcheren Vergadering van heden, Donderdag, middag te 1 uur. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Tegenwoordig 21 commissarissen. De voorzitter stelt aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde commissarissen, de heeren Koene, Sprenger, Allaart, Louwerse en De Visser, allen herbe noemd, en jhr C. J. J. A. van Teylingen, nieuw LANDBOUW. Inenting tegen vlekziekte. Te Finsterwolde worden van rijkswege proe ven genomen met inenting van varkens met z.g. porcosan tegen de besmettelijke vlekziekte. De inenting heeft plaats gehad op 25 varkens. Twee er van zijn nu gestorven en van de drie en-twintig overige hebben vele roode blauwe vlekken, zoodat met vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat het por- cosan levende vlekziekte-bacterieën heeft bevat. Proeven, in Daitschland genomen, heb ben trouwens ook uitgemaakt, dat de levende vlekziekte bacterie soms aanwezig is. En ook daar kwamen bij proefnemingen zooveel sterf gevallen voor, dat het inentingsmiddel nog niet zoo ongevaarlijk schijnt. Intusschen wor den de proefnemingen voortgezet en zijn we der 21 varkens ingeënt. Hij noodigt tot dat onderzoek uit de heeren LantBheer, Kodde en Melis. De commissie brengt, by monde van den heer Lantsheer, rapport uit, strekkende tot. toelating van al de heerenmet welke con clusie de vergadering zich vereenigt. De voorzitter wenscht de herkozen commis sarissen geluk met het vernieuwd blijk van vertrouwen, dat zij van de stemgerechtigden mochten ontvangen, en beveelt hun bij vernieuwing de belangen van den polder aan. Daarna wordt de heer Van Teylingen door den griffier binnengeleid en legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Van Teylin gen eveneens geluk met het in hem gestelde vertrouwen en beveelt ook hem de belangen des polders aan, hem daarna uitnoodigende zitting te willen nemen. De voorzitter deelt mede dat de heeren De Bruijn van Melis- en Mariekerke en Snijders afwezig zijn, beiden met kennisgeving. Vervolgens komt in behandeling een verzoek van bet dag. bestuur, om machtiging tot het voor zeven jaar onderhands verpachten den boezemdijk te Vlissingen aan het aldaar, op dezelfde voorwaar den en tot denzelfden pachtprijs als tot dusver werden bedongen. Dit verzoek wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming ingewilligd. Alsnu is aan de orde de benoeming van een oppercommies, waarvoor, zooals vroeger is ge meld, worden voorgedragen de heeren L. van Krimpen, adjunct-ingenieur van den rijkswater staat te Dordrecht, en F. Raadsma, len opzichtei van het waterschap De Vijf deelen zeedijken Buitendijks bij Harlingen. Op verzoek van jhr mr L. Schorer, die aan het dag. bestuur een vraag wenscht te doen, gaat de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening der vergadering wordt tot de stemming overgegaan. Ingeleverd worden 21 stembriefjes. Benoemd wordt de heer L. van Krimpen met 13 stemmen, tegen 8 op den heer F. Ri De voorzitter deelt mede dat het dag. be stuur den benoemde hiervan kennis zal geven met mededeeling dat de benoeming ingaat den 1 October a. Verder niets meer te behandelen zynde en geen der leden het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Het drukfouten-duiveUje speelde ons, in ons nommer van Woensdag, een leelijken part. Het Het ons van het Aardrijkskundig woorden boek van P. H. Witkamp, waarvan de firma Gebr. E. en M. Cohen een nieuwe uitgaaf het licht deed zien, schrijven als van een boekje. Nu, dat was allerminst onze bedoeling. En op dit flink werk mag zeker niet zulk een verkleinwoordje worden toegepast. Daarom haasten wij ons het te herstellen in zijn eer van boek. Wie uit Zeeland zich eens verplaatsen wil en elders in ons land zich verpozen, vindt zeker in Zand voort, door sommigen genoemd de tweede badplaats in ons land, een goede ge legenheid en een mooie omgeving. In de afgeloopen week is daar een nieuw hötel geopend, gepacht door den heer F. Freitag uit Frankfurt a/M. Het bevat 130 kamers en salons, en is geheel naar de eischen des tijds ingericht. Wij verwijzen verder naar de in dit nommer daaromtrent voorkomende advertentie. De rykseommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koopvaardij schepen beeft in hare zitting, te Amsterdam gehouden, o. a. uitgereikt het diploma C. aan de heeren P. Siegers, H. G. van den Toornen J. J. Bokelmannen het diploma A. aan den heer G. Roodzant. Zooals in ons vorig nommer werd ge meld, hebben de Provinciale Staten van Zuid- Holland Woensdag de beeren Evers en Conrad tot leden van Gedeputeerde Staten gekozen in de plaats van de heeren Caan en Goekoop. Meer dan waarschijnlijk liet de heer Conrad zich de benoeming aanleunen, om de plaats zoolang te bezetten, totdat de heer Goekoop, die waarschynlyk Vrydag te Brielle zonder verzet gekozen wordt, weder verkiesbaar is. In de zaak B., gewezen ontvanger der gemeente Baarn, luidt de eisch twee jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, betwistende de pleging van verduistering. Er is onjuiste boeking, maar geen opzet tot valschheid. Hjj voorts op het gunstig verleden van beklaagde. Uitspraak de volgende week. Zaterdag wordt de Nationale Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage ge opend. Zij zal geopend blijven tot 22 Septem ber op werkdagen van 10 unr tot zonsonder gang, op Zondagen van 11uur tot s dergang. Zij wordt gehouden op een terrein aan de Stadhouderslaan (Oude Scheveningsche weg) tegenover het Hotel de la Promenade. Het Vad. waarschuwt tegen eene loterij, De Nederlandsche Geldloterij „ter herinnering aan de kroningsfeesten", die kantoor houdt in Den Haag. Deze onderneming geeft uit 100.000 loten A 10. Aan prijzen worden uitgeloofd f 650.000. Voor de menschlievende onderne mers blijft dus een voordeeltje van 350.000. Natuurlijk gaat daar het een en ander af voor administratiekosten en ook 10 pet verg die met groote mildheid ter beschikking wor den gesteld van bankiers en commissionairs in effecten, die aan de plaatsing helpen. Toch zal nog een aardig stuivertje overblijven. Wie nu „ter herinnering aan de kroningsfees ten" een tientje wil weggooien, om deze onder neming een fortuintje te bezorgen, weet waar hy terecht kan. Reeds sedert eenige dagen zijn te Amster dam een groot aantal timmerlieden stakende wegens verschil met de patroons over het loon. In een Dinsdagavond gehouden vergadering hebben de leden der patroonsvereenigingen nu de volgende motie aangenomen „De vergadering van patroons in het bouw vak, speciaal aannemers, timmerlieden en bou wers, spreekt als haar meening uit, dat aan de, door de stakende timmerlieden, gedane eischen niet kan worden toegegeven en deze staking mitsdien met alle gepaste middelen moet worden tegengegaan, desnoods door een algemeene staking van de zyde der patroons, en machtigt een commissie uit haar midden ten spoedigste te trachten door bespreking met de besturen der erkende werkliedeuver- eenigiDgen, de in bet Van Lennepkwartier uit gebroken werkstaking te doen ophouden". De doofstommenyereeniging Door Liefde s&amgebracht te Amsterdam vierde Zondag haar 12"/* jarig bestaan. Door eenige aanzienlijke ingezetenen van Amersfoort is opgericht eene maatschappy tot het bouwen van, ook uit een sanitair oogpunt verbeterde werkmanswoningen. Er is reeds een belangrijk kapitaal in aandeelen bijeengebracht. Ia Augustus is hst 25 jaren geleden, dat te Almelo door de Gebrs Pal he de ververij en chemische wasschery werd opgericht. Door de arbeiders is eene Bom van ongeveer 1000 bijeengebracht, om bij deze gelegenheid aan de firmanten een huldeblijk aan te bieden. Dior dezen nu is bepaald, dat voor dit geld op een der gebouwen een torentje zal worden opge richt, waarin een torenuurwerk zal geplaatst worden met wijzerplaten aan de vier hoeken. Verder heeft de firma met den Staatsspoor een overeenkomst aangegaan, waardoor haar werklieden op zeer voordeelige, weinig kost bare wyze kunnen reizen. Tegen een groot aantal werkgevers te Breda i3 door de politie proces-verbaal opge maakt, wegens het niet in de werkplaats heb ben van een lijst, waarop de uren zijn aange geven, dat de stemhebbende werklieden van hun recht gebruik kunnen maken. Een wagenmeester, dienstdoende bij de staatsspoorwegen te Amsterdam, is door een rangeerenden trein aangereden en over derails gesleurd. Zwaar gekneusd werd de reeds be jaarde man opgenomen en naar het gaBthuis vervoerd. Bij een korf, hevig onweder, dat Maandag morgen uitbrak, werden 3 koeien van een landbouwer te Woudenberg door den bliksem gedood. Te Enschede viel Maandag een werkman bij een in aanbouw zynd huis werkzaam, van een aanzienlyke hoogte. Dinsdag is de man Te Winschoten zyn Woensdag gevankelijk binnengebracht twee broeders, van Zuidbroek, verdacht van het plegen van een belangrijken diefstal uit een gesloten en onbeheerd liggend schip aldaar. Na verhoor voor den rechter van instructie in strafzaken, zijn beide naar het huis van bewaring overgebracht. Een heer te Groningen stiet zich 't hoofd en ging 't onbeduidend wondje onmiddelijk met carbol uitwasschen, waarna het zich sloot. Later schynt het met een schuier of kam open geraakt te zyn, met het gevolg dat zich bij het oor aanzienlyke opzwellingen vertoonden. Hevige pijnen werden geleden en bloedvergif tiging geconstateerd. De patiënt is nu, naar en vertrouwt met gunstig gevolg, geopereerd. Voordeelig, Op de Valkenburger markt verkocht een koopman van Jabeek, een wit paard voor een som van éen gulden vijftig cent, en gaf den aankooper een mark voor een halster. Toen hield hij nog 90 cent over. Hij dronk echter voor 94 cent jenever met zijne vrienden, zoodat hij voor vertering cent te kort kwam, aan de opbrengst van zyn paard. (U. D,) Een predikant besloot van standplaats te verwisselen: een der redenen was,dat een zyner gezaghebbende parochianen alles deed wat mogelijk was om hem te hinderen. Toen hij afscheid kwam nemen, was hij verwonderd ;n man in tranen te vinden. „Ik dacht, dat je verheugd zou wezen my te zien vertrekken," kon de predikant niet na laten uit te roepen. De ander schudde ernstig het hoofd en zei met een gebroken stem„Och, dominé, ik heb al op dit punt een ondervinding van 40 jaar. Maar er is nooit een dominé weggegaan of wy kregen er een slechtere voor in de plaats. Een blinde ridder der Nlllit. Willemsorde. In de raadzaal te Bolsward had dezer dagen eene militaire plechtigheid plaats. Zij gold den fuselier P. Tolstra, benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, die zich in het voorjaar van 1897 by een der gevechten in Atjeh onder scheiden heeft. Reeds door een Behampsehot aan het hoofd licht gewond, bleet Tolstra moe dig stand houden, tot een tweede kogel achter de oogstreek hem dwars door het hoofd ging. Hij herstelde, maar het gezichtsvermogen van beide oogen was vernietigd. Bij de plechtigheid deelde da majoor der in fanterie, garnizoens commandant van Leeuwar den, eerst den blinde mede, dat inde zaal rondom hem vereenigd waren eenige hoofd- en andere officieren, een gewezen sergeant, eveneens drager der Mil. Willemsorde, tal van oud strijders, gedecoreerden met onderscheiden medailles uit stad en gewest, de officieren der schuttery, de leden van den raad, de vroegere burgemeester en vele belangstellenden. Nadat de ridderorde op de borst van den blinden krijger gehecht was, werd door hen»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1